Soos en speel-o-theek in de as lllk Museumvrienden geven jubileum-cadeau weg NISSAN Bekendmaking streek Ook Rode Kruis dupe uitslaande brand Kapelle Verfrissend idee Middelburgs Theater GESLOTEN Bouwbedrijf Flipse bv AUTOBEDRIJF GOEDHART ADVERTEREN DOET VERKOPEN TTT a—f" FOTO video kees de grave. souburg delta\ III I I WAARSCHUWING!! MAANDAG 4 MEI 1992 van onze verslaggever KAPELLE - Een uitslaande brand heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag de speel-o- theek en het jongerencentrum te Kapelle in as gelegd. Ook het naastgelegen onderkomen van het Rode Kruis is gezien de gro te schade waarschijnlijk rijp voor de sloop. De totale schade bedraagt ruim 150.000 gulden. Het vuur heeft onder meer een grote hoeveelheid speelgoed verzwolgen. Ook veel oefenma teriaal en een licht- en geluids installatie zijn verloren gegaan. Persoonlijke ongelukken deden MIDDELBURG, MINITHEATER 'Nadien', een eenakter van Bert Ede- lenbos en Gerardjan Rijnders en 'Burgermansbruiloft'eenakter van Bertolt Brecht, door Het Middel burgs Theatermet Joke Bay ens, Si- tah Lampert, Freek Verdoes, Ronald Mondeel, Ann Gillissen. Roelie van de Velde e.a. Regie van Gerard Baij- ens. door Willem Nijssen Twee eenakters zien op één avond heeft iets heel verf rissends. Als de eerste niet be valt, heb je de tweede nog. Als je niet zo in de tweede komt, dan heb je de eerste nog. Als ze alle bei matig zijn, is er altijd één beter. Als ze allebei goed zijn, dan overtreft de één de ander nog. En bij een keuze zoals die van Het Middelburgs Theater, horen de uitersten ook nog tot de mogelijkheden: iets kluch tigs naast iets ernstigs. 'Nadien' wordt weliswaar aange prezen als een „zeer humoristi sche schets" (en dat niet ten on rechte). maar heeft toch een peinzerig-emstige ondertoon. In deze eenakter van Bert Edelen- bos en Gerardjan Rijnders ont moeten twee vrouwen elkaar in een park. De een is een vuilnis bakken-zwerfster, de ander lijkt er wel veel beter aan toe. maar blijkt ook dicht bij de zelfkant te staan. Ze raken min of meer in gesprek. Min of meer, want wat ze elkaar te zeggen hebben, gaat grotendeels langs de ander heen. Het zijn geduldig aangehoorde monologen over de triestigheid van het leven. Beide vrouwen hebben man en kinderen verloren. De een (Di- nie) is daarin veel minder ver zuurd dan de ander en kan nog altijd poëtisch zijn en genieten van het leven. De ander (Jo) is bitter en geeft zich daarom veel minder over aan de loop der din gen, houdt een stand op. Dat doet haarzelf nog het meeste kwaad. De poëzie wint echter, en daarin zit de lichte kant van de- Kaars bij beeld van Maria oorzaak brand ze eenakter: Dinie krijgt Jo zover dat ze ook maar op een kartonnen doos gaat slapen. In een stuk met zo weinig actie komt het op de teksten aan. Zijn die levendig en doorleefd, wor den ze op het scherp van de se conde uitgesproken? Zinnen als „Als het leven een wond is, dan zijn mannen het zout!" en „Jij hebt geen hart, jij hebt een spaarbrander!" zijn lekker pun tig en ze werden door respectie velijk Joke Baijens en Sitah Lampert met het juiste aroma gesproken, scherp getimed. Ner gens werd het stuk vals of flauw, een mooie eenakter, goed neer gezet. Tegenover deze door humor ge temperde ernst stond na de pau ze de 'Burgermansbruiloft', een van de allereerste stukken van Brecht. Hij schreef deze eenak ter toen hij 21 was en noemde hem aanvankelijk gewoon 'De bruiloft'. Het omdopen tot 'Bur germansbruiloft' is later ge beurd, toen hij klasse-bewust was gaan denken. Alsof het klein)burgerlijk zijn aan een klasse zou zijn voorbehouden. Ondanks deze overijverige in greep is het toch wel duidelijk, dat 'Burgermansbruiloft' een vrolijk stuk is, gebaseerd op al gemene begrippen als liefde, schijn en venijn. Het stuk speelt in de vertrekken van een jonggehuwd echtpaar, aan de feestdis. De bruidegom heeft alle meubels zelf gemaakt, en dat speelt een centrale rol. Ze zijn niet zo mooi en ze blijken niet zo stevig. Iets dergelijks geldt voor de gasten: ze zijn niet zo sociaal en ze blijken niet zo ideaal. De vader van de bruid wil almaar oersaaie verhalen vertel len, de meesten willen alleen maar eten, drinken en flikflooi en. Bruid en bruidegom doen zich veel mooier, knapper, guller en deugdzamer voor dan ze zijn. In een eenakter kan niet veel worden uitgelegd. Hoe ze op de ze bruiloft terecht is gekomen en waarom ze zo'n gemeen kreng is, krijgt het publiek niet te horen (dramatisch gezien een zwak punt in deze 'Brecht'), maar ze is er: een venijnige vrouw, die alle mooie schijn doorprikt. Ze zakt bijna opzettelijk door alle meu bels en legt nog meer zwakke punten bloot: de bruid is al lang in verwachting. De sfeer wordt (niet alleen door haar) grondig bedorven en de gasten druipen af. Bruid en bruidegom klaute ren uit hun tranendal en begin nen tóch aan een uitbundige 'huwelijksnacht'. In tegenstelling tot 'Nadien' vraagt dit stuk een geweldige dynamiek. Juist dat eist veel van de acteurs, voor amateur- spelers misschien wel tè veel; het is in ieder geval dit keer niet in alle opzichten gelukt. Toch komt de clou van het verhaal goed over en kan er af en toe smakelijk worden gelachen. Technisch was het stuk af, met een paar mooie rollen. Naast de bruidegom (Ronald Mondeel) noem ik ook de rol van diens moeder (Ann Gillissen). Niet alleen omdat die mooi inge houden en stijlvol melancho lisch werd gespeeld, maar ook omdat regisseur Gerard Baijens zich met haar een kleine vrijheid permitteert. Als de feestkamer er verlaten bijligt, komt zij nog terug in de ravage en zit zuch tend bij de pakken neer. Dat is niet 'volgens Brecht' en geeft aan deze klucht op de valreep nog een triestig tintje. Terug naar het begin: twee een akters zien op één avond heeft iets heel verfrissends. Als ze alle bei geslaagd zijn, dan overtreft de één de ander nog. Beide eenakters zijn nog te zien in het mini-theater op 8, 9 en 16 mei. zich niet voor. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Het vuur ontstond rond kwart over drie 's nachts. De brand weer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat jeugd soos De Kelder en speel-o-theek De Schatkist vrijwel volledig plat brandden. Enkel wat wand jes bleven overeind staan. Jeugdhonk, speelgoed-uitleen en Rode Kruis waren gevestigd in houten barakken gelegen aan de Vroonlandseweg. In deze ba rakken lag ook materiaal van het kindervakantiewerk opge slagen. Dit ging, evenals veel ei gendommen van het Rode Kruis (welfare en colonne) in vlammen op. „Zo gaat in één klap tien jaar werk verloren", zegt medewer ker J. Ruissen van de speel-o- theek. „Enorm veel speelgoed zijn we kwijt. Kostbaar Vlaams spelmateriaal, glijbaan, lego-do zen. puzzels, bromtollen, com puterspelletjes; noem maar op. Gelukkig is niet alles verbrand. Een deel van het speelgoed is uitgeleend. De mensen die mate riaal in huis hebben, moeten het tot nader bericht maar even vasthouden. We hebben nu im mers geen plaats om het op te bergen." Coordinator B. Oele van de Stichting Open Jeugdwerk Ka pelle vertelt dat inmiddels al wat plannen zijn bedacht om de zaak er weer bovenop te helpen. Speel-o-theek. jongerencentrum en kindervakantiewerk vallen onder de stichting. „We hebben al een paar aanmeldingen van bedrijven die willen sponsoren", zegt Oele. „Daarnaast willen we ook andere ondernemingen aan schrijven. Ook door middel van collectes en verkoop van loten kunnen we geld binnen halen." Allemaal zaken waarover de stichting met de gemeente Ka pelle gaat overleggen. Vertegen woordigers van het Open Jeugd werk en het Rode Kruis schui ven vandaag, maandag, bij het dagelijks bestuur van de ge meente aan tafel om te praten over vervangende huisvesting. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Vlissingen heeft zaterdag middag in 'eigen huis' en in stijl het tweede lustrum gevierd. De jubilaris kreeg geen cadeau, de jubilaris schonk een cadeau, de vereniging eigen. Voorzitter W. van Nassau-Damen overhan digde wethouder L. C. Poppe-de Looff van cultuur een aquarel uit 1852 van een gezicht op Vlis singen. Stadshistorie is éen hoofdfunctie van het museum, de tweede poot is maritieme ge schiedenis. Het Scheldelood- senkoor liet zaterdag met twee optredens horen en zien hoe le vendig maritieme historie kan zijn. De jubileumviering trok veel be langstellenden en dat tekende de kracht van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum. Slechts een handjevol Vlissingers stond ruim tien jaar geleden aan de basis van wat nu de grootste cultuurhistorische vereniging van Vlissingen is. Het ledental is vooral de eerste jaren met sprongen gestegen. De groei is er wat uit, maar met bijna vijf honderd begunstigers steken de Vrienden - zoals de vereniging in de wandelgangen heet - heel wat andere Zeeuwse museumvereni gingen de loef af. Het Stedelijk Museum is wel de uitvalsbasis van de Vrienden, maar zij werken in een veel bre der verband. De liefhebbers van het oude Vlissingen hebben el kaar in de vereniging gevonden. Zij worden met de uitgave van het kwartaalblad Den Spiegel en lezingen op hun wenken be diend. De vereniging is ook niet wars van acties. „Het is goed dat er museumvrienden zijn om on ze kunst te bewaken", stelde me vrouw Van Nassau-Damen za terdagmiddag in haar toe spraak. „want uit kunst blijkt de bloei van een volk." Laatst zijn de Vrienden nog, met succes, in het geweer gekomen tegen het schrappen van het Betje Wolff- plein uit het straatnamenregis ter van Vlissingen. Aanwinsten Ter gelegenheid van het jubi leum van de vereniging heeft het Stedelijk Museum een overzicht gemaakt van de aanwinsten uit het laatste decennium. De ver eniging heeft onder meer een scheepsmodel van de Tromp ge schonken, pentekeningen van Vlissingen, Middelburg en Veere én natuurlijk de aquarel van Vlissingen uit 1852. Vlissingen is op het waterverfschilderij weer gegeven vanaf een speciale plaats, gezien vanaf de Nolle- dijk. - De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft moge lijk haar langste tijd gehad. Het bestuur denkt aan uitbreiding van het werkterrein naar het ge meente-archief. dat sinds juli vo rig jaar vlakbij het museum in het voormalige Gasthuis aan de Hellebardierstraat is gevestigd. De leden beslissen over vier we ken of zij ook Vrienden van het Vlissings gemeente-archief wor den. MIDDELBURG FNV De jaarlijkse ledenver gadering en jubilarissenavond van de afdeling Middelburg van de Industriebond FNV wordt dinsdag 19 mei gehouden in ho tel Het wapen van Middelburg. Aanvang 19.30 uur. SKW De stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg houdt dinsdag 12 mei. samen met de basisschool De Zuid- burch, een themamiddag voor ouders in de spel-o-theek van de school. Besproken wordt het tv- kijkgedrag van kinderen. De aanvang is 13.30 uur. Blijspel in Stadsdanszaal van onze verslaggever MIDDELBURG - Een branden de kaars bij een Maria-beeldje heeft zondagmiddag omstreeks half zes brand veroorzaakt in een woning aan de Statenlaan in Middelburg. De schade be draagt, volgens een schatting van de brandweer, ongeveer 10.000 gulden. De bewoners gingen een stukje fietsen en waren vergeten eerst de kaars te doven. Een schemer lamp vatte vlam. De buren ont dekten de brand, waarschuwden de brandweer en ondernamen ook zelf actie. Zij forceerden de achterdeur en wisten nog voor aankomst van de brandweer het vuur te blussen. De brandweer heeft alleen voor alle zekerheid een bankstel, dat ook was gaan branden, extra nat gemaakt. Een tafeltje met de schemer lamp, de vloerbekleding en het bankstel zijn beschadigd. In de woonkamer is ook veel rook schade. MIDDELBURG - In de Stads danszaal in Middelburg wordt woensdag 6 en donderdag 7 mei een voorstelling gegeven van 'Sex a la meunière', een blijspel van de Amerikaan Neil Simon. De regie is in handen van Burt van der Waals en het blijspel Auto van de weg door draaien van een shagje TERNEUZEN - Een 30-jarige in woner van Dendermonde (Bel gië) kreeg zaterdagavond een zware pijp te roken door het draaien van een sigaret. De man verloor omstreeks negen uur op de Guido Gezellestraat in Ter- neuzen de macht over het stuur toen hij al rijdend een shagje draaide. De auto stuiterde over een stoeprand tegen een lan taarnpaal. Wagen en lichtmast werden door de aanrijding ge heel vernield. De bestuurder kwam met de schrik vrij. wordt gespeeld door Jikke Pos- thuma, Petra de Buck, Evelien Mulder en Burt van der Waals. De uitvoering van de produktie is mogelijk geworden door de medewerking van de uitbaters van de Stadsdanszaal. Het verhaal gaat over een eige naar van een visrestaurant die na een oppassend huwelijksle ven wel eens wat anders en liefst wat erotisch wil. In de flat van zijn moeder ontvangt hij een drietal vrouwen van wie er één zelfs een vriendin van zijn vrouw is. Waar die ontmoetingen op uitlopen blijft nog een verras sing. Zeker is dat er veel komi sche situaties uit volgen. Met de ze komedie legt Neil Simon dui delijk enkele symptomen van onze samenleving bloot. Beide voorstellingen beginnen om 20.15 uur. WONINGBOUWVERENIGING MIDDELBURG Het kantoor van de WVM is dinsdag 5 mei Middelburgsestraat 60 b. «71 ET KoudeHerte». TaL 011854110. Fm.01185-1925 0 Ons bedrijf is op bevrijdingsdag: dinsdag 5 mei GESLOTEN Auto-P oppe Walcheren B.V. Gildeweg 22, Vlissingen, telefoon 01184-19610 li'llt-fltl'l VOOR VERKOOP EN SERVICE Nissan-Servicebedrijf Kleverskerkseweg 9. Middelburg Tel. 01180-36248 Wef verontreiniging oppervlaktewateren Brengen van afvalstoffen en lozen van afvalwater in de haven van Walsoorden. De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt, gelet op artikel 24 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens is om op het verzoek van v.o.f, de Klerk te Walsoorden om vergun ning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor het brengen van afvalstoffen en het lozen van afvalwater in de haven van Walsoorden die uitmondt op de Westerschelde, positief te beschikken onder het stellen van de nodige voorschrften. Termijn van ter inzagelegging De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere terzake zijnde stukken zullen van 4 mei 1992 tot en met 17 mei 1992 op de volgende plaatsen en tijden ter inzage worden gelegd: 1 Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koe straat 30 te Middelburg op werkdagen van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 114/125) 2. Gemeente Hontenisse, afdeling alge mene zaken, Hof te Zandeplein 1 te Kloosterzande, op werkdagen van 08 30 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur, alsmede op vrijdag van 18.00 uur tot 20.00 uur m de openbare biblio theek, Europaplein 2 te Kloosterzande. Na de in deze bekendmaking genoemde termijn kunnen de stukken op bovenge noemde plaatsen worden ingezien, elke werkdag tijdens kantooruren, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. Bezwaar indienen De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvraag en eenieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot en met 17 mei 1992 schriftelijk gemotiveerde bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp beschikking. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken Het verzoek daartoe dient - met vermelding van de persoonlijke gegevens - tegelijk met het bezwaarschrift te worden ingediend Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, doch te worden gezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Zeeland, Postbus 5014. 4330 KA Middelburg Middelburg, 4 mei 1992. De minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, De hoofdingenieur-directeur, dr. H.L.F Saeijs Ministerie van Verkeer en Waterstaat Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat BEKEDMAKING HINDERWET Burgemeester en wethouders van Domburg ma ken ingevolge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat zij vergun ning ingevolge de Hinderwet hebben verleend aan: 1. bouwbedrijf J. Jobse Zn. b.v„ Duinweg 24 te Oostkapelle voor een revisie-vergunning voor de machinale houtbewerkingsinrichting aan de Duinweg 24; 2. de firma Francke, Waterstraat 9 te Oostkapel le voor een revisie-vegunning voor een machi nale houtbewerkingsinrichting aan de Water straat 9; 3. de heer A. C. Provoost. Noordstraat 11 te Dom burg, voor het oprichten en in werking hebben van een schapen- en paardenhouderij aan de Brouwerijweg; 4. de heer W. Provoost, J. W. Schuurmanstraat 76 te Domburg, voor het oprichten en het in wer king heben van een schapen- en paardenhou derij aan de Brouwerijweg. Aan deze vergunningen zijn voorschriften ver bonden. De genoemde beschikkingen en de daar bij behorende stukken liggen ter inzage op het ge meentehuis van 4 mei t/m 4 juni 1992 en wel op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur en 's middags na telefonische afspraak. Deze stukken liggen eveneens ter inzage in ge meenschapshuis 'Schuttershof, Kanonweistraat 30 te Domburg en gemeenschapshuis 'De Halve Maan', Torenstraat 33 te Oostkapelle. Ingevolge artikel 1 van de Tijdelijke Wet Kroon- geschillen staat tot 4 juni 1992 beroep open bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State voor de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig de artike len 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht en enige andere be langhebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierbo ven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroeps termijn van kracht, tenzij voor deze datum be roep is ingesteld en met toepassing van artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning. Het beroepschrift moet in tweevoud worden ge richt aan de Afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA, 's-Gravenhage. Het verzoek tot schor sing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Domburg, 4 mei 1992 Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester. H. W. Hietkamp: de secretaris. W. J. de Korte Spartamët"^^^ In luxe en tandem-uitvoering In normale doen is de Spartamet al een luxueuze snor fiets. Bij de Spartamet de Luxe geniet u nog eens van extra's als halogeen verlichting, zadeltas, kilometerteller, en de mogelijkheid van een electrische start uitvoering, De Tandemet zorgt zelfs voor fietsplezier-in-tweevoud, Kom dat rijcomfort zelf ervaren en maak nu bij ons een proefrit. EEN SCHITTERENDE PORTRET FOTO SLECHTS VOOR i lot e*i fne>t 6 toi&L -10,- zfv/ce-ftto %ri NV DELTA NUTSBEDRIJVEN Poelendaelesmgel 10 4335 JA Middelbur AAN ALLE BEWONERS VAN HET GEBIED VAN WEST-SOUBURG VLISSINGEN EN KOUDEKERKE Schoonmaken leidingnet in de periode van 4 mei t/m 3 juni 1992. De N.V. Delta Nutsbedrijven gaat beginnen mei het schoonmaken van het waterleidingnet in bovenomschreven gebied. In principe zal het werk plaatsvinden de hele week van maandag tot en met vrijdag en zo no dig een enkele maal 's nachts. De bewoners var de straten in genoemde gebied waar op een be paalde dag de leidingen worden schoonge maakt zullen hiervan door middel van eer huis-aan-huis bezorgde brief persoonlijk op de hoogte worden gebracht. Gebleken is dat bij een dergelijke schoonmaak van het leidingnet ook omliggende straten last van bruin water kunnen krijgen en dat plaatse lijk de druk lager kan worden. De bewoners van het genoemde gebied wordl derhalve aangeraden voor alle zekerheid eer kleine voorraad schoon water bij de hand te houden tijdens de werkzaamheden. Tijdens de werkzaamheden is de kans aanwezk dat bruin water uit de kranen komt dat vlekkei op het wasgoed kan achterlaten. Wij adviseren daarom in die periode voorzich tig te zijn met het wassen van wasgoed en ii geval van bruin water het water te laten door stromen tot het weer helder is. Voor informatie kunt u terecht op het district kantoor van de N.V. Delta Nutsbedrijven te Vlis singen, telefoon 01184-13958. N.V. Delta Nutsbedrijven doet al het mogelijke om de bewoners geen last te bezorgen, maa kan incidenteel bruin water niet voorkomen z< lang de werken duren. Hiervoor onze oprechte verontschuldigingen. N.V. Delta Nutsbedrijven heeft getracht bedrij ven en instellingen ook individueel te waar schuwen. N.V. Delta Nutsbedrijven aanvaardt geen en kele vorm van aansprakelijkheid voor schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat be drijven, instellingen of personen niet voorafin dividueel zijn gewaarschuwd. N.V. Delta Nutsbedrijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 6