Nieuw plan voor Paauwenburg Gehandicapten kunnen best midden in de stad wonen z S z SLAGERIJ BLANKENBURGH Beroep officier tegen vrijspraak na drankdelict Raad Mariekerke wijst huwelijken in kapel Hoogelande af streek 14 Wethouder: vorige opzet te traditioneel H Z X X u u N W CU z u< SUPERVOORDEEL DEZE WEEK Magere hamlappen Dikke riblappen 1 kilo12,801 kilo12,80 Extra voordelig 1 kilo magere runderlappen15,80 1 kilo doorregen runderlappen9,80 1 kilo varkensiricandeau14,— 9,20 7,80 500 gram varkensschnitzels 500 gram varkensfilet Voor uw diepvriezer: 5 kilo bieflappen95,- 5 kilo lijne riblappen56,- 5 kilo scbouderlappen46,- 5 kilo rundergehakt51,- 5 kilo schouderkarbonade44,- J Zigeunerschijven4 halen/3 betalen 150 gram schouderham 150 gram katenspek 150 gram gebraden gehakt 150 gram gekookte worst 2,30 1,79 1,59 1,89 WOENSDAG 29 APRIL 1992 van onze verslaggever VLISSINGEN - De plannen met de Vlissingse wijk Paauwen burg Zuid-Oost zijn opnieuw veranderd. De commissie stede lijke kwaliteit heeft de plannen opnieuw onder de loep geno men. Op basis van haar advies is ruwe schets gemaakt van een experimentele nieuwe wijk. De kern krijgt een cirkelvormige structuur. De bebouwing biedt ruimte aan premie A-. premie C- en vrije-sectorwoningen. De ko mende maanden zullen de plan nen worden doorgerekend, om te bekijken of de wijk-in-wor ding binnen de financiële moge lijkheden van de gemeente Vlis- singen past. Wethouder voor volkshuisves ting C. de Keijzer verklaart waarom de gemeente afgestapt is van het vorige plan voor de wijk, dat al een heel eind op streek was. ,.Dat was een plan dat heel traditioneel van opzet was. Er zat weinig creativiteit in. De commissie stedelijke kwali teit heeft bekeken of een experi menteier idee mogelijk was. Het resultaat is deze eerste opzet." De plannen die de komende maanden moeten worden uitge werkt passen wonderwel in het plan strategische aanpak na oorlogse wijken. Het Rotter damse bureau voor ruimtelijke ordening en architectuur Kui per Compagnons stelde dit vorig jaar voor de gemeente Vlissin- gen op, onder leiding van direc tielid A. K. Bhalotra. Hij is ook voorzitter van de commissie ste delijke kwaliteit. Kern van het rapport was dat enkele wijken dringend aan een opknapbeurt toe waren, omdat de samenhang in de gemeente zoek was. Stedebouw Hoewel de plannen voor Paau wenburg op dat moment al in voorbereiding waren, is er vol gens De Keijzer wel sprake van een veranderde manier van werken. ,.In het verleden hebben we vaak laten bouwen zonder ons te bekommeren om de stede- bouwkundige effecten. Nu wordt de bouwopdracht verstrekt bin nen de stedebouwkundige ei sen." Het college van burgemeester en wethouders heeft dinsdag toe stemming gegeven om de plan nen nader in te vullen. Het wijk- comité Paauwenburg heeft maandag tekst en uitleg gekre gen en in meerderheid de nieuwe invulling van de wijk geaccep teerd. Eind juni wordt het stedebouw kundig plan verwacht. De maan den daarop worden elf flats rond de Troelstraweg gesloopt. De ge meente Vlissingen wil snel bou wen. Als het enigszins mogelijk Vlissings bad begint actie schoolzwemmen VLISSINGEN - Het Vlissings sportfondsenbad begint van daag, woensdag, met een spe ciale scholenactie. Elke maand mogen alle leerlingen van een andere school tegen een apart tarief het zwembad bezoeken. De Marnix-basisschool uit West -Souburg is als eerste verkozen tot 'school van de maand'. Alle leerlingen zijn voor vanmiddag tussen 13.30 en 16.30 uur uitge nodigd in het sportfondsenbad. Ouders, broertjes en zusjes krij gen ook korting. De leerlingen van de hoogste groepen, zeven en acht. mogen een kijkje nemen in de machinekamer. Op de school is van tevoren een video film vertoond over het gebruik van chloor en andere technische van een medewerkster MIDDELBURG - De Vlissingse G. M. van de B. (42) is door de politierechter in Middelburg vrijgesproken van rijden onder invloed in weerwil van een eis van zes maanden rijontzegging en 1.500 gulden boete. Officier van justitie mr T. de Jong vond het bewijs geleverd dat zij 'in kennelijke staat' haar auto had bestuurd toen zij in de vroege ochtend van 3 november vorig jaar tegen een verkeerszuil tot stilstand kwam. Hij gaat tegen de vrijspraak in beroep. Mevrouw van de B. vertelde dat zij die nacht een feestje bij haar ex-echtgenoot had gevierd. Naar aanleiding van een verve- MIDDELBURG Marktbelangen - De Ver eniging Marktbelangen Middel burg houdt maandag om 21 uur in Brasserie de Huifkar de voor jaarsvergadering Aan de orde komt onder meer een extra gift aan de ceremoniemeesters in verband met het promotieplan Middelburg. Geslaagd - De heer E. Taze- laar uit Middelburg is aan de Technische Universiteit Eind hoven geslaagd voor het docto raal examen elektrotechniek. lend incident stapte zij op en reed naar huis. Bijna thuis reed ze rond zes uur 's morgens op de kruising Coosje Buskenstraat/ Spuistraat tegen de zuil. Zij schreef dat toe aan de onover zichtelijke situatie als gevolg van werkzaamheden aan de weg, waardoor ze op de verkeer de rijbaan terechtkwam. Boven dien was zij zeer geëmotioneerd door het incident op het feest. Zij voelde zich overigens nog goed in staat om te rijden. De politie constateerde dat zij in kennelijke staat was, want zij was onvast ter been, sprak war taal en verspreidde een dranklucht. De ademproef wilde niet lukken omdat zij tijdens het blazen steeds begon te praten. Er werd geen bloedproef afgeno men. De officier wees haar erop dat 'kennelijke staat' politiejargon is voor 'ladderzat'. Hij vond het griezelig dat mevrouw Van de B. zich in die toestand nog best in staat voelde om te rijden. Zij had op het bureau verklaard dat zij die nacht zelfs nog passagiers had vervoerd. „Ik heb proble men met haar opstelling", zei mr De Jong. „Heeft ze wel door wat er gebeurd is?" Politierechter mr W. P. M. ter Berg ging ervan uit dat mevrouw 'over de rooie' was door het incident en achtte het dronken rijden niet bewezen. Een maquette van de nieuwe opzet voor de wijk Paauwenburg Zuid-Oost, waarin duidelijk de nu gekozen cirkelvormige structuur voor het kerngebied is te herkennen. foto Ruben Oreel Gezinsvervangend tehuis draaital zes jaar van onze verslaggeefster Annelouk Kriele VLISSINGEN - Ze vinden het allemaal ontzettend leuk om in het tehuis te wonen. Ze heb ben het enorm naar hun zin. Er wordt aan de lopende band gegiecheld en druk door el kaar gepraat. Twaalf volwas senen wonen in het gezinsver vangend tehuis voor verstan delijk gehandicapten aan de Paardenstraat in Vlissingen. Om de hoek, aan de Comman- doweg, wonen er nog vier. Dit viertal is zelfstandig en krijgt nauwelijks begeleiding. Een nevenvestiging, goed voor elf bewoners, staat in de steigers. Begin volgend jaar moet de nieuwe woning aan de Nieuw- straat in Vlissingen klaar zijn. Het is een komen en gaan van bewoners tussen vier uur en half vijf 's middags. Ze komen dan thuis van de Werkplaats Walcheren of van het dagver blijf voor volwassen verstan delijk gehandicapten. Het is tijd voor koffie of melk. Mi- chiel (33) heeft ontzettend veel haast. Hij moet naar de kap per. Als hij thuiskomt moet ie dereen zijn nieuwe coupe be wonderen. Ondertussen han gen sommigen een beetje op de bank in afwachting van het avondeten. Frans (40) vertrekt vrijwel direct na thuiskomst naar zijn kamer. Hij vertelt la ter dat hij zo min mogelijk met de rest te maken wil hebben. Tafel dekken Als de kok klaar is met koken en de tafel gedekt moet wor den, heeft opeens niemand zin ook maar iets te doen. De be kende smoesjes komen boven water of men vlucht de kamer uit. Na enig aandringen van de leiding - op dat moment Kees van de Guchte en Jolanda Pais - zijn er toch twee die het karwei klaren. Om te eten is de groep in tweeën gesplitst. Aan de buitenkant van de wo ning is niets bijzonders te zien. Gewoon vier gevels van éénge zinswoningen, met twee voor deuren in plaats van vier. Maar in de woningen zelf is wel degelijk het een en ander ver anderd en aangepast. Toch lijkt het een groot en luxueus studentenhuis met twee woonkamers, een knutselka- mer waar een bar in staat en een ruime keuken. Op de bo- Enkele bewoners bij de bar van het gezinsvervangend tehuis in Vlissingen. foto Lex de Meester venverdieping is voor elke be woner een slaapkamer. Het tehuis biedt werk aan twaalf mensen. Acht personen verrichten werk in de begelei dende sfeer. Twee invalkrach ten. een huishoudelijke mede werker en een kok sluiten de rij. Henk Soepenberg is hoofd van het gezinsvervangend tehuis, dat al zes jaar draait. Hij om schrijft het tehuis als een leef gemeenschap waarbij de bege leiders zich in dienst stellen van de bewoners. Tevreden vertelt hij over de gang van za ken in het tehuis. „Het gaat heel goed hier: de bewoners doen het goed en de omwonen den reageren ook perfect. Ze zijn echt opgenomen in de buurt en worden geaccep teerd. Gehandicapten kunnen best in de stad wonen. Het is niet nodig ze ergens op te slui ten op een afgelegen heide." Dat de bewoners het goed naar hun zin hebben, blijkt wel uit hun reacties. Eenstemmig geven ze toe dat ze het 'heel leuk' vinden om in het tehuis te wonen. Ze accepteren el kaar. Behalve Frans; hij wei gert zich met de rest te be moeien en houdt zich afzijdig. Bij een bezoekje aan zijn ka mer vertelt hij dat hij zich pri ma vermaakt in zijn eentje. „Kijk", zegt hij. „er zitten een paar moeilijke mensen bij. En ik ga liever niet met ze om. Als ze naar de stad gaan blijf ik al tijd thuis." Soepenberg vertelt dat de ver standelijk gehandicapten doordat ze in de stad wonen, betrokken worden bij het stadsleven. „Wij zorgen voor een duurzame huisvesting, verzorging en begeleiding. Uit eindelijk is het de bedoeling dat de bewoners zo zelfstandig mogelijk worden. Voor sommi gen krijg je dan zoiets als de dependance aan de Comman- doweg. Bij die mensen werk je aan volledige zelfstandig heid." Dependance Coby (32), Lou (66). Thijs (34) - omdat hij in een rode Eend rijdt, heeft hij de bijnaam Thijs rijbewijs - en de jongste bewoner Wim (27). Hij vindt zelf dat hij prettig gestoord is. Koken, wassen, het huis schoonmaken, boodschap pen: ze doen alles zelf. Het viertal krijgt slechts vier uur begeleiding per persoon per week. „Het gaat heel goed met hen", zegt Ans Ringringoeloe, één van de begeleidsters. „We moeten ze nog wel sturen in bepaalde dingen, voorname lijk op het sociale vlak. Als ik er ben en de deurbel gaat. blij ven ze alle vier gewoon op de bank hangen. Dan moet ik dus vragen of er niet eens iemand de deur open gaat doen. Maar het zelfstandig wonen gaat goed." Lou heeft het prima naar zijn zin met de overige drie bewo ners. Terwijl er koffie gedron ken wordt in de huiskamer vertellen ze dat ze het veel leu ker vinden om met z'n vieren te wonen, dan met z'n twaal ven aan de Paardenstraat. „Al geven ze me duizend gulden, dan ga ik nog niet terug", ver telt Coby, de enige vrouw in het huis. Geen naam Het tehuis, dat eigendom is van de Stichting Gezinsver vangend Tehuis Walcheren, draagt geen naam omdat dat volgens Soepenberg stigmati serend kan werken. „Als men sen aan bewoners vragen waar ze wonen, kunnen ze zeggen dat ze aan de Paardenstraat wonen. Dan hoeven ze niet per se te vertellen dat ze in een te huis wonen." Opvallend is dat de bewoners van de Paardenstraat, die va riëren in leeftijd van 24 tot 49 jaar, nauwelijks ruzie met el kaar maken. Als ze boos zijn, reageren ze dat niet af op el kaar maar op de leiding. Ruzie wordt volgens de 46-jarige Wil na meteen uitgepraat. En ver der leeft iedereen zijn eigen le ven. Sjaak, de jongste manne lijke bewoner, voert aan de lo pende band een gesprek met zichzelf, en als hij even niks zegt, knarsetandt hij. Iedereen neemt het voor lief. Vernielingen toiletten Arneplaatje ARNEMUIDEN - Tussen dins dag 21 april en zaterdag 25 april zijn op het Veerse Meer op het Arneplaatje drie openbare toi letten, waaronder een invali dentoilet, vernield. De vernie ling bestond uit het met stenen van de oeververdediging kapot gegooide toiletpotten en afge broken pomphandels. Van het invalidentoilet werd een steun afgebroken en een plexiglas ruit vernield. De schade wordt geschat op 3000,-. De toiletten zijn eigendom van Staatsbosbeheer. Ook werd een informatiebordje met betrek king tot het Veerse-Meer-tientje ontvreemd. Deze schade be- KOUDEKERKE Foto's - De Fotoclub Valke- nisse exposeert op koninginne dag werk van de leden in de ga rage van rijwielhandel Van de Velde aan het Dorpsplein in Koudekerke. De foto's zijn te zien van 14.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN Walk-Inn Jongerencen trum de Walk-Inn in Vlissingen houdt op koninginnedag het Trix-Festival. Vanaf 14.00 uur treden de volgende bands op: Flat-Battery, Mother v.d. Berg and the Fabulous Four, Suprice Act en vanaf 20.00 uur Ligeia en Crush. draagt ongeveer 250,-. Het in formatiebordje is eigendom van het Recreatieschap Veerse Meer. Het Recreatieschap en Staats bosbeheer hebben beide aangif te gedaan bij de Rijkspolitie te Water in Vlissingen. Deze heeft de zaak in onderzoek. Het onder zoek kan de komende dagen worden voortgezet dankzij de medewerking van het publiek en de tot nu toe goed bruikbare tips. Juliana heeft nieuw orkest MIDDELBURG - De Juliana Korpsen Middelburg hebben een nieuwe afdeling. Sinds afge lopen zaterdag is een amuse mentsorkest van 35 leden toege voegd. De bezetting bestaat hoofdzakelijk uit de in Juliana gebruikelijke blaasinstrumen ten, zoals trompet, bariton en trombone en een groep van acht saxofonisten. Na ruim een jaar studie is het orkest klaar voor optredens. Het orkest zal een repertoire op bouwen van evergreens van ar rangementen van Billy Vaughn en James Last. Nieuwe leden kunnen toetreden vanaf de leef tijd van 25 jaar. Het eerste open bare concert wordt gegeven op Koninginnedag om 14 uur op het Abdijplein. is moet begin volgend jaar de eerste paal de grond in. Mochten de plannen veel duurder uitpak ken dan tot nu toe begroot, dan wordt alsnog afgezien van de realisering ervan. De Keijzer verwacht niet dat dat zal gebeu ren. „Van het begin af aan heb ben we gezegd dat de nieuwe op zet niet duurder mocht zijn." snufjes die een zwembad nodig zijn. De actie is bedoeld voor alle ba sisscholen die meedoen aan het schoolzwemmen in Vlissingen, en zal ongeveer twee jaar in be slag nemen. Dan zijn alle school- zwemmende basisscholen een keer 'school van de maand' ge weest. 30 APRIL 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen: F. A. van den Berg, Giessenburg 12 (Bössenbürg), tel. 65253. Middelburg: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Middelburg, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Patiënten Wijkgezondheidscen trum Middelburg, artsen Kod de, Visser en Ponten: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arne- muiden. Souburg, Nieuwland en Arne- muiden, za. 0.00-24.00 uur: J. F. M. Bergen, Kanaalstraat 89, Oost-Souburg, tel. 01184-61500. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J, M. E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande. Voor de praktijken van de art sen Van Eede, Vaandrager, Van der Male en Noorlander: A. v. d. Male. Duinweg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke voor de praktijken van de artsen Bouwense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke): A. Stutter heim, Beukelmanstraat 8, Melis kerke. tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: J. M. Jansen, J. van Hoofkwartier 90, Middelburg, tel. 01180-15595. Spreekuur van 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen: H. Klompe, tel. 71140. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180-33803, visites aanvragen van 08.00-09.00 uur. Kleine huisdieren (spreekuren zonder afspraak 11-12 en 17-18 uur): E. v. d. Akker, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. 01184-60860. Dierenartsen praktijk 'Oostka pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle. tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam. Kelderweg 1, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren (voor kleine huisdieren): Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. 01180-37077. Spreekuur 10-11 uur. Voor spoedgevallen dag en nacht- bereikbaar. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummelen, Markt 69, tel. 12134. De dienst van elke apotheek vangt aan om 17.30 en eindigt op de vrijdagmorgen daaropvol gend. Vlissingen: J. M. H. v. d. Sande, Badhuisstraat 30-34, tel. 12066. De dienst van elke apotheek vangt aan om 17.30 en eindigt op de vrijdagmorgen daaropvol gend. Wijkverpleegkundigen: Voor geheel Walcheren via Alarmcentrale tel. 01184-14444, van onze verslaggever MELISKERKE - De kapel van Hoogelande mag niet als plaats vervangend gemeentehuis ge bruikt worden. De raad van de gemeente Mariekerke vindt het gevaar dat met de toestemming een precedent geschapen wordt, te groot. De beperkingen die het echtpaar Briiggen-Hoe- gen, de eigenaar van de kapel, zichzelf oplegde, waren voor de raad niet zwaarwegend genoeg. De beheerders van de kapel wil den de kapel alleen gebruiken voor huwelijksvoltrekkingen in de naaste familie of van in woners of voormalige inwoners van de vroegere ambachtsheer lijkheid. De fracties van SGP/RPF en CDA tillen zwaar aan het prin cipe 'gelijke monniken, gelijke kappen'. Argumenten van bur gemeester mr B. J. van Putten dat de kapel al sinds jaar en dag een bijzondere positie heeft in de gemeente, konden hen niet tot andere gedachten brengen. In de kapel vinden regelmatig doopdiensten en kerkelijke inze geningen van een huwelijk plaats. Bovendien mogen op het particuliere kerkhof bij de kapel nog steeds oud-inwoners en fa milie van de ambachtsheer be graven worden. Van Putten vond dat de raad een historische kans miste door de aanvraag af te keuren, maar ook dat mocht niet helpen. Verbouw De raad gaf wel toestemming voor de verbouw van het voor malige gemeentehuis van Aag tekerke. In het gebouw komen de christelijke bibliotheek en een creativiteitscursus. Met de verbouwing en de aanschaf van het meubilair is rond twaalfdui zend gulden gemoeid. De bouw van een nieuwe ruimte voor fysiotherapie kan ook door gaan. zij het op een andere plaats dan het college van bur gemeester en wethouders van plan was. Vorige maand besloot de raad nog dat het gebouwtje op een veldje bij de Pauwhoek- straat in Meliskerke moest ko men. Protesten van bewoners over aantasting van het groen en van de speelplaats waren reden om het plan opnieuw voor te leg gen aan de raad. Die ging una niem akkoord met- de nieuwe lo catie: het terrein achter het ge meentehuis, dat in principe be stemd is voor een eventuele uit breiding. IUI luu. 'OOI nst ian< {eh< ien tijk nin \ve tan len Ie k ens Ier •n o vac) inn teg t jer iudi 'oei (eei len Ti Het bru ,'est jen den Dak ?er< pon net sch een zon Ida: dan sne Ing 1 te 500 olij pep Glazen pui cafetaria ingegooid VLISSINGEN - De glazen pui van een cafetaria aan de Lange Zelke in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag vernield. Een vandaal gooide een steen door de ruit. De ver nieling van de pui heeft veel schade opgeleverd. Gestolen werd er niets. Stereo-apparatuur, een hoeveel heid sieraden en een groene reis tas zijn gestolen uit een woning aan de Zuilenburg in Vlissingen. De inbreker wist zich toegang tot de woning te verschaffen door de keukendeur met een breekijzer open te breken. De in braak heeft, tussen maandag middag 14.00 uur en dinsdag morgen 8.45 uur plaatsgevon den. VEI Kor ),68 0,73 11/3 518. 23.9 ),79 jrot 7.10 55/6 :ooc 75/8 5,10 ;eel 75/8 7,20 JO/5 50 k 75/8 2,60 ),18 0,22 1,25 root aan 2,00 BB1 Parachutisten springen niet MIDDELBURG - Het feestpro gramma ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de Vlissingse drumfanfare is gewijzigd. De sprong van enkele parachutisten op koninginne dag - gepland om 10.15 uur op het Stadhuisplein - gaat niet door. ioo: was •abs dijs mid Q> ^^Eer: Eerste kwaliteit Altijd extra voordeel Vers van het mes Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 12914. J Bestellingen vanaf 20 kilo worden - zonder prijsverhoging thuisbezorgd. 1,00 >.40 non I 1/ 2.90 10,8 11,2 0,86 0.34 kt. KOO ■terp 0,57 .0.27 kg: bos 6.01 600 eiki Op donderdag 30 april zijn wij de gehele dag gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 14