Geen schok voor Hongkong in 1997 PZC Vijandigheid Geen roofbouw, oerwouden duurzaam gebruiken opinie en achtergrond Met een beetje geluk verandert alleen de vlag....' WIE HART HEEFT VOOR DE ZORG, IS VAN HARTE WELKOM VRIJDAG 24 APRIL 1992 van onze correspondente in Peking Yvonne van der Heijden Het jaartal 1997 heeft in Hongkong een veel minder boze klank dan in West-Europa of de Verenigde Staten. Het jaar waarin de nu nog Britse kroon kolonie in de moederschoot China zal terugkeren, wordt door zakenlui, diplomaten en deskundigen met vertrouwen tegemoet gezien. „De verande ringen vinden nu al geleidelijk plaats. De Chinese machtsover name zal de situatie hier niet met een schok veranderen", is de stellige mening. „De grote vraag is natuurlijk wat er in Peking zal gebeuren na de dood van Deng Xiaoping. Zullen de hervormers winnen of de mensen van de harde lijn? Die onzekerheid hangt steeds als een donkere wolk boven de hori zon. Maar als de 'open deur'-poli- tiek gehandhaafd blijft, dan zal Hongkong floreren", zegt Ian Perkin. die als econoom verbon den is aan de Kamer van Koop handel in de vrijhandelsmetro pool bij uitstek. „Met een beetje geluk gaat alles zoals het nu gaat en verandert in 1997 alleen de vlag", voegt hij daar laconiek aan toe. De duizend vierkante kilometer zijn volgens hem veel te waarde vol voor de Chinese Volksrepu bliek om ze te verkwanselen door allerlei beperkingen op te gaan leggen. Het inperken van bijvoorbeeld de vrijheid tot rei zen of tot zakendoen zou de doodsteek voor de havenstad kunnen zijn. Op dit moment kan China eigenlijk al niet meer zon der Hongkong, waar bijna zes miljoen mensen wonen. Tweederde van China's export, die harde valuta oplevert, gaat via Hongkong. Ruim 2.5 miljoen Hongkong-Chinezen werken in het zuiden van China, waar de kroonkolonie de grootste bui tenlandse investeerder is. Pe king zal bij de noodzakelijke mo dernisering van industrie en bankwezen en de ontwikkeling van de economie in het alge meen ook niet kunnen buiten de kennis en ervaring die in Hong kong beschikbaar is. De haven van Hongkong, veruit de grootste van China. Etalage De KvK-econoom benadrukt dat China met 10 miljard dollar nu de grootste buitenlandse in vesteerder in de kroonkolonie is. „Dat geeft me nog het meeste vertrouwen. Waarom zouden de Chinezen hier investeren, als ze de zaak zonder meer kunnen overnemen? China zal Hong kong beschermen, zolang het winst oplevert. Het is de groot ste haven, groter dan Shanghai. Hongkong brengt geld binnen en China wil het succes laten voortduren. Ze zal de havenstad gebruiken als etalage voor de wereld". De economie van Hongkong ver toont grote gelijkenis met die van Nederland. Het is een tradi tionele handelsplaats en heeft zich ontwikkeld tot een van de belangrijkste transportknoop punten in de wereld. Meer dan 70 procent van het nationale inko men komt uit de dienstverle ning; de rest uit voornamelijk lichte industrie zoals textiel en kleding. Alle bedrijven die een woordje meespreken in de we reld hebben een vestiging in Hongkong. „Het is het meest onderne mingsgezinde milieu in de we reld, waar de vrijheid voor be drijven het grootst is. Bovendien heeft het een enorm nijvere be volking met zeer gemotiveerde werknemers", verklaart de vice- president Produktie in Azië van elektronica-gigant Philips, Ken Stewart. Hij roemt de plaats ver der als de beste markt om nieuwe produkten uit te testen. De multinational heeft als een van de ruim dertig Nederlandse bedrijven het regionale hoofd kantoor in Hongkong. Philips heeft er ook vijf fabrieken waar drieduizend mensen werken, en geeft van hieruit leiding aan ne gen joint-ventures in de Volksre publiek China. Gevraagd naar zijn gevoelens over 1997, is Stewart's commen taar; „Je gelooft erin, of je ge looft er niet in". Hij blijkt erin te geloven dat Hongkong tot ver in de volgende eeuw een welvaren de stad zal zijn. „Op het ogenblik duidt niets erop dat China radi cale veranderingen in petto heeft. China moet Hongkong ge woon zijn gang laten gaan, zoals het nu doet. Ik heb er het volste vertrouwen in dat zelfs al vóór 1997 de zaken duidelijk zullen zijn. De politieke relatie tussen Hongkong en China zal verande ren, maar de stad zal in de prak tijk waarschijnlijk kunnen opereren zoals in het verleden". Er is geen denken aan dat Phi lips een alternatief voor Hong kong zou willen overwegen. „Hongkong is en blijft de beste basis voor activiteiten in Azië. Met de te verwachte voortgaan de economische groei in de lan den hier in de buurt, is het on denkbaar als onderneming niet in dit deel van de wereld aanwe zig te zijn", is de conclusie van Stewart. Ook diplomaten van westerse landen verklaren 'zeker niet pes simistisch' te zijn over de toe komst van de Aziatische haven stad. „De ligging van Hongkong is ideaal. Het heeft goede trans portmogelijkheden. Het laat on dernemingen vrij in hun hande len en kent lage belastingtarie ven. Steeds meer bedrijven be sluiten hun hoofdkantoor voor Azië hier te vestigen. Ze kunnen hier alleen maar groeien. De enige stad die als alternatief in foto Yvonne van der Heijden/GPD aanmerking zou komen, is Sin gapore, maar dat ligt te ver weg van waar de actie is", aldus een consul-generaal van een Noord europees land. Tijgers Hongkong heeft in de jaren '80 een fabelachtige groei gekend en behoort samen met Singapore, Taiwan en Zuidkorea tot de 'vier tijgers van Azië'. De economi sche groei in Hongkong bedroeg gemiddeld ruim zeven procent per jaar: in Nederland amper 1,5 procent. In 1990 lag het inkomen per hoofd van de bevolking op bijna 25.000 gulden per jaar. In tien jaar tijd een stijging van 260 procent, aldus berekeningen van de Kamer van Koophandel. Hongkong zou een 21e plaats hebben ingenomen op de lijst van 24 OESO-landen, achter Spanje en vóór Ierland. Ne derland was zestiende op die lijst met een inkomen van ruim 37.000 gulden per inwoner; 55 procent meer dan in 1980. Het vertrouwen in de toekomst kreeg in Hongkong in juni 1989 een flinke knauw door het bloe dig neerslaan van de demonstra ties voor democratie in Peking en de daaropvolgende periode van repressie in de Volksrepu bliek. Tweederde van de bevol king in Hongkong is in de afgelo pen decennia de communisten ontvlucht en het spookbeeld van commmunistisch geweld joeg velen angst aan. Wie het zich kon .veroorloven vertrok naar Canada, Australië of de Verenigde Staten. De jaarlijkse stroom emigranten verdubbelde van 30.000 naar 60.000 waardoor een krapte op de arbeidsmarkt ontstond. Nog steeds is er een groot tekort aan bijvoorbeeld ziekenhuispersoneel, bouwvak kers, accountants en leraren. Vorig jaar juli sloeg de stemming om. China gaf na maandenlang onderhandelen met de Engsel- sen toestemming tot de bouw van een nieuw vliegveld in Hongkong. Daarmee kregen de Hongkong-Chinezen weer ver- trowuen in de toekomst volgens de redenering 'als China dit mil jardenproject toestaat, kan het niet uit zijn op de vernietiging van dit geldparadijs'. De handel in onroerend goed kent sinds dien een dramatische opleving en de effectenbeurs breekt het ene record na het andere. Inmid dels groeit het aantal emigran ten dat terugkeert gestaag. Aan de ene kant kunnen ze dat ge makkelijk doen omdat ze nu - in geval van nood - een andere na tionaliteit achter de hand heb ben. Aan de andere kant is het volgens deskundigen een bewijs dat opnieuw vertrouwen bestaat in de toekomst van Hongkong. Het zal nog wel even duren voor dat 1997 in het westen niet meer als een 'communistische bedrei ging' wordt gezien, verwacht An thony Russell, een China-spe cialist van de Hongkong Bank met dertig jaar ervaring. Zaken mensen die op het ogenblik al in de regio actief zijn. hebben min der moeite met de machtswisse ling over vijfjaar. Ze zitten dich ter op de dagelijkse werkelijk heid en hebben een beter zicht op de ontwikkelingen. „De ondernemingen die de moed hebben China te vertrou wen zullen daarvoor beloond worden. 1997 is meer een kans op successsen dan een bedreiging. De hervormingen in China en zijn te verwachte snelle econo mische groei zullen op Hong kong afstralen en ongekende mogelijkheden creëren", aldus Russel. van onze redacteur Rinus Antonisse Voor Anja Koning uit Mid delburg begon het met de mededeling van de woning bouwvereniging dat er een nieuwe deur in haar woning ge zet zou worden. Ze ging op on derzoek uit: wat voor hout ge bruikt de woningbouwvereni ging Middelburg? Toen bleek dat het om tropisch hardhout gaat, tekende Anja protest aan. En dat heeft ze geweten. Er is sinds de mededeling van de wo ningbouwvereniging inmiddels twee jaar verstreken. De nieuwe deur is nog niet geplaatst. Anja Koning heeft 'ik weet niet wie al lemaal' ingeschakeld om gehoor te krijgen voor haar bezwaren te gen het gebruik van tropisch hardhout. Haar actie stond niet op zichzelf. Ze wist zich gesteund door een tiental medehuurders. Deson danks reageerde de woning bouwvereniging uiterst afwij zend. Het gebruik van tropisch hardhout voor kozijnen en deu ren werd. met behulp van een voorlichtingsfilm van de hout handelaar, goedgepraat. Na veel vijven en zessen - en een als be dreigend ervaren brief van de woningbouwvereniging - is het zover dat het onderwerp 'tro pisch hardhout' tenminste be spreekbaar is geworden bij de woningbouwvereniging. Er komt een milieuplan en daarin zal het gebruik van milieuvrien delijke materialen van harte worden aanbevolen. Zomaar een voorbeeld. Anja Ko ning liet zich niet door 'de offi ciële instanties' met een kluitje het riet insturen. Ze ging, on danks forse tegenwind, de dis cussie aan. „Gewoon omdat ik tegen het gebruik van tropisch hardhout ben." Haar inzet is een uitzondering. Een ander voorbeeld. De ge meente Kortgene liet over de provinciale weg tussen Kats en Kamperland een 'passerel' bou wen: een fietsbrug over de oost- westverbinding op Noord-Beve land. Het milieuvriendelijke as pect werd volkomen teniet ge daan doordat tropisch hardhout is gebruikt. De gemeente heeft de kans om een voorbeeldfunc tie te vervullen, laten lopen. Dat is geen uitzondering, maar regel. Zeker sinds de regering de ge meenten verbood de toepassing van tropisch hardhout op de zwarte lijst te plaatsen. Groene longen De tropische regenwouden wor den wel de groene longen van de wereld genoemd. Ze zuiveren de lucht en zijn van groot belang voor het leven op de aarde. Waar de oerwouden gekapt worden. verdwijnt binnen de kortste ke ren de vruchtbare bodem. Kale rotsen blijven over; woestijnen rukken op. Plantaardige en dier lijke elementen leggen het lood je. Bosgebieden veranderen in woestijnen. Het verdwijnen van de tropische wouden heeft ge volgen voor het klimaat. Het wereldwijde protest tegen de aantasting van de oerwouden helpt wel, maar niet afdoende. Voor veel landen is de opbrengst van de tropische bossen onmis baar. Zolang het rijke westen tropisch hout met open armen ontvangt, zal de ontbossing in snel tempo voortgaan. De tropische regenbossen zor gen sinds jaar en dag voor een aanzienlijk deel van het loofhout dat overal in de wereld voor vele doeleinden toegepast wordt. De totale oppervlakte op aarde wordt geraamd op 1,2 miljard hectare. Er zijn drie regio's te on derscheiden: het Amerikaanse regenwoud (56% van de totale oppervlakte), het Indo-Maleisi sche regenwoud (26%) en het Afrikaanse regenwoud (18%). Het tropisch regenwoud komt in zo'n 70 landen voor; meer dan 80% is te vinden in Bolivia, Bra zilië, Colombia, Peru en Vene zuela (Latijns-Amerika), in Indo nesië en Maleisië (Azië) en in Ga bon en Zaïre (Afrika). Van deze bossen verdween in de jaren tachtig ongeveer 17 mil joen hectare per jaar. waarvan 5.1 miljoen hectare in Afrika, 3,5 miljoen in Azië en 8,4 miljoen in Latijns-Amerika. De belangrijk ste oorzaak voor het kappen van de regenwouden is de behoefte aan landbouwgrond. De enorme groei van de bevolking in de ont wikkelingslanden veroorzaakt een scherpe stijging in de be hoefte aan voedsel. Verder is commerciële houtproduktie verantwoordelijk voor het ver dwijnen van bos. Het beheren van de tropische bossen staat in de kinderschoenen. Bosbouw is in ontwikkeling en extra pro bleem is dat de opzet van duur zame bosbouwkundige syste men veel tijd kost. Kees Mol uit Gapinge. voorzit ter van de Unie van Europese Zelfs de reservaten op sprook jesachtig Fiji ontkomen niet aan de bijl en de zaag. foto Dick Watling/GPD Advertentie Bosbouwers, maakt duidelijk dat het beheer van de tropische bossen geen eenvoudige zaak is. De unie heeft het er moeilijk mee. Een algemeen kapverbod wordt afgewezen; kaalslag even zeer. „Wij vinden dat het tro pisch regenwoud goed beheerd moet worden. Dat betekent ge controleerde bosbouw," stelt Mol. Hij is geen voorstander van een boycot van tropisch hard hout. „Dat werkt contra-produc tief. Zelfs de dreiging van een boycot heeft al een enorme kaal slag teweeg gebracht." Mol ziet als beste maatregel om de oer wouden te behoeden, méér hulp aan de arme landen. Tegenover die hulp kunnen ook wensen worden gesteld: geen roofbouw, maar gecontroleerde kap, ofte wel een duurzaam gebruik. Dit is het vierde artikel in een se rie over milieu en ontwikkeling, naar aanleiding van de VN-con- ferentie UNCED in Rio de Ja neiro. Het volgende artikel ver schijnt in de PZC van 28 april. Verpleeghuis DER BOEDE in Koudekerke nodigt u uit voor een bezoek, op 25 april. Op 25 april houden wij Open Dag. Een unieke gelegenheid om nader kennis te maken met medewerkers en bewoners van ons verpleeghuis. Deze'dag biedt u de mogelijkheid een gemeenschap te leren kennen waarin mensen wonen, leven, werken en op elkaar zijn aangewezen. Misschien past ook wel in één van onze teams. Bijvoorbeeld als leerling ziekenverzorgende. Kom in ieder geval kijken, ledereen is welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. De koffie staat doorlopend klaar! Zelfs onbeduidende fouten of vergissingen van anderen - gezinsleden, vrienden of colle ga's - roepen bij haar al snel irri tatie of boosheid op. Ze bekijkt situaties altijd heel kritisch en zoekt vooral naar wat er mis of verkeerd is of zou kunnen gaan. Ze kijkt vaak boos of dreigend en ze weigert of kan niet lachen om dingen die anderen wèl leuk vinden. Ze denkt of zegt vaak dat andere mensen niet te ver trouwen zijn, dat de meeste men sen egoïstisch ingesteld zijn. Ze vindt het moeilijk om anderen oprecht complimenten te maken of te feliciteren. De 'zij' - het kan overigens ook een 'hij' zijn - die aan dit profiel beantwoordt, scoort hoog op een persoonlijkheidspatroon dat nogal onheilspellend 'vijandig heid' wordt genoemd. Dat on heilspellende moeten we overi gens voor een deel letterlijk op vatten, ivant de 'vijandige' per soonlijkheid kan zowel op het ei gen welzijn als op die van ande ren een ontwrichtende invloed hebben. Vijandigheid staat tegenwoor dig in het centrum van de aan dacht bij het onderzoek naar het verband tussen persoonlijkheid en het risico op bepaalde ziektes zoals hoge bloeddruk, hart- en vaatziekten en maag- en darm- zweren. Die belangstelling ont stond op grond van aanwijzin gen dat het niet zozeer de leefstijl is van overdreven druk zijn, al lerlei dingen tegelijk doen en je over nietsdoen schuldig voelen (het zogenaamde A-type), maar de combinatie daarvan met vij andigheid - een 'lifestyle' van voortdurend boos reageren of je vaak van binnen boos voelen, en van almaar negatief denken - waardoor het risico op dit soort ziektes verhoogd wordt. Vijandige personen kunnen in twee typen worden onderschei den. Degenen die aan hun boze en geïrriteerde gevoelens open lijk uiting geven, en degenen die dat juist niet doen. Voor beiden geldt dat ze zowel voor zichzelf als anderen een gezondheidsbe dreiging kunnen zijn. Met het eerste type maakte ik een keer kennis in de persoon van een arts die mij van een con gres een lift terug naar huis gaf. Op een bepaald ogenblik trok hij bij een groen verkeerslicht naar de mening van de chauffeur ach ter ons te langzaam op en werd onthaald op een claxonsalvo. Hij trapte prompt op de rem, sprong de auto uit, liep naar de wagen achter ons. rukte de deur open, greep de sleutels uit het startslot en smeet ze vervolgens met een krachtige boog de berm Een half uur later zat hij af en- toe nog te schelden op die 'flik ker' die het in zijn botte kop durf de te halen om... Het valt niet moeilijk te raden dat op die ma nier met de wereld omgaan een meer dan gezonde activiteit vergt van allerlei organen in ons lichaam die betrokken zijn bij aanvallexid ('Jight') gedrag. Wie aan boze of geïrriteerde ge voelens geen uiting kan geven, lijkt minstens even slecht af te zijn. Uit een hartcatheterisatie- studie kxvam naar voren dat mensen die van binnen snel met gevoelens van vijandigheid reageren maar die hun gevoe lens niet tegen anderen durven uiten - ook niet als dat zinnig oj terecht zou zijn - er relatief het slechtst (wat betreft dichtgeslib de aderen) aan toe waren. Zulke mensen staan innerlijk voortdu rend onder grote emotionele spanning, wat echte lichamelij ke stoornissen of ziekten kan veroorzaken. Boosheid: functie De conclusie uit dit alles is na tuurlijk niet dat we altijd maar rioc ilij kalm moeten blijven en\ I even gelaten, rustig en <j I moeten opnemen. B04J heeft een functie: het moT ons een einde te maken ai gemakkelijke of schadéliL tuaties. Het is ook beslist gf om van tijd tot tijd boze lens te uiten om te krijgen 2} willen, om 'ongezonde' of if gende mensen uit onze f ving te verdrijven, of gewei de lucht te zuiveren. Maar vijandigheid, openJ onderdrukt, als een soort vensstijl is een belangri zondheidsrisico. Er zijn j schappelijke aanwijzingei onder meer een verbaru bloeddrukwisselingen, deP! van kransslagader-aandj, gen en overlijdensrisico 0 volg van een reeks van ij ken, inclusief hart- en uaa]_ ten en zelfs zelfdoding. Er is een studie waaruitï dat de beroerdste combi tussen twee mensen die is f bij de een van het openlijkwA! dige type is en de ander vtkon gesloten, onderdrukte typfaiu combinatie lijkt niet eens »ori den voor te komen. pro< Ik ben in dit verband rcoijaai studie uit 1971 van George Joei van de Universiteit van Rot ter vergeten, die 117 pati onderzocht met levensb^ gende hart-ritmestoon Van hen vertelden er 25 da{ het etmaal vóór hun aanvt ernstig relatie-conflict ftad) Bedreiging Waar komt vijandigheid. chologisch gezien, Vijandigheid scheurt so( laties in stukken; de vijc persoon isoleert zichzelj\ veel anderen. Overdrevx richt zijn op jezelf, overd\ egocentrisme („gek eigenlj ik nog altijd niet het middt van jouw wereld ben") zil moedelijk een belangrijke dingsbodem van vijandigh Als iemand heel sterk op zie gericht is en zichzelf (of het gezinlde familie) ziet als HÉ dan anderen op allerlei ifE nen, dan is iedereen die a aanspraken betwist, die era] uitziet of het er beter afbr\ een bedreiging. Ouders kunnen gemak)\ van hun kind een vijand n door zo zelfgericht te zijn di alles wat het kind andersi als minder be- en verooroS Er zijn nog altijd moeders dij niet kunnen laten om vijan,T opmerkingen tegen hun j|H trouwde dochters te makeniM. het feit dat die 'zo nodig ma werken of studeren, en is dei zo goed voor de kinderen'. O Schoonouders kunnen zo zijd richt zijn dat ze binnen de\ ste keren van hun schoonzoifW" -dochter een vijand maken der het motto: 'Hij of zij doeil 1 gen anders en dus slechter wij (zouden) doen'. Ze gaa\ dan en passant ook vaak nAR van uit dat die schoonzoon00 dochter hun kind niet poa&ro niet goed genoeg behandelen er dan inderdaad een keer ffen misgaat met hun zoon of ciop ter, dan krijgt de schoonvijDo< natuurlijk de volle laag. slui Kortom, vijandigheid, die ragen schadelijke van alle persjbur lijkheidseigenschappen oijhet 2e alleen maar verliezers (jtaii vert, heeft haar wortels in dejwoi gende 'wijsheden': !Mei 1. Ik vind dat iedereen 1 heeft op mijn eigen meninglï 2. Je mag doen watje ivilt, 20Ï je het maar op mijn manier dt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: F. P. J. Doeleman; M. E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P. C. de Jonge; M. T. O. Renes-van der Vleuten; I. D. A. M. Russel; J. P. va(n de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P. Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme; J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F. D. Bakker; J. M. Gommeren; E. L. Ramakers; R. Thannhauser; T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F. Schreurs; W. M. J. Verstuyf. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef 1 nieuwsdienst); J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt; B. Jansen; H. O. Postma; M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W. J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh; M. P. D. M. Mol; M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef); A. W. C. Mullink; J. Versluis. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland); L. J. Meinardi; C. M. J. Sondervan; H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terheuzen): W. A. Bareman (chef): C. A. M. van Gremberghe; R. E. A. Hoonhorst; T. Konings; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): J. A. M. de Bruijn (Brussel); P. de Vries (Brussel); H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M. Gertsen (Parijs); C. van Zweeden (Londen); R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. Slooten (Willemstad); J. A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid); M. A. van Grunsven (Paramaribo); H. M. Dam (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi); P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg); E. Fennema (Tokyo). I lm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4