liiiiciii ÏG machteloos in crisis Bosnië Rust keert weer in Los Angeles na inzetten 12.000 man politie 'olitieman schiet i Arnemuiden sielzoeker neer VD wil donderdag )oeddebat over wao Konvooi Joegoslavisch leger aangevallen Bosnische president vrij Iran en China: de VS schenden mensenrechten Zonnig en vrij warm Zonnige perioden en droog. De wind is wak en variabel, later zuidoost. Mid- agteuiperatuur rond 17 graden. 5e jaargang no. 105 landag 4 mei 1992 UUR KODAK EXPRESS FOTO SERVICE Klaar terwijl u winkelt FOTO IVE RSCHOORE Goes Hulst Middelburg Middelhoi Vlissingen Zienkzee onze correspondenten MARAES/BELGRADO vijl de strijd in Bosnië-Her- ivina onverminderd door- hebben de ministers van enlandse zaken van de EG ieuw hun machteloosheid tmonstreerd in de kwestie- ;oslavië. Hun overleg in het ugese Guimaraes leverde zaterdag geen nieuwe initiatie ven op. Er komen geen maatre gelen tegen Servië, dat het ge weld in Bosnië op gang houdt. En Macedonië wordt weliswaar erkend als een onafhankelijke staat, maar het aanhoudende conflict met Griekenland over de naam van de nieuwe repu bliek verhindert het concretise ren van die erkenning. onze verslaggever iEMUIDEN - Een in Arne- den wonende 25-jarige Izoeker uit Somalië is zater- tvond kort na tien uur in de jrbloemstraat in Arnemui- door een politie-agent neer- hoten. De politieman iot gericht op de Somaliër, at die zijn collega met een tuingereedschap sloeg en na een waarschuwings- t in de lucht mee doorging, slachtoffer werd met een twond in de buik naar het ihuis in Middelburg ge- ht. Hij verkeert buiten le igevaar. chermutseling ontstond na- de Somaliër verschillende ielingen had aangericht. De had eerder zaterdagavond telefoongesprek gevoerd kennissen in zijn vaderland, ens de voorlichter van de politie is hij na dat telefo- rdeeldheid in PvdA HAAG (GPD) - Binnen de is ernstige verdeeldheid taan over het standpunt de Tweede Kamerfractie die partij met betrekking Ie wao-maatregelen. Nadat lopen vrijdag PvdA-slaats- etaris Ter Veld (sociale za- zich al verzette tegen de op ing van vice-fractievoorzit- ieijnse, noemt nu ook PvdA rzitter Rottenberg het mo- t 'ongelukkig gekozen', ïse liet vrijdag weten dat Iractie niet langer het kabi- standpunt steunt dat wa- jonger dan vijftig jaar na >op van tijd gekort zullen len op hun uitkering. Hij at dat alle bestaande wa- Pronk opent egenaanval >p CDA (OTTERDAM (GPD) - linister Pronk van Ont- vikkelingssamemver- ;ing heeft zaterdag in (otterdam de tegenaan- ral ingezet op de toene- nende kritiek vanuit iet CDA op zijn beleid, lis de CDA-fractie de aensenrechten geen irioriteit wil geven in Ie ontwikkelingshulp dan scheiden onze we ien", zei Pronk. „Dan zie k het CDA op dat punt liet meer als coalitie- lartner". )e suggestie van minis- er Van den Broek om intwikkelingssamen- rerking door een staats ecretaris onder Buiten- andse Zaken te laten iltvoeren, noemde "ronk 'not done'. Ook iet idee uit CD A-hoek im ontwikkelingsgeld te [ebruiken voor hulp aan letrekkelijk rijke landen 0 Oost- en Midden-Eu- opa is voor Pronk onbe- preekbaar. Jk vind dat een aanval >p het regeerakkoord. Ik loop dat het CDA in de Pweede Kamer er niet oe overgaat hulp aan de ïaltische staten en Rus and te geven ten koste 'an hongerend Afrika. Us dat wel gebeurt, ligt ir een groot probleem in le samenwerking tussen -DA en PvdA." De twaalf besloten alleen om de door Servie en Montenegro uit geroepen nieuwe Federale Re publiek Joegoslavië niet te er kennen als de officiële opvolger van Joegoslavië. Daarover kun nen volgens de EG alleen afspra ken worden gemaakt tussen alle republieken van de vroegere staat. Dat moet dan gebeuren op de vredesconferentie over Joe goslavië, die echter volledig in het slop is geraakt. De EG-lan- den hebben geen enkele greep meer op de gebeurtenissen in Joegoslavië. De twaalf riepen het Joegoslavi sche federale leger op zich uit Bosnië terug te trekken. Het vol gens de Duitse minister Gen- scher door Servië betaalde en bewapende leger wordt als hoofdschuldige van het geweld in Bosnië aangemerkt. „Maar niet als enige", zei minister Van den Broek. „Ook Kroatië maakt zich schuldig aan provocaties en geweld". Maar het leger verhin dert elke kans op een vergelijk, zei hij. Omdat de EG met Servie in gesprek wil blijven, werd afge zien van sancties. Het probleem-Macedonie ver deelt de EG zelf. De andere elf willen dat deze kwestie uit de wereld is voor 11 mei, wanneer de EG-ministers van buiten landse zaken in Brussel weer bij een komen. Maar de kans daar op is klein, omdat Macedonië noch Griekenland bereid lijken water in de wijn te doen. De elf wilden zaterdag de Griekse pre mier Mitsotakis, die ook minis ter van buitenlandse zaken is. niet zwaar, onder druk zetten. Ook Griekenland is bereid Ma cedonië te erkennen, mits dat een andere naam kiest. Grieken land meent het alleenrecht op de naam Macedonië te hebben. President vrij Dank zij inspanningen van de vredestroepen van de Verenigde Naties is het gisteren gelukt overeenstemming te bereiken over de vrijlating van de Bosni sche president Izetbegovic. De president was zaterdagavond bij terugkeer van vredesonderhan delingen in Lissabon gearres teerd door het Joegoslavische le ger JNA). In de Bosnische hoofdstad Sara jevo is gisteravond een konvooi van het Joegoslavische leger JNAi aangevallen Het konvooi, onder begeleiding van de VN- vredestroepen. was bedoeld om JNA-manschappen uit het hoofdkwartier in het centrum van de stad te halen, waar ze op gesloten zaten sinds moslims het gebouw hadden omringd. Maar vlak buiten het hoofd kwartier kwam het onder vuur te liggen, waarbij negen van de veertig voertuigen geïsoleerd raakten. Een aantal soldaten kwam om en de vrachtwagens werden geplunderd. De kans op een staakt-het-vuren in de Bos nische hoofdstad leek daarna kleiner dan ooit. Waarnemers vrezen dat de voor vandaag afge sproken vredesonderhandelin gen niet door zullen gaan. nisch contact 'door het lint ge gaan'. De Somaliër koelde zijn woede door met het tuingereedschap, een kapper, ruiten van auto's, het postkantoor en het politie bureau te vernielen. Ook be dreigde hij een voorbijganger. Na aankomst van een surveil lancewagen van de rijkspolitie sloeg hij, volgens de verklaring van de Zeeuwse rijkspolitie, op de twee inzittenden in. Eén van de politiemensen werd vervol gens dermate door de man gesla gen en bedreigd, dat zijn collega zich. na een waarschuwings schot. genoodzaakt zag de man neer te schieten. De recherche van de rijkspolitie stelt een onderzoek naar de toe dracht van de schietpartij in en brengt waarschijnlijk vandaag, maandag, verslag uit aan de offi cier van justitie. Die bepaalt ver- slot zie pagina 7 kolom 8 o'ers onverkort recht moeten houden op hun uitkering. Alleen voor nieuwe wao'ers zou een la gere uitkering moeten gelden. WD'er Robin Linschoten wil donderdag een spoeddebat over de verdeeldheid in de coalitie en binnen de PvdA. De woordvoer der van de WD-fractie noemde het 'ongelooflijk' dat nu op nieuw onenigheid blijkt tussen CDA en PvdA, zo kort nadat een kabinetscrisis over het inko mensbeleid op het nippertje is voorkomen. Vorig jaar zomer ontstond bijna een kabinetscrisis, nadat er tus sen CDA en PvdA grote onenig heid was ontstaan over de aan pak van de enorme toename van het aantal wao'ers. Kabinet en CDA-fractie meenden dat alleen een halt aan die groei kon ko men, als de uitkeringen voor jon gere wao'ers gekort zouden wor den. Op die manier zou er voor hen een stimulans ontstaan om weer aan het werk te gaan. PvdA-voorzitter Rottenberg noemde de uitspraak van Leijn- se op een 'ongelukkig moment' gedaan. Hij verwacht echter wel dat dit het standpunt van de PvdA wordt. D66-leider Van Mierlo verwacht dat de PvdA grote problemen krijgt met het CDA. „De PvdA moet het niet vreemd vinden als het CDA dit als een soort woord breuk zal beschouwen. Er is zo veel politieke energie in het afge lopen jaar gaan zitten in de wao en het land is zodanig op stelten gezet, dat ik me kan voorstellen dat het CDA razend is", aldus Van Mierlo zondag voor de NCRV-radio. Bush heeft voldoende stemmen WASHINGTON (AFP) - Presi dent Bush is verzekerd van de kandidatuur voor het presi dentschap namens de Republi keinse Partij. Hij veroverde za terdag in Maine de stemmen van 22 Republikeinse afgevaar digden naar de conventie van de partij deze zomer. In de staat Wyoming won Bush, ook zaterdag, nog eens acht af gevaardigden, wat hem op 1.114 stemmen brengt. Dit is negen stemmen meer dan hij nodig heeft voor de kandidatuur. De conventie van de Republikeinse Partij wordt van 17 tot 20 augus tus gehouden in Houston in de staat Texas. Een lid van de moslim-militie in Sarajevo kijkt om de hoek van een gebouw tijdens gevechten met het Joegoslavische leger. foto David Brauchli/AP Dodental stijgt tot vijfenveertig LOS ANGELES (RTR/AFP/ DPA) - Een algeheel uitgaans verbod en de aanwezigheid van 12.000 zwaarbewapende politie mannen, Nationale Gardisten en soldaten hebben het afgelo pen weekeinde de rust in Los Angeles doen terugkeren. De tweede stad van de Verenigde Staten was donderdag en vrij dag het toneel van ernstige rel len, brandstichtingen en plun deringen nadat een overwegend blanke jury vier blanke agenten had vrijgesproken die zich schuldig hadden gemaakt aan de mishandeling van een zwar te automobilist. De ongeregeld heden van de afgelopen dagen hebben 45 mensen het leven ge kost. De meest getroffen wijken van Los Angeles lagen er zondag ver laten bij. Gardisten, soldaten en politie-eenheden patrouilleer den door de straten terwijl naar schatting 2000 mariniers en mili tairen in reserve werden gehou den. De soldaten waren zaterdag de stad in gestuurd nadat presi dent George Bush 3000 leden van de 7e infanteriedivisie en 1500 mariniers opdracht had ge geven de al in Los Angeles aan wezige manschappen te steu nen. De bevolking leefde het uit gaansverbod redelijk tot goed na. Een enkeling die toch pro beerde de straat op te gaan werd gesommeerd naar huis terug te keren. Gouverneur Pete Wilson van Califomië verklaarde dat het uitgaansverbod zeker tot vanavond blijft gelden. De diver se rechtbanken waren het week einde druk met het openen van de procedures tegen de naar schatting 7000 personen die tij dens de rellen zijn gearresteerd. Rampgebied President Bush verklaarde za terdag Los Angeles tot federaal rampgebied. Hij maakte daar mee de weg vrij voor federale kredieten met lage rente en an dere vormen van hulp voor de middenstanders die hun winkels in vlammen hebben zien opgaan en burgers die hun woningen hebben verloren. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmm Drugskotter Dé douane heeft bij Hansioeert een partij softdrugs met een straatioaarde van enkele miljoe nen guldens onderschept. De drugs werden aangetroffen aan boord van de viskotter Harlin- gen 91. Naar alle waarschijnlijk heid gaat het om een paar ton hasj. Drie bemanningsle den van het vissers schipzijn aangehou den. Zuid-Afrika De druk op de Zuidafnkaanse regering een commissie in te stellen die de rol van de politie in het geweld in de zwarte woon oorden moet onderzoeken, neemt toe. Een rechter verklaar de tijdens een toespraak dat de politie moorden heeft beraamd en ge- O pleeg d. O 5 Gerets ■nnm Erik Gerets heeft gisteren met tranen in de ogen afscheid geno men van PSV De immer strijd lustige Belg zal benoemd wor- den tot erelid van de Eindhoven- se club. Gerets wordt in juni trai ner van Club Luik in de hoogste afdeling van Q het Belgische voetbal. Radio en tv: 2;Binnen- en Buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16. Burgemeester Tom Bradley heeft Peter Ueberroth, de orga nisator van de Olympische Zo merspelen in Los Angeles in 1984. benoemd tot voorzitter van een Comité van Wederop bouw. Met name in de wijk South Central waar de rellen ontstonden, zijn de vernielingen groot. In totaal zijn bijna 10.000 zaken geplunderd, in brand gestoken of vernield. De autoriteiten schatten de schade op ongeveer een half miljard dollar (bijna een miljard gulden». Daarbij is de schade als gevolg van de plunde ringen en vandalisme niet mee geteld. Volgens een lijkschouwer zijn de meeste slachtoffers zwarten. On der de doden zijn zestien zwar ten. twaalf hispanics, acht blan ken en twee Aziaten. Van zeven personen is de etnische afkomst nog niet bekend. Koreanen Ondanks het optimisme bij de autoriteiten zijn diverse inwo ners van de getroffen wijken niet gerust over de directe toekomst. Zij vrezen een nieuwe golf van geweld. Koreaanse winkeleige naren patrouilleerden op de da ken van hun panden uit angst voor nieuwe aanvallen. Zaterdag trokken naar schat ting 100.000 Koreanen door de stad in een poging de verschil lende etnische groeperingen met elkaar te verzoenen. Hon derden burgers van verschillen de rassen sloten zich aan bij de mars. In zo'n 400 kerken en syna- goges waren zondag speciale diensten met als doel de wonden te helen. In de ernstigst getroffen wijken is inmiddels sprake van tekor ten aan levensmiddelen en brandstof. Pomphouders ver dubbelden de prijs van een liter benzine. Zeker 50.000 bewoners zaten zaterdag zonder stroom. TEHERAN/TEL AVIV (AFP DPA/RTR) - „De wereld is ge tuige van een volledige schen ding van de mensenrechten in de Verenigde Staten". Dit heeft de Iraanse president Ali Akbar Rafsanjani zondag verklaard in een reactie op de rellen in de VS. „Vandaag zijn de VS gedwongen het gordijn op te halen dat ze zich hadden aangematigd en dat ze gebruikten om onze natie aan te vallen", stelt Rafsanjani in een door Radio Teheran ver spreide verklaring. Peking be tuigde zondag zijn sympathie met de slachtoffers van de rellen in Los Angeles en andere Ameri kaanse steden, met name met die van Chinese afkomst. Ras- sendiscrimatie en bruut poli tieoptreden liggen er ten grond slag aan. aldus het ministerie van buitenlandse zaken in een verklaring. De Amerikaanse minister van justitie William Barr heeft ange- kondigd dat een federale grand jury in Los Angeles vrijdag is be gonnen met de herziening van het proces over de afranseling van Rodney King door politie mensen van het korps van Los Angeles. Azerbajdzjan opent aanval MOSKOU/JEREVAN (AFP/DPA /RTR) - Azerbajdzjaanse eenhe den hebben zondag een groot scheepse aanval geopend op Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave Nagorno- Karabach. Dat heeft het Russi sche persbureau ITAR-TASS gemeld. Azerbajdzjaanse militieleden, ondersteund door Mi-24 helikop ters en twintig pantservoertui gen namen vanuit de omgeving de stad onder vuur. Als gevolg van de beschietingen zouden al zeker dertien mensen om het le ven zijn gekomen. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 De gewapende vrede wordt in Los Angeles gebruikt om onder toeziend oog van Nationale Gardisten puin te ruimen. fotoEPA WKmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1