Zeeuws Tijdschrift kan verder Die elfjes flapten er zo uit PZC Beter openbaar vervoer nodig voor Stavenisse Honderd jaar op koninginnedag Bescherming tegen brand ontbreekt in groot aantal musea Bijeenkomst van Philadelphia provincie 11 Ruim 500 nieuwe abonnees na breuk met Zeeuws Genootschap TEST CONSUMENTENBOND: DRIEHOEK VLOEIBARE ZEEP HET BESTE GETEST.* VRIJDAG 1 MEI 1992 van onze verslaggever THOLEN - Het openbaar ver voer van en naar Stavenisse be hoeft verbetering. Het dorp moet af van het stempel om acht uur vertrekt de laatste bus, en daarna gaat de hele zaak dicht. Een beter openbaar vervoer is noodzakelijk om de leefbaar heid van Stavenisse te vergro ten. Dat stelden de leden van de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Tholen woensdagavond in Tholen tij dens de bespreking van het dorpsplan Stavenisse. Een plan dat in grote lijnen positief werd ontvangen. De commissieleden reageerden onder meer op een zinsnede uit het dorpsplan waarin het dage lijks bestuur van de gemeente stelt dat het huidige openbaar vervoer voldoende is voor de ontsluiting van het dorp. J. L Gorsel (WD) wees erop dat het openbaar vervoer 's avonds en in de weekeinden juist tekort schiet. Een opvatting waarin de overige commissieleden zich in meederheid konden vinden. J. M. Deurloo-Van Broekhoven (CDA) vroeg zich of er geen mo gelijkheid bestaat bustaxi's te laten rijden in de onrendabele uren. In aansluiting daarop maande M. A. J. van der Linde i PvdA i het college wat meer creativiteit aan de dag te leggen bij het zoeken naar oplossingen. Burgemeester H. A. van der Munnik antwoordde dat uit de inhoud van het dorpsplan niet mag worden opgemaakt dat b en w de huidige busverbinding op timaal vinden. „Maar we moeten realistisch zijn, het is de vraag ol extra busverbindingen in de late avonduren economisch haal baar zijn. Zeker als voor die dien sten slechts heel sporadisch klanten te vinden zijn." En bus taxi's rijden, voor zover de bur gemeester weet, alleen op trajec ten waar helemaal geen open baar vervoer komt. Dat is op de route naar Stavenisse niet het geval. De commissie onderschreef woensdag het standpunt van het college dat de aanleg van een fietspad tussen Sint-Maartens dijk en Stavenisse moet worden nagestreefd. Want ook voor fiet sers en bromfietsers is het dorp op dit moment slecht bereik baar. Met het beleid in grote lijnen zo als verwoord in het dorpsplan, had een ruime meerderheid van de commissie gisteren weinig moeite. Het gaat b en w in de eer ste plaats om het verbeteren van werkgelegenheid, het aantrek kelijk houden van de woonom geving. goede begeleiding van ouderen, en ontwikkeling van recreatieve voorzieningen. Spe ciale aandacht voor Stavenisse wordt nodig geacht gezien de af gelegen ligging van het dorp. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het grootste deel van de 800 musea in Ne derland beschikt niet over een concreet plan om het aanwezige erfgoed tegen brand en water schade te beschermen. Komen de maandag wordt hierover in Amsterdam een alarmerend rapport gepresenteerd, getiteld 'Als het kalf verdronken is'. Ook het Zeeuws Museum heeft nog niet op een rijtje hoe, bij brand, moet worden opgetreden ten einde de meest waardevolle spullen zoveel mogelijk in vei ligheid te stellen. „Onze eerste zorg is: het publiek eruit", zegt de directeur, me vrouw I. Spaander. Volgens haar is de situatie in het Zeeuws Mu seum onlangs al wel door de brandweer onder de loep geno men. „Vooral de wandtapijten, ons meest kosbare bezit, hebben de aandacht." Het is de bedoeling een 'aanvals plan' op te stellen, waaruit de brandweer kan aflezen hoe de wandtapijten, en vervolgens an dere kostbare onderdelen uit de collectie, met zo min mogelijk schade uit een brand kunnen worden gered. Het rapport dat maandag in Amsterdam wordt gepresen teerd is opgesteld door het Cen traal Laboratorium voor Onder zoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap. Volgens dit rap port hebben vooral de kleine en middelgrote musea zich nog nooit bezonnen op de kans op al lerlei onheil. Zelfs bij een kleine brand of lekkage kan onherstel bare schade ontstaan aan schil derijen, boeken, archieven of an der cultuurhistorisch materiaal. Oude gebouwen als het Zeeuws Museum, zegt directeur Spaan der. zijn nu eenmaal niet volge stopt met speciaal brandwerend of brandvertragend materiaal. Maar het is nu ook weer niet zo dat in het Zeeuws Museum nooit enige bezinning heeft plaatsge vonden op de mogelijkheid van een calamiteit. Spaander: „Er is bijvoorbeeld heel bewust geko zen voor brandblusapparatuur die zo min mogelijk blusschade veroorzaakt. Ook bij de plaat sing van rookmelders is uitge gaan van de aanwezige kennis over brandpreventie. Die kennis neemt nog steeds toe." Actiekaravaan op bezoek bij de zorgsector VLISSINGEN - De komende ac ties in de gezondheidszorg spit sen zich woensdag 6 mei toe op het bezoek van de zogenaamde actiekaravaan, die in gang wordt gezet door de Abva/Kabo in samenwerking met CFO en FHZ. Tijdens het bezoek van de kara vaan is er een werkonderbreking in Zeehospitium Zonneveld, Oostkapelle van 7 tot 8 uur en in Vijvervreugd. Koudekerke van 8 tot 9.30 uur. De werkonderbre king in het PZZ te Goes duurt van 9 tot 10.30 uur. In ziekenhuis De Honte in Temeuzen wordt een estafette-werkonderbreking gehouden tussen 10 en 12 uur Bomen- problematiek Kortgene Naar aanleiding van de besluit vorming over de bomenkwestie te Kortgene (PZC 17 april) wil ik het volgende opmerken. Allereerst is mijn plan niet nieuw, maar een kopie van de rapportages van de Bemidde lingscommissie (september 1990) en de Werkgroep Groen (april 1991). De reactie van wet houder Kraaijeveld bewijst on tegenzeggelijk dat dit plan nooit serieus naast het gemeentevoor- stel beoordeeld is, ondanks dat het gesteund wordt door 70% van de bewoners. Ik heb hetzelf de concept aangevuld met cij fers die onomstotelijk aantonen dat ons voorstel aanzienlijk goedkoper is, zowel qua realisa tie als qua onderhoud, of men moet twijfelen aan de deskun digheid van de geeigende officië le organen. Men heeft nu een plan aangenomen, waarvan in een van de volgende commissie vergaderingen de onderhouds kosten wel bekeken zullen wor den. Van een gemeenteraad, die al jaren problemen heeft met het onderhoud van de bestaande be planting, zou men toch een se rieuze? afweging mogen ver wachten, of de ruim 1.000.000 gulden, opgebracht door de be woners van het park, is gezien de ontheffing van het onderhouds- fonds' belangrijker; wellicht te gebruiken om het wanbeleid of wanbeheer in het verleden te ca moufleren. Benieuwd welke ar gumenten de voorstemmers hebben om alle inwoners van Kortgene te overtuigen van de noodzaak om 150.000 gulden ge meenschapsgeld te verkwisten, de gemeente op te zadelen met onderhoudskosten, die min stens 50% hoger zijn dan nodig, en bovenal de onmacht of onwil om blijkbaar daadwerkelijk mee te helpen om iets aan de echte problemen te doen. Onwetend heid in elk geval niet meer. Ing. Af. P. Af. van Heyst Trintellaan 22 Kortgene Advertentie jan onze verslaggeefster IIDDELBURG - Het Zeeuws fijdschrift kan op eigen kracht ioortbestaan. Na de breuk met tet Koninklijk Zeeuws Genoot- rhap der Wetenschappen KZGW), waarbij het Tijd- phrift in één klap 1.600 abon- les verloor, hebben zich al im 500 nieuwe abonnees ge teld. Volgens hoofdredacteur |aul van de Velde komen die 'Ornamelijk uit de kring van it KZGW. Goesenaren iverden Zeeuws kampioen ieu de boules JOES - M. van Iwaarden en E. lollestelle van de Goese ver- jniging Le Bastion hebben don- Ierdag (koninginnedag) op de anen in Goes het Zeeuws kam- jioenschap jeu de boules voor joublettes in de wacht gesleept, o'n dertig doublettes, waaron- er twaalf van Club Jeu de Bou ts Middelburg, namen aan de eeuwse titelstrijd deel. De leden van de organiserende ereniging Le Bastion waren (eruit favoriet. De tweede plaats |as voor J. Limonard en E. Jans- pns. J. Gerritsen en A. Lalle- jian legden beslag op de derde ilaats en A. Mijnsbergen en N. jelissen (allen uit Goes) werden lerde. tentoonstelling ran studenten k rije Academie jUDDORP - De grafische groep jan de Vrije Academie in Rot- (jrdam exposeert van zaterdag tot en met zaterdag 30 mei in (et bezoekerscentrum De Gre- elingen aan de Brouwersdam p de Punt van Goeree. Te zien |jn dertig etsen en daarmee [erwante technieken, afkom- lig van 22 personen. k groep werkt onder begelei- Ing van kunstenares Lydia prlemans. De stijl van de etsen ariëert, evenals de ervaring van p makers. Het werk is alle da rn te bezichtigen van 10 tot 17 ïr. De officiële opening op 2 lei is om 15.00 uur. „We hebben de eerste twee num mers van het onafhankelijke Zeeuws Tijdschrift naar de leden van het Genootschap gestuurd met een oproep om zich te abon neren. dan wel duidelijk op te zeggen. Honderd leden lieten weten geen prijs meer te stellen op toezending van het tijd schrift. Meer dan vijfhonderd le den namen, voor de volle prijs, een abonnement. Nog steeds druppelen de abonnees binnen." Het Zeeuws Tijdschrift heeft zich ten doel gesteld zeshonderd van de 1.600 KZGW-leden als abonnee te winnen. Met de ove rige 400 abonnementen en de provinciale subsidie van 32.800 gulden kan het tijdschrift het hoofd in 1992 boven water hou den. Dat de begroting evengoed sluit als toen het Tijdschrift nauw gelieerd was met het Ge nootschap, ligt aan de prijs. Wel iswaar lag het aantal abonne menten op het dubbele, maar de 1.600 KZGW-leden betaalden slechts de helft van de abonne mentsprijs. Wie nu abonnee wordt betaalt het volle pond: 47,75 gulden. Telefoonactie Het Zeeuws Tijdschrift is nog niet agressief de markt op ge gaan maar dat is nadrukkelijk wel de bedoeling. Van de Velde: „Er komt nog een follow up van de actie onder de KZGW-leden. We denken aan een telefoonac tie onder leden die nog niets heb ben laten horen. Daarnaast zijn er nog tal van doelgroepen die we ook inhoudelijk meer en meer gaan bedienen. Het Zeeuws Tijdschrift moet een blad worden voor iedereen die zich interesseert voor wat er in Zeeland gebeurt, op wat voor ge bied dan ook. We hebben artike len over popmuziek, over voet bal, oude en nieuwe muziek, beeldende kunst, heemkunde en noem maar op. Allemaal in de sfeer van de onderzoeksjourna listiek. Inhoudelijk groeien we steeds meer toe naar het beeld dat ons al enkele jaren voor ogen staat en dat uiteindelijk tot de breuk met het Genootschap heeft geleid. Dat beeld behelst een veel breder tijdschrift dan een periodiek van het KZGW." Van de Velde voegt eraan toe dat het tijdschrift nog dit jaar an dere doelgroepen zal benaderen. „Dat moet professioneel gebeu ren. De redactie zal zich moeten inzetten om het produkt te ver volmaken." De honderdjarige Augusta Hinneman-Aerts in gesprek met gedeputeerde G. de Vries-Hommes. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever OOSTBURG - Ze is op dezelf de dag jarig als prinses Ju liana. Maar Augusta Hinne man-Aerts heeft al zeventien kruisjes meer achter haar naam staan dan de oud-konin gin. Haar honderdste verjaar dag werd donderdag uitbun dig gevierd in bejaardente huis De Burght in Oostburg. In de eerste plaats natuurlijk met zoon, schoondochter en kleinzoon. Maar ook met de Burghtbewoners en het perso neel van het tehuis, gedepu teerde G. de Vries-Hommes en echtgenoot en loco-burge meester A. de Feijter en echt genote. Het kwam goed uit dat mevrouw De Vries en wethou der De Feijter de felicitaties namens de koningin, de pro vincie en de gemeente over brachten. want beiden kenden het vroegere café Buitenlust. 'Gusta' Hinneman zorgde dat de zaken in het café draaiden en echtgenoot Eduard bestier de een transportbedrijfje. De gedeputeerde herinnerde zich dat ze in de garage aan de Bredestraat de kunst van het schieten op de liggende wip heeft geleerd. Café Buitenlust lag recht tegenover de water toren, op de plek waar nu het tankstation Van de Ree is ge vestigd. De boogschutters hielden 's zomers schietingen op de staande wip in een wei landje achter de watertoren. In de winter was het daar te koud voor en dan werd de staak neergehaald en in de ga rage van Hinneman voor wed strijden op de liggende wip ge bruikt. Driekwart van haar leven woont Augusta Hinneman in de huidige gemeente Oost burg. Maar ze werd geboren op een boerderij in Sint Jansteen. Nadat haar vader in 1918 be sloot te gaan boeren in Zuid- zande ontmoette ze haar la tere man in Oostburg. In de tijd dat ze achter de tapkast stond, dronk ze zelf ook graag een glaasje mee. „Zeker als een klant een rondje weggaf', wist zoon George (65). „Maar nu drink ik geen borrels meer", deelde de jarige mee. Zo moeder, zo zoon, want George voegde daar - met het glas al in de hand - direct la chend aan toe: „Nee. dat doe ik nu." "VLOEIBARE ZEPEN BELASTEN HET MILIEU MINDER DAN REINIGERS OP BASIS VAN SYNTHETISCHE WAS ACTIEVE STOFFEN." DRIEHOEK NATUURLIJKE REINIGER, ECHTE VLOEIBARE ZEEP. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - In elf woorden omschrijven welke gedachte een bepaald thema bij je op roept lijkt lastig. Maar of het nu over meisjes, weekend, vrede of ruzie gaat, de kunstbendeleden van het Westerscheldecollege (sector beroepsbegeleidend on derwijs, BBO) draaien er hun hand niet voor om. De groep van vijf schoolverlaters dingt met een eigenhandig in elkaar gezet te dichtbundel mee naar de hoogste plaats in de landelijke kunstwedstrijd (categorie taal en ontwerp) voor jongeren van veertien tot en met achttien jaar. „Natuurlijk kun je een leuk ver haal schrijven, of iets anders uit je pen schudden, alleen is dat niet echt origineel", vertelt Mar cel Bols uit Hulst over zijn aan deel in de bundel. De bendele den van het Westerscheldecol lege wilden iets creatievers. Aan de hand van een door de docent opgegeven woord verzonnen ze een korte, krachtige tekst: één woord in de eerste regel, twee in de tweede, drie in de derde, vier in de vierde en in de laatste dich tregel weer één alles samenvat tend woord. In totaal elf woor den, vandaar de term 'elfjes'. Vervolgens kreeg de tekst een fraaie illustratie mee. „Ik denk wel dat we een goede kans maken. Het ziet er hartstik ke leuk uit", aldus Marcel. Het bijzondere aan de produktie is dat het vijftal nauwelijks erva ring had met dichten of tekenen. „Verder dan wat verplichte op stellen ben ik nooit gekomen. En toch viel het me ontzettend mee. Die elfjes flapten er zo uit. Bij mij wel tenminste. Ik heb er weinig voor hoeven te zweten." Ook Dennis Broekhoven uit Hoek ontdekte dankzij het kunstbende-project zijn verbor gen talenten. „Thuis proberen we met z'n allen wel eens om de gekste tekening te maken, maar echt serieus ben ik er nooit mee bezig geweest. Dat was hooguit wat krabbelen. De elfjes waren voor mij een soort uitdaging. Het was echt leuk om aan mee te doen en bovendien kan ik nu nog tekenen ook. Ik ga er in ieder ge val mee door. Pas heb ik m'n brommer opgeknapt en voor op de tank en zijkanten een spe ciaal ontwerp gemaakt met stre pen en zo. Het idee is alleen de mist in gegaan, omdat de verf een beetje duur was." Dennis nam twaalf van de in to taal vijftig illustraties bij de ge dichtjes voor zijn rekening. De helft van de tekeningen bedacht hij zelf. Verder liet hij zich inspi reren door reeds bestaande ont werpen. Eén van zijn mooiste ei gen werken vindt hij 'weekend'. De prent biedt uitzicht op de blote rug van een langharige da me. Rond haar heupen draagt ze enkel een gordel, waarop een dijk staat afgebeeld. De vrouw rekt zich loom uit, terwijl ze over het water uitkijkt naar de indus triële activiteiten aan de over kant. 'Weekend, duurd lang, heel veel tijd, kan alles gaan doen. vervelend', luidt de tekst van Francis van Mil naast de zwart-wit-pentekening. „De d in 'duurd' is een tikfoutje", corri geert Dennis de ongelukkige misser van zijn bendegenote. De Elfjes zijn een produkt van Jonas Navarre, Martijn Vriens, Francis van Mil, Marcel Bols en Dennis Broekhoven, onder be geleiding van docent Chiel Schelleman. Met hun aandeel in de Kunstbende nemen ze zater dag 23 mei deel aan de provin ciale voorrondes in Middelburg. De BBO-sector van het Wester scheldecollege bracht vorig jaar de winnaar van de landelijke wedstrijd voort. BERGEN OP ZOOM - De landelijke commissie broers en zussen van de oudervereniging Phila delphia houdt zaterdag 9 mei een bijeenkomst in Bergen op Zoom voor familieleden van mensen met een verstandelijke handicap uit West-Bra bant, Zeeland en de Zuidhollandse eilanden. De bijeenkomst is voor broers en zussen vanaf 18 jaar en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Kinderopvang is aanwezig. Op de ontmoetingsdag praten broers en zussen over hun vragen en ervaringen. Er zijn werkwin kels over thema's als: erfelijkheid en erfelijkheids voorlichting; curatele, bewindvoerderschap, men torschap; zorg- en dienstverlening voor mensen met een verstandelijke handicap; belangenbehar tiging door broers en zussen; ouder wordende men sen met een verstandelijke handicap; de ziekte van Altzheimer (dementeren); een algemene praat groep. Een optreden van het Mime-Team besluit de dag. veekend duurd lang heel veel tijd kan alles gaan doer vervelend De tekening bij het gedicht 'weekend' van de Terneuzense kunstbende. foto Camile Schelstraete Consumentengids pag. 81 en 265,1992: Van de allesreinigers op basis van zeep is Driehoek als beste getest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31