ECloof tussen rijk en arm groeit A Doek valt vandaag voor Nederlandse ontwikkelingswerkers in Indonesië PZC lensen lijden onder lechte organisatie gezondheidszorg Marktkooplieden klagen over criminaliteit Moordenaar in Texas met gif geëxecuteerd Uitgeweken Britse homoseksueel mag in Nederland blijven Man leidt vanuit de gevangenis transport drugs naar Portugal binnen- en buitenland VN-rapport noemt ontwikkeling alarmerend Steeds meer handelsbelemmeringen Kleindochter Mussolini in parlement Verandering ziekenfonds sinds 1 januari toegestaan Bij 2-pak Fujicolor f 13,- korting op 2 toegangskaarten voor de Efteling Geen foto zonder Fuji. VRIJDAG 24 APRIL 1992 N HAAG (GPD) - De kloof jen rijke en arme landen is [afgelopen 30 jaar verdub- H. Bovendien lopen de arme den jaarlijks 500 miljard far aan inkomsten mis, om- de rijke landen handelsbe- meringen opwerpen en hun lidsmarkt en financiële kten afschermen. Daar t 50 miljard dollar aan ont- Ikelingshulp tegenover. Dat kt uit het jaarverslag van de jvikkelingsorganisatie van ërenigde Naties (UNDP), ontwikkelingsorgaan van N noemt de groeiende kloof en arme en rijke landen 'a- lerend'. De 1 miljard rijkste ildburgers zijn' 150 keer zo als de 1 miljard die tot de al lerarmsten behoren. De ontwik kelingshulp heeft de kloof niet verkleind. Dat komt onder meer omdat de ontwikkelingshulp maar ten dele ten goede komt aan de allerarmste landen. De Verenigde Naties legt de ver antwoordelijkheid voor de on derontwikkeling van derde we reld-landen in eerste instantie bij die landen zelf. „Maar hulp van buiten af is weinig effectief gebleken", constateert het rap port. Want de geldstroom van arme naar rijke landen neemt juist alsmaar toe. De handelsbarrières die rijke in dustrielanden opwerpen kosten de ontwikkelingslanden ruim 40 miljard dollar per jaar. Aan het aflossen van oude schulden aan rijke landen zijn de arme landen jaarlijks 1.3 miljard dollar kwijt. Tegelijkertijd zijn ze het slacht offer van dramatische prijsda lingen van grondstoffen en kam pen ze met een 'brain drain'. Gastarbeiders Steeds meer goed-opgeleide en relatief rijke inwoners van ont wikkelingslanden emigreren naar het rijke, geïndustrialiseer de deel van de wereld. Afrika is éénderde van zijn goed-opge- leide mensen kwijtgeraakt aan Europa. Soedan bijvoorbeeld verliest een kwart van zijn art sen en tandartsen aan Europa en 30 procent van zijn inge nieurs. Maar waar de ontwikkelingslan den nog 't meest van te lijden hebben is dat industrielanden hun arbeidsmarkt afschermen voor gastarbeiders uit ontwik kelingslanden. „Het zou onrea listisch zijn om te verwachter dat industrielanden hun immi gratie-beleid zullen versoepe len", aldus het rapport. Maar in plaats daarvan zal d( derde wereld economische kan sen geboden moeten worden, zo dat ze hun werklozen zelf kun nen opvangen. „Anders komer er in de 21ste eeuw migratie stromen op gang waarbij die naar Amerika. Canada en Au stralië destijds in het niet zullen vallen", waarschuwt het VN- rapport. De VN pleit voor schuldkwijt schelding, een verhoging van de ontwikkelingshulp en voor een eerlijker verdeling van de ont wikkelingsgelden. Hulpontvan- gende landen in het (relatief rij ke) Midden-Oosten krijgen 10 maal zoveel geld als de huipont- vangende landen in (het veel ar mere) Azië. „Maar het allerbelangrijkste is dat de wereldmarkt wordt open gegooid voor de arme landen en arme volken. Ze kunnen alleen in hun levensbehoeften voorzien als ze een eerlijke kans krijgen", aldus de ex-minister van finan ciën van Pakistan, dr. Mahbub ul Haq. UI Haq is buitengewoon adviseur van het ontwikkelings programma van de VN. Naar het evenbeeld van de VN- veiligheidsraad zou er een VN- ontwikkelingsraad moeten ko men waarin rijke en arme landen waken over de wereldvoedsel voorziening en afspraken maken over milieumaatregelen, dugs- handel en het overdragen van schone technologie. IECHT (ANP) - De patiënt gt in de knel te komen door ingewikkelde organisatie de gezondheidszorg. Ge- i aan coördinatie en inte- iie van de talloze organisa- in de gezondheidszorg kan tot veel onnodig mense- :ed. Die waarschuwing uit- fof dr A. H. M. Kerkhoff don- in zijn oratie ter gele- jieid van zijn benoeming tot deraar aan de Twentse uni- [iteit. toff, die in Twente part- Igaat doceren over het func- ;n van de gezondheids- l, is al docent aan de Rijksu- siteit Leiden en tevens me- directeur van de basisge- heidsdienst in die stad. gebrek aan coördinatie in ezondheidszorg weten de inten vaak letterlijk en fi- lijk niet meer waar ze het jen moeten, aldus het be- van Kerkhoff. Als voor noemt hij een patiënt die jrsenbloeding heeft gehad, week na zijn terugkeer uit ikenhuis melden zich niet ;r dan negen hulpverleners jn bed. Ze raken de patiënt van allen aan en geven zo- genstrijdige adviezen dat itgenote op een gegeven radeloos het alarm- lag gerust nieuwsgierig zijn wat bas en mar de jager dit in de kom van kapelle weer te zien geven, welke nieuwe vormen zullen dit jaar voor de dag komen! sal weer 30 jaar geleden dat in mar de jager in kapelle als van de eersten in nederland et 'het andere wonen' zijn gestart foor jaar hebben ze dat laten en het tastbare voorbeeld gegeven, een mijlpaal die bas en mar siager niet zomaar onder leien en banken stoppen 'ten u daar ook in betrekken vanzelfsprekend' ermaarde glas-kunstenaar willem heesen heeft 6 irschillende vormen glas- lecten voor bas en mar de jager ontworpen igneerde glaskunst die via Ie besteden bedrag als :henk kado wordt gegeven '92 is t/m zaterdag 20 juni ik maandag na 1300 uur. en vrijdagavond van I 1900-21 00 uur kerkplein 57. kapelle nummer belt met het dringende verzoek om haar man maar per een ambulance te komen halen. Prof Kerkhoff: „Niet de mon dige, moderne consument ver dwaalt in het complexe gebouw van de gezondheidszorg. Veeleer zijn het mensen die zo ziek zijn dat ze de tel kwijt raken en ver volgens zwijgend ten onder gaan. Mede door hun machte loos zwijgen is de precieze om vang van het probleem niet be kend. Er zijn echter aanwijzin gen dat het gaat om het topje van de beruchte ijsberg". Kerkhoff zet zich in zijn oratie onder meer scherp af tegen de vrije-marktgedachte als uit gangspunt voor herstructure ring van de gezondheidszorg. De „klant-is-koning"-gedachte werd destijds door de commissie Dekker gepropageerd en die ge dachte is volgens Kerkhoff in middels overgenomen door de huidige staatssecretaris van volksgezondheid Simons in diens gelijknamige plan. Kerkhoff: „Een overheid kan de klant/patiënt niet tot koning verklaren. Zij dient juist te zor gen voor een evenwicht tussen de deels strijdige belangen van zieken en gezonden. De overheid dient orde te scheppen op het ni veau van individu en gemeen schap". AMSTERDAM - Burgemeester Van Thijn drinkt donderdag een bekertje koffie terwijl hij luistert naar bezorgde standhouders op de Amsterdamse Ten Katestraat. Zij uitten klachten over de toenemende criminaliteit op de markt. Onder meer is sprake van tasjesroverij op grote schaal. Rechts in beeld een vrijwilliger van de ordedienst die de kooplieden hebben opgericht. foto Paul Vreeler/ANP JAKARTA (ANP) - Voor de on geveer 250 Nederlandse ontwik kelingswerkers en hun gezin nen in Indonesië valt vandaag het doek. Zij worden geacht niet meer op hun werk te ver schijnen en kunnen de tijd tot hun vertrek vullen met de ver koop van bezittingen, een voor lopig laatste bezoek aan een mooie uithoek van de archipel en het afscheid nemen van hun personeel. Slechts een enkeling zal zijn werk kunnen afmaken omdat een andere geldschieter op de proppen is gekomen. Wie van de 250 tot de blijvers be hoort, zal de komende weken duidelijk worden. Gisteren arri veerde in Jakarta een hoge dele gatie van de Wereldbank, die met bijna drie miljard gulden de grootste geldschieter is. Op ver zoek van Indonesië heeft de We reldbank de donorcoördinatie overgenomen van Nederland, dat sinds de oprichting in 1968 voorzitter was van de IGGI, de groep landen en financiële in stellingen die te zamen goed zijn voor 9,5 miljard gulden hulp. Over een dag of tien, zo verwacht de Nederlandse ambassade in Jakarta, zal de Wereldbank-de- legatie bekend kunnen maken welke Nederlandse projecten een vervolg kunnen krijgen met geld van andere donoren. Onge twijfeld zal minister Pronk zijn verblijf de komende dagen in Washington bij het Ontwikke lingscomité van IMF/Wereld bank tevens gebruiken om te proberen Nederlandse projecten „onder te brengen" bij de We reldbank. Vanaf morgen zal de Nederland se betrokkenheid bij de voorma lige kolonie zijn teruggebracht tot waar het allemaal om begon: handel. De Indonesische han delsminister Siregar opent maandag in Rotterdam het In donesische Handels- en Distri butiecentrum en de Nederland se staatssecretaris van buiten landse handel, mevrouw Van Rooy, zal eind volgende week in Jakarta de belangen van het Ne derlandse bedrijfsleven beharti gen. Wat daarnaast de landen nog tot elkaar brengt zijn enige culturele verdragen, overeen komsten tussen vakministeries en uiteraard vliegtuigen vol toe risten. Indonesië was tot nu toe met In dia de belangrijkste ontwlkke- lingspartner van Nederland. Dit jaar ging 170 miljoen gulden bi lateraal naar Indonesië en onge veer eenzelfde bedrag via multi laterale kanalen. Hoewel Indonesië, gekrenkt door aanhoudende Nederlandse kritiek op de naleving van de mensenrechten, op 25 maart be sloot iedere cent Nederlandse ontwikkelingshulp te weigeren, blijkt de regering op sommige onderzoeks- en infrastructurele projecten wel zoveel prijs te stel len dat zij actief naar andere fi nanciering zoekt of zelf in de geldbuidel tast. Succes Naar verwachting mogen in die gevallen de betrokken Neder landse deskundigen hun karwei afmaken. „Het succes van een project wordt vaak bepaald door de persoon die eraan werkt en dat weet Indonesië ook", aldus directeur Kampen van DHV Consultants, die 14 van zijn 46 Nederlandse deskundigen ge troffen ziet door de ban op Ne derlands ontwikkelingsgeld. Van de ongeveer 150 lokale krachten die bij DHV op de loon lijst staan, zal volgens hem een aantal moeten afvloeien, „maar zij hebben gerede kans met In donesisch geld te kunnen door gaan". Indonesië springt ook voorzich tig om met de over het algemeen kleinschalige projecten van de vier Nederlandse medefinancie ringsorganisaties (MFO's) No- vib, Hivos, Icco en Cebemo, wier budget weliswaar grotendeels van Ontwikkelingssamenwer king afkomstig is, maar die in de besteding daarvan vrij auto noom zijn. Een officieel groen ROME - Alessandra Mussolini, kleindochter van de vroegere Italiaanse dictator, arriveert don derdag voor de eerste zitting van het nieuw verkozen parlement in Rome. Het parlementslid is gekozen voor de neo-fascistische partij MSI en volgt wat dat betreft de lijn van haar beruchte opa. foto EPA HUNTSVILLE (RTR/AFP) - In de Amerikaanse staat Texas is don derdagmorgen Billy Wayne White met een giftige injectie geëxecu teerd, anderhalf uur nadat het Hooggerechtshof een verzoek tot uit stel had afgewezen. Het was de vijfde terechtstelling in Texas dit jaar, twee dagen na de geruchtmakende executie van Robert Alton Harris in California. White kreeg om 6 uur gistermorgen (middernacht in Texas) een do delijke combinatie van chemicaliën ingespoten, zo meldde de woordvoerder van het Texaanse departement voor het gevangenis wezen, David Nunnelee. De executie was eerst nog 40 minuten ver traagd omdat functionarissen moeite hadden een geschikte ader te vinden voor de injectie. White stierf negen minuten nadat het gif in DEN HAAG - Een Britse homo seksuele wetsovertreder mag van de Nederlandse justitie in ons land blijven. Op welke gronden die beslissing uiteinde lijk is genomen, is niet duide lijk. Het ministerie ontkent ech ter, dat met de toelating van de 45-jarige Brit een nieuwe cate gorie vluchtelingen wordt er kend. Andrew Prichodsky vluchtte drie jaar geleden naar Amster dam nadat hij een liefdesrelatie met een minderjarige had onder houden. Dat is volgens de wetge ving in zijn land strafbaar. Hij was eerder al tot tweemaal toe tot een gevangenisstraf veroor deeld wegens seksuele contac ten met minderjarigen. Hoewel de uitgeweken Brit van meet af aan zijn hoop had geves tigd op de tolerante houding van Nederlandse zijde, is hij toch verrast over de beslissing van justitie hem officieel toe te laten. Temeer daar hij zich de mogelij ke precedentwerking van een dergelijke beslissing realiseerde. De asielaanvraag is bij het Mi nisterie van Justitie op het hoog ste niveau behandeld. Justitie blijft vaag over de rede nen. die ten grondslag liggen aan de inwilliging van het ver zoek. AMSTELVEEN (ANP) - Veel ziekenfondsverzekerden weten nog niet dat ze sinds 1 januari de mogelijkheid hebben naar een ander ziekenfonds over te stap pen. De Ziekenfondsraad heeft er in een brief aan staatssecre taris Simons (volksgezondheid) op aangedrongen het publiek voor te lichten over deze nieuwe „bewegingsvrijheid". De ziekenfondsen voeren ook de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten uit. evenals de particu liere verzekeraars. Voor wat de ziekenfondsverzekering en de AWBZ betreft kunnen verzeker den desgewenst maximaal één keer in de twee jaar van fonds of verzekeraar veranderen. De raad vindt het geven van voorlichting hierover voor een belangrijk deel een zaak voor het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (wvc). Dit omdat het gaat om een kwestie die van belang is voor de hele bevolking en omdat het „een betekenisvolle stap" betreft in de herziening van het stelsel van sociale ziektekosten verzekeringen. ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse narcoticabrigade heeft samen met de Portugese politie een omvangrijke heroï nelijn opgerold. In Nederland en Portugal zijn 22 verdachten opgepakt. De politie nam in beide landen 60 kilo heroine, 300.000 gulden en vijf vuurwapens in beslag. De harddrugs werden per vliegtuig en per bus aangevoerd. Volgens de politie is met het oprollen van de bende een belangrijk netwerk van internationaal opererende verdo vende-middelenh andela ren opgerold. Een bijzondere rol was wegge legd voor een Rotterdamse 39- jarige verdachte, die vanuit de Bijlmerbajes en het Rotterdam se Huis van Bewaring contacten onderhield met leveranciers. Portugese afnemers en koeriers. Het onderzoek loopt sinds okto ber vorig jaar. De politie ver moedt dat tientallen kilo's van uit Rotterdam naar Portugal zijn verscheept. In Nederland zijn tien mensen gearresteerd. De narcotica-brigade heeft acht Rotterdammers, een 40-jarige vrouw uit Beverwijk en een 23- jarige Amsterdammer aange houden. In Portugal heeft de po litie twaalf mensen aangehou den, onder wie drie Rotterdam mers en een 41-jarige Utrechter. Bij twee van de Rotterdammers, beiden 26 jaar oud, is 15 kilo he roine in beslag genomen. Ze ver voerden de drugs per bus en per vliegtuig. De twee andere ver dachten reisden naar Portugal om de levering te controleren. Het onderzoek in de zaak wordt voortgezet. fAdvertentiei licht voor deze particuliere hulp organisaties is er niet gekomen, maar evenmin een veto en dus gaan ze op de oude voet door. Zij besteden ruim 20 miljoen gulden in Indonesië en werken daar overigens uitsluitend met lokale krachten. De Nederlandse deskundigen die de komende maanden hun biezen moeten pakken, worden vandaag niet brodeloos. Zij die werken voor adviesbureaus zijn over het algemeen in vaste dienst en de meesten maken bin nenkort de overstap naar projec ten in pakweg Pakistan of Zam bia of keren terug naar het Ne derlandse hoofdkantoor. DHV- directeur Kampen: „Het is na tuurlijk niet leuk, maar wij be schouwen dit als een normaal ri sico bij werk overzee". Bedrijven Minister Pronk zal proberen de schade zoveel mogelijk te beper ken voor mensen die met een contract voor bepaalde tijd van het directoraat-generaal Ont wikkelingssamenwerking (DGIS) in Indonesië zaten, zo liet de voorlichtingsdienst giste ren weten. Dat wil zeggen dat zo veel mogelijk ander werk voor hen gezocht zal worden. Neder landers die met DGIS-geld in dienst zijn bij bedrijven, moeten in eerste instantie een regeling met dat bedrijf zien te treffen, maar ook hier, aldus de woord voerder, „zullen de contracten in alle redelijkheid in overleg met Ontwikkelingssamenwerking worden afgewikkeld. Er is im mers sprake van een calamiteit buiten hun eigen schuld". Of de Nederlandse ambassade in Jakarta moet afslanken, is nog niet bekend. De afdeling ontwik kelingssamenwerking is de grootste van de ambassade en omvat 12 uitgezonden krachten en 8 lokale. Voorlopig hebben zij de handen vol aan de afwikke ling van de ongeveer 175 Neder landse projecten die getroffen zijn door het Indonesische be sluit. zijn lichaam was gespoten. White, die was veroordeeld wegens moord op een 65-jarige vrouw bij een gewapende overval op haar winkel in 1976, heeft meer dan 14 jaar op zijn executie moeten wach ten. Afgelopen week hebben advocaten bij verschillende gerechtsho ven om uitstel van de executie gevraagd omdat White achterlijk zou zyn. Het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten verwierp 90 minuten voor de executie het laatste verzoek tot uitstel. De gouverneur van Texas, Ann Richards, wees een gratieverzoek van White af. Sinds het Amerikaanse Hooggerechtshof in 1976 de doodstraf weer toestond zijn in de VS 170 veroordeelden geexecuteerd, waarvan de meeste. 47. in Texas. Fujifilm Nederland B V Hoogstraat 11-15, 3011 I'D Rotterdam Tel. 010-42 46 555 40 Jaar de Efteling is een feest dat Fuji graag samen met u wil vieren. Bij elk actie-2pak Fujicolor Super HG 100, 200 of 400 krijgt u daarom f 13,- korting op de entree van de Efteling. U betaalt nu slechts f 37,- i.p.v. f 50,- voor 2 toegangs kaarten. En dat is... geen fabeltje. Ga met Fuji naar de Efteling met een Fujicolor film in uw camera. Dan bent u zeker van briljante foto's van een dag uit duizenden. FUJICOLOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29