Bedrijf beboet na val werknemer 'Afwijzen van scholenfusie is geen identiteitskwestie' 8PZC Jazzstichting en Blue Jeans Big Band jubileren Toneelspeld voor Souburger Grote beurt legt raffinaderij Total bijna maand stil faganrog afwezig op pev rij dingsfestiv al provincie 17 Firma verantwoordelijk gesteld voor ongeluk bij bouw centrale lezers schrijven DINSDAG 28 APRIL 1992 sn een medewerkster puf vMiddelburg - Het viissingse scanstructiebedrijf Sicon kreeg 0 ujaandag naar aanleiding van m4n ongeval dat een werknemer c^erkwam een boete van 5000 lilden opgelegd voor het onvol- 35 bende toezicht houden op de "upjdeving van de veiligheids- it Oorschriften. De man viel april a I^>rïg jaar bij de bouw van de onÓnereentrale in Geertruiden- )e Org van een stalen balk op 80 Sroféter hoogte en kwam op een n e4ven meter lager gelegen stel- Rfeg terecht. Hij was niet vast- Cat^maakt met een veiligheids- In- ;ev« 10 f) de zitting van de economi- >ptijhe politierechter in Middel- ddérg betoogden de directeur en >e Q veiligheidsfunctionaris van <|con dat de werknemer zelf de verzaak van het ongeval was. De 1 zijjiligheidsinstructies schrijven ïrerlor dat iemand die op een der- ureilijke onbeveiligde plek moet 3 mferken. een veiligheidsgordel naioet dragen. Bovendien was hij beigen initiatief naar boven ge- lommen. hoewel zijn taak het ïdienen van een lier op een la- [r niveau was. Iïj werkte met een ploeg van er man, waarvan drie de ijze- balken, die hij omhoog hees. de binnenzijde van de ketel id moesten bevestigen. ging op eigen houtje zijn '/Jllega's bij dat werk assisteren. :n hij met een koevoet tussen balk en de bevestigingsplaats oméikte, schoot het gereedschap berjs en viel hij achterover. Bij zijn liep hij betrekkelijk lichte irwondingen op. "Hij heeft veel iluk gehad", constateerde de ligheidsman. Als gevolg van ongeval durft hij echter niet /Bileer op grote hoogte te werken, -ZeI iljoi vergadering |tomapatiënten ERIKZEE - De afdeling Zee- d van de Nederlandse Stoma- reniging Harry Bacon komt iterdag 16 mei bijeen in het Ro- Kruisziekenhuis te Zierikzee. een kort huishoudelijk ge- •elte, volgt een bestuursverkie zing. Vervolgens houdt stoma- sirpleegkundige J. Arts een le- aZjng, waarna de film 'De onzicht bare oplossing' wordt vertoond. la£]e bijeenkomst begint 's mid- uutgs om half twee. zodat hij binnen het bedrijf een andere functie kreeg. De veiligheidsfunctionaris be nadrukte dat het bedrijf juist heel veel aan veilig werken doet. Zo krijgen nieuwe werknemers bij indiensttreding een boekje met de veiligheidsinstructies en wordt hen iedere twee maanden voorlichting over veiligheid ge geven. De functionaris maakt el ke twee weken een ronde op alle plaatsen waar Sicon werkt. Officier van justitie mr J. J. A. Groen vond de papieren maatre gelen bij indiensttreding onvol doende. ..Zo'n boekje zou ik niet lezen", zei de officier, „en dat is ook niet wat de wet bedoelt. Er zijn specifieke instructies nodig. Wat het bedrijf aan veiligheid doet is volstrekt inadequaat." De advocaat van Sicon, mr J. van der Wijst, voerde aan dat een werkgever niet te allen tijde toezicht op de werknemers kan houden. „Er wordt daar steeds op veiligheid gehamerd. Bijna- ongevallen worden steeds met het personeel besproken", aldus de raadsman, die vond dat het ook niet aan de montageleider ter plaatse was te wijten dat het slachtoffer naar boven was ge gaan. Hij wees erop dat de bouw plaats een groot terrein is, waar niet alles te controleren is. Verder merkte hij op dat de Arbo -wet en het Veiligheidsbesluit een deel van de verantwoording voor de veiligheid bij de werkne mer leggen. Het slachtoffer heeft zijns inziens niet voldaan aan de verplichting persoonlijke veilig heidsmiddelen te gebruiken. „Hij had hier eigenlijk gedag vaard moeten worden", besloot hij zijn pleidooi. Economisch politierechter mr A. A. Schuering zag het anders: „Het is niet zo dat de verant woordelijkheid van de werkge ver ophoudt waar die van de werknemer begint." In het. rap port van het ongeval had hij ge lezen dat de man wel vaker naar boven ging, hoewel dat niet zijn taak was. De arbeidsinspectie zei bepaalde aanwijzingen te hebben dat er bij Sicon wel meer de hand werd gelicht met de vei ligheid. „De werkgever is ver plicht erop toe te zien dat werk nemers alle veiligheidsvoor schriften in acht nemen", stelde mr Schuering. Hij vond dat Si con in dit geval, waar op grote hoogte in extreem gevaarlijke omstandigheden werd gewerkt, te kort geschoten was. Het von nis was conform de eis. en onze verslaggever Gissingen - Het Bevrij- Ingsfestival Zeeland dat dins- ag 5 mei voor het eerst in Vlis- ingen wordt gehouden, krijgt en iets ander programma. De ussische dans- en muziekgroe- tn uit Taganrog die zouden op- leden, kunnen niet komen. Zij lebben niet op tijd officiële feisdocumenten kunnen krij- fen. jet bevrij dings vuurwerk dat m 23.00 uur wordt afgestoken, eeft een andere plaats gekre- fen: niet bij de Oranjemolen, iaar op de kop van de Oranje- ijk. De dijk is vanaf 12.00 uur bor het publiek gesloten. Het Uurwerk is het best te zien van- f de oprit van de Boulevard De Juyter en in de omgeving van de joopmanshaven, op de kop van et Bellamypark. ji het kort een overzicht van het feels gewijzigde programma: iellamypark i.00 uur Junior Wells (blues- tusicus) p.00 uur Donké (Westafrikaan- iband) 7.15 uur Korenslag B.40 uur spreker B.45 uur Third World (reggae uit fimaica) j.25 uur spreker 1.30 uur Garland Jeffreys (Ame- jkaanse zanger) (op grasveld Bellamypark: infor matiemarkt en drukproject kun stenaarsgroep Mass Indivi dual Moving) Oude Markt 14.00 uur Surmese (muziek groep) 16.00 uur Sinar-Melati Pentakci- lat (idem) 17.00 uur The Kay LC (hip-hop) 18.00 uur Accordeola 19.00 uur City and Eastern Jazz band 19.55 uur spreker 20.00 uur Internationale Nieuwe Scène met theaterstuk Zij kwa men van het zuiden 21.30 uur Bevrijdingsbal met Splendid Sint-Jacobskerk 16.00 uur Marianne Boer (piano recital) Scheldeplein 14.00 uur repetitie Korenslag De Ruyterplein (kop Bellamy park) vanaf 14.00 uur kinderfestival met onder meer kindervrij markt, schminken, springkus sen en optredens Ali-Ali en Su- leika Rondeel (bij Koopmanshaven) 15.15 uur voorstelling theater groep Makadam Bioscoop Alhambra 14.00. 16.00 en (bij genoeg be langstelling) 20.00 uur vertoning historisch filmmateriaal bevrij ding Zeeland pn een medewerker IIDDELBURG - De Jazz Akti- iteiten Stichting Zeeland lASZ) en The Blue Jeans Big land vieren zaterdagavond sa- len feest. Beide clubs bestaan 5 jaar. The Blue Jeans geven en gala-concert in de grote zaal an de Middelburgse stads- chouwburg en voor de jarige tzzclub speelt Big Mamma's azz Band aansluitend in de chouvvburgfoyer. fae Blue Jeans Big Band speelt weer vele jaren onder leiding hn Jack de Boo van Uijen. De lig band heeft voor het gala-con- ert. Jeffrey Garth (zang) en Jan jerwey (mondharmonica) Wee gerenommeerde solisten - (itgenodigd. Er is inmiddels al jeel wat gerepeteerd. Voor de iand is het optreden met de beide beroepsmuzikanten een bijzondere uitdaging. Big Mamma's Jazz Band speel de al vaker voor de Zeeuwse jazz club. Big Mamma (Marjan Steenhof) is een uitgesproken oude stijl jazz-zangeres die haar naam wat omvang en stemvo lume betreft zeker waar maakt. Haar repertoire bestaat onder meer uit nummers van Bessie Smith, Sophie Tucker en Sippie Wallace. Met trots draagt deze bluesy zangeres de bijnaam 'blanke negerin'. De muzikale begeleiders van Big Mamma zijn Jaap Mook - trompet, Remco van de Gugten - saxofoon/klari net, Victor Bronsgeest - trom bone. Arthur de Jong - piano. Dik Klijn - banjo, Wietze van Foeken - string-bas en Ger Booi- man - drums. Het jazzfestijn begint om 20.00 uur. STEC-voorzilter Ad Mijnsbergen (r) speldt de zilveren toneelspeld op bij Frans Walhout. foto Oscar van Beest van een medewerker OOST-SOUBURG - De Souburger Frans Walhout is onderschei den met de zilveren speld van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. Dat gebeurde maandagavond tijdens een jaar lijks feestje voor de leden van het Souburgs Toneel en Cabaret, kortweg STEC genaamd, in het repetitielokaal De Blazer in Oost-Souburg. Walhout kreeg zijn onderscheiding omdat hij al 25 jaar deel uitmaakt van dit toneelgezelschap. STEC-voorzit- ter Ad Mijnsbergen speldde de onderscheiding op bij de volko men verraste jubilaris. De onderscheiden toneelspeler heeft in de loop der jaren een groot aantal rollen gespeeld. Een rol - van directeur - speelde hij zelfs zo echt, dat de schoonmoeder van zijn tegenspeelster in dat stuk enkele jaren niet tegen hem heeft gesproken. „Ik was in die rol ook een echte rotvent", weet Walhout zich nog goed te herin neren. Bella Mijnsbergen belichtte de door Ankie Neve in dicht vorm geschreven toneelloopbaan van de jubilaris, die behalve directeur ook rollen van onder meer tuinman, charmeur, boer. PTT-beambte. korporaal en theaterdirecteur heeft gespeeld De STEC brengt meestal twee produkties per jaar en in die 25 jaar heeft Walhout er nagenoeg geen enkele gemist De 51-jarige toneelspeler werd ook door zijn medespelers met tal van attenties in het zonnetje gezet. Ook mevrouw Walhout werd in de hulde betrokken. Zij kreeg behalve bloemen ook lovende woorden voor de steun aan haar man in zijn 25-jarige toneelloop baan. De bijeenkomst werd onder anderen bijgewoond door Neeltje Flipse. Bart Reijerse en Lou Bosschaart, drie ereleden van de Souburgse toneelvereniging. De STEC is inmiddels weer hard aan het repeteren aan een nieuw toneelspel. Het blijspel 'Bruintjes bier bruist beter' wordt in het najaar ge speeld onder leiding van de nieuwe regisseur Burt van der Waals. De voorjaarsuitvoering kon door allerlei omstandigheden niet doorgaan. Directeur De Steelant Terneuzen betreurt aantasten goede naam van onze verslaggever TERNEUZEN - De afwijzen de houding van directie en be stuur van de katholieke scho lengemeenschap De Steelant in Terneuzen tegenover een samenwerkingsverband van scholen in de Scheldestad heeft niets te maken met een identiteitskwestie. Volgens directeur C. D. A. Vermeulen van De Steelant dringt de pro vincie een fusie op tussen zijn school en niet levensvatbare onderwijsvormen. Het gaat hier om de schakelklas en ih- no en leao-opleidingen die nu nog verbonden zijn aan de LBO-scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen. De Steelant-directeur ver wacht niet dat de door onder- wijsgedeputeerde A. J. Dijk- wel voorgestelde federatie van scholen daaraan veel zal ver anderen. „Wat voor samen werkingsvorm er ook gekozen wordt, er komen daardoor niet meer leerlingen op die Leeuw tjes-opleidingen en daar draait het om", zegt Vermeu len. In diskrediet Vermeulen betreurt het dat de afgelopen weken de goede naam van zijn school en zijn persoon door provincie en an dere bij de fusieperikelen be trokken instanties in diskre diet zijn gebracht. „Het is ver bazingwekkend". stelt hij. „hoe steeds allerlei argumen ten worden aangehaald, maar het werkelijke argument nooit wordt genoemd. Als het zou gaan om levensvatbare onder wijsvormen, dan zou men in de rij staan om ze te mogen opne men. Het is bekend dat De Leeuwtjes lang onderhande lingen heeft gevoerd met De Vaart. Vervolgens met het Pe trus Hondius, en toen alles niet haalbaar bleek werden de andere scholen in het overleg betrokken. Uitdrukkelijk is op dat moment door de provincie gezegd dat er geen sprake was van een fusie, maar dat het be houd van onderwijsvormen in het overleg centraal stond. Mogelijk was dit een lokkertje, want toen alle schoolbesturen hadden toegezegd te willen meedenken over het behoud van de opleidingen, werd van hen ook gevraagd om maar eens even te besluiten hun identiteit op te heffen. Dat niet De gebouwen van de rk-scholengemeenschap De Steelant in Terneuzen. foto Camile Schelstraete alle schoolbesturen (dat van De Vaart en Petrus Hondius wel) direct stonden te trappe len moge duidelijk zijn. Zo'n ingrijpende beslissing wilde men eerst vooraf laten gaan door een gedegen onderzoek. Inmiddels hebben alle school besturen toegezegd een onder zoek te beginnen naar mogelij ke samenwerkingsvormen in de toekomst, waarbij identi teit overstijgende vormen niet uitgesloten worden." Kwalijk Volgens Vermeulen is het een kwalijke zaak dat provincie- en gemeentebestuur er nu op uit zijn om iemand lof liever een instituut) een fusie met De Leeuwtjes in de maag te split sen. „Nu gaat een fusie meest al vooraf door een onderzoek, waarbij alle consequenties op papier staan en normale de mocratische inspraakproce dures worden gevolgd. Over de gevolgen van een fusie met De Leeuwtjes staat niets op papier Het is gewoon een kwestie van slikken en daar na...? De Steelant telt volgend schooljaar 321 leerlingen, vol doende om de school goed te laten functioneren, maar we kunnen ons de weelde niet per mitteren daar nog eens drie noodlijdende afdelingen bij op te nemen; daar zijn nu en in de toekomst niet genoeg leerlin gen voor. Als het gemeentebe stuur van Terneuzen het dan toch zo belangrijk vindt om die onderwijsvormen in stand te houden, dan moet het toch niet zo moeilijk te zijn om deze aan het Petrus Hondius te koppelen. Eventuele nadelige financiële gevolgen van zo'n fusie komen dan ten laste van de gemeente", meent de direc teur. Vermeulen en voorzitter M. Vermunt van het Steelant-be- stuur reisden maandagmid dag naar Breda om daar van de Diocesane Schoolraad alle ins en outs van het gesprek van vorige week van de raad met gedeputeerde A. Dij kwel vrijdag te vernemen. In dat overleg bracht Dijkwel de vor ming van een federatie van scholen in Terneuzen als laat ste redmiddel voor de leao-, ih- no en isk-opleidingen in stel ling. Voorzitter Vermunt liet gisteravond na afloop van het gesprek met de raad weten woensdag met de vertegen woordigers van de provincie over het aangedragen alterna tief van gedachten te zullen wisselen. Vooruitlopend op die bijeenkomst wilde hij ver der geen mededelingen doen van onze verslaggever VLISS1NGEN - De raffinaderij van Total in het Sloegebied is van 30 april tot 27 mei buiten bedrijf. Alle installaties wor den stilgelegd in verband met een tweejaarlijkse grote beurt. Die bestaat uit onderhoud en in spectie. Verder zal een aantal reparaties en aanpassingen worden uitgevoerd. De ramnaaerijstop geeft veel ac tiviteit op het Totalcomplex. Donderdag wordt de produktie in de eerste fabrieken gestaakt. Begin volgende week moeten al le onderdelen van de raffinaderij zijn uitgeschakeld. Op 4 mei wordt het hele bedrijf overgedra gen aan de onderhoudsdiensten. Bij het karwei zijn 60 aanne mingsbedrijven met ongeveer 600 werknemers betrokken. In de destillatie-eenheid voor ru we olie. de benzinefabriek en de ontzwavelingsfabriek voor gaso- lie wordt bijna alle apparatuur geopend, schoongemaakt, geïn specteerd en eventueel gerepa reerd Dat zelfde geldt voor een aantal tanks in het tankpark. Verder worden onder meer repa raties en verbetenngen uitge voerd aan de fakkels. Een van de bedoelingen hiervan is tot een vermindering van het geluid te komen Ook wordt de top van de oude schoorsteen gerepareerd. In de hydrocracker staan een wisseling van de katalysator en enige modificaties op het pro gramma. Buren Total heeft de bewoners van Borssele, Nieuwdorp en 's-Hee- renhoek door middel van een nieuwsbrief op de hoogte gesteld van de werkzaamheden aan de raffinaderij. „Het is een goede gewoonte dat je je buren bij dit soort activiteiten even laat we ten watje aan het doen bent", al dus Total-manager A. Roelse. „want dat we met groot onder houd bezig zijn. zal zeker opval len. Het laten draaien van een raffinaderij is betrekkelijk wei nig arbeidsintensief. Zo'n stop levert echter een hoop drukte op Er verrijzen kranen en komt meer transport, binnen en bui ten het terrein." Total heeft maatregelen getrof fen om eventuele stankhinder te voorkomen. De installaties wor den, voordat ze open gaan. zo goed mogelijk vrijgemaakt van koolwaterstoffen. Bij het weer in gebruik nemen van de installa ties (vanaf 22 mei) kan de raffina derij volgens Roelse tijdelijk wat meer geluid produceren dan vóór de stop. omdat bij zo'n op start meer stoom moet worden afgelaten en gassen worden af- gefakkeld dan wanneer de fa brieken normaal in bedrijf zijn. Pastoor G. Rosenberg overleden van onze verslaggever VLISSINGEN - In zijn woon plaats Vlissingen is afgelopen weeekeinde pastoor G. M. J. Rosenberg (66) overleden. In verband met zijn gezondheid ging hij vorig jaar april met emeritaat. Pastoor Rosenberg wordt morgen (woensdag) om ongeveer 14 uur begraven op het RK-gedeelte van de Noor derbegraafplaats te Vlissingen. Rosenberg was van 1954 tot 1966 kapelaan in Middelburg. Ook was hij aalmoezenier van het Huis van Bewaring en hield hij zich bezig met de schoolcate chese. In 1966 werd Rosenberg kapelaan van de Emmanuel-pa- rochie in de Vlissingse wijk Paauwenburg, een paar jaar la ter werd hij pastoor. Vanaf sep tember 1987 was hij tevens pas toor van de Petrus en Paulus Pa rochie in Middelburg. Sinds 1 maart 1991 was pastoor Rosenberg met emeritaat. Ge dwongen door zijn gezondheids toestand moest hij zijn taken neerleggen. Na een verblijf in Der Boede woonde hij in een flat in Paauwenburg. Rosenberg probeerde altijd zo dicht moge lijk bij de mensen te staan. Voor pastoor Rosenberg wordt vandaag (dinsdag) om 19 uur een avondwake gehouden in de Em- manuelkerk. Woensdag om 12 uur vindt daar ook de Eucharis tieviering plaats, waarna de be grafenis volgt. Deze rubriek i.s uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len ol' commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeljng geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. I I I I I I I I I ITTT Ruimte voor de natuur Al generaties lang bevindt zich in de duinen van Oostkapelle een kippenfarm. Afgelopen don derdag werd triomfantelijk mee gedeeld dat de verhuizing van dit bedrijf plaats kon gaan vin den; het experiment objectge- richt beleid beperking amoniak- emissie werd afgerond. Zolang ik mijzelf kan herinneren ligt er achter mijn huis een na tuurgebied dat zijn gelijke niet kent. Sinds kort heerst er in Ne derland een natuurbescher mingsmanie, die omhooggeval len studentjes de gelegenheid biedt zich eens lekker uit te le ven op andermans erfenis. (Na tuurlijk met de beste bedoelin gen...) Wat eens een oase van rust was voor plant en dier is nu het centrum van activiteit ge worden: vrachtwagens en kra nen crossen door de duinen, paarden en koeien lopen nu waar anders herten liepen te gra zen. Een horde vrijwilligers hakt prunussen, het kanaal moet ge dempt. het unieke naaldboom- bos moet gekapt, de kippenfarm moet verhuizen naar een lokatie op hemelsbreed zo'n 3 km van de oorspronkelijke plaats. Behalve de kosten van deze ope ratie wordt er van de belasting betaler verwacht dat hij/zij ook nog eens deze regelneven van een weibelegde boterham voor ziet. De oplossing van het pro bleem is voor mij zonneklaar; trap de bioloog met aanhang en al de straat op, en laat de natuur de natuur. Dat bespaart ons niet alleen een hoop geld, maar geeft ons ook de gelegenheid tot in lengte van dagen te genieën van dat schitterende plekje Walche- ren- E. Rotte, Vroonweg 1, Oostkapelle Delta Band Dinsdag 31 maart verscheen in de PZC een artikel over het 25- jarig bestaan van de Delta Band van de Kon Harmonie 'Ons Ge noegen' te Vlissingen en haar op richter. de heer Vuijk. Deze berichtgeving nu. is on juist. Juist is dat 25 jaar(?> gele den de naam Delta Band voor het eerst genoemd werd, maar de oprichter van deze band is be slist niet de heer Vuijk. De oorsprong van de band gaat terug tot 1945 Begonnen werd toen alleen met een groep tam boers. Deze groep kreeg de naam 'Drumband. In 1950 was deze Drumband- groep al uitgebreid met koper blaasinstrumenten. Vóórdat de heer Vuijk optrad als tamboer- maitre van deze groep was er al een variatie aangebracht van slagwerk- en blaasinstrumen ten. De heer Vuijk komt de eer toe dat hij de band, die toen onder zijn leiding kwam, geleidelijk aan nog meer heeft gevarieerd betreffende de instrumentatie tot wat de Delta Band nu is. Dit heeft echter totaal niets te ma ken met de oprichting van de band. Ex.-penningmeesterl secretaris/voorzitter Kon. Harm. Oiis Genoegen D. Valkier. H. de Keyserstr. 1, Vlissingen Tiende reünie van 5-3 R.I. BERGEN OP ZOOM - Het 5e bataljon Regiment Infanterie houdt zaterdag 9 mei zijn tiende reünie Deze speelt zich op twee plaatsen af. 's Morgens komen de reünisten bijeen in de Cort Heijligerskazerne in Bergen op Zoom voor herdenking van de gesneuvelden en een kransleg- ging 's Middags wordt de reünie voortgezet in de Koningin Wil- helminakazeme in Ossendrecht, waar ook een gezamenlijke maaltijd wordt gebruikt. Presentatie plan Kunstcentrum Maisbaaigebied MIDDELBURG - De gemeente Middelburg presenteert vrijdag 15 mei officieel de plannen voor het Centrum voor Beeldende Kunst in het Maisbaaigebied. In de Oostkerk wordt een academi sche zitting gehouden. Architect A. van Eyck en A. Duivesteijn (directeur van het Nederlands. Architectuurinstituut) spreken over het thema 'Architectuur en beeldende kunst'. Voorzitter P. M. Bruinooge van de Raad van Toezicht van de Stichting Beeldende Kunst gaat in op het beleidsplan van de stichting. Na afloop van de lezingen wordt een bezoek gebracht aan het Mais baaigebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 27