Visserijnota ontmoet veel kritiek Barbé stelt Kadaster Netwerk in gebruik PZC Onkruidverdelgers taboe bij waterschappen ^Vertrek van kippenfarm uit duingebied beklonken lardrijdster krijgt )oete voor haastig iphalen van cadeau Nieuwe FM-antenne voor zendmast Goes provincie 11 Natuur- en visserijsectoren kraken plannen Bukman Visserij op kokkels en mosselen aan banden. zeelandhallen VRIJDAG 24 APRIL 1992 |ian onze verslaggever N HAAG De natuurbe- •herming heeft forse kritiek op nota zee- en kustvisserij van linister drs P. Bukman. De vis- irijbelangen krijgen voorrang iven de belangen van de na- lur. De nota ademt de sfeer uit een compromis. En met de idige overcapaciteit in de serijvloot, levert een com- imis een onaanvaardbare itasting van de natuurwaar- •n op. De minister maakt de •rwachtingen, gewekt tijdens Waddenzeeconferentie in ibjerg, niet waar. bit stellen de Zeeuwse Milieu 'ederatie, de Werkgroep Noord- ee en de Vereniging tot behoud ran de Waddenzee. De drie orga- Iiisaties zijn zeer ontevreden iver: de geringe delen van Wad ienzee en Oosterschelde die rorden afgesloten voor de mos- elzaad- en kokkel visserij, het net concreet aanwijzen van be- chermde gebieden in de Noord- ee en het leggen van de verant woordelijkheid voor controle an vangstbeperkingen bij de isserijsector zélf. lijzonder teleurstellend' noe- nien de organisaties het plan om r 6"" van de Waddenzee voor vis- erij te sluiten. Daardoor wordt een eind gemaakt aan de scha- ledie de mossel- en kokkelvisse- jj aan de natuurwaarden toe- rengen. De natuurbescher- üng vindt sluiting van min- tens 75% van de Waddenzee ge- renst. „Duidelijk is dat het mi- isterie van Landbouw, Natuur- leheer en Visserij zich nauwe- ijks heeft bekommerd om het telang van de natuurbescher- ning in de Waddenzee en met al- •p tmacht de visserijbelangen vei- [g heeft willen stellen." let afsluiten van 15% van de tosterschelde voor mossel- en okkelvissers valt evenmin in oede aarde. Onder meer wordt ->. tetreurd dat maar de helft van de Roggenplaat in de Ooster- scheldemonding gesloten wordt. De organisaties pleiten voor gehele afsluiting van de plaat. Ze zijn niet gerust op het overleg dat met België gevoerd zal worden over visserij in de Westerschelde. In de nota staat niet wat de inzet zal zijn van Ne derlandse kant. Gevreesd wordt dat afstemming van natuur- en visserijbelangen hier nog lang op zich zal laten wachten. Kanon Kritiek op de nota komt ook van de vier 'schelpdiergemeenten': Bruinisse. Reimerswaal, Wierin- gen en Zierikzee. Woordvoerder A. Verbree. burgemeester van Reimerswaal. omschrijft het plan tot sluiting van gebieden als 'schieten met een kanon op een mug'. Het afsluiten doet geen recht aan de ontwikkelin gen in de schelpdiersector, be klemtoont Verbree. Hij wijst op een beheerste vorm van mos selzaadvisserij en een vrijwillige sanering van de kokkelvloot. „We krijgen de indruk dat de vis serijproblematiek wordt afge wenteld op de groep die het makkelijkst te grijpen is: de schelpdiersector. Volgens Verbree zijn de in de no ta aangekondigde maatregelen vooral ingegeven door de gerin ge zaad val die zich enkele jaren achtereen manifesteert. „Dat is een uitzonderlijke situatie. Daar mag je geen beleid op uitstippe len. „We hebben geen proble men met een gedeeltelijke slui ting. maar dit gaat ons veel te ver," aldus burgemeester Ver bree. Hij vestigt er de aandacht op dat sluiting van een deel van de Oosterschelde wordt aange kondigd. waarin mosselkweek- percelen liggen die worden ver huurd door de natuurbescher mingsorganisatie Het Zeeuwse Landschap. Verbree is ervan overtuigd dat met een verdere sanering van de kokkelvloot. een meer geregu leerde zaadvisserij en een betere benutting van het zaad. proble men in de richting van de natuur voorkomen kunnen worden. Zo denkt ook bestuurder J. Hol- stein van de Vereniging tot I gesloten voor visserij I op kokkels en mosselen Ameland Rottumerplaat/oog Borkum Schiermonnikoog Schiermonnikoog Piet Scheveplaat Bocht van Watum 1e fase: 2e fase: NoordeSjke Tak Overig deel Roggeplaat Westelijk deel Roggeplaat Zandkreek 1e fase: Balgzand T erschelling Piet Scheveplaat Rottum Bocht van Watum 2e fase: Schiermonnikoog De sluiting van de gebieden in de eerste fase is voorzien in 1993 en die in de tweede fase in het jaar 2000, na een evaluatie van de ontwikkeling van de in 1993 gesloten gebieden. info-graphic anp. Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen er over. Hij stelt dat de mossel- en kokkel sectoren graag zélf verantwoor delijkheid voor te nemen maat regelen willen dragen. ..Dat kun nen we aan. Geef ons die kans." Holstein denkt onder meer aan halvering van de kokkelvloot (tot zo'n 20 schepen). Binnen en kele weken komt de visserij met eigen voorstellen. Zevibel vindt dat veel te grote delen van Waddenzee en Ooster schelde met sluiting worden be dreigd. De sterke scheiding van de visserij- en natuurfuncties acht Holstein overbodig. „Met een goed beheer hoeft slechts een klein deel gesloten te wor den. nodig voor de groei van zee grasvelden. Dat is verstandig beheer, ook voor de vogels." Hij onderstreept dat de mossel- en kokkelbanken niet verdwijnen door de visserij, maar door de weersomstandigheden. Het ar gument dat het afsluiten van grote gebieden de controle ver gemakkelijkt, wijst Zevibel van de hand. Als de maatregelen doorgaan, ziet Holstein het somber in. „Je wordt geamputeerd. De over heid biedt je wel een paar kruk ken aan, maar die moet je wel zelf betalen. En leren lopen moet je ook zelf doen." Hij zegt dat de mossel- en kokkelvissers onge twijfeld met schadeclaims ko men, als hun broodwinning on mogelijk wordt gemaakt. „Dan moeten ze ons maar uitkopen." Sieraden uit oning gestolen JSSINGEN - Een groot aan- - voornamelijk gouden - sie- *1pden is in de nacht van woens- ag op donderdag gestolen uit en woning aan Kenau Hasse- larstraat in Vlissingen. De in- reker wist binnen te komen via m raam van de slaapkamer die renst aan een galerij. van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse waterschappen gaan het gebruik van chemische onkruidverdelgers uitbannen. Voor het jaar 2000 moet de inzet van bestrijdingsmiddelen met 40 procent verminderd zijn. Aan het gebruik van on kruidverdelgers in de waterlopen wordt vóór 1994 een eind gemaakt. In 1990 verbruikten de zeven Zeeuwse waterschappen nog ongeveer 3.000 kilogram chemi sche onkruidbestrijdingsmiddelen voor het onderhoud van de waterlopen, wat overigens al aanzienlijk onder het landelijk gemiddelde lag. Het voornemen van de waterschappen betekent onder meer dat de distels die buiten de akkers opbloeien - vooral de landbouw een doorn in het oog - niet meer doodgespoten worden. Het is de bedoeling van de water schappen om het bermonderhoud in het vervolg mecha nisch uit te voeren. Een probleem vormt nog het zoge naamde kleefkruid, dat zich nauwelijks langs mechani sche weg laat bestrijden. De waterschappen zoeken naar een goede, milieuvriendelijke oplossing hiervoor. Voors hands zal het zeer hinderlijke kleefkruid nog gecontro leerd op chemische wijze worden aangepakt. Met hun plannen voldoen de waterschappen aan de wen sen die in het provinciaal milieuplan Kerend Tij zijn op genomen. De afspraken over het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen worden opgenomen in het beleidsplan van de Zeeuwse waterschapsbond. De wa terschappen hopen dat het weren van milieu-onvriende lijke onkruidverdelgers navolging krijgt. De bestrij dingsmiddelen veroorzaken in het oppervlaktewater or ganische microverontreinigingen. Die vormen een zeer ernstige bedreiging voor het aquatisch milieu en de kwa liteit van het grondwater. Voorbeeld De waterschappen krijgen in de toekomst een taak in het kader van de Bestrijdingsmiddelenwet. Daarbij gaat het met name om controle op de naleving van de wet. Als zodanig moeten de waterschappen'een belangrijke bij drage gaan leveren aan het terugdringen van de tot een onrustbarend niveau gestegen verontreiniging van het oppervlaktewater door bestrijdingsmiddelen. Alleen al om deze reden wordt het zeer wenselijk geacht dat de waterschappen een voorbeeldfunctie vervullen. De wa terschappen moéten trouwens hun beleid wel aanpas sen, want al in de loop van 1992 worden veel middelen die nu worden gebruikt, verboden. Verschillende toepassin gen van onkruidverdelgers zijn dan op dijken en terrei nen niet meer toegestaan. Het chemisch bestrijden van riet wordt gestaakt. Dat geldt ook voor onkruid- en andere bestrijding in beplan tingen. Het onkruid langs wegranden wordt niet meer doodgespoten, maar weggeborsteld. De distelverorde ning Zeeland verbiedt het laten bloeien van akkerdistel en akkermelkdistel. Voor natuur- en waterwingebieden kan een ontheffing hiervan worden verleend, met dien verstande dat de distels in een strook van 30 meter gren zend aan landbouwgronden wél bestreden moeten wor den. De waterschappen willen die strook handhaven en vinden dat 'een gereguleerd gebruik van effectieve che mische middelen' hier noodzakelijk blijft. lesultaat experiment beperking uitstoot ammoniak in onze verslaggeefster iSTKAPELLE - Een kan roen water: die was veelzeg ender dan de rij bestuurders donderdagmiddag het preekgestoelte beklom om iets zeggen over het 'experiment bjectgericht beleid beperking mmoniakemissie'. Het water, iezelfde ochtend geschept uit et kanaaltje in het waterwin- ebied Oranjezon bij Oostka- elle, maakte nog eens duide- ijk waar het eigenlijk om ging, lamelijk de bescherming van kwetsbaar natuurgebied, e aanwezigen kwamen bijeen de verplaatsing van de kip penfarm van de familie W. den Hollander uit het natuurmonu ment te beklinken. De bedrijfsverplaatsing is het re sultaat van een gezamenlijke (fi nanciële) inspanning van de ei genaar, de gemeente, de provin cie en het ministerie van Volks gezondheid. Ruimtelijke orde ning en Milieubeheer. Het is on gebruikelijk dat zoveel overhe den zich bemoeien met één be drijf. In dit geval gaat het om een experiment, één van acht waar momenteel in Nederland aan wordt gewerkt, met als doel de uitstoot van ammoniak te be perken. Ammoniak is een stof in een medewerker 0STBURG - Het ophalen van n cadeautje bleek voor S. H. It Aardenburg donderdag op zitting van het kantonge- cht in Oostburg regelrechte lurkoop te zijn. Voor twee for- snelheidsovertredingen op 18 ptember van het vorig jaar, nnen een tijdsbestek van am- treen half uur, in de Beekman raat van haar woonplaats, eeg de Aardenburgse donder- ïg een geldboete van in totaal iO gulden opgelegd door kan- inrechter mr H. A. R. de Mul. evrouw H. had op de bewuste ag wel erg veel haast getoond n een pakje in het Belgische aldegem. op luttele kilome- rs van de Nederlandse grens, )le halen. e uitspraak was conform de eis in officier van justitie mr C. F. van Gelder: 250 gulden »or het rijden met een snelheid in 92 km p/u en 300 gulden voor n snelheid van 102 km p/u. in tide gevallen ruim boven de li- let van 50 km p/u binnen de be- luwde kom. ok M. F. uit Breskens werd be- >et met een geldstraf van 110 ïlden voor het te hard rijden 6 km p/u, waar 50 km is toege- aan) op 14 mei van het vorig ar binnen de bebouwde kom 'n haar woonplaats. Zij miste hter de schikking door een rhuizing, zodat de officier in lar eis niet verder wilde gaan dan het schikkingsbedrag van 110 gulden. Het slordig omgaan met het be talen van de jaarlijkse premie van zijn verzekering had voor J. de K. uit Breskens nare gevol gen: voor het onverzekerd rijden en het onverzekerd geparkeerd laten staan tot tweemaal toe (op 14 mei en 25 mei vorig jaar) moet de Bressiaander een geldboete van 800 gulden betalen. De eis van de officier werd door kan tonrechter mr De Mul overgeno men. Schrik Directeur T. van G. van het ge lijknamig transportbedrijf uit Eede had gisteren bij het horen van de eis van de officier even de schrik van zijn leven. Een chauf feur van het bedrijf was op 21 mei van het vorig jaar voor het rijden zonder keuringsbewijs door de politie in de Veerstraat in Zaamslag aangehouden. En omdat mr Van Gelder in de ver onderstelling verkeerde dat het transportbedrijf voor gelijksoor tige gevallen in 1987 en 1991 al eerder werd bestraft, eiste de of ficier een hogere geldboete: 1.000 gulden. Bij nader inzien bleek echter, dat de overtreding in 1987 niet het keuringsbewijs betrof maar het kenteken. Omdat de officier al gerekwireerd had. kon ze haar eerdere eis niet meer intrekken. De kantonrechter had het laat ste woord en veroordeelde Van G. tot een mildere straf: een geldboete van 500 gulden. die vrijkomt uit (kippe-)mest en die bovendien neerslaat in de di recte omgeving. Funest voor de kwetsbare natuur in het duinge bied langs de Walcherse kust. De verschillende bestuurders hadden uiteenlopende redenen om tevreden te zijn. De natuur heeft baat bij het vertrek van de tienduizenden kippen uit het duingebied, de drinkwatervoor ziening is ermee gediend en op langere termijn, benadrukte ge deputeerde L. Nederhoed-Zijlstra, staat de kwaliteit van de ruimtelijke om geving in het algemeen op het spel. Generaties Het echtpaar Den Hollander mag in het natuurgebied blijven wonen; de bedrijfsmatige activi teiten krijgen een plek aan de Zwanenburgseweg ten zuiden van Oostkapelle. De familie Den Hollander woont en werkt al ge neraties in het duingebied. In het begin van deze eeuw wilden de toenmalige beheerders, de rentmeesters van het Kroondo mein, de woeste gronden ontgin nen. Bollentelers en kuikenfok kers werden destijds met open armen ontvangen - tegenwoor dig bijna ondenkbaar. De onderhandelingen over de bedrijfsverplaatsing zijn in het verleden niet altijd even makke lijk verlopen. De meeste spre kers raakten zijdelings aan dat onderwerp, maar hielden het vervolgens bij de positieve kant van de zaak. Die instelling te kende ook de reactie van W. den Hollander op de vraag of hij te vreden is met de gang van zaken. „Er waren eigenlijk geen alter natieven meer voorhanden. Dan maar even rigoureus ingrij pen..." Het nieuwe terrein aan de Zwanenburgseweg biedt vol doende mogelijkheden, en de bouwvergunning kreeg Den Hol lander donderdag, ingelijst en wel, uitgereikt door de Dom- burgse wethouder P. Overmeen. Of het water in het kanaal over een paar jaar minder groen zal zijn, moet de toekomst leren. De projectgroep die de bedrijfsver plaatsing voorbereidde, hief zichzelf donderdag op. Voorzit ter H. G. Bomhof (werkzaam bij de Zeeuwse inspectie voor mi lieuhygiëne) kon als positief slotakkoord melden dat de ver anderingen in het natuurgebied waarschijnlijk in de gaten ge houden zullen worden door on derzoekers van de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Burgemeester Barbé (midden) ziet tot zijn genoegen op de computer van het kadaster dat hij nog een weiland bezit. Rechts op de foto A. van Jole, hoofd administratie van het notariskan toor, geheel links A. F. Faas, directeur van het Kadaster. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemees ter drs R. C. E. Barbé van Terneuzen stelde donderdag met een druk op het toetsen bord van een pc officieel het Kadaster Netwerk in wer king. De plechtigheid vond plaats in het notarissenkan toor Van Stee en Everaert in Terneuzen. Via dit nieuwe data-commu nicatienetwerk kunnen groot gebruikers rechtstreeks ka dastrale vastgoedinformatie raadplegen op de eigen com puter. Tot op heden verstrek te het Kadaster deze informa tie slechts mondeling of schriftelijk. De nieuwe service van het Ka daster wordt in fasen inge voerd. „Dit jaar", zo zei A. F. Faas. directeur van het Ka daster in Zeeland, „worden nog 500 afnemers van kada strale vastgoedinformatie in Zeeland. Utrecht en Noord- en Zuid-Holland op het net aan gesloten. alsmede enkele lan delijke grootgebruikers. De overige gebruikers worden in 1993 aangesloten." Volgens Faas neemt het Zeeuwse Kadaster in het au tomatiseringsproces van de bestanden een leidende rol in. „Verwacht wordt dat op korte termijn de hypothecaire be standen en de scheepsboek- houdingen ook op het net werk worden aangesloten. De automatisering houdt tevens een personeelsreductie in. Bij de afdeling hypotheek-kan toor zullen binnen vier jaar vijf personeelsplaatsen ver dwijnen. Overigens leidt dit niet tot gedwongen ontsla gen", lichtte hij toe. Het Kadaster Netwerk wordt voor een belangrijk deel ge vormd door het Informatie Netwerk van IBM. dat recht streeks is verbonden met de gegevensbank van de kada strale en hypothecaire regi stratie in Heerlen. Burge meester Barbé wist als eerste onbevoegde op aanwijzigin- gen van A. van Jole. hoofd ad ministratie van het notaris kantoor, door te dringen tot het bestand met kadastrale gegevens. Tot Barbé's verba zing kwam aan het licht dat de Temeuzense burgemees ter op Sas' grondgebied nog een weiland heeft liggen, waarna medewerkers van het kantoor tot de conclusie kwa men dat Barbé in stilte al be gonnen was aan de annexatie van de gemeente Sas van Gent. Hoe groot het perceel in kwestie is kon echter uit de gegevens niet worden opge maakt. Zwaar gewonde bij ongeval in Hoechstfabriek VLISSINGEN - De 44-jarige A. M. K. uit Oost-Souburg is don derdagmiddag rond twee uur zeer ernstig gewond geraakt bij een ongeval in de sinterfabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost. Tijdens werkzaamheden bij een stoffilter is de kleding van het slachtoffer vermoedelijk gegre pen door een draaiend onder deel. Daarbij werd de rechte rarm van K. afgerukt en zijn lin kerarm werd rond de elleboog verbrijzeld. Het slachtoffer werd met de Hoechst-ambulance naar het Gasthuis in Middelburg ge bracht. Vrijwel onmiddellijk daarna werd hij vervoerd naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De arbeidsinspectie is inmiddels begonnen met een on derzoek naar de oorzaak van het ongeval. De werkzaamheden om de antenne op de zendmast in Goes te ver vangen zijn inmiddels begonnen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - De 15 jaar oude FM-zen- dantenne in Goes heeft zijn bes te tijd gehad. Het stukje tech nisch vernuft staat bovenop de honderd meter hoge zendmast en zorgt voor de ontvangst van radio 2, 3, 4 en de programma's van de regionale Omroep Zee land. In de komende weken wordt een spliksplinternieuwe antenne in opdracht van de Ne- derlandsche Omroep-Zender- maatschappij (NOZEMA) uit Zoetermeer geïnstalleerd. Tijdens de werkzaamheden gaat de uitzending van radiopro gramma's gewoon door, zij het op halve kracht. De ontvangst is daardoor met name in Zeeuwsch -Vlaanderen en Walcheren een tijdje van mindere kwaliteit. Rond medio juni treedt de nieuwe FM-zendantenne in zijn geheel in werking. Vooraf worden in de nacht van donderdag 21 op vrijdag 22 mei al de antenne-staven gedraaid van horizontaal naar verticaal. Luisteraars van auto- en draag bare radio's profiteren hiervan. De ontvangst van hun favoriete programma's zal stukken beter zijn. Eén nadeel: wie een eigen FM-buitenantenne op het dak heeft, moet die opnieuw bijstel len. Veerse Meer tientje In de PZC van 21 april zien we twee lachende tolgaarders van het trio Wisse. De Vries-Hom- mes en Hoefkens, respectieve lijk bestuur en directeur van het Recreatieschap Veerse Meer, een beteuterd kijkende water sporter een tientje afhandig ma ken in ruil voor een sticker. Naief doch correct is de water sporter; illegaal echter het op treden van de recreatiewachten. Lees en lach mee. Veelzeggend over het aanhouden van boten op rijkswater om een tientje te vangen is de weigering van het schap om een wanbetaler te ver baliseren ten dienste van een proefproces. Maar er is meer. Amusant is te lezen dat juist op de Ameplaat wel voor vijftig gul den werd gecollecteerd, terwijl op de speciaal door het schip ten dienste van deze regeling uitge geven kaart van het Veerse Meer dit nu juist één van de locaties is, die niet onder de regeling vallen. Verder vernemen we dat zowel de barbecue als de EHBO door een bewakingsinstituut perfect wordt verzorgd. Helemaal niet perfect is echter het volgende. Op donderdag 2 april 14.00 uur vaart speedboot YR 39 40 sneller dan 20 km per uur buiten de baan snelle motorboten bij Oostwatering met aan het roer een recreatiewacht zonder ver plicht Vaarbewijs en Marifoon- certificaat. Over de ontbrekende sticker wil ik nu niet vallen. Een goede vaart. R. J. Risseeuw Mastgatstraat 29 Middelburg Dierenleed 'Moedig' en getuigend van grote persoonlijkheid is het artikel van de internationale dieren- vriendin en dierenredster in de PZC van vrijdag jl de nog steeds beroemde Franse actrice Brigit te Bardot. Op een persconferen tie in Brussel van de Europese Federatie voor Natuurbehoud en Dierenbescherming gaf zij een relaas over de gruweldaden tegen dieren op de jaarlijkse volksfeesten in Spanje. Zij wil een boycot in Sevilla als straf voor het dierenleed! Hoe bewijst een land eigenlijk zijn peil van cultuur? A. Toch niet door machtswellust en oorlogen? B. Door nieuwe architectonisch volmaakte steden te bouwen zo als 'Brasilia' veertig jaar geleden (waarbij de helft van de bevol king vergeten wordt, nog in krot tenwijken wonen moet en hun kinderen de straat opsturen)? C. Door geweldige internatio nale tentoonstellingen, de groot ste en mooiste van deze eeuw, zoals nu in Sevilla? D. Door de hand in eigen boezem te steken kan men in Nederland het tegennatuurlijke fokken van dieren - de kippenfabrieken, het nonchalant vervoer naar het abattoir, het oren merken van jonge koeien en de kistkalveren - fabrieken noemen. Het zijn geen bewijzen van cultuur. En dan heb ik het nog niet eens over de religie en het ritueel slachten etc.... De cultuur van een land herkent men aan de wijze waarop het zijn dieren behandelt (volgens mij) en zijn kinderen opvoedt. De die ren worden weer menselijk be handeld en menselijk gedood, als zij voor consumptie en indus trie bestemd zijn. Het kan! On noemelijk dierenleed kan dan worden voorkomen. L. Lansipohja-Kroes Gerbrandylaan 122 Middelburg Advertentie GOES ZATERDAG 25 APRIE Z 9C0 -17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 35