Strijd doorkruist overleg Bosnië PZC PZC Oranjefeest in Kroatië Ernstige fouten Belgische justitie in moordzaken Rood Rotterdam één dag oranje Rassenrellen binnen- en buitenland Gruwelijke taferelen in Joegoslavische burgeroorlog Leger stevig in zadel in Sierra Leone Economische barometer in VS omhoog Bij 2-pak Fujicolor f 13,- korting op 2 toegangskaarten voor de Efteling Geen foto zonder Fuji. President Bush grijpt in VRIJDAG 1 MEI 1992 LISSABON (RTR/AFP) - In de onderhandelingen over een nieuwe grondwet voor het pas onafhankelijke Bosnié-Herce- govina is donderdag weinig vooruitgang geboekt. Het beraad vindt plaats onder auspiciën van de EG in Lissa bon. EG-bemiddelaar Jose Cuti- leiro onderbrak het overleg meermalen omdat vertegen woordigers van de Serviërs, Moslims en Kroaten weer be gonnen elkaar beschuldigingen naar het hoofd te slingeren. Er was donderdag weinig hoop op constructievere gesprekken. Een Portugese diplomaat zei: „Het zou aardig zijn, maar het is bijzonder onwaarschijnlijk... Het is zinloos over zaken als cen trale banken te praten als ze zie kenhuizen bombarderen." De EG heeft al gedreigd het be raad stop te zetten als de ge sprekken niets opleveren. Rado van Karadzic, de voorman van de Bosnische Serviërs, weet het geweld weer eens aan het feit dat de EG was overgegaan tot er- van onze correspondent NAIROBI Opstandige mili tairen in Sierra Leone hebben gisteren hun greep op de hoofd stad Freetown verstevigd en een voorlopige nationale rege ringsraad ingesteld. Over het lot van de afgezette president Joseph Momoh bestaat nog al tijd onduidelijkheid. Volgens sommige berichten is hij naar buurland Guinee gevlucht. Honderden soldaten verschenen gisteren in de straten van Free town, schoten in de lucht en na men vele regerings- en privé- voertuigen in beslag. Alle com municatieverbindingen van en naar Sierra Leone werden ver broken en het internationale vliegveld gesloten. Leden van de afgezette regering is opgedragen zich bij het politiebureau te mel den. Via de radio lieten de leiders van de militaire staatsgreep weten de macht volledig in handen te hebben en spoedig de leden van de voorlopige regeringsraad en hun toekomstplannen bekend te zullen maken. kenning van de onafhankelijk heid van de Bosnische repu bliek. Als de EG-landen nu hun handen van het conflict zouden aftrekken, zou „dit het ergste zijn wat de EG kan doen." Sarajevo is gedurende de nacht van woensdag op donderdag het doelwit geweest van de zwaarste artilleriebeschietingen sinds het uitbreken van de gevechten in Bosnie-Hercegovina. Veel hui zen werden verwoest of zwaar beschadigd. De Bosnische strijdmacht in Sarajevo wist een aanval van een federale infante- rie-eenheid af te slaan, meldde de Kroatische radio. De zender ZAGREB - Overal ter wereld waar Nederlanders zitten werd gisteren koninginnedag gevierd, zo ook in Kroatië. Het Nederlandse contingent VN-soldaten hield gisteren een feest voor de collega's uit andere landen. Een Fransman speldde (als koninklijke onderscheiding?) een Ne derlandse vrouwelijke collega een knopje op de kraag. foto EPA had geen informatie over even tuele doden. Onbekenden bliezen donder dagmorgen in Brcko twee brug gen over de Bosnisch-Kroati- sche grensrivier Sava op en richtten op één brug een gruwe lijke slachtpartij aan. Mensen werden door de explosie uiteen gereten. De bommen gingen af. kort nadat de bruggen weer wa ren opengesteld voor verkeer. Twintig mensen lieten het leven. Gemaskerde mannen brachten explosieven aan nadat zij eerder een Bosnische politiepatrouille, die de bruggen bewaakte, had den ontwapend en gegijzeld. Het Joegoslavische leger be- Duitsland en Japan gaan samenwerken BONN (DPA/RTR/AFP/UPI) - Duitsland en Japan willen als belangrijkste economische mo gendheden van de wereld in de toekomst nauwer samenwer ken en hun politiek op elkaar af stemmen. Dat maakten bonds kanselier Helmut Kohl en de Ja panse premier Kiichi Miyazawa donderdag in Bonn bekend. schoot voorts vanuit zee de Kroatische havenstad Zadar. meldde Radio Zagreb. Daarbij raakten zeker 14 mensen ge wond. De schade in de stad zou aanzienlijk zijn. WASHINGTON (KRF) - De in dex die de op korte termijn te verwachten economische be drijvigheid in de Verenigde Sta ten aangeeft, de index of lea ding indicators, is in maart met 0,2 procent gestegen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van handel donderdag bekend gemaakt. Analisten hadden in maart reke ning gehouden met een stijging van gemiddeld 0.4 procent. De stijging in februari blijft gehand haafd op 0,8 procent. De econo mische barometer is nu in drie achtereenvolgende maanden gestegen terwijl in de vijf maan den daaraan voorafgaande er steeds sprake was van weinig of geen beweging. iAdvertentie KUNSTHANDEL de HORN is verhuisd van Vlissingen naar SEROOSKERKE (W.). Wilgenhockweg 15 (terrein naast Groenleer), tel. 01189-3482, fax 01189-3484. Specialismen: grafiek, olieverf, aquarel. Intern, col lectie voor particulier, bedrijf en projectaankleding, zowel detail als groothandel. (Ruime parkeergelegenheid aanwezig). ANTWERPEN (GPD) - De Belgische justitie heeft ern stig geblunderd in de ontvoeringszaak Inge Breugel- mans (14). Dossiers belandden op verkeerde bureaus en er werd niet alert gereageerd op verdenkingen tegen verdachte L. de B. uit Woensdrecht. die maandag is aan gehouden. Dit bevestigt woordvoerster D Reynders van het parket in Antwerpen. De B. heeft bekend zowel Inge Breugel- mans (in december) als vier maanden later Ines van Muylder (16) te hebben ontvoerd, verkracht en ver moord. Reynders geeft onomwonden toe dat het parket in de tussenliggende periode nooit de link heeft gelegd tussen de verdwijning van Inge en informatie die eind decem ber al wees op de 33-jarige Nederlandse verdachte. Beide zaken speelden in dezelfde tijd en in dezelfde (grens- jstreek. Reynders noemt het „gek dat de informatie nooit eerder is gekoppeld". Volgens haar kampt het Antwerpse par ket met chronische onderbezetting. Ook beschikt het niet over computers die gegevens snel kunnen opslaan Reynders vindt dat de Nederlandse justitie niets te ver wijten valt. Dagbladen in Belgie en Nederland kritiseren Twee opvallend Hollandse jongens vieren in Rotterdam/Overschie koninginnedag. Ontsnapt aan het protocol klepperen de prin sen Constantijn (1) en Friso over de Rotterdamse keien. foto Arthur Bastiaanse/ANP Kinderfeest in Afrikaanderwijk verpest door grote mensen' ROTTERDAM (GPD) - Het feest in de Afrikaanderwijk moet een kinderfeest worden en tot de koningin er is, lukt dat ook. Maar als even na half twaalf Hare Majesteit en haar gevolg arriveert, wor den de kinderen letterlijk en figuurlijk onder de voet gelopen. Als de volwasse nen achter de dranghekken na de fotogra fen, de veiligheidsmensen èn de hoed van de koningin, eindelijk ook Beatrix waar nemen, worden de hekken door de menig te open gewrongen. De massa is niet te houden als de koningin in het park aan komt. „Geen wonder", zegt een politie man, „als je maar één man bij twintig dranghekken zet". De officiële stoet merkt er niet veel van, maar de kinderen, om wie het allemaal moest gaan, des te meer. Youssef (5) zit be teuterd in het gras. Heeft hij nog de konin gin niet gezien, treurt hij. Even later merkt zelfs prins Willem Alexander dat het wel heel erg druk wordt rond de ko ninklijke stoet. „Het is wel dringen, hè", roept de prins met een bezorgde blik in de ogen. De kroonprins, die door zijn lengte veel aandacht trekt, raakt in geanimeerd gesprek met een schoolmeisje, dat zich heeft uitgedost als 'een soort tijger', zoals ze het zelf uitdrukt. „O. weetje het zelf niet precies?" vraagt de verbaasde kroon prins. Mooie kleren Even later krijgt de vorstin een album aangeboden met brieven van kinderen uit de wijk. Uit het boek spreekt vooral be wondering voor de koninklijke sprookjes wereld. ,.U bent een hele lieve koningin, u hebt mooie kleren aan", schrijft een meis je. Maar niet alle brieven aan de vorstin zijn even vrolijk. De Rotterdamse Stich ting Uitkeringsgerechtigden (Sugba) heeft een stortvloed aan bezwaren op oranje papier gestort. Lage inkomens, ho ge huren en racisme in de wijk. het is een kleine greep uit de klachten. „We gaan die brief aan de koningin aanbieden", zegt een Sugba-vertegenwoordiger optimis tisch. Maar als de koningin haar hand uit steekt, wordt de hand met de brief nors opzij gemaaid door veiligheidsmensen. Kinderwerkster Monica Blom van de stichting Welzijn Afrikaanderwijk is des duivels over de chaotische toestand. Als de koningin is verdwenen, lucht zij haar hart: „Het was een kinderfeest. Wij heb ben de ouders beloofd dat hun kinderen veilig waren, maar dan verpesten die ouderen dat. Het was een chaos". Klompenrace Het bezoek aan Rotterdam begint 's mor gens in de smalle straatjes van de wijk Overschie. De koningin en haar familie krijgen daar allerlei nostalgische spel letjes te zien, die worden uitgevoerd door kinderen op klompen. Prins Constantijn en zijn broer Friso zien kans aan hun bo- dygards te ontsnappen als kroonprins Willem Alexander de klompenrace start. Het tweetal stapt, met glimmend zwarte schoenen, in grote klompen en spurt er vervolgens vandoor. Hijgend doen ze zich even later tegoed aan een oranjebittertje. Een jongen met een blad vol gebak ziet zijn kans schoon en biedt de twee prinsen grote punten met kersen- en abrokozen- vlaai aan. „Nee, dank je", zegt Friso. „Ik heb al ontbeten". De publieke belangstelling in de Zuid- Rotterdamse volksbuurt Afrikaander wijk. waar Beatrix en haar familie later met de koninklijke blauwe bus arriveren, is niet te vergelijken met de mensenmassa die zich inmiddels rond het stadhuis aan de Coolsingel verzamelt. Zo'n honderd vijftigduizend mensen in het politiek rood gekleurde Rotterdam wachten daar. sta rend naar het nog lege stadhuisbalkon, de komst van de hoogheden af. „Beatrix zal wel meteen van het toilet gebruik ma ken", denkt iemand. En een andere om stander: „Ze had eigenlijk op de fiets moe ten komen". Béééaaa Geduldig en belangstellend ziet de menig te toe hoe een torenhoge bouwkraan een zak met ballons boven de straat manoeu vreert. De wind gaat gevaarlijk met het omhulsel aan de haal. De tijd verstrijkt, en dan bereikt, toch nog onverwacht, een ge juich vanuit de voorste rijen de rest van de menigte. „Ze schijnt voor het stadhuis te lopen", roept iemand. En inderdaad, even later ontwaart men achter het venster Pieter en burgemeester Peper. En dan gaan in de Burgerzaal kort maar krachtig driemaal de armen omhoog. Nu moeten de deuren toch opengaanEindelijk, daar is ze. De magenta-kleurige noppen op het feestgewaad van Beatrix stralen de wachtenden tegemoet. De koningin straalt ook. Tienduizenden armen wui ven. In golven klinkt het over de Coolsin gel: „Béééaaa... Béééaaa..." Alsof onze ko ningin zojuist wereldkampioen schaatsen is geworden. de officier van justitie in Breda omdat die naar hun me ning getreuzeld heeft met het doorzenden van een Bel gisch verzoek om De B. aan de tand te voelen. „Ik zou zelf ook niet sneller hebben gehandeld Het was geen spoe deisende zaak", oordeelt de woordvoerster. Tweede-Kamerlid W. Swildens-Rozendaal (PvdA) kon digt aan dat ze minister van justitie Hirsch Ballin vragen zal stellen over de exacte gang van zaken in het onder zoek. Ze is voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie: „Het mag met zo zijn dat de grens een belemme ring heeft gevormd bij de juiste vervolging van de ver dachte". Advertentie 40 Jaar de Efteling is een feest dat Fuji graag samen met u wil vieren. Bij elk actie-2pak Fujicolor Super J4G 100, 200 of 400 krijgt u daarom f 13,- korting op de entree van de Efteling. U betaalt nu slechts f 37,- i.p.v. f 50,- voor 2 toegangs kaarten. En dat is... geen fabeltje. Ga met Fuji naar de Efteling met een Fujicolor film in uw camera. Dan bent u zeker van briljante foto's van een dag uit duizenden. FUJICOLOR Fujifilm Nederland B.V., Hoogstraat 11-15. 3011 PD Rotterdam Tel. 010-42 46 555 T T itzichtloos is het leven van vele miljoenen zwar- \rjn LJ ten in de getto's van de Amerikaanse metropo- len. Veel jeugd is in een hopeloze situatie terechtge- komen: armoede, drugsverslaving en werkloosheid 1 7 7 verduisteren haar toekomst. Geweld is er aan de or de van de dag. En wanneer zo'n toch al zwaar gefrustreerde gemeenschap daar bovenop nog een gerechtelijke vrijspraak van blanke politiemannen moet verwerken, zoals eergisteren in Los Angeles, dan barst daar de bom. De rassenrellen van de voorbije anderhalve dag zijn de ergste sinds 30 jaar. Ze herinneren aan soortgelijke uitbarstingen in verscheidene Amerikaanse steden, half jaren '60. toen de Amerikaanse zwarten de straat opgingen om hun eisen voor gelijke burger rechten met demonstraties en geweld te onderstrepen. Ook tóen was het raak in Los Angeles: er vielen tientallen doden, er werd voor honderden miljoenen dollars schade aange richt. Het patroon is hetzelfde. Gevoelens van wraak en woe de ontladen zich bij aanleidingen, die als een grof onrecht worden ervaren. En het navrante is dat rellen als deze een spoor van ellende achterlaten in juist de armste wijken. De Afrikaans Amerikaanse gemeenschappen worden zelf het ernstigste slachtoffer van de plunderingen en brandstichtin gen. De achterstelling van de zwarten in de Verenigde Staten doet zich het sterkst voelen in economisch slechte tij den. Rassentegenstellingen verscherpen zich onder dergelij ke omstandigheden. In de krottenwijken van de miljoenen steden stapelen de problemen zich op. De kloof tussen arm en rijk, tussen zwart en blank wordt steeds breder en dieper. In Los Angeles is in de voorbije jaren veel werk verzet om de betrekkingen tussen de rassen te verbeteren. De stad kreeg een zwarte burgemeester en koos onlangs een zwarte politie commissaris. Maar velen zijn bang dat door de vrijspraak van vier blanke poltiemannen, beschuldigd van mishande ling van een zwarte automobilist, de klok van de moeizaam bereikte vooruitgang in de wederzijdse verhoudingen wordt teruggedraaid. Het risico is bovendien groot dat de rassenon- lusten van Los Angeles overslaan naar de zwarte gemeen schappen elders in Amerika. Ook daarvan zijn voorbeelden. De natuurlijke leiders in de zwarte wijken hebben de explo sies van diepe verontwaardiging en opgekropte woede bij vooral de militante jongeren niet meer in de hand. Niet alleen onder de zwarten in Amerika, maar in brede lagen van de bevolking en ook in het buitenland is bij velen iets geknapt in het rechtsgevoel als gevolg van deze onbegrijpelijke juryuitspraak. Ook president Bush heeft zich wat dat betreft niet onbetuigd gelaten. Hij wil - met erken ning van de rechterlijke onafhankelijkheid - een onderzoek naar de vraag of in deze zaak burgerrechten zijn aangetast. Zeker in het jaar van de Amerikaanse presidentsverkiezin gen kunnen rassenonlusten voor grote extra problemen zor gen. De zwarte leider Jesse Jackson - vier jaar geleden zelf in de race als presidentskandidaat voor de Democraten - bracht het effect van het geschokte vertrouwen binnen zijn gemeenschap in het rechtssysteem scherp onder woorden, toen hij vaststelde zich 'als zwarte man kwetsbaar' te voelen. Ook wanneer het geweld straks in Los Angeles zal zijn uitge woed en de noodtoestand kan worden opgeheven, zal de Amerikaanse samenleving nog veel tijd nodig hebben en in spanning moeten leveren om de naweeën van deze schok on gedaan te maken. De zwarte Amerikaan beschouwt haar im mers als verraad. vdM. slot V n pagina 1 tails, vuurwapens en machine geweren werden ingezet. De gouverneur van Califomië sprak van het ernstigste geweld in Los Angeles in dertig jaar. De politie van de stad kreeg ook as sistentie van politiekorpsen uit omliggende steden. Het vliegverkeer naar Los Ange les werd voor meerdere uren stil gelegd ten gevolge van de rook ontwikkeling boven de stad. De meeste scholen werden met het oog op brandstichting en be schieting gesloten. De politie van Los Angeles werd in haar hoofdkwartier meerma len onder vuur genomen. In het bijzonder politieauto's werden in brand gestoken. Omstreeks het middaguur verklaarde Brad ley dat de regering de situatie „volledig meester" was. De burgemeester en de schei dende politiechef van Los Ange les. Daryl Gates, hadden de be volking tevergeefs meermalen opgeroepen het hoofd koel te houden. Gates besloot juni vorig jaar zijn functie in verband met deze zaak neer te leggen. De vier politiefunctionarissen zijn behalve van buitensporige mishandeling onder meer be schuldigd van vervalsing van het rapport dat naar aanleiding van het incident werd opge maakt. De jury waarin geen en kele zwarte zitting had, sprak het viertal vrij van alle aan klachten, behalve één en die be treft het buitensporig gebruik van geweld. Omdat de jury over deze laatste aanklacht, voor wat betreft politie-officier Powell, niet tot een uitspraak kon ko men. is deze nietig verklaard. Directie. K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C van der Maas. hoofdredacteur commentaar. A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vnjdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten, maandag t/'m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, za terdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht m te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80. automatische afschrijving 79.30, franco per post 100,00, per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50. jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45. zaterdag 1,85 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v PZC ab rek Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3