PZC De Vierde van Brahms, atletisch en volslank kunst cultuur 18 Asko Ensemble Jekkers Sneeuwwitje Planet rockers Trammps Marche Jekkers Eenakters Concert Mannenkoor Pinardi Mighty Mike Opus One a si Koffieconcert Pianoconcert Sirkel Dave Sidley Suffocation Goed/fout Sim Bolus Raz Concert Go-Gaan Festival Orgelconcert Volta VLAANDEREN Antwerpen Brugge VRIJDAG 24 APRIL 1992 uit TFTf II II I I I I I I VRIJDAG Het Asko Ensemble treedt vandaag (vrijdag) op in het Terneuzense Zuidlandtheater (19.00 uur). Het ensemble richt zich op muziek uit de twintigste eeuw. Op het programma staan de volgende werken: Anaktoria van Iannis Xenakis, Octandre van Edgard Varèse en Ada gio uit Oktet D opus 803 van Franz Schubert. Dit laatste werk vormde de basis van de compositie van Xenakis. Harrie Jekkers brengt vandaag (vrijdag) zijn soloprogramma Het gelijk van de koffie- tent in de Zierikzeese Concertzaal (20.00 uur). In een Haagse koffietent luistert Jakkers aandachtig naar de gesprekken van de vaste klanten. Tegen zijn wil raakt hij verzeild in het jachtige spoorboekjesleven van twee eigentijdse tweeverdieners, die fout zijn geweest in de jaren zeventig. The Trammps Bluesette treden vandaag, vrijdag, singen (21.00 uur) ZATERDAG Harrie Jekkers brengt zaterdag zijn tweede soloprogramma Het gelijk van de koffie tent in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur) Zie vrijdag, Zierikzee. ZONDAG Het danstheatergezelschap Opus One brengt zondag de familievoorstelling Visions Voices from a storyteller in het Terneuzense Zuidlandtheater (15.00 uur). De voorstelling is gebaseerd op drie vertellingen van Roald Dahl: Prinses Ovaria, De Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur (einde ca. 21.20 uur) VELVETS SCHWARZES THEATER brengt "Sneeuwwitje" 20,00; CJP/Pas 65 116,00; jeugd t/m 12 jaar 110,00 1 Beest Goes 20.30 uur MARCHE FUNEBRE POUR CHAT f 12,50; CJP/Pas 65110,001 I za. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur HARRIE JEKKERS met "Het gelijk van de koffietent" Beperkt aantal kaarten 116,00; CJP/Pas 65 113,00 zo. Kloveniersdoelen Middelburg 11.30 uur 26 KOFFIEKONSERTTAMARA RUMIAMTSEV (plano) speelt werken van o.a. Scarlatti, Schumann, Chopin, Debussy 19,00; CJP/Pas 6517,00; jeugd t/m 12 jr. 14,50 geen voorverkoop 1 Stadsschouwburg Middelburg 15.30 uur FAMILIEMATINEE: THEATER SIRKEL speelt "Lot" 16,00; CJP/Pas 65 113,00; jeugd t/m 12 jaar (8,00 Stadsschouwburg Middelbura 20.30 uur DANSGROEP KRISZTINA DE CHATEL In "Weep, cry andtangle" eigentijdse choreografie op muziek van Sjostakovitsj 117,00; CJP/Pas 65 114,00 Vestzaktheater Vlisslngen 20.30 uur CABARET DE HARDE KERN met hun programma "Over de rooie" I 114,00; CJP/Pas 65 (11,50 gastsollsten: Jetlrey Garth (zang), Jan Verwelj (mondharmonlka) I na alloop In de (oyer: Big Mama's Jazz Band 112,50I I EXTRA VOORSTELLING MUSICAL "HAIR" - dinsdag 12 mei in de I ^Stadsschouwburg Middelburg - kaarten 49,00 nu al In voorverkoop^ VOORVERKOOP START 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Kaartverkoop Middelburg bij de Stadsschouwburg. Kaartverkoop Goes/Vllsslngen/Zlerikzee bij de WVs ter plekke. Telefonisch reserveren Middelburg: 11500, Goes: 15154, Vlisslngen; 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlljn (01180) 11511 dag en nacht aktuele Informatie TheaterSirkel in Lot. Het Velvets Schwarzes Theater speelt vandaag (vrijdag) de familievoorstelling Sneeuwwitje in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). De fascinerende mengeling van toneelspel en poppenspel vormt de basis van alle voor stellingen van de groep. Door de combinatie van mimische elementen, poppenspel en trucs van het zwarte theater beklemtoont het gezelschap het sprookjesachtige in de voorstelling, waardoor een sprookje werkelijkheid wordt. De rockabillygroep The Planet Rockers uit Tennessee treedt vandaag (vrijdag) op in jongerencentrum Walk Inn in Vlissingen (21.00 uur). De vier heren van de groep brengen veel snel werk met een 'lekkere' gitaarsound en typisch Amerikaanse zang met een zuidelijk accent. Het optreden in Vlissingen is het enige in ons land, de groep treedt verder nog op in Duitsland en Frankrijk. op in Dansteater Cosmo in Vlis- Het toneelstuk Marche funèbre pour chat is vandaag (vrijdag) te zien in 't Beest in Goes (20.30 uur). Het stuk wordt ten tonele gevoerd door De vereniging van Enthousiasten voor het Reële en Universele. In de hoofdrollen zijn te zien Dirk van Dyck, Ryszard Turbiasz en Johan Dehollander. Het stuk is een vrije bewerking van de roman Kosmos van Witold Gombro- wicz. Het Middelburgs theater brengt zaterdag de première van twee eenakters in het Mid delburgs Minitheater (20.30 uur). De eenakter Nadien werd geschreven door Bert Edelenbosch en vertelt het verhaal van twee vrouwen en hun relatie met de dood. Bertold Brecht schreef de tweede eenakter, Burgermansbruiloft. Regie: Gerard Baijens. Het Belgische St. Pauluskoor en de christelijke gemengde zangvereniging De lofstem uit Sint Laurens geven zaterdag een concert in de Koorkerk in Middelburg (19.30 uur). Op het programma staan koorwerken uit de 16e eeuw en composities van onder anderen Bach, Charles Gounod. Handel, Brahms, Marcel Weemaes en Jan Stolk. Dirigenten zijn Anthon van den Driest en Antoine de Troyer. De Middelburgse organisten Kees Corbijn en Jos Vogel verlenen medewerking. Het Smalstads Mannenkoor geeft zaterdag een concert in de Nederlandse hervormde kerk in Waarde (20.00 uur). De pianist Edu de Goffau begeleidt het koor. Het repertoire van het koor omvat zowel wereldlijke als geestelijke werken. Op het programma staan composities van Da Pale- strina. Sweelinck, Schubert, Diepenbrock, Elgar, Fauré, Dvorak, Reger, Janaceck, Sul livan, Altink en Adam. Theater Pinardi speelt zaterdag Op weg naar Tar van Fernando Arrabal in De Halle in Axel (20.30 uur). Dromen vormen een rode draad door de voorstelling. Arrabal begon zelf tusen zijn acht tiende en twintigste jaar zijn dromen te noteren. De Amsterdamse groep Mighty Mike treedt zaterdag op in jongerencentrum Kalashni- kov aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen (22.00 uur). Zanger 'Mighty' Mike Meijer is geen onbekende meer in het Nederlandse muziekwereld- je. Als drummer verwierf hij enige faam met The Scene, De Gigantjes en Jump Dickie Jump. Als zanger schopte hij het in 1990 tot de tweede plaats van de Grote Prijs van Nederland met de ska-formatie Rump. Kort na de finale werd de groep echter opgedoekt en Mike besloot om solo verder te gaan. De band wordt gecompleteerd door drummer Leander Lammertink, bassist Dick Schulte-Nordholt en gitarist Jacob Hin. Velvet Schwarzes Theater in Sneeuwwitje. The Dave Sidley Band uit Schotland treedt zondag in het kader van 'Blues op Zondag' op in Bar American in Middelburg (15.30 uur). WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus speelt woensdag de voorstelling Wat 'n schat i Ambachtscentrum (14.30 uur). Het dansgezelschap Raz danst woensdag De reis in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De reis is een choreografie van Hans Tuerlings, geïnspireerd op de roman Reis naar het einde van de nacht van Céline. Tuerlings laat zien wat er met mensen gebeurt die wor den meegezogen in een wereld waarin een oorlogsmachinerie het leven beheerst. Dt muziek werd gecomponeerd door Bert Kleijn en Jan Kuiper. DONDERDAG Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen geeft donderdag een concert in de Grote kerk in Terneuzen (21 uur). Op het programma staan een Ouvertures van Schubert en Mendelssohn, Celloconcert van Dvorak, de Zesde symfonie van Beethoven. Soliste Quirine Viersen (cejlo). Dirigent Eduardo Maturet. Edna Vesuvia en Clous van Mechelen brengen donderdag de voorstelling Go-Gaan in het Middelburgse jongerencentrum Midgard (21.00 uur). Edna en Clous zetten verschillende types neer in een talkshow, waarin absurde humoi en zang ruimschoots aan bod komen. Jongerencentrum Walk-Inn in Vlissingen staat donderdag, koninginnedag, in het te ken van het Trix-Festival (14.00 uur). Het festival wordt geopend door Flat Battery, een vijfmans-formatie die voonamelijk eigen werk speelt. Vervolgens is het de beurt aan Mother Vandenberg and the Faboulus Four. Het middaggedeelte van het festival wordt afgesloten met een verrassing. Avonds treedt als eerste de band Ligeia op en het festival wordt besloten met een optre den van de twaalfman/vrouwsformatie Crush. Organist Bas de Vroome geeft donderdag een orgelconcert in de hervormde kerk in Kapelle (20.00 uur). Op het programma staan werken van Sweelinck, Purcell, Stanley, Jan Zwart en Coi Kee. Dansensemble Volta treedt donderdag op tijdens de jubileumavond van Ars Musica ii de Nieuwe Kerk in Zierikzee (19.30 uur). Het historisch dansgezelschap Volta legt zich toe op hof- en theaterdansen uit de 15e to en met 18e eeuw. Het programna omvat dansen uit de 17e en 18e eeuw. Muzikale begelei ding: Frédérique Chauvet (traverso, piccolo), Eveline Juten (luit) en Ciska Merten. (theorbe). VERWACHT VRIJDAG 1 MEI: toneelstuk Pak 'em Stanzi, Zuidlandtheater Terneuzen (20 uur) John White's Big Band, Grote Kerk Terneuzen (20). Cabaretestafette, Zuidlandtheater, Terneuzen (20 uur). Dansgroep Chrisztina de Chatel, Stadsschouwburg, Middelburg. Cabaret De harde kern, Vestzaktheater Vlissingen (20.30 uur). The Blues Jeans Big band, Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). Mandolineorkest Con Amore, Schuttershof (20.15 uur). ZATERDAG 2 MEI: Middelburgs Theater, Minitheater, Middelburg (20.30 uur). DINSDAG 5 MEI: Youp van 't Hek, Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). Youp van 't Hek, Stadsschouwburg Middelburg (20 uur) WOENSDAG 6 MEI: Emmy Verhey vioolconcert, Zuidlandtheater, Terneuzen (21 uur). DONDERDAG 7 MEI: Het Nieuw Ensemble, Zuidlandtheater, Terneuzen (20 uur). Yozip van 't Hek, Stadsschouwburg Middelburg (20 uur) Vandaag (vrijdag), 20.15 uur, Prov. Centrum Arenberg (Arenbergstr. 28): De Optocht muziekprogramma door de groep Flairk, geïnspireerd op het werk van Jeroen Bosch. Vandaag (vrijdag), 20 uur, Zaal Kon. Elisabeth (Koningin Astridplein): Concert Kon Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Gilbert Varga; soliste Isabelle van Keulen op viool; programma: Ouverture Die Entführung aus dem Serail, Symfonie voor viool er orkest nr. 3 van Mozart en Symfonie nr. 2 van Tsjaikowski. Zaterdag, 20.30 uur, St.-Carolus Borromeuskerk (Conscienceplein): Pianorecital dooi Jan Vermeulen, pianoforte; Sonates van Ludwig van Beethoven. Zaterdag, 20.30 uur, Zaal Kon. Elisabeth (Astridplein): One-man-show Toon Hermans met orkest o.l.v. Coen van Orsouw. Zondag, 11 uur, Centrum Elzenvelde (Lange Gasthuisstr. 45): Concert door het kooi Audite Nova o.l.v. Kamiel Cooremans; programma: werken van Vaughan-Williams Britten, Holst. Maandag, 20.30 uur, Zaal Kon. Elisabeth (Astridplein): Concert Vlaams Kamerorkest o.l.v. Edward Serov; solist Peter van der Weerd op cello; programma: Kindersuite voor Strijkers (Craens), Celloconcert van Haydn, Serenade voor Strijkers van Tsjaikowski. Dinsdag, 20 uur, Kon. Vlaamse Opera (Frankrijklei 3): Musical Dear Fox door Musical gezelschap van het Kon. Ballet van Vlaanderen; regie Eddy Habbema, choreografie Yer Stolk. Ook woensdag en donderdag om 20 uur. Dinsdag, 20 uur, Desingel (Desguinlei): Concert ensemble Champ d'Action o.l.v. Alain Franco; programma: werken van Boulez, Lippe, Nono, Verstockt, Xenakis. Woensdag, 20.30 uur, Zaal Kon. Elisabeth (Astridplein): Concert Kon. Filharmonisch Orkest van Vlaanderen; solist Stanislav Rostropovich op cello; programma: Celloconj eert Dvorak en anderen. Vandaag (vrijdag), 21 uur, Navarra Hotel (St.-Jakobsstr. 41): Concert Jan Vermeulen op; pianoforte, sonaten van Ludwig van Beethoven. fotoEgon Finger stroper en de prinses en Dick Whittington en zijn kat. Rob Brown choreografeerde het geheel. Acht dansers dansen, tappen, zingen en vertellen. De voorstelling bevat zowel elementen uit de jazz- en tapdance als uit klassieke en moderne dans. Het klarinettrio Alboquea geeft zondag een koffieconcert in de raadszaal van het Sluisse stadhuis (11.00 uur). Op het programma staan werken van onder anderen Mozart, Mendelssohn-Bartoldy, Van den Boozen en Anonymus II. Pianist Luc Bogaert verleent medewerking. Pianiste Tamara Rumiantsev geeft zondag en koffieconcert in de Middelburgse Klo veniersdoelen (11.30 uur). De pianiste speelt werken van Scarlatti, Schumann, Chopin, Debussy en Rachmaninov. Theater Sirkel speelt zondag het familiematinee Lot in de Middelburgse Stads schouwburg (15.30 uur). In Lot gaan beeld en spel samen. Centraal staat een levensgrote kubus die een wereld vol geheimen in zich herbergt. Uit die kubus groeit de voorstelling, waarin een jongen en een meisje strijden om de macht. Overal dreigt gevaar. Lot is ook een poëtische voorstelling met beeld, muziek en zang. Regie: Frans Malsschaert. Suffocation uit de Verenigde Staten treedt zondag op in 't Beest in Goes. In het voor programma speelt de Schiedamse formatie Sinister (15.00 uur). Suffocation komt uit New York en speelt death metal. Sinister zit op het zelfde muzikale spoor en bracht onlangs de langspeler Cross the Sticks uit. Het toneelstuk Goed/Fout is dinsdag te zien in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het stuk werd geschreven door Haye van der Heyden. Centraal staat de de relatie tussen een zoon van een NSB'er en de dochter van een Joods echtpaar dat het concentratie kamp heeft overleefd. Hoofdrolspelers: Ina van Faassen, Nelly Frijda, Dorijn Curvers, Ton Kuyl, Kees Coolen en Hugo Haenen. Regie: Christiaan Nortier. Het Concertgebouworkest, dirigent Riccardo Chailly en platenmaat schappij Decca hebben de afgelopen twee paar jaar bij de opname van de vier symfonieën van Johannes Brahms stevige, om niet te zeggen hinderlijke concurrentie ondervonden van het Berlijns Philharmonisch Orkest, diri gent Claudio Abbado en platenmaat schappij Deutsche Grammóphon. Die waren in dezelfde periode fonografisch ook met Brahms in de weer. Zo vorm den de eerste en tweede symfonie van beide koppels al eerder interessant vergelijkingsmateriaal en is de bijna gelijktijdige uitgave van cd's met als hoofdmoot de Vierde dat nu opnieuw. Het uitspreken van een voorkeur voor een van beide registraties is ditmaal nogal persoonlijk gekleurd. De vraag: hoe wüt u uw Brahms? is er bepalend voor. Beide combinaties zijn consequent in hun aanpak van Brahms. Zo rijp en gul als de tweede symfonie tot klinken kwam, zo sonoor, zo volslank zou je bij na zeggen, klinkt bij Abbado en Ber lijn ook de Vierde. En de atletische, bij na sobere benadering die Chailly en het Amsterdamse orkest de Tweede gaven, is ook kenmerkend voor hun uitvoering van de laatste - en naar mijn smaak mooiste - van Brahms symfo nieën. Je kunt het verschil in uitvoe ring ook zo karakteriseren: bij Chailly c.s. klinkt Brahms als de natuurlijke opvolger van Beethoven, de Berliner Philharmoniker en Abbado geven de Vierde een warmer, verzadigder klank en bredere tempi mee, waardoor het werk richting Bruckner schuift. Mijn keuze komt uit bij Abbado en Berlijn, niet omdat zij de ideale Brahms voor mij neerzetten, maar om dat zij hun visie het overtuigendst tot klinken brengen. Dat de ritmische pro filering soms markanter kan, neem ik daarbij op de koop toe. De artistiek treffendste opname van de vierde sym fonie is overigens die van de Wiener Philharmoniker met Carlos Kleiber (DG), die echter minder goed klinkt dan de beide hier gesignaleerde uitga ven. Alleen: de waardering voor de symfo nie is niet het enige element, dat de keuze kan bepalen. Relevant zijn ook de niet te versmaden, gaaf vertolkte toegiften op beide cd's. Chailly heeft de origineelste aanvulling: de vijf orkest stukken opus 16 van Arnold Schön- berg (Decca 433 151-2,58 minuten). Ab bado biedt meer muziek: niet alleen de Haydn-varities, maar ook (met het Ernst Senff-koor) Brahms exquise koorwerk Nanie, op tekst van Schiller (DG 435 349-2, 74 minuten). Cees Cijsouw foto Eduard Engel Crush

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 18