nc estand Bosnië snel gesneuveld PZC V** Xritiek op plan De Klerk oor overgangsregering Nederland wijst vier Russen uit North Sea awards '92 voor jazz-promotors commentaar Twee Nederlanders dood bij vliegtuigongeval in VS Visserij aan banden binnen- en buitenland -bemiddelaar Carrington wijst sancties tegen Servië af 1 Arie A. Keijzer klavierspecialist (ÖilD-^) 1995,-, Arrestaties na melkfraude VRIJDAG 24 APRIL 1992 "SjüJEVO (AFP/RTRI - En- uren nadat de leiders van rie bevolkingsgroepen in ië-Hercegovina onder van de Europese Gemeen- p hadden verklaard zich te en aan een bestand, kwam losnische hoofdstad Sara- donderdagavond onder he- 5"o4Vt'1'lerievuur te De ijiische politie meldde dat in Go wijk Butmir vlakbij het veld hevig werd gevoch- lartijen in Bosnie-Hercego- enerzijds de Kroaten en ims die vóór zelfstandig van de republiek strijden en 8.0*4 irzijdse de Seryische min- nisti eid die daar juist tegen is, üge len eerder gisteravond be- bem een 12 april overeengeko- bestand alsnog na te zullen i. De drie partijen stemden in met voortzetting van de 4 3 esbesprekingen, maandag k. jssabon. Dat gebeurde in Ci rezigheid van Joao de Deus ner eiro, de Portugese minister buitenlandse zaken. Zijn 00 Tipi SE ef Van Gogh's ook kunst Leerdam s™ I BOSCH (ANP) - De hoofd- ,5 S achte van de roof van drie Gogh-schilderijen uit het inlird Brabants Museum, is 551 rschijnlijk ook de dader de diefstal van twee oude Q g sters uit het museum „Hofje intf Mevrouw van Aerden" in ;0 i dam. Dat is donderdag bc- jhtj {gemaakt op een gezamen- persconferentie van de ge stelij ke politiekorpsen van '1 Bosch en Leerdam. ^au gaat om een 47-jarige uit het ,0g psche Aalter afkomstige Ne- ubi ander H. van der S. Hij wordt verdacht in oktober 1988 Ruijsdael en een Frans Hals actwebben geroofd uit het mu- 20 n in Leerdam. De man drong taa voning binnen van een be- .°rpk nster van het hofje en dwong onder bedreiging van een wapen de woning van de meester aan te wijzen, beide schilderijen (De la lde jongens met bierkruik Frans Hals en Het bosland- Pro4p met bloeiende vlier van 12 sdael) werden medio 1991 te ualg» aangeboden vanuit het cri- ;t de circuit. land is momenteel voorzitter van de EG. Dat het bestand weinig kans van slagen had bleek al voor de handtekeningen waren gezet. Sluipschutters in de buurt van het vliegveld van Sarajevo open den het vuur toen vertegenwoor digers van de drie etnische groe peringen in Bosnië-Hercegovina daar bijeenkwamen. Soldaten van het federale leger beant woordden de beschietingen. „Terwijl ik mijn handtekening zette, vroeg ik mij al af of het be stand zou worden gerespec teerd", zei de Bosnische presi dent, Alia Izetbegovic. Bij de ondertekening was ook EG-bemiddelaar Lord Carring ton aanwezig. De gesprekken hadden plaats in de VIP-kamer van de luchthaven. De stad zelf werd wegens de aanhoudende gevechten te onveilig geacht. De bewaking van de luchthaven was ironisch genoeg in handen van het federale Joegoslavische leger, dat door de EG verant woordelijk is gesteld voor het opleven van de gevechten. Schuldvraag Carrington had voor vertrek naar Sarajevo gezegd dat het tijd is hard op te treden tegen al le strijdende partijen, ,,en niet alleen Servië". Hij vond het nog geen tijd voor sancties tegen Servië, waarmee gedreigd is door zowel de EG als de Verenig de Staten. Carrington legde heel duidelijk een deel van de schuld van het conflict bij Kroatië. „Het is niet alleen maar (de Servische) presi dent Slobodan Milosevic. Kroa tische milities steken de grens over vanuit Kroatië en de Mos lims, zo geloof ik, zorgen ook voor provocaties." In Bonn sprak minister van bui tenlandse zaken Van den Broek met zijn Duitse collega Gen- scher over Joegoslavië. Beiden zeiden dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op kor te termijn in spoedzitting bijeen moet komen over Bosnie-Herce- govina. De ministers spraken zich nirt. uit voor sancties van EG of VN tegen Servië. De parlementen van Servië en Montenegro bogen zich over een voorstel voor een grondwet van de nieuwe 'Bondsrepubliek Joe goslavië'. die door de regerende socialisten waarschijnlijk zon der veel problemen wordt goed- geurd. De oppositie verzet zich omdat de grondwet te weinig garanties zou bieden aan min derheden, waaronder Albane zen, Hongaren en Moslims. Twee bij de verdediging van de Bosnische stad Bosanski Brod gewond geraakte Kroaten wachten op vervoer r verschillende plaatsen in Bosnië-Hercegovina werd gisteren hevig gevochten. r het ziekenhuis. Op foto EP A DEN HAAG (GPD) - De North Sea Jazz Award Birds gaan dit jaar naar de Amerikaanse platenproducer Norman Granz en jazz-journalist Pete Felleman. 'Jazz-historicus' Mlchiel de Ruyter krijgt een spe ciale Bird, zo heeft de organisatie van het North Sea Jazz Festival gisteren bekendgemaakt. De winnaars zijn geen van allen musici, maar 'jazz promotors'. In alle jaren dat de Bird is uitgereikt, waren het musici die in de prijzen vielen. Maar volgens de jury zijn er behalve de jazz-musici ook nog vele anderen die de jazz-muziek onder de aandacht brengen bij een groot publiek: journalisten, festival-organisatoren, concert -promotors en producers van radioprogramma's en geluidsdragers. Besloten werd dit jaar deze 'vergeten' categorie van 'jazz promotors' in aanmerking te laten komen voor de Bird '92. In de categorie 'wereld' (uitgezonderd Nederland) werd Amerika's belangrijkste jazz promotor van con certen ('Jazz At The Philharmonic') en platenprodu cer Norman Granz de winnaar. Uit de Nederlandse genomineerden werd iemand ge kozen „die aan de wieg heeft gestaan van de radio jazz -journalistiek met een zeer eigen taalgebruik": Pete Felleman. Zijn eerste radio-uitzending was al in juni 1947. De Bird-winnaar in de categorie 'Special Apprecia tion' wordt door het bestuur van de Stichting North- sea Festivals aangewezen. Volgens het bestuur kon dat voor 1992 niemand anders zijn dan de 'jazz-histori cus' Michiel de Ruyter. Hij heeft honderden radio-uit zendingen verzorgd sinds maart 1952. De Birds '92 worden aan de winnaars uitgereikt op een van de dagen van het komende North Sea Jazz Festi val (10.11 en 12 juli in het Haagse Congresgebouw). oo PSTAD (RTR/DPA/AFP) - voorstel van president Fre- kde Klerk om alle Zuidafri- e burgers - blank en zwart „uitvoerende raad" te la- kiezen is door de oppositie :rp gekritiseerd. Parlemen- verjër Colin Eglin van de blan- osfcrogressieve Democratische '0 '.«ij betitelde het plan „een Ke e in Wonderland-fantasie' b: verwacht dat het Afrikaans cÜonaal Congres (ANC) van son Mandela, dat nog niet ;.{ft gereageerd, het plan niet Prii epteert. Me|ementariër Desmond Loc een kleurling, meent dat het stel een „recept voor ver conflicten" is omdat het shAken een veto geeft. □erk stelde donderdag voor (orte termijn door alle Zuid- tanen een raad te laten kie- waarin alle rassen zijn verte- mlwoordigd. Deze raad moet Lai land regeren in de overgang- ajriode naar een democrati- n'9| i non-raciale samenleving. 23 iet bestuur zouden vertegen- brdigers van de drie of vijf otste politieke partijen van 05 land zitting moeten hebben. Klerk verklaarde in het par- ;nt dat het voorzitterschap de interimraad elke zes inden zal rouleren. De min of als overgangsregering gr; ïtionerende raad neemt de micties over van het staats- Fro fd en het hoofd van de rege- ><fe De voorzitter van de raad 22: gt de titel „president" en zal ceremoniële functies van De rk overnemen. Zuidafrikaanse president laakte geen datum bekend irop de nieuwe raad zal wor- gekozen. Hij gaf wel aan dat de verkiezing van de raad vooraf kan gaan aan die van een nieuw parlement dat de oude, op het apartheidssysteem gebaseerde, volksvertegenwoordiging met Kamers voor blanken. Aziaten en kleurlingen vervangt. De zwarten, de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking, is niet vertegenwoordigd in het parlement en heeft tot op heden geen stemrecht. De plannen zouden de afgelopen weken binnen de Nationale Par tij, waarvan De Klerk voorzitter is, zijn uitgewerkt. Het lijkt een Drie Rodins gestolen uit Londens museum LONDEN (AP) - Uit de William Morris Gallery in Noord-Lon- den zijn drie bronzen beelden van Auguste Rodin. De politie vermoedt dat de roof woensdag avond is gepleegd door drie mannen. „Ze hebben duidelijk op bestel ling gestolen ze wisten precies wat ze hebben moesten", aldus conservator Nora Gillow. De gestolen werken werden on geveer 100 jaar geleden in Parijs gemaakt en werden in 1930 door de Engelse kunstenaar sir Frank Brangwyn aan het museum ge schonken. Het grootste beeld. „Triomfantelijke Jeugd" is 52 centimeter hoog en toont een oude vrouw omhelsd door een jong meisje. De andere werken zijn „Het Geheim" met wee naakte figuren en een ander naakt, „Knielende Vrouw'. ran iJ Advertentie poging om de impasse in de on derhandelingen tussen de rege ring en het ANC over de over gang naar een nieuwe samenle ving te doorbreken. „Dit voorstel maakt het moge lijk een manier te vinden om de Zuidafrikanen op snelle en effec tieve wijze te laten beslissen wel ke leiders zij willen bij het ver dere proces van verandering", zo zei De Klerk. De Zuidafrikaanse president verklaarde dat het plan zal worden voorgelegd aan de CODESA, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika waarin blank en zwart onder handelen over een snelle over gang naar een democratische, multi-raeiale samenleving. De voorstellen van De Klerk ver schillen van diens eerder ingeno men standpunt dat een nieuwe regering pas benoemd kan wor den door een nieuw, multi-ra- ciaal parlement dat via recht streekse verkiezingen is geko zen. Het nieuwe plan komt in de buurt van de wensen van het ANC, dat herhaaldelijk heeft be nadrukt zo snel mogelijk in de macht te willen delen. Het ANC was daarom voorstan der van de spoedige vorming van een overgangsregering. De ze regering zou echter door ver tegenwoordigers van CODESA moeten worden aangewezen en niet rechtstreeks gekozen. Parlementariër Eglin voorspel de echter dat het ANC ook dit voorstel waarschijnlijk zal afwij zen omdat het zijn macht in elke nieuwe regering beperkt. Vol gens hem betekent het dat de zwarte beweging ondanks de grote aanhang slechts een van de drie of vijf zetels in de raad krijgt. „Het is een interessant, nieuw en waarschijnlijk onac ceptabel concept", zei Eglin. Reddingswerkers verzorgen overlevenden. Het neergestorte vliegtuig is te zien op de achtergrond. foto AP DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse consul in de Verenigde Staten J. Neuteboom heeft don derdag meegedeeld dat er twee Nederlandse vakantiegangers om het leven zijn gekomen bij een vliegtuigongeval bij het vliegveld Per- ris Valley bij Los Angeles in Californië. Twee andere Nederlanders raakten gewond, van wie een ernstig. De Nederlandse slachtoffers zijn mannen die deel uitmaakten van een ge zelschap van 21 parachutisten. Van de inzit tenden van het tweemotorig vliegtuig zijn er 16 om het leven gekomen. De consul zegt dat de hij namen van de slacht offers nog niet kan vrijgeven, omdat het minis terie van buitenlandse zaken nog niet is inge licht. De slachtoffers zijn allen ongeveer vijfen twintig jaar oud. Ze waren vanaf een vliegveld bij Los Angeles opgestegen. Vier minuten laten stortte hun toestel door nog onbekende oor zaak neer. In Perris Valley worden faciliteiten geboden voor parachutespringen. Het toestel vervoerde parachutisten die wilden deelne men aan een kampioenschap, later dit jaar. De vier Nederlanders waren in Californië met vakantie, bevestigt Neuteboom. Voordat u per ongeluk elders 'iets' koopt... De mooiste en goedkoopste digitale kerkorgels van Nederland staan bij: Kerkstraat 14a Q3028j Bruinisse winkoop verkoop verhuur reparatie stemmen vervoer revisie taxatie Journalisten en handelsattaché verdacht van spionage nieuw!! 5 octaaf DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vier Russen uitgewezen op verdenking van spionage, zo heeft Buitenlandse Zaken in Den Haag donderdag bevestigd. Het zijn drie journalisten en een handelsatta ché, die inmiddels het land hebben verlaten. De Russische ambassade in Den Haag zou al geruime tijd geleden zijn gewaarschuwd dat YevgeniKleschkov van het persbureau Itar- TASS, Leonid Lipojakov van het persagentschap Novosti. en Leonid Chernushkur van de Komsomolskaya Pravda zouden worden uitge wezen in verband met hun activiteiten voor de inlichtingendienst. Hun uitwijzing, en die van een handelsattaché, zou geen verband houden met de recente uitwijzing door België van vier Russen onder wie twee diplomaten, en de arrestatie in Frankrijk van vijf Fransen die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan spionage. Een woordvoerder van de BVD zei dat het vertrek van de vier past in beleid dat twee jaar geleden is ingezet. Dit houdt in dat de ambas- De Nederlandse visserijsector krijgt het tussen nu en het jaar 2000 zwaar voor de kiezen als de maatregelen worden doorgevoerd die minister Buk man gisteren heeft aangekondigd: sluiting van de len van de Waddenzee en de Oosterschelde voor de visserij op mosselen en kokkels: een verscherpte zeedagenre geling en een (verplichte) sanering van de vloot voor de kust visserij. Maar organisaties voor milieu- en natuurbescher ming vinden de aanpak van Bukman niet veel meer dan een slap compromis; er wordt de natuurwaarden geen recht ge daan, zeggen zij en daarover zijn zij teleurgesteld. De vernie tigende reacties van deze twee kanten geven haarscherp aan wat Bukman ook al in de titel van zijn structuurnota Zee- en Kustvisserij heeft proberen te verwoorden: 'Vissen naar evenwicht'. Een mooi beginsel, maar belast met tegengestel de belangen die hoog oplopen Met een vertraging van meer dan vier maanden komt de bewindsman nu met een beleid, dat bedoeld is als een ommekeer in de benadering van de overheid tot nu toe om de overbevissing op zee aan banden te leggen, de overcapaciteit van de vissersvloot terug te drin gen en de natuur in gevoelige gebieden meer te sparen. Hij wil een eind maken aan het ingewikkelde systeem van regels, controle en vergunningen voor de visserij, dat onwerkbaar is gebleken. Een systeem dat niet heeft kunnen voorkomen dat er nog altijd meer vis wordt gevangen dan is toegestaan Bukman wil af van de overheid als boeman voor de visse rij. Een rol, die zijn voorganger Braks politiek noodlottig is geworden. De huidige bewindsman voor visserij etaleert in zijn nota als uitgangspunt een strikte scheiding van beleids terreinen. De overheid is er om een evenwicht tussen visserij, natuur en milieu in stand te houden; ze moet over het visbe stand waken en daarvoor hanteerbare maatregelen treffen. De visserijsector moet mede-verantwoordelijk worden ge steld voor dat beleid en dat kan ze doen door zelf te zoeken naar oplossingen om binnen de nieuwe regelgeving een ren derende bedrijfstak overeind te houden. Bukman dwingt de visserij op deze manier in een bijzonder spanningsveld. Want waar begint en eindigt dan precies die eigen verantwoorde lijkheid? Er zijn in het verleden genoeg momenten geweest, waarop de vissers - individualisten als ze zijn - zelf op het beleid van de overheid hadden kunnen inspelen. Er zijn ook wel initiatieven in die richting geweest. Maar steeds over heersten de onderlinge tegenstellingen en liep overleg op mislukking uit. Nu wil Bukman dwingende maatregelen op leggen en de visserij met de uitvoering (zeedagenregeling) en financiering (sanering van de vloot, nadelen sluiting van schelpdierenareaal) daarvan belasten. Overigens kan de mi nister nog niet aangeven hoe dat allemaal in zijn werk moet gaan. Er zijn nog studies gaande naar allerlei ingewikkelde kanten van dit soort ingrepen. En die vormen tegelijk de open einden van Bukmans beleid. Wat voor de visserij zwaar weegt, gaat voor de georganis- seerde natuur- en milieubescherming nog lang niet ver genoeg. Maar wie had anders verwacht? Toch kan worden vastgesteld dat Bukman in elk geval een beleid begint te ont wikkelen dat lijnen uitzet naar de toekomst. En dat is winst in vergelijking met de tot dusver gevoerde incidentenpoli tiek. Voor het eerst is sprake van een poging om in het beleid een samenhang te brengen tussen belangen, waarvan de ver tegenwoordigers tamelijk vijandig tegenover elkaar ston den. Voor de mensen die opkomen voor natuur en milieu gold de visserij als een bedreiging; de visserij op haar beurt ver weet verdedigers van natuur en milieu ordinaire broodroof. En de overheid stond daar steeds wat hulpeloos tussen. Im mers: de overheid, die in het verleden investeringen in grote vissersschepen altijd had gestimuleerd, moest de vissers nu met vangstquota en zeedagen in de klem nemen. Anderzijds had dezelfde overheid zich te houden aan haar eigen en inter nationale verplichtingen op het gebied van natuur en milieu. Bukmans 'Vissen naar evenwicht' is nog lang niet van succes verzekerd; hij heeft wel een aanzet gegeven naar nieuwe ver houdingen. En daar zijn alle partijen in het geding hard aan toe. vtiM. MIDDENBEEMSTER (GPD) - De Algemene Inspectie Dienst (AID) en de politie in Beemster hebben vijf personen aangehou den die ervan worden verdacht de superheffing te hebben ont doken in de jaren 1989. 1990 en 1991. Onder hen bevinden zich drie veehouders uit Midden- beemster. In het onderzoek zul len nog tal van andere personen worden verhoord, die vermoe delijk melk hebben geleverd aan de verdachten. De aanhoudingen houden ver band met de invallen die in au gustus in zeven Noordhollandse plaatsen waaronder Beemster zijn gedaan. Hierbij zijn de admi nistraties van melkveehouders in beslag genomen. Destijds werd bekend gemaakt dat de su perheffing voor miljoenen gul dens zou zjjn ontdoken. De 'zwarte melk' zou al d niet ge deeltelijk naar België zijn ge bracht. Justitie vermoedde toen dat veehouders een samenwer kingsverband waren aangegaan om de zwarte melk weg te werken. Zowel de AID als justitie wil nu geen nadere mededelingen doen over de aanhoudingen omdat het onderzoek nog in volle gang is. De verdachten zitten vast in het politiebureau van Purme- rend. sade wordt gewaarschuwd dat activiteiten van bepaalde mensen niet in overeenstemming zijn met die waarvoor zij officieel in Ne derland zijn, en dat zij daarom dienen te vertrekken. Tegenmaatregel Minister van binnenlandse zaken Dales sprak zo'n anderhalf jaar geleden over ongeveer 25 mensen wier activiteiten niet door de beu gel konden. Volgens de BVD-woordvoerder, die niet sprak over 'uit wijzing', heeft een aanzienlijk deel van deze mensen het land inmid dels verlaten. Hij ging niet in op de mogelijkheid dat Moskou als tegenmaatregel een of meer Nederlandse journalisten of diplomaten vraagt te vertrekken. In Frankrijk zijn „vijf of zes mensen", meest Fransen, opgepakt we gens spionage. De verdachten zouden geheime industriële en tech nologische gegevens aan Moskou hebben geleverd. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur, C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar, A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000 Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000. Redactiefax 01184-70102. s avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19 00 uur. m het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschrijving 79,30, franco per post 100.00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50. jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00: jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45. zaterdag 1,85 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 p>ct. btw). Postrek.nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 156 cent per mm, minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3