KUVIKCIALE ZEEUWSE C0URAN1 Icties op komst in onderwijs vao-akkoord Jeinmetaal Aanpak drugshandel Suriname Woede in Guadalajara kleintjes Ijzen krijgt in kabinet geen cent voor hogere beloning leraren doorbraak in kwestie n de Wolgaduitsers Fragment live kunst cultuur Aardbevingen treffen Californië en Birma —ichter weer ndaag wordt het omstreeks 17 gra- i. Er zijn loolkenvelden, maar het Ifl droog. De zuidelijke wind is vrij ichtig. aan zee krachtig 5 tot 6 Bft. jaargang no. 97 dag 24 april 1992 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC ringen Postbus 18. 4380 AA Vlis r; 9T HAAG (GPD/ANP) - De dunden willen geplande ac- het onderwijs doorzetten inister Ritzen (onderwijs) et kabinet geen cent heeft i gen'voor verhoging van de issen van leerkrachten. :r dan een erkenning van robleem en de beginseluit- dat er iets aan gedaan noeten worden, wilden Ril- jollega's niet gaan. nacht van woensdag op i^erdag meldde de minister t: rots dat er 'perspectief op tering van de salarissen eerkrachten was ontstaan, jvreden minister deed dat rjt het kabinet een uur of vier e oken had over de hoofdlij- an de begroting voor 1993. ïgs bleek nog uit een on- dat bij de salarissen van ijrachten een achterstand at van ongeveer 1.3 miljard idjekd gulden. Ritzen wilde dat pro bleem deels afwentelen op zijn collega's. Dat is hem echter niet gelukt. De bewindsman wil nu kort voor de zomer bekend ma ken wat hij van het onderzoek naar de salarissen denkt. Pas daarna wil hij samen met het ka binet gaan bezien wat er in fi nanciële zin aan gedaan kan worden. In het begrotingsberaad van woensdagavond lieten Ritzen en zijn staatssecretaris Wallage claims vallen voor extra uitga ven tot een bedrag van 100 mil joen gulden (basiseducatie, aan pak wachtlijsten taallessen min derheden). Die zijn wegge streept tegen een gelijk bedrag aan bezuinigingen op Onderwijs voor 1993. Ritzen hoeft daardoor komend jaar geen 450 miljoen gulden in te leveren maar 350 miljoen gulden. ||N (AP) - Duitsland en Rus- hebben donderdag een Icipe-akkoord getekend I de heroprichting van een ■arepubliek en een geza- lijke overlegcommissie in leid. Een streefdatum voor leroprichting werd niet ge lid. Bonn riep de 2,5 miljoen ■aduitsers op in Rusland te om daar de nieuwe ktkansen te benutten. fcmmissie. de overeenkomst •lofton die de Russische pre nt Boris Jeltsin in maart gedaan vormen een solide 5 voor het herstel van de arepubliek. zei staatssecre- (5WIJK (ANP) - De werkge- {organisatie FWM en de vak den hebben donderdag- lid een onderhandelingsre- at bereikt over een nieuwe Ivoor de metaalnijverheid, rtzijn 280.000 werknemers de ktste bedrijfstak in de Iktsector. De werkgeversor- atie FWM is bereid het re- at te verdedigen voor haar (Advertentie) NIEUWE WOONIDEEËN WORDEN GEBOREN BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND '11 zoek naar dcrs om het k rblijden met het allerlaatste tapi|t-, jij «lijnen- en mcubclnicuws. Dus vi i geboorte van een juist en een up to He woonidee bezoek één van de TMC d nkels bij u in de buurt. t Tel. 01100-135Z i Advertentie) De bewindsman profiteert ook van het besluit van minister Kok (financiën) om de doorloop van bezuinigingen voor 1993 in 1994. te laten vervallen. Dat scheelt bij alle begrotingen teza men ongeveer 1 miljard gulden, voor Ritzen 200 miljoen. De on- derwijsvakbonden ABOP, KOV. NGL en PCO zien geen reden af te zien van de acties die ze heb ben gepland. Ze zijn blij dat het kabinet de onderwijsbegroting wil ontzien, maar vooralsnog is het hen niet duidelijk waar het geld voor hogere salarissen van daan moet komen, zo zeggen de bonden in een gezamenlijke reactie op de uitkomsten van het kabinetsberaad. De organisaties zijn blij dat het taris van binnenlandse zaken Horst Waffenschmidt. Hij zei dat de uitstroom van etnische Duit sers uit Rusland nog steeds aan houdt. In 1991 kwamen er 150.000 in de Bondsrepubliek aan en de eerste vier maanden van dit jaar hebben geen daling te zien gegeven. De Russische minister voor min derheden Valeri Tisjkov zei dat Moskou vasthoudt aan de hero prichting van de Wolgarepu- bliek, maar dat dat niet alleen van bovenaf kan worden opge legd, maar dat er een democra tisch proces aan te pas moet ko men. leden, maar wil het geen prin cipe-akkoord noemen. Na urenlange onderhandelingen werden werkgevers en bonden het toch eens over de invoering van arbeidsvoorwaardelijke prikkels om het ziekteverzuim terug te dringen. Is het verzuim over twee jaar niet met 1,13 pro cent verminderd, dan moeten werknemers bij de tweede ziek melding in een jaar een vakan tiedag inleveren. De FWM wilde werknemers eerst maximaal vier dagen laten inleveren. Vut De partijen kwamen ook over de lonen in totaal met 9,25 procent te verhogen: 4,5 procent op 1 juni van dit jaar en 4,75 procent op 1 april volgend ja. De vut-leeftijd blijft staan op 59 jaar. Met dit resultaat komt er een einde aan de stakingen in de me taalnijverheid die anderhalve week duurden. Na afloop van het beraad zei werkgeversonder handelaar L. Vonk dat hij zijn mandaat had overschreden op het gebied van de lonen en op het gebied van de arbeidsvoor waardelijke prikkels. De leden van de FWM hadden minder ruimte gegeven dan de 9.25 pro- cent die nu is afgesoken Ook had de werkgeversdelegatie ei genlijk niet de bevoegdheid ge kregen werknemers één vakan tiedag te laten inleveren. Twee was de ondergrens. Voor de bonden gaat het wel de gelijk om een principe-akkoord. Prikkels Met name op het gebied van ar beidsvoorwaardelijke prikkels hielden zij het been met succes stijf. Ook het aanvalsplan, waar mee de bonden het ziektever zuim willen verminderen, is door de werkgevers geaccepteerd. ..Het was moeilijk", zei onder handelaar M. Hagen van de In dustriebond FNV. „maar uitein delijk zijn we er toch tevreden mee." Overlevenden en reddingswerkers in het totaal verwoeste stadsdeel van Guadalajara. foto Joe Cavaretta/AP GUADALAJARA (AP) - Het dodental van de explosies in het rioleringssysteem van de Me xicaanse stad Guadalajara was gisteravond opgelopen tot 202. De negen verwoestende ontploffingen in de wijk La Reforma hebben woensdag de huizen van zeker 15.000 mensen weggevaagd. Minstens 600 mensen raakten gewond. Donderdag werd een andere wijk van Guadalajara ontruimd uit vrees voor nieuwe explosies. De inwoners van Guadala jara reageerden verslagen maar ook woedend, omdat de overheid zich niets zou hebben aan getrokken van meldingen dat er enige tijd voor de explosies een benzine-achtige geur werd waargenomen. De precieze oorzaak van de ramp is nog onbe kend. De riolen zijn mogelijk vergeven geweest van benzinedamp, terwijl ook de concentratie van hexaan, een industrieel schoonmaakmid del. niet wordt uitgesloten. Pemex, de staatso liemaatschappij, ontkende alle verantwoorde lijkheid voor de ramp en wees met een beschul digende vinger naar de spijsoliefabriek La Cen tral, die hexaan gebruikt om zaden te ontkie men. La Central zei zijn afval te lozen op een eigen installatie, die uiteindelijk in het riool uitmondt. Ambulances reden donderdag af en aan terwijl reddingswerkers met honden tussen het puin van de 20 tot 25 verwoeste huizenblokken naar overlevenden en lijken zochten. De federale re gering riep de noodtoestand uit in Guadala jara en stuurde het leger om te helpen bij het reddingswerk en de orde te handhaven. Daklo zen werden tijdelijk in stadions onderge bracht. De burgemeester van Guadalajara. Enrique Dau Flores, liet donderdag de wijk El Alamo ontruimen nadat bewoners ook daar hadden geklaagd over dampen uit het riool. De wijk. die vlakbij La Reforma ligt. wordt omringd door zo'n 40 fabrieken, waaronder een installa tie van Pemex. Pemex was er kennelijk veel aan gelegen dui delijk te maken dat het ditmaal niet verant woordelijk is voor de lekkage. Homero Aridjis. dichter en leider van de groot ste milieu-organisatie van Mexico, zei in een vraaggesprek in Mexico-Stad dat de hoofden van politie en brandweer van Guadalajara moeten worden vervolgd omdat zij verant woordelijk zouden zijn voor de ramp omdat zij zich niets hebben aangetrokken van waar schuwingen over de verdachte stank. kabinet het belang van onder wijs voor de economische en so ciale ontwikkeling van ons land inziet. Dat blijkt volgens hen wel uit de gepresenteerde uitkom sten van het overleg. Minder ge rust zijn de bonden op het ver volg van het kabinetsberaad. Ritzen hoeft aanzienlijk minder te bezuinigingen dan gevreesd, maar er blijft nog wel 350 miljoen staan. Een woordvoerder van de bon den wijst erop, dat lage salaris sen niet het enige probleem voor de leraren zijn. De hoge werk druk is even belangrijk Daarom gaan de bonden door met het voorbereiden van acties. Op 11 mei beleggen zij regionale bij eenkomsten om te peilen hoe de leden zich die acties voorstellen. Defensie Minister Ter Beek (defensie) heeft in het kabinetsberaad geaccepteerd dat hij komend jaar 276 miljoen gulden bezui nigt. 100 miljoen meer dan voor zien. Zo betaalt Ter Beek de helft van extra financiële hulp aan het GOS (50 miljoen) en be taalt hij mee aan de bestrijding van de criminaliteit (79 miljoen). Van de andere kant krijgt hij 29 miljoen van zijn collega Pronk (ontwikkelingssamenwerking). Dat geld kan hij gebruiken voor de Nederlandse deelname in VN -vredesmachten. Pronk zelf be kostigt ook 50 miljoen aan GOS -hulp. Het kabinet praat vandaag over sociale zekerheid, koppeling en lastenverlichting Volgens de laatste berekeningen van So ciale Zaken, die overigens van uur tot uur wijzigen, gaan de mi nima er komend jaar 0.9 procent op achteruit, mensen met een modaal inkomen (45.000 gulden bruto) zien hun koopkracht ech ter met 1,5 procent toenemen. Advertentie A.s. zaterdag 25 april Entree gratis van 21.00 uur-05.00 uur van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Nederland en de VS zijn het eens geworden over een gemeenschappelijke aanpak van de handel in co caine via Suriname, de Neder landse Antillen en Aruba. Dat is donderdag in Washington ge zegd door minister Hirsch Bal- lin (justitie). Hirsch Ballin is de afgelopen da gen in de Amerikaanse hoofd stad geweest waar hij afspraken voor nadere samenwerking heeft gemaakt met onder andere zijn Amerikaanse collega Barr, de FBI, het ministerie van bui tenlandse zaken en de drugsbe strijdingsdienst DEA. De gemaakte afspraken, die la ter dit jaar in een formeel ak koord zullen worden vastgelegd, betekenen onder meer dat de uitwisseling van informatie tus sen de twee landen zal worden verbeterd. Daartoe zal een func tionaris van de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Washington worden gestatio neerd. Verder zal het speciale opspo ringsteam onder leiding van de Haagse procureur-generaal dr. A. Heijder, dat zich in het bijzon der bezighoudt met de drugs handel via Suriname en het Ca ribische gebied, voor de Ameri kanen een belangrijk aan spreekpunt vormen. CRI en DEA overwegen voorts gezamenlijk in Paramaribo een post op te zetten van waaruit de handel in cocaïne in Suriname zelf in de gaten kan worden ge- houdeHirsch Ballin zei donder dag dat dat in overleg met de Su rinaamse regering tot stand zal komen. Bijzondere aandacht vroeg Hirsch Ballin voor het uitgangs punt bij zowel de Amerikanen als de Nederlandse justitie, dat niet alleen de handel in drugs zelf moet worden aangepakt, maar vooral ook de winsten die de drughandelars daarmee ma ken. Om gemakkelijker de hand to kunnen leggen op deze winsten - die uiteindelijk via banken in Amerika en Europa in het nor- Visserijnota Minister Bukman i Visserijkon digt in zijn gisteren verschenen Structuurnota Zee- en Kustvis serij ingrijpende maatregelen aan om de kottervloot in te knmpen. Hij spreekt zich inogi niet uit over een verplichte vlootsane- Q nng. Paul Driessen ziet zijn animatiewereld in twee niveau 's in The Water People: een deel onder water en een deel boven water. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Filosoof Comelis Verhoeven ziet met le de ogen hoe onze maatschappij haar oudjes opruimt De woede van de bassist is het debuut van schrijver Chris Bos Brigitte Ras kin liet zich inspireren door de gruwelijke dood van de maagd van Antwerpen Met een veramerikaniseerde versie van De vierde man heeft Paul Verhoeven de gemoederen in Amerika verhit: zijn film Basic Instinct roept veel aversie op 15 t/m 22 Radio en televisie: 2; Binnen- en Buitenland: 3,5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16,17, 18,19 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. Enquête: coalitie verliest meerderheid DEN HAAG (GPD) - Indien er nu verkiezingen gehouden zou den worden zouden CDA en PvdA sanmen 71 zetels in de Ka mer krijgen, een minderheid. Onderzoek van het bureau In terview dat vorige week is ge houden, heeft dit uitgewezen. Nu hebben beide partijen er nog 103. Het CDA zou kunnen rekenen op 47 kamerzetels (nu 54), de PvdA op 24 (nu 49). Volgens In- torview klimt het CDA wel uit een electoraal dal. De PvdA blijft echter onveranderd laag. Een opleving die zich vorige maand na het PvdA-congres in Nijmegen aftekende, heeft zich niet doorgezet. De aanhang van de partij is ton opzichte van de verkiezingen van eind 1989 ge halveerd WD en D66 zouden beiden win nen als er nu verkiezingen zou den zijn. De liberalen zouden 27 mensen in de Kamer krijgen, vijf meer dan nu het geval is. D66 zou het aantal vertegenwoordi gers in de Tweede Kamer bijna zien verdrievoudigen: van 12 nu naar 33. LOS ANGELES/HONGKONG (UPI/RTR/AP) - Het zuiden van de Amerikaanse staat Califor nië is woensdagavond laat (ze ven uur donderdagmorgen onze tijd) getroffen door een aardbe ving. Aan de andere kant van de wereld, in Birma, heeft zich gis teren eveneens een beving voor gedaan. Flatgebouwen in het centrum van Los Angestonden te trillen op hun grondvesten, maar er werd slechts geringe schade aangericht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Toch was de aardbeving, vol gens het Californische Institute of Technology 6.1 op de schaal van Richter, in wijde omtrek waarneembaar Meldingen van aardschokken kwamen binnen uit Las Vegas en uit plaatsen aan de grens met. de staten Ne vada en Arizona. In het zuiden van Californië, aan de Mexi caanse grens, werden de aard schokken eveneens gevoeld. Het epicentrum van de aardbe ving, die ruim een minuut duur de, lag op 175 kilometer ton oos ten van Los Angeles. De aard schokken waren krachtig ge noeg om funderingen, plafonds en ramen van verscheidene hui zen te verwoesten. Telefoons en electricitoit vielen in bepaalde gedeelten van de staat uit en ook een televisiestation in Los Ange les moest zijn uitzendingen sta ken Een Amerikaanse seismo loog schatte de kans op tien pro cent dat een dezer dagen een krachtiger aardbeving plaats heeft. Het seismologisch observato rium in Hongkong heeft donder dag een aardbeving met een kracht van 6.2 op de schaal van Richter waargenomen in Birma. Van schade of slachtoffers is nog geen melding gemaakt. Het observatorium in Hongkong zei dat de aardbeving plaatshad om 22.22 uur (16.22 uur Neder landse tijd) en dat het epicen trum ongeveer 300 kilometer ton oosten van Mandalay lag. male geldcircuit terechtkomen zullen de twee landen een bij zonder nauwe vorm van samen werking aangaan. Daarbij is afgesproken dat in be slag genomen drugswinsten door de Verenigde Staten en Ne derland zullen worden gedeeld. In de VS worden dergelijke ver beurdverklaarde vermogens al gebruikt voor de bestrijding van de drugscriminaliteit, en Hirsch Ballin zou er voorstander van zijn dat ons land datzelfde gaat doen. Het gaat daarbij om grote bedragen. De CRI heeft eind vorig jaar een raming opgesteld waaruit bleek dat in Nederland twee tot drie miljard gulden aan 'witwasgeld' circuleert. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1