Vliegveldbestuur wil ruim baan Skate-boarding in zwembad 'Plots hoorden we een hevig gefluit' Buurthuizen spelen in op het Vlissings bevrijdingsfestival ,pfb Deining met aparte k aantrekkingskrachtle streek Midden-Zeeland duldt geen beperking activiteiten vanwege uitbreiding camping kunst VRIJDAG 24 APRIL 1992 van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De gemeente Arnemuiden heeft geen recht om het vliegveld Midden-Zee land te beperken in haar activi teiten tot 50.000 vliegbewegin gen per jaar. Het aantal vliegbe wegingen zegt niets over de ca paciteit van het vliegveld wat betreft de huidige grasbaan noch een eventuele verharde startbaan. Dat stelde secretaris S. J. de Graaf van het vliegveldbestuur donderdagmorgen tijdens de zit ting van de provinciale hoor- commissie. De Graaf (dinsdag Middelburg herdenkt gevallenen MIDDELBURG - Op het Abdij plein te Middelburg wordt maandag 4 mei de traditionele dodenherdenking gehouden. Van 19.30 tot 19.50 uur speelt de christelijke brassband Onda koralen. A. van Noort verzorgt, enkele declamaties. Klokslag tien voor acht luiden de klok ken van de Lange Jan en van de RK-kerk. In stilte wordt van het Abdij plein via de Balans naar het mo nument op de Groenmarkt gelo pen. Om 20 uur zal middels een hoomsignaal twee minuten stil te worden aangegeven, waarna de Last Post weerklinkt. Daarna kunnen bloemen en kransen worden neergelegd. Cassetterecorder uit auto gehaald WESTKAPELLE - Een radio cassetterecorder is woensdag tussen 10.30 en 16.30 uur verdwe nen uit een auto die geparkeerd stond aan de Grindweg in West- kapelle. Aan de auto zijn geen vernielingen aangebracht. DOMBURG Zelfverdediging De Stichting Welzijn voor Ouderen Platteland Walcheren houdt dinsdag 26 mei een voorlich tingsochtend over zelfverdedi ging voor vrouwen boven de vijf tig jaar. De bijeenkomst wordt gehouden in het Schuttershof te Domburg en begint om 9.30 uur. wordt hij opgevolgd als secreta ris door ADZ-directeur ir P. K. Cevaal) maakte bezwaar tegen het Amemuidse bestemmings plan recreatiegebied Oranje plaat-West. Dat plan behelst de uitbreiding van camping de Wit te Raaf in oostelijke richting. Volgens het vliegveldbestuur komt de camping te dicht onder de uitloop van de startbaan te liggen, waardoor de toeristen ge vaar kunnen lopen bij noodlan dingen. Volgens wethouder J. van Belzen, die de gemeente ver dedigde, gaat het maar om een smalle strook die bij de camping getrokken wordt en blijft er vol doende uitloop over. Over het aantal vliegbewegingen dat Ar nemuiden via een herziening van haar bestemmingsplan Bui tengebied wil beperken tot 50.000 maximaal, zei Van Belzen dat het aantal was ontleend aan de provinciale nota Kunst- en Vliegwerk. De reden dat de gemeenteraad van Arnemuiden de bezwaren van de Rijksluchtvaartdienst «onderdag niet aanwezig) en de sjichting Vliegveld Midden-Zee land in oktober bij de vaststel- 1 ing van de plannen terzijde leg- *e. is dat de plannen geheel pas- COC-avond in Middelburg MIDDELBURG - De afdeling Midden-Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit (COC) houdt morgen, zaterdag, in het COC-pand aan de Eigenhaard- straat in Middelburg een 'pro- mo-disco-night'. Behalve disco is er een optreden van het 'Safe Sextet', dat in een cabaretesk programma van ongeveer drie kwartier de levenskunst van het veilig vrijen op velerlei manieren bezingt. Verder zijn er SAD- teamleden aanwezig voor het beantwoorden van vragen over Aids en safe sex. De deur van het COC-pand is vanaf 21/00 uur ge opend. WESTKAPELLE Juke Joints In het Kasteel van Batavia in Westkapelle treedt op koninginnedag, don derdag 30 april, de formatie The Juke Joints op. Het optreden be gint om 22.00 uur sen bij het provinciale beleid, ar gumenteerde Van Belzen. De nieuwe camping wordt kwa litatief beter en helpt de overvol le kustgebieden te ontlasten. Volgens het Streekplan Zeeland uit 1988 is het vliegveld 'enige groei' toegestaan: het maximum van 50.000 vliegbewegingen per jaar betekent een verdubbeling van activiteiten sinds die tijd. Da's mooi genoeg, vindt Arne muiden. Dat maximum past bij een geluidszone rond een vlieg veld op 50 dBA, zodat de toeris ten aan de overkant van De Schenge ook geen lawaaiover last hoeven te vrezen. Door die 50 dBA-contour alvast op te voe ren in de gemeentelijke plannen terwijl het ministerie van Ver keer en Waterstaat nog onder zoekt wat voor geluidszones er rond vliegvelden gelegd moeten worden om omwonenden te vrij waren van te veel vlieglawaai, wil Arnemuiden niet het werk van de minister gaan doen, be nadrukte Van Belzen. „Het is be doeld als signaal." S. de Graaf pareerde namens het vliegveld dat onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst al heeft van een medewerkster SCHOONDIJKE - Over het openhouden van de zwembaden in de gemeente Oostburg wordt al jaren gepraat. Onlangs besloot het college om het zwembad in Groede te sluiten. Ook Schoondijke staat dat lot vermoedelijk te wachten. Wat er met de zwembaden moet gebeuren is nog niet duidelijk. Schoon- dijkse jongelui hebben kennelijk een vooruitziende blik en al een bestemming gevonden: het Schoon- dijkse bad wordt nu gebruikt als skate-boardbaan. foto Oscar van Beest Grote reeks autokraken in Middelburg MIDDELBURG - Autokrakers hebben in de Middelburgse wijk Dauwendaele bij zeven au to's een ruitje ingetik. Dat ge beurde in de nacht van woens dag op donderdag. Aan de Drie wegenhof is in vier auto's inge broken. Uit één van de vier zijn twee rijbewijzen gestolen. Een radiocassetterecorder en auto papieren werden uit een andere auto ontvreemd. Bij twee wa gens zijn wel de ruitjes ingetikt, maar is niks meegenomen. Een radiocassetterecorder ver dween ook uit een auto die ge parkeerd stond aan het Wou- driksland. De eigenaar van de auto mist tevens een zonnebril, evenals als de eigenaren van twee andere auto's, één aan het Woudriksland, de ander aan het Vromoldsland. Bij vier auto's die geparkeerd stonden aan het Kleverkerks Jaagpad zijn eveneens de ach terruitjes ingegooid. De radio cassetterecorders in drie van de vier wagens werden wel gede monteerd maar niet meegeno men. Uit de vierde auto is niks meegenomen. mSSSSm Café-restaurant Corner House aan het begin van de Walstraat krijgt 24 april 1942 een voltreffer, waarbij zes mensen omkomen. Het vrijwel onbeschadigde gebouw links op de voorgrond staat nog steeds op de hoek Walstraat-Nieuwendijk. foto gemeente-archief Vlissingen Bombardement op Vlissingen van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het is een mooie voorjaarsdag, 24 april 1942, vandaag precies vijftig jaar geleden. Veel Vlissingers nemen het ervan en maken een wandeling door de stad. De lente-idylle wordt 's mid dags ruw verstoord. Britse bommenwerpers voeren voor het eerst in de oorlog op klaar lichte dag een zwaar bombar dement op Vlissingen uit. Aan het einde van de dag wordt de balans opgemaakt: 33 doden, 42 zwaargewonden en even veel lichtgewonden. De 14-jarige Vlissinger A. H. van Dijk zit die 24ste april 1942 in de schoolbanken van de Ho gere Burger School (HBS) aan de Brouwenaarstraat. Hij en zijn mede-scholieren zijn ge wend aan het geluid van oor logsvliegtuigen. Vlissingen is sinds het begin van de oorlog één van de strategische doelen van de geallieerde lucht macht. 's Nachts vinden keer op keer aanvallen plaats op het havengebied en de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. De HBS-leerlingen herkennen vrijwel elk vliegtuig aan het motorgeronk, maar deze klinkt hen niet bekend in de oren. Het is, zo blijkt uit onder zoek na de oorlog, een zojuist uit de Verenigde Staten aan gevoerd type: de tweemoto- rige Douglas 'Boston'-bom- menwerper. Twaalf stuks zijn van het vliegveld Swanton Morley in Norfolk opgestegen, elk met vier zware brisant bommen aan boord. Ze komen tegen half drie 's middags in het Vlissingse luchtruim. Gefluit Op 5000 meter hoogte laten de eerste vliegtuigen om 14.35 uur hun bommenlast los. Het bombardement komt als een donderslag bij heldere hemel. Luchtalarm is niet gegeven. 'Plots hoorden we een hevig gefluit', verhaalt Van Dijk in zijn dagboek, 'en zagen buiten een paar rookzuilen omhoog spuiten. Eerst in de Badhuis straat en tegelijk een paar vuurzuilen in de Paul Kruger- straat, vlak voor de Ortskom- mandatur. Het flitste door me heen: de volgende vallen op de school! Maar nee, wij lagen ge lukkig net buiten de lijn van de bommen. De misser sloeg op nog geen tachtig meter af stand in het wegdek'. De bommenwerpers trekken een spoor van vernieling dwars door de stad. Van Bou levard Bankert, over de Spui- kom, de Badhuisstraat, Hobe- instraat, Bouwen Ewout- en Clijverstraat, Kasteelstraat naar het hoofdkantoor van de KMS. Enkele verdwaalde bommen komen in de binnen stad terecht, op de hoek Wal- straat-Zeilmarkt en in de Nieuwstraat. Voltreffer De doopsgezinde kerk aan de Glacisstraat, vlakbij De Schelde, ligt in puin. Café-res taurant Corner House aan het begin van de Walstraat, bij de Zeilmarkt, heeft een voltreffer gekregen. Een opruimings- ploeg vraagt al om 14.45 uur, precies tien minuten na het begin van de aanval, artshulp. Geneeskundige dienst (art sen, Rode Kruis-mensen en EHBO-ers), brandweer en sol daten van de Duitse Wehr- macht zijn overal in de weer. Het aantal slachtoffers op de plek waar enkele minuten ge leden nog het Corner House was, is het grootst. Zes doden worden onder het puin van daan gehaald. De geallieerden leven in de veronderstelling dat zij het ha vengebied van Vlissingen heb ben getroffen. Een Britse zen der maakt in elk geval mel ding van een bombardement op dat doel. De PZC, die zwaar onder censuur staat, zwijgt, tot drie dagen na het bombar dement. Een Duits persbe richt wordt gepubliceerd on der de kop 'meedogenloze aan val op Nederlandse burgerbe volking'. In de PZC hebben dan al wel vele rouwadverten ties gestaan. 'Bij een noodlot tig ongeval'. 'Van ons wegge rukt'. De kwetsbaarheid van Vlissin gen en van de Duitse luchtver dediging is aangetoond. Veel Vlissingers verlaten de stad uit angst voor nieuwe aanval len. Alle scholen moeten slui ten. Niet onterecht. Een week later vindt weer een bombar dement plaats. Het havenge bied wordt wel geraakt, maar de burgerbevolking blijft niet gespaard. Een schuilkelder bezwijkt. Zeven mensen ko men om. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse buurthuizen de Paraplu en het Woltershuis spelen in op het eerste Zeeuwse bevrijdingsfes tival dat dinsdag 5 mei in Vlis singen wordt gehouden. Ze heb ben een reeks activiteiten opge zet, zoals gezamenlijke maaltij den, filmvoorstellingen en ex posities. Kinderen zijn dinsdag 28 april in de Paraplu aan de Alexander Gogelweg in Paauwenburg wel kom op een interculturele kook- MIDDELBURG W Christenvrouwen - Wo men's Aglow Fellowship, een wereldwijde organisatie van christenvrouwen, houdt maan dag 27 april haar maandelijkse samenkomst in de Middelburg se Stadsschouwburg. Spreek ster op deze avond is Elly van Groos uit Gouda. De aanvang is om 20 uur. Lezing - Historicus prof dr P. A. Henderikx houdt zondag 26 april een lezing in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande.' Het onderwerp van zijn lezing is: 'Walcheren voor 1300'. Prof Hen derikx gaat in op het ontstaan van dorpen en steden op het voormalige eiland. De lezing be gint om 14.30 uur. Hartpatiënten - Dr r. m. Robles de Medina, werkzaam op de afdeling cardiologie van het streekziekenhuis Walcheren, houdt vrijdagavond 8 mei in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een'lezing voor de patiën tenvereniging voor- en nazorg bij hartziekten Hartezorg. De bijeenkomst van Hartezorg be gint om 19.30 uur. j. Woelige Werf De wijkpost de Woelige Werf van de Stich ting Welzijn Ouderen Middel burg wordt dinsdag 5 mei om 10.00 heropend. Vanaf die dag kan de Woelige Werf aan de IJs- selstraat haar deuren weer open stellen voor allerlei activiteiten. Het buurthuis in de Stromen- wijk werd op 25 januari getroffen door een brand. VLISSINGEN Verkoopmiddag - De stich ting Welzijn voor Ouderen Vlis singen houdt donderdag 7 mei haar voorjaarsverkoop. Van 10.00 tot 15.30 uur worden in Bachten Reede handwerken van de creatieve werkgroep ver kocht. middag. De bezoekers mogen zelf een maaltijd bereiden. Op dezelfde dag wordt de tentoon stelling 'zwart-wit' geopend in de hal van het wijkcentrum Open Hof. De door de Anne Frank-stichting uitgegeven ex positie schetst een beeld van de verhouding tussen Nederlan ders en etnische groepen die de laatste twintig jaar in Nederland zijn komen wonen. Kindermiddag De Paraplu houdt woensdag 29 april van 14.00 tot 15.30 uur een kindermiddag. De film Ongeoor loofd onderscheid zal worden vertoond en de kinderen kunnen deelnemen aan een tekenwed strijd met als thema 'samen wo nen, samen leven'. De film The Wave, bestemd voor jongeren en volwassenen, staat woensdag avond 29 april - aanvang 20.00 uur - op het programma. In The Wave wordt getoond hoe men sen beïnvloedbaar zijn voor fas cistische ideeën. Rutger Hauer is vrijdagavond 1 mei in de Paraplu te zien. Hij speelt de hoofdrol in de film Ont snapping uit Sobibor, over een spectaculaire ontsnapping uit een concentratiekamp. In het voorprogramma draait de film Herdenken moet dat nou waarin wordt ingegaan op de zin van het herdenken van de ge beurtenissen in de tweede we reldoorlog. In het Woltershuis op de hoek Hogeweg-Bonedijkestraat wordt dinsdagmiddag 28 april vanaf zes uur een vredesmaal- tijd gehouden, ter herinnering aan de eerste voedseltranspor- ten na de bevrijding en de op luchting over die bevrijding. Vier gastsprekers - sociaal-cul tureel werker Fred Hanny, pas tor Jan Seheffers, Gisela Ritoe en Berry Stroucken van Amnes ty International - verluchtigen de maaltijd met toespraken over het thema: bevrijding. Zo gaat Gisela Ritoe in op de vraag wat bevrijdingsdag betekent voor Surinamers. Vanaf dinsdag 28 april tot en met 8 mei is in het Woltershuis ook de expositie Tekens aan de wand te zien, over nationaal- scoalisten toen en neo-nazi's nu. Franka Pisuna van het Anti-Dis criminatie Bureau Zeeland ver richt 28 april om 14.00 uur de opening, aansluitend worden twee videofilms vertoond: Ver deel en heers (een Amerikaanse propagandafilm uit 1942 samen gesteld uit beelden van Duitse legeijoumaals) en Honger (ille gale beelden van de hongerwin ter 1944-'45). uitgewezen dat meer vliegbewe gingen niet meer lawaai bete kent. „Het is berekend dat de 36.000 vliegbewegingen in 1990 nauwelijks minder geluid mee brachten dan 70.000 vliegbewe gingen in 2000 zullen doen." De hoorcommissie. bestaande uit gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra, beleidsambtenaar be stemmingsplannen L. Caljouw en secretaris A. Willemse brengt binnenkort advies uit over de bezwaarschriften van vliegveld en RLD aan het college van ge deputeerde staten. Dat college moet beslissen of de bestem mingsplannen worden goedge keurd of gewijzigd moeten wor den. Personeel Edah Vlissingen naar landelijke actie FNV in Zwolle van onze verslaggever VLISSINGEN - Vijftien perso neelsleden van de Edah-super- markt in Vlissingen nemen van daag, vrijdag, deel aan een lan delijke actiedag van de Dien stenbond FNV in Zwolle. FNV- kaderlid A. de Witte verwachtte niet dat de Edah-vestiging de deuren moet sluiten, 'al zal de bezetting minimaal zijn'. De landelijke actiedag in Zwolle wordt gehouden in het kader van de estafette-stakingen die de Dienstenbond FNV de afgelo pen weken heeft gehouden voor een betere supermarkt-cao. De werkonderbrekingen hebben niet geleid tot een doorbraak en nieuwe onderhandelingen. Alle vakbondsleden die een werkon derbreking hebben gehouden, zijn in Zwolle uitgenodigd om te praten over het vervolg van de acties. „Gaan we verder met de huidige cao of komen we de werkgevers tegemoet?" ver woordde De Witte de vraag die vandaag op de actiedag aan de orde komt. De Dienstenbond FNV eist on der meer een loonsverhoging per 1 april dit jaar van 6,5 procent, als voorschot op een structureel betere salariëring voor super- marktpersoneel, en de vakbond wijst de inlevering van vakantie dagen of geld bij ziekteverzuim af. De werkgevers hebben per 1 oktober dit jaar 2 procent gebo den en per 1 april 1993 2,5 pro cent. 25 EN 26 APRIL 1992 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, za. 0.00-24.00 uur: A. J. Mijnlieff, N. Beetslaan 15, tel. 12525. zo. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwer- kerk, Gerbrandystraat 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg, vrij. 17.00-za. 23.00 uur: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Patiënten Wijkgezondheidscen trum Middelburg, artsen Kod de, Visser en Ponten: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arne muiden. Souburg, Nieuwland Herdenking van gevallenen in gemeente Veere VEERE De gevallenen van de Tweede Wereldoorlog worden in alle vier de dorpen van de ge meente Veere herdacht met klokgelui. Op 4 mei gaat ook de vlag halfstok aan alle openbare gebouwen. Het gemeentebe stuur legt bloemen bij de monu menten. Om 19.15 is er een korte plechtigheid op de oude be graafplaats Veere/Zanddijk en om 19.30 uur in Vrouwenpolder op de begraafplaats aan de Zoekweg. Om 19.45 uur begint een stille tocht in Gapinge van de kerk naar de begraafplaats, waar om 20.00 uur een herden king plaatsvindt. In Seroosker- ke is er op hetzelfde moment een stille tocht van de kerk naar de begraafplaats aan de Vrouwen- polderseweg. DIOS De christelijke gymnastiekvereniging DIOS uit Oost-Souburg houdt morgen, zaterdag 25 april, haar jaarlijkse uitvoering in sporthal Baskens- burg. De uitvoering begint om 19.00 uur. Jam-session De werk groep muziek van de Stichting Mae Uku in Oost-Souburg houdt vanavond (vrijdag) een jam-ses- sion in het stichtingsgebouw in de Molukse wijk. De deelnemers (die zich tevoren hebben laten inschrijven) worden uitgeno digd muziekstukken spontaan uit te voeren, waarbij ervaren muzikanten de presentatie coör dineren. Thema's zijn in princi pe jazzy-achtige funk, rock en blues. De aanvang is om 19.30 uur. Biologisch Museum - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle heeft voor het ko mende Nationaal Museumweek end, morgen (zaterdag) en zon dag, een aantal extra activitei-, ten op touw gezet. De zaterdag is- bestemd voor het maken van dierpoppen en het bezoeken van de tentoonstelling over reewild. Tevens is er een speurtocht over reeën in het museum uitgezet. Verder is een Lentekriebeltocht, een speurtocht over zintuigen, uitgestippeld. Op zondag krij-' gen bezoekers een rondleiding door het museum en is er een de monstratie over dierpreparatie. Het museum doet ook mee aan de gezamenlijke actie 'Bekijk het even'. Evenals in andere Zeeuwse musea staan spreek woorden en gezegden in de schijnwerpers. O.OOj en Arnemuiden, uur: Souburg, Nieuwland en A muiden, za. 0.00-24.00 uuty— Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01184-61212. L zo. 0. 00-24. 00 uur: R. (Lj, Groot, Dr. v. d. Moerstrai -g Arnemuiden, tel. 01182-130Lza Visites aanvragen voor 10|or( Spreekuur voor dringend! orj vallen: 12.30-13.00 en 17.30JL uur (zonder afspraak). La Gapinge, Grijpskerke, OoLu, pelle, Serooskerke, VrouL j. polder, Veere en Zanddijk Ubels en M. J. J. Helmes, Vber straat 11, Serooskerke, jm 01189-1212. l sj Aagtekerke, Biggekerke, L.j, burg, Koudekerke, Meliskj Westkapelle en Zoutelf Voor de praktijken van de sen Van Eede .Vaandrager, L der Male en Noorlander. 18.00-zon. 24.00 uur: A. v. d le, Duinweg 59, Zoutelande 01186-1282. Biggekerke en Meliskerken de praktijken van de ai||£ Bouwense en Stutterheimj1 voor Grijpskerke). vrij. 1) ma 08.00: B. Bouwense, Vjfï nisseweg 14, Biggekerke,^ 01185-2190. Tandartsen: Walcheren: J. W. A. v. d. den, Londensekaai 29, Mi burg, tel. 01180-12738. Spreekuur zat. en zon. 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. uur: A. de Gaaij, tel. 0 23836. Middelburg, zat. 09.00-ma. uur: J. Drijdijk, Gandhistn «tel. 26045. /Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803, visites aanvr van 08.00-09.00 uur. Kleine huisdieren (spreek zonder afspraak zat. en zoi 12 en 17-18 uur): A. Ruys, I schuur 1, Middelburg, 01180-13118. Dierenartsen praktijk 'Oo pelle': Oude Domburgsi 33a te Oostkapelle, tel. 0 1443. Behandeling kleine dieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Meli^ ke: R. Roskam, Kelderweg 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren l kleine huisdieren): I Noordstraat 61. Middelburj 01180-37077. Spreekuur zat 11 uur. Voor spoedgevallen en nacht bereikbaar. Apotheken: Middelburg: W. K. HummP'1 Markt 69, tel. 12134. De dienst van elke apot vangt aan om 17.30 en eindij 3 de vrijdagmorgen daarop gend. Vlissingen: J. M. H. v. d. Sa Badhuisstraat 30-34, tel. De dienst van elke a vangt aan om 17.30 en eindii1, de vrijdagmorgen daarof gend. W ij k verpleegkundige Voor geheel Walcheren Alarmcentrale tel. 01184-14 75/1 Inbreker nam dolkmes mee VLISSINGEN - Bij een inb 7: in een woning aan Bossen! tjs in Vlissingen is woensdagai 121- omstreeks 22.30 uur een mes ontvreemd. De inbi moet geschrokken zijn vai- thuiskomst van de bewone koos het hazepad. De inbi wist binnen te komen doo voordeur van het pand op( hreken. - 12(f0st 'Wie VLISSINGEN, VESTZAKTHEATER 'Divastoer 2', soloprogramma van Hester Macrander, op de piano bege leid door Geert Bremer. Regie van Frances Sanders. door Willem Nijssen Vanonder de in gluurderig wantrouwen gefronste wenkbrauwen inspecteert Hes ter Macrander de zaal. Op zoek naar jonge tweeverdieners, of naar rijpe ouderen met een car rière achter de rug? Dat zijn in ieder geval de doelgroepen van haar cabaret-kritiek. Waarom precies is (zeker voorlopig) niet duidelijk, maar het zal wel iets te maken hebben met het ver keerde soort tevredenheid dat dit soort lieden uitstraalt. Hester Macrander's tweede so lo-programma komt moeizaam op gang. Onder de kronkelgeba- ren van iemand die aan hevige buikpijnen lijdt bekent ze alvast dat ze zich niet voelt „zoals ik voel dat ik me kan voelen". „Ik ben de rest, alle anderen hebben 't beter", daar begint het alle maal mee. Stukje bij beetje ontrafelt zich het thema van de avond, voor de ongeduldige toeschouwers wel haast in een te langzaam tempo. Want de verhaallijn wordt voort durend onderbroken door zij sporen die meestal eindigen in een lied. 'Bureaucratie, c'est la vie' was een van de eerste en meteen een heel fraai nummer. Zoals alle liedjes gecomponeerd en begeleid door Geert Breif1 Hester Macrander is het p#a type van de onrustige denkep die onrust is in vele vormef rug te vinden in het prograi Gedachten, woorden - van f al opgepikt - flitsen door F1 hoofd en vallen pardoes inP- talen uit de mond. Zo duiktf1" vooral in de liedjes op. 'Vorv fur happiness...' is er een treil voorbeeld van. '...of je wil offe gaat het dan verder, en datl" nog eens duidelijk het thp bloot: moet ik nou gelukkig! len zijn en zo ja, moet dat dan lieu-verantwoord of mag hetfj egoïstisch? w Het duurde bij mij enige voor ik in 'Divastoer 2' mijn gevonden had, en eigenlijk] ik hem een tweede keer m» zien om er raad mee te w( Dat deugt er natuurlijk nieti want een goed programma de dingen in één keer goed. een tweede keer willen is toch ook een aanbeveling dan gaat het niet eens oi fraaie typetjes die Hester crander in haar sketches zet. Vooral de deining die wekt heeft een aparte aanl kingskracht. \kje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 12