longeren vertrekken voor studie Kapelletje Ossenisse terug lieke en haar Gigantjes talen de show op Hofpop Schotten bezochten graven van gevallen strijdmakkers Meikermismarkt Koewacht trok veel publiek howavonden rond oubadour Piet rakman in Sluiskil achtig procent jongeren die buiten Zeeland studeren kan in provincie niet terecht Alles voor uw winkel? i J nonze verslaggever jlDDELBURG - Ruim 80 pro- ut van de schoolverlaters die jicn Zeeland verder gaan stu ren doet dat in verband met lontbreken in deze provincie n de opleiding die zij willen e |gen. Bijna de helft van deze legorie gaat naar een univer- fit. Dit is één van de uitkom- 11 van het onderzoek dat J. J. hellekens van de afdeling on- Roek van het Provinciaal e bouworgaan Stichting Zee- heeft ingesteld om te chten antwoord te geven op ee vragen van gs. Deze 1 ui- In welke mate kiezen jon- "iren voor middelbaar en hoger roepsonderwijs buiten de ivincie Zeeland en waarom? hoolverlaters in Zeeland werd aantal vragen voorgelegd, orde notitie die daar nu uit is jrtgevloeid, zijn alleen de ant iorden geanalyseerd van de ioolverlaters die momenteel full-time dagopleiding vol- Het betreft 2036 responden- van wie 708 buiten Zeeland ideren. Zij die gekozen hebben voor een opleiding in het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) maken 59 procent uit van de categorie schoolverlaters die in de provin cie blijven en 24 procent van hen die weggingen. Voor hen die nu een opleiding bij het hoger be roepsonderwijs (hbo) volgen, zijn deze percentages 17 en 38 procent. De categorie die Zee land verliet, bestaat voor 35 pro cent uit jongeren die hebben ge kozen voor een vorm van weten schappelijk onderwijs. Van de schoolverlaters die nu een mbo- opleiding volgen, is 82 procent in Zeeland gebleven. Voor het hbo is dit percentage 46. Van havo schoolverlaters gaan er bijna twee keer zoveel naar het mbo buiten Zeeland als van lbo- en mavo-schoolverlaters. Waarom Aan 708 schoolverlaters die nu een full-time dagopleiding bui ten de provincie volgen, is ge vraagd waarom zij deze keuze hebben gemaakt. Van hen heb ben 639 daarop geantwoord. Ruim 80 procent had geen ande re mogelijkheid, daar de gewens te opleiding niet in Zeeland aan wezig is. Veertien mensen gaven aan bewust weg te willen, van wie een aantal wees op positieve aspecten van de 'wereld buiten Zeeland'. Ook werd er gespro ken over 'onvrede met het wo nen in Zeeland en de Zeeuwse mentaliteit' en iemand merkte op: „Ik wilde de beschaafde we reld in." Voor 37 mensen was de kwaliteit of grotere keuzemogelijkheden van de opleiding een motief om te vertrekken. Zeven personen gingen weg in verband met de le vensbeschouwelijke richting van de onderwijsinstelling van hun keuze. Voorts zijn er 43 schoolverlaters die buiten Zee- aksoi met spek tomaten 'ooral in de keuken van het Verre Oosten is paksoi zeer iefd vanwege de korte berei- gstijd. De groente is snel gaar ilijft krokant zodat ze zeer ge- ikt is voor de in de Oosterse iken veel gebruikte roerbak- thode. Paksoistruiken heb- een gemiddeld gewicht van 1500-600 gram er om te bakken jram magere spekblokjes gram (half bakje) champig- maten ruik paksoi er, zout citroensap de ui en hak deze klein, ng een laagje water aan de Janny van der Lee kook. Smelt boter in een koeke- pan en fruit hierin de uisnippers. Laat ondertussen de blokjes spek in het water glijden en kook ze ongeveer 2 minuten. Giet ze door een zeef af en laat ze hierin uitwasemen. Voeg hierna de blokjes spek bij de uisnippers en bak beide al omscheppend nog maals 5 minuten. Maak cham pignons en tomaten schoon. Snijd de champignons in plak ken en de tomaten in parten. Voeg de plakjes champignon bij het spek en de uisnippers. Snijd van de paksoi ongeveer 1 cm van de stronk af. Snijd bladeren en stelen in schuine repen van ongeveer 3-4 cm. Voeg de repen paksoi en partjes tomaat bij het spek. de ui en de champignons in de pan (eventueel wat extra bo ter toevoegenschep alles om en leg een deksel op de pan. Laat alles in ongeveer 6-7 mimiten gaar worden. Breng het geheel op smaak met peper, zout en ci troensap. De heer B. Buyle plaatst het Mariabeeld in het kapelletje bij Ossenisse. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever OSSENISSE - Bezoekers die het dorp Ossenisse vanuil de richting Zeedorp binnenko men, worden sinds zondag weer gesmeekt de maagd Maria te groeten. Vlak voor het 'noten- weitje' van de vorige Hontenis- ser burgemeester A. Kessen, op de kruising van de Lageweg en de Langeweg, is een nieuw ka pelletje gebouwd. Een stenen plaquette voor de kapel raadt de voorbijganger aan: Langs deezen weg zet geenen voet Of zeg Maria wees gegroet De spreuk is decennia geleden al bedacht door de Zeedorpse café baas Warrens en riep de passan ten tot eindjaren zestig ook al op tot gebed. Het vorige kapelletje verdween ruim twintig jaar gele den een beetje geruisloos. „Maar de inwoners van de Snis blijken toch nog steeds een sterke band met Onze Lieve Vrouwe van al tijddurende bijstand te hebben. Veel mensen stelden er prijs op dat er opnieuw een bedehuisje tussen Ossenisse en Zeedorp werd gesticht", verklaarde B. Buyle, voorzitter van de Dorps raad Ossenisse. Na de heilige mis in de Willibror- duskerk van Ossenisse zegende pastor J. ter Braak zondagmor gen de beelden van Maria en Bemadette. aan wie de Lieve Vrouwe in Lourdes verscheen volgens de legende. Na de inwij ding met wierook en wijwater brachten Buyle en een aantal kerkgangers, onder wie burge meester Th. Steenkamp, de beelden naar het kapelletje. Ma ria en Bernadette werden na de officiële plaatsing weer mee naar huis genomen. De Dorps raad wil eerst een hekwerk op het schelpenpaadje voor het be dehuisje laten plaatsen. Vorige week werd duidelijk dat niet iedereen de kapel ziet als 'plaats van rust en ingetogen heid'. Vandalen vermelden het dak en de pannen. De top van de kapel is nu een cementen kap. De bouwer van de kapel, smid V. Mannaert, ziet niet veel in het plaatsen van een hek. Hij is bang dat eventuele kwaadwillenden een hek alleen maar als 'een ui- daging' zien. Maar ook Man naert hoopt dat de 'oase van rust', die een kapel zou moeten zijn, in het vervolg met rust wordt gelaten. land studeren omdat de oplei ding dichterbij hun woonplaats is of beter/sneller te bereiken is dan de vergelijkbare opleiding in de provincie. Onderwijsmarkt De onderzoeker vraagt zich af of het feit dat meer dan 500 jonge ren voor de door hen gewenste opleiding niet in Zeeland terecht kunnen, wijst op één of meer 'ga ten in de onderwijsmarkt'. De conclusie is 'nee', omdat het niet reëel is te verwachten dat een wezenlijk deel van de schoolver laters die buiten Zeeland gaan studeren behouden kan blijven door het aanbieden van bepaal de opleidingen die nu niet aan wezig zijn in de provincie. Tenslotte is een 'top vijf samen gesteld van opleidingsplaatsen buiten Zeeland. Voor het mbo gaat de voorkeur achtereenvol gens uit naar Bergen op Zoom. Rotterdam. Oostfiakkee. Breda en Tilburg, voor het hbo naar Breda, Rotterdam, Den Haag. Eindhoven en Tilburg en voor het wetenschappelijk onderwijs naar Rotterdam, Delft, Leiden, Utrecht en Eindhoven. Voor een vervolgopleiding in Belgié heb ben 29 van de 708 schoolverla ters gekozen. Zwaailicht van auto gestolen TERNEUZEN - Van een be drijfsauto. die aan de Akkerwin- delaan in Terneuzen stond ge parkeerd. werd zaterdagmorgen omstreeks één uur een zwaai licht gestolen. Een buurtbewo ner hoorde lawaai en zag twee jongens, met emblemen op de rug van hun jas. weglopen. Op vallend was verder dat beide jongens op de vroege zaterdag morgen een emmer meesjouw den. De gemeentepolitie van Terneuzen verzoekt eventuele getuigen contact methet bureau aan de Rosegracht op te nemen. Bommelding in discotheek TERNEUZEN - Vijftig tot zestig mensen moesten discotheek Es cape aan de Terneuzense Nieuw- straat zondagmorgen om één uur verlaten na een bommel ding. Onderzoek van de politie wees uit dat het om loos alarm ging. onze verslaggever 1DELBURG - „Ha, Vlissin- Saxofonist Rob Kruisman altijd getooid met zonne- - herstelde zich snel. „Eh, Idelburg." Het optreden van hoofdact van de derde dag Hofpop was begonnen. De chouwers reageerden nau- ijks op het al te voor de hand liggende foutje. Ze wachtten op Mieke, de zangeres waaraan de Gigantjes hun naam ontlenen. Ondertussen maakten de vijf andere bandleden duidelijk dat zij muzikaal hun mannetje staan. Zij maakten waar wat de presentator van Hofpop de Am sterdamse band in zijn aankon diging had toegedicht: „Als rock-and-roll niet was uitge- igeres Mieke van de Gigantjes in actie op het Hofpop-podium in Idelburg. foto Oscar van Beest een medewerker 1SKIL - In welzijnscen- nHet Meulengat in Sluiskil dt zaterdag 9 mei een eerste vavond gehouden, waarbij Brakman tekent voor de 'kale begeleiding. Rond de- 'roubadour worden pro- tama's gecreëerd met iedere een ander thema of land en ens andere regionale arties te eerste showavond is ge- d 'Mee eigen volk' en doelt teuwsch-Vlaanderen. idee voor deze serie muziek- aden is afkomstig van de commissie van het Sluiskil- elzijnscentrum. De facilitei- dle Het Meulengat te bieden en de variëteit aan goede ws-Vlaamse streektalenten folgens de commissie ruim- »ts voldoende dm'dit soort iden tot een succes te ma il Piet Brakman zal ook de ®de timmerman Piet van Puyvelde te horen zijn met num mers van zijn succesvolle casset te. Voorts zijn Joke Zomer en Vi vian van Hecke van de partij. Beiden werken al jaren met Brakman samen. De presentatie is deze avond in handen van Thijs Front. Tijdens de showavond wordt de zaal ingericht als theater-va- rieté. Brakman brengt enkele, conferences en zingt zijn meest bekende nummers. Maar het ac cent van zijn taak ligt op de live begeleiding. De meeste zang nummers van hemzelf. Joke Zo mer en Vivian van Hecke bege leid hij op synthesizer of digitale vleugel. De nadruk ligt deze avond naast de bekende Brak man-nummers vooral op Neder lands repertoire, country en mu ziek uit de jaren zestig. Het is de bedoeling de komende wintermaanden de programma -cyclus voort te zetten, telkens met een ander thema en andere regionale artiesten. De avonden beginnen om 21.00 uur. vonden, dan had deze groep het zeker gedaan." Mieke liet twee nummers op zich wachten. Eenmaal op het po dium nam zij, uiteraard gekleed in een strakke jurk met fors de colleté, het heft meteen in han den en zette een temperament volle show neer. De vonk sloeg onmiddellijk over bij enkele van de drie- tot vier honderd bezoekers. Een jongen met een vetkuif liet samen met zijn vriendin zien hoe op rock and roll-muziek gedanst moet worden. Mieke kreeg dankzij haar tomeloze inzet in de loop van de korte avond - het optre den moest om tien uur afgelopen zijn - het in groten getale aanwe zige spijkerpakkenvolk mee. In cowboy-outfit en met pistool in de hand trok ze over het podium, het overgrote deel van de toe schouwers met zich meeslepend. Tevreden Hofpop-organistor Kees Petiet keek zaterdagavond tevreden terug op drie dagen popfestival aan de rand van de Middelburg se binnenstad, ,,'t Is echt een succes geworden. We hebben met het entreegeld grotere na men binnen kunnen halen, zoals de Gigantjes, en dat is aangesla gen." Zoals gebruikelijk vonden ook Zeeuwse bands - zaterdag onder meer B-Sharp - op Hofpop een podium voor een groter publiek. Dat moet zo blijven, vindt Pe tiet, ook als het Hof van Tange niet meer voor het popfestival kan worden gebruikt. De Stich ting Jeugd- en Popgebeuren wil doorgaan en wacht met smart op antwoord van de gemeente op de vraag of zij volgend jaar de tuin van de Kloveniersdoelen - het honk van Nieuwe Muziek - mag gebruiken voor oude en nieuwe popmuziek. Advertentie WINKELINRICHTING INTERIEURBOUW Kloosierweg 2 - 4421 PV Kapelle Postbus 69 - 4420 AC Kapelle Tel. 01102-44151 Fax 01102-44152 U vindl ons naast Oe Centrale Veiling Zeeland langs de (oudei Rijksweg te Kapelle Schotse oud-strijders legden een krans op de begraafplaats in Kloosterzande. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gra ven van gesneuvelde strijdmak kers worden na bijna een halve eeuw tot op de kleinste begraaf plaatsen nog steeds keurig on derhouden. De Schotse oud strijders en hun echtgenotes worden overal met alle burger lijke en militaire egards ver welkomd. Woordvoerder Char- ly Frostic 'begrijpt het niet', zei hij zaterdag tijdens een officië le ontvangst in het gemeente huis van Kloosterzande. Maar Frostic voegde er direct aan toe dat het hem en zijn ka meraden 'zeer ontroert' dat de Zeeuwen 48 jaar na dato de her innering aan de bevrijdings- strijd nog immer levend houden. De vijfentwintig Britten, er is één Engelsman onder de Schot se bezoekers, zijn in Zeeland op uitnodiging van een particulier comité uit Borsele. Het Comité Ontvangst Schotse Oud-Strij ders heeft sponsors gezocht om de mensen over te kunnen laten komen. „In het gemeentehuis van Bor sele kwamen in de jaren tachtig steeds meer bezoekers die van alles over een aantal gevechts plaatsen uit de Tweede Wereld oorlog wilden weten. De ge meente Borsele heeft daarom drie jaar geleden een groep van veertig oud-strijders ontvangen. Maar na het bezoek bleek dat er nog meer mensen waren die graag nog eens de plekken zou den bezoeken, waar ze voor de bevrijding hebben gevochten", verklaarde Nelleke Jeremiasse, comitéwoordvoerster en ge meentesecretaresse van Borse le. Cameronians De oud-strijders die op bezoek zijn, behoorden tot de Camero nians. De Schotse militairen werden in 1944 toegevoegd aan de 156-ste Canadese brigade van de 52-ste Lowland Division, het geallieerde legeronderdeel dat via West-Vlaanderen doorstoot te naar Zeeland. Echt voorbe reid waren de Schotten niet, want ze zouden oorspronkelijk naar de bergen in Noorwegen worden gestuurd. Soldaat R. McKnight. die 2 oktober 1944 in Zeeuwsch-Vlaanderen op 21-ja rige leeftijd om het leven kwam, ligt op de algemene begraaf plaats van Kloosterzande begra ven naast een piloot van de Royal Air Force en een infante rist. Hoewel McKnight een Camero- nian was, hebben de bezoekers hem niet gekend. „We waren met meer dan 1000 Schotse Ca meronians aan de Lowland Divi sion toegevoegd en de meeste anderen kende ik dan ook hele maal niet. Maar het doet ons goed dat de Nederlanders onze gevallen kameraden nog zoveel eer bewijzen", zei een Schotse oud-strijder na het leggen van een krans en het blazen van de Last Post. Zeeuwse leden van de Bond van Wapenbroeders vorm den een erehaag bij aankomst op en vertrek van het kerkhof. De oud-strijders hebben de afge lopen dagen een aantal plaatsen waar ze destijds hebben gevoch ten opnieuw bezocht. Ze herken nen de omgeving echter nauwe lijks meer. „Alleen de molen van Baarland riep herinneringen op", zei Jeremiasse zaterdag. De Schotse oud-strijders zullen vandaag (de dag van de doden herdenking) nog plaatsen in Baarland, Hoedekenskerke en aan de Sloedam bezoeken. Man valt in Hulst meisjes lastig HULST - In de Waterstraat in Hulst zijn zondagmiddag om streeks 13.45 uur twee meisjes geconfronteerd met een exhibi tionist. De meisjes deden van het voorval aangifte bij de poli tie. Het gaat om een wat oudere man met grijs haar en een kalend voorhoofd. Hij droeg een blauw grijze korte jas en reed op een donkerkleurige fiets. Voordat de meisjes zelf met de onzedelijke handelingen werden geconfron teerd, waren zij al gewaar schuwd door een vrouw die even tevoren de man had gezien. De politie verzoekt deze vrouw con tact op te nemen met het bureau in Hulst. tel. 01140-13656. van een medewerker KOEWACHT - Het was zondag schuifelen geblazen op de mei kermismarkt in Koewacht. Naar schatting vijfentwintig duizend toeschouwers trokken langs de honderdvijftig kramen en twintig standwerkers die langs het anderhalve kilometer lange parkoers stonden opge steld. Het talrijk opgekomen publiek kon genieten van kermisattrac ties. eettentjes en marktkramen met onder meer planten, kleding en speelgoed vanaf de Nieuw- straat in Koewacht tot over de grens in het Belgische Koe wacht. Bij de standwerkers sloeg de de monstratie met de groente-snij machine het beste aan bij de ju ry. Palingverkoper Bosman en de show met de poetsmiddelen werden als tweede en derde ge klasseerd. De clown Francesco di Creatore, de muziekvereni ging EMM en het dweilorkest Sjores Ambras werden tussen de kramen weinig bewegingsvrij heid gegund. De burgemeesters van Axel, Moerbeke en Stekene openden om elf uur 's ochtends het spek takel. Voor Loes den Doelder, se cretaris van de Stichting Over legplatform Axel Promotie, was de enorme belangstelling aanlei ding om alvast aan de voorberei dingen voor het eerste lustrum te denken. „De meikermismarkt zal volgend jaar nog grootser van opzet zijn. Een combinatie van de evenementen uit de afge lopen jaren." Politie schiet asielzoeker neer slot van pagina 1 volgens of het nodig is de rijksre cherche in te schakelen De hamvraag is of de politieman die heeft geschoten, volgens de offi ciële geweldsinstructie heeft ge handeld. Die schrijft voor dat in een levensbedreigende situatie niet alleen op de benen, maar ook op het lichaam mag worden geschoten. De agent die door de Somaliër is geslagen heeft geen verwondin gen opgelopen De toestand van de asielzoeker was zondag sta biel. „Wonder boven wonder zijn er", verklaarde de woordvoer der. „geen vitale lichaamsdelen geraakt." MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren. Abdijcomplex. 10-18 uur: Histo- rama. Loskade, 10-17 uur: Ramschip De Schorpioen. VW (Markt). 13.30 uur: Stads wandeling met gids. VLISSINGEN - Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Hook, a.l.; 20 uur: Beetho ven, a.l.; 20 uur: The last boys cout, 16 jr. Cinemactueel, 20 uur: At play in the fields of the lord; 20.15 uur: Deceived. GOES Grand, 20 uur: Beetho ven. a.l.. HULST De Koning van Enge land. 14 en 20 uur: Hook, a.l.; 14 uur: Sneeuwwitje, a.l.: 20 uur: Cape fear; 20 uur: The prince of tides. 12 jr; 20 uur: Dead again. MIDDELBURG - Electro. 20.30 uur: The prince of tides. Schuttershof, 20.30 uur: La sta- zione. TERNEUZEN - Luxor,20 uur: The last boyscout, 16 jr: 20 uur: The lover. VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Hook, a.l.: 20 uur: Cape fear; 20 uur: the doctor; 20 uur: Silen ce of the lambs. Ten toons tellingen AARDENBURG - Gemeente lijk Archeologisch Museum. 13- 17 uur: 'Met het oog op de grens', de geschiedenis van de Neder lands/Belgische staatsgrens in Wes t-Zeeuws-Vlaanderen t/m 30/9). De Paardenstal. 10-12 en 14-16 uur: De bevrijding van West Zeeuwsch Vlaanderen (t/m 5/5). BURGH HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: 'Zee/Landschap', foto's van Theo Janssen (mei) EEDE - Galerie De Kastelein. 18-22 uur: Werken Gerard van Grieken (t/m 30/6). MIDDELBURG - Zeeuwse bi bliotheek, 17.30-21 uur: Kinder boeken rond 1892 (t/m 15/5). Zeeuws Museum. 13.30-17 uur: Keramische portretten van Jan van Leeuwen (t/m 10/5) en het antependium uit de Abdij van Middelburg (1600) (t/m 31/5). Galerie Het Gouden Briefke, 13.30-18 uur: Schilderijen van Marja de Lange it/m 13/6). NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: Cartografie, wisselex positie van en over kaarten en Delta Expo (t/m dec.). OOSTKAPELLE - Molenweg 36. 10-12 uur: Fossielenmuseum (t/m sept). REIMERSWAAL - Gemeente huis, 9-16 uur: Werken van Ko Trampe en Marja Kanaar (t/m juni). TERNEUZEN - Stadhuis, 8.30- 12 en 13.30-16 uur: Olieverfschil derijen van Frank van Hest (t/m 21/5). VEERE - De Schotse Huizen. 13-17 uur: Henny Huser (teke ningen en grafiek) t/m 20/6. VLISSINGEN - Stadhuis, 9-17 uur: 'Beelden in klei' van Ria Ruedisueli (t/m 4/5). Gevangentoren, vanaf 17 uur: Werken van Ludmila Michailov- na Kalmaeva (t/m 31/5). WOUW' Zijdemuseum, 10-17 uur: 'Van hobby tot zijdemu seum' it/m 30/12). IJZENDIJKE - Aurinhuis. 10- 20 uur: Werken Gerard van Grie ken (t/m 31/5). Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Klederdracht, mutsendo zen en merklappen (t/m 1/11). ZIERIKZEE - Noordhaven poort, 13-18 uur: Installatie van Jan van Breugel (t/m 5/5). Galerie De eenhoorn, 13-17 uur: Werken schildersclub Perspec tief (t/m 9/5). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel.06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel 01180-38080. dag. van 14-20 uur Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling. tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384 In drommen trokken de belangstellenden langs de meikermis markt in Koewacht. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 25