minder vaak ziek P iNieuwe kansen voor gaswinning Noordzee PZC Onderonsje Journalisten willen rijf procent meer fS steunen verdrag Jbroeikas-effect niet Zwemles berebaby Samen Op Weg-kerk benadrukt belang plaatselijke gemeente Akzo mag weigeraar van taaltest ontslaan Beter horen, niemand storen. binnen- en buitenland ■lNog wel stijging verzuim bij personeel Riagg's "GeefMilamila de kans om weer te lopen GIRO 50500 Lepra is onze zorg Gescheiden inzamelen groen-afval op schema DONDERDAG 16 APRIL 1992 RECHT (ANP) - Het ziekte- jrzuim in de zorgsectoren is Jorig jaar gedaald van 7,7 naar procent. Dat blijkt uit de de- (nitieve cijfers van bedrijfs- reniging BVG (740.000 verze- rden). Het gaat volgens de jvG om een structurele daling. De afname van het ziektever zuim doet zich voor in bijna alle sectoren. Opvallend is vooral de daling van het verzuim onder ge zinsverzorgsters en bejaarden hulpen, beroepsgroepen die wor den gekenmerkt door een hoog ziekteverzuim. De absentie in die deelsector daalde van 9.7 naar 8,9 procent. Ook in de intra murale gezondheidszorg (zie kenhuizen, psychiatrische in richtingen en dergelijke) was een daling te constateren: van 8,0 naar 7,4 procent. Alleen in de ambulante geestelijke gezond heidszorg (Riagg's) en in de re creatie werden stijgingen geregi streerd. De daling van het ziekteverzuim leidde niet tot verlaging van de uitgekeerde bedragen. Integen deel. in 1991 keerde de BVG 1,35 miljard gulden uit: 100 miljoen meer dan in het jaar daarvoor. Volgens een woordvoerder komt RECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten ij) wi^dat de lonen van dagbladjournalisten in de komende cao 5 procent worden verhoogd. Daarnaast eist de vakbond terug- jing van het „structurele en bovenmatige" overwerk en herzie- w van de salarisstructuur. 'jeNVJ baseert de looneis van 5 procent op de steeds hogere eisen ■i; aan journalisten worden gesteld. Bovendien staan de dagbladen Itor een „kwaliteitsslag", die volgens de bond een goede salariëring ■codzakelijk maakt. |e commissie van werkgevers en werknemers, vorig jaar ingesteld m verbeteringen in de salarisstructuur bij de dagbladen te onder teken, heeft geen resultaten bereikt. De NVJ blijft niettemin bij ■aar eis dat voor een betere structuur. De bond wil zo bereiken dat jumalisten makkelijker kunnen doorstromen naar hogere functies, lok de uitloop van de hoogste salarissen verdient verbetering. jot slot eist de NVJ terugdringing van het „reeds jarenlang aanwe- ■^e" overwerk. Zij vindt dat daar een financiële vergoeding tegen- |rer moet staan „zodat zichtbaar wordt waar de onderbezettings- •roblemen voorkomen". De cao-onderhandelingen beginnen in de le week van mei. ASHINGTON (RTR) - De Ver- ligde Staten zullen tijdens de onferentie van de Verenigde 1 aties over milieu en ontwikke- I ng (UNCED) in juni in Rio de neiro waarschijnlijk niet in- emmen met het internatio- ale verdrag over het broeikas effect, zo heeft een hoge functio- iris van het Witte Huis laten eten. bestaan nog teveel onbeant- oorde vragen over de verande- ng van het klimaat, aldus Te- i' sa Gorman, de vice-directeur oor milieu, energie en natuurlij hulpbronnen van het Witte nis. e Amerikaanse regering kan een verdrag ondertekenen aarin de uitstoot van kooldio- :de in het jaar 2000 beperkt loor Marien van den Bos moet zijn tot het niveau van 1990, omdat daardoor de econo mische groei aan banden gelegd zou kunnen worden, betoogde Gorman. De Amerikaanse in dustrie is sterk afhankelijk van fossiele brandstoffen die kool dioxide opleveren, wat bij zou dragen aan het broeikaseffect. „Wat ter discussie staat is dat wij geen goede greep hebben op de omvang van de verwachte temperatuurstijging en de ge volgen voor onze industrie", zo verklaarde Gorman voor delega ties van een aantal energiebe drijven. Zij voegde daaraan toe dat de landen die hebben toegezegd dat zij de uitstoot van kooldio xide zullen beperken niet heb ben uitgelegd hoe zij aan de doelstelling zullen voldoen. MÜNCHEN - Onder het toeziend oog van moeder Vroni krijgt een jong beertje de eerste zwem les in de Hellabrunn Zoo in München. De vier maanden oude, nog naamloze, leerling mocht gisteren voor het eerst le water in het openlucht gedeelte van het dierenpark. foto Uwe Lein/AP dat door het gestegen aantal verzekerden 1740.000 in 1991 te genover 720.000 in 1990). Of de daling van het ziektever zuim leidt tot verlaging van de premies is nog niet bekend. Daarbij spelen ook de uitkerin gen voor zwangerschaps- en be vallingsverloven mee. Die tellen niet mee in de risicopercentages, maar moeten wel worden be taald. In de zorgsectoren maken verloven voor zwangerschap en bevalling een niet genng deel uit van het verzuim. Niettemin daalt het totale verzuim ook als die verloven worden meegeteld: van 8,9 naar 8.4 procent De BVG verwacht dat deze trend zich ook dit jaar voortzet. De bedrijfsvereniging schrijft de ontwikkeling voor een belang rijk deel toe aan haar nieuwe werkwijze (waarin onder meer de medische diensten bedrijfs gebonden zijn gaan werken) en aan de toenemende aandacht van de werkgevers voor de be heersing van het ziekteverzuim. In de AAW- en WAO-uitkeringen constateert de BVG een dalende groei. Het aantal nieuwe uitke ringen nam vorig jaar met slechts 2 procent toe. In 1990 be droeg de groei nog 20 procent. In 1991 werd 19 procent van de AAW/WAO-uitkeringen beëin digd. tegenover 4 procent in 1990. De BVG hoopt dat de nieuwe werkwijze leidt tot ewn beperking van de instroom in 1994 met 20 procent (ten opzich te van 1991). De uitstroom moet dan aanzienlijk zijn toegeno men. Voetbalfans maken van trein een zwijnestal UTRECHT (ANP) - In een trein van Nijmegen naar Arnhem hebben voetbalsupporters die onderweg waren naar Rotter dam zich volgens NS woensdag middag tegenover de andere reizigers zo bedreigend gedra gen dat de spoorwegpolitie ze in Arnhem uit de trein haalde en terug naar Nijmegen stuurde. De andere treinreizigers waren door de supporters letterlijk „in de hoek gedreven": ze hadden zich zover mogelijk teruggetrok ken in de kop en de staart van de trein. Binnen was het volgens NS een zwijnestal. Bovendien waren enkele vernielingen aan gericht. ontinentaal Plat is nog lang niet leeg !)EN HAAG - Een gasveld ter rootte van die onder de Gro- ingse kleigebieden zal niet neer worden gevonden. Daar alle deskundigen het wel ver eens. Niet onder Neder- andse bodem en niet op het Ne- I erlands deel van het Continen ts aal Plat, onder de Noordzee, lok op het Britse deel, waar 1 leer olie dan gas wordt gewon en, zijn de mogelijkheden re- elijk in kaart gebracht. De olie ndustrie noemt de Noordzee imiddels een 'volwassen pro- incie'. aar een aantal kleinere voorra- en, mits niet te ver uiteen gele en, zijn samen voor de olie- laatschappijen en de offshore- pdustrie ook interessant. Wan- die brandstoffen tenminste elatief goedkoop gewonnen en aar de afzetgebieden getrans- orteerd kunnen worden. On- anks een aantal negatieve be- Ichten van de laatste tijd - over ileurgestelde maatschappijen Ie het op de Noordzee verder oor gezien houden en mogelijk banenverlies op de Britse boor eilanden - ziet de Noordzee de laatste tijd juist een opleving van nieuwe investeringen en nieuwe kansen. De toegenomen interesse blijkt onder meer uit de forse inschrij vingen voor exploratie en win ning voor de laatste - inmiddels achtste - concessieronde voor het Nederlands Continentaal Plat. De pechvogels, die vaak te vergeefs zochten naar olie en gas, lijken inmiddels afgehaakt: de maatschappijen die meer ge luk hadden en hebben geïnves teerd in 'boorplatforms' en 'pijp leidingen', op en onder de Noordzee, hebben daarentegen bijzonder veel belangstelling ge toond. Veelbelovend De toegenomen belangstelling voor het boren in de Nederland se Noordzee betreft vooral de meer noordelijk gelegen gebie den. Gebieden als het zoge naamde M-blok boven de Friese waddeneilanden, die tot dusver re gesloten waren (onder meer vanwege defensie-activiteiten) Met 100 gulden helptu hem op de been Nederlandse stichting voor leprabestrijding - Amsterdam zijn het afgelopen jaar verder on derzocht. Nog veel noordelijker, zo'n 260 kilometer boven Den Helder, wordt een gebied ter grootte van drie tot vier Neder landse provincies, ontsloten voor olie- en gaswinning door de aanleg van een pijpleiding waar boorplatforms op aan kunnen sluiten. Beide gebieden worden als 'veelbelovend' gekenschetst. Anders dan het winnen van 'olie' op zee, stelt de gaswinning voor al speciale eisen aan het trans port. Waar olie in tankers gela den kan worden voor transport naar gebieden waar het tot bruikbare brandstof bewerkt kan worden, is dat voor aardgas vrijwel onmogelijk. Maar ligt er eenmaal een pijplei ding in de buurt, met een moge lijkheid het boorplatform daar op aan te sluiten, dan wordt de exploitatie van kleinere gasvel- den zinvol. Ter vergelijking: een 'klein veld' in het spraakgebruik van de offshore heeft een om vang van 1 tot 3 miljard kubieke meter. Dat lijkt meer dan het is, want van het immense Gronin- gen-veld is inmiddels nog onge veer de helft over. en dat is ruim 1500 miljard kuub. Die pijpleiding, naar het noorde lijke puntje van het Nederlands Continentaal Plat. ligt er inmid dels. Deze 'NOGAT-leiding' (Northern Offshore Gas Trans port) is een initiatief van de NAM (half Shell, half Exxon), het Franse Elf Petroland en Energie Beheer Nederland (een overheidsorganisatie die onder meer 40 procent van de aandelen Gasunie beheert). „Het eerste aangesloten boorplatform pro duceert inmiddels en het tweede volgt in het najaar", aldus een woordvoerder van de NAM in Assen. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk vijf platforms op aan gaan haken. Breuklijn Het gebied is ook interessant, omdat het geologisch aansluit op het enorme Groningen-veld (evenals het niet onaanzienlijke 'Ameland-veld') en veel verder in het noorden op het Noorse Ekofisk en het Britse Brent- veld, halverwege de Shetland-ei- landen en de Noorse fjorden. Juist in het stuk tussen 'Gronin gen' en 'Ekofisk' worden nieuwe vondsten allerminst uitgeslo ten. De tweede voor Nederland inte ressante geologische breuklijn loopt overigens wat zuidweste- lijker. De meest zuidelijke punt van olie- en gasvelden ligt bij de Biesbosch en loopt via het West- land naar Midden-Engeland. Met als hoogste punt het stuk Noordzee tussen Den Helder aan deze kant en Norwich en Huil aan de overkant. Boven de Schotse kust wordt de Noordzee al een stuk dieper, ter wijl hier ook relatief meer olie dan gas gewonnen wordt. Dat vraagt zowel grotere platforms als grotere inzet van mankracht. „Daarbij vergeleken zijn onze platforms 'dinky toys', die alleen maar hoeven te 'pootje-baden"', aldus een NAM-woord voerder gekscherend. Toch ligt hier wel de verklaring voor de prognose van hoge Shell -functionarissen dat de Schotse offshore in de komende jaren minder werkgelegenheid zal bie den: in navolging van de activi teiten op ondiepe zee (hooguit enkele tientallen meters diep), zal ook het werk in de diepere zee in toenemende mate geauto matiseerd gaan worden. Relatief duur Juist de hoog-gekwalificeerde mankracht, die op onmogelijke tijden in moeilijke omstandighe den moet functioneren, is rela tief erg duur. Nog afgezien van de veiligheidsrisico's bij grote, geïntegreerde boorplatforms als de 'Piper Alpha', waar calamitei ten in zwaar weer vele mensenle vens kunnen kosten. Naast nieuwe milieu- en veilig heidseisen staat daar vooral het DEN HAAG (ANP) - Het ge- Hiermee moet worden voor scheiden inzamelen van komen dat in gebieden met groente-, fruit- en tuinafval ligt op schema. Momenteel doen 269 gemeenten, 42 pro cent van het totale aantal gemeenten, hier aan mee. In bijna 30 proeent van de huishoudens wordt dit gft- afval nu gescheiden ingeza meld. Eind van dit jaar zal dit naar schatting 46 pro cent zijn. Dat zei minister Alders woensdag, toen hij tijdens een persbijeenkomst in Den Haag bekend maakte dat de gemeenten vanaf 1 januari 1994 verplicht zijn het gft-af- val gescheiden in te zame len. De helft van ons huishoude lijk afval is gft-afval. Daar van kan weer ongeveer de helft gescheiden worden in gezameld en verwerkt tot compost. De totale hoeveel heid huishoudelijk afval daalt daardoor met 1,1 mil joen ton. Dit komt overeen met de capaciteit van twee grote vuilverbrandingsin stallaties. In het besluit de gemeenten te verplichten tot geschei den inzameling is een verbod tot storten opgenomen. lage tarieven het gft-afval toch wordt gestort. De verwerkingscapaciteit van het gft-afval loopt gelijk op met de gescheiden inza meling, aldus Alders. Veel provincies hebben reeds ini tiatieven genon?en tot ver dere uitbreiding van de ca paciteit. Niettemin kunnen ze de komende tijd „krap" komen te zitten en daarom zijn verschillende provincies bezig met tijdelijke capaci teit. Bovendien ov%rlegt Alders met de VAM (Vuil Afvoer Maatschappij) in Wijster over extra capaciteit. Hij verwacht dat de VAM op korte termijn een overdekte composteer-capaciteit van 300.000 ton per jaar zal rea liseren. De minister verwacht geen problemen met de afzet van compost. Wat betreft de zwa re metalen zal die moeten voldoen aan de eisen in een besluit op grond van de Wet Bodembescherming. Zo'n besluit zal binnen één tot twee maanden van kracht zijn. De compost die nu ge maakt wordt voldoet ruim schoots aan die normen. LEUSDEN (ANP) - De toekom stige Samen op Weg-kerk met haar nadruk op de plaatselijke gemeente krijgt een sterk afge slankte landelijke organisatie. De decentralisatie leidt er toe dat de dienstverlenende organi satie op het niveau tussen ge meente en synode wordt ver sterkt. De samenvoeging heeft soms vergaande consequenties voor de ruim 750 personeelsleden van de drie bij Samen op Weg be trokken kerken, maar er zullen geen gedwongen ontslagen val len. Rapport Dit blijkt uit het woensdag ge presenteerde rapport over de eerste fase van de fusie van de bovenplaatselijke organisatie van de nieuwe kerk. De hereni ging van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk ver loopt in drie fasen. Na inspraak vanuit de regio's en de organen stellen aan het eind van dit jaar de afzonderlijke synodes en ver volgens de gezamenlijke synode de algemene uitgangspunten vast. Een jaar later gebeurt het zelfde met de hoofdlijnen van de werkorganisatie. Na de derde fa se, waarin de voorstellen worden uitgewerkt, is het formele begin van de gefuseerde organisatie per 1 januari 1995 te verwachten. Mogelijkheden Uitgangspunt is dat wat plaatse lijk kan. ook plaatselijk moet ge schieden; zo niet, dan moet het regionaal en als dat niet kan, dan landelijk. Het Samen op Weg-proces geldt als een onom keerbaar proces. Er wordt niet teruggekomen van eerdere be sluiten. Wel wordt er gestreefd naar besluiten met een zo groot mogelijk draagvlak, met ruimte voor verscheidenheid. Er zal re kening worden gehouden met de modaliteiten in de kerk. terugdringen van de kosten voorop. Voor Noordzee-olie is dit makkelijker te illustreren dan voor gas: de oliemaatschappijen gingen tot voor kort uit van een kostprijs per 'vat' of 'barrel' Noordzee-olie (inhoud 159 liter) van 15 Amerikaanse dollar. Toen in 1987 door ruzie binnen de OPEC de wereldprijzen als maar daalden, tot een diepte punt van 8 dollar, werd een aan tal activiteiten op de Noordzee dan ook stilgelegd. Inmiddels zijn de wereldprijzen vrij stabiel aan het schommelen tussen de 18 en 20 dollar. Maar om een eventuele nieuwe olie prijs-crisis voor te zijn, willen de oliemaatschappijen terug naar een kostprijs van zo'n 12 dollar per barrel. Het beetje olie dat op het Nederlands Continentaal Plat wordt gewonnen, voldoet waarschijnlijk allang aan die norm, maar de enorme plat forms aan de Britse kant waar schijnlijk niet. De marktprijs voor gas is een af geleide van die voor olie en valt daarom moeilijker te berekenen. Maar zeker is dat de nieuwe Nog- at-leiding een stimulans bete kent voor de Nederlandse, Fran se, Amerikaanse. Britse en Duit se maatschappijen die hier ac tief gebleven zijn. DEN HAAG - Een onderonsje tusssen koningin Beatrix en de Ierse president Mary Robison voor de lunch op paleis Huis Ten Bosch. Het Ierse staatshoofd brengt een kort be zoek aan Nederland in het kader van het Beckett-festival in Den Haag. foto Koen Suyk/ANP STEENBERGEN (ANP) - Akzo- Fiber in Steenbergen mag de buitenlandse werknemer ont slaan die begin dit jaar weiger de mee te doen aan een taaltest. Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening in Bergen op Zoom heeft de ontslagaan vraag deze week gehonoreerd. Een woordvoerder van Akzo in Arnhem heeft dit woensdag des gevraagd meegedeeld. Akzo in Steenbergen wilde onge veer veertig werknemers onder werpen aan een taaltest, omdat een vernieuwde procesproce dure een bepaalde vaardigheid in de Nederlandse taal vereiste. Aan de hand van de test zou be keken worden, wie van de groep een taalcursus diende te volgen, gedeeltelijk in eigen en gedeelte lijk in werktijd. Volgens de Akzo-woordvoerder bestond de groep grotendeels uit buitenlandse werknemers. Aanvankelijk weigerden twee buitenlandse werknemers aan de test deel te nemen. Eén van hen heeft later toch meegedaan. Volgens raadsman M. van Schaik van het Bureau voor Rechtshulp in Roosendaal was het bezwaar van de ander dat Akzo de groep Marokkanen en Turken binnen het bedrijf er uit heeft gelicht voor de test en niet individueel per persoon is geke ken of een test noodzakelijk was. Volgens Van Schaik bestaat de groep van veertig uit Turken en Marokkanen, met daarnaast twee Nederlanders die vrijwillig hebben meegedaan. De 31-jarige buitenlandse werk nemer voerde aan, de Neder landse taal, na een verblijf van ruim dertien jaar in Nederland en een diensttijd van elf jaar bij Akzo in Steenbergen, voldoende machtig te zijn. De raadsman van het Bureau voor Rechtshulp moet nog met zijn cliënt overleg gen of verdere stappen worden ondernomen. Terwijl u TV kijkt, wil hij liever de krant lezen. Toch stoort u hem niet. Dankzij een ingenieuze draadloze verbinding wordt het geluid van de TV alleen voor uw oren gereserveerd. Infraport heet die draadloze hoorhulp van Sennheiser. Infraport komt natuurlijk dubbel van pas als het gehoor wat gaat verminderen. In dat geval betaalt de AWBZ vaak zelfs een aanzienlijk deel mee en kunt u zich zo'n prachtig gehoorhulpje voor iets meer dan honderd gulden aanschaffen. Infraport wordt alleen verkocht via de gespecialiseerde vakman op het gebied van gehoorondersteuning, de audicien. Stap zijn winkel 's binnen voor een demonstratie. Sennheiser Nederland, Antwoordnummer 360,1100 VC Amsterdam. Telefoon 020-697 8701. □Tl SE MN H E IS E R De prachtige gehoorhulpjes van Sennheiser Infraport. Een uitgebreide folder en de lijst met de officieel aangestelde Sennheiser dealers/audiciens liggen voor u klaar. Vul deze bon in en stuur 'm op in een envelop zonder postzegel. Mijn naam: Mijn adres: - Postcode: Woonplaats:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7