Elf miljard voor stadsvernieuwing PZC L Overvaller ontsnapte uit gevangenis in Sittard abinet geeft fiat aanleg zuidelijke Betuwespoorlijn We zijn Prinses Anne officieel van Mark Phillips gescheiden FNV voert actie voor gezond werken V I5V'a Portefeuilles van visleer binnen- en buitenland Periode 1990 tot 2005 Gemeenten willen bijna het dubbele het weer in zeeland =E=S ml« L lape-druK -1000- j mistbanken H hofl^dmk "J 9 temperatuur VRIJDAG 24 APRIL 1992 O/l <.ze 2W0 pen\ ■>rt igrtjp in igei »ar>on de indt )EN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Heerma (volkshuisves- ing) blijft erbij dat een bedrag elf miljard gulden in de pe- iode 1990 tot 2005 voldoende is de stadsvernieuwing te vol- ooien. De gemeenten menen lat bijna het dubbele nodig is, j naar Heerma vindt hun argu- j nenten niet overtuigend, te- j neer daar uit recent onderzoek ilijkt dat de kwaliteit van de oningen in de steden beter is werd gedacht. [eerma zei dat donderdag bij de 2 iresentatie van de nota beleid Magere groei Hnkomens VS 'ASHINGTON (UPI) - Het in tomen per hoofd van de bevol- ting in de Verenigde Staten is avorig jaar met een magere 2,1 irocent gestegen. Dat is het aagste percentage sinds 1958, oen het inkomen met één pro- locent groeide, zo heeft het Ameri- :(ijkaanse ministerie van handel ójbekendgemaakt. V.' r ücko typ ikii voor stadsvernieuwing in de toe komst (Belstato). Deze nota wijkt, ondanks kritiek van ge meenten en provincies, nauwe lijks af van de ontwerp-versie, die een half jaar geleden ver scheen. Volgens Heerma betekent stads vernieuwing het wegwerken van achterstanden in vooroorlogse wijken. Daarmee is eindjaren '70 een begin gemaakt. Heerma meent dat er - gerekend vanaf 1990 - nog elf miljard gulden no dig zijn om het proces te voltooi en. Rond 2005 is de stadsver nieuwing „af', zo verwacht de staatssecretaris. De gemeenten zijn het daarmee niet eens. Zij denken dat er niet elf, maar zeker twintig miljard nodig is. De gemeenten vinden namelijk dat het opknappen van naoorlogse wijken ook tot de stadsvernieuwing behoort. Verder vinden zij dat er meer geld moet komen voor bodemsa nering. Zij zijn ook minder opti mistisch dan de staatssecretaris over de bijdragen die particulie ren in de stadsvernieuwing zul len steken. Heerma is echter van mening dat de naoorlogse wijken kun nen worden verbeterd met de in komsten die de verhuurders krij gen uit de extra huurverhoging (5,5 in plaats van 3 procent per jaar) die sinds vorig jaar van kracht is. Voor het overige acht hij de aannames van de gemeen ten te somber. Het kabinet schuift de verant woordelijkheid voor de stads vernieuwing ten onrechte af op de gemeenten. Dat zegt de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) donderdag in reactie op de presentatie van de nota. De VNG vindt dat Heerma onverantwoorde risico's neemt. De VNG blijft van mening dat de stadsvernieuwing in grote pro blemen komt als staatssecreta ris Heerma de komende 15 jaar slechts 11 miljard gulden aan stadsvernieuwing besteedt. De VNG acht het niet denkbeel dig dat Heerma met zijn beleid gettovorming in de hand werkt. Juist in de oude stadswijken waar al grote problemen als ver paupering en criminaliteit zijn, moeten sociale vernieuwing en stadsvernieuwing volgens de VNG hand in hand gaan. Bijzonder ernstig vindt de VNG het afschuiven door de staatsse cretaris van verantwoordelijk heden voor de monumentenzorg en voor de problemen in de na oorlogse wijken. Het is niet te verwachten, zo zégt de VNG, dat de restauratie van woonwijken 5^ Min ZAANDIJK - De FNV-actie Gezond Werken werd donderdag extra kracht bijgezet door een bezoek aan de 'modelonderneming' Pielkenrood-Vatenfabriek. De werknemer, rechts in beeld, moest eerst de vaten zelf op de lopende band tillen. Nu gebeurt dat mechanisch. De actie van de FNV begon afgelopen maandag en duurt tot en met vrijdag 12 juni. foto Koen Suyk/ANP AMSTERDAM (ANP) - Een van de drie overvallers die dinsdag in Amsterdam-Noord een supermarkt overvie len en 16 mensen in gijzeling namen, ontsnapte 14 ja nuari uit gevangenis De Geerhorst in Sittard. Hij ont kwam die dag samen met een topfiguur uit de Colom biaanse cocaïnemafia, de 40-jarige R.G.L., die 16 jaar cel moest uitzitten wegens drugssmokkel. De 29-jarige Ier B.Q. werd door de Amsterdamse recht bank op 14 oktober 1991 veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf wegens verschillende delicten. In april 1991 be roofde hij een vrouw van haar sieraden en een bedrag van 10.000 gulden. Hij bond zijn slachtoffer vast. drukte een dekbed in haar gezicht en dreigde haar te doden als zij naar de politie zou stappen. Daarna beroofde hij op 30 ter jaa k i ARNHEM (GPD) - De Betuwes- DOTffoorlijn komt op Gelders goflgrondgebied langs de A15 te lig- M|gen en sluit via Ressen, Ange- eerjren, Groessen en Zevenaar aan d op de bestaande verbinding met Doetinchem. Dat principe-be sluit heeft het kabinet gisteren e «genomen. De lokatie Elst-Val- ers burg is volgens de ministerraad oiihet meest geschikt om als con- rs fllainerwisselpunt ingericht te worden. Met deze „zuidelijke" tracé- /keuze komt het kabinet tege- igl moet aan de uitdrukkelijke zo wens van de provincie Gelder- jriland, de betrokken gemeenten en milieu-organisaties de Betu- (weroute niet door de Rijnstran- gen te trekken. De spoorlijn j,raakt" in het voorstel van de re- gering dit natuurgebied aan de -f zuidkant. „Van doorsnijding is geen spra ke. Wel zal het traject de nodige - Uitstraling op de Rijnstrangen -fhebben. Geluidhinder kan ech ter voor een groot deel worden weggenomen als overgegaan wordt tot de bouw van een spoortunnel voor de Betuwelijn onder het Pannerdensch Ka naal", aldus verkeersdeskun- dige J. van Doom van de provin cie Gelderland. Het kabinet heeft overigens gisteren een eventuele voorkeur voor een brug of een tunnel in het midden gelaten. Met de goedkeuring van de pla nologische kernbeslissing heeft het kabinet het licht op groen gezet voor de verdere procedu res die vereist zijn voor de aanleg van de Betuweroute. De spoor lijn moet de Rotterdamse haven via Geldermalsen en Zevenaar met het Duitse achterland ver binden. Het vijf miljard gulden kostende project is in de ogen van de regering van levensbe lang om de groei van het goede rentransport over de weg op te vangen. Een deel van het geld is al door het rijk gereserveerd, onder meer uit de extra aardgasbaten. URK - Piet Post (34) toont zijn produkten van visleer, waaronder portefeuilles en portemon nees. Hij begon op Urk de eerste Nederlandse visleerfabriek. Het afvalprodukt vissehuid wordt daar geplooid tot volwaardig leer. Deze methode wordt ook in Groot-Brittannië op kleine schaal toegepast. De huid van de baars wordt gebruikt voor de grote vellen, die van tong en kabeljouw levert kleinere op. foto Koen Suyk/ANP Eigenwijzer dan de meesten, heeft Peter Christ een eigen visie op basics, op kleding, op duurzaamheid en stijl, mode! Hij is eigenwijs en daar komt u voor a. a v Fergie mag paleis alleen nog binnen door de achterdeur basic - casual - and jeans w ear Langeviele I 4331 LR Middelburg LONDEN (RTR/DPA) - Prinses Anne. de dochter van de Britse koningin Elizabeth, is donder dag officieel gescheiden van haar echtgenoot Mark Phillips, zo is van juridische zijde verno men. De scheiding was na een hoorzit ting van vier minuten voor het Londense hof van Somerset House een feit. Anne en Mark, die in 1973 waren getrouwd, wa ren feitelijk al tweeëneenhalf jaar uit elkaar. Buckingham Pa lace kondigde op 13 april aan dat Anne een scheiding zou aanvra gen. Het echtpaar heeft twee kinderen. Het is de tweede scheiding bin nen de kleine kring van het Brit se koninklijke huis sinds de 16de eeuw, toen koning Hendrik VIII vier van zijn zes echtgenotes ver stootte. Hij scheidde van twee van hen en liet twee anderen onthoofden. Het uiteengaan van Anne en Mark verliep niet al te harmo nieus. Tot het laatste moment ruzieden de echtelieden over de verdeling van de meer dan 1500 geschenken die zij 18 jaar gele den op hun huwelijk ontvingen. De waarde werd toen op twee miljoen pond geschat (destijds zo'n 13 miljoen gulden). Het Britse koninklijk huis staat nog een andere scheiding te wachten, die van prins Andrew en Fergie. hertogin van York. Zij mag voortaan alleen maar via de achteringang voor leveranciers het koninklijk paleis binnen, zo meldt de Daily Mirror donder dag. De hoofdingang van het paleis, die voor de andere leden van de familie is gereserveerd, blijft voor Fergie gesloten op last van prinses Anne. Die wil niet meer dat Fergie maar in haar kamers „rondsloft". Om verdere ruzies met haar schoonfamilie uit de weg te gaan heeft Fergie gevolg gegeven aan het bevel, maar in timi zeggen dat ze diep geschokt is over deze vernedering. Na de bekendmaking van Fergie en Andrews scheidingsplannen liet Buckingham Palace weten dat de hertogin geen officiële verplichtingen meer zal vervul- I I I I I I I I I I ITT zonder forse overheidsbijdrage tot stand komt. Ook zullen de problemen in de na-oorlogse wij ken al snel vergelijkbaar worden met die in de voor-oorlogse wij ken, zo voorziet de VNG. Vandaag Een lagedrukgebied ten westen van de Britse eilanden zorgt bo ven Zeeland voor een krachtige zuid tot zuidwestelijke stroming met vochtige oceaanlucht. Er zijn hierdoor wolkenvelden maar ook af en toe zon. De aan gevoerde lucht is een stuk zach ter dan de afgelopen dagen. Hierdoor loopt het kwik in de middag op tot 17 graden. Van nacht daalt de temperatuur net onder de 10 graden. De meest zuidzuidivestelijke wind is vrij krachtig. 5ft.. en neemt in de loop van de dag weer af naar matig, 3 tot 4 Bft. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidivest 5 tot 6, in de avond 4 tot 5 Bft.. zicht: goed, temperatuur kustioater: 9 gra den, afwijking waterstanden: geringe verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: tussen een halve en een meter. ZON EN MAAN 25 april Zon op 06.21 onder 20.55 Maan op 03.25 onder 13.00 Vooruitzichten Voor het weekeinde: lagedruk ten noordwesten en hogedruk ten zuidoosten van Zeeland handhaven een zuidwestelijke stroming. Wolkenvelden, enkele opklaringen en een kleine kans op een bui. De temperatuur overdag oplopend naar om streeks 17 graden, s nachts net onder de 10 graden. De zuid westelijke wind is overwegend matig, 3 tot 4 Bft. Dus een doe- weekend. Voor maandag en dinsdag: de zuidwestelijke stroming blijft ge handhaafd. Geen verandering in het iveer. Wolkenvelden, over dag af en toe zon en overwegend droog. De middagtemperatuur omstreeks 17 graden, 's nachts rond de 10 graden. De zuid westelijke wind is matig. Hoog water uur cm Vrijdag. 24 april. L.K. 23.40 Vlissingen 07.36 160 Temeuzen 07.56 182 Bath 08 46 219 Roompot-buiten 07 50 123 Zierikzee 08.55 130 Yerseke 09.05 138 Philipsdam-West 09 05 141 Zaterdag, 25 april Vlissingen 08.46 135 Terneuzen 08.55 156 Bath 09.45 190 Roompot-bulten 09.00 105 Zierikzee 09.50 114 Yerseke 09.55 121 Philipsdam-West 09.55 125 Laag water uur cm Vrijdag, 24 april. L.K. 23.40 Vlissingen 01.36 174 Temeuzen 01.55 183 Bath 02 46 206 Roompot-buiten 01.50 142 Zierikzee 02.45 151 Yerseke 02.45 155 Philipsdam-West 02.45 157 Zaterdag. 25 april Vlissingen 02.46 161 Terneuzen 03.01 169 Bath 03.36 190 Roompot-buiten 03 15 136 Zierikzee 03.40 146 Yerseke 03 45 149 Philipsdam-West 03.50 151 21.08 193 20.05 98 21.05 105 21.15 112 2115 116 21.00 114 21.16 135 22.05 169 21.10 83 22.05 90 22.05 96 22.05 100 uur cm 13.56 139 14.17 147 15.02 172 14.20 109 15.05 118 15.15 122 15.15 124 mei een filiaal van Albert Heijn aan het Kraaiennest in Amsterdam-Zuidoost. Daar sloot hij 15 personeelsleden op in een koelcel. Q. was in 1988 ook al ontsnapt uit een gevangenis in Lon den. In Groot-Brittannié was hij veroordeeld wegens ge wapende roofovervallen en hij moest nog 16 jaar gevan genisstraf uitzitten. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊttÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊIÊÊÊtKtlÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Verzekering vergoedt kosten van thuiszorg AMERSFOORT (ANP) - De Amersfoortse Verzekeringen heeft een thuiszorgverzekering geïntroduceerd die voorziet in een periodieke uitkering aan verzekerden die niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Ze kun nen daarmee zelf zorg inkopen. De premie is fiscaal aftrekbaar, over een eventuele uitkering moet wel belasting worden be taald. Op grond van de AWBZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten) is nu slechts gedurende drie maanden intensieve thuiszorg mogelijk. De Amersfoortse biedt de keuze tussen uitkeringen ge durende vijf of tien jaar of le venslang. De hoogte hangt af van de mate waarin de patiënt niet meer zelfstandig kan func tioneren. Het afsluiten van de verzekering is mogelijk voor mensen van 20 tot 70 jaar, van wie eerst bij een keuring wel moet blijken dat ze nog gezond zijn. De premie kan oplopen tot bijvoorbeeld ruim 8000 gulden per jaar voor een 50- jarige. President-directeur J.C. van Ek van de Amersfoortse ver wacht dat vooral kinderen een dergelijke verzekering voor him ouders zullen afsluiten. ,eUW al «n loe !^S -T-" >-"""""""O len. Nu is ook haar apanage ge schrapt, de toelage uit de staats kas voor het koningshuis, en is zij niet meer gevrijwaard voor vervolging door een civiele rechtbank. Netnummer van Almere in 036 gewijzigd ALMERE (GPD) - Om precies zeven uur gisterochtend zijn alle Almeerse telefoonnummers ge wijzigd. Het oude netnummer 03240 is vervangen door 036 en voor alle abonneenummers zijn de cijfers 53 geplaatst. De PTT-monteurs hadden 's nacht tussen vier en zeven uur het voorwerk al verricht, maar burgemeester C. de Cloe van Al'- mere mocht de laatste officiële wijziging voor zijn rekening ne men. Almere heeft daardoor net als de drie grote steden zevencij- ferige telefoonnummers. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Britse eilanden: Veel bewolking en vooral op vrijdag perioden met regen. Op zaterdag ook wat zon. Middagtemperatuur van 11 graden in Schotland tot 16 in het zuidoosten van Engeland. België en Luxemburg: Wolken velden en droog, vooral in hoog België en Luxemburg ook flinke perioden met zon. Middagtem peratuur van 15 graden aan zee tot 18 in de Ardennen. Duitsland: Zonnige perioden. Zaterdag wat meer bewolking en later op de dag mogelijk een lokale bui. Middagtemperatuur oplopend naar 17 graden in het noorden tot ruim boven de 20 graden in het zuiden en oosten. Madeira en de Canarische eilan den: Zonnig maar op Madeira ook wolkenvelden. Maxima op Madeira rond 24, op de Canari sche eilanden 24 tot 27 graden. Tunesië: Zonnig en warm zo merweer maar op vrijdag nogal wat sluierbewolking. Middag temperatuur aan de noordkust rond 25 graden, aan de oostkust bij Sousse rond 30 graden. Frankrijk: Aan de westkust aan de bewolkte kant en vooral in Bretagne en Normandië af en te regen. Ten oosten van de lijn Boeaux-Parijs zonnige perioden en droog maar in de Pyreneeën mogelijk een bui. Middagtempe- raturen aan de Kanaalkust on geveer 15 graden, elders 19 tot 23 graden. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur rond 21 graden op Corsica en nog enkele graden hoger op Sardinië. Spanje: In het noorden en noordwesten wolkenvelden en vooral op zaterdag wat regen. El ders zonnige perioden maar in het zuidelijke en oostelijke bin nenland in de middag en avond een loale bui. Maxima in het noordenl7 tot 19 graden, langs de costa's aan de Middellandse Zee tussen 21 en 24 graden tot te gen de 30 graden in het binnen land van Andalusië. Portugal: Overwegend zonnig maar ten noorden van Lissabon wolkenvelden. Middagtempera tuur van 20 graden bij Porto in het noorden tot 25 graden in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Droog en geleidelijk van het westen uit meer zon. Later op za terdag in het zuidwesten van Zwitserland mogelijk een lokale bui. Middagtemperatuur in het laagland oplopend tot even bo ven de 20 graden. Hongarije: Eerst nog veel bewol king en af en toe regen maar in de loop van vrijdag van het wes ten uit opklarend en droog. Temperatuur in de middag stij gend naar rond 25 graden. Italië: Droog en flink wat zon maar vrijdag in het binnenland nogal wat stapelwolken. Mid dagtemperatuur van rond 20 graden aan zee tot goed 25 gra den plaatselijk in het binnen land. Weerrapporten 23 apr 20 uur: 'C Amsterdam zwaar bew. 12 Aberdeen mist 7 Athene half bew 16 Barcelona onbewolkt 15 Berlijn half bew. 10 Budapest regen 11 Bordeaux licht bew. 17 Brussel zwaar bew 13 Cyprus licht bew. 16 Dublin regen 10 Frankfurt regenbui 11 Genève zwaar bew 16 Helsinki licht bew -2 Innsbruck zwaar bew 11 Istanbul onbewolkt 13 Klagenfurt licht bew 11 Kopenhagen regen 4 Las Palm as onbewolkt 23 Lissabon onbewolkt 18 Locamo onbewolkt 16 Londen zwaar bew. 13 Luxemburg zwaar bew. 10 Madrid licht bew 24 Malaga licht bew. 19 Mallorca onbewolkt 19 Malta onbewolkt 16 Moskou zwaar bew. 2 München regen 9 Nice zwaar bew. 15 Oslo half bew. 8 Parijs zwaar bew. 14 Praag regen' 11 Rome half bew. 15 Stockholm half bew. 2 Warschau half bew. 7 Wenen regenbui 10 Zürich zwaar bew 11 Tunis onbewolkt 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5