WSE COURANT grijpt in na geweldexplosie LEKKER WEEKEND. Beatrix onder de indruk NOG 2 DAGEN Lagere btw door fiscaal schuifwerk kleintjes 15Vm21 23 Vm 27 1.99 Vrijspraak agenten leidt tot rellen met doden en gewonden in Los Angeles kunst cultuur Kabinet pakt hoge toeslag ziektekosten premies aan sport cn Bouches du Rhone, cn Chinese tomatensoep of-kippesoep, -I JTQ Andriessen verkoopt te weinig in China Later opklaringen In de ochtend bewolking met regen, la ter opklaringen, vrijweloveral droog. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Temperatuur rond 12 graden. 235e jaargang no. 103 Vrijdag 1 mei 1992 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen leven gekost. Er waren toen al 200 arrestaties verricht. Min stens 170 mensen raakten ge wond. Blanken werden uit hun auto gesleurd om op dezelfde be handeling als die King kreeg ge trakteerd te worden. Het verzoek van burgemeester Bradley aan de gouverneur van Californie, Pete Wilson, om de Nationale Garde in te zetten, werd snel ingewilligd. Tweedui zend gardisten werden in ver schillende wijken ingezet. Bradley sprak van ruim vijftig brandhaarden ten gevolge van brandstichting, plundering en andere geweldplegingen waarbij handbalstokken, molotovcock- slot zie pagina 3 kolom 7 Kunstrovers doden twee medewerkers museum in Lvov MOSKOU (AP) - Twee kunst- rovers hebben in het museum van de Oekrainse plaats Lvov twee museummedewerkers ge dood en gingen aan de haal met drie 19de eeuwse schilderijen. De twee rovers gooiden woens dag een rookbom in de Poolse af deling van het museum en sne den door de rook en opwinding ongezien schilderijen van Ar thur Grotger en Yan Mateiko uit de lijsten. Een manager en een afdelingshoofd van het museum werden door de rovers doodge schoten toen ze probeerden de vlucht te beletten, zo bericht het persbureau ITAR-Tass. Mu- seumwachten konden niets doen omdat ze niet bewapend waren, DEN HAAG (GPD) - Het kabi net gaat ingrijpen bij de zoge noemde 'wettelijke bijdragen' die particulier verzekerden in de gezondheidszorg betalen om voor bejaarden en studenten een extra goedkope polis moge lijk te maken. De nieuwe rege ling moet op 1 januari 1993 in gaan. Het kabinet beziet twee opties: het zelf vaststellen van de wette lijke bijdragen of het stellen van eisen aan degenen die de goed kope polis kunnen krijgen. Bij dat laatste spelen de hoogte van het inkomen, gezinssamenstel ling en de leeftijd een rol. De term 'wettelijke bijdragen' is verhullend. De hoogte wordt vastgesteld door een stichting waarin de particuliere verzeke raars het zelf voor het zeggen hebben. Recent maakten onder zoekers van de Erasmusuniver- siteit bekend dat de bijdragen de laatste jaren veel te hoog wa ren. Particulier verzekerden be taalden zo 250 miljoen gulden te veel. Dit jaar is dat 200 miljoen gulden. Mick Jagger wil ook op het witte doek schitteren. Alleen muziek is niet genoeg: „Rock 'n roll ver veelt me snel.Verder in de bijla ge Kunst Cultuur: inspiratie en imitatie: Hol landse kunstenaars op de Ja panse toer Anna Blaman kan ivèl dichten intrigerend iverk van Christien Kok Marcel Mörtng vecht met het beest van de herinnering schrijvers on derdak in Dublin Het Nieuw Ensemble laat China klinken uit-agenda. exposities, film wijzer Toots Thielemans blijft een eenvoudige Belg het zive- tend publiek van Defunkt De in Middelburg geboren en getogen juriste Ella Adriaanse foto xoerkt voorde Milanese voetbalsterren Marco van Basten, Ruud Gul- lit en Frank Rijkaard. En verder: Christien Toonstra verzekert zich met eerste tien kilometer meteen van een olympisch startbewijs Breukink kansloos in Vuelta Kloetinge-trainer Kees Zwam- born verwacht over twee jaar het amateurvoetbal de rug toe te keren Radio en tv: 2; Binnen- en Buitenland: 3, 5 en 7; Opi nie en achtergrond: 4; Provincie: 9,11 en 13; Kunsten Cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24. 25 en 27. (Advertentie) Hamburgers gepaneerd, -1 QQ lOOgram A49- i-.ZJj Broccoli, 500 gram 'n soepele, rode, droge wijn, mx*y$ C /IC fles lllter 4*45- J/+JL Ch Snelkookrijst, -| A Q pak 400gram -Mij JL.T"^7 blik 0.461 «®a>s L99 J. .7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Advertentie Doodstraf voor politieman in Zuid-Afrika van onze correspondent JOHANNESBURG - Een Zuid- afrikaanse politie-ofïicier is gisteren in Pietermaritzburg ter dood veroordeeld wegens de moord op 11 mannen, vrouwen en kinderen. Vier zwarte poli tiemannen kregen ieder 15 jaar wegens hun aandeel in de slach ting die in december 1988 plaatsvond in Trust Feed, een zwarte gemeenschap in de pro vincie Natal. Rechter Wilson zei in zijn toe lichting op zijn vonnis dat hoe wel kapitein Brian Mitchell zelf niemand gedood had, hij 'voor de wet en moreel' verantwoorde lijk was voor de moorden, die hij zijn ondergeschikten had laten plegen. Wilson zei dat hij levenslange ge vangenisstraf had overwogen, maar dat zou niet de juiste straf zijn geweest. „Voor zijn in koelen bloede gepleegde misdaden past alleen de strengste straf, de doodstraf'. Er waren geen ver zachtende omstandigheden, die een milder vonnis rechtvaardig den, aldus de rechter. Mitchells vier medeplichtigen hebben slechts 15 jaar gekregen, omdat ze 'door hem misbruikt waren'. Postcode: Plaats: Telefoon:- Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4360 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216 ,OS ANGELES (AFP/RTR/DPA ANP) - De burgemeester van jOS Angeles, Tom Bradley, ïêeft de noodtoestand uitgeroe- jen en een nachtelijk uitgaans verbod ingesteld. In het cen- ;rum van de stad en in de zwarte juurten in het zuiden van Los \ngeles braken woensdag- DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid in de Tweede Kamer van CDA en VVD vindt dat Chi na de afgelopen week tijdens tiet bezoek van minister An driessen en een delegatie uit het Nederlandse bedrijfsleven te karig geweest is met het plaat sen van orders. Die reactie kwam donderdag on middellijk nadat de minister van economische zaken vanuit had laten weten dat Chi voor 1,8 miljard gulden opdrachten hadden ver Daarvan is 350 miljoen zeker; of orders ter waarde van de resterende 1,5 miljard gulden doorgaan, zal nog moe ten blijken. CDA en VVD vinden nu dat het kabinet eigenlijk geen argumen ten meer heeft om zich aan de af spraak met China te houden dat Nederland geen defensiemate rieel aan Taiwan zal leveren. Wat CDA en VVD betreft komt die afspraak volgende week in de Kamer ter discussie in een de bat met minister Andriessen. Zie ook pagina 5 avond bloedige rellen uit. Win kels en huizen van blanken en ook van de Zuidkoreaanse ge meenschap gingen in vlammen op, nadat een jury vier politie agenten vrijsprak van mishan deling van een zwarte automo bilist. Om het geweld te keren beloofde de minister van justi tie, William Barr, een speciale burgerrechten-procedure te be ginnen tegen de betrokken po litieagenten. President Bush verscheen op te levisie en verklaarde dat „er in het Amerikaanse bewustzijn geen ruimte is voor sectarisme en racisme... Het ministerie van justitie zal doorgaan met het ge rechtelijke onderzoek naar de zaak... om te verzekeren dat de wetten inzake burgerrechten van ons land volledig en gelijk worden toegepast." Amnesty In ternational kwam donderdag met een verklaring dat de orga nisatie al jaren verhalen ont vangt over geweld van politie agenten tegen zwarten in Los Angeles. Amnesty wilde nog geen mening over het oordeel van de jury geven, maar vond wel „de protesten die oplaai den... onze overtuiging steunen dat de tijd al lang rijp is voor een onderzoek naar de politie van Los Angeles. Geschokt De hele zwarte gemeenschap en ook Bradley waren geschokt door het oordeel van de jury. Bradley zei dat het „gewoon on gelooflijk" was. De zwarte leider Jesse Jackson vond het oordeel politiemannen kwam onver wacht. Vorig jaar werd de zwarte automobilist Rodney King ern stig mishandeld door politie agenten die hem aanhielden na een achtervolging. Hij liep daar bij hersenbeschadiging op, zijn gezicht werd vreselijk toegeta keld en de agenten braken een van zijn benen. Een amateur filmer die toevallig zijn camera aan het uitproberen was, filmde de hele mishandeling en ver kocht zijn filmpje aan een televi siestation. Door uitzending via CNN werd de zaak-King een na tionale kwestie. Het geweld in Los Angeles waar bij niet alleen zwarten maar in het centrum ook blanken waren betrokken volgens ooggetuigen, had volgens een voorlopige ba lans donderdag 13 mensen het Tientallen doden door explosie in New Delhi NEW DELHI (RTR) - De explo sies van vaten met chemicaliën in de Indiase hoofdstad New Delhi woensdag, hebben aan ten minste 34 mensen het leven Relschoppers en omstanders staan in het centrum van Los Angeles rond een brandende auto. foto Steve Grayson/AP Vijftien mensen liepen in het gedrag voor het stadhuis, waar de koninklijke familie om half twee op het balkon verscheen, ribletsel op. Een van hen moest naar het zie kenhuis. Ook kregen enkele mensen hartklachten door de grote drukte. De koningin was over de nieuwe bus waarin zij van Overschie naar de Afrikaan- derwij k en vervolgens de Cool- singel werd vervoerd, zeer te spreken. „Doordat wij wat ho ger zaten èn door de hoge ra men heb ik ook veel van de versierselen op hoge gebou wen kunnen zien. Het was een geweldige ontvangst". gekost. Het dodental kan nog stijgen, aldus een woordvoer der van de Indische politie don derdag. De explosies deden zich woens dag voor in een magazijn in de wijk Naya Bazaar („nieuwe markt"). Drie grote gebouwen stortten in waardoor veel men sen onder puin bedolven raak ten. Woensdag werden al de lij ken van 16 mensen gevonden, iirie anderen stierven later aan hun verwondingen. Politie in de Indiase hoofdstad zegt dat de explosies het gevolg kunnen zijn van nalatigheid. De mogelijkheid dat Sikhs iets met de ontploffingen te maken heb ben, wordt echter niet uitgeslo-' ten. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil een btw-verlaging mo gelijk maken door te schuiven in de belastingen - zogenoemde fiscale herschikkingen. Op die manier moet de benodigde 1,7 miljard gulden vrijkomen die nodig is om de btw te laten da len van 18,5 naar 17,5 procent. Er is tot nu toe geen ruchtbaar heid aan het plan gegeven, om dat verschuivingen in de belas tingen hoe dan ook effecten op de inkomens zullen hebben (het koopkrachtplaatje). Zoals be kend, verschillen de coalitiege noten CDA en PvdA al van me ning over het inkomensbeeld voor 1993. Tussen nu en de zomer moet het kabinet proberen zodanige be lastingmaatregelen te beden ken, dat er aan de ene kant geld overblijft voor de btw-verlaging, maar dat aan de andere kant de lagere inkomensgroepen niet de dupe worden, of de hogere inko mens er te veel op vooruitgaan. Het plan om de btw via belas tingmaatregelen te financieren, is op tafel gekomen nadat er in het kabinet geen overeenstem ming kon worden bereikt over een financiering door extra be zuinigingen. Ook een voorstel van minister Kok (financiën) om de kosten te dekken uit midde len die vrijkwamen door het niet -toepassen van de koppeling, alsmede de verkoop van staats- aandelen of gas en besparingen bij uitgaven voor het wegver voer, haalde het niet. Die inko mensbronnen werden als 'te eem ROTTERDAM (GPD) - Konin gin Beatrix heeft genoten van haar bezoek aan Rotterdam. „Wat een mensenmassa, enorm", sprak de koningin kort voor haar vertrek vanuit het stadhuis aan de Coolsin- gel naar Huis ten Bosch in Den Haag. Zo'n 150.000 men sen probeerden voor het stad huis een glimp van de konink lijke familie op te vangen. In totaal hebben een kwart mil joen mensen gisteren in Rot terdam koninginnedag ge vierd. het was Rotterdam op z'n su perbest". Koninginnedag in Amster dam was opmerkelijk rustiger dan andere jaren. Naar schat ting tussen de 700.000 en 800.000 mensen waren giste ren op de been, bijna de helft minder dan was verwacht. De politie sprak dan ook van een zeer rustige koninginnedag viering. Toch waren er enkele inciden ten; twee schietpartijen en een bommelding. Even na midder nacht werd op het drukke Leidseplein gisteren een man neergeschoten. De politie houdt het daarbij op een tra gisch ongeval tijdens een dol letje onder vrienden. De derde domper op de feest vreugde was een bommelding. Rond half elf ontving de NS een telefoontje met de mede deling dat in de hal van het Centraal Station een koffertje met een bom 'geplaatst was. Het bewuste koffertje werd in derdaad aangetroffen waarop de stationshal werd ontruimd. De Explosieven Opruimings dienst nam het zekere voor het onzekere en bracht het koffer tje tot ontploffing. Volgens een politiewoordvoerder zaten er geen explosieven in het koffer tje. malig' gezien terwijl het geld voor de btw-verlaging blijvend aanwezig moet zijn, ook na 1993. Ambtenaren Inmiddels is duidelijk geworden .dat het kabinet ruim 500 miljoen gulden extra heeft uitgetrokken voor de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren, werkers in de gezondheidszorg en anderen die door de overheid worden be taald. Het bedrag is onderdeel van de 1,3 miljard gulden die de ministers voor 1993 in reserve moeten houden. Dat kan als zij in him begrotingen geen reke ning houden met een vergoeding voor gestegen prijzen (inflatie). Burgemeester Peper kon zijn geluk niet op. „Dit was een zeer indrukwekkende liefdes betuiging aan onze stad. Het heeft mij werkelijk ontroerd, Op het balkon van het stadhuis bekijkt de koninklijke familie de mensenmassa: zo'n 150.000 mensen bevolkten de Coolsingel voor het stadhuis. foto Arthur Bastiaanse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1