laatste dag Voetbal boeiend tot de Motorcrosser André van Espen maakte indrukwekkende start Zaamslag eindigt in de middenmoot Terneuzense Boys is nu alleen nog gebaat bij winst sport Voor veel Zeeuws-Vlaamse clubs is de spanning nog te snijden Talentvolle Axelaar rijdt nu in de regionale klasse van de KNMV van een medewerker AXEL - Bij het zien van zijn motor moet de 23-jarige An dré van Espen welhaast een ware gedaanteverandering ondergaan. De Axelse piloot is bepaald geen rappe prater en blijft uiterst bescheiden onder zijn prestaties. „Ik ben nogal een stille", vertelt hij ten overvloede aan het eind van het gesprek. Die eigen schap laat hij op de baan ech ter gemakkelijk varen. André van Espen gooit dan de gas hendel open en kan na vijf wedstrijden inmiddels terug kijken op indrukwekkende seizoenstart. Hij werd derde in het Brabant se Deume, tijdens de ope ningswedstrijd van de regio nale reeks B. waarin hij dit sei zoen uitkomt in de 250 cc-klas- se. Van Espen werd vervolgens tweede in het totaalklasse ment van de wedstrijden op de Maasvlakte in Rotterdam, Son en Amsterdam. En in het Brabantse Budel werd hij door domme pech van eremetaal af gehouden. „Ik werd in de eerste reeks bij de start getorpedeerd", weet hij nog goed. „Alles was kapot: mijn trui. mijn broek, tot op mijn vel. Mijn gashendel en gaskabel waren afgebroken, mijn uitlaat was kapot. Alles wat we bij ons hadden, hebben we overgezet. Ik heb alleen een remhendel moeten kopen. We waren net op tijd op klaar om aan de tweede reeks mee te kunnen doen. Geschrokken? Nee, ik was niet geschrokken van die val. Ik was zelf nog goed. Ik had niks gebroken, al leen een paar schaaf- en brandwonden. Maar ik heb wel veel pijn gehad." Het is juist door die val, dat hij een slag om de arm houdt voor een prognose over het restant van het seizoen. „Ik heb in Bu del veel geluk gehad", beseft hij. „En het is en blijft natuur lijk een mechanische sport. Maar ik heb eigenlijk nooit pech." Zijn vader vult aan: „Hij kreeg in 1980 zijn eerste motortje, een viertaktje. Een speelgoed dingetje, waar weinig onder houd aan was. Maar zijn 125 cc lag alle weken uit elkaar. Nu rijdt hij op een 250 cc. Daar mankeert nooit wat aan. Die hebben zó veel vermogen. Dat kun je toch niet allemaal be nutten." VRIJDAG 24 APRIL 1992 2 André van Espen rijdt volgende week in Axel een thuiswedstrijd. maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Ik moet ook twee avonden per week naar school." Voor het eerst sinds geruime tijd staat hij op Koninginne dag weer in eigen streek aan de start. Het wordt voor André van Espen in de sterk bezette wedstrijd van Axel een thuis wedstrijd, waarin hij een favo- rietenrol niet uit de weg gaat. In de KNMV heb ik nog nooit in Axel gereden", vertelt hij. Zijn vader: „Hij kent de baan natuurlijk als zijn binnenzak." Eigen publiek Van Espen: „Ik ben er niet ex tra gespannen voor om voor ei gen publiek te rijden. Ik hoop eens te kunnen winnen. Dat moet mogelijk zijn. Het is jam mer van die eerste reeks in Bu del. anders had ik nu eerst ge staan in het tussenklassement na vijf wedstrijden. Nu sta ik derde. Ik wil zo hoog mogelijk eindigen in dat regionale klas sement." Daarnaast mikt de Axelaar op het Nederlands kampioen schap, dat in de laatste vier wedstrijden wordt bestreden. „De beste twintig van de re gio's A en B moeten het dan te gen elkaar opnemen. Ik wil Ne derlands kampioen worden", komt volstrekt onverwacht over zijn lippen. „Ja, het zou wel eens een mooi seizoen kun nen worden." foto Oscar van Beest Wim Jansen: versterking is welkom van een medewerker TERNEUZEN/EEKLO - Hij zegt teleurgesteld te zijn in de ambities van Terneuzen se Boys 'als vereniging', maar niettemin hoopt Mau- rits de Windt morgen (zater dag) in de thuiswedstrijd te gen Tholense Boys op winst én het behoud van het derde klasserschap. „Ik heb een goeie relatie met zowel het bestuur als de spelers", ver zekert de naar Assenede vertrekkende Belgische oe- fenmeester. „Ik zou het daarom méér betreuren voor de mensen waarmee ik dit seizoen heb samenge werkt, dan voor mezelf als we toch nog zouden de graderen." De kans dat het zover komt is niettemin groter dan de kans op behoud. Met de laat ste wedstrijd van het seizoen op het programma staat de Terneuzense zaterdagclub met 15 punten op de voor laatste plaats, in het gezel schap van Dinteloord en op twee punten van WHS. Bij verlies is degradatie vrijwel zeker en pas in geval van een overwinning ligt er mini maal een beslissingswed strijd in het verschiet. Dat wordt morgen dus rekenen. Hoewel? „Rekenen doen we al een heel jaar", aldus De Windt. „De situatie is ge woon heel duidelijk: we heb ben maar één opdracht en dat is winnen." Spijtig noemt de begin dit seizoen in het Zeeuws- Vlaamse voetbal terugge keerde trainer het in dat ver band „dat we de pestaties die we uit behaald hebben, thuis niet hebben kunnen evenaren." Hoe en waarom: dat is hem een raadsel. „Zoals we thuis tegen Dinteloord gespeeld hebben", haalt hij als voor beeld aan, „dat was slecht, héél slecht. Je vraagt de spe lers niet op één lijn te verde digen, kort te dekken en snel te storen. Maar wat ik die wedstrijd gezien heb was niet datgene wat ik ge vraagd heb." Dieptepunt De 6-1 nederlaag tegen de concurrent was het absolute dieptepunt van het sowieso tegenvallende seizoen, maar daartegenover stond dat Terneuzense Boys afgelopen zaterdag uit tegen PTT Bre da (0-0) wél in staat was tot een degelijke wedstrijd. Wat De Windt in dat duel zag was „een voortreffelijke organi satie en een sterke verdedi ging" en vooral daarom stoort het hem dat er thuis zoveel punten verloren gin gen. „Het hele verhaal is terug te brengen tot onze geringe stootkracht", legt hij uit. „Reken maar uit: los van AZW en Dinteloord-thuis hebben we in vijftien wed strijden maar negen doel punten tegen gekregen en in zes, zeven wedstrijden de nul gehouden. Als we met name in die wedstrijden maar één keertje gescoord hadden, dan zouden we er nu niet zo slecht hebben voorgestaan." De 0-0 uit tegen PTT Breda gaf Maurits de Windt hoe dan ook weer hoop voor de slotwedstrijd van het sei zoen. „Wat me vooral goed beviel was het spel vooraan van Danny van de Velde en Johnny de Ritter. Danny van de Velde is nog maar 17 jaar, maar heeft ongetwijfeld toekomst en Johnny de Rit ter bleek in de spits beter in staat een bal vast te houden dan op het middenveld." De wedstrijd tegen PTT Bre da wist in elk geval de slech te smaak weg uit van het duel met Dinteloord, bijna drie weken terug. Dat was hard nodig ook. „Zo'n slech te wedstrijd als tegen Din teloord heb ik als trainer nog niet eerder meegemaakt", moppert hij nog. „Zelfs de meest ervaren spe lers maakten de meest grove blunders. Hopelijk spelen we morgen tegen Tholense Boys beter en waarom zou dat ook niet kunnen? Frans Scheele en Guido van Boom zijn wee beschikbaar, zodat we op Danny de Vries na compleet zijn." Profiteren De Windt verwacht van Tho lense Boys wel stugge tegen stand („omdat we het toch over de beste ploeg van de derde klas hebben"), maar hoopt vooral te kunnen pro fiteren van het feit dat de te genstander al kampioen is en daarom minder gedreven zal spelen dan normaal het geval zou zijn. „Bovendien heeft Tholense Boys twee weken niets ge daan. Ook dat kan een rol spelen. Kunnen ze zich nog wel concentreren voor die ene wedstrijd die zij nog te spelen hebben? Ik hoop na tuurlijk van niet." In de uitwedstrijd werden de Temeuzenaren nog naar een 3-0 nederlaag gespeeld, zón der dat Tholense Boys echt beter was. „We verloren ons verstand vijf minuten na de rust", weet De Windt zich nog van dat duel te herinne ren, „toen Ko Simons we gens een handsbal van het veld werd gestuurd. Met 10 tegen 11 kregen we boven dien een strafschop tegen in een fase, waarin wij een over wicht hadden. Daarna was het gebeurd." Toen Terneuzense Boys uit van Tholense Boys verloor was Maurits de Windt er nog zeker van dat hij ook vol gend jaar bij de Terneuzense zaterdagclub werkzaam zou zijn. Niet veel later ook ver lengde hij zijn contract. Maar inmiddels vroeg en kreeg De Windt ontbinding van die overeenkomst. Ommezwaai „De wedstrijd tegen Din- teloord-thuis heeft de deur dichtgedaan", zo verklaart hij de plotselinge omme zwaai. „Ik heb toen eens al les op een rijtje gezet en ben daarbij tot de conclusie ge komen dat ik binnen de ver eniging het enthousiasme mis dat ik zelf wel heb. Ik ben nu een jaar bezig met deze selectie, maar ik heb weinig of geen vooruitgang kunnen constateren. Bovendien vind ik dat ik binnen de club te weinig support heb gekre gen." De Windt (die intussen on derdak heeft gevonden bij Assenede, een tweede klas- ser op provinciaal niveau) zegt ook noch zichzelf noch de vereniging geweld te wil len aandoen, want: „Als ik zou moeten doorgaan op de zelfde voet als dit jaar, dan zou ik mijn motivatie kun nen kwijtraken en daarmee zou niemand gebaat zijn. Dan maar beter nu breken in plaats van volgend seizoen na enkele maanden." Hij moet toegeven, dat de laatste ontwikkelingen hem „niet lekker zitten." „Maar eens", weet hij, „moet je als trainer zo'n beslissing ne men. Ik had het liever ook anders gezien..." geweest", verklaart hij zijn keuze voor de regionale klasse van de KNMV (de motorsport bond). „Er zijn meer jongens terugge komen van de nationalen, maar de tegenstand is bij de regionalen wel iets minder", geeft hij toe. Zandbanen Het staat echter buiten kijf dat André van Espen met een minimum aan training aan een ijzersterk seizoen bezig is. Hij is van plan om in Axel op de baan te gaan trainen, maar is daar tot nu toe nog niet aan toegekomen. „Het liefst rijd ik op een hele zware zandbaan, met diepe putten. Hoe zwaar der, hoe beter. Ik moet het vooral van mijn techniek en mijn conditie hebben. Ik rijd 's morgens met een busje altijd mee naar mijn werk in Bier vliet. Dan neem ik mijn fiets mee. waarop ik 's middags te rug naar huis rijd. Dat is zo'n 25, 26 kilometer", schetst hij zijn trainingsarbeid om de conditie op peil te houden. „Daarnaast loop ik twee of drie keer in de week een kilo meter of zes. Nu het weer kan. wil ik op woensdagavond weer op de baan in Axel op de motor gaan trainen. Eén keer. dat is natuurlijk veel te weinig", be seft hij. „Het is het beste om elke dag op de motor te zitten. Wim Jansen: „Smalle selectie is ons uiteindelijk opgebroken". foto Camile Schelstraete Maar hoewel Zaamslag uitein delijk in de middenmoot zal ein digen is Jansen over zijn eerste jaar als trainer bij die club niet geheel ontevreden. Vooral ook omdat de Zeeuws-Vlamingen een erg zwaar seizoen achter de rug hadden, denkt de trainer een goed jaar achter de rüg te heb ben. „Je mag die strijd tegen degra datie (vorig jaar) niet uitvlak ken. En toch hadden we een voortvarende start. Want laat ons eerlijk zijn: we begonnen de competitie toch met overwin ningen op 's-Heer Arendskerke en Dauwendaele. Dat zijn wel twee ploegen die nu in de na- competitie zitten. Bovendien verloren we twee keer ongeluk kig van SSV en wonnen we ook nog eens van Veere in een schit terende wedstrijd." Wim Jansen vindt dat zijn ploeg qua voetbal zeker niet onder moest doen voor de overige ploe gen. „Het is alleen die smalle se lectie die ons de das heeft omge daan. Anders hadden we boven in meegedraaid." Voor het grote aantal blessures wijst Jansen twee oorzaken aan: de slechte trainingsaccommo datie en de zeer matige trai ningsopkomst. „Dat laatste is, vind ik, in zijn totaliteit beneden peil. Natuurlijk zijn er enkelen die bijna geen training hebben gemist, maar daar staat tegen over dat sommige spelers te ge makkelijk verzaken. In de wed strijden breekt dat op." Morgen, zaterdag, besluit Zaam slag de competitie met een uit wedstrijd tegen Wemeldinge. Maurits de Windt zegt teleurgesteld te zijn in de ambities :e van Terneuzense Bovs. foto Camile Schelstraete 'el !Sl André van Espen: „Ik heb de laatste jaren ook maar weinig blessures gehad. In 1983 heb ik een open beenbreuk gehad, waarmee ik lange tijd heb ge sukkeld. En in 1986 ben ik door dokter Martens in Deume aan mijn kruisbanden geopereerd. Maar daarna heb ik alleen maar kleinigheidjes gehad. Vorig jaar nog een hersen- schuddinkje, en een enkelbles sure, waardoor ik twee weken niet heb kunnen rijden." Regionaal Van Espen begon zijn carrière elf jaar geleden en maakte vier jaar geleden de overstap naar de klasse van de nationale rij ders. Hij maakte er twee jaar terug zijn beste seizoen mee, maar reed ook vorig jaar gere geld mee voorin. „Er waren dikwijls zeventig, tachtig ver trekkers". vertelt hij. „Daar om werd er in series gereden. Daarna was er een A-finale en een B-finale. Ik heb maar één keer niet in de A-finale gere den." Niettemin koos hij dit seizoen voor een wat lager niveau. Het sterk gereduceerde aantal wedstrijden („elf crossen, dat is de moeite niet") en de grote afstanden die daarvoor moes ten worden overbrugd, heb ben daarbij de doorslag gege ven. „De dichtstbijzijnde wed strijd zou in Amsterdam zijn van een medewerker zou moeten zijn. dat AZW bij winst op een gemiddelde van één punt per wedstrijd uitkomt. „Als we gelijkspelen houden we in elk geval de vijfde plaats vast", weet trainer Jan d'Olie- slagers. die ook de stijgende lijn van de laatste weken wil door zetten met het oog op de komen de competitie. „Volgend jaar moeten we tenslotte verder." AZW twijfelt voor morgen ove rigens aan het meespelen van Antoine Thoen en Theo Hanny. Vierde klas In de vierde klas van het zondag voetbal gaat zowat alle aan dacht uit naar de verrichtingen van Hontenisse, Temeuzen en Steen. Hontenisse weet tegen Breskens bij voorbaat dat het moet winnen om de degradatie naar de afdeling te ontlopen. Maar ook bij winst is de ploeg van Willy Broekhoven afhanke lijk van zijn concurrenten: Wal cheren (dat bij Sluiskil op be- ZAAMSLAG - Vorig seizoen was Zaamslag nog niet meer dan een degradatiekandidaat in de vierde klas van het zaterdag voetbal. Het kon pas op de laat ste competitiedag door een 0-0 gelijk spel tegen Kruiningen de degradatie naar de afdeling voorkomen. Dit jaar begon het seizoen voortreffelijk voor Zaamslag. Uit de eerste compe titiehelft werden zestien pun ten behaald, maar de winter stop deed de ploeg kennelijk geen goed. Zaamslag verdween volledig in de anonimiteit en kwam sinds december niet ver der dan vijf punten. Volgens trainer Wim Jansen ligt de belangrijkste oorzaak van de terugval in het tweede deel van de competitie vooral in „de smalle selectie die we hebben. Het aantal blessures en schor singen was op den duur niet meer op te vangen. Ik hoop daar om op uitbreiding van de selec tie voor komend seizoen." Na de winterstop werd de Zaam- slag-selectie inderdaad geteis terd door blessures van belang rijke spelers. Ga maar na: Ko Ruytenburg, Kees de Putter, Jo- han Haak, Peter Dees en Peter Jansen bleven wedstrijden aan de kant omdat ze geblesseerd waren. Daar kwam ook de lang durige schorsing van Wim de Pooter nog eens bij. „Je moet om dat op te vangen een selectie van zeventien, achttien man heb ben. En die hebben we niet", stelt Jansen, die vooral ook vindt dat Zaamslag „best nog een paar verdedigers kan ge bruiken." zoek gaat) en RCS (dat thuis Terneuzen als tegenstander treft). Dat laatste duel is overi gens ook van belang voor de der de periodetitel, die Terneuzen in geval van een overwinning toe komt. „Thuis wonnen we gemakkelijk met 3-0", weet voorstopper Ri- nus Kolijn zich nog te herinne ren, „maar wie weet hoe RCS zich onder de huidige omstan digheden zal gedragen. Ze heb ben tenslotte nog minimaal één punt nodig." Niettemin rekent Kolijn op een goed resultaat, „omdat we de laatste weken goed bezig zijn en ook goed pres teren." Mocht Terneuzen zondag niet winnen, dan zit Steen op het vin kentouw. Speelt Temeuzen ge lijk, dan moet de formatie van Peter van de Boogert uit tegen IJzendijke winnen met een ver schil van minimaal twee doel punten. „Maar", zegt Van de Boogert, „laten we eerst maar eens zorgen dat we winnen voor dat we gaan rekenen en niet an dersom." Als Marcel Meijer zondag nog niet geschorst is, is Temeuzen tegen RCS compleet. Steen mist tegen IJzendijke hoe dan ook Harold van de Branden (ge schorst) en Marco Ottjes (studie reden). Het overige programma voor de vierde klas brengt Hoofdplaat in het veld tegen Vogelwaarde en Clinge tegen Koewacht. Zaterdag vierde klasser Zaam slag besluit morgen het seizoen met de uitwedstrijd tegen We meldinge. In de eerste klas van de afdeling is Zeeland Sport - Corn Boys de absolutte topper. Het duel tus sen de nummers één en twee van de ranglijst moet in winst voor Corn Boys eindigen, wil de Sasse ploeg nog een kans maken op de titel. Ieder ander resultaat be zorgt Zeiand Sport het kam pioenschap. Het programma: Morgen (zaterdag): Tweede klas: Herovina - Hoek Derde klas Terneuzense Boys - Tho lense Boys en AZW - PTT Breda Vierde klas: Wemeldinge - Zaamslag Zondag: Tweede klas: HW'24 - Ter- heijden Derde klas: Axel - VES'35 Vierde klas: Hoofdplaat - Vogelwaar de, IJZendijke - Steen, Sluiskil - Wal cheren, RCS - Terneuzen, Clinge - Koewacht en Hontenisse - Breskens Eerste klas afdeling: Zeeland Sport - Corn Boys, Graauw - Jong Ambon, Ria - Hansweertse Boys en Aarden burg - Vlissingen. Jaarvergadering biljartdistrict TERNEUZEN - De jaarvergade ring van het district Zeeuwsch- Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) wordt op 16 mei in ho- tel-café-restaurant Dallinga in Sluiskil gehouden. Naast de jaarverslagen staan een be stuursverkiezing en de samen stelling van de wedstrijdkalen der voor het seizoen 1992-1993 op de agenda. De vergadering begint om 14.00 uur. Gino van de Broecke met HVV in aktie tijdens de wedstrijd tegen Vlijmense Boys. „Ik ga er vanuit dat we het niet meer redden." foto Camile Schelstraete van een medewerker TERNEUZEN - Zowel in het za terdag- als in het zondagvoetbal is het dit weekeinde de laatste speeldag van deze voetbalcom petitie en bij voorbaat staat vast dat voor een aantal Zeeuws-Vlaamse clubs de span ning te snijden zal zijn. Vooral bij de de zondag vierde klassers Terneuzen en Steen (die beide nog kans hebben op de derde pe riodetitel), en natuurlijk ook bij door degradatie bedreigde ver enigingen als HW'24, Axel, Terneuzense Boys en Hontenis se. In de tweede klas van het zon dagvoetbal wacht HW de moei lijke opgave om op eigen veld te winnen van Terheijden. Op zich is dat niet onmogelijk, maar zelfs bij winst is de Hulster ploeg afhankelijk van het resultaat van WSC tegen het onderaan staande Concordia SVD. Ieder punt voor WSC betekent onher roepelijk degradatie. „Concordia heeft amper vijf punten gehaald", zei trainer Guust Voet eerder deze week veelbetekenend. „Je gelooft toch niet dat die nu ineens van WSC zullen winnen?" Met Voet durven ook de spelers nauwelijks op een gunstige af loop te hopen. „Ik denk", zo ver woordt aanvaller Gino van de Broecke het algemene gevoelen, „dat we voor 95 procent gedegra deerd zijn. Ik kan tenminste nauwelijks geloven dat Concor dia WSC veel in de weg zal leg gen: twee Brabantse ploegen, waarvan de één al gedegradeerd is, wat kun je daar eigenlijk van verwachten?" De kans is dus groot dat HW zondag (voorlopig) zijn laatste wedstrijd in de tweede klas speelt en dat valt volgens Van de Broecke te betreuren. „We heb ben". vindt hij, „dit seizoen vaak genoeg bewezen dat we de twee de klas aankunnen. Eigenlijk is het te gek voor woorden ook: als we zondag winnen komen we uit op een gemiddelde van bijna één punt per wedstrijd. Dat bewijst alleen dat de krachtsverschillen in deze tweede klas gering zijn..." Axel Minstens met evenveel span ning als HVV kijkt ook Axel vooruit naar het competïtieslot, thuis tegen kampioen VES'35. Met Luctor'88 en Moerse Boys bezet de formatie van Edy de Witte momenteel de derde plaats van onderen, zodat winst tegen VES geboden is. niet in de laatste plaats omdat het voor bije Paasweekeinde alle concur renten puntenwinst boekten. „We hebben het min of meer aan onszelf te danken dat we er nog zo slecht voorstaan", meent voorstopper Eric Rijckaert. „We wisten dat we we zondag bij winst op Luctor nagnoeg veilig zouden staan en toch hebben we daar niet naar gespeeld." Rijc kaert wijt dat vooral aan de ex tra druk die op de jongeren in de ploeg lag. „want die bleken óp van de zenuwen." Hoewel kampioen VES als laat ste tegenstander fungeert („hoe je het ook draait of keert, dat moet een goeie ploeg zijn, als je met zo'n overmacht kampioen wordt") rekent Rijckaert zondag op een Axelse overwinning. „We hebben na de wedstrijd tegen Luctor al gezegd: tegen VES ma ken we 't alsnog af. Ik denk dat dat gebeuren zal ook." Axel kan tegen VES compleet aan de start verschijnen. Hoek Hoek gaat op de slotdag van het seizoen op bezoek bij het reeds gedegradeerde Herovina voor wat een wedstrijd zonder enige betekenis heet te zijn. Niettemin hoopt trainer Rinus Zegers op winst, omdat zijn ploeg na het behalen van de titel in twee wed strijden slechts één puntje bin nenhaalde. „De riem is er bij de spelers kennelijk af', zei Zegers eerder deze week. „Maar dan nóg moeten we van Herovina kunnen winnen. Ik vind dat écht de zwakste ploeg waartegen we dit seizoen gespeeld hebben. Eerlijk gezegd verwondert het me niets dat ze gedegradeerd zijn." Hoek kan zaterdag weer be schikken over Michael Pieters en Dennis de Bruijne en is op Mare de Kunder en Leo Bracke na dus compleet. AZW In de derde klas van het zater dagvoetbal krijgt AZW bezoek van PTT Breda en ook dat is een duel zonder enig belang. Of het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 48