Klassiekers zijn nu in volle gang VOGELWAARDE Vlonument in de rallysport Corn Boys is heel dicht bij promotie Biljartclub viert jubileum met groot toernooi Omloop van Vogelwaarde zaterdag voor het eerst met amateurs GEM. HONTENISSE Koningsschutter op staande wip (/an onze medewerker I VOGELWAARDE - Voor de [Zeeuwse amateurploegen die ide landelijke promotiecompeti- jtie rijden, volgen de wedstrij den in eigen omgeving elkaar nu snel op. In de strijd om de promotiecompetitie voor ama teurs komen de renners van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen dit seizoen dan ook pink aan hun trekken. Nadat eerder de Omloop van de Braak- inan en de Wim Hendrikstrofee werden verreden, staat morgen (zaterdag) alweer de Omloop van Vogelwaarde op het pro- ;ramma. Een ronde die is uitge broeid van liefhebbers en nieu welingen naar amateurs, /let een omloop voor amateurs lebben organidatievoorzitter crank van Bellen en zijn bestuur ien nieuw stuk bijgeschreven in le lange wielerhistorie die Vo lwaarde kent. Want het is al ientallen jaren geleden dat zo vel Boschkapelle als Rapen- iurg (de twee kerkdorpen die la- er samengevoegd werden tot Vogelwaarde) wielerwedstrijden eenden. En later werd die tradi- ie irr* Vogelwaarde voortgezet, üerst met een criterium voor imateurs, later besloot het toen malige wielercomité Vogelwaar de om een omloop voor liefheb bers (de huidige B-amateurs) te organiseren. In navolging van de Smokkel- ronde in Aardenburg (de eerste etappewedstrijd in Nederland voor liefhebbers) werd ook de Omloop van Vogelwaarde spor tief gezien een succes. Vooral omdat er altijd veel deelnemers aan het vertrek kwamen in de Bossestraat van Vogelwaarde. Later werd de omloop uitge breid met een wedstrijd voor nieuwelingen. „Dit jaar hebben we de vijftien de uitgave, daar wilden we wat extra's aan doen. Ook omdat een aantal van onze sponsors al eens had laten doorschemeren liever een koers voor amateurs te ondersteunen. Zodoende zijn we nu naar de amateurs overge stapt". legt voorzitter Frank van Bellen van de stichting Wieler comité Vogelwaarde uit. Materiaal Volgens Van Bellen was de rol die de sponsors daarin speelden niet van doorslaggevende aard. „We hadden er nog een reden voor. Bij de wedstrijden voor liefhebbers en de nieuwelingen mogen er maar een paar mate riaalwagens volgen. Dat leverde elk jaar de nodige problemen op. De deelnemende clubs moeten dan voor voldoende materiaal voor de neutrale materiaalwa gens zorgen, maar de organisa tie is er verantwoordelijk voor. Daarvan wilden we ook graag af." De keuze voor een wedstrijd in de promotiecompetitie is be wust gedaan. Van Bellen: ..Dan ben je verzekerd van deelname van zeker twintig ploegen. De KNWU wijst de ploegen voor de wedstrijden aan. Bij een open wedstrijd moet je maar afwach ten hoeveel ploegen er inschrij-' ven." Voor de organisatie staat het overigens bij voorbaat nog niet vast of er ook volgend jaar een wedstrijd voor amateurs zal wor den gehouden. Van Bellen en zijn medewerkers zullen eerst het verloop van de wedstrijd za terdag afwachten. „Het is name lijk best een kostbare geschiede nis. Misschien dat we volgend jaar weer een stapje terugdoen." In de aanloop naar de wedstrijd van zaterdag zag het er op een bepaald moment overigens even somber uit, toen de politielei ding bekend maakte niet voor begeleiding te kunnen zorgen. „En geen politiebegeleiding, ook geen wedstrijd", reageerde con sul Arjaan de Schipper van de KNWU „Maar gelukkig is dat uiteinde lijk toch opgelost, waardoor de wedstrijd toch door kan gaan. Wat betreft de verdere begelei ding hebben we geen proble men; ook niet voor de bezetting van de posten. We hebben in to taal 41 bemande posten nodig. Dat is een heel probleem om dat rond te krijgen met vrijwilli gers". weet Van Bellen. Van Passel In totaal tweeëntwintig ploegen van elk zes man gaan zaterdag van start in de vijftiende Om loop van Vogelwaarde. Daarbij ook de ploegen van de Zeeuwse Routeschema VOGELWAARDE - De Omloop van Vogelwaar de gaat zaterdag over 168 kilometer. Deze af stand is verdeeld over zes omlopen van elk ach tentwintig kilometer. De omloop ziet er als volgt uit: Start: Bossestraat en verder Rapenburg-Vo- gelweg-Hengstdijkse- straat-Zoutlandsedijk- Drogendijk-Noordstraat -Kalverdijk-Molenweg- Zeedijk-Zeedorp-Zee- dijk-Westdijk-Hellegat- Zeedijk-Kampersedijk- Poonhaven-Poonstraat -Van Lyndendijk-Keizer- straat-Kampensedijk- Bossestraat. De start wordt om 12.30 uur gegeven; naar ver wachting doen de ren ners over elke omloop ongeveer 40 minuten. De aankomst, in Vogelwaar de, wordt om 16.30 uur verwacht. wielerclubs Theo Middelkamp en Zeeuws-Vlaanderen. Voor eigen publiek mist de ploeg van Zeeuws-Vlaanderen meer dan waarschijnlijk Patrick van Passel. De Sluiskillenaar moet in verband met werkzaamheden verstek laten gaan. Zijn plaats zal worden ingenomen door Ka- rel van Goethem, die zondag nog uitstekend presteerde in de Wim Hendrikstrofee. Behalve Van Goethem zullen Wilffied de Krijger. Guus Bar- horst, Jacky Fortrei. Pascal van Bellen en Frank Geensen in ac tie komen. In de ploeg van Theo Middel kamp schuilen een aantal favo rieten voor een hoge klassering in Vogelwaarde. De winnaar van de Omloop van de Braakman, FranQois Franse, is er bij. Maar ook Wilfred Geijs, Kees Schou- wenaar en Richard de Vrieze. Michel Rommers en John Wis- kerke maken het zestal com pleet. De vijftiende Omloop van Vogel waarde gaat zaterdag om 12.30 uur van start in de Bossestraat in Vogelwaarde. De totale af stand bedraagt 168 kilometer, verdeeld over zes omlopen van achtentwintig kilometer. Om 16.30 uur wordt de aankomst verwacht in Vogelwaarde. Zeven van de dertien leden van het wielercomité Vogel waarde poseren op het parkoers. foto Camile Schelstraete Jurykorps VOGELWAARDE - Ed dy Bogaert uit 's-Gra- venpolder is door de KNWU aangesteld als wedstrijdleider voor de 15e Omloop van Vogel waarde. Als assistent- wedstrijdleider zal hij worden bijgestaan door Adrie de Winter uil Oost -Souburg. De verdere sa menstelling van het ju rykorps is als volgt: Wedstrijdcommissarissen: Frank de Bruycker. IJzen- dijke en Lo Meijer, Terneu- zen; aankomslrechter Wim Luilwleler, Tholen; tijd- waarnemer: Michiel de Pooler, Axel: commissaris. Fons van Dorsselaer, Hulst; commissaris bezemwagen Kees Bodbijl. Middelburg, motorordonnans: Piet Raaijmakers, Roosendaal, motorrijder: Henk Raaij- maakers, Hoeven, microfo- nist: Pierre Eijsackers, Ter- neuzen, fotofinish: George van der Sijpt, Koewacht. imon van Hoeve was jarenlang deelnemer, organisator en de laatste jaren speaker van de Nacht van aamslag. foto Camile Schelstraete lolgende week de 25e Nacht van Zaamslag bn onze medewerker {AAMSLAG - Voor de 25e keer weer gaat de ZEVAC volgen- t week zaterdag de Nacht van pamslag in. Vele jaren al trekt Eze grootste kaartleesrit van eeland van heinde en verre ve- deelnemers naar Zaamslag. 5 Zeeuws-Vlaamse automo- elclub (ZEVAC) mag trots zijn b het evenement. Want in de acht doorkruisen al die deel- imers een groot deel van eeuwsch Vlaanderen met een Igekendc inzet. Niet wetende jat de uitzetters van deze rit jeer voor listen en trucs heb- tn bedacht om het de rijders jioral niet al te gemakkelijk te aken om de finish te vinden, ant het is uiteindelijk een édstrijd waarin de kaartlezer !n voorname rol speelt, die lor het team met de beste na- feator moet worden gewon- n. et beweegt mensen om in het (1st van de nacht een autorally rijden. „Voor een groot aantal jelnemers de naam alleen al, nk ik", zegt Simon van Hoeve. 6 met uitzondering van de eer- bpaar jaar ("toen was ik nog te g om auto te rijden") alle vijf- wintig nachten als deelne- ;r of als organisator en de laat- bjaren als micorofonist heeft fegemaakt. Jaamslag staat bekend als een "ptig en bedeesd dorp en die jam 'De Nacht van Zaamslag' raait toch wel iets spectaeu- Jrs uit. Dat spreekt de mensen Ijkbaar aan. Anders zou ik geen reden kunnen bedenken. Want vergis je niet. Een groot aantal van de deelnemers neemt voor de rest van het jaar aan geen enkele rally deel, maar die nacht willen ze niet missen". „Verder heb je natuurlijk de mensen waarvoor de autorally- sport een passie is. Zelf spreken ze over een hobby als ze het over hun sport hebben. Maar neem maar van mij aan: het is een soort virus. Als je er voor open staat, dan word je er door be smet. Je komt er niet meer van af. Sommigen haken even af. maar na verloop van tijd zie je ze weer beginnen", zegt de in Axel wonende Van Hoeve. Organisatie Ook de organisatie speelt vol gens de 43-jarige boekhouder van de Terneuzense Taxi-cen trale bij veel mensen een rol. „Al jaren slaagt de ZEVAC er in om dit evenement perfect te organi seren. Men weet steeds weer een aantal mensen te vinden die knotsgek zijn van deze sport. En die deze wedstrijd laten lopen om in de organisatie plaats te nemen. Daardoor krijg een wed strijd van rallyrijders vóór rally rijders. Mensen die weten wat rallyrijden inhoudt." Vooral de uitzetters spelen daar in een voorname rol. Van Hoeve: „Zij moeten er voor zorgen dat het niet te gemakkelijk wordt, maar het mag ook weer geen doolhof worden waar niemand meer uitkomt. Dat. is geen ge makkelijke opgave. Want als uitzetter rijd je zo'n route vele malen. Als je dan geen ervaren rally rijder bent, dan vergeet je al snel dat de deelnemers via een kaart in één keer hun weg moe ten vinden. Dat beteft overigens niet alleen 'De Nacht van Zaam slag', ook bij andere kaartlees- ritten is dat het geval." „En bij de Nacht van Zaamslag mag je natuurlijk niet de gezel ligheid na afloop vergeten", gaat Van Hoeve verder. „In afwach ting van de prijsuitreiking wor den er vaak herinneringen opge haald. Tot in de vroege uurtjes. Ik heb het wel meegemaakt dat ik thuis kwam en m'n vader en moeder zeiden: Ook goeie mor gen jongen... Terwijl zij aan de voordeur klaar stonden om naar de kerk te gaan." Betaalbaar Volgens Simon van Hoeve is de rallysport relatief gezien vrij goedkoop en dus voor iedereen betaalbaar. „Iemand die op een zondagmiddag naar Knokke rijdt is meer aan benzine kwijt dan iemand die aan een rally meedoet. En ook de veiligheid hoeft geen belemmering te vor men. De gemiddelde snelheid lig zo datje de rit, mits je niet te veel bokken schiet onderweg, met een redelijke snelheid kunt vol brengen. Van Hoeve vindt het niet terecht dat millieuorganisaties de auto sport (en dus ook de Nacht van Zaamslag) aan banden willen leggen. „Maar ja. het is in Ne derland een gewoonte dat men sen zich ergeren aan wat ande ren doen. Daar til ik niet zo zwaar aan." Etiënne Ingels (38) weer de onbetwiste kampioen van onze medewerker ZUIDDORPE - Het avontuur lijke van Wilhelm Teil heeft hij niet, maar in trefzeker heid met de pijl en boog kan hij vaak wedijveren met de allerbesten. Etiènne Ingels uit Zuiddorpe was twee jaar op rij de beste schutter tij dens het kampioenschap voor keizers en koningen van de Nederlandse Bond van staande wipschutters. In 1990 in Ovezande en 1991 op de voor hem zo vertrouwde wip in Zuiddorpe vlogen de pijlen trefzeker naar de op 28 meter hoogte staande ko ningsvogel. Hij moet dus ken nelijk een schutter zijn met het oog van Arendsoog en de techniek van Witte Veder. Alleen het materiaal waar mee de 38-jarige Zuiddorpe- naar schiet is vanzelfspre kend vele malen beter. Het is niet meer te vergelijken met het eenvoudige indianen- speeltuig uit de vermaarde jongensboeken. Zoals zo veel andere sporten heeft het handboogschieten zich sterk ontwikkeld. Er wordt niet meer geschoten met het simpele materiaal waarmee de legendarische Wilhelm Teil een appel boven het hoofd van een jongetje doormidden schoot. Zelfs het schiettuig waar Ingels zo'n 27 jaar geleden mee begon (een stalen boog) behoort al lang niet meer tot het materiaal waarmee de schutter van te genwoordig de houten klosjes van de stalen pinnen probeert te schieten. Katralboog De katrolboog, vervaardigd van uiterst licht materiaal en voorzien van vizier en stabili sator (kosten zo'n duizend gulden) behoort nu tot de standaarduitrusting van de moderne schutter. Ingels: „Anders tel je tegenwoordig niet meer mee. Ik trek nu met gemak 36 kilo, zoals dat in schutterskringen wordt ge meten. Vroeger was daar een geweldige inspanning voor nodig. De trekkracht is nu een kwestie van techniek en niet van kracht. Dat bevordert een vastere hand. Je kunt daar door de boog ook langer ge spannen houden, dus dat geeft je de tijd om beter te richten." Dat wil volgens de kampioen niet zeggen dat het er alle maal gemakkelijker op is ge worden. „Door de steeds ver der gaande techniek luistert het materiaal zo nauw. dat het een nauwkeurige afstel ling vereist. Dat is een kwestie Etiënne Ingels: „Handboogschieten wordt zo langzamerhand een sport van grijze mannen." foto Camile Schelstraete Kortom, alles draaide bij ons om het handboogschieten Je rolt er als het ware autom- tisch in." Hij ging mee als pijlenraper „en je weet hoe dat gaat. Ik vond het toen al spannend om te zien hoe ze die pluimpjes er af schoten. En als er dan ie mand vroeg of ik ook eens wil schieten, dan ben je al snel verkocht." Etiënne Ingels betreurt dat er steeds minder liefhebbers zijn die het handboogschieten als hobby beoefenen. „Het wordt zo langzamerhand een sport van grijze mannen", zegt hij. „Het is een sport die de jeugd blijkbaar weinig aanspreekt. Ze laten zich niet meer bin den. Want dat is het natuur lijk wel. elke zaterdag en zon dag moetje er op uit." Wat zijn kansen op een derde kampioenschap betreft stelt Ingels zich bescheiden op: „De deelnemers aan dit kam pioenschap zijn stuk voor stuk goede schutters. Die kunnen allemaal kampioen worden Veel hangt dan ok af van de vorm van de dag. Maar ik zal er wel alles om mijn titel te prolongeren. Dan schaar ik me in het rijtje van keizers. En dat zie ik nog steeds als een uitdaging." van techniek, maar ook van gevoel. Vooral bij schietingen op de staande wip heb je nog al eens last van de afwijking, door de wind. Dat vereist de nodige correctie. De ene schutter heeft daar meer fee ling voor dan de ander." Ingels legt uit hoe belangrijk dat is. „Op zo'n kampioens- schieting, waar je het tegen de allerbesten moet opnemen, krijg je natuurlijk weinig tijd om je vizier bij te stellen. Je krijgt vooraf de gelegenheid om een paar oefenschoten te lossen. Wie dan niet klaar is met de afstelling, kan het wel schudden." Handboogschieten is voor de Zuidorpse koningschutter een hobby die hij van zijn va der heeft overgenomen. In de grensstreek heeft elk dorp zo zijn sociëteit. Elk weekeinde zijn er wedstrijden. Geen won der dus dat Etiëne Ingels al op elfjarige leeftijd zijn eerste po ging waagde om een pluimpje van de torenhoge wip naar be neden te halen. „Mijn vader sloeg geen week einde over. Bij mij thuis werd over het boogschieten gespro ken zoals in een ander gezin over voetballen en wielren nen. Mijn móeder hielp mijn vader bij het pijlen maken. Hans Radt: „Ik vind dat we verdienen om te promoveren." foto Camile Schelstraete van onze medewerker SAS VAN GENT/TERNEUZEN - Tien seizoenen is Hans Radt in middels in dienst van Corn Boys. maar nog niet eerder was de Terneuzense trainer met zijn ploeg zó dicht bij de vierde klas als dit jaar. „We zijn wel een aantal keren als tweede geëin digd", roept hij in zijn herinne ring terug, „maar altijd op een redelijke afstand van de num mer één". Zondag echter kan Corn Boys zich als kampioen laten huldi gen als het de beslissende con frontatie met concurrent Zee land Sport (op het veld van Bres- kens. aanvang 14.30 uur) in winst omzet. „Ik vind zélf dat we het verdie nen om te promoveren", zegt Hans Radt. „want over het hele seizoen gezien hebben wij het beste voetbal gespeeld." Hoopgevend voor de Sasse ploeg is in elk geval dat de beide eerdere duels met Zeeland Sport winst opleverden. Thuis zege vierde Corn Boys met 5-2, uit (vorige week zondag) met 2-1 Het maakt Com Boys - ondanks de wisselvalligheid van de twee de seizoenhelft - tot de favoriet, hoewel Radt daar niet al te veel betekenis aan hecht. „Wat achter ons ligt, ligt achter ons", laat hij weten, „en geeft geen enkele garantie voor de wedstrijd van aanstaande zon dag." Bovendien, zo verwacht hij, zal zondag een heel ander Zeeland Sport te zien zijn dan vorige week, toen de Vlissingse club aan een gelijkspel voldoen de had voor de titel en nooit de intentie had om uit de verdedi ging te komen. „Vorige week móest Zeeland Sport niets, maar aanstaande zondag hebben ze niets aan een gelijkspel. Het wordt zowel voor Zeeland Sport als voor ons erop of eronder en dus een hele an dere wedstrijd." Vertrouwen Vrezen doet Hans Radt Zeeland Sport wel enigszins („we hebben samen de competitie gemaakt, dus zouden we ook samen moe ten promoveren") en vooral daarom doet het hem deugd dat hij de laatste weken weer „het sfeertje van de eerste competi tiehelft" heeft, teruggezien. „Ik had in de aanloop naar de wed strijd in Vlissingen eindelijk we er eens het gevoel van: het kan met kapot. Daarom ook heb ik volop vertrouwen in een goeie af loop." Dat laatste houdt ook - en vooral - verband met de terugkeer van een aantal langdurig geblesseer den in de basis. „Na de winter stop hebben we wat de blessures betreft voortdurend in de lap penmand gezeten", legt Radt uit. „Met als absoluut diepte punt de wedstrijd tegen Ria. toen we zes basisspelers moes ten missen. Kijk. we hebben een selectie van 13,14 man. zodat we de eerste en tweede blessre vrij gemakkelijk kunnen opvangen. Maar als het om de derde of vier de gaat wordt dat anders." De veelheid aan blessures was er ook de oorzaak van dat Corn Boys zijn riante voorsprong hal verwege het seizoen moest in leveren. De ploeg verloor niet al leen van Ria (0-3), maar ook van Vlissingen (2-3), Graauw (1-3) en Aardenburg (2-3) en kon zich daarom op de slotdag alleen nog van een beslissingswedstrijd verzekeren. Dat deed Corn Boys dus ook, dankzij een voortreffe lijke 2-1 overwinning in het hol van de leeuw. Zenuwen Een voorspelling voor zondag? Hans Radt waagt zich er niet aan. De uitslag zal van vele fac toren afhankelijk zijn, weet hij, zoals van de vorm van de dag en van de vraag welk team zijn ze nuwen het best in bedwang kan houden. Corn Boys heeft overigens bij verlies nóg een kans om tot de vierde klas toe te treden: de twee wedstrijden tegen tweede perio dekampioen Ria. Radt hoopt ui teraard dat het niet tot een dub bele confrontatie met de 01oeg uit Westdorpe zal komen. Want: „Voor zondag praten we over een beladen duel, maar tegen Ria worden het twee wedstrij den, die extra beladen zullen zijn." van onze medewerker TERNEUZEN - Met een jubi- leumtoernooi in de spelsoort li- bre viert de biljartvereniging DOW uit Terneuzen het feit dat de club 10 jaar bestaat. Behalve een aantal leden van de eigen vereniging heeft een groot aan tal spelers van andere Zeeuws- Vlaamse clubs hiervoor een uit nodiging ontvangen. Morgen (2 mei) en op 9 mei worden in het PV Ontmoetingscentrum in sportpark Oude Vaart de eerste en tweede ronde gespeeld. En op 16 mei strijden de vier over gebleven spelers uit de voorron den om de overwinning in het Dow-jubileumtoernooi. Secretaris Piet Kentin weet nog goed hoe het destijds allemaal is begonnen: „In een afgelegen keetje ergens op het Dow-terrein werd toen de oprichtingsverga dering gehouden. Op 2 februari 1982 om heel precies te zijn. Met Henny Mercx en Bram Vroegin- deweij als mannen van het eer ste uur", herinnert hij zich. Een wat aarzelende start, want de clubavonden moesten, bij het gemis van een eigen clublokaal, in café Dallinga in Sluiskil wor den gehouden. Daar ook werden toernooien en vriendschappelij ke wedstrijden gespeeld en orga niseerde de vereniging, die zich na bewezen levensvatbaarheid al gauw aansloot bij de konink lijke Nederlandse biljartbond, ook de officiële toernooien. Na het gereedkomen van het ontmoetingscentrum van het bedrijf in sportpark Oude Vaart beschikt de club sinds enkele ja ren echter over een accommoda tie die zonder enig voorbehoud zelfs voor toernooien van het hoogste niveau geschikt is. Tot Europees toe. In die omgeving heeft Dow inmiddels al menige voorwedstrijd uit het district ontvangen en zijn ook al dis trictskampioenschappen ge speeld en eigen kampioenen ge huldigd. Het jubileumtoemooi. waarvoor onlangs door districts-wed- strijdleider Jo Leeraert uit Hulst de loting werd verricht, bedoelt in eerste instantie een sportieve viering met spelers uit alle Zeeuws-Vlaamse clubs te zijn. „En daarnaast, als dat nog nodig mocht zijn, om te laten zien wie we zijn en wat we kunnen", aldus Kentin. Loting De eerste ronde werd als volgt ge loot: J den Hamer (Dow)-L. van Acker (Ouden Arend). H. Mercx (Dow)-F de Hondt (Ons Vermaak); A. van de Ruit iDowi-R Janse (Horemansi; G van de Water (Dow)-G. Broekhoven (DOSi; F Haiens (Dow)-G Pladdet (SBC).J vanGijs(Dow)-J deBotiDe Krooni. A de Meijer (Dow)-J Mi- chielsen (Smickel); R van Itegem (Dow)-R de Jonge (Nasai; E.Schijve- naars (CBC)-P Trommelen <WBCi: J. Holdorp iOBV)-L Doorns 'De Veste): E. Ivens i Troubadour)-W Nieuwe- lrnk (KOT T.i; W Peperzak iDOSi-J. van Doeselaar (Horemanst: P. Peters iKOT A.)-C Rootsaert (Kasteleini, C. Smits (Ons Vermaaki-M Moes (De Vestei; F de Feijter (De Veste)-D de Jonge (ACA); C Lauret (De Veste)-P. Pilaet. (Troubadour); H. van Limbeek iDeVestei-R de Metsenaere iTMWi; W De volder (Concordia i-H Kroeze iBVVi. J van de Bliek (BCDi-H Koe koek (Molenhof), J Coppens iBCDi- P Roegiers (SBC), J Bakker (BWi- A Gouw (KOT/HGL); W de Winne lAtlantai-T Van Stevendaal (Steen- se Carambole). Het toernooi wordt 'op handi cap' gespeeld. Derde-vierde- en vijfdeklassers moeten respectie velijk 50. 40 en 30 caramboles maken. De eerste ronde begint morgen om 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 45