Leopoldkanaal wordt schoner PZC Dienstverlening voor aandeel in diefstal gasolie Niemand vraagt zich af hoe 'n bos behouden blijft V oorwaardelijke straf voor reeks kledingdiefstallen Transfiguratie is genomineerd voor drie prijzen Geen oneigenlijk gebruik subsidie door Dethon Groen provincie 1( Door goed beheer binnen tien jaar geschikt als drinkwatervoorziening Nijverheid en Handel wil activiteiten in Vlaanderen beginnen morgana Echtpaar geeft oude kaart in bewaring bijl Zeeuws Rijksarchief S>] VRIJDAG 24 APRIL 1992 van onze vei BOEKHOUTE (B) - De water kwaliteit van het Vlaamse Leo poldkanaal zal over tien jaar aanzienlijk verbeterd zijn. Voor het jaar tweeduizend moeten de 25 dorpen die momenteel nog het huishoudelijk afvalwater op het kanaal lozen, voorzien zijn van een uitgebreid riole ringsnetwerk. De bedoeling is dat de watergang in toenemen de mate kan worden gebruikt als buffer voor drinkwater, al dus voorzitter M. de Smet van de Vereniging van Vlaamse Pol ders en Wateringen. „Een goed waterbeheer word steeds belangrijker. Het kanaal wordt nu nagenoeg alleen maar gebruikt om het overtollige pol derwater zo snel mogelijk kwijt te raken. Maar door een verant woord beheer zou het kanaal een toegevoegde waarde kunnen krijgen, door te gaan dienen als een belangrijke drinkwatervoor ziening. Daarom is een goed kwaliteitsbeheer noodzakelijk en moeten we er met z'n allen voor zorgen dat het water scho ner wordt en blijft", pleitte De Smet donderdag tijdens een bij eenkomst in Boekhoute. Vlaan deren koopt momenteel het me rendeel van het nodige drinkwa ter in Wallonië. Vertegenwoordigers van acht polderbesturen en overheidsin stanties herdachten donderdag dat honderdvijftig jaar geleden Internationale bijeenkomst rotaryclubs ZIERIKZEE In restaurant Mondragon komen zaterdag ro taryclubs uit Engeland, Duits land en Nederland bijeen. De in ternationale bijeenkomst is een initiatief van de rotaryclub Ede- Kemhem. De Duisters zijn af komstig uit Melle-Wittlage, de Engelsen uit Letchworth. In to taal worden er 83 mensen ver wacht. Burgemeester mr J. As- selbergs van Zierikzee, zelf ook actief voor de rotary, heet het ge zelschap welkom. Daarna hou den de rotary-gouverneurs H. P. Varenhorst en D. C. Bom een toespraak. Na de lunch staat er een fietstocht door de Domeinen op het programma. Zondagmid dag wordt de bijeenkomst afge sloten met een boottocht over het Grevelingenmeer. de beslissing werd genomen om tussen Heist en Assenede een af wateringskanaal aan te leggen. Het graven van de waterloop was noodzakelijk om er letterlijk voor te zorgen dat de Meetjes- landse en Westvlaamse polder het hoofd boven water konden houden. Met de daadwerkelijke aanleg werd in 1847 (vijftien jaar na het besluit) begonnen. Om streeks de helft van de negen tiende eeuw was de 43 kilometer lange klus geklaard. De acht polders die vandaag de dag op het Leopoldkanaal lozen tellen zo'n 26.000 ingelanden. Het overtollige polder- en huis houdelijk afvalwater stroomt op vijftig verschillende plekken langs het traject het kanaal in. Volgens de directie Bestuur der Waterwegen van het Ministerie van Openbare Werken is de wa terkwaliteit van de 'Vlaamse slagader' de laatste twintig jaar stabiel gebleven. „Uit de genomen monsters blijkt in ieder geval dat van verslech tering zeer zeker geen sprake is", aldus een woordvoerder van het ministerie. Daarentegen zullen wel extra maatregelen moeten worden genomen om verzilting tegen te gaan, gaf De Smet aan. Het handhaven van een hoger waterpeil zou volgens hem mo gelijk afdoende zijn. Het water uit het Leopoldkanaal wordt via het Isabellagemaal bij Boek houte overgepompt in de Braak man en belandt zo uiteindelijk in de Westerschelde. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 25-jarige J. J. K. uit Hulst tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, veroordeeld voor diefstal van zo'n 15.000 liter gas olie en voor zijn aandeel in het oplichten van een bedrijf, wat een partij roestvrij staal ople verde. K.'s vrachtwagen, waar mee de buit werd vervoerd, is verbeurd verklaard. K. mag het onvoorwaardelijk deel van de straf afdoen met tachtig uur dienstverlening. Enkele Vlissingers hadden K. begin januari gevraagd of hij met zijn vrachtwagen mee wilde doen aan de gasolie-diefstal. Hij ging daar gretig op in, monteer de een tank op de auto en zocht alvast een afnemer voor de buit. Drie man laadden de tank op 4 januari bij een bunkerschip in de Eerste Binnenhaven in Vlissin- gen. K. reed in een personenauto vooruit om de bestuurder van de vrachtwagen de weg te wijzen. Via het veer Kruiningen-Perk- polder ging het naar Zeeuwsch- Vlaanderen, waar K. de 6400 li ter voor 60 cent per liter aflever de aan M. W. (48) uit Heikant. K. zei dat zijn aandeel in de winst 800 gulden was. Een nacht latei- wilden ze het kunstje herhalen, maar toen werden ze op heter daad betrapt met 7800 liter in de tank. Vorig jaar juni stelde K. zijn vrachtwagen beschikbaar voor het vervoeren van een vrachtje roestvrij staal dat een metaal- handel in Nieuwdorp onder val se voorwendsels afhandig werd gemaakt. De Roosendaler H. van P. had onder een valse naam bij het bedrijf ruim 10.000 kilo staal besteld. Hij deed dat na mens een metaalhandel in Bre da. Samen met K. haalde hij 5350 kilo op met de belofte dat zij zouden terugkomen om de rest te halen, waarna de hele partij betaald zou worden. Het tweetal liet zich niet meer zien, zodat de leverancier naar zijn geld kon fluiten. Volgens K. had hij 500 gulden voor zijn medewerking gehad. Tegenover de politie had hij verklaard dat het staal voor 1,35 gulden per kilo was ver kocht. Volgens officier van justitie mr T. de Jong was K. van het begin af betrokken bij de gasolie-dief stal. In de staalzaak hield hij het op heling, omdat K. op de zitting zei dat hij pas hoorde dat er niet betaald zou worden toen ze al met de lading onderweg waren. K. vroeg dringend hem de in be slag genomen vrachtwagen te rug te geven, maar daar voelde de officier niets voor. „U leent uw vrachtauto veel te makkelijk uit", vond hij. Hij memoreerde 91 van onze verslaggever TERNEUZEN - De maatschap pij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland, hoopt op korte termijn activiteiten te kunnen ontplooien in Vlaande ren. Binnen de maatschappij in Zeeland is een commissie in het leven geroepen, die moet gaan peilen of vergelijkbare Vlaamse organisaties in de economische sector genegen zijn om een sa menwerkingsverband aan te gaan. In eerste instantie zal de Gentse Ankerclub (waarin de havenba ronnen verenigd zijn) door de commissie worden benaderd. Secretaris M. A. Stoffels maakte dit donderdag bekend tijdens' een lunchbijeenkomst van de maatschappij in Temeuzen. „Met het oog op de ontwikkelin gen in Europees kader, maar ook in deze regio in Euregioverband, geloven we toch dat we samen met de Vlamingen bepaalde vor men van samenwerking moeten kunnen opzetten. Mogelijk re sulteert die afstemming en geza- Advies commissie over subsidie speeltuin in Kats van onze verslaggeefster KORTGENE - De speeltuinver eniging in Kats wil de speeltuin voor bijna 4.500 gulden opknap pen. De kosten worden gedeel telijk gedekt door sponsorgel den en eigen middelen. Daar naast is subsidie aangevraagd bij het Nationaal Jeugd Fonds en de gemeente Kortgene. Het dagelijks bestuur van Kortgene is bereid 1.500 gulden op tafel te leggen. Een voorstel hierover komt woensdag 29 april in de commissie financiën ter sprake. De bijeenkomst begint om 15.00 uur in het gemeentehuis van Kortgene. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) on dersteunt de vijftien kleinste ba sisscholen op het Zeeuwse plat teland. In de afgelopen drie jaar kreeg het RPCZ daarvoor steun van de provincie. Het project wordtin augustus 1992 verlengd met drie jaar. 'Middelburg' fi nanciert een deel van de kosten, voor de rest moeten andere geld bronnen worden aangeboord. B en w van Kortgene willen voor de basisschool in Kats bijelkaar vijfduizend gulden beschikbaar stellen. menlijke opzet van activiteiten uiteindelijk in de oprichting van een Vlaams departement. Hoe dan ook, het is in ons aller be lang om met name de Kanaal zone als economisch bolwerk binnen Europees verband te ver sterken. Als wij daar als maat schappij, samen met onze Belgi sche vrienden, met name in en rond Gent, een bijdrage aan kunnen leveren is dat een goede zaak", zei Stoffels. In de speciale commissie die de Vlaams-Zeeuwse relaties gaat versterken hebben zitting bur gemeester drs R. C. E. Barbé van Temeuzen, de Belgisch consul in Temeuzen, J. Wisse en Stof fels zelf. Betrekkingen Overigens stond de bijeenkomst donderdag in Temeuzen geheel in het teken van de Nederlands- Belgische betrekkingen. De Bel gische ambassadeur in Ne derland, de heer L. Ceijssens, stond in zijn inleiding geruime tijd stil bij de verhoudingen tus sen de buurlanden, lepelde de te genstellingen tussen Belgen en Nederlanders nog eens op en dolde op humoristische wijze met de wederzijdse vooroorde len. Ook serieuze zaken sneed hij aan: de waterverdragen (die mo gelijk eind dit jaar met een glo baal resultaat afgerond kunnen worden) en de noodzaak tot sa menwerking tussen Nederland en België (op het gebied van taal en cultuur, maar ook op politiek en economisch vlak om de beide kleine landen in groot-Europees verband staande te houden). Op vragen van onder meer Bar bé over de fiscalisering in Euro pees verband ging de ambassa deur iets dieper in. „De fiscale asielzoekers blijven voorlopig in België welkom, De harmonisa tie zal er toe leiden dat de fiscale systemen meer naar elkaar toe zullen groeien, maar zolang Bel gië geen vermogensbelasting kent, zal het land altijd aantrek kelijk blijven voor Nederlandse miljonairs. Burgemeesters in het Limburgse Lanaken of Bras- schaat mogen met de komst van die rijke Nederlanders weinig in genomen zijn, maar dan betreft het vooral het feit dat die men sen voor hun inkopen niet naar Antwerpen gaan, maar. naar Maastricht of Breda. Omgekeerd zijn er echter ook problemen. Ik hoef de plaats Kortgene maar te noemen, waar tal van Duitsers en Belgen een vakantiehuisje hebben dat ver zegeld wordt. Ik geef toe: het ligt op een ander niveau, maar het gaat om een vergelijkbaar pro bleem". voerde de ambassadeur Natuurmonumenten gaat de regio in van onze verslaggever GOES - Duidelijk maken wat er allemaal moet gebeuren om de natuur in stand te hou den of te verbeteren. Cornelie van der Hoop, sinds kort re gionaal voorlichter voor Zee land van de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten, beschouwt dat als één van haar belangrijkste taken. „Heel veel mensen zijn zich niet bewust dat er veel werk verzet moet worden. Ie mand die door een bos loopt, vraagt zich heus niet af hoe dat in stand gehouden wordt. En als mensen bepaalde acti viteiten in een natuurgebied aan de gang zien, dan weten ze meestal niet waarom iets gebeurt." Van der Hoop beklemtoont dat alle activiteiten in de ter reinen van Natuurmonumen ten een bedoeling hebben. Ze noemt als voorbeeld het be heer van de Middelplaten en Goudplaat langs het Veerse Meer. Natuurmonumenten zet daar onder meer paarden in. Niet omdat het een aardig zicht is, of om voorbijgangers tot vertedering te brengen, maar omdat de dieren mee werken aan het openhouden van het landschap. „De paar den houden door hun grazen het gebied kort. We willen daar planten een kans geven, die van heel voedingsarme gronden houden." Tot nu toe kunnen de mensen slechts gissen naar de diepere achtergronden. Shetlandpo- ny's als beheerder. Het maai en van bloemdijken. Het kap pen van bomen. De inrichting van nieuwe duinen. Het in planten van bos. Cornelie van der Hoop moet ervoor zorgen dat het hoe en waarom van die werkzaamheden over komt bij de mensen in Zee land. Natuurmonumenten heeft er voor gekozen de voor lichting niet vanuit de hoofd vestiging in 's-Graveland te bedrijven, maar in de regio's zelf aan de slag te gaan. Van der Hoop: „Het is erg moeilijk om vanuit 's-Graveland te zien wat er in de regio's aan de hand is. Je hebt een regionale kijk nodig om levendig aan voorlichting te kunnen werken." Gaat Natuurmonumenten de mensen ongevraagd de na tuur opdringen? Geen sprake van, verzekert Cornelie van der Hoop. „We vinden het wel belangrijk dat de mensen be grijpen dat het de moeite loont om ruimte te houden voor planten en dieren. Het blijft niet vanzelf. In Ne derland moeten we er op de meeste plekken wat aan doen. Nederland wordt steeds dichtbevolkter; de ruimte Voorlichter Cornelie van der Hoop op één van de Zuidbeve- landse bloemdijken die Natuurmonumenten beheert, foto Wil lem Mieras voor de natuur schaarser. Er is steeds meer bescherming nodig. Als je geen voorrang geeft aan planten en dieren dan verdwijnen ze. De voor lichting vormt de basis om dat duidelijk te maken." Ongeveer 60 procent van de terreinen die Natuurmonu menten in Zeeland beheert, is toegankelijk. Open, tenzij de natuurbelangen geschaad worden, is het uitgangspunt. Van de gesloten terreinen kan een deel vanaf weg of dijk goed worden bekeken. Het is de bedoeling dat er op ver schillende plaatsen voorzie ningen komen zoals informa tiepanelen, observatiehutten, wandelroutes. Van der Hoop gaat als eerste het Jachtse bos bij Kloetinge aanpakken. Daar wordt komende winter een wandelroute met infor matieborden uitgezet. Ook zal het aantal excursies in de natuurgebieden uitgebreid worden, onder meer naar Neeltje Jans, naar de bloem dijken en het Veerse Meer. „Je kunt het beste uitleggen wat je aan het doen bent, als je het ter plekke kunt laten zien," stelt Van der Hoop. Duits Natuurmonumenten houdt rekening met het toenemende toeristische karakter van Zee land. Zo komen er bij de pla ten aan het Veerse Meer infor matiepanelen met Duitse tek sten. „Je ontkomt er niet aan. De redenen waarom de platen niet betreden mogen worden, willen we ook aan Duitse toe risten duidelijk maken," be toogt Cornelie van der Hoop. De voorlichter, die behalve Zeeland ook Zuid-Holland in haar pakket heeft, werkte een aantal jaren voor Natuurmo numenten in de noordelijke provincies. 'Gewoon om eens wat anders te doen' maakte ze de overstap naar het zuidwes ten. Van der Hoop heeft in middels ervaren dat de regio 'totaal anders' is. In het noor den veel heidevelden, veen en landgoederen; in het zuidwes ten duinen, dijken, inlagen en schorren. Hoe ze haar tijd tus sen de twee provincies zal ver delen, wordt vooral bepaald door de ontwikkelingen die er in gebieden zijn. Zeker is dat het uitwerken van een voor lichtingsplan voor het nieuwe natuurgebied op Neeltje Jans komende tijd veel aandacht zal vergen. slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 Ouderenbonden houden in Goes voorlichtingsdag GOES - De gezamenlijke oude renbonden (Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, Pro testants Christelijke Ouderen bond in Nederland en unie van Katholieke Bonden van Oude ren) houden maandag 27 april een voorlichtingsmiddag in de Magdalena Soos, Singelstraat te Goes. De heer K. Schipper van de Stichting Welzijn voor Oude ren geeft uitleg over de activitei ten van de stichting. Bezoekers van 55 jaar en ouder kunnen vanaf 13.30 uur terecht. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Rijksar chief in Zeeland is binnenkort een oude kaart rijker. Het echt paar Aarnoudts uit Raams- donkveer geeft op woensdag middag 29 april de kaart in be waring. De kaart is gemaakt door landmeter en cartograaf D. W. C. Hattinga. Het is een kopie uit 1767 van een verlóren ge- gane kaart van de Beoosteree- depolder bij Aardenburg, die landmeter Jan Plante in 1690 maakte. Ongeveer achttien jaar geleden heeft J. Aarnoudts de kaart we ten te redden. Bij een bezoekje aan de boerderij van familie in Aardenburg zag hij de kaart en wist hem uit de handen van een knecht te houden. De knecht was de rommel van de boerderij aan het opstoken. „Net toen hij de kaart op het vuur wilde gooi en, zag mijn man de kaart en vroeg of hij hem mee mocht ne men", vertelt mevrouw Aar noudts. De kaart van de Beoorstereede- polder verhuisde naar de zolder an van het echtpaar en kwam er vanaf toen ze in november vo'EI> jaar de kaart lieten taxeijcht „Eenmaal, andermaal van TROS was toen aan de gafoi" Dat is een taxatie- en veilingp eri, gramma waar iedereen zijn sp ov> len kan laten zien. Sindsdien u": ten we pas wat voor een bela rijke kaart het is. Het Veili huis Van Stockum's uit I Haag taxeerde haar op 3000 giroi den", aldus M. Aarnoudts. Het echtpaar wil de kaart, en een afmeting van twee bij (en meter heeft, niet thuishoui uit angst dat er iets mee gebeisbj Een brandje of een inbraak;"" kaart is zo verdwenen. Bovi dien vinden de Aamoudtsen i ee de kaart thuishoort in het Rij archief in Middelburg. „Zij i zorgen zo'n kaart goed. Houd ver de juiste temperatuur aan v< oude kaarten en werken kaart, indien nodig, bij." Een register met de grootte eigenaren van kavels die bij kaart van Jan Plante van Beoostereedepolder van l#oo: hoort, is op het Rijksarchief a|an wezig. iijz jen dat de politie de wagen ook al eens had aangehouden terwijl er een gestolen caravan vol verf spuiten van een schildersbedrijf achter hing. De eis tegen K. was zes maanden waarvan drie voorwaardelijk (de drie maanden onvoorwaardelijk te vervangen door 120 uur dienstverlening) en verbeurd verklaring van de auto. K.'s ad vocaat mr E. de Jonge voerde aan dat zijn cliënt nooit zelf het initiatief bij de misdrijven had genomen, maar zich steeds door anderen had laten meeslepen. Daarmee hield politierechter mr R. C. P. Rammeloo rekening in zijn vonnis. van een medewerkster MIDDELBURG - De 28-jarige R. A. P. uit Vlissingen kreeg donderdag op de zitting van de politierechter in Middelburg conform de eis drie weken voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd voor een serie winkel diefstallen. Hij kwam vorige zo mer naar Nederland, maar zat in de problemen, omdat zijn ba gage tijdens de vlucht was zoek geraakt. Hij toog met een stel makkers naar Breskens, waar ze in een winkel aan de Dorpsstraat drie trainingspakken wegnamen en in een zaak aan het Spuiplein drie broeken en drie blouses. Een maand later stal hij in een Igh warenhuis in Middelburg spijkeijas. Eind oktober nam spullen weg uit diverse wink in zijn woonplaats, onder m()os, een knuffelbeest en een boekji P. zei dat hij geen geld had oe(. kleren te kopen, omdat hij v de bijstand moest leven. Zijns vocaat mr C. J. de Wit zei dat - omging met een groep jonge die in een vergelijkbare situa verkeerden en dat de diefstall 'bijna vanzelf waren gegai VC LIS ll- lfjde Voor de politierechter stoi voorop dat P. niet opnieuw im fout gaat, reden om een gehs voorwaardelijke straf op te Ie gen, die tijdens de proeftijd vi twee jaar boven zijn hoofd bli hangen. rek van onze verslaggever TERNEUZEN - Dethon Groen maakt geen oneigenlijk gebruik van subsidiegelden om orders binnen te halen. Net als 'gewo ne' bedrijven streeft het sociaal werkvoorzieningsschap naar het maken van winst bij haar activiteiten, meldde J. Geuze, bedrijfshoofd Dethon Groen donderdag. De leden van de Oostburgse commissie openbare werken bleken het woensdag nogal vreemd te vinden dat Dethon Groen in tweede instantie met een veel lagere offerte voor het mechanisch delven van graven op de proppen kwam. Het del ven van een graf bleek 35 gulden minder te kunnen kosten dan eerst was berekend. De overige drie inschrijvers bleken niet erg gecharmeerd van het Oostburg se verzoek om voor de tweede keer een offerte op te stellen. Volgens Geuze is Dethon Groen niets te verwijten. De opdracht was de eerste keer niet duidelijk genoeg geweest. Dethon Groen zorgt in andere gemeenten be halve voor het graven van het graf ook voor het weer afdekken van de kuil na de begrafenis. In de gemeente Oostburg hoeven Oud papier Vandaag, vrij dag, halen leden van de korfbal vereniging Zaamslag vanaf 18.00 uur oud papier in het dorp. De opbrengst is bestemd voor de clubkas. ed 1 :wi et I ebii de graven echter alleen ged ven te worden, gemeentew kers dichten het graf. „En d was ons eerst niet duidelijk j gr| maakt. Als wij niet voor de i werking hoeven te zorgen, kijgg het werk uiteraard goedkopTOe worden uitgevoerd", verklaan en(; het hoofd van Dethon Groen. Subsidies Eventuele verliezen op het gri ],jei delven worden - via de subsidi mir voor het sociaal werkvoorziif ningsschap - ook door de zev andere Zeeuws-Vlaamse meenten betaald, stelde Oostburgse wethouder A. Feijter. Geuze legde echter uit dat de fertes van Dethon Groen netC'^ die van concurrenten zijn geb m seerd op commerciële afwegi gen. „We werken op dezelfde nier als andere bedrijven. Allé p Jcan het zijn dat wij voor bepai de werken een aantal mens meer nodig hebben. Die hoge personeelskosten worden d( de gemeenten gesubsideeri legde Geuze nog maar eens uil Ter illustratie voerde hij aan Dethon Groen niet automate: allerlei opdrachten binner leept. „Iedereen heeft natuurli toch zo'n beetje zijn specialité 3nj ten. En wij kunnen echt nl overal de laagste insehrijvi! OS' realiseren. En wij halen dan o(in niet alle opdrachten binne1' Ook in Oostburg werken andee z; ondernemers dan Dethon af0*1' opdrachten op het gebied vani groen1voorziening. uur pte inm le ui van een medewerker HULST - De Hulster toneelver eniging Camere van Rhetorica De Transfiguratie is genomi neerd voor drie prijzen, die ver bonden zijn aan de wedstrijd voor de 'Elektra' trofee. De Ca mere heeft het afgelopen sei zoen met het blijspel De Be moeial aan deze wedstrijd deel genomen. De organisatie van dit toneelfestijn is in handen van het Zeeuws Centrum Ama teurtoneel. Naast de nominatie voor de de- corprijs en de regieprijs komt De Transfiguratie ook in aanmer king voor de prijs van een hoofd rolspeelster. De uitreiking van de prijzen g beurt zaterdag 9 mei in Zieri|c- zee. Hoofdman Fonny Vermal an 9 del van de toneelverenigin ?n s maakte deze goede tijding beidt kend tijdens de jaarvergadeririiet in de eigen studio van het Hoi ouw tenkwartier. Daar werd tevei afscheid genomen van regissei ok Arnold Coenen, die vanwei oet drukke werkzaamheden het li( uid< maatschap opzegt. Als nieuupk leden treden Anneke Libregt de heer M. Erpelinck tot de té iar neelvereniging toe. De Transf an guratie neemt in augustus oojchte deel aan het wagenspel van stichting 'Van den vos Reinat de'. ïrhi foto Oscar van Beest De waterkwaliteit van het Leopoldkanaal zal over tien jaar aanzienlijk verbeterd zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 40