jVfeer aandacht voor vrijwilligers PZC Animo voor fiets-actie nog gering li 11111 Middenstanders in Kamperland betichten collega van broodroof Phons Bakx maakt acht uur radio over de mondharp provincie 13 Ü75Bevorderen deskundigheid centraal op studiedag Volkshogeschool lezers schrijven Oosterschelde-film bracht Terneuzenaar internationale faam WOENSDAG 29 APRIL 1992 ;en istan YARDENBURG - De tijd dat vrijwillige medewerkers van I verschillende instellingen al- een hand- en spandiensten ver- ■^■tichtten, is voorgoed voorbij. In .oenemende mate wordt deze I^BKroep ingezet voor noodzake- »nte) Ük en hoog gewaardeerd werk, laagstfoa,s 'n de gezondheidszorg en uwschöij hulpverleningsorganisaties, jaarhj zk2h»nr deze tendens wordt ook ig? bevordering van de deskundig- /ens eheid steeds belangrijker. Om Vervoïjit te onderstrepen organiseert stadvde Volkshogeschool Zeeland in hand<^ardenburg vriJdag 8 mei een ankerfStudiedag Vrijwilligerswerk'. ^^zk2,,De vrijwilligers krijgen te ma- -ken met zwaardere eisen aan e hun functioneren", verklaart staflid mevrouw M Ducastel van de sectie deskundigheidsbevor dering het doel van de dag. „Hun taak beperkt zich niet meer lou- ter tot het zetten van koffie en rondbrengen van post of iets 'dergelijks. Hun werk is tegen woordig gelijkwaardig aan dat sdag{_ inger e™KVlissinger deed 'boodschappen' in gestolen auto VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft dinsdag de 34-ja- rige Vlissing^r F. W. K. aange houden, in het van een tas vol nieuwe sportschoenen en twee autoradio's. De Vlissinger had deze 'boodschappen' gehaald H met een auto die hij had meege- nomen van het Miro-terrein in Vlissingen. Nadat hij de buit tsiujbinnen had (waarvandaan is aat 4nog niet duidelijk) zette hij de auto terug op de plaats waar hij r driebem eerder had ontvreemd. nuitK- heeft al eerder 'boodschap pen gedaan' met een gestolen imer.^uto. Op 24 april kreeg hij bij een an iejgarage aan de Nieuwe Vlissings- eweg een auto mee voor een ïrla&proefrit. Op het Plein 40 in Mid- ;ena-delburg parkeerde hij de wagen op de stoep en stal een stereo in 1 mefeen radio- en televisiezaak aan 392. hetzelfde plein. De auto liet hij epen.daama op het Miro-terrein ach- ?n en^er :hinePe man is dinsdag verhoord op het politiebureau. Als het ver- ameit100r is afgerond zal hij worden ;stekVoorgeleid aan de officier van egen justitie. loge-- van beroepskrachten. Daarom moeten de betrokken instellin gen er voor zorgen dat deze men sen zo goed mogelijk worden toegerust met de juiste kennis van zaken. Ze worden niet be taald. dus is het belangrijk dat ze op een andere manier iets te rugkrijgen voor hun diensten. Hoevvrijwilligers Zeeland pre cies telt is inog) niet duidelijk. Directeur L. D'Hoore van het foto Pieter Honhoff Jan Midavaine uit Burgh-Haamstede probeert gemeente-ambtenaren op de fiets te krijgen. van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse gemeenten lopen niet storm om mee te doen aan de fiets-actie voor gemeente ambtenaren. Jan Midavaine uit Burgh-Haamstede is nog steeds naarstig op zoek naar gemeenten die mee willen doen. Hij presenteerde enkele weken geleden het idee om ge meente-ambtenaren in de maand juni op de fiets naar en van hun werk te laten komen. Tot nu toe hebben twee ge meenten gereageerd. De amb tenaren van de gemeente Wes- terschouwen, waar Mida vaine zelf woont, zullen die maand zo veel mogelijk met de fiets komen. Ook burge meester mr C. G. J. Rutten van Middelburg heeft laten weten dat hij het plan van Mi davaine wel ziel zitten. De initiatiefnemer stuurde ook een brief aan minister-pre sident Lubbers met het ver zoek het idee verder onder de Nederlandse gemeenten te verspreiden. Kennelijk heeft Lubbers op dit moment an dere dingen aan zijn hoofd, want er is nog geen reactie van het ministerie van Algemene Zaken binnen. Daarom is Mi davaine van plan zelf de ge meenten te benaderen. Een kostbare grap. maar hij voegt er zelf aan toe dat iedere hob by geld kost. Veiligheid Hij legt. uit dat het hem vooral gaat om de verkeersveilig heid: „Het leek me een goede zaak om mensen die in hun werk veel met het verkeer te maken hebben - en dat zijn ambtenaren - met eigen ogen kennis te laten maken met al lerlei situaties in het verkeer. Ze wonen allemaal ergens an ders en komen andere situa ties tegen. Een gevaarlijk kruispunt spreekt dan veel meer tot de verbeelding." Hij voegt er aan toe dat de actie in juni vooral gericht is op ge meente-ambtenaren. omdat bijvoorbeeld ambtenaren van de provincie lang niet alle maal in Middelburg wonen en daardoor te ver moeten fiet sen. Midavaine is geen onbekende als het gaat om het terugdrin gen van het autogebruik. Elk jaar presenteert hij wei weer een nieuw plan op dat gebied. De ervaring leert dat over die plannen eerst wat wordt ge schamperd, maar zijn autore ductieplan is nu wel integraal opgenomen in het Wester- schouwse mobiliteitsscenario. Aardenburgse scholingscen trum wacht met smart op het uitkomen van een provinciaal onderzoek op dit vlak. „Met de studiedag willen we ook de poli tiek uitdagen meer aandacht te besteden aan het vrijwilligers werk. Ze doen er al wel het één en ander aan Maar waar heb je het nu precies over als je over de ze tak van de maatschappij praat?" Spanningsveld D'Hoore erkent dat door de steeds verder doorgevoerde overheidsbezuinigingen het spanningsveld tussen beroeps krachten en vrijwillige mede werkers groter wordt. „Maar dat is een maatschappelijk pro bleem". laat hij er direct op vol gen. „Voor de professionele me dewerkers is dat lang niet zo evi dent". aldus de directeur Coör dinatrice Ducastel neemt de ge zondheidszorg als voorbeeld. „Daar zie je dat vrijwilligers de taak van de verpleegsters ver lichten. door te zorgen voor de ontvangst van de patiënten of het rondbrengen van een glaasje jus d'orange. Normaal zou een verpleegster dit moeten doen. maar daar is eigenlijk geen tijd voor en voor meer personeel geen geld. Dus de beroepskracht is meestal maar wat blij met de hulp van de vrijwilliger. Waar het ons om gaat is verschillende organisaties duidelijk te maken dat vrijwilligers - als ze eenmaal binnen zijn - ook regelmatig worden bijgepraat en niet louter opdraaien voor de vervelende klusjes." De Volkshogeschool verzorgt jaarlijks gerichte cursussen voor zo n zevenhonderd vrijwilligers. De studiedag vormt de aanzet tot een nog effectievere benade ring van deze doelgroep. „Want zonder het vrijwilligerswerk zou de infrastructuur van sectoren als welzijn, educatie, hulpverle ning en gezondheidszorg ineen storten". onderstreept Ducastel het belang van deze onbezoldig de werkers. In totaal hebben zich 56 (van de maximaal 60) deelnemers ingeschreven voor de bijeenkomst. Aan de hand van lezingen en workshops wor den ze onder meer wegwijs ge maakt in de werving, selectie en begeleiding van vrijwillgers. De bijeenkomst in Aardenburg begint om 10.00 uur en wordt on der andere bijgewoond door ge deputeerde A. J Dij kwel. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 11111 111 ii Behoud betaald voetbal Zeeland Een leus welke voetbalminnen- de gehorigen in de provincie en 'erbuiten als muziek in de oren |klonk. Legaal betaald voetbal. 'Bestuurders van 'amateurclubs' idroomden zich al af hoe hun ach- ■terkamertjes-geronsel binnen kort zal kunnen worden omge- 'bogen naar een festiviteit van de !eerste orde. Bijvoorbeeld: de plaatselijke drukker signeert samen met een 'nieuwe vedette een 'amateur contract', dit vastgelegd door fo tograven en breeduit beschre ien door een lid van de vereni ging (toevallig ook sportjouma- iist): of een brave installateur presenteert zijn nieuwe selectie - aanschouwelijk gemaakt door iene restaurateur - en oreert zon der angst voor belastingambte naren hoeveel francskes hij daar voor over heeft gehad. (Droom) 'voorbeelden genoeg aan te dra gen. Edoch.... de intentie van Ron Verstraetens slogan behelst één betaald voetbalorganisatie. De leermeester van NS-machi- histen tracht met enorme inzet de VCV-Zeelandtrein op de rails te houden. Storende factoren zo als: omstreden ex-bestuursle- Clen en ambitieuze oudpapier- verzamelaars die voor zichzelf een beloning in het vooruitzicht Stellen in de vorm van een (be taalde (bestuursfunctie. dienen met onmiddellijke ingang van het VCV-perron te verdwijnen. Zij vormen - gelijk rancuneuze clubbestuurders, die hun 'ster spelers' voor een ietsje meer naar de VCV zagen vertrekken - bergachtige drempels voor po tentiële sponsors of capabele be stuurders. De veiligheidscoördinator Ver- straeten - op wiens functioneren Philadelphia HEINKENSZAND - De in de PZC aangekondigde familie ontmoetingsdag van de protes tants-christelijke oudervereni ging Philadelphia, die zaterdag 9 mei in De Stenge in Heinkens- zand zou worden gehouden, gaat niet door. De bijeenkomst is uit gesteld tot volgend jaar. als zodanigsinds zijn komst (VC Vlissingen - Den Haag) niets aan te merken valt - verdient het om binnen gestelde termijn het streefbedrag te halen. Deze ai mabele heer vindt ongetwijfeld ook de juiste mensen voor de juiste posities binnen het be stuur. Eenieder zal hem kritisch volgen. wim Hierck Vredehoflaan 97 Vlissingen De betekenis van de bijbel In de rubriek Levensbeschou wing van 25 april jl. plaatst Tevel de literatuur in de bijbel op het zelfde niveau als de algemene li teratuur. Denatureert dat de be tekenis van de bijbel?, vraagt Tevel en hij antwoordt: „niet in het minst, integendeel zelfs". Hij legt dit antwoord echter niet verder uit. Ik was juist nieuwgie- rig naar de gegevens die Tevel zou aanreiken om het dan toch maar bijzondere karakter van de bijbel nader te onderbouwen. Zou Tevel dat namelijk wel ge daan hebben, dan was hij tot de bekentenis gedwongen om de bijbel - gemeten aan de algeme ne literatuur - onvergelijkbaar en van goddelijke origine te ach ten. Niet één keer ben ik in de be schouwingen het zgn. zelfgetui- genis van de bijbel tegengeko men. M.a.w. dat de bijbel van zichzelf verklaart 'van Boven' af komstig te zijn. (Voor de geïnte resseerden: zie 2 Tim 3:16; 2 Petr. 1:20, 21). Primair bewijs. Behal ve dit openbaringsgegeven be staat er ook het ervaringsgege ven. In de'Nederlandse Geloofs belijdenis (art. 5) wordt dit zó tot uitdrukking gebracht: „En wij geloven zonder enige twijfel al wat in de Schrift begrepen is; en dat niet zozeer omdat ze de kerk aanneemt en voor zodanig houdt, maar inzonderheid, om dat ons de Heilige Geest getui genis geeft in onze harten dat zij van God zijn". Secundair bewijs. Ten derde nog dit bewijs dat de bijbel niet slechts literatuur is over God. maar van God: de bij bel is gelezen door meer mensen, gepubliceerd in meer talen en verkocht in grotere aantallen dan enig ander boek ter wereld. Gerard de Rijke Pres. Rooseveltlaan 101 Vlissingen De winkel van boer-groenteteler Sandee. die door vier Kamperlandse middenstanders van broodroof wordt beticht. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster KAMPERLAND - Vier mid denstanders uit Kamperland hebben een kort geding aan gespannen tegen A. Sandee, boer èn eigenaar van een groente- en fruithandel aan de Noordstraat in Kamperland. De middenstanders beschul digen Sandee, die ook staten lid voor het CDA is. van 'broodroof. Volgens de mid denstanders springt Sandee wel erg nonchalant met aller lei regeltjes om. Zo zou hij zich niet houden aan bestem mingsplan-bepalingen. San dee mag in een deel van z'n winkel alleen (zelfgeteelde) groente en fruit verkopen. Maar hij heeft daar ook een ruime voorraad kaas, zuivel, brood en vleeswaren op de schapjes liggen. Ook zou hij zich weinig van de wettelijke sluitingstijden aantrekken. Oneerlijke concurrentie, vin den vier middenstanders uit Kamperland Ze proberen via de rechter hun gelijk te halen. Vrijdag 8 mei dient een kort geding voor de Middelburgse rechtbank. Sandee weigerde dinsdag elk commentaar. De kwestie steekt nogal inge wikkeld in elkaar. De Super van Sandee ligt op de grens van twee bestemmingsplan nen. Daardoor kan het gebeu ren. dat Sandee in het ene deel van z'n winkel wèl'en in het an dere deel van z'n winkel geen ruim assortiment aan de man mag brengen. Een beetje mal le situatie. Dat vond het sta tenlid ook. Toen hij begin maart van de gemeente op dracht kreeg de Edammers, de flessen melk en andere ver- sprodukten uit het linker deel van zijn winkel te verwijderen, schreef-ie een brief aan het da gelijks gemeentebestuur van Wissenkerke. Hierin vroeg het statenlid om een bestem mingsplanwijziging Sandee trof op het gemeente huis van Wissenkerke een be grijpende blik. Natuurlijk wil den b en w wel meewerken, maar onder één voorwaarde: een uitbreiding van Sandees nering zou niet mogen leiden tot een verzwaring van de con currentie van de overige plaat selijke levensmiddelenzaken. Om aan te tonen dat van con- currentieverscherping geen sprake is. zou Sandee gedwon gen kunnen worden op eigen kosten een zogeheten distri butie-planologisch onderzoek (dpo) te laten verrichten. Vier ondernemers hebben in middels tegen de gevraagde bestemmingsplan wijziging een bezwaarschrift ingediend. Voor hen staat vast: Sandee overtreedt de regels en bedrijft oneerlijke concurrentie Om tot die conclusie te komen hoeven ze de uitkomsten van een dpo niet eens af te wach ten. Procedure „Zo'n procedure duurt enorm lang. In de tussentijd kan het bedrijf gewoon doorgaan met de verkoop. Vandaar dat we via een geding op korte ter mijn maatregelen willen af dwingen". legt supermarktei genaar I. A. de Regt uit. „Pure broodroof', noemen hij en zijn drie collega's G. J. Clement (Attentmarkt Clement). J A. Filius (C-1000) en L. Koster (Slagerij Koster) de handelwij ze van het statenlid. „Kamper land heeft maar 1800 inwo ners. We hebben al zoveel za ken die voedsel verkopen. Op zo'n manier help-ie de handel om zeep. Wij worden uiteinde lijk de dupe De vier onderne mers schatten dat ze 'enkele tientallen' procenten minder inkomsten hebben door de as sortimentsuitbreiding van het Kamperlandse bedrijf. Sandee vindt de bezwaren niet gegrond, zo blijkt uit zijn brief van 19 maart aan het dagelijks gemeentebestuur van Wissen kerke. Hij beroept zich hierin ondermeer op een onderzoek van de ondernemersvereni ging waaruit volgens hem blijkt dat 'nog enige uitbrei ding in het winkelbestand mo gelijk is.' Supermarkteigenaar De Regt: „Een aantal studen ten heeft in 1990 inderdaad een kleine enqüete gehouden onder toeristen. Daaruit bleek dat mensen nog behoefte heb ben aan een aantal boetiek achtige winkeltjes, geen extra supermarkt." De Regt vindt Sandees gedrag stijlloos. „Je zou van een sta tenlid toch anders verwach ten. Hij lapt alle regels gewoon aan zijn laars." Zo houdt San dee zich ook niet aan de win kelsluitingswet. weten de mid denstanders uit eigen erva ring. Slager Koster: „Hij draait zeker meer dan de toe gestane 5*2 uur per week Pro testen bij de gemeente bleven zonder resultaat.'„Dat is een zaak van de politie, kregen we te horen. We gaan hier in de toekomst ook stappen tegen ondernemen." Harmen van den Heuvel: maken." je hobby je werk te foto Camile Schelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Harmen van den Heuvel uit Terneuzen maakte twee jaar geleden op ei gen initiatief een documentaire over de Oosterschelde. Hij pro beerde zo een voet tussen de deur te krijgen in het filmwe reldje. Dal is hem aardig gelukt: 'Oosterschelde, meer dan alleen maar water' sleept in binnen- en buitenland de een na de andere prijs in de wacht. Van den Heuvel, eigenaar van een duikbedrijf, rekent filmen al ruim twee jaar tot zijn grootste hobby. „Voorheen fotografeerde ik. Toen tijdens een vakantie al mijn apparatuur verloren ging, betekende dat een soort kente ring." Van den Heuvel kocht een. voor die tijd uiterst moder ne. onderwatercamera en de filmkoorts maakte zich van hem meester. Hij besloot uit eigen initiatief een onderwaterfilm te maken om zichzelf daarmee te kunnen presenteren. „Ik wilde niet met mijn mond laten zien wat ik kon. maar meteen met een produktie tonen wat ik waard ben." Met succes, want op festivals in on der meer Antibes en Antwerpen veroverde de amateurfilmer res pectievelijk de eerste en tweede plaats Hij draait nu nog mee in een festival in Frankfurt en zit nog in de race voor de Sony- award in Nederland. De film gaat voornamelijk over de dieren die leven op de bodem van de Oosterschelde. „Een boeiend natuurgebied", aldus de filmer. „Ik wou bewijzen dat je niet per se naar het zuiden hoeft te gaan om te genieten van het leven onder water. Het is hier ook mooi." De documentaire toont een grote verscheidenheid aan dierlijk leven. „Er was erg veel biologische kennis voor no dig om de film te maken. Ik heb er heel wat boeken op nagesla gen. Door werkzaamheden met het duikbedrijf ben ik echter al vaak in de Oosterschelde ge weest. Ik weet inmiddels van veel vissen wanneer ik ze kan vinden en waar ik ze kan vin den." Vrijwel 'het hele pakket' voor de documentaire is door Van Den Heuvel zelf gedaan,. Ook het schrijven van de tek sten. Het inspreken liet hij aan iemand anders over, Harmke Pijpers, VPRO-presentatrice en wellicht dë documentaire-stenj van Nederland, Afspraken ket succes van de film heeft hem bekendheid gegeven, na. De agenda van de filmer bevat al een groot aantal afspraken voor opnamen. „In januari ga ik naar Sri-Lanka Voor een universiteit op het eiland film ik een koraal rif. Ik plak er dan meteen een paar weken achteraan om zelf een documentaire van het land te maken." 't Zijn tweede grote produktie na; dert inmiddels zijn voltooiing. Het betreft hier een film over het bergen van lijken van de Egypti sche veerboot 'Salem Express' die december vorig jaar kapseis de en zonk. Van Den Heuvel was toevallig in de buurt en legde zo doende de operatie vast. „De film geeft aan hoe de hulpverle-- ning bij een dergelijke ramp te werk gaat. De Nederlandse ma rine heeft interesse getoond," zegt hij trots. De droom van Van Den Heuvel is om zelf een filmproduktiebe- drijf te beginnen. Als het even kan. gespecialiseerd in onderwa terfilmen. „Het is mooi als je van je hobby je werk kan maken, en helemaal als je van twee hobby's je werk kan maken.' van onze verslaggever HILVERSUM - De Middelburg se volksmuziek-kenner Phons Bakx presenteert morgen. Ko ninginnedag, samen met Walter Slosse een acht uur durend VPRO-radioprogramma over de mondharp. Bakx, van wiens hand afgelopen week een boek over de mondharp verscheen, tekent ook voor de voorberei ding en samenstelling van het programma, dat wordt uitge zonden op Radio 4. De Vietnamese musicoloog Tran Quang Hai noemt de mondharp een instrument met klankeigenschappen die uitste kend passen in elektronische muziek. Zijn demonstratie, afge lopen vrijdag in*het Amster dams Tropeninstituut, overtuig de de kenners zo dat ze er niet van zullen opkijken wanneer het oerinstrumentje binnenkort op zwepend de house-party's bin nendringt. Tran Quang Hai staat zo op het oog dichter bij het cultuurgoed van de Tibetaanse monnik dan bij dat van het disco-publiek. Maar hij glundert bij de gedach te dat de ritme- en klankpatro nen van zijn mondharpen door house-producenten worden 'af getapt' om er een dansende meute oorverdovend mee in trance te brengen. Schakel De mondharp als hypnotiseren de schakel tussen prehistorische klankrituelen en hypermoderne popmuziek. Het is slechts één van de vele aspecten die de aan dachtige. en bovenal volharden de luisteraar tijdens de uitzen ding van morgen zullen frappe ren. Niet alleen de muzikale, maaf vooral ook de uiteeenlopende mystieke en folkloristische as pecten komen aan de orde. Int het laatste uur van het program- ma worden ook opnamen uitge zonden van het Middelburgs Mondharp Trio en van een groep mondharpimprovisatoren rond de West-Zeeuws-Vlaamse kun stenaar Karei C. Korfker. Het VPRO-programma duurt van 16 tot 24 uur. Enkele onder delen: 16 uur reis om de wereld; 17 uur klassiek werk: 18 uur smeedkunst; 19 uur archeologie, hekserij, natuurgodsdiensten; 20 uur Siberië (sjamanisme). 21 uur folklore: 22 uur concert John Wright (Engeland). Tran Quang Hai (Vietnam) en Bernard Van- derheijden (Belgiei; 23 uur Ne derlands enthousiasme Boskalis slot van pagina 9 der R. van Gelder kunnen het niet laten om de Oostduitse bag geraar massaal met modder te bekogelen. „Het bedrijf heeft geen capaciteit en geen ver stand van het vak. We zijn be nieuwd of ze het werk af kunnen maken", aldus Verstoep. Hij liet doorschemeren dat bij deze lage prijzen nauwelijks kwaliteit valt te leveren. BBB zou volgens Boskalis een baggerproject in de Duitse rivier de Elbe hebben uit gevoerd, maar. zo maakte Ver stoep duidelijk, daarna werd BBB vervangen door een duur dere en dus betere b

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 13