ran jefeest droog en toch nat Winkeltje van Wullempie in oude luister nu museum PZC streek gewogen geschiedenis an kerkgemeenschap eeuwsch-Vlaanderen vierde uitbundig koninginnedag 13 Nockerln a la Sacher agenda Pandje in Hoedekenskerke gerestaureerd van onze verslaggeefster HOEDEKENSKERKE - Wil lem - in de volksmond Wul lempie - de Bart werd gebo ren in 1900. Hij was een bui tenechtelijk kind en groeide op bij zijn oma en tante in Hoedekenskerke. De familie dreef een piepklein winkeltje in papierwaren en snoepgoed. Willem trok eerst met zijn marskramerskistje door de regio en nam later het bedrijf over. Tot 1971 verkocht-ie vanachter de toonbank de meest uiteenlopende zaken, van zakdoeken tot elastiek. Daarna verliet Wullempie z'n dorp en betrok elders een ka mer in een verzorgingshuis. Zijn winkeltje annex huisje bleef in tact, maar raakte ern stig verwaarloosd. 'Doodzonde', oordeelde een groep inwoners van Hoede kenskerke anderhalf jaar gele den. Zij vormden een Stich ting Dorpsbehoud, kregen steun van de gemeente Bor- sele en restaureerden het pandje van top tot teen. Waar ooit Wullempie de Bart leefde en werkte, huist nu een. naar hem genoemd museum. Bur gemeester ir J. L. M. Mandos van de gemeente Borsele ver richtte donderdag de ope ningshandelingen. Hij liep met de fiets van Willem de Bart, voorzien van het origi nele marskramerskistje, vanaf het dorpshuis naar het mu seum en ontsloot de deur. Snoepgoed Het museum biedt direct bij binnenkomst een blik in de winkel. Op de schappen staan blikken met ouderwetse op schriften. Voor de etalageruit is een plekje ingeruimd voor wekflessen met, oud-Hollands snoepgoed, zoals de bekende stroopsoldaatjes. Links is een kamer met bedstee, achterin zijn een keuken en voorpor taal. Zoals het hoort, ont breekt ook de ouderwetse 'doos' niet. Onder het gat stond een tonnetje dat regel matig werd opgehaald. Lies Hogen-Esch is één van de vrijwilligers die verantwoor delijk zijn voor het reilen en zeilen van het museum. „We hebben zoveel leuke reacties gehad. De inventaris kregen we werkelijk overal vandaan." Helemaal volledig is het niet. „Een kast en wat blikken zou den we nog wel kunnen gebrui ken." Ook Rinus de Bart. in het dagelijk leven wethouder van de gemeente Borsele, is medewerker van het eerste uur. Hij weet alles van zijn naamgenoot: „Ik heb zelf ook nog wel dingen bij Wullempie gekocht." De openingstijden van het museum zijn van 13.30 tot 17.00 uur op alle dagen dat de stoomtram Goes-Borsele rijdt en op zaterdag. Burgemeester ir J. L. M. Mandos van Borsele opent de deur van het museumwinkeltje van Wullempie in Hoedekenskerke. foto Willem Mieras De vrijmarkt in Terneuzen trok veel belangstelling. foto Camile Schelstraete in onze verslaggever ite Hoekstra ELISKERKE - De wirwar tn allerhande protestantse rkgenootschappen is bijzon- :r groot. Wie niet opgegroeid in de protestantse traditie, 1 al veel moeite hebben de intallen groeperingen uit el- lar te houden, laat staan de rschillen aan te geven. Het denkboek 'Die trouwe houdt' in P. Davidse uit Meliskerke lpt de argeloze lezer niet uit brand. ividse, voorzitter van de SGP .PF-fractie in de raad van de meente Mariekerke, heeft vo- jaar tér gelegenheid van het inderdjarig bestaan van de ge gemeente van Me- kerke een overzicht gemaakt n het ontstaan en het weder- ren van de protestantse kerk het dorp. Het boek was be eld voor de gemeenteleden. vraag van buiten de gemeen- bleek zo groot, dat deze week n herdruk verscheen die in de ekhandel te krijgen is. ie trouwe houdt' - een tekst t psalm 146 - is een nauwgezet- geschiedschrijving geworden n een bewogen geschiedenis n een kerkelijke gemeen- hap. Hoogte- en dieptepunten, minees, persoonlijke vetes, de storie van het gebouw en van verenigingen: alle elementen sseren in dertien hoofdstuk- n de revue. de nauwgezetheid schuilt de jicht en de zwakte van het I ek. Voor wie exact op de hoog- I wil raken van het reilen en zei- ji van de gereformeerde ge rente. is 'Die trouwe houdt' onmisbaar naslagwerk. Een hoeveelheid feiten, irtallen en personen komt in lm tweehonderd pagina's aan (L De informatie is zo groot t het overzicht verloren gaat l de aandacht verslapt. Dat mt. mede door de plechtsta- e stijl waarin het boek ge- treven is. Overigens zal die jl voor een lezer die doorkneed in de streng-gereformeerde r aanmerkelijk eenvoudiger volgen zijn. omdat de taal en LISSINGEN andwerktentoonstel- lg' - De stichting welzijn deren Vlissingen houdt don- rdag 14 mei een handwerkten- mstelling in Bachten Poorte. is Onder andere macramé. alenwerk. brei- en borduur- :rk te zien.-Ook wordt een de- onstratic kantklossen en per- mano gegeven. De expositie is opend tussen 14 en 16.30 uur. de begrippen vertrouwd zijn voor deze geloofsgroepen. Reformatie Het boek beschrijft in twee inlei dende hoofdstukken de voorge schiedenis van de gereformeer de gemeente van Meliskerke. De Reformatie in de zestiende eeuw, de Verlichting van rond 1800, de afscheiding door Hen- drick de Cock in 1834, het ont staan van de groep Ledeboeria- nen (een zeer orthodoxe groepe ring) en de manier waarop de ideeën op Walcheren terecht kwamen, komen ter sprake in hoofdstuk 1. Hoofdstuk 2 be schrijft de levensloop van Jan Vader, de stichter van de gere formeerde gemeente van Melis kerke, die op 14 september 1891 is opgericht. De zes volgende hoofdstukken behandelen elk een deel van de honderdjarige geschiedenis. Uit de tekst blijkt dat de uiterst principiële houding van ge meenteleden diepgaande twis ten tot gevolg had. Maar ook de verzoening van Ledeboerianen en de gereformeerde stroming van Vader in 1907 komt bijvoor beeld aan de orde. De afsluitende hoofdstukken over de geschiedenis van het kerkgebouw en over predikan ten lijken op het eerste gezicht wat veel van het goede. De ge schiedenis daarvan komt al ter sprake in de hoofdstukken er voor. Voor degenen die louter daarin geïnteresseerd zijn, zijn het waardevolle hoofdstukken, temeer omdat een register ont breekt. Leuke details Nu en dan staan er leuke details in, zoals over de klachten die ge meenteleden hadden over de lengte van voor- en naspelen en over de scherpe tonen die het or gel zo nu en dan voortbracht. Het merendeel van de tekst is echter zakelijk. Davidse heeft duidelijk yanuit de optiek van de gereformeerde gemeente ge schreven. Regelmatig staan er opmerkingen in over dwalingen van predikanten, met daarbij een uitgesproken veroordeling ervan. Voor een boek dat voor ei gen parochie bedoeld was, is dat natuurlijk geen enkel bezwaar. De neutrale lezer ontbeert ech ter de nodige objectiviteit. Al met al heeft Davidse een hecht boek gemaakt; misschien iets te hecht, want als leesboek schiet het tekort. Als kroniek en als naslagwerk is 'Die trouwe houdt' echter een waardevol do cument. Die trouwe houdt, 100 jaar Gerefor meerde Gemeente Meliskerke. Door P. Davidse. Uitgave Gereformeerde Gemeente Meliskerke (1991). Prijs 38,50 (gebonden editie pers moesten zo lang mogelijk aan de pijpen van een, stevig be vestigde, spijkerbroek blijven hangen. De broek hing echter wel boven een sloot en alle deel nemers moesten vroeg of laat loslaten. De natte pakken ver hoogden de feestvreugde alleen maar, vooral bij de toeschou wers. Op veel plaatsen in de regio hiel den kinderen vrijmarkten. In Terneuzen heerste vanaf 's mor gens rond een uur of negen een drukte van belang op de Markt. Bij het stadhuis in Axel kon de jeugd aan den lijve uittesten hoe opa en oma zich vroeger ver maakten. Niet met computers dus, maar met Oud-Hollandse spelen. Het Axelse Oranjeco mité had zijn best gedaan om weer een groot aantal activitei ten op poten te zetten. Maar een aantal bewoners van de Westsin gel vindt toch dat het niet meer zo is als vroeger. Om koningin nedag weer nieuw leven in te bla zen, hadden ze hun eigen straat HULST Prijskaarting - In het dien stencentrum De Lieve in Hulst is een prijskaarting vor ouderen gehouden met 36 deelnemers. Uitslag: 1 mevrouw Van Iteghem; 2 R Martens; 3 mevrouw De Vliegher; 4 A Leybaert; 5 mevrouw De Jonghe. De volgende kaarting is 5 mei om 13.30 uur. Bingo - De afdeling Groot Hulst van de Algemene Bond van Ouderen speelt zaterdag 16 mei bingo in het restaurant van het bejaarden- en verzorgingste huis De Blaauwe Hoeve in Hulst. Het spel begint om 13.30 uur. helemaal versierd. „Misschien dat er eens wat meer animo los komt volgend jaar en meer men sen hun huis of straat gaan ver sieren", hoopte mevrouw F. van Bendegem. Rustige wegen Overigens leek het er op dat ie dereen in zijn eigen stad of dorp uitstekend uit de voeten kon met de koninginnedagfestivitei ten. Het was de hele dag opval lend rustig op de Zeeuws-Vlaam- se wegen. De drukte concen treerde zich op pleinen en stra ten in dorps- en wijkcentra en bij een aantal sportvelden en ge meenschapscentra. Zeskampen, fietsenrally's en lampionnenop- tochten kenden een grote schare deelnemers. Niet alleen de jeugd vermaakte zich uitstekend, ook de ouderen amuseerden zich prima, hoewel er voor menigeen natuurlijk wel een 'oranje-bittertje' bij hoorde. En de oudere generatie weet nog waarom het gaat bij de viering van koninginnedag. Vóór de ou dere Sluiskillenaren zich met hart en ziel in het (kaart)spel stortten, stonden ze dus eerbie dig op. En met het gezicht naar paleis Noordeinde zongen ze het Wilhelmus... OSSENISSE Kaarting De kaartclub Ons Vermaak in Ossenisse hield de vierde kaarting om het club kampioenschap in verenigings gebouw Hof ter Nesse. De uitslag bij het bieden was: 1 me vrouw Blommaert; 2 de heer War rens; 3 de heer De Koek. Bij het joke ren: 1 mevrouw A. Freijser; 2 me vrouw Van Heese-Reijns; 3 mevrouw Driesse. :n jeugdige toeschouwer nam zijn petje af voor de festiviteiten in foto Camile Schelstraete gramma kon zelfs in de zon wor den afgewerkt. Tegen de middag dreigde het te gaan regenen, maar Zeeuwsch-Vlaanderen hield het uiteindelijk toch droog. Op Philippine na dan. De brand weer had voor de jeugd van het mosseldorp een 'spuitroute met hindernissen' uitgezet. Met de brandslangen moesten blokken worden omvergespoten. Niet zo moeilijk, ware het niet dat een aantal andersgekleurde blok ken juist moest blijven staan. En na het serieuze brandweerwerk moest menig deelnemertje na tuurlijk nog 'per ongeluk' een keertje verkeerd richten en ie mand nat spuiten... Broekspijpen Ook in Graauw werd een aantal feestvierders nat. De zeskam- in onze verslaggever ERNEUZEN - Het organise- Ind comité in Schoondijke had 1»r de zekerheid de festivitei- voor koninginnedag maar erlijk onder dak gebracht, rommelmarkt werd gehou- i in de grote loods van de dbouwpraktijkschool en het zeskampparcours was de hal uitgezet. De loods ek een prima feestzaal te i, ook al door de muzikale in- lanningen van muziekvereni- ng Oefening Kweekt Kunst. ininginnedag kan dus ook nnen'. Maar de Oranjecomi- die het donderdag toch aan- irfden, ondanks de slechte er- ringen vorig jaar, om de festi- eiten in de open lucht te hou- n, hoefden daar geen spijt van hebben. Het ochtendpro1- VRIJDAG 1 MEI 1992 Janny van der Lee Wie kent niet de beroemde Sachertaart, de overheer lijke chocoladetaart die voor het eerst het daglicht aanschouwde in het beroemde Weense hotel van dezelfde naam. Dit dessert is uit diezelfde beroemde keuken afkomstig en hiervoor geldt evenals voor de Sachertaart dat u niet bang voor cholesterolge halte en calorieën moet zijn. Morgen dus maar weer gewoon yoghurt zonder suiker toe. Ingrediënten: 10 eiwitten 60 gram kristalsuiker 6 eierdooiers 40 gram bloem 1-2 pakjes vanillesuiker 3 theelepels geraspte citroen schil 40 gram boter 4 eetlepels melk. Bereiding: Klop de eiwitten bij na stijf, voeg dan beetje bij beetje de suiker toe terwijl u door blijft kloppen. Roer de eierdooiers los met de bloem, de vanillesuiker op 1 eetlepel na en citroenschil. Spatel het dooiermengsel luch- tig met een metalen lepel door de eiwitsneeuw. Smelt in een vuurvaste schotel de helft van de boter met 2 eetle pels melk en de helft van de ach tergehouden vanillesuiker. Laat hierop ongeveer de helft van hel schuimige mengsel glijden en schuif het geheel in het midden van een op de hoogste stand voorverwarmde oven. Bak de nockerln in 8-10 minuten gaar. De buitenkant moet stevig en goudbruin zijn, de binnenzij de nog licht en romig. Serveer di rect eventueel met poedersui ker). Bak de andere helft op dezelfde manier. beroepings- berichten T. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Garrelsweer i.c.m. Ten Post: drs R. van der Wolf, kandidaat te Gees. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. I I I li I II I IT I I M I I I II Evenementen COLIJNSPLAAT Jongeren- soos/Zuidkerkstraat, 20 uur. Rock tot an de Nok. GOES - 't Beest. 20.30 uur: Theatergroep Pinardi met 'Op weg naar Tar'. HULST - Den dullaert. 20.15 uur: volksdansgroep Pofajdok. MIDDELBURG - Molenwater. 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren. Abdijcomplex, 10-18 uur: Histo- rama. Loskade, 10-17 uur: Ramschip De Schorpioen. VVV (Markt), 13.30 uur: Stads wandeling met. gids. Terrein Hof van Tange, 16-22 uur: Hofpop met o.a. Powerplay en Ierse formatie Albatross. Midgard, 21 uur: Cabaretduo 'A- juinen en Loof met programma 'De fiets van Marleen'. Schouwburg. 20.30 uur: Dans groep Krisztina de Chatel met 'Weep, cry and tangle'. Theatercafé Schuttershof. 20.15 uur: Concert mandolineorkest Con Amore. Concert- en gehoorzaal, 20 uur: Concert Chr. Brass Band Jeugdorkest Onda m.m.v. bar- bershopkoor The Gaggling Gan ders Gang. TERNEUZEN - Zuidlandthea- ter. 20 uur: Toneelstuk 'Pak'em Stanzi'. Grote Kerk, 20 uur: Concert John White's Big Band. VLISSINGEN - Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo. De Piek, 14 en 20 uur: Cultses- sion. Vestzaktheater, 20.30 uur: Caba ret De harde kern met 'Over de rooie'. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14 uur: Sneeuwwitje, a.l.; 14. 19 en 21.30 uur: Beethoven, a.l.; 14, 18.45 en 21.30 uur: Hook, a.l.: 19 en 21.30 uur: The last boyscout, 16 jr. Cinemactueel, 14 uur: Beertje Sebastiaans geheime opdracht, a.l.; 14 en 19 uur: Father of the bride, a.l.; 20 uur: At play in the fields of the lord; 21.30 uur: De ceived. GOES Grand, 19 en 21.30 uur: Beethoven, a.l. 't Beest, 21.30 uur: Delicatessen. HULST De Koning van Enge land, 14 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen, a.l.; 14, 19.15 en 22 uur: Hook, a.l.; 19.15 en 22 uur: Cape fear; 19.15 en 22 uur: The prince of tides. 12 jr; 19.15 en 22 uur: Dead again, 16 jr. MIDDELBURG - Electro. 19.30 en 22 uur: The prince of tides, 12 (V. Schuttershof, 20 uur: La stazio- ne; 22.30 uur: Merci la vie. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Harley Davidson and the Marl boro Man, a.l. TERNEUZEN - Luxor, 19 en 21.30 uur: The last boyscout. 16 jr; 19 en 21.30 uur: The lover, 16 jr. Porgy Bess, 20 uur: Nuit d'ete en ville; 22.30 ulir: Merci la vie. VLISSINGEN - Alhambra, 19 en 21.45 uur: Hook, a.l.; 19 en 21.45 uur: Cape fear; 19 en 21.45 uur: The doctor; 19 uur: The lover; 21.45 uur: Silence of the lambs. Tentoonstellingen AARDENBURG Gemeente lijk Archeologisch Museum, 10- 12 en 13-17 uur: 'Met het oog op de grens', de geschiedenis van de Nederlands/Belgische staats grens in West-Zeeuws-Vlaande- ren (t/m 30/9). De Paardenstal, 10-12 en 14-16 uur: De bevrijding van West Zeeuwsch Vlaanderen (t/m 5/5). BERGEN OP ZOOM - Markie zenhof, 14-17 uur: Werken Toine Moerbeek (t/m 16/5): Kunst smeedwerk van Janus Dinge- mans (t/m 21/6). CLINGE Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur: 'Zicht op Zee land' met werken van diverse kunstenaars (t/m 10/5). EEDE Galerie De Kastelein, 18-22 uur: Werken Gerard van Grieken (t/m 30/6). GOES - Museum, 11-17 uur: 'Al le eeuwen belastingen' (t/m 4/7). Lunchcafe, 9-18 uur: Penteke ningen van Hans Zomer-Meyer (april). Openbare bibliotheek, 10-17.30 en 18.30-20 uur: 'Over land schap', werken Wim Bakker (t/m 2/5). Galerie Van den Berge. 13-17 uur; Schilderijen en fotowerk van Hans Ansems en polaroids van Saskia Admiraal (t/m 16/5). HULST - Streekmuseum. 14-17 uur: 'Zegswijzen uit het land van Hulst'. KAPELLE - Galerie De Bock, 10-17 uur: Schilderijen van Ellen Smith (t/m 2/5). MIDDELBURG - Zeeuwse bi bliotheek, 10-21 uur: Kinderboe ken rond 1892 (t/m 15/5) en Aru ba en de Nederlandse Antillen, zes eilanden onder de tropenzon (t/m 2/5). Zeeuws Museum, 10-17 uur: Ke ramische portretten van Jan van Leeuwen (t/m 10/5) en het antependium uit de Abdij van Middelburg (1600) (t/m 31/5). Kunstuitleen, 13-17 uur: Fotoex- posïtie van de landelijke uitleen collectie. Francois Rijckhalsmuseum. 13- 17 uur: Olieverf- en acrylschilde- rijen van Barbora Buma Kuilder en Gerda Kuilder (t/m 23/5). Galerie 't Zeepaardje, 10-17 uur: Schilderijen en tekeningen van Maurice Goth, Ada Goth-Lo- with en Sarika Goth (t/m 6/6). Galerie Het Gouden Briefke, 10- 18 uur: Schilderijen van Marja de Lange (t/m 13/6). Galerie B. Witte, 10.30-12.30 en 13.30-18 uur: Werken Peter Cox (t/m 16/5). Multi Colour, 10-17 uur: Werken J. Hietbrink (t/m 23/5). NEELTJE JANS Topshuis, 10-17 uur: Cartografie, wisselex positie van en over kaarten en Delta Expo (t/m dec.). REIMERSWAAL - Gemeente huis, 9-16 uur: Werken van Ko Trampe en Marja Kanaar (t/m juni). TERNEUZEN - Stadhuis, 8.30- 12 en 13.30-16 uur: Olieverfschil derijen van Frank van Hest (t/m 21/5). VEERE De Schotse Huizen, 10-17 uur: Henny Huser (teke ningen en grafiek) t/m 20/6. VLISSINGEN - Stadhuis, 9-17 uur: 'Beelden in klei' van Ria Ruedisueli (t/m 4/5). Gevangentoren, vanaf 17 uur: Werken van Ludmila Michailov- na Kalmaeva (t/m 31/5). Galerie Glerum, 13.30-18 uur: Portretten van Tie Hof. WOUW Zijdemuseum, 10-17 uur: 'Van hobby tot zijdemu seum' (t/m 30/12). IJZENDIJKE - Aurinhuis, 10- 20 uur: Werken Gerard van Grie ken (t/m 31/5). Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Klederdracht, mutsendo zen en merklappen (t/m 1/11). ZIERIKZEE - Noordhaven poort, 13-18 uur: Installatie van Jan van Breugel (t/m 5/5). Galerie De Eenhoorn, 13-17 uur: Werken schildersclub Perspec tief (t/m 9/5). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 01184-12323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwenarts Kindermis handeling, tel. 01180-28800 Aids Infolijn: tel. 01180-38384.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 43