Ik adviseer, maar de spelers moeten zelf beslissen Het droomdebuut van een laatbloeister Zeeuwse advocate werkt voor Gullit, Rijkaard en Van Basten Christien Toonstra sterk op 10.000 m VRIJDAG 1 MEI 1992 teem met transfergelden. waar de laatste tijd zoveel over te doen is, zo ontzettend veel verandering te weeg zal brengen. „Als transfergel den niet meer mogen worden ge vraagd zul je zien dat plotseling de clubs de nadruk gaan leggen op langdurige contracten. Wanneer een speler dan zijn contract wil ver breken omdat hij naar een andere club kan. moet er een afkoopsom of schadevergoeding worden be taald". weet Adriaanse. waarbij ze de situatie in Frankrijk aanhaalt „Daar hebben ze de transfersom men bij einde contract, geloof ik. al afgeschaft Maar zaterdag maakte Jean-Pierre Papin bekend dat hij zijn contract met Marseille tussen tijds verbreekt en naar Milan gaat. Marseille schijnt 28 miljoen gulden voor hem te krijgen van AC Milan. Dat bewijst mijn stelling." Ella Adriaanse pretendeert geen kennis te hebben van het spel. „In tegendeel. ik had tot een paar jaar geleden nog nooit een wedstrijd ge zien. Af en toe bezoek ik nu wel eens een wedstrijd van Ajax of AC Milan. Die wedstrijden voor de Europacup vind ik in ieder geval fantastisch om mee te maken. Eigenlijk is de voet balwereld heel grappig. In Italië staat bijvoorbeeld bijna bij elke club een succesvolle zakenman aan het roer. Voorzitter van een voetbal club zijn. is blijkbaar iets waarmee ze hun prestige opvijzelen. In Italië wordt het voetbal ook ontzettend belangrijk gemaakt. De pers blaast het enorm op." Teletekst Ze ervaart het gebrek aan voetbal kennis niet als een gemis. „Ik hoef de spelers niet te zeggen bij welke club ze zich sportief kunnen verbe teren Ik kan hoogstens op teletekst kijken op welke positie de club staat. Ook de sportieve beslissing moeten ze zelf nemen „Ik ben er puur voor de juridische kant van het voetbalcontract Ver der bekijk ik ook de sponsorcon tracten, bijvoorbeeld voor schoe nen en kleding. Een bekende voet baller krijgt ontzettend veel op zich af en het is moeilijk om het kaf van het koren te scheiden. Winkels ope nen en dergelijke wordt meestal meteen geweigerd omdat daar domweg geen tijd voor is. Bij AC Mi lan zijn de spelers in principe alleen maar vrij op maandag. Het grootste gedeelte van de rest van de week zit ten ze opgesloten in een trainings kamp. Dat is wel wat anders dan bij Ajax of PSV." „Ik neem alle contracten van A tot Z met ze door en geef aan wat de voor- en nadelen zijn. Ik adviseer, maar de speler moet zelf beslissen", aldus Adriaanse. die het geen toe val vindt dat ze alleen te maken heeft met de toppers. „Die spelers zien het meeste op zich af komen. Iedereen wil ze overal voor inhuren. Het is logisch dat ze dan juridische bijstand inroepen." Adriaanse geeft aan dat de voetbal lerij nog steeds maar een klein deel van haar werk is. „Een klein gedeel- te. waar wel veel tijd in gaat zitten", aldus Adriaanse, die regelmatig in Milaan is. „Een paar keer per jaar. het varieert een beetje. Als de con tracten van de spelers aflopen zit ik er meer. Ik doe het ontzettend graag. Het zijn cliënten die bijna net zo oud zijn als ik, we zijn van dezelf de generatie, dus we gaan vrij ge makkelijk en vlot met elkaar om. Als ik bijvoorbeeld naar een raad' van bestuur van een groot bedrijf ga, gedraag ik me veel gereserveer der." Taco van den Velde Mr Ella C. B. Adriaanse ziet zich zelf niet als de traditionele 'zaakwaarnemer', waar profvoet ballers in de regel een beroep op doen wanneer er contractbespre kingen aan de orde zijn. „Daar wil ik niet mee geassocieerd worden", ver klaart ze. Ella Adriaanse zegt het terwijl ze op de tweede etage van het advocatenkantoor Stibbe Si- mont op het Rokin in Amsterdam onwennig en met flinke tegenzin po seert voor de fotograaf. „Voetbal makelaars en zaakwaarnemers. Ik zie ze zo nu en dan bij interviews pontificaal op de foto staan. Dat wil ik dus niet." Daarmee verklaart de jonge advo cate meteen haar afkeer van ublici- teit. Ze is de afgelopen weken be stookt met verzoeken voor inter views en artikelen, maar ze heeft al les afgewimpeld. „Ik ben in eerste instantie gewoon een advocaat, die toevallig een paar bekende voetbal lers als klanten heeft." „Iedereen vraagt toch in eerste in stantie naar Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit. Dan ben ik snel uitgepraat. Ik kan geen mededelingen doen over hun contracten. Ik kan zelfs niet zeggen of de onderhandelingen met de club makkelijk liepen of gepaard gingen met veel ruzie. De spelers moeten zelf maar uitmaken wat ze daar over kwijt willen", aldus Ella Adriaanse, die zich toch verbaast hoe de Ita liaanse pers er altijd in slaagt de kranten vol te schrijven met de zo genaamde salarissen van het Ne derlandse drietal. „Overal lees je wat Marco van Basten, Ruud Gullit en Frank Rijkaard precies verdie nen. Ik kan je verzekeren dat het nog nooit geklopt heeft." Ella Adriaanse is geboren en geto gen in Middelburg, waar ze op groeide in de wijk Griffioen. Ze volg de het basisonderwijs op de Dunen- burchschool en vervolgens doorliep ze in zes jaar het Gymnasium van de Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg. Ze koos er daarna verrassend genoeg voor om in Lei den Engels te gaan studeren. Ver rassend, omdat ze uit een echte ad- vocatenfamilie komt. Haar groot vader stopte pas tien jaar geleden als advocaat en haar moeder enkele jaren terug. Haar vader, mr F. K. Adriaanse, is advocaat bij het Mid delburgse advocatenkantoor Adriaanse Van der Weel. „Ik was aanvankelijk niet van plan om in de voetsporen van mijn ou ders te treden. Maar na ongeveer anderhalfjaar ben ik daar met han gende pootjes op teruggekomen. Ik vond Engels te abstract. Daarna ben ik dus toch rechten gaan stude ren." Na vier jaar studie kon ze direct aan de slag bij Stibbe Simont, waar ze tijdens haar studie al twee maan den stage had gelopen. Een gere nommeerd kantoor dat bekend staat als één van de grootste van Nederland, met vestigingen in Am sterdam, Brussel, Parijs en New York. „Alleen in Amsterdam werken al zo'n 130 advocaten en no tarissen, in Brussel ongeveer 70. En dan heb ik het nog niet gehad over het niet-juridisch personeel", legt ze uit. „Hier heb ik het goed naar mijn zin. Het is een typisch Amster dams kantoor, makkelijk in de om gang, niet zo formeel." In Zeeland komt de tegenwoordig in Amster dam woonachtige Adriaanse nau welijks nog. „Toevallig ben ik afge lopen weekeinde nog bij mijn ou ders geweest, maar verder kom ik bijna nooit meer in Zeeland. Waarom Ik heb het gewoon te druk." Ella Adriaanse heeft zich bij Stibbe Simont vooral toegelegd op het ondernemingsrecht, waardoor ze te maken heeft met zaken als overna mes, fusies, onroerend goed-trans- acties en arbeidsovereenkomsten. In 1987 kwam ze voor de eerste keer in aanraking met de voetballerij, toen ze betrokken was bij de trans fer van Ruud Gullit van PSV naar AC Milan. Later ging ze ook de za ken behartigen voor Marco van Basten en Frank Rijkaard. „Je moet het in mijn vak hebben van mond-tot-mond-reclame van tevre den klanten", beseft ze. Naast het Milanese drietal behartigt de Am sterdamse advocate nu ook de za ken voor Ajacied Aron Winter en doet ze ook wel eens wat voor John ny van 't Schip. Aparte wereld Ze wil wel toegeven dat de voetbal lerij een aparte wereld is met eigen regels en wetten. „Het is niet zo dat je even een boekje met reglementen uitje hoofd kunt leren en datje dan alles weet. Daar blijft het niet bij", zegt ze, daarbij als voorbeeld de UEFA-reglementen aanhalend. „Volgens die reglementen moet een club altijd eerst de werkgever van een speler benaderen, voordat ze met de voetballer zelf gaan praten. Maar in negen van tien gevallen be nadert de geïnteresseerde club toch eerst de speler. Dat schijnt er ge woon bij te horen. Overigens te recht, een speler bepaalt toch in de eerste plaats zelf waar hij speelt." De oud-Middelburgse gelooft ook niet dat het afschaffen van het sys Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard maken bij belangrijke beslissingen in hun voetbalcarrière altijd gebruik van haar juridische adviezen. De in Middelburg geboren en getogen Ella Adriaanse, advocate bij het gerenommeerde Amsterdamse advocatenkantoor Stibbe Simont, behartigt al enkele jaren de zaken van de Nederlandse voetbalvedetten in Milaan. Tot volle tevredenheid van het Italiaanse drietal, dat zich bij tijd en wijle in interviews lovend over haar uitlaat. De 31-jarige dochter van een Middelburgs advocatenechtpaar beweegt zich blijkbaar met verbluffend gemak door de voetballerij, die vooral als een mannenwereld bekend staat en waarin ze onderhandelt over vele miljoenen guldens met gewiekste en geslaagde zakenmensen als mediamagnaat Silvio Berlusconi en AC Milan-managers Adriano Galliani en Braida. „Ik vind het geen nadeel dat ik een vrouw ben", constateert ze nuchter. „In het begin wordt er wel geringschattend gekeken als ze zien dat ze met een vrouw te maken hebben, maar daar komen ze dan vanzelf wel achter. Als vrouw heb je misschien nog wel voordelen bij de onderhandelingen. Er komen situaties voor waarbij ze een man waarschijnlijk allang hadden uitgescholden, maar bij mij proberen ze dan toch hoffelijk te blijven." mi'EllaC. B. Adriaanse. foto persbureau Dijkstra BV Jarenlang zuchtte zij onder het regime van Elly van Hulst. Haar prestaties vielen in het niet bij die van de Rotterdamse veelvraat. Daarom besloot Christien Toonstra haar aandacht te verleggen naar de langere afstanden. De tien kilometer. En met succes. De eerste de beste keer was meteen het raak. Afgelopen zaterdag liep de 25-jarige loopster uit Velsenbroek voor het eerst van haar leven een 10 km op de baan in het Belgische Lommei. Met 31.42,55 minuten schrapte Toonstra niet alleen de ietwat belegen nationale toptijd van Carla Beurskens royaal uit de boeken, zij verzekerde zich tevens van een olympisch deelnamebewijs. „Vanaf december heb ik naar die wedstrijd toegeleefd. Ik was verschrikkelijk zenuwachtig, maar ik wist dat ik die limiet aankon." Lommei werd het begin van een nieuw tijdperk. Toonstra hoeft niet langer anderen achterna te jagen. Nu vormt zij het mikpunt van de midden- en lange-af- standloopsters. „Het is wel even wennen. Al die publiciteit opeens. Het ging zater dag ook allemaal zo makkelijk en soe pel", vertelt Toonstra, zelf nog een tik keltje onder de indruk van haar verras sende prestatie. Christien Toonstra was zeventien toen ze voor het eerst hardloopschoenen aan trok. Ze had nooit gedacht aan een atle- tiekcarrière, laat staan de Olympische Spelen. „Ik ben graag buiten. Ik houd er niet van om een dag binnen te zitten. Dan vlieg ik tegen de muur op." Daarom meldde Christien Toonstra zich aan bij ADA in Amsterdam. Zij liep een 800 me ter en bleek talent te hebben. „Ik dacht: dat kan nog wat worden." Nu. amper acht jaar later behoort ze tot de wereldtop op de tien kilometer en is het hardlopen al bijna een dagtaak ge worden. „Ik heb nauwelijks nog tijd voor andere dingen. Van mijn vervolgstudie milieukunde heb ik noodgedwongen mijn hobby moeten maken". Toonstra, afgestudeerd in medische biologie aan de VU in Amsterdam, had een dikbetaal de baan kunnen krijgen, maar koos voor het atletiekavontuur. „Ik wil eens kijken hoever ik kan komen in de sport." Schoolvoorbeeld Haar capaciteiten als atlete hebben ei genlijk nooit ter discussie gestaan. Drie jaar geleden liep ze al een degelijke 8.53 op de 3000 meter. Haar trainer Frans Thuys, tevens coach van Ellen van Lan gen. voorzag toen reeds een veelbeloven de loopbaan. „Toonstra is net als Van Langen een schoolvoorbeeld van iemand die met een minimale inspanning een maximale prestatie kan leveren." Een hinderlijke en pijnlijke blessure (stressfractuur in het kuitbeen) vergalde evenwel het zomerseizoen van 1990. „Ik kreeg bovendien last van mijn knieën. Het was een moeilijke periode, maar wel heel leerzaam. Ik ben de atletiek toen nog meer gaan waarderen." Vorig jaar krabbelde Toonstra weer langzaam overeind. Omdat ze door de gedwongen rustpauze te veel was aangekomen, wa ren haar prestaties nog niet optimaal. „Toch stond ik weer negende op de we Christien Toonstra (midden) tijdens haar gedenkwaardige race in Lommei, waarin ze zich verzekerde van een olympisch start bewijs. foto ANP reldranglijst van de 3000 meter en dat deed me deugd." Dit jaar begon buitengewoon goed. Zy werd 26e tijdens het WK veldloop, twee de in Alphen en topnoteringen in tal van andere wegklassiekers. „Ik mag niet kla gen. Sinds het najaar loop ik wat meer op de weg. Toen is het ook bij mij opgeko men om de 10 km eens te proberen". Met langere duurlopen, wat meer tempo hardheid en wat minder krachttraining bereidde Toonstra zich voor op de baan- première. „Honderd kilometer per week. Meer niet". De eerste rondjes gingen soe pel. Heel makkelijk. „Een paar ronden voor de finish wist ik dat ik de limiet kon pakken". In al haar enthousiasme vergat Toonstra in de stromende regen echter nog te sprinten voor de overwinning. Christien Toonstra werd vierde, met een slotkilometer van 3.02. Het was voorlo pig ook meteen haar laatste tien kilome ter-optreden op de baan. „Mij zien ze op die afstand in Barcelona pas weer terug." Tot die tijd concentreert de goedlachse blondine zich op de 3000 en 5000 meter en gaat ze misschien nog eventjes de weg op. „Ik kan nog veel leren en moet nog wat werken aan mijn eindsprint", aldus Toonstra. Zij weet zich bevrijd van de li mietstress, maar wil desondanks ook op de 3000 meter de limiet verpulveren. Haar voorkeur tijdens de Spelen gaat evenwel duidelijk uit naar de 10 km. „Het is een soort kansberekening. Ik denk dat ik op de 10.000 meter beter uit de voeten kan. Beter kan scoren. Een medaille zit er vermoedelijk nog niet in. maar de fi nale moet toch zeker haalbaar zijn", ver klapt Toonstra, die zich komende week in het Italiaanse Cecina op de wedstrij den gaat voorbereiden. Ze is gretig en ambitieus. Toonstra. een opvallend economische loopster, ziet op langere termijn wel brood in de atletiek. „Nu verdien ik er natuurlijk nog niets mee Ik hoop echter dat ik door mijn goede tijd op de 10 km wat meer kans maak op deelname op een 3000 of 5000 meter in het Grand Prix-circuit. Voor het grote geld moet je natuurlijk op de weg zijn. Ik denk ook al een tijdje aan de ma rathon. Eerst dacht ik, ik loop er eentje recreatief. Nu zit er misschien toch wat meer in. Over een jaar of twee zal ik het eens proberen. Laat ik me eerst maar eens rustig op de Olympische Spelen gaan concentreren", relativeert de nieuwe topatlete. Frans Dreissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23