Vier lintjes bij de Schelde Groep Bomen Nieuwland mogen niet weg Betuws Poppentheater bracht vrede in Souburg Koninklijk goud oud-keurmeester Alternatief gewenst voor vreugdevuur Veere volgt zomerbus kritisch Niet alle jubilarissen weigeren onderscheiding Gouden eremedaille voor brandweerman Gouden sluismeester: werk was mijn hobby Koninklijk goud voor 'meubelman' H. Vrijenhoek van onze verslaggever VLISSINGEN - „Je klautert je tegenwoordig kapot met die grote schepen op Scheldepoort. Tien keer op een dag op en af. Daarvoor mag je wel twee speldjes krijgen." Het deerde de Souburger G. Slijm niet dat nogal wat collega's een konink lijke onderscheiding afwijzen. De scheepsmetaalbewerker op reparatiewerf van de Konink lijke Schelde Groep aanvaard de woensdagochtend het eerbe toon voor veertig jaar trouwe dienst met' dank. „Ik heb het eerlijk verdiend." Slijm was. zoals gebruikelijk bij De Schelde, niet de enige jubila ris die deelde in de lintjesregen. M. D. Geuze uit Middelburg, leermeester bij de bedrijfs- school, ontving uit handen van loco-burgemeester G. B. Schoenmakers de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde Westkapelle heeft zilveren melkhandelaar van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Als melk boer had hij een belangrijke so ciale functie in Westkapelle. Lein Cijsouw bracht 31 jaar melk en andere zuivelproduk- ten tot aan de deur bij menig Westkappelaar en hoorde als een van de eersten het nieuws: geboorte, rouw en trouw. Over sommige dingen hield hij discreet zijn mond, andere kon den niet snel genoeg doorverteld worden. Cijsouw kreeg woens dag de eremedaille in zilver in de orde van Oranje-Nassau opge speld door burgemeester H. A. van Maldegem. Een medaille voor mevrouw Cijsouw. die in middels 32 jaar de zuivelwinkel drijft, was er jammergenoeg niet. „Je doet 't toch gewoon voor je boterham", reageerde Cijsouw nuchter. Maar de mensen waren voor hem altijd heel belangrijk. Vroeger, vertelt hij, werd hij bij voorbeeld wel eens binnengeroe pen om de zware wasketel even van het petroleumstel af te til len. Dergelijke klusjes deed hij graag voor zijn klanten, ,,'t Was mooi werk hoor", verzekert hij. van Oranje Nassau. De Vlis- singse bankwerkers W. M. de Rooij en Slijm kregen dezelfde eremedaille in brons. Hun plaatsgenoot H. Heijliger, chef afdeling bedrijfstekenkamer van de industriegroep scheeps- nieuwbouw. werd door burge meester J. C. Th. van der Doef met een gouden eremedaille be dacht. Van der Doef bekritiseerde even als vorig jaar het stelsel van ko ninklijke onderscheidingen. Hij verwoordde zo de reden waarom een aantal Schelde-jubilarissen voor de eer bedankt. „Het sys teem is zo hierarisch en zo ne- gentiende-eeuws. De verschillen zijn nauwelijks subtiel te noe men." Van der Doef pleitte voor een algemene, gelijke onder scheiding. „Maar laten we van daag door die verschillen heen- De gedecoreerden bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen: (vlnr) G. Slijm. II. Heijliger, W. M. de Rooij en M. I). Geuze. Oreel van onze verslaggever ZOUTELANDE - „Ik liep al een beetje scheef in mijn schoenen, dus ik moet uitkijken dat ik er binnenkort niet helemaal naast loop." Brandweercommandant P. Boogaard had er niet meer op gerekend dat hij een koninklijke onderscheiding zou krijgen. Vorige maand kreeg hij al het gouden brandweerkruis voor veertig jaar trouwe dienst als brandweerman. Bij die gelegen heid hoopte hij op de onderscheiding. Dal hij woensdag alsnog de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Na ssau opgespeld kreeg door burgemeester drs W. J. Plomp, was een grote verrassing. Plomp roemde de inzet die Boogaard al die jaren aan de dag heeft gelegd om het brandweerkorps van de gemeente Valkenisse goed te laten draaien. De laatste 28 jaar is hij commandant, eerst van het. korps van Zoutelande. later ook van de andere kernen. Zijn lange staat van dienst, niet alleen als brandweerman en - commandant, maar ook als lid van brandweerverenigingen en als lid van commissies voor de opleiding van spuitgasten, lever den hem volgens Plomp zeer terecht de medaille op. Het belangrijkste van Boogaards taak ligt volgens Plomp in het preventieve werk. „Uw kloekmoedig en vastberaden gedrag heeft ervoor gezorgd dat we zelden een fik meemaken in Valke nisse." Plomp betrok ook de inzet van Boogaards vrouw in het geheel. „Het valt niet mee om te zien datje man een ander lielje heeft." Zij kreeg een bos bloemen voor haar inzet. kijken 't Gaat om uw betrok kenheid. trouw en inzet. Ik reik de onderscheidingen met trots uit." Hij maakte doelbewust niet bekend welke verschillende ere medailles de Schelde-medewer- kers kregen. Geuze bedankte de raad van be stuur van De Schelde namens al le gedecoreerden voor de voor dracht. „We mogen deze onder scheiding beschouwen als een kroon op ons werk." Voor de Vlissinger Heijliger was het niet alleen dat. Hij kreeg de ereme daille in goud ook voor zijn vrij willigerswerk bij scouting op lo kaal en gewestelijk niveau. Heij liger heeft onder meer de Schel- dezwervers en Pieter Maritz- stam geleid en hij organiseerde enkele keren het Zeeuws water kamp voor zeeverkenners in Veere. Van der Doef noemde hem een 'doener' en een 'echte scout'. Stomverbaasde A. Coppoolse kreeg goud van onze verslaggeefster DOMBURG - „Wat doen jullie hier?" Stomverbaasd liep Oost- kapellenaar A. Coppoolse woensdagmorgen de raadszaal in Domburg binnen. Na een ver gadering op het gemeentehuis zag hij daar plotseling zijn fa milie zitten. De verrassing sloeg snel om in ontroering, tóen bur gemeester H. Hietkamp de ver diensten van Coppoolse begon op te sommen en hem tot slot de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau in goud uitreik te. Coppoolse is een echte steunpi laar van de NCRV. vertelde Hiet kamp De Oostkapellenaar was op vele manieren vrijwillig voor deze omroep actief. Ook op an dere terreinen onderscheidde hij zich. Voor zijn werk in het verzet kreeg hij enkele jaren geleden al het Verzetskruis. Verder was Coppoolse 16 jaar raadslid voor de Anti Revolutionaire Partij, eerst van Oostkapelle en na de herindeling (een moeilijke pe riode waarin Coppoolse een be langrijke stimulerende rol speel de, aldus de burgemeester) van de gemeente Domburg. !van onze verslaggever NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - De 135 populieren op het noord westelijke talud van de Boom- dijk in Nieuw- en Sint-Joosland moeten blijven staan. Dat heeft de afdeling rechtsspraak van de Raad van State in Den Haag be paald. Volgens de twee agra riërs P. en A.J. Vader, die om een kapvergunning hadden ge vraagd bij de provincie, zijn de bomen kaprijp en breken elk jaar takken af die zij moeten op ruimen. Volgens de provincie, die de kap vergunning weigerde, mogen de populieren niet gerooid worden omdat zij van 'groot landschap pelijk belang' zijn. De Raad van State is het daarmee eens. Een woordvoerder van de pro vincie liet tijdens de zitting eind januari weten dat de bomen nog best een jaar of tien mee kunnen. Hij erkende dat de houtop brengst - de bomen zijn onge veer veertig jaar oud - op dit mo ment het hoogst is. Volgens de provincie zou de maatschap Va der de bomen slechts willen kap pen voor de opbrengst. Uit advies van deskundigen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij blijkt dat de populieren inderdaad van matige tot slechte kwaliteit zijn, maar vormen de bomen een we zenlijk onderdeel van het land schap. Gelet op dat advies concludeert de Raad van State dat kappen van de bomen een aantasting van onze verslaggever NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - Afschaffing van het jaarlijkse vreugdevuur in het centrum van Nieuw- en Sint-Joosland tijdens de jaarwisseling is geen oplossing. Het probleem zal zich verplaatsen. Dat ant woordt politiecommissaris K. de Vos op drie brieven van in woners van Nieuw- en Sint- Joosland over overlast in het dorp. Hij stelt voor om samen met alle partijen (bewoners, jeugd, wijkvereniging, politie) naar een alternatief te zoeken. De overlast van vuurwerk, meent de politie, is niet erger dan elders in de gemeente. Al jaren wordt tijdens de jaar wisseling een vreugdevuur on- stoken op het kruispunt Oude Rijksweg-Veerstraat. De politie - in burger - houdt nauwlettend een oogje in het zeil. Afgelopen jaar werden onder meer auto banden in de fik gestoken, wat nogal wat roetoverlast oplever de. Een speciaal reinigingsbe- drijf moest eraan te pas komen om de trottoirs schoon te ma ken. Brandweercommandant ing A.J. te Paske is niet zo blij met het vreugdevuur in het centrum, omdat de afstand tot de wonin gen minder dan de voorgeschre ven dertig meter bedraagt. Afge lopen jaar heeft hij pogingen ge daan om het vuur tegen te hou den. De politie heeft daarop niet gereageerd, omdat zij verwacht te da, een verbod op het vreug devuur elders in het dorp tot meer baldadigheid zou leiden. Ook de wijkvereniging zag geen kans om ergens anders een alter natief vuur te ontsteken. Het vreugdevuur tijdens de laat ste jaarwisseling was ongeveer één meter breed, één meter lang en een halve meter hoog, mid den op het kruispunt van de Veerstraat ter hoogte van de wo ning van huisarts Ponten. De wind stond van de woningen af. De brandweer was ter plekke aanwezig, maar optreden om re den van brandveiligheid was niet noodzakelijk. In overleg met de jongeren is het vuur om streeks half twee geblust. Videocamera gestolen VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Van de Spiegelstraat in Vlissingen gin gen dieven aan de haal met een videocamera en een potje met honderd gulden. De inbraak ge beurde dinsdagmiddag tussen 13.00 en 16.30 uur. De daders klommen over een muurtje aan de achterkant van het huis en forceerden een raam om binnen te komen. Voordat ze vertrokken met de buit. hadden ze het hele huis doorzocht. De camera heeft een waarde van rond de tweeduizend gulden. van het landschap zou beteke nen. Uit niets is gebleken dat het be lang van P. en A.J. Vader zwaar der moet wegen dan het belang van het landschapsschoon. Herdenking gevallenen Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - De traditionele herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog vindt maandagavond 4 mei in Vlissingen plaats op de Noor derbegraafplaats aan de Presi dent Rooseveltlaan. Belang stellenden worden om uiterlijk 19.50 uur bij de aula van de be graafplaats verwacht. De plechtigheid begint om kwart voor acht met luiden van de kerkklokken in geheel Vlis singen. Dat duurt tot dertig se conden voor acht uur. Koninklij ke Harmonie Ons Genoegen speelt om 19.55 uur op de be graafplaats enkele toepasselijke muziekstukken, waarna om 20.00 uur met een trompetsig naal twee minuten van volko men stilte worden aangekon digd. Na de stilte wordt de nationale driekleur gehesen. Ons Genoe gen brengt twee coupletten van het Wilhelmus ten gehore Er is vervolgens gelegenheid tot het plaatsen van kransen en bloe men bij het herdenkingsmonu ment. Burgemeester J C. Th. van der Doef en wethouder T. R. K. Meijers leggen als eersten na mens de gemeente een krans. De herdenking wordt besloten met een rondgang langs alle graven van geallieerde soldaten en bur gers, die in de oorlog in Vlissin gen zijn omgekomen. Wasgoed van lijn gestolen VLISSINGEN - Van het balkon van een woning op de eerste ver dieping aan de Wilhelmina- straat in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag wasgoed gestolen Het wasgoed dat bestond uit ondermeer spij kerbroeken, handdoeken en la kens hing te drogen aan een was lijn. Om de was eraf te halen heb ben de dieven een paar meter omhoog moeten springen. Ze na men voor ongeveer vijfhonderd gulden aan was mee. foto Oscar van Beest Een scene uit de voorstelling over de vrede van het Betuws Poppentheater. van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Iedereen moet lief zijn en geen ruzie met elkaar maken. Dat was de bood schap van het Betuws Poppen theater woensdagmiddag in het buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg. Met het bevrijdings festival op 5 mei voor de deur speelde het theater het stuk 'Vrede, wat doe je d'r an?' voor kinderen van vier tot en met tien jaar. De 'kwibus' van de poppenkast, stelt zich voor en vertelt iets over vrede. Wat kan je er aan doen? Volgens hem moet ieder een het met elkaar oplossen door geen ruzie te maken. Een moeilijke boodschap, blijkt even later. Twee vriendjes. Loes en Erik. zitten elkaar de hele tijd te van onze verslaggeefster VEERE - Het zomerbusproject moet, wat de gemeenteraad van Veere betreft, zéér kritisch ge volgd worden. De subsidie voor dit jaar (11.000 gulden) komt er, maar of het project ook volgend jaar nog op financiële steun uit Veere kan rekenen is maar hele maal de vraag. Twintig zomerbussen per dag rijden er in het hoogseizoen over het grondgebied van de gemeen te. In Veere zelf maar ook in Ga- pinge zorgt dat voor veel over last terwijl de bevolking consta teert dat er geen mens in de bus sen zit. -Burgemeester A. H. den Boon verdedigde de zomerbus als middel om het autoverkeer te rug te dringen. Het traject door Veere, legde hij uit. vormt een ongunstige uitzondering op de doorgaans redelijk succesvolle routes Wat de overlast betreft kon hij meedelen dat er met de ZWN strikte afspraken zijn over de snelheid die de chauffeurs in de bebouwde kom moeten aan houden. De bovengrens is ge steld op 15 kilometer per uur: stapvoets dus. Inwoners die merken dat de bus sen toch harder rijden, wordt ge vraagd dat aan de ZWN te mel den. Als het juiste tijdstip en de rijrichting bekend zijn. kan de ZWN de betrokken chauffeur op zijn rijgedrag attenderen. De chauffeurs krijgen voor aanvang van het project in ieder geval De heer en mevrouw Janse in het ministerie van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij in Den Haag waar de heer Janse de ereme daille in goud ontving. foto Jos van Leeuwen van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De heer J. Janse heeft gisteren in Den Haag de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ontvangen op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Janse, inmiddels met pensioen, vervulde als laat ste functie die van keurmeester bij de kring Rotterdam. De heer Janse behaalde na ver vulling van zijn militaire dienstplicht in het voormalig Nederlands-Indie in 1950 het slagersvakdiploma en in 1951 het keurmeestersdiploma. In 1951 kwam hij in dienst van de toenmalige vleeskeuringsdienst in Middelburg. In 1970 trad Jan se in dienst van de vleeskeu ringsdienst Zeeland benoorden de Westerschelde' en in 1975 volgde zijn overgang naar de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV), die de ge meentelijke taken had overge nomen. Per 1 januari 1992 heeft de heer Janse. die inmiddels zijn veertigjarig jubileum als keur meester heeft gevierd, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst ver laten De gedecoreerde vervult en ver vulde in het dagelijks leven nog een groot aantal nevenfuncties. Zo was hij van 1982 tot 1986 lid van de gemeenteraad van Mid delburg voor de VVD en is hij lid van de kerkeraad van de Gere formeerde Gemeente in Middel burg. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - „Waarmee ik het precies verdiend heb, weet ik niet. Het klinkt misschien overdreven. Mijn werk was mijn hobby", zei J. van Belzen, de oud-hoofdsluismeester in dienst van Rijkswaterstaat Zeeland, woensdagochtend. Na mens hel ministerie van Ver keer en Waterstaat speldde dr H. L. F. Saeys, hoofd-ingenieur -directeur bij RWS-Zeeland, een gouden eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Na ssau op de revers bij de voorma lige sluismeester. Dit gebeurde in het woonhuis van Van Belzen in Arnemuiden. In 1955 is de voormalige hoofd- sluismeester begonnen als meet- arbeider Jaren later was hij hoofd van drie bruggen over het Kanaal door Walcheren. „Baas over het kanaal", zoals Saeys het formuleerde. De meeste tijd van zijn dienstjaren bracht hij door op het directievaartuig D. C Harmsen. Ter gelegenheid van het bijzondere bezoek van Saeys werden de plakboeken met het verleden uit de kast ge haald. Van Belzen werd onderscheiden voor het uitstekende werk dat hij heeft verricht in dienst van Rijkswaterstaat en voor zijn in tegere en correcte omgang met zijn medewerkers en binnen schippers. De gepensioneerde sluismeester had al een vermoe den over wat hem woensdag te wachten stond. Zijn vrouw kon het tot dinsdagavond verborgen houden Maar een gouden ere medaille „Een mooier afscheid kon ik me niet wensen." 'Eenvoudige winkelier' kreeg goud van onze verslaggever MIDDELBURG - „Toen mijn vrouw zich voor het eerst sinds ons huwelijk ging bemoeien met wat ik moest aantrekken, wist ik wel hoe laat het was." De Middelburger I. M. van Houte was woensdag niettemin blij verrast met de gouden ereme daille, verbonden aan-de Orde van Oranje-Nassau. Loco-bur gemeester G. B. Schoenmakers speldde de versierselen vak kundig op de revers van de oud middenstander. Van Houte was van 1937 tot 1984 en tot 1987 mede-eigenaar van de schoenenzaken De Arend en Shoerette in Middelburg. Van medio jaren zestig tot 1980 was hij tevens mede-eigenaar van een schoenenzaak in Terneuzen. Vanaf 1951 bekleedde hij talrijke functies. Zo stond hij aan de wieg van de Coöperatieve Schoenhandelsvereniging Euro Holland, was hij mede-oprichter en later voorzitter van winke liersvereniging Nieuwe Burg en was hij mede-initiatiefnemer van de Stichting Verlichting Middelburg. „Ik waardeer het bijzonder dat de koningin deze eenvoudige winkelier heeft wil len eren", reageerde Van Houte. plagen. Uiteindelijk loopt het een beetje uit de hand en zien ze dat de vredesduif niet bij hen blijft, maar wegvliegt. Loes en Erik trekken daar hun conclusies uit. Ze zullen voor taan veel aardiger tegen elkaar zijn. Ze sporen tegelijkertijd de groep enthousiaste kinderen in de zaal aan om ook lief te zijn te gen iedereen. nog het dringende verzoek rus tig te rijden om zo min mogelijk overlast te veroorzaken. De verschillende fracties wilden nog niet zover gaan dat zij hun steun aan het project ontzegden, maar drongen wel aan op een zeer scherpe beoordeling na af loop van dit seizoen. Het terug dringen van het autoverkeer gaat alle partijen overigens aan het hart. A. Pouwer (D66i drong aan op een samenhangend ver keersbeleid in de gemeente, waar ook de zomerbus deel van kan uitmaken. Den Boon sloot zich daar bij aan en deelde in antwoord op een vraag van Pou wer mee dat het verkeersplan voor Veere mogelijk nog voor de zomer in de commissies komt. van onze verslaggever VLISSINGEN - L. de Win ter. directeur van meubelfa briek Arabesk in Vlissin gen, had hem aangeraden een net pak aan te trekken, maar waarom H. Vrijen hoek (75), oud-directeur van de meubelfabriek, deed het zonder iets te vragen. Pas toen burgemeester J. C. Th. van der Doef zich woensdag morgen meldde, ging bij hem een lichtje branden. Hij had zich in kostuum gesto ken om een koninklijke on derscheiding te ontvangen: de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Na ssau, in goud. Vrijenhoek moest niet met een smoesje naar de meubel fabriek aan de Koningsweg worden gelokt. Woensdag was voor hem een doodnor male werkdag. „Zolang ik gezond blijf, hou ik het vol", zei hij. „Als je niks doet, ben je snel uitgedokterd." Zijn familieleden maakten voor de uitreiking van de onder scheiding volop grapjes over zijn werkhouding. „Hij zou gaan vissen. Hij is twee keer geweest." In 1953 vestigde Vrijenhoek zijn bedrijf in een oud mili tair hospitaal - inmiddels verbouwd tot woningen - aan de Kalkhokstraat in Vlissingen. Hij kwam uit Rotterdam, waar hij als 19- jarige de meubelfabriek Suc ces was begonnen. „Als ie mand zijn onderneming zo noemt, getuigt dat van een optimistisch karakter", stel de Van der Doef. Vrijenhoek maakte de overstap naar Vlissingen. omdat hij in Rot terdam niet kon uitbreiden en De Schelde zou een be langrijk opdrachtgever wor den. Dat viel tegen. Hij mocht alleen 'restwerk' doen als de timmerfabriek van De Schelde het niet aan kon. Vrijenhoek bedankte voor de eer. Meubelfabriek Ois- terwijk was één van zijn grootste afnemers. Altijd eerder Hij heeft in 1981 zijn bedrijf verkocht, maar hij is zelf ge bleven. Directeur De Winter van Arabesk: „Ik kom 's morgens nooit voor een ge sloten deur. Hij is er altijd al." Vrijenhoek is niet alleen een werker, een hobbyist. Hij is ook buurtbewoner. Hij hield kerstvieringen voor de buurt in zijn bedrijf en repa reerde als vrijwilliger de toe stellen van speeltuinvereni ging d' Oude Stad. De Win ter sprak liefdevol over zijn oudste medewerker. „Hij is onze vraagbaak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 15