de fiets Woon-werkverkeer op En de prijs: bierglas met opdruk Bezoekers betalen graag voor Hofpop ijf i Kado-idee van de juwelier 't Gouddoppertje zeeuwse -almanak WÊÊÊÊÊË Stekje Actie bij bedrijven Vijfhonderd kilometer voor het milieu an onze verslaggever LISSINGEN - Het is mooi ïeegenomen dat het beter is oor het milieu, maar in de eer- te plaats doen we hel toch voor nze eigen conditie. Met die ge achte meldden A. Wiskerke, H. kouters en P. Heijnsdijk zich an als deelnemers van de 500 ilometer-fietsactie van het ieeuws Platform Duurzame >ntwikkeling. Ze werken alle rie bij Chrompack Internatio- al te Middelburg en wonen op uid-Beveland. In het kader an de actie zullen ze de komen- e vijf maanden zo veel moge- jk de fiets pakken, in plaats an de auto, om naar en van hun rerk te rijden. >e Zeeuwse actie is bedoeld om et autogebruik voor het woon- rerkverkeer terug te dringen. :et platform mikt op 500 kilo- ïeter per deelnemer. Wie aan de ctie meedoet probeert tussen 1 ïei en 1 oktober zo vaak moge- jk met de fiets naar het werk te (aan. De deelnemers krijgen een port kalender waarop ze hun (etsprestaties bij kunnen hou- en. Onder de deelnemers wor- en prijzen, in de vorm van ets-accessoires, verloot. Jiets nieuws foor het drietal van Chrompack i een fietstocht naar het werk (iets nieuws. Vorig jaar deden ze et ook enkele keren. Het weer is |e alles bepalende factor, vertel en ze. Als het slecht weer is kie- pn ze voor de auto. Heijnsdijk [oont in Kruiningen en doet het tngst over de fietstocht. Hij ver rekt om 6.30 uur om zijn collega piskerke in Kloetinge en Wou- ers in Goes op te pikken. Tegen 100 uur komen ze bij hun werk Middelburg aan. Voor hen is ït nog een hele afstand, maar it gesprekken met collega's lijkt dat het ook weer niet zo •1 bijzonder is om op de fiets iar het werk te komen. Een lissinger die bij Chrompack ferkt doet het elke dag, zomer n winter. Wat overigens vorig jaar opviel is dat ze onderweg verschillende groepjes fietsers tegenkwamen, ook uit Zuid-Be veland, die eveneens op de fiets naar hun werk op Walcheren re den. Wiskerke: „Als je hier aankomt dan zie je wel aan collega's, en je merkt uit hun reacties, dat ze toch wel een beetje jaloers zijn. Ze zouden het ook wel willen doen, maar ontzien het bijvoor beeld om er eerder voor uit bed te komen." Heijnsdijk vult aan: „Er zijn veel mensen die het ont zien om naar het werk toe te rij den, maar best graag van werk naar huis zouden willen rijden. Dat is een reactie die je nogal eens hoort." Zelf wil hij de ritten op de fiets maken als aanvulling op zijn voetbaltraining. De wed strijden stoppen in het voorjaar en dan pakt hij de fiets voor zijn conditie. Zodra in september de eerste wedstrijden weer begin nen zet hij de fiets in de schuur, voorspelt Heijnsdijk nu al. Deelnemers aan de fietsactic woon-werkverkeer P. Heijnsdijk (1), A. Wiskerke (m) en H. Wouters (r): foto Ruben Oreel Julstenaar )verleden lan gevolgen >ngeluk an onze verslaggever IOSTBURG - De 70-jarige J. an Strien uit Hulst is in de acht van woensdag op donder- hg in het Sint Janhospitaal in Irugge overleden aan de ver- londingen die hij eerder opliep ij een verkeersongeluk in lostburg. et ongeluk vond plaats op za- (rdag 18 april. De Hulstenaar fed toen met zijn auto over de hilipsweg te Oostburg. Ter oogte van de Kaas- en Broodse- (jk raakte hij, door onbekende orzaak, van de weg. Zijn auto elandde ondersteboven in een (aot. De man raakte daarbij le- tnsgevaarlijk gewond. >olitie neemt motoren (i beslag DSTBURG - Vijf Belgische lotoren zijn donderdagmiddag l Oostburg door de politie in tslag genomen omdat de be- üurders met een snelheid van I kilometer per uur over de fedestraat reden. Er geldt tar een maximum van 50 kilo- jeter per uur. De motorrijders, er uit Evergem en één uit feklo, moeten elk een boete van 0 gulden betalen, e automobilist J. van der H. uit kreeg diezelfde mid- een boete van 700 gulden, der H. reed 121 kilometer er de rijksweg tussen Schoon- jke en Oostburg. Daar geldt n maximum van 80 kilometer r uur. Advertentie ïoompot Recreatie amilie Restaurant 2 mei dansen m.m.v. THE JOHN MARIS BAND MEI maandmenu Salade van gevogelte Heldere tomatensoep Holsteiner schnitzel IJs met verse aardbeien 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 00 tot 14 00 uur brunch a 21,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240 Wouters maakt duidelijk dat ze niet naar hun werk racen. De ge middelde snelheid zal zo'n 27 ki lometer per uur zijn. Daarmee komen ze ook niet bezweet op hun werk aan en hoeven ze zich aleen maar even te verfrissen. Hij pakt de mountain-bike voor het zomerse woon-werkverkeer, zijn twee collega's hebben een racefiets. Scholieren A. Phernambucq van het Zeeuws Platform Duurzame Sa menleving laat weten dat de ac tie weliswaar 1 mei begint, maar dat deelnemers zich ook daarna nog in kunnen schrijven. Het gaat nadrukkelijk wel om au- tovervangende fietskilometers, legt hij uit. Dat betekent bij voorbeeld dat scholieren die toch al elke dag op de fiets gaan, niet kunnen meedoen. „Die ver dienen een pluim, omdat ze het goede voorbeeld aan ouderen geven die wel met de auto gaan", voegt hij er troostend aan toe. Bij het platform zijn inmiddels al heel wat positieve reacties binnengekomen. Niet alleen van particulieren, maar ook van een serie bedrijven. Er waren al deel nemers die aankondigden een veelvoud van de 500 kilometer te zullen fietsen. Bedrijven en in stanties die willen meedoen zijn Hoechst, Douanepost Vlissin- gen. Rijkswaterstaat directie Zeeland. Chrompack. DGSM van Rijkswaterstaat, Streekzie kenhuis Walcheren te Vlissin- gen, twee automobielbedrijven, het Havenschap Temeuzen, Bri tish Oxygen Company Gas te Temeuzen en de Stichting Pro motie te Temeuzen. Het platform heeft 75 bedrijven met elk meer dan 100 werkne mers aangeschreven, alsmede de dertig Zeeuwse gemeenten. Dat is overigens nog maar re cent gebeurd, zodat de meeste reacties van die zijde nog binnen moeten komen, verwacht Pher nambucq. Twee leden van de Bevelandse band Surrender, die het spits afbeet met blues en rock. foto Oscar van Beest van onze verslaggever MIDDELBURG - Bezoekers van Hofpop in Middelburg liggen niet wakker van een tientje entree. Voor het eerst in de geschiedenis moesten de organisatoren van het drie dagen durende muziekfestival op het par keerterrein Hof van Tange donderdag toegang vragen. De bezoekers lieten zich daardoor geen moment uit het veld slaan. Tegen hel eind van de middag passeer den al driehonderd mu ziekliefhebbers de kassa. Ze kwamen allereerst af op de Bevelandse band Surren der die het spits afbeet met blues en rock. De Schot Da ve Sidley - van wie wordt be weerd dat hij speelde bij Madness - volgde op het po dium. De Walcherse band Emmeroyt Blues trad min of meer op als een act vóór de absolute topper van de eer ste dag: Canned Heat, een Amerikaanse formatie die op het Woodstock-festival speelde. De organisatie besloot dit jaar toegang te heffen om meer kwaliteitsbands te kunnen contracteren. „Door dat tientje is ons budget driemaal zo hoog. Daarom ook kunnen we bands als Canned Heat. Albatros, Po- werplay en De Gigantjes naar Middelburg halen", vertelde Kees Petiet." Hofpop wordt dit jaar voor de laatste maal op het Hof van Tange gehouden. Zoals bekend krijgt het parkeer terrein een dak. Waar Hof pop naartoe moet is nog niet bekend. De organisatie heeft het gemeentebestuur ge vraagd of ze niet kan verhui zen naar de tuin van de Klo veniersdoelen. De tent past precies. „Je kunt ons ook niet naar een weiland stu ren", meende Petiet, „want dan bloedt zo'n festival dood. Nu gaan de mensen na afloop nog lekker de stad in om een pilsje te drinken." Vandaag (vrijdag) en mor gen spelen nog acht bands. Zaterdag treden vijf groepen op, waarvan vier Zeeuwse. Absoluut hoogtepunt wor den De Gigantjes die het fes tival afsluiten. Advertentie Dh IV Juwelier - Diamantair COES MIDDELBURG OOSTBURG TERNEUZEN VUSSINGEN Lange Kotsratf 4S Nieewe Baf| l«-|i BarctotrutS A»tbalrm»t28 WüaruiS8 01180-35275 01170-32961 0II3O-I39O4 OUM-16400 Ze heeft, wat je noemt, groene vingers. Alles wat haar toppen beroeren, groeit en bloeit. De tuin is één en al pracht en praal, dankzij haar liefdevolle ver zorging en toewijding. Laatst begaf ze zich weer eens naar het Goese tuincen trum om enkele sieraden voor haar lusthofje in te slaan. Schuifelend tussen de plantenrekken, viel haar oog op iets groenigs, dat zie lig in een hoekje van de kas lag te vegeteren. Ze hurkte en stelde vast dat het een stekje betrof. Met een kennersblik bestu deerde ze het van top tot teen. Het kon niet anders of dit was een onderdeeltje van een zeldzame plant. Hoewel een fatsoensmens en altijd goudeerlijk, werd ze over mand door de behoefte dit groene weesje kosteloos te adopteren. Snel spiedde ze om zich heen: niemand te zien. Om zichtig frommelde ze het tere kleinood in haar jaszak en loodste de aanwinst zonder blikken of blozen langs de kassa. Het stekje doet het prima, het groeit als kool. Alleen begint het verdacht veel te lijken op een brand netel. PZCzeeland VRIJDAG 1 MEI 1992 Daniël (bijna 8) en Robbert (5) vierden koninginnedag in Nisse van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt NISSE - Wie is er vandaag ja rig? „De buurvrouw", roepen Daniël (bijna 8) en Robbert (5) in koor. Ja, die ook, maar wie nog meer? „O, ja, de koningin. Vandaag gaan we feesten in het dorp." Om tien uur don derdagochtend staan Daniël en Robbert Krijger op het Dorpsplein in hun woonplaats Nisse om te worden ingedeeld bij de konijnen, de leeuwen, de olifanten of de kangeeroes. De feestelijkheden van koningin nedag zijn dit jaar in Nisse georganiseerd door een clubje jonge dorpelingen. Ze hebben een Vlaamse kermis opgezet, waaraan de schoolkinderen in groepjes mogen deelnemen. Daniël komt bij de leeuwen en Robbert bij de konijnen. Al valt er niet veel te winnen of te verliezen, de Krijgertjes storten zich op de spelletjes zo als ze dat gewend zijn: met heel hun ziel en zaligheid. Bij het appelhappen, een cox met de tanden opvissen uit een diep uitgevallen teiltje water, duikt Daniël' tot aan zijn schouders onder. „Da's geen kunst, ik moet zaterdag afzwemmen." Robbert, die nog niet op zwem les zit, heeft een andere reden om diep in de bak te duiken. Hij houdt wel van een coxje en komt elk kwartier met een drijfnat hoofd, kluivend aan een appel, de rest van de konij nen opzoeken. Spijkers Bij het spijkeipoepen hebben ze meer moeite. Een spijker aan een touwtje in een flesje la ten glijden, okee. Maar dat je tussen je benen door moet kij ken welke vorderingen je maakt, dat vergt wel heel veel van je fijne motoriek. Dan het spijkers slaan! Een makkie voor de heren. Knal, pats, boem, weer een spijker in de balk. En voor het doeltrappen draait Daniël zijn hand al hele maal niet om. Je voetbalt niet voor niets bij Heinkenszand, nietwaar? Als er tien spelletjes zijn afge werkt is het tijd voor touwtrek ken. De leeuwen en de konij nen winnen allebei een keer, maar in de finale moeten ze het afleggen tegen een groep met grotere kinderen. Aan de Krij gertjes kan het niet liggen: pas een half uur later krijgen ze hun eigen kleur weer een beetje terug. Met een reep cho cola. een zakje snoep en een Daniël (links) en Robbert Krijger in Nisse in actie op het onderdeel spijkers slaan: ...een makkie... grote, gele voetbal, blazen ze - voorlopig - de aftocht. Meerkamp Tussen de middag is er maar nauwelijks tijd om de verjaar dagstaart bij de buurvrouw naar binnen te werken. Om twee uur begint alweer de meerkamp, waaraan Nissena- ren vanaf zes jaar kunnen deel nemen. Daniël maakt van dat recht gebruik terwijl Robbert, die bekend staat om zijn vo lume. zijn reputatie eer aan doet in het aanmoedigen van zijn broer. Maar goed dat deze zijn A-diploma al bijna op zak heeft, want er is een veerpont race over de vaete. De rubber boot schept in de dorpsvijver snel water en Daniël komt met een natte broek aan de kant. Helemaal niet erg, dat staat stoer. De stoere blik is helemaal ver dwenen als hij bij wijze van vracht in een kruiwagen zit. Een oudere dorpsgenoot sla- lomt eerst een stukje en 'neemt' dan een wiphelling met een duizelingwekkende vaart. Daniël stuitert met zijn ogen dicht in de kruiwagen en Robbert, tussen de toeschou wers aan de kant, is er even stil van. Daniël is de enige niet die gebroken uit de kruiwagen stapt. Alle vrachtjes masseren de billen met een pijnlijk ge zicht als het parcours achter de rug is. De klapper wordt het eieren- gooien. De groepen moeten zo veel mogelijk rauwe eieren over en weer gooien, zonder ze te breken. Voorzichtig gooien, dus. met de hand onder het ei. in een langzaam boogje. Even gaat het goed, maar één van de grotere jongens kan het niet la ten en knalt een ei kapot op de schouder van zijn maat. Die zet meteen de achtervolging in en de hele eier-gooi-ploeg gaat er achteraan. Als de boel weer in het gelid staat, wordt er niet voorzichtig meer gegooid. Tegen zessen loopt de meer kamp op zijn eind. De kinderen spelen nog wilde speletjes op het gras van het Dorpsplein, maar de volwassenen krijgen het koud. De Krijgertjes moe ten voortmaken, want na een bord spaghetti lonkt het Dorpshuis. Daar begint om acht uur het Oranjebal, niet di- foto Willem Mieras. reet voor kinderen maar er is ook een prijsuitreiking. Je weet maar nooit. De verzamelde dorpsjeugd ragt nog even in de gymzaal terwijl hun ouders zich afvra gen of die kinderen ooit nog moe zullen worden. Dan kon digt een stem door de micro foon de prijsuitreiking aan en Daniel bijt op zijn nagels. Wat is Koninginnedag toch een mooie dag. Zijn ploeg heeft ge wonnen. Met 48 punten nog wel. Apetrots neemt hij zijn prijs mee naar huis: een bierglas met opdruk. Een hand met drie vingers. „Ober. vijl pils voor de houtzagerij." Geloof maar datje in Nisse se rieus genomen wordt als je bij na acht bent. voetbalt en zc goed als je A-diploma hebt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29