De Filipijnse chaos is begonnen PZC Nieuwe wet maakt bestuur beetje meer openbaar De eerste klas: treinreizigers willen betalen voor meer comfort Opkomst van NERD opinie en achtergrond 4 Land in de ban van de presidentsverkiezingen op 11 mei VRIJDAG 1 MEI 1992 T T kent het type wel. Hij waart \J rond door de gangen van scholen en universiteiten, pen nen en potloden links en rechts uit zijn overhemdzakken ste kend, zijn tas bidkend van de boeken, papieren en computer diskettes, zijn ogen schuilgaand achter onfatsoenlijk dikke bril- leglazen. Beschamend onhan dig als hij is in de gymnastiek zaal. op het sportveld en in de so ciale omgang, kent hij zijn gelij ke niet achter de computer of in de technische werkplaats. Naam van dit menstype: de NERD. De term NERD (spreek uit: 'neurd') werd in 1988 gelanceerd door de psycholoog David For rest in een artikel met de opmer kelijke titel 'NERDs: een bij drage aan de toekomst van de karakterkunde'. NERD staat voor Neuro Evolutionary Ro stral Developer. In Forrests op vatting vertegenwoordigen de NERDs een zeer gespecialiseerd type mens. Het is de variëteit die het best is aangepast aan onze snel groeiende technologische informatie-beschaving. Het meest opvallende kenmerk van de NERD is dat zijn herse nen het best ontivikkeld zijn in het gedeelte direct achter het voorhoofd. In vergelijking daar mee is het achterwaartse gedeel te van zijn hersenen - het gebied vanwaaruit waarneming, bewe ging en emotionele functies wor denkwijzer MINIMIN! Rene Diekstra den bestuurd - minder goed ont wikkeld. Dit unieke patroon ver klaart een groot deel van de be kende eigenschappen van de NERD. die vrijwel altijd van het mannelijke geslacht is. Bijvoorbeeld: NERDS zijn be rucht vanwege hun onhandig heid in atletiek en gymnastiek, activiteiten die een sterk beroep doen op vaardigheden die ge stuurd worden door de waarne- mings-bewegingscentra in het achtergedeelte van ons brein. Daarentegen maken vaardighe den als begripsvorming, ab stract denken, onder woorden brengen, uitrekenen en verban den leggen, sterk gebruik van de meer geavanceerde frontale hersenkwabben, mogelijk voor al in de linkerhersenhelft. NERDs zijn typisch niet geïnte resseerd in de drie favoriete alle daagse bezigheden van de door snee man: 'hot looks, fast cars and high bucks' (sex, snelle iva- gens en een hoop poen). Volgens Forrest hebben ze daarentegen een haast erotische belangstel ling voor denkprocessen: NERDs, met andere woorden, doen het met ideeën. NERDs hebben ook een meer dan gemiddelde kans om bij ziend te zijn. Kenmerkend voor de bijziendheid van de NERD is dat die gepaard gaat met een in tense belangstelling voor de kleine onregelmatigheden in de directe, tastbare omgeving. Een NERD die een bureau koopt, zal alvorens het ding uit de meubel zaak mee te slepen een zeer grondige inspectie uitvoeren, waarbij zelfs zeer minuscule on regelmatigheden en weeffouten niet onopgemerkt blijven. Tege lijk is het heel goed mogelijk dat de NERD pas na een half jaar ontdekt dat uit het plantsoen aan de overkant van de straat alle bomen zijn gekapt, en dan nog alleen maar omdat een an der hem erop attent maakt. Maar bijziend of niet, NERDs zijn buitengewoon sterk visueel ingesteld, wat onder meer blijkt uit hun grote belangstelling voor het gedrukte woord, het beeld scherm en alles wat ze daarop kunnen toveren, en voor foto's en film. Uit een aantal recente studie, valt af te leiden dat er een ve\ band bestaat tussen bijzienc heid en intelligentie. Daarbij moeten we bedenke dat er geen beioijs is voor a veelgehoorde stelling dat bi ziendheid wordt veroorzaal door heel veel lezen of andei 'close-up' activiteiten. Waar vandaan? Volgens Forrest komen NERD. om onbekende redenen, vaker i bepaalde etnische groepen voc dan in andere. Zo zouden ze vc ker voorkomen onder Europes joden en Oostaziatische volkei Voor beiden geldt in ieder geve dat ze een gemiddeld veel hoge. risico op bijziendheid hebbei Maar of er nou wel of niet ee verband bestaat met etnisch achtergrond, de werkelijk inU ressante vraag is natuurlijl hoe moeten we de opkomst va het NERD-type in deze tijd ve klaren? Waar komen de NE RE vandaan? Een mogelijk aangrijping spui levert de theorie van een van a bekendste hersenonderzoekei uit de jaren '80. Norman Gesel wind. Volgens hem wordt de on ivikkeling van onze hersenen i belangrijke mate bepaald doe de hormonen die tijdens a zwangerschap op de vrucht ii iverken. Een van de belangrijkste van d\ hormonen is testosteron, h< mannelijkheidshormoon. Of ee vrucht nou het vrouwelijk (XJ. of het mannelijk (XY> chromost men-patroon heeft (chromosi men zijn de dragers van de erf lijkheid), als er tijdens de zioai gerschap geen of te weinig te. tosteron op de vrucht inwerk wordt het kind een meisje. L gouden regel van Moeder Ni tuur is dus: 'vrouwelijk, tem anders aangegeven'. Dat 'tenzij anders aangegeve betekent testosteron. Een effe< van testosteron is volger Geschwind dat het de ontwikk ling van bepaalde hersengebi> den kan afremmen, vooral c linker hersenhelft. Omdat mat netjes tijdens de zwangerscha aan veel meer testosteron bloo staan dan vrouwtjes - ze pn duceren daar zelf eenvoud veel meer van - is de kans op ee remming van de ontwikkelin van de linkerhersenhelft, var waaruit vooral functies als taa en uitdrukkingsvaardighei worden geregeld, ook groter. Het prototype van dat manneli ke patroon is dat van de pro voetballer, die de meest fraai hoogstandjes met een bal aa voet en borst kan uitvoere (ruimtelijk inzicht), maar va wie je. geen samenhangend con mentaar moet verwachter Gesclmind noemt dit de 'pathc logie van de superioriteit Waarin je aan de ene kant supi rieur bent, ben je aan de ander kant inferieur. De NERD. exact de tegenhange van de profvoetballer, zou oo een hormonaal bepaalde afwi king van de normale ontwikkt ling zijn, maar dan een waari juist de linker hersenhelft in ht voorhoofdgebied zich superieu heeft ontwikkeld ten koste va de achterwaartse liggende gi bieden. Wat precies de hormonale mix i waaruit de NERD wordt gebi ren, is onbekend. Maar dat h nu opduikt kan haast geen tot val zijn, want hij past wel precie bij het type mens dat we aan d bestuurstafel van onze informc tie-technologische samenlevin lijken nodig te hebben. Niet mc cho, niet agressief, niet te emc tioneel, wel bekwaam, wel saai. Forrest meent dat de NERD onz garantie wordt op intematic nale vrede en veiligheid. Waai schijnlijk is de eerste lichtin (nog onaffe) NERDs al lang or. der ons in de personen va 'saaie' leiders als George Bust John Major en, toch ook, Ruui Lubbers. redactie H±t 111111111 ii 11111111111111 TTM - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman; M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; M. T. 0. Renes-van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H. 0. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); A. W. C. Mullink; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi; C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef); C. A. M. van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; T. Konings, M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D R. M. de Wit (Madrid); M. A. van Grunsven (Paramaribo); H. M. Dam (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi); P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg); E. Fennema (Tokyo). door Arthur Maandag De successen spreken tol de verbeelding. Haarlems Dagblad weet via de rechter een BVD-dossier openbaar te krij gen. NRC Handelsblad lukt het zelfde met stukken over kabi netsformaties. Belastingadvi seurs krijgen richtlijnen van fi nanciën. In alle gevallen fun geert de Wet openbaarheid van bestuur (WOB) als breekijzer. Deze week treedt een geheel nieuwe WOB in werking. Veel verandert er echter niet. Op 1 mei 1980 kreeg Nederland, in navolging van de Scandinavi sche landen, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Canada een ei gen openbaarheidswet. Achter liggende gedachte: de burger moet gelegenheid hebben be stuurlijke besluitvormingspro cessen te doorzien. En dus horen overheidsdocumenten in prin cipe openbadr te zijn. De WOB valt in twee onderdelen uiteen. In de eerste plaats ver plicht de wet de overheid actief informatie te verschaffen over het beleid 'zodra dit in het be lang is van een gpede en demo cratische bestuursvoering.' Het klinkt fraai, maar stelt weinig voor. Een sanctie ontbreekt na melijk. Het tweede deel van de WOB gaat over het zogeheten pas sieve informatierecht, het geven van informatie op verzoek. Dat verschaft de burger wel degelijk rechten. Worden stukken gewei gerd, dan staat de weg naar de Afdeling rechtspraak van de Raad van State open. Uitzonderingen Uitgangspunt is, zoals gezegd, dat informatie in principe open baar is. En dus zijn er tal van uit zonderingen. Die zijn verdeeld in twee categorieën, absolute en relatieve. Absolute uitzonderin gen betreffen de eenheid van de Kroon, de veiligheid van de staat en door ondernemingen vertrouwelijk verschafte be drijfsgegevens. Is daarvan spra ke, dan blijft openbaarmaking altijd achterwege. Bovendien mogen ook persoonlijke beleids opvattingen van bestuurders of ambtenaren geheim worden ge houden. Bij relatieve uitzonde ringen dient een belangenafwe ging te worden gemaakt. In deze categorie vallen onder meer de betrekkingen met andere lan den. de economische en finan ciële belangen van de overheid en de privacy. Niet alleen de huidige WOB zit zo in grote lijnen in elkaar, maar ook de nieuwe Weliswaar zijn al le artikelen door elkaar gegooid, maar de opzet blijft gelijk. Waar om dan toch een nieuwe wet? Dat is in elk geval een kwestie van 'belofte maakt schuld.' Bij de totstandkoming van de WOB is immers een periodieke evalua tie afgesproken. Het staat zelfs in de wet. Na vijf interim-rapporten kwam een Evaluatiecommissie al in 1983 met een eindrapport. 'O- penbaarheid tussen gunst en recht.' Samenvattende conclu sie: „Al met al is de WOB een hier en daar vage en onvolledige wet, die enige invloed heeft ge had ten gunste van haar doel, doch zeker niet voldoende." Een reeks aanbevelingen volgde. Uitbreiding Vandaag (vrijdag 1 mei) treedt de nieuwe WOB in werking. Wat verandert er nu wel? Om te be ginnen is de werkingssfeer uitger breid. De kamer aanvaardde het amendement-Wiebenga om ook openbare lichamen voor beroep en bedrijf onder de WOB te laten vallen. De Sociaal Economische Raad, maar ook bedrijfs- en pro- duktschapppen hebben nu met het WOB-regime te maken. Bovendien heeft de regering een regeling toegezegd die een ver dere uitbreiding belooft. Er komt een algemene maatregel van bestuur waarin 'bestuursor ganen' worden aangewezen waarop de WOB ook van toepas sing is. Achterliggende gedachte is hierbij dat in het kader van verzelfstandiging/privatisering steeds meer overheidstaken worden afgestoten. Termijn Belangrijke verandering is ver der de termijn waarbinnen op een informatieverzoek moet worden beslist. De oude WOB sprak over een 'redelijke ter mijn'. De burger moet nu in prin cipe binnen vijftien dagen weten waar hij aan toe is. De overheid kan het besluit vijftien dagen uitstellen, maar moet dat wel schriftelijk en gemotiveerd laten weten. Ook is de mogelijkheid om docu menten ten behoeve van intern beraad achter te houden, wat in geperkt. Maar een overheidsor gaan houdt voldoende mogelijk heden om zich, al dan niet te recht, op een uitzonderingsbe paling te beroepen. De succes sen spreken tot de verbeelding, maar niet iedere rechtszaak wordt gewonnen. De praktijk toont aan dat iedere WOB-pro- cedure, ongeacht de uitkomst, veel tijd kost. het traject waar reizigers met een 2e klas kaartje 1e klas mogen reizen. Tussen Groningen en Roodeschool kan alleen 2e klas worden gereisd. GPD-mfoqraphics/RS door Theo Haerkens van onze medewerker Jan van Vegchel Stem op Eddy Ramos, klinkt het op snelle disco-maat uit de geluidswagen. De campagne karavaan trekt door de binnen stad van Manila. Jeugdige aan hangers van de voormalige mi nister van defensie, nu promi nent kandidaat in de naderende Filipijnse presidentsverkiezin gen. delen als een Veronica-pro- motieteam gul stickers en pam fletten uit. Gestoken in knal gele jasjes druipt het professio neel enthousiasme ervanaf. Op een houten elektriciteitspaal spijkeren ze een spandoek, maar het is dringen geblazen, want ook de concurrentie heeft deze straathoek reeds aangedaan. „Mitra is de man" en „Marcos pa rin" ('Het is nog steeds Marcos') hangen er al. De Filipijnen in de ban van het verkiezingscircus. Politieke pro gramma's of partijen spelen nauwelijks een rol in de presi dentsverkiezingen van 11 mei. Het is een nationale populari teitstest, die alleen draait om in dividuele personen. Maar het tu mult is er niet minder om. want de 27 miljoen Filipijnse kiezers hebben de keus uit een onge kend kleurrijk en groot gezel schap kandidaten. Naast generaal b.d. Fidel 'Eddy' Ramos (64), parlementsvoorzit ter Ramon Mitra (65) en de spraakmakende weduwe van ex -dictator Marcos, Imelda (62), dingen nog maar liefst vier ande ren naar de gunst van de kiezers. Onder de gegadigden zijn ook de belangrijkste handlanger van wijlen dictator Marcos, Eduardo Cojuangco (56). en het doortas tend voormalig hoofd van Mani la's vreemdelingenpolitie. Mi riam Defensor Santiago (46). De huidige president Corazon Aquino heeft zich niet beschik baar gesteld voor herverkiezing. In plaats daarvan schoof ze haar belangrijkste politieke bondge noot, Ramos, naar voren als po tentieel opvolger. De generaal stond aan de wieg van de zoge noemde ..Peoples Power" volks opstand, die Aquino in 1986 in het zadel hielp, door zich samen met de toenmalige minister van defensie Juan Ponce Enrile af te keren van haar voorganger Mar cos. In de daarop volgende pogingen tot staatgreep door muitende militairen bleef Ramos trouw Staan in de eerste klasse is wel het allerergste.... Toch overkomt het treinreizi gers in de Randstad met enige regelmaat. De treinen die de verbinding tussen Amster dam en Den Haag onderhou den, zijn soms zo overvol, dat het niet anders gaat. En dat zet kwaad bloed, want de helft meer betalen om in een eerste-klascoupë te staan, is wel een beetje zuur. Als het weer eens zover is, re gent het klachten. Niet alleen bij de Nederlandse Spoorwe gen, maar ook bij Rover, de vereniging Reizigers Open baar Vervoer. „Mensen zijn best bereid wat meer te beta len, maar dan willen ze wel zit ten en ruimte hebben om zich te bewegen", aldus secretaris Klaas Wierda. Hij is redelijk tevreden over de klasse-indeling in de trein en schroomt niet een vergelijking te trekken met de concurrent van het openbaar vervoer, de auto. „De één wil een luxe wa gen met alle mogelijke voor zieningen om comfortabel er gens heen te rijden. De ander neemt genoegen met een een voudig autootje en wil er niet meer geld aan besteden dan nodig". Toch is in Europa de derde klasse allang verdwe nen. Houten bankjes werden al in 1956 niet in overeenstem ming geacht met de toen gel dende normen. Rover is allerminst tegenstan der van de klasse-indeling en wil zelfs meer differentiatie in gemak en service. De organi satie droomt van afsluitbare vergaderruimten, meer tele foon - nu uitsluitend in de eer ste klas van de intercity Am sterdam-Brussel - en warme maaltijden. Dat maakt de trein een stuk aantrekkelijker en mag best wat kosten. Wie rustig wil werken, zit nu nood gedwongen in dezelfde coupé met mensen die gezellig met elkaar zitten te kouten. „Er is eigenlijk weinig keus". Bliepjes In de praktijk blijkt het pluche in de eerste klasse al een stuk rustiger dan het skai in de tweede. Banken en stoelen staan wat verder uit elkaar. Er wordt minder gesproken en de zachte bliepjes van de schoot- computers die hier gemeen goed zijn. halen het niet bij het indringend gerasp van de walkmans in de tweede klasse. Maar het ziet er niet naar uit aan zijn nieuwe baas. Het is met name zijn verdienste dat de Fili pijnse kiezers voor het eerst in 22 jaar weer vrij een nieuw staats hoofd kunnen aanwijzen. Als po liticus is Ramos echter onerva ren. Zijn campagne wordt mo menteel sterk gehinderd door zijn Marcos-verleden. Tijdens het bewind van de ex- dictator, die een staat van beleg afkondigde en de Filipijnen per decreet regeerde, fungeerde Ra mos 14 jaar lang als hoofd van de nationale ME. In die functie was hij betrokken bij het opsporen van politieke tegenstanders (waaronder Aquino's wijlen echtgenoot Benigno). stand rechtelijke executies en marte lingen. Ook nadat Ramos pro moveerde tot legerleider en later minister van defensie onder Aquino hield volgens Amnesty International de ernstige schen ding van de mensenrechten aan. Onvrede Een van Ramos' meest promi nente gevangenen uit de dagen van Marcos was Ramon Mitra, momenteel een van zijn grootste concurrenten. De huidige parle- mentsvoorzitte groeide in armoe op op een van de buiten-eilan den. Na de Tweede Wereldoorlog begon hij echter een politieke carrière, was verschillende ma len parlementslid, won het ver trouwen van de toenmalige op positieleider Aquino en groeide uit tot een van 's lands meest vooraanstaande grootgrondbe zitters. Mitra's politieke achterban be staat vooral uit de traditionele Aquino-aanhang. Hij is vooral sterk op het platteland, maar hij kan rekenen op de steun van ve le regionale parlementsleden, gouverneurs, burgemeesters en andere lokale bestuurders. Mi tra is een meester in het bespe len van feodale relaties met deze lokaal invloedrijke notabelen. In de Filipijnse politiek spelen dergelijke wederzijdse afhanke lijkheidsverhoudingen een cen trale rol. De belangrijkste zwakte van Mi tra en meer nog van Ramos, is dat ze als vertegenwoordigers uit het regeringskamp politiek aanspreekbaar zijn op Aquino's falend sociaal-economisch be leid. Zes jaar nadat zij Marcos verdreef, worstelt de Filipijnen met een negatieve economische groei, heeft tweevijfde van de be volking geen of te weinig werk. leeft 49 procent van alle Filipi no's nog altijd van minder dan 400 gulden per jaar en is ook de corruptie momenteel zeker niet minder dan onder de ex-dicta tor. Voor veel Filipino's moet het roer dan ook om. Eddy Ramos, de opvolger van president Corazon Aquino foto AFP bruikt. Dat zou dan niet meer kunnen. De Nederlandse Spoorwegen staan voor een lastig dilemma. Meer comfort betekent dat er minder mensen in een trein stel kunnen. Het omgekeerde betekent dat men krapper zit. Maar het vervelendste is mis schien wel dat treinen die van daag met grote haast worden aangeschaft nog dertig jaar mee moeten. „Met het comfort zitje dan nog lang aan het hui dige niveau vast. Dat is zorge lijk". aldus Rover. „Zeker nu ook al wordt geëxperimen teerd met vijf stoelen naast el kaar". NS aarzelt om geld te steken in luxe voorzieningen zoals trein- telefoons. Men is bang dat du re investeringen teniet worden gedaan door de snelle ontwik keling van draagbare zak-ap- paratuur. De ervaringen op de intercity naar Brussel waren ook al niet erg plezierig. De munttelefoons werden ver nield en toestellen die werken op Nederlandse en Belgische telefoonkaarten zijn er nog niet. Aan het culinair genot op de rails wordt nog gewerkt. In het najaar toert NS gedurende een maand met een culi-trein door het land. Maar een gewone warme hap laat al jaren op zich wachten. Het wil maar niet vlotten met het rijdend trein-keukentje waaraan Wa- gon-Lits werkt. NS houdt zich er verre van: „Wij vervoeren mensen". De algemene onvrede met Aqui no's nalatenschap is koren op de molen van Eduardo Cojuanco, de in ongenade gevallen neef van de huidige president. Co juanco beheerde in zijn Marcos- dagen een superheffing op ko kosnoten en bekleedde lucratie ve ere-baantjes. Zo groeide hij uit tot een van de rijkste man nen op de Filipijnen. Toen zijn broodheer in 1986 het land moest ontvluchten, reisde Co juanco mee. Nadat Marcos in 1989 in ballingschap op Hawaii stierf, keerde 'Dandinc', zoals hij in de volksmond heet, terug en begon aan de wederopbouw van zijn zakenimperium. De roep om verandering en voor al om een sterke man is ook de basis voor de kandidatuur van Miriam Defensor Santigago. Ze is de enige belangrijke buiten staander in de door traditionele politici beheerste verkiezingen, waarin naast het president schap nog 17.024 andere felbe geerde bestuursfuncties op na tionaal. provinciaal en lokaal ni veau te verdelen zijn. De felle, agressieve advocate rekent Mar garet Thatcher en Singapores no-nonsense ex-premier Lee Kuan Yew tot haar grote voor beelden. Santiago trekt vooral ten strijde tegen de corruptie, hoewel tegen haarzelf een ge rechtelijk vooronderzoek loopt vanwege beweerde fraude. „Als ik aan de macht kom sla ik (de fraudeurs) de tanden uit de mond", aldus Santiago in haar typerende taal. raars" uit de Marcos-dagen (lees: Imelda, Cojuango en Ra mos). Vorige week hield hij zijn volgelingen ook nog eens voor te stemmen op een goede katho liek, die zich sterk maakt tegen het gebruik van voorbehoeds middelen. Dat betekende vooral een tegenslag voor Salonga en opnieuw Ramos; beiden beho ren tot de protestantse minder heid op de Filipijnen. Dit herderlijk stemadvies maakt Ramon Mitra tot de be langrijkste presidentskandi daat. Maar volgens de jongste opiniepeilingen zijn ook Cojuan co, Ramos en Santiago (in die volgorde) nog volop in de race. Eenderde van de kiezers heeft nog geen keuze gemaakt. Het ge brek aan een duidelijke favoriet, in combinatie met het forse aan tal gegadigden, zadelt de Filipij nen op met een potentieel ramp zalige politieke crisis. De Filipi no's kiezen hun president name lijk met een eenvoudige meer derheid; wie één stem meer heeft dan de eerstvolgende mededin ger woont vanaf 30 juni in het Malacanang-paleis. In Manila regeert daarom vrijwel zeker binnenkort een president die kan bogen op de steun van slechts een electorale minder heid. In het toch al zo tumul tueuze land staat die verwachte stembusuitslag nog garant voor alleen nog maar meer politieke instabiliteit. De Filipijnse chaos is daarom pas begonnen. Imelda Marcos Andere presidentskandidaten, zoals de nationalisatische se naatsvoorzitter Jovito Salonga (71) en de omstreden vice-presi dent Salvador Laurel (63) beho ren niet tot de kanshebbers op 11 mei. Zelfs de flamboyante we duwe van ex-dictator Marcos. Imelda. is geschiedenis, zeggen politici en opiniepeilers in Ma nila. Buiten de krottenwijken in de hoofdstad is haar aanhang minimaal. Marcos' campagne kampt ook met organisatori sche moeilijkheden. Daarnaast krijgt de 'schoenen koningin' uitgesproken weinig steun in religieuze kring. Kardi naal Jaime Sin. hoofd van 's lands roomskatholieke kerk en daarmee belangrijkste baken voor ruim 80 procent van de Fili pijnse bevolking, riep de kiezers eerder op niet te stemmen op „onderdrukkers en plunde- 'Schoenenkoningin'Imelda Marcos, scoort niet hoog foto AFP dat spoedig aan de hang naar comfort en gemak wordt tege moetgekomen. De NS heeft het al moeilijk genoeg om ie dereen die mee wil. te vervoe ren. En om de conducteurs het leven draaglijk te maken, werd onlangs besloten voor het boemeltreintje tussen Rotterdam Hofplein en Den Haag CS geen onderscheid meer te maken. Er worden al leen nog tweede-klaskaartjes verkocht, iedereen kan gaan zitten waar hij wil. Te vaak puilden de tweede-klascoupés uit. zodat mensen gedwongen waren eerste klas te reizen, wat weer ongenoegen oplever de met de conducteur. Dat was niet leuk en daarom geldt vanaf 31 één tarief. Houders van een abonnement eerste klas, krijgen hun geld terug. Helemaal uniek is deze oplos sing niet. Op de zogenaamde Zoetermeerlijn, die Den Haag verbindt met de groeistad in de polder, geldt al jaren een zelfde regeling. Dat beide lij nen het eerste deel van het tra ject delen, vormt bovendien een bron van ongenoegen en verwarring. Eerste klas van Den Haag CS naar Leidschen- dam/Voorburg is in de boemel - type Sprinter - duurder dan in de Sprinter naar Zoeter- meer. „We kunnen ons de keuze voorstellen, maar we zijn er niet gelukkig mee", al dus secretaris Wierda van Rover. Treinstellen met uitsluitend tweede-klascoupés - in ge bruik tussen Groningen en Roodeschool - wilde NS even min inzetten, omdat dat ten koste gaat van de flexibiliteit. Als het zo uitkomt, worden de Sprinters op andere lijnen ge- Het pluche van de eerste klas blijkt al een stuk rustiger dan het skai van de tweede.... foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4