PZC zeeland 'rovincie gaat op in regiobestuur Elf kinderen gewond bij ongeluk met legerwagen Grote partij softdrugs in viskotter Dode bij botsing auto's Nieuwvliet èntoonstelling ver Surinaamse erzetsheld De Kom Verlies Pechiney bedroeg 15.7 min Ongeluk kost leven wethouder J. Groen (Zierikee) en vrouw amerlid Van der Heijden op studiedag CDA Zeeland: zeeuwse almanak Koekje onze verslaggever PELLE - Binnen pakweg hijaar is het Zeeuws provin- {bestuur van het toneel ver enen. In de komende jaren len Rijk, provincie en ge enten al hun specifiek «uwse taken overdragen aan nieuw te vormen regionaal sluur. Is zo'n regionaal be- iiur eenmaal tot volle was- m gekomen, dan is er voor het idige provinciebestuur geen aats meer. Dat zijn de gevol- n van de koers die de CDA- idie in de Tweede Kamer is jeslagen in een poging om het nnenlands bestuur, dat 'in ngeheel is vastgelopen', weer ol te trekken. Volgens het )A-kamerlid F. J. van der tijden is de regering 'zonder al veel morren' met de koers wij- ing meegegaan, n der Heijden deed dit zater dag uit de doeken tijdens een studiedag van het CDA-Zeeland in Kapelle. Het is in de eerste plaats aan Zeeland zelf om uit te maken welke taken zich lenen voor bundeling in het te vormen 'regionaal bestuur'. Daarna moeten Rijk, provincie en ge meenten die taken 'onherroepe lijk' overdragen. Hij pleitte voor een ontwikkeling 'van onderaf, liefst vrijwillig, maar desnoods onder dwang. Dat alles om de lappendeken van 'volstrekt ondoorzichtige bestuurlijke organisaties en een heden' uit de weg te kunnen rui men. In Nederland, aldus Van der Heijden, is een bestuurskli- maat gegroeid, waarin de diver se overheden elkaar liever te genwerken dan helpen. Behalve dat Rijk, provincie en gemeen ten elkaar voor de voeten lopen, bestaan ook nog eens allerlei on doorzichtige samenwerkingsor ganen als stadsgewesten, ver- antwoordelijkheidsgebieden en gemeenschappelijke regelingen. Van der Heijden: „Er wordt meer in achterkamertjes tegengehou den, dan besloten." 'Regionaal bestuur' is in zijn ogen de laatste mogelijkheid om een gebied als Zeeland effectie ver en slagvaardiger te besturen. „Wie dat niet wil inzien, mist een kans om straks in Europa mee te kunnen doen." De provinciebe sturen proberen hun positie te versterken door met elkaar zo genaamde landsdelen te vor men. Het CDA-kamerlid vindt dat een heilloze weg. Van de drie zuidelijke provincies één lands deel maken, leidt volgens hem tot een nog onoverzichtelijker. bureaucratischer en daardoor hulpelozer situatie. Immers, daarmee wordt weer een nieuwe bestuurslaag aan de lappende ken toegevoegd. Het streven naar regionaal be stuur, aldus Van der Heijden, maakt een gemeentelijke herin deling niet automatisch overbo dig. „Als voelbaar wordt dat al te kleine schalen van bestuur op den duur geen goede resultaten voor de burgers meer opleveren, neem dan zelf initiatieven. Be reid van onderop voor met wie en hoe voor brede groepen van burgers een nieuwe gemeente kan worden gevormd. Wacht niet de grootscheepse, groot schalige tekentafelplannen af." De Zeeuwse CDA-voorzitter A. Verbree concludeerde aan het eind van de studiedag dat er 'geen overweldigende weer stand' tegen de stellingname van het kamerlid bestond. Het is de bedoeling dat de CDA-be- stuurders in het Zeeuwse tegen het eind van het jaar overeen stemming bereiken over een ge- zamelijke marsroute richting bestuurlijke vernieuwing. lissinger angehouden verdenking irduistering onze verslaggever JSSINGEN - De politie van ssingen heeft de 35-jarige uit die stad aangehouden :erdenking van verduiste- van geld en goederen. Het at daarbij om een bedrag van dan .een ton. Met dat geld dde hij, aldus de politie, een leventje. Voorzover be is de fraude in 1989 begon- man is werknemer van een wt bedrijf in Vlissingen, al- de politiewoordvoerder. Hij aan het geld gekomen door lselmatig met rekeningen te jeien en zich van wisseltrucs ledienen. eveel S. precies heeft verduis- d werd niet bekendgemaakt, bedrag van meer dan een its exlusief de handelswaarde de goederen die hij achter- r heeft gedrukt, man is donderdag op vrije ten gesteld. De officier van litie heeft beslag gelegd op aantal goederen van S., ironder zijn auto. ISSINGEN - Tijdens het be- jdingsfestival in de Vlis- gse binnenstad staat in de it-Jacobskerk een speciale zetsman centraal: de Suri- Anton de Kom. Zijn le- i en werk zijn uitgebeeld op 's, video en in tekst. Deze toonstelling is na dinsdag 5 ,de dag van het bevrijdings- ival, tot en met zaterdag 16 in de Zeeuwse Bibliotheek liddel burg te zien. Kom is begin 1945 door de Douane en politie doorzochten afgelopen weekeinde de viskotter Harlingen 91 in verband met de vondst van een grote partij softdrugs. De viskotter Harlingen 91 aan de kanaalkade bij Hansweert, met de douaneboot Dolfijn langszij. foto's Willem Mïeras van onze verslaggever HANSWEERT - De douane heeft bij Hansweert een partij softdrugs met een straatwaarde van enkele miljoenen guldens onderschept. De drugs werden aangetroffen aan boord van de viskotter Harlingen 91. Naar alle waarschijnlijkheid gaat het om een paar ton hasj. Drie bemanningsleden van het vissersschip zijn aan gehouden op verdenking van drugssmokkel. Ze zou den getracht hebben de drugs in Nederland in te voe ren. Voorlopig mag de Harlingen 91 niet vertrekken. Het schip ligt bij Hansweert vast aan de kade van het kanaal door Zuid-Beveland. De douane vond de partij softdrugs vrijdagochtend rond 11.00 uur tijdens een controle van de kotter. Douane en politie zijn afgelopen weekeinde intensief bezig geweest met het doorzoeken van het schip.Offi- cier van justitie mr S. Tempel in Middelburg liet zon dag veel vragen onbeantwoord. Dit in afwachting van nader onderzoek en verhoor van de verdachten en om te voorkomen dat het onderzoek wordt gehinderd. Derhalve is nog onduidelijk wie de arrestanten zijn. waar zij met de kotter precies vandaan kwamen, en wat hun uiteindelijke bestemming was. Ook wilde Tempel niet ingaan op de vraag of de komende dagen meer aanhoudingen zijn te verwachten. Justitie hoopt vandaag, maandag, meer openheid van zaken te kun nen geven. onze verslaggever anden lek stoken in auwendaele DDELBURG - De banden ier auto's en een achter van een auto zijn in de M van zaterdag op zondag lield in de Middelburgse tDauwendaele. wagens waarvan de banden lek gestoken, stonden aan Medes geparkeerd. De auto (van de achterruit met een attegel is ingegooid, bevond 'laan de Kruitmolenlaan. Duitsers omgebracht in het con centratiekamp Neuengamme. Hij was gearresteerd, omdat hij voor de illegale pers schreef en pamfletten tegen de Duitse be zetting verspreidde. De Kom verbleef in Nederland sinds 1933. Hij was door de Nederlandse au toriteiten in Paramibo opgepakt vanwege zijn strijd tegen de ko loniale overheersing van Surina me. Kort na zijn arrestatie is De Kom op een schip naar Neder land gezet. Eenmaal in 'het moederland' mag hij niet in het openbaar spreken en mag hij zich niet met politiek bemoeien. Hij gaat toch door. De Kom publiceert het boek Wij slaven van Suriname, een felle aanklacht tegen het ko lonialisme en de uitbuiting van Suriname. Zijn verzet in de oor log, dat hem fataal is geworden, vloeit voort uit hetzelfde rechtvaardigheidsgevoel als waarmee hij ten strijde trok te gen het koloniale systeem in Su riname. De Kom is in 1898 in Pa ramaribo geboren. De Nederlandse overheid heeft hem postuum het verzetherden- kingskruis toegekend. In Suri name wordt hij op vele wijzen geëerd. Zo is de universiteit naar hem vernoemd en staat zijn beeltenis op Surinaamse bank biljetten. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het alunii niumbedrijf Pechiney Ne derland bv in Vlissingen- lost heeft over het boekjaar 991 een verlies van 15,1 miljoen gulden geleden. De «treem lage aluminium- •rijzen, veroorzaakt door iet dumpen van aluminium door fabrieken in de voor malige Sovjetunie, hebben 'e Vlissingse vestiging van liet Franse concern (zoals eerder gemeld) in de rode ijfers gebracht. Onderdirecteur algemene ïaken H. H. Wegkamp ver acht dat Pechiney Neder land bv ook dit jaar met een ekort, afsluit. De alumi- liumprijzen zijn de laatste ijd wel iets gestegen. Onbe kend is echter welke oorzaak karaan ten grondslag ligt en dat maakt het moeilijk een voorspelling te doen over de prijsontwikkeling in de rest van 1992. Pechiney Nederland bv heeft oktober vorig jaar, vanwege de slech te marktsituatie, 64 van de 512 elektrolyse-ovens (12,5 procent van de produktieca- paciteit) stilgelegd. Het is niet de eerste keer dat de Pechiney-vestiging in Vlissingen-Oost met verlies draait. De onderneming kwam ook in 1981 en 1982 in de rode cijfers terecht. De verliezen waren toendertijd veel hoger dan in 1991. In 1981 bedroeg het tekort 59 miljoen gulden en in 1982 ruim 60 miljoen gulden. Het bedrijf heeft van 1982 tot 1991 alleen wirlst gemaakt, met 1988 - 138 miljoen gul den winst - als topjaar. De gekantelde aanhangwagen van het legervoertuig waar de elf kinderen tussen Aagtekerke en Meliskerke uit werden geslingerd. foto Ruben Oreel Domper op bevrijdingsfeest in Aagtekerke van onze verslaggever AAGTEKERKE - Elf kinderen uit Aagtekerke zijn zaterdag middag tussen Aagtekerke en Meliskerke gewond geraakt bij een ongeluk met een aanhang wagen. Zij maakten ter gelegen heid van de viering van bevrij dingsdag een rondrit in de aan hangwagen, die aan een leger voertuig uit de Tweede Wereld oorlog was gekoppeld. In de bocht van de Koekoeksweg en Zuidweg kantelde de aanhan ger. De twaalf inzittenden wer den uit de wagen geslingerd. Een kwam er zonder verwon dingen af. De gewonden, in leeftijd varië rend van twaalf tot vijftien jaar, werden in ambulances overge bracht naar het Gasthuis in Mid delburg en het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De meesten hadden schaafwonden opgelopen. Zij konden na behan deling weer naai' huis. Bij één jongere is de knie in het gips ge zet en één kind is tot zondag ter observatie in het ziekenhuis ge bleven. Het ongeluk was volgens een woordvoerder van de rijkspoli- tiegroep Serooskerke <W) het ge volg van een 'zeer ongelukkige samenloop van omstandighe den'. Hij sprak slechts vermoe dens uit over de oorzaak. De kin deren hebben in de aanhangwa gen gestaan of gesprongen. In de bocht lag losliggend grind en de chauffeur heeft mogelijk een te hoge snelheid gemaakt, want. aldus de politievoorlichter. 'als hij langzamer had gereden was het waarschijnlijk niet gebeurd'. De constructie van de aanhan ger was ook niet best. Die was 'extreem hoog', waardoor hij sneller uit balans kon raken. De verwondingen van de kinde ren leken in eerste instantie ern stiger dan zij uiteindelijk bleken te zijn. „Het leek wel of er een oe fening gaande was", vertelde de politiewoordvoerder. „De ge wonden lagen her en der," Vier ambulances werden ingezet om de kinderen naar één van de twee Walcherse ziekenhuizen te vervoeren* De festiviteiten in Aagtekerke zijn na het ongeval onmiddellijk stopgezet. „Het was een domper op een verder succesvol verlo pen bevrijdingsfeest", liet secre taris H. Willems van de Oranje vereniging Aagtekerke weten. De oranjeverenigingen Melis kerke en Aagtekerke hadden Zeeuwse liefhebbers van oude legervoertuigen uitgenodigd om deel te nemen aan het bevrij dingsfeest. 's Morgens waren de voertuigen in Meliskerke en 's middags in Aagtekerke. De be stuursleden van de Oranjever eniging Aagtekerke hebben na afloop met ouders van de gewon de kinderen gesproken. „Niet één heeft ons of de eigenaren van de legervoertuigen de zwarte piet toegespeeld", verklaarde Willems. Voor het vervoer van de kinde ren in de aanhangwagen was of ficieel geen toestemming ver leend „Maar het gebeurt zo vaak tijdens festiviteiten dat mensen in een aanhanger achter bijvoorbeeld een tractor worden vervoerd", stelde de politie woordvoerder, „en in 999 van de 1000 gevallen gaat het goed." A. W. Dybala uit Ritthem, die de liefhebbers van legervoertuigen bij elkaar had gebracht, noemde het voorval 'een verschrikkelij ke gebeurtenis'. „We gaan ons beraden op de vraag hoe we nu verder moeten. Maar als je elk ri sico wilt uitsluiten, kun je niets meer organiseren." Politieauto Het ongeluk bij Aagtekerke kwam niet alleen. Op weg naar de plaats des onheils kwam een politieauto, die met zwaailichtn en sirene aan reed, in botsing met een personenauto die onver wacht linksaf sloeg. Het ongeluk gebeurde op de Pekelingseweg tussen Grijpskerke en Aagteker ke. De personenauto raakte fors beschadigd; de politiewagen liep schade aan de voorzijde op. Niemand liep bij de botsing ver wondingen op MAANDAG 4 MEI 1992 van onze verslaggever NIEUWERKERK - Wethouder J. Groen van de gemeente Zie- rikzee en zijn echtgenote, me vrouw G. Groen-van Weeghel, zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk ter hoogte van Nieuwerkerk. De auto waarin het echtpaar reed kwam frotaal in botsing met een op de verkeerde weghelft geraakte tegenligger. De be stuurder van de tegemoetko mende auto werd met een ge brokenjukbeen en enkele kneu zingen opgenomen in het zie kenhuis te Zierikzee. De twee personenauto's werden geheel vernield. Het ongeluk gebeurde zondag ochtend omstreeks half twee. Wethouder Groen en zijn echt genote (beiden 56 jaar) reden op dat moment op de rijksweg N 59 in de richting van Zierikzee. Uit tegenovergestelde richting na derde J. S. (23) uit Bruinisse. Door nog onopgehelderde oor zaak raakte S. ter hoogte van het dorp Nieuwerkerk met zijn voer tuig plotseling op de verkeerde weghelft, waarna een frontale botsing volgde. Het echtpaar Groen was op slag dood. De brandweer kwam te hulp om de drie slachtoffers uit de voer tuigen te bevrijden. De man uit Bruinisse werd per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Zierikzee. Het verkeer werd een uur omgeleid via de pa rallelweg van de rijksweg N 59. Verslagenheid In Zierikzee heerst grote versla genheid. „Met wethouder J. Groen verliezen wij een dynami sche en uiterst inspirerende per soonlijkheid. Geliefd, niet alleen als bestuurder, maar ook als mens. Een standvastig man, so cialist in hart en nieren. En ie mand die altijd trachtte het be stuurlijk haalbare na te stre ven.", zei burgemeester mr J. Groen J.J. P.M. Asselbergs van Zierik zee zondag in een reactie op het tragische ongeluk. Wethouder Groen, geboren in het Zuidhollandse Goudswaard, werd in 1971 gekozen voor de PvdA gekozen als raadslid in Zierikzee. Elf jaar later trad hij toe tot het dagelijks bestuur van de gemeente. Als wethouder heeft hij zich steeds bezig gehou den met de portefeuilles sociale zaken, volksgezondheid, welzijn en onderwijs. Daarnaast was hij voorzitter van een aantal besturen, onder meer van de regionale scholenge meenschap Professor Zeeman en de Beatrixschool voor spe ciaal en speciaal voortgezet on derwijs. De voorzittershamer hanteerde hij ook bij verzor gingshuis De Borrendamme in Zierikzee en bij de intergemeen telijke sociale dienst Schouwen -Duiveland en Sint-Philipsland. De heer Groen maakte voorts deel uit van het dagelijks be stuur van de Dag- en en Avond school Zeeland (DAS). Verder vertegenwoordigde hij Zierikzee in de besturen van diverse ge meenschappelijke regelingen. Al deze functies vervulde Groen naast zijn werk als bedrijfsleider bij het industrieel bedrijf van de sociale werkplaats De Zuidhoek in Zierikzee. Het echtpaar Groen laat vijf kinderen achter. Beide auto's werden door de aanrijding in Nieuwvliet geheel vernield. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever NIEUWVLIET - De 78-jarige G van der Roest uit Groede is za terdagmorgen om het leven ge komen bij een aanrijding op de kruising van de Sint-Bavodijk en de provinciale weg bij Nieuwvliet. De inwoner van Groede gaf geen voorrang aan automobilist J. S. uit het Belgi sche Kortrijk, die over de pro vinciale weg richting Breskens reed, toen hij omstreeks kwart over tien vanaf de Bavodijk Nieuwvliet wilde inrijden. S. kon een botsing niet vermij den. Van der Roest overleed ter plaatse. Hij is het vierde dodelijk verkeersslachtoffer in West- Zeeuwsch-Vlaanderen dit jaar. S. werd met zware verwondin gen aan zijn bekken en breuken in am^en, benen, een elleboog en een pols overgebracht naar het Sint Janhospitaal in Brugge. Passagier E. de C. (eveneens uit Kortrijk) werd een dag ter obser vatie opgenomen in het Anto- niusziekenhuis in Oostburg. De ernst van de verwondingen werd volgens een politiewoordvoer der verhoogd doordat beide Bel gen geen autogordel droegen. Beide auto's werden bij de aan rijding geheel vernield. Het kruispunt was anderhalf uur ge stremd. Tot het middaguur werd het verkeer omgeleid via polder wegen. Diefstal van geld verijdeld DRAAIBRUG - Landbouwer A. T. uit Draaibrug greep zondag drie jongens uit het Belgische Brugge in de kraag toen zij er vandoor wilden gaan met onge veer duidend gulden. De jongens, 16 tot 18 jaar oud, hadden van in de nacht van za terdag op zondag met toestem ming van T. in een schuur gesla pen. Ze kwamen omstreeks half twaalf nog even goedendag zeg gen, maar de landbouwer merk te direct nadat de drie zijn huis. hadden verlaten dat het geld uit zijn portefeuille was verdwenen. Hij slaagde er in de jongens te achterhalen voor ze er op fietsen en bromfiets vandoor waren. Na verhoor in het Oostburgse poli tiebureau en het opmaken van proces-verbaal werden de jeug dige Westvlamingen weer op vrije voeten gesteld. 11 M i I M I I II I I I HTT Tim van bijna zeven jaar heeft een zeer intense relatie met zijn moeder. Zoals zij hem door en door kent en al zijn trucjes voelt aankomen, zo weet hij op zijn beurt haarfijn hoe hij haar het best kan bespelen om zijn willetje door te zetten. Onlangs had hij zijn zinnen gezet op een koekje, hoewel zijn dagelijkse rantsoen snoep al lang en breed ach ter zijn melkkiezen was ver dwenen. Hoé hij ook smeek te, zijn moeder liet zich niet vermurwen. „En als ik zeg datje de liefste moeder bent?" probeerde hij. „Nee is nee", onderwees zijn moeder hem. „Echt niet?" „Echt niet!" „En als ik zeg datje de móói ste moeder bent?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23