ZMF wil sancties tegen Hoechst Acties op komst in de zorgsector Flup en Ju tussen de hamburgers Boskalis boos op Duitse baggeraar Stichting Overleg Kindercentra moet extra bezuinigen Deel van geld voor werkgelegenheid in bodemloze put Te hoge uitstoot fluor moet zonodig met bestuursdwang gestopt Geld provincie voor mechanisch bestrijden van onkruid in mais ma/aack Maaien zeeland WOENSDAG 29 APRIL 1992 van onze verslaggever GOES De Zeeuwse Milieu Fe deratie vindt dat het dagelijks provinciebestuur onmiddellijk een eind moet maken aan de te hoge fluoruitstoot van Hoechst. Zonodig dient 'bestuursdwang' te worden toegepast om het be drijf maatregelen te laten ne men, aldus de ZMF. De Provin ciewet biedt daartoe mogelijk heden. De milieufederatie heeft 'met grote verbazing en ontstel tenis' ontdekt dat het dagelijks provinciebestuur de op 1 april '92 afgelopen gedoogbeschik- king wil verlengen. Dat is vol gens de ZMF juist de omgekeer de wereld. De sinterfabrieken van Hoechst stoten al sinds 1982 teveel fluor uit, zegt ZMF-medewerker P. van den Berg. De milieufedera tie is dat pas laat op het spoor gekomen. „Het was intern bij de provincie wel bekend, maar het kwam niet in de rapporten tot uiting." Van den Berg stelt dat het bedrijf nu lang genoeg de mi- lieugrenzen heeft overschreden en daarom wil de ZMF niets we ten van verlenging van de ge- doogbeschikking. De milieufe deratie vreest dat door die ma noeuvre ruimte wordt gescha pen voor weer jarenlange te hoge uitstoot. De ZMF wijst erop dat natuur en milieu al jaren nadelige gevol gen ondervinden van de fluoruit stoot door de Hoechst-fabrieken in het Sloegebied. Fluor is een stof die al bij zeer lage hoeveel heden schade kan toebrengen aan planten, dieren en mensen. In het Nationaal Milieubeleids plan staat dat de fluoruitstoot in het jaar 2000 aanzienlijk moet zijn verminderd. De ZMF merkt op dat noch het dagelijks pro vinciebestuur noch Hoechst vol doende aandacht heeft voor te- van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws Rundvee Syndicaat kan op kosten van de pro vincie twee demonstraties uitvoeren met mechanische onkruidbestrijding in de maisteelt. Het dagelijks provinciebestuur besloot hier gisteren 20.000 gulden voor uit te trekken. Het geld komt uit het provinciaal mi lieufonds voor duurzame landbouw. De uitgave moet nog wel de statencommissie passeren. Er is haast geboden met het demonstratieproject. Im mers, het onkruid moet zijn verwijderd voordat het groeiseizoen begint. Doel van de demonstraties is de landbouwers rijp te maken voor het verminderen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Be zien wordt of één van de de monstraties kan plaatsvin den in de buurt van het grondwaterbeschermings gebied te Sint-Jansteen. De andere demonstratie wil men ergens in Midden-Zee land geven. In andere pro vincies zijn al eerder proeven genomen met dergelijke voorbeeldprojecten. .van onze verslaggever VLISSINGEN - In de Zeeuwse zorgsector zijn korte werkon derbrekingen op komst. Een ac tiekaravaan van de Abva/Kabo komt woensdag 6 mei mede na mens de CFO en de FHZ naar Oostkapelle (Zeehospitium), Vijvervreugd (Middelburg) en het Psychiatrisch Ziekenhuis (Goes) om de leden in te lichten over de recente CAO-onderhan- delingen. Regiobestuurder P. Verschragen zal de noodzake lijkheid van acties beklemto nen en de leden oproepen hun bond te steunen. De Nationale Zorgfederatie heeft volgens de bonden geen uitzicht geboden op een beter bod voor de werknemers in het ziekenhuiswezen. „Acties", al dus een verklaring van het actie centrum in Roosendaal, „zijn al- reen nog te voorkomen als de "werkgevers werkelijk achter bun werknemers gaan staan." Om 7.30 uur komt de karavaan .'.met medewerking van de La- - vent-band aan in Oostkapelle. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De weige ring om door te gaan met het fusieproces komt de Stich ting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ) op een ex tra bezuiniging van ruim 27.500 gulden te staan. Het SOKZ, dat op weg was naar een fusie met het Servicebu reau Jeugd- en Jongeren werk Zeeland (SJJZ) en de club voor sociaal cultureel werk ZOOS, zag van fusie af nadat provinciale staten de christelijke jeugdwerkkoe pels in de verdeling van de subsidies spaarden. Omdat daardoor een concentratie van alle jeugdwerk in Zee land niet doorging, achtte de de SOKZ alle reden voor een fusie tussen de alge mene organisaties wegge nomen. Gedeputeerde staten gingen dinsdag akkoord met een een voorstel tot 'gelijkscha keling' van de subsidies. Voor de SOKZ betekent dat. naast de taakstellende be zuiniging, een extra korting van 27.646 gulden. Voorzit ter Tanneke Pop kijkt daar niet van op. „Al voordat we definitief besloten niet met de fusie door te gaan, is er met die gelijkschakeling ge dreigd. We zijn er dus op voorbereid". „Alle franje zal er nu worden afgeknipt. Dan heb ik het over relatieve luxe: minder kopieren. minder porto, min der telefoonkosten. Gewoon heel zuinigaan doen. In het aantal personeelsleden wil len we in ieder geval niet snijden want dat raakt di rect aan de kwaliteit." Op de vraag of de SOKZ zich toch niet gedwongen zal zien te fuseren met SJJZ en ZOOS antwoordt Tanneke Pop: „Dit jaar in ieder geval niet. We weten natuurlijk nooit hoe de situatie in de toekomst zal zijn maar we kunnen nu nog, met een he leboel inzet, de zaak goed draaiende houden." rugdringing van deze luchtver vuiling. „Waar de nadruk op ligt is het af kopen van mogelijke of berok kende economische schade ten gevolge van de fluoremissies. Hoechst en Pechiney hebben de afgelopen jaren meer dan twee miljoen gulden uitgekeerd aan schadeclaims en het voorkomen van schade bij met name scha pen," betoogt de milieufedera tie. „Ziekteverschijnselen bij schapen kunnen namelijk on derdrukt worden door de scha pen constant medicijnen toe te dienen." De Raad van State heeft vorig jaar uitgesproken dat het gedo gen van de te hoge vervuiling niet langer dan tot 1 april '92 mocht duren. Dat de provincie de termijn toch wil verlengen, al is het maar voor een half jaar. noemt de ZMF verwerpelijk. „Het neemt alle druk voor Hoechst weg - en in de toekomst mogelijk voor andere Zeeuwse bedrijven - om inspanningen te doen om de emissies te reduce ren." Overmacht De milieufederatie stelt dat het tijdelijk gedogen van milieu overtredingen alleen mag bij overmacht- en overgangssitua ties. „Daar is bij Hoechst geen sprake van." Wat de ZMF nog het meest be vreemdt is dat niet Hoechst. maar gedeputeerde staten ver lenging van de gedoogbeschik- king hebben aangevraagd. De milieufederatie vraagt zich af of dit soms komt door de angst bij de provincie om strikte naleving van de milieu-eisen te eisen, of door het dreigement van Hoechst om de sinterfabrieken stil te leggen. Het argument van het bedrijf dat verlaging van de fluoruitstoot technisch heel moeilijk te verwezenlijken is. verwerpt de ZMF Van den Berg wijst erop dat de jongste sinter- fabriek wel binnen de milieu- grenzen blijft. De vestiging van Hoechst in Vlissingen-Oost. foto Ruben Oreel een uur later volgt Vijvervreugd. Volgens Verschragen is het de bedoeling ook de werknemers van het Centraal Kantoor van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen en de personeelsleden van Der Boede in Koudekerke te betrekken bij de werkonderbre king, die ongeveer drie kwartier zal duren. Om 9.30 stopt de kara vaan bij het PZZ in Goes, waar ook geprobeerd zal worden het personeel van het Oosterschel- deziekenhuis te betrekken bij de actie. „Aan de medewerkers is het nu de beurt om de tanden te laten zien", meent Verschragen. Het ziekenhuispersoneel op Walcheren doet niet mee. Die hebben een eigen CAO. De actiebereidheid in het land is volgens de Abva/Kabo groot. In Zeeland is altijd sprake van enige terughoudendheid. Ver schragen: „Wat we nu doen is proberen de rustige plaatsen en thousiast te maken." Twee jaar geleden kwam het personeel in de zorgsector massaal in op stand tegen de salarisachter- stand. van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen DEN HAAG - De zakelijk en artistiek leider van het Flup en Ju Bedrijf Rob Maaskant heeft ontzettend gelijk. „Het is net een soort braderie. Te chaotisch." Bovendien vindt Maaskant dat de muziek, el ders op het Binnenhof, 'zijn' voorstelling te veel over stemt. En ook op dat punt heeft hij het grootste gelijk van de wereld. Hij klaagt niet over de walmende hamburger - en haringtenten rond zijn ar tistieke 'hol', gemaakt van wat zwart plastic tegen het souterain van de Ridderzaal aan. Hij klaagt ook niet over het weer. Dat is er nu een maal. Maar eigenlijk had dit feest beter opgeluisterd kun nen worden door een groot aantal 'hoempapa bands'. Flup en Ju hoorde er niet thuis. Als de regenwolken, die de he le dag al af en toe hun aanwe zigheid voelbaar hebben be wezen. kwistiger worden met het verzuurde nat. begint de club van Maaskant, prachtig uitgedost, aan de laatste act van het straattheater. Het Binnenhof ziet er niet bepaald feestelijk uit. Toch mag dat de pret niet drukken. De nieuwe Tweede Kamer is geopend. Voorzitter Deetman heeft 's morgens en soort gootsteenplopper in ont vangst genomen. De gulle ge ver, minister Alders, noemde het ding eerbiedig 'de nieuwe ergonomisch vormgegeven voorzittershamer'. Alle hoog waardigheidsbekleders heb ben een zegje gedaan, hun neus laten zien en een beschei den feestje gevierd. Tassen Het 'gewone' volk bestond de ze dag uit per provincie 150 mensen en enkele genodigden die aan de bouw van de nieuwe Tweede Kamer hadden deel genomen. Elke provincie had ook zijn eigen 'activiteit'. Bo vendien was er per provincie een standje met voornamelijk voorlichtingsmateriaal. Het Zeeuwse provinciepersoneel had de handen meer dan vol. Vooral de tassen van de pro vincie vonden grif aftrek. Verder kon je het zo gek niet bedenken of het gebeurde. Een tentoonstelling, een koor op het Friese statenjacht in de Hofvijver, modern toneel, ca baret en muziek, vooral veel muziek. Zeeland werd verte genwoordigd door het Flup en Ju Bedrijf. Een straattheater in drie bedrijven. Het Zeeuwse straattheater Flup en Ju in Den Haag in actie bij de opening van de nieuwe Tweede kamer. Maaskant over Deel 1 'Het Wel'; „Dat is een zoektocht naar het punt waar alles om draait. De media doen ons al tijd vermoeden dat hier - in Den Haag - het middelpunt is. Wij geloven daar niet zo in De voorstelling van Flup en Ju moet eigenlijk niet zoveel voorstellen. Volgens Maas kant gaat het vooral om de 'humor'. En die was gisteren - ondanks de braderiestem ming. de hamburgertenten, de regen - aanwezig. Maaskant: „Je krijgt hele grappige reac ties. Ik merk ook aan het pu bliek hier dat men alles wil be redeneren. Juist als dat niet kan. geeft dat leuke effecten." Tijdens het laatste deel van de act bewijst een klein meisje Maaskants woorden. De peu ter tot haar moeder: „Mam wat doen die mannen? Waar om zijn ze blauw gemaakt?" De moeder: „Ze spelen toneel. Kijk maar alle meneren zijn verkleed" Het kind: „Ben ik ook toneel als ik me verkleed?. "Vraag dat maar aan pappa." De dag eindigt zoals hij begon nen was: druilerig. De regen weerhoudt velen ervan om de foto Roland de Bruin/GPD optredens buiten bij te wonen. Binnen speelt een Brabantse fanfare de sterren van de he mel. In de 'Statenpassage', de hal van de nieuwe Tweede Ka mer, klinkt uit volle - Brabant se - borst 'en nou die hendjes de luch in'. Het camavalsnum- mer uit Den Bosch wordt aan gegrepen om een polonaise in de zetten. Ria Lubbers voorop. Daar kan en hoeft Flup en Ju niet mee te concurreren. Straattheater is eén ander genre, dat beter uit de verf komt op een theaterfestival. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een groot deel van het werkgelegen heidsgeld waarmee de pro vincie Zeeland bedrijven heeft gesteund, blijkt in een bodemloze put te zijn te rechtgekomen. De afgelo pen tien jaar verstrekte de provincie in totaal meer dan 5 miljoen gulden aan le ningen aan bedrijven, in de hoop hiermee arbeidsplaat sen te kunnen redden of scheppen. Zeker een derde deel van dat geld zal de pro vincie nooit meer terug zien. De betrokken bedrijven zijn failliet of kunnen het geld niet terugbetalen. De pro vincie heeft inmiddels al meer dan 1.6 miljoen gulden aan vorderingen 'oninbaar' moeten verklaren. Dat blijkt uit een overzicht dat naar de staten zal worden gestuurd. Overigens wordt de huidige financiële positie van de pro vincie niet door de fiasco's geschaad De provincie hield er vanaf het begin rekening mee dat een deel van het geld. dat werd verstrekt in de vorm van zogenaamde achtergestelde leningen, niet meer terug zou komen. De verliezen werden in de loop van de jaren steeds met een afgeboekt Om welke bedrijven het gaat is niet bekend De provincie heeft de namen van de be drijven die werden gesteund, steeds bewust geheim ge houden met het argument dat publiciteit de economi sche positie van de betrok ken ondernemingen zou schaden. De Hoge Raad gaf de provincie daarin gelijk. Deze vorm van steun aan het bedrijfsleven, geboren in een tijd van hoge werkloosheid, is inmiddels stopgezet. Vorig jaar werd voor het laatst een lening (bedrag 25.000 gul den) verstrekt. AMSTERDAM (ANP) - Het op duiken van het Oostduitse bag gerbedrijf BBB uit Rostock heeft bij 's werelds grootste baggerconcern Boskalis woede opgewekt. De beslissing van Rijkswaterstaat om BBB vier projecten in Nederland te gun nen is 'uiterst teleurstellend', zei bestuursvoorzitter L. Ver stoep tijdens de loclichting op het jaarverslag over 1991. „Goedkoop zou wel eens duur koop kunnen zijn", aldus Ver stoep. Het Oostduitse bedrijf BBB (Bagger-, Bugsier- und Ber- gungsreederij) werd vorig jaar overgenomen door de Neder landse Zwagerman Group uit Nederhorst en een aantal vermo gende particulieren. Zwager man heeft een derde van het aandelenkapitaal in handen. BBB was een staatsbedrijf in de vroegere DDR. Het Oostduitse bedrijf schreef onlangs in op ver- Twintig mille van Reimerswaal als hulp Limburg van onze verslaggever KRUININGEN - Reimerswaal stort twintigduizend gulden in het rampenfonds voor de getrof fenen van de aardbeving in Limburg. De SGP riep de raad dinsdag tijdens de rondvraag op de landgenoten in het zuid oosten financieel te steunen. De voorstel kreeg over de hele breedte van de raad bijval. Wel merkte de PvdA op dat in dertijd een moeilijke discussie is gevoerd over financiële hulp aan Bangladesh. De sociaal-demo craten meenden dat de raad bij rampen ook wat verder dan de landsgrens mag kijken. De SGP vond in elk geval dat Reimers waal best wat kan doen voor Limburg en stelde voor één gul den per inwoner bij te dragen. De fractie motiveerde de geste met een verwijzing naar de hulp die Reimerswaal na de waters noodramp In 1953 kreeg. schillende baggerprojecten in Nederland tegen een concurre rende prijs. BBB gaat in Neder land aan het werk bij onder meer het opspuiten van zand in Vlis- singen. Zoutelande, Domburg en Breskens. Pikant is, dat BBB wordt geleid door Th. Danel, oud-directielid van Boskalis: „Ik was de baas van Verstoep". Hij vindt de klachten van Boskalis 'kleinzie lig en overdreven'. Boskalis prijst zich uit de markt, luidt Da- nels conclusie. De beslissing van Rijkswater-' staat om verschillende opdrach ten aan BBB te gunnen ligt, zo werd duidelijk op de persconfe rentie, Boskalis zwaar op de maag, vooral omdat de Rostock- se onderneming het werk voor de helft van de prijs wil opknap pen. Verstoep en medebestuur- slot zie pagina 13 kolom 8 FEMME bij Gras groeit, helaas. Bleef het maar keurig kort, dacht die Oosterlander toen hij moei zaam het handgrasmaaier- tje door de sprieten ploegde. Elke maand keerde het kort wieken van zijn immense ga zon terug en dat begon toch wat zwaar op z'n schouders te drukken. Hij hield zichzelj voor dat gemak de mens dient en besloot tot mechani satie. Bij een bedrijf in maaimate- riaal viel zijn oog op een ge motoriseerde gazonmaaier, compleet met comfortabel zitje. Maar dat tweede handsje bleek best wel kost baar: 17 snippen, vroeg de verkoper. De man maakte een goede deal. Hij zou met het machientje eerst eens een proefrit willen maken, alvorens de flappen over de toonbank te schuiven. De verkoper vond dat billijk en gaf hem de vierwielige gras- verslinder zonder morren mee. Thuis nam-ie de proef op de som. Fluitend zoefde hij over het gazon, met een grasivolk in de slipstream. Een tevre den glimlach verscheen rond zijn mond. Totdat zoon lief het stuur wilde overne men. Nou ja, niet flauw doen, dacht hij. En kort daarna scheurde zijn spruit, berucht om zijn niet al te zachtzin nige aanpak, het groene parcours op. Vol gas op het rechte eind, scheef door de bocht en in turbo-stand het heuveltje op. En na dat heu veltje ....plons.... vol gas de vijver in. De takehverkzaamheden namen geruime tijd in be slag. De scheldpartij ook. De maaimachine loopt weer. Zoonlief eveneens. Een beetje gebogen, dat wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 27