Feestje? Even naar de speluitleen Speeltuin Oranjekwartier hard toe aan opknapbeurt Van slijmerig beest tot echte delicatesse Hanensporen Blauwe, roze olifant Roemeen in blik Axels echtpaar wil Kamer op de kabel Edward Kersbulck maakt en verhuurt gezelschapsspelen BEETHOVEN'S PASTORALE KONINKLIJK FILHARMONISCH ORKEST VAN VLAANDEREN van onze medewerkster Nora van Bambost TERNEUZEN - Spelletjes ver zinnen en ontwerpen is de uit de hand gelopen hobby van Terneuzenaar Edward Kers bulck. Meer dan tachtig uit eenlopende gezelschapsspelen vullen het tot aan de nok toe gevulde huis in de Terneuzen- se Bachlaan, waar de zolder inmiddels is uitgegroeid tot een waar 'speelhol'. De timmerman Kersbulck was als secretaris van de perso neelsvereniging van zijn werk gever Gebr. van de Poel in Ter- neuzen zeer nauw betrokken bij de organisatie van de alge mene jaarvergadering van de PV. die altijd een feestelijk tin tje had. Na het officiële gedeel te. dat volgens Kersbulck al tijd zo 'gepiept' was. volgden een bingo en diverse traditio nele gezelschapsspelen als pie ken. ringgooien en sjoelen. ..Daar waren de aanwezigen al snel op uitgekeken. Het werd op een gegeven moment een saaie boel en ik ging zelf op on derzoek uit om nieuwe spelen te verzinnen en deze ook daad werkelijk te maken. Mijn vak als timmerman bood uiteraard veel voordelen, zoals het goed kunnen omgaan met hout en zaag. Zo is het zo'n tien jaar ge leden begonnen", aldus Kers bulck. Ideeën voor nieuwe spelen wer den voornamelijk opgedaan door televisiekwissen van a tot z en omgekeerd te bekijken en braderieen en andere publieks trekkers af te stropen om toch maar een zo uitgebreid moge lijk scala van spelvormen voor handen te hebben. Details „Vooral door bepaalde tv-pro- gramma's ontstaan bij mij veel ideeën om verschillende spelen te ontwerpen, aan te passen en uit te voeren. Ik heb een spe ciaal oog voor de bijzondere de tails van spelen", zo vertelt Ed ward Kersbulck. die als eerste spel een vorm van 'de onmoge lijke en vaak zo verafschuwde spiraal' creëerde. Zo ontstonden ieder jaar drie nieuwe spelvormen die uitge probeerd en getest werden op de jaarlijkse feestavond van de PV van het bedrijf waar Kers- Edward Kersbulck van spelotheek Jomar bij zijn gezelschapsspel Holle Bolle Gijs: „We doen dit uit sociaal oogpunt en we verdienen ernietsaan." foto Oscar van Beest bulck werkt. „Op deze manier stapelde het aantal spelletjes bij mij thuis zich op. Al snel werd een vrij forse ruimte op zolder er door in beslag geno men Sommige spelen, onder andere het caviaspel met le vende cavia's dat nu niet meer in mijn bezit is, waren zo gigan tisch van formaat dat mijn bo venste etage te kléin bleek", herinnert Kersbulck zich de beginperiode Hij wordt al van af het prille begin op alle fron ten bijgestaan door zijn vrouw Marie-Louise en zijn zoons Jo- chem en Martijn, die allen een voorliefde hebben voor spel letjes. Kersbulck: „De hele familie was het er over eens dat het zonde was dat alle spelen die afgelopen tien jaar zijn ver vaardigd op zolder lagen zon der dat er daadwerkelijk wat mee werd gedaan. Een kennis kwam vragen diverse spelen te mogen lenen en via mondelin ge reclame gebeurde dit steeds meer. We zijn toen op het idee gekomen de spelletjes te ver huren tegen een zeer kleine ver goeding." De spelotheek Jo mar was een feit. Slijtage „Door het grotere aantal keren dat de spelen nu werden ge bruikt kwam het ook vaker voor dat slijtage optrad of on derdelen kapot terugkwamen. Door het ontvangen van die vergoeding kan ik de spelen weer in de oorspronkelijke -staat brengen. Het is absoluut geen winstgevende hobby, om dat het aantal werkuren aan zienlijk is en het materiaal (hout, verf en aanverwante ar tikelen) tegenwoordig zeer duur is", vertelt Kersbulck van spelotheek Jomar. die deze hobby nog steeds ziet als een leuke vorm van tijdverdrijf en zeer attent is als er een spélpro- gramma op tv aan de hand waarvan hij zijn verzameling uit kan breiden Alle spelen worden geleverd in clusief bijbehorende attribu ten zoals stopwatch, ballons, elastiekjes en lepels, en worden pas verhuurd als ze volledig zijn uitgetest en goedgekeurd Kersbulck is er bezeten van de spelen zelf te verzinnen of be staande spelletjes zodanig te veranderen dat ze een geheel ander karakter krijgen. Spelo theek Jomar biedt een uitge breide verzameling van spel letjes van zeer uiteenlopende aard, onder andere koe-mel ken, Vlaamse volksspelen. Hol le Bolle Gijs en ballon steken. Koffer In het ontwerpen en afwerken van de spelen gaan veel uurtjes zitten, beaamt Kersbulck. „Het is wel een leuke hobby, maar het kost soms weken eer spelen af zijn Tevens zorg ik er altijd voor dat alle spelen de montabel zijn en makkelijk te vervoeren zijn. zodat alles in de door ons bijgeleverde koffer kan. Hierin zitten ook de ge bruiksaanwijzing van het spel en een papier met de volledige inhoud van de koffer, zodat de gebruiker precies kan zien wat weer ingeleverd moet worden. Alle spelen, die overigens be stemd zijn voor jong en oud. voorzie ik van frisse, felle kleu ren om ze aantrekkelijk te ma ken voor de gebruiker Omdat deze vorm van speluit leen uniek is in Zeeuwsch- Vlaanderen komen de mensen uit de hele regio naar Kers bulck toe om door middel van zijn spelletjes een feest op te vrolijken Volgens Kersbulck. die wat zijn spelen betreft een perfectionist is. is wel het ge vaar aanwezig dat de spelen tij dens de uitleenperiode worden nagemaakt door de gebruiker ..Helaas is er geen octrooi op Echter, de meeste spelen zijn ontzettend duur aan materiaal en zeer tijdrovend om zelf te maken. Dat weegt mijns in ziens niet op tegen het luttele bedrag dat de gebruiker neer moet tellen voor een huurpe- riode." Aan de hand van foto's en een uitgebreide en duidelijke ge bruiksaanwijzing kan de 'huur der' een keuze maken uit de aangeboden spelletjes. Als het aan Kersbulck ligt wordt het aantal spelen danig uitgebreid. Maar hij ondervindt hierbij te gengas van zijn vrouw .Het gaat dan een beetje uit de hand lopen. We hebben nu ei genlijk al een tekort aan ruimte voor de spelen. Een speciaal onderkomen huren is te kost baar", vindt Marie-Louise „We doen dit uit sociaal oogpunt om de medemens te helpen en verdienen er niets aan. Dat wil len we zo houden Als we de boel uitbreiden zal het mis schien wat professioneler wor den en dat is niet de bedoe ling". besluit Edward Kers bulck. die nog naarstig op zoek is naar een kunstuier voor zijn spel koetje melken Hij moet het tot nu toe stellen met een uier gemaakt van vingerling, dat zeer kwetsbaar is. Tot op heden is hij er in heel Ne derland nog niet in geslaagd een dergelijk kunstexemplaar te bemachtigen. T.IENEN - Na het ganzenmep- pen in Limburg en de ratten- s'chietingen in Zaffelare moet weer een folkloristisch' dieren spel er aan geloven bij onze zuiderburen. Ook de hanenge vechten die rondom Tienen in Belgisch Brabant worden ge houden, zijn een doom in het oog van dierenbeschermers. Niet al leen omdat de vechthanen tegen elkaar worden opgezet, maar bovendien worden de beesten aangekleed met 'onnatuurlijke' strijdmiddelen als metalen spo ren. Met die sporen verwonden de hanen elkaar nog ernstiger. De rijkswacht is nu dan ook druk bezig om de organisatoren van de hanengevechten op te sporen. Daartoe worden de wou- den tussen Tienen en Sint Trui den uitgekamd, want de hanen gevechten worden meestal ge houden op open plekken in de bossen. MELLE - In Vlaanderen herle ven de oude gildetijden. Voor witlof, fruit en Hasseltse jenever bestonden al broederschappen (in goed Vlaams 'confrérie'). Nu hebben ook de bieren van brou werij Huyghe uit Melle een ge heel eigen orde om het geestrijke gerstenat te promoten: de Con frérie van de Roze Olifant. Voor Huyghe komt dat mooi uit. want de brouwerij heeft net een nieuwe bottelarij in gebruik ge nomen. Er kunnen nu 15.000fles- sen streekbier was 8.000) per dag worden gebotteld. De groot meester (de baas, zeg maan van de Confrérie van de Roze Olifant had blijkbaar al aardig wat De lirium Tremens, het topbier van Huyghe. achterover geslagen. Toen hij de eerste versierselen van de nieuwe broederschap wilde opspelden, benoemde hij de onderscheidenen tot grootof ficieren in de orde van de Blauwe Olifant. ANTWERPEN - Drie jonge Roe meense vluchtelingen wilden via de haven van Antwerpen als verstekeling naar het beloofde land Canada. Ze verstopten zich in een container die. dachten ze, samen met een lading papier naar het land van de Maple Leaf zou worden verscheept. Na ne gen uur merkten ze echter dat hun vluchtplaats op een vracht wagen werd gehesen. De Roeme nen besloten vervolgens maar direct hun schuilplaats bekend te maken en bonkten hard op de wanden van de container. Na dat de chauffeur de verstekelin gen had bevrijd, bleek dat de drie nog van geluk mochten spreken. Een tocht per schip naar Canada zouden ze naar al le waarschijnlijkheid niet heb ben overleefd. Proviand hadden de gelukszoekers namelijk niet meegenomen en veel lucht zou den ze na een dag ook niet over hebben gehouden in de verstik kende container. Advertentie donderdag 30 april, 21.00 uur (Koninginnedag) Grote Kerk (Noordstraat), Terneuzen Dvorak - Celloconcert (solist: Quirine Viersen) Beethoven - Symfonie nr. 6 'Pastorale' Kaarten: 01150-95555 of vanaf een half uur voor aanvang bij de kerk. van onze verslaggever Herre Stegenga TERNEUZEN - De enigszins desolate en verwaarloosde aanblik die de speeltuin 'Het Oranjekwartier' de laatste ja ren bood, is snel aan het ver anderen. Sinds maart van dit jaar heerst er 's avonds een drukte van belang. Het geluid van boormachines en lasap paraten overheerst in 'de enige echte speeltuin voor Terneuzen en omstreken.' Op een doordeweekse avond is het een komen en gaan van vrijwilligers in de anders zo rustige Oranjebuurt. Met een flesje bier in het vooruitzicht, zijn ze druk aan het werk om de schommels, de wip of de glijbaan weer aan elkaar te lassen, of van een lik verf te voorzien. „Het achterstallig onderhoud begon de spuitgaten uit te lo pen". vertelt R. Blommaert, coördinator van de groot scheepse renovatie-actie. „De toestellen waren in een zo slechte staat dat het onveilig werd voor de kinderen om er mee te spelen. En als zich dan een ongeluk voordoet dat te wijten is aan nalatigheid, dan ben je natuurlijk mooi de si gaar." Een rondleiding door de tuin bewijst inderdaad dat het gros van de attributen een opknap beurt wel kan gebruiken. De veelal ijzeren constructies zijn zwaar aan roest onderhevig en de houten plankjes van de schommel kunnen niet veel personen meer dragen voor dat ze doormidden breken. „De belangstelling van de vrij willigers voor de speeltuin is de laatste jaren behoorlijk te ruggelopen". licht P. Roe- lands, secretaris en penning meester van het bestuur van 'Het. Oranjekwartier' de nala tigheid toe. „En we draaien nou eenmaal niet zonder vrij willigers." Enkele maanden geleden be sloot het vijfkoppige bestuur dat de maat vol was. Er moest actie worden ondernomen om de speeltuin te redden. Via een stencil werden de inwoners van de Oranjebuurt op de hoogte gesteld van de plannen en werden er tevens vrijwilli gers gevraagd om de handen uit de mouwen te steken. Zo'n vijftien personen meldden zich op een zaterdag bij het Vrijwilligers aan het werk in speeltuin 'Het Oranjekwartier' in Terneuzen: „Het werd tijd hoog dat er eens iets werd gedaan." foto van Oscar van Beest bouwvallig gebouwtje aan de Mauritsstraat. dat nu als keet fungeert. De mannen besloten om bij toerbeurt een avond in de tuin te werken. Roelands onderstreept het be lang van de vrijwilligers. „We kunnen niet zonder ze. De re novatie wordt door de mannen uitgevoerd. Tijdens de nor male openingsuren van de tuin beschikken we dan over een groep dames die een oogje in het zeil houdt Geen vetpot Een andere oorzaak van de verloedering van 'Het Oranje kwartier' is de financiële situa tie die allesbehalve rooskleu rig is. De kosten van de reno vatie worden door de penning meester op 12.000 gulden ge schat. „We hebben de laatste jaren wel rekening gehouden met deze operatie, maar het blijft een gat in onze begro ting." De speeltuin beschikt welis waar over inkomsten in de vorm van toegangskaartjes en de verkoop van snoep, een vet pot is het allemaal niet. „Veel materiaal voor de renovatie wordt via-via verkregen. We gebruiken alle mogelijke con tacten om zo goedkoop moge lijk uit te zijn." aldus Blom maert. Hij wijst op een grote buis die dienst gaat doen als wip. Een cadeautje van een be drijf. Tevens ligt er al enkele jaren een plan om drie koppelunits te plaatsen. Deze gebouwtjes moeten de functie van werk plaats. toiletgebouw en kan tine krijgen De gemeente gaf in 1988 al toestemming voor plaatsing, maar het benodigde bedrag. 75.000 gulden, kan het bestuur zomaar niet ophoes ten. „Het heropenen van de speel tuin hangt hier echter niet vanaf', zegt Roelands. „Onze winterstop mag dan wat lan ger duren, de speeltuin gaat straks gewoon open Het is vooralsnog niet duide lijk wanneer de kinderen zich weer op de veertig toestellen kunnen uitleven. „Rond Pink steren". aldus Roelands. „Niet voor de zomervakantie", denkt Blommaert. Dertig jaar Volgend jaar viert 'Het Oran jekwartier' het dertigjarig be staan. Het bestuur hoopt dat de speeltuin zich dan in goede staat bevindt, want: „We heb ben toch een reputatie hoog te houden Het is de enige, echte speeltuin voor Tenieuzen en omstreken Er zijn wel andere in de buurt, maar die laten te wensen over. Op mooie dagen komen hier grote auto's uit de omgeving vol met kinderen. Ze zijn hier de hele middag zoet." aldus een trotse Roe lands. „Deze buurt is vlak na de Tweede Oorlog gebouwd. Toen woonden er jonge gezin nen met kinderen, er werden dan ook al snel plannen ge maakt voor een speeltuin. In 1963 kwam het er dan van." Na een flitsende start had 'Het Oranjekwartier' haar eerste dal in de jaren zeventig: de buurt vergrijsde, en de tuin raakte enigszins uit de gratie. Tegenwoordig gaat het weer beter, zo verzekert Roelands. „Er komen steeds meer jonge stellen te wonen en dus meer jonge kinderen." Het bestuur hoopt dat deze tendens zijn weerslag heeft op het aantal vrijwilligers. Om een dergelijke verloedering niet weer te laten optreden, wil het bestuur de toestellen laten adopteren. „Dus de mensen bewaken ieder hun eigen toe stel en zorgen voor het onder houd daarvoor", vertelt Roe lands. Door middel van spon sors en Jantje Beton moet het resterende bedrag op tafel ko men. Het is niet de eerste keer dat de speeltuin wordt opgeknapt. Enkele jaren geleden vroegen enkele asielzoekers aan het bestuur of ze niet wat klusjes konden opknappen, want ze verveelden zich Dit was ech ter geen succes, herinnert me vrouw Roelands zich. „Ze be gonnen pas 's ochtends om elf uur. Als ik tussen de middag broodjes kwam brengen, dan aten ze die op en gingen weer weg." Aardenburger Frank de Badts met zijn slakkenkweek foto Oscar van Beest Slakkenkwekerij lokt toeristen van onze verslaggever Marcel Modde AARDENBURG - Cupido is overbodig in de slakkenkweke rij van de Aardenburger Frank de Badts. Naar verwachting schieten de buikpotige week dieren van de escargotfarm dit jaar genoeg zogeheten liefdes pijlen al' om er voor te zorgen dat de plaatselijke populatie zal toenemen met maar liefst 3,5 miljoen exemplaren. Daarmee bereikt De Badts voor het eerst sinds de start van zijn kwekerij (twee jaar geleden) de vereiste produktie om rendabel te kun nen draaien. Tijd om de horizon te verbreden en de buitenwereld te laten zien wat er allemaal bij komt kijken voordat de consument de delica tesse op z'n bord krijgt. Met in gang van juni wordt de naam van kwekerij Helas veranderd in 'In den Wijngaard', en gaat de deur open voor toeristen. „De eerste buslading staat al geno teerd", zegt De Badts trots. Paradijsje De rijen kweekbakken in de ach tertuin van de escargotfarm staan er nu nog kaal bij. Binnen enkele weken moet het geheel zijn omgetoverd in een heuse wijngaard, compleet met drui venranken. pergola's en terras. „Ook als je niet van slakken houdt, moet je hier lekker kun nen lopen. Zeg maar een para dijsje op zich, waar in alle rust een hapje en drankje kunnen worden genuttigd", promoot de Aardenburger slakkenkweker zijn nieuwe project. De kinderkamer waar momen teel nog duizenden doorzichtige slakjes met speciaal krachtvoer worden grootgebracht, wordt verbouwd tot ontvangstruimte voor de toeristen Aan de hand van dia- en videobeelden wordt de bezoeker inzicht gegeven in de voortplanting, kweek en le ven van de verschillende soorten escargots. De dieren die nu nog grotendeels in bakken verblij ven, krijgen straks de vrijheid in een speciale weide. De Badts: „Het is de bedoeling dat 's zomers de natuur het werk gaat doen, zodat wij wat meer tijd overhouden voor rondleidin gen. Uit de reacties en aanvra gen die we de afgelopen twee jaar hebben gekregen, blijkt dat de belangstelling groot is. De meeste mensen kennen de slak niet als een delicatesse, maar als een vies slijmerig beest dat de sla opvreet. Ze trappen het dier liever dood. Met dit initiatief wil len we meer bekendheid geven aan het produkt. escargot. Daar naast denk ik dat het in de win terperiode een interessant uitje is voor schoolklassen Een stuk je biologieles in de praktijk." Werkgelegenheid De nieuwe toeristische attractie in Aardenburg brengt ook een stuk werkgelegenheid met zich mee Door de ingebruikname van de slakkenweide zal De Badts voor de maanden augus tus, september en oktober een beroep moeten doen op seizoen arbeiders. „Het gaat straks om 3,5 miljoen slakken en die raapje niet even met z'n drieën", stelt de kweker zijn beide medewer kers (vrouw en vader) gerust. De Badts is samen met een col lega uit Maastricht de enige pro fessionele slakkenkweker in Ne derland. Een rondgang langs het leven van de dieren is momen teel nergens mogelijk. Daarmee haalt hij, en met hem ook Aar denburg. een primeur in huis. Twee jaar geleden zag de toe komst voor de gewezen nerts kweker er nog somber uit. De an ti-bont lobby deed hem de das om en hij moest iets anders ver zinnen. Dit seizoen weet De Badts zich verzekerd van een produktie van 35.000 kilo slak ken. Eind vorig jaar ging de vin dingrijke Aardenburger een con tract aan met een slakkenver- werkingsbedrijf i onder directie van één van de gebroeders Hak) in Werkendam De buikpotige weekdieren uit de Kikkerstad worden daar ingemaakt in potjes. Vierentwintig stuks vers van de grond achter het glas. „In Frankrijk worden ze ingeblikt, dus dat is stukken minder sma kelijk", weet De Badts uit erva ring. De rondleidingen over In den Wijngaard worden verzorgd in samenwerking met het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaan- deren. De Badts verwacht (in ie der geval in het tweede jaar) honderd belangstellenden per dag over de vloer te krijgen. De escorgotfarm wordt ook opgeno men in het dagprogramma van toeringcarbed rij ven van onze verslaggever AXEL - Het echtpaar Hendriks -Tak uit Axel doet al twee jaar tevergeefs pogingen om de ra dio-uitzendingen van de Twee de Kamer op de kabel te krijgen. Zeeuwsch-Vlaanderen en Tho- len vormen hierop een uitzon dering in Zeeland. In de rest van de provincie zijn de uitzendin gen wél te beluisteren. „Je wilt gewoon op de hoogte blijven van de (aatste ontwikke lingen in de politiek, daar heeft iedere burger in Nederland toch recht op?" Mevrouw Hendriks uit Axel begrijpt niet wat de ge meente ervan weerhoudt om de debatten uit politiek Den Haag ook in de Axelse huiskamers los te laten Het echtpaar klopte eerder al aan bij het overleg van b en w van Zeeuwsch-Vlaande ren en Zekatel, de Zeeuwse ka beltelevisiemaatschappij. Tot dusver zonder resultaat, „De ge meente zal wel bang zijn dat het tariëf te hoog wordt, het is ge woon een politiek spelletje dat ze spelen." Wethouder J. M. van Schaick van Axel denkt er an ders over. „Wij werken met alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren samen. Als er vanuit de andere gemeenten geen interes se is, dan gaat het gewoon niet Gezamenlijk maken we de af spraak of we een radiostation wel of niet in het pakket opne men." Toch hebben alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. behalve Hontenisse, een eigen zend machtiging Zo kunnen ze het ei gen programma-aanbod van de gemeente bepalen. Hier zitten nog de nodige haken en ogen aan. aldus de wethouder. „Als wij per se een nieuw station wil len hebben, dan komen daar de nodige kosten bij om dat tech nisch te realiseren. Het wordt te duur als er nauwelijks vraag naar is." De zendgemachtigde gemeen ten vormen een overlegorgaan met Zekatel. Woordvoerder Brasser verklaart dat het tech nisch geen probleem is om de de batten in de Tweede Kamer door te zenden naar Axel en de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen. „De beslissing hierover ligt ech ter bij de gemeente Axel Wij ne men het verzoek van de familie Hendriks in ieder geval mee op de agenda van het eerstvolgen de overleg, in juni." Kaartingen GRAAUW - In het gemeen schapshuis in Graauw is een prijskaarting voor ouderen ge houden, waaraan 26 personen deelnamen. Uitslag: 1 mevrouw De Bruyn; 2 L. Jaarsveld; 3 C Pauwels; 4 mevrouw Van Hooye; 5 G. Manman. De volgende kaarting is donderdag 30 april om 13 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31