isserij komt onder zware druk Waarnemer vervangt mogelijk Seinstra Kleurenpracht van bollenteelt Op weg naar Cambodja eerse-Meerdagen ?dit jaar alleen nog .op Noord-Beveland Poging uitlokken proefproces tientje Veerse Meer faalt in Kapper Sluiting delen Oosterschelde en Waddenzee Nog geen verplichte sanering LEEN BOERE De Stoomtram op Walcheren Bikker Boeken Films en expositie op festival bevrijding Auto-Lease Walcheren B.V. zeeuwse almanak PZC zeeland VRIJDAG 24 APRIL 1992 man onze verslaggever te ite EN HAAG - De zeevisserij laat voor een grootscheepse iorganisatie. Minister P. Buk- lan van Landbouw, Natuurbe- eer en Visserij heeft donder- ag in zijn Structuurnota Zee- Kustvisserij enkele ingrij- ot ende maatregelen aangekon- igd die tot een inkrimping van e kottervloot zullen leiden. Zo logen vissersschepen volgend aar nog maar gemiddeld 100 a 10 dagen op zee verblijven te engemiddeld 170 dit jaar. Buk- lan houdt tegelijk vast aan een erdere sanering van de te grote issersvloot. )e minister spreekt zich nog iet uit over een eventuele ver- ilichte sanering. Tot nu toe is ie vrijwillig. Bukman wacht de esultaten van de commissie on er voorzitterschap van prof mr L R. Mok af. Die onderzoekt of een verplichte sanering juri disch mogelijk en haaibaai- is. Als dat het geval is, is dat voor het beleid een belangrijk nieuw instrument, schrijft Bukman. De verscherpte zeedagenrege ling wordt hoe dan ook volgend jaar in Nederland van kracht. Bukman sprak wel zijn voorkeur uit voor invoering in de hele Eu ropese Gemeenschap, omdat dat eenvoudiger is. Als dat niet ij foor 20 mille 'pan materialen gestolen uit >edrijfsauto's IROEDE - In de nacht van roensdag op donderdag is voor o'n 20.000 gulden aan materia- en gestolen in Groede. De mate- ialen werden ontvreemd uit be- Irijfsauto's van de Deltan, ge ek iroeders du Puy uit Biervliet, lannemingsbedrijf Swarts uit tostburg, installatiebedrijf loskie uit Schoondijke en de fir- Knapen uit Hasselt. De be- Irijfsauto's stonden op diverse ilaatsen in de kern. De schade lan de voertuigen bedraagt 7000 tilden. Tevens werd uit de winkel van L. lan de Schuitvlotstraat een hoe- /eelheid geld gestolen. Getui- ;en van de inbraken worden ver acht contact op te nemen met le rijkspolitie in Oostburg, tele- oon 01170- 53156. van onze verslaggever OVEZANDE - Bollen in bloei. Een fraaie kleurenpracht. Dit plekje is te vinden na bij Ovezande. Wie van een dergelijk uit zicht wil genieten, moet niet te lang wachten, want over een paar weken is de bloeiperiode al weer grotendeels voorbij. Tulpen, gladiolen, narcissen, allemaal soorten die in de Zeeuwse bollenteelt zijn vertegenwoordigd. Het bloembollenare aal in de provincie is van bescheiden om vang: het beslaat ongeveer 470 hectare. Vooral Zuid-Beveland en Schouwen-Dui- veland pikken een graantje mee van de bollenteelt. De laatste jaren is de kweek wat afgenomen, maar de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) verwacht de komende tijd weer een toename in Zee land. Want de teelt die nu nog voorname lijk geconcentreerd is in de provincies Noord- en Zuid-Holland verspreidt zich steeds meer over het hele land. foto Lex de Meester lukt, wil hij het systeem in elk geval op nationaal niveau invoe ren. Het voordeel van de zeeda genregeling is dat die gemakke lijker te controleren is dan het huidige systeem van visquota. Alleen de dagen die visserssche pen in de haven liggen, moeten dan nog worden geteld en niet meer 'elk visje'. Vistuigen De Structuurnota Zee- en Kust visserij bevat nog enkele andere beleidsvoornemens die hun ef fect op de toekomst van de zee visserij niet zullen missen. Zo wil de minister de zware vistuigen van de boomkorvissers verbie den, omdat die veel schade aan de zeebodem toebrengen. Voor al de Zeeuwse boomkorvissers maken van die zware vistuigen gebruik, omdat zij thuis zijn in de met stenen bezaaide zuidelij ke Noordzee. Bukman wil verder de vergunningen voor het vissen op kabeljauw in 1995 verhandel baar maken over de hele vloot. Dat kan het einde van de speci fieke kabeljauwvissers beteke nen. Zij staan er economisch zeer slecht voor. Vissers moeten ook meer verant woordelijkheid nemen. ..Het mag niet zo zijn dat die steeds maar naar de overheid wordt af geschoven", stelde Bukman. Vissers moeten, volgens hem, gezamenlijk tot een spreiding van de visvangst over het gehele jaar komen, zodat de aanvoer is gegarandeerd en de prijzen sta biel blijven. Hij riep de vissers ook op voortaan schepen te hu ren. De kotters kunnen dan effi ciënter worden benut, zeker als er nog maar gemiddeld 100 a 110 zeedagen per kotter overblijven. Tot sluiting van grote delen van de Noordzee voor de zeevisserij wil Bukman niet overgaan. Het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) heeft daar vorig jaar op aangedron gen. Bukman wil het beperkt houden tot een klein gebied slot zie pagina 13 kolom 7 van onze verslaggever - De Veerse- Meerdagen blijven dit jaar be- rerkt tot Noord-Beveland. Al- een in Kortgene (3, 4 en 5 juli) en in Kamperland (18 juli) ge beurt iets in het kader van dit evenement, waarvan ooit de be doeling was dat het de Snee kweek naar de kroon zou ste ken. ndere plaatsen hebben in elk „tval voor 1992 afgehaakt. In Eeere bijvoorbeeld vindt men et zonder Veerse-Meerdagen al ruk genoeg en in Goes zijn feestelijkheden voor de water sport in de Kadefeesten gecon centreerd. Advertentie I Zaterdagmiddag 25 april van 2 tot 4 uur signeert bij ons in de zaak i zijn nieuwe boek: Middelburg-Domburg en Vlissingen-Domburg met uniek fotomateriaal. Gebonden prijs f 34,90 Walstraat 94, Vlissingen, tel. 01184-12483 Afwikkeling bestuurscrisis duurt maanden In het verleden - de Veerse- Meerdagen zijn al acht keer eer der georganiseerd - was het ge bruikelijk dat de gemeenten aan het Veerse Meer beurtelings als centrum voor allerlei activitei ten fungeerden. Deze formule vindt weinig weerklank meer. Daardoor zijn de Veerse-Meerdagen afhanke lijk van plaatselijke initiatieven. Het programma voor 1992 om vat onder meer kinderspelen, volkssporten, bezichtiging van oude vaartuigen, boegsprietlo pen, een zeiltocht van rond- en platbodemschepen, boottoch ten, helikopterrondvluchten en vuurwerk. van onze verslaggever VLISSINGEN - Enkele tientallen witgespoten Nederlandse le gervoertuigen, getooid met de letters UN, zijn donderdag tijde lijk gestald bij de marinekazerne in Vlissingen. De landrovers, viertonners en tientonners gaan de komende week op transport naar Cambodja. Het transport neemt enkele weken in beslag. De legervoertuigen horen bij een groep van ongeveer achthon derd mariniers die de rust in Cambodja moeten waarborgen. Vijf tien mariniers zijn daar al naartoe gevlogen, de rest volgt om streeks 7 mei. Ze moeten de strijders van het guerrillaleger van de Rode Khmers omscholen en hen instructie geven over het op ruimen van landmijnen. Verder zullen ze toezicht houden in de kampementen die voor de ontwapende Rode-Khmerstrijders worden ingericht. De groep wordt gestationeerd in het westen van het land, in de buurt van Pailin. De voertuigen gaan in de loop van de volgende week leeg op transport. In Cambodja zullen ze gebruikt worden voor transport van personeel en van materieel voor de verbetering van wegen. Het materieel ligt momenteel opgeslagen in een depot in Doorn. Gecharterde particuliere vrachtvaarders verzorgen het trans port. foto Ruben Oreel van onze verslaggever GOES - Op het Goese stadskantoor wordt niet uit- fesloten dat in afwachting van de benoeming van een opvolger van mr T. R. Seinstra een waarne mend burgemeester wordt aangesteld. Op het provinciehuis wordt eveneens rekening gehou den met een dergelijke tijdelijke oplossing van de Goese bestuurscrisis. „Het behoort zeker tot de mogelijkheden", zei kabinetschef mr A. C. de Ru donderdagavond. Loco-burgemeester ing W. G. van de Ree staat in principe niet afwijzend tegenover de aanstelling van een waarnemer. Ook PvdA-fractievoorzitter H. W. Hoogerland ihij volgt per 1 mei wethouder Heerebout op) ziet daar *el iets in. D66 voelt er voorlopig echter weinig foor. IDA en Groen Links moeten zich daarover nog be raden. De fractievoorzitters van de VVD en SGP/ GPV/RPF wilden zich donderdag nog niet uitspre ien over de jongste ontwikkelingen in de Goese )estuurscrisis. De afwikkeling van de 'Kwestie Seinstra' kan nog *rel enige tijd vergen. Verwacht wordt, dat het - in iet gunstigste geval - minimaal een halfjaar duurt 'oordat Goes weer een nieuwe burgemeester heeft. Vermoedelijk in de loop van de volgende week zal het Goese college met de commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr C. Boertien. overleggen over de verdere gang van zaken. Van de Ree acht het goed mogelijk dat tijdens dat overleg ook de even tuele aanstelling van een waarnemend burgemees ter aan de orde komt. „Maar het hoe, het wie en het wat zullen we de ko mende tijd bespreken." Haken en ogen Een woordvoerster van het ministerie van Binnen landse Zaken verklaarde donderdag dat minister Dales het vertrek van Seinstra vrijwel zeker zal ac cepteren. Daar kleven echter nogal wat haken en ogen aan. In strikt formele zin heeft Seinstra geen ontslag aanvraag ingediend. Hij heeft de minster slechts gevraagd een regeling te treffen die het hem moge lijk maakt op te stappen. Daarmee wil Seinstra voorkomen dat hij al te zwaar in de portemonnee wordt geraakt: een vrij willig ontslag kan voor hem aanzienlijke financiële consequenties met zich meebrengen. Welke regeling met de Goese burgemeester wordt getroffen, is volgens de woordvoerster 'absoluut nog niet bekend'. Daarover moet Binnenlandse Zaken met de Goese burgemeester onderhande len. Volgens de woordvoerster is evenmin duidelijk hoe lang de afwikkeling van de Kwestie Seinstra zal duren. „Dat ligt er aan hoe de partijen tegenover elkaar staan." Salaris Op het Goese stadskantoor wordt ervan uitgegaan dat een financiële regeling met de in ongenade ge vallen burgemeester geheel voor rekening van het Rijk komt. Zolang het vertrek van Seinstra nog niet is geregeld, betaalt de gemeente Goes het sa laris van de burgemeester (grofweg 150.000 gulden per jaar) door. Mr Seinstra is nu al sinds half maart met verlof. Pas wanneer Seinstra en Binnenlandse Zaken met elkaar tot overeenstemming zijn gekomen, kan worden begonnen met een nieuwe sollicitatiepro cedure. De ervaring leert dat zo'n procedure lang kan duren. Om die periode te overbruggen, voelt PvdA-fractieleider Hoogerland wel iets voor de aanstelling van een waarnemend burgemeester. D66-fractievoorzitter D. van der Merwe staat daar vooralsnog afwijzend tegenover. Hij meent dat de vier wethouders in staat moeten zijn het zaakje voorlopig te runnen. „Ik geef toe dat het een zware belasting is. maar met deze vier moet het mogelijk zijn het op z'n minst tot de jaarwisseling vol te hou den." VLISSINGEN - Het Bevrijdingsfestival Zeeland heeft toe stemming gekregen om een kopie te maken van de docu mentaire 'De Tiendaagse Tocht'. De film geeft een impressie van het bezoek van koningin Wilhelmina aan bevrijd Zee land. Naast deze film kunnen de bezoekers een vertoning bijwonen van 'Commando strike at Walcheren' en de jour naalfilm 'Wederopbouw 1946-1952'. De vertoningen zijn ge pland om 14 en 16 uur. Bij voldoende belangstelling vindt om 20 uur een extra voorstelling plaats. De films kunnen gezien worden in Alhambra in Vlissingen. In de Vlissingse Sint Jacobskerk is op 5 mei de expositie 'An ton de Kom' te zien. De Kom ageerde in de jaren dertig tegen het kolonialisme in Suriname. Op 22-jarige leeftijd kwam hij naar Nederland om te studeren. Tijdens de Tweede Wereld oorlog meldde hij zich aan bij het verzet in Nederland. In de zomer van '44 pakte de Sicherheidsdienst hem op en ver dween hij. Pas in 1960 werd zijn stoffelijk overschot gevonden in een massagraf. Van 6 tot en met 16 mei is de expositie te zien in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. van onze verslaggever KAMPERLAND - Het lukt de campinghouders en jachtha venexploitanten aan het Veerse Meer maar niet een proefproces te beginnen om het Veerse- Meertientje door de rechter te laten toetsen. Pogingen om zo'n proces uit te lokken zijn tot dus ver zonder resultaat gebleven en inspanningen om in samen spraak met het recreatieschap Veerse Meer op een ordentelijke manier een toetsingsprocedure in gang te zetten zijn gestuit op een weigering van het schap daaraan mee te werken. Medewerkers van de campings Paardekreek, Schotsman en Witte Raaf varen sinds begin de ze maand regelmatig met een boot op het meer in de hoop door een recreatiewacht te worden aangespoord voor tien gulden een sticker te kopen als teken dat het gebruiksrecht voor voor zieningen in het Veerse Meer is betaald. Tot nu toe hebben de recreatiewachten hen over het hoofdgezien. „Ik wou dat ze eens wat beter controleerden", mop pert Paardekreek-exploitant G. J. Brinkman. „Dan kunnen we tenminste weigeren te betalen, zodat we kunnen zien waar dat allemaal toe leidt." Voorbereidingen Het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond (KNWV) heeft het recreatieschap uitgenodigd samen voorbereidingen te tref fen voor proefproces, zodat dit volgens alle regelen der kunst kan verlopen. Volgens KNWV- consulent F. Jibben heeft Veerse -Meer-directeur A. Hoefkens evenwel geweigerd daaraan mee te werken De laatste bevestigt dat. Hoefkens: „Ik had van mijn bestuur geen opdracht dat te doen." Hij voegt er nog aan toe dat de m'anier waarop het ge bruiksrecht voor het Veerse Meer is geregeld zich niet zonder meer leent voor een proefproces. De vergelijking met het proef proces over de vraag of een zeil plank al dan niet als vaartuig moet worden aangemerkt, waar voor aan het eind van de jaren '70 op het Veerse Meer een aan varing in scène is gezet, gaat naar de mening van Hoefkens niet op. „Wij hebben nu niet te maken met overtreding van re gels of zo", zegt hij. „De ge- bruiksregeling voor waterspor ters is een belastingmaatregel, die koninklijk is goedgekeurd. Dat leg je niet zomaar even aan de rechter voor." Niet rouwig Jibben is er overigens niet rou wig om dat het Veerse-Meer- schap niet tot medewerking aan een proefproces bereid te vinden was. „De zaak is in feite zo klaar als een klontje", meent hij. „De verordening spreekt van het ge bruik van werken of inrichtin gen die in beheer en onderhoud zijn bij het recreatiescnap. zoals steigers, oevers, toiletvoorzie ningen en vuilnisbakken. Dat betekent dus dat iemand die op het meer vaart, in jachthavens aanlegt en daar van sanitaire voorzieningen gebruik maakt en zijn afval in een container stopt, dat tientje niet verschuldigd is. En dat geldt ook voor verreweg de meeste surfers. Vandaar ons advies in dat soort gevallen niet te betalen." Hoefkens deelt de zienswijze van Jibben niet. De gedachte achter de verordening waarop het Veer- se-Meertientje stoelt, is dat de in het recreatieschap deelnemen de gemeenten via het schap be lasting heffen, die alle water sporters moeten betalen. Sticker Ontbreekt de sticker die aan geeft dat de belasting is voldaan, dan krijgt de pleziervaarder de kans alsnog zo'n klever te kopen bij de recreatiewacht. Doet hij dat niet, dan wordt zijn naam ge noteerd en volgt inning via de gemeente. En als iemand wei gert zijn naam te noemen of een slot zie pagina 13 kolom 8 Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Advertentiei Roompot Recreatie Familie Restaurant 25 april dansen m.m.v. BI6 DEAL APRIL maandmenu Salade met tonijn Kippesoep met waterkers Atlantische tong IJs met advocaat en banaan 35,- p.p. (graag reserveren). Iedere zondag van 11.00 tot 14.00 uur brunch a 18,50 p.p. (graag reserveren). Inlichtingen tel. 01107-4240. Nagenoeg alle fractiewoordvoerders vinden dat de toekomstige vertrouwenscommissie uit de raad, die zich straks zal bezighouden met de benoeming van een nieuwe burgemeester, meer ruimte moet krijgen om kandidaten te kunnen beoordelen. Zo'n commissie is aan allerlei regeltjes gebonden. Zo hebben de commissieleden - ter bescherming van de pivacy van de sollicitanten - vrijwel geen mogelijkheden informatie in te winnen over de kwaliteit van de kandidaten. De Goese vertrouwenscommissie van destijds hield zich daar keurig aan. Mede daardoor kon het gebeuren dat Goes drie jaar geleden een burge meester kreeg die weliswaar juichend werd bin nengehaald. maar niet bleek te voldoen. Als gevolg van de Affaire Seinstra heeft het imago van de Bevelandse centrumgemeente een lelijke kras opgelopen. Toch voorzien de meeste politieke partijen niet dat de animo om te solliciteren naar de vrijkomende burgemeestersfunctie in Goes gering zal zijn. CDA-raadslid C. R. M M. Linsen: „Ik kan me dat niet voorstellen. Goes is een prachtige gemeente Het probleem dat zich hier heeft voorgedaan, was een incident. Het zegt niets over de stad. Zoiets kan in elke gemeente gebeuren. Ik denk dat menig burgemeester staat te trappelen om naar Goes te komen." De dienstverlening van die Middelburgse kapper gaat ivel heel ver. Knippen en de totale verzorging van het haar is en blijft handiverk". vertrouwt hij zijn klanten toe. Dat is een hele gerust stelling. Er zijn nog echte ambachtslieden. De rest van de boodschap op het kaartje laat ons hele maal gerust achterover zakken in de kapperszetel. ..Indien uw kapsel anders uitviel dan de bedoeling II I II I I I I IT ivas. bespreek dit dan met uw kapper of kapster. Wij staan u dan met raad en daad terzijde. We mogen dus ook nog kla gen als de coupe vreemde happen vertoont, of als de pony scheef afloopt Als dat geen service is.. Waarbij we voor het gemak door de vingers zien dat hel woord 'uitvallen' niet de ge lukkigste term is als hei over slechte kapsels gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 39