Werkgevers: ander plan-Simons Publieke omroep krijgt tien jaar zendtijd gegarandeerd longer bedreigt ipnieuw Afrika Struisvogelpaasei koppigste New York tommissie wil voor zorgsector vrije ao-onderhandeling huurster overleden binnen- en buitenland \eperkt ziekenfondspakket en vrijwillig bijverzekeren Prins Claus even journalist het weer in zeeland DONDERDAG 16 APRIL 1992 ''JEN HAAG (GPD) - Voorlbor- ïrend op het bestaande zie- jnfondssysteem proberen de •rkgeversorganisaties VNO NCW een herziening van het ilsel van ziektekostenverze- jring te ontwikkelen dat het lan-Simons' overbodig zou j aken. In die andere opzet is fj§ ien sprake van een soort W jlksverzekering. it idee dat nu aan verschillen- betrokkenen wordt voorge- gd - vandaag is er een gesprek et de particuliere verzekeraars ;aat er vanuit dat iedereen ver- El icht wordt zich tegen de kos- n van dure medische behande- ïgen te verzekeren. Daarbij ilt te denken aan specialisti- he behandeling en opname in n ziekenhuis. ;t als nu zou men tot aan een :paald inkomen daarvoor in ;t ziekenfonds zitten. Een deel i in de premie zou een vast be- ag zijn, de rest zou als percen- vr ge van het loon worden inge st! luden. Particulier verzekerden ecjn in het VNO/NCW-idee ook irplicht zich tegen dergelijke la edische risico's te verzekeren, un premie zal, net als bij an- ere particuliere verzekeringen, in vast bedrag zijn. VNO en (CW accepteren dat ouderen ;g{ aarbij een hogere premie zullen oeten betalen dan jongeren, zij 10( et dat ze het verschil aan een I aximum zouden willen bin- iri :n. Ziekenfonds en het verplichte verzekeringspakket voor parti culieren dekken in het werkge vers-idee niet de kosten van huisarts, geneesmiddelen en bij voorbeeld ook de tandarts. In veel particuliere verzekeringen vallen die er nu ook uit, zij het dat de geneesmiddelen door het 'plan-Simons' sinds 1 januari wel worden vergoed omdat de AWBZ ervoor opdraait. Wie deze kosten wel door een verzekering gedekt Wil hebben, moet zich er voor bijverzekeren tegen een no minale premie. De AWBZ wordt in het systeem weer de volksverzekering te gen de echt bijzondere ziekte kosten: zwakzinnigenzorg, psy chiatrische inrichtingen en der gelijke. Particulier valt daar geen verzekering voor te vinden. De premie voor de AWBZ moet door de belastingdienst geheven blijven worden. Doelmatiger Het systeem dat VNO en NCW voor ogen hebben, laat alle mo gelijkheden voor de burger open om - los van het kernpakket - zich al dan niet bij te verzekeren en eventueel eigen risico's te dragen. Wie veel van de huisarts gebruik denkt te maken, kan zich tegen de kosten daarvan volledig bijverzekeren maar zal daarvoor een behoorlijke premie moeten betalen. Neemt hij de dokterskosten geheel of voor M EW YORK (AP) - New Yorks 'koppigste huurster, Jean Her- lan, die een aanbod van ander- alf miljoen gulden afsloeg om vfiaar huurflat te verlaten en een de rojectontwikkelaar dwong 1111 en torenflat rond haar huis te d ouwen, is vorige maand op i irige leeftijd overleden, ^et was precies zoals Herman L et iedereen had beloofd: alleen etoor haar dood zou het uit 1865 :k ammende huis in de 60ste iraat vrijkomen. Rondom haar to lis heeft het aannemersbedrijf ohen Brothers Realty Corp :hter in 1988 een torenflat van ve! aal en glas gebouwd. De onder- zeeming had in 1981 een hele df raat gekocht om er een toren- at neer te zetten. Alle huurders o a (ANP) - De zorgsec- or moet de vrijheid krijgen ca- 's af te sluiten zonder dat de verheid vooraf bepaalt hoe- eel ruimte er is voor verbete- ^ing van arbeidsvoorwaarden. I^Jok het afsluiten van verschil lende cao's (raam-cao's, mini- ■•jj ium-cao's of zelfs bedrijfs-ca- 's) moet worden bevorderd. lat staat in het gisteren gepu- liceerde rapport van de Com- iissie Prijsvorming in de Zorg- ector (commissie-De Beer). De ommissie noemt deze onder- andelingsvrijheid een van de Voorwaarden voor het bereiken an positieve effecten van de in et plan-Simons beoogde arktwerking en vrije prijsvor- ing. kwaliteit ndere voorwaarden zijn wetge- ng die de kwaliteit van de zorg aarborgt en vrijheid voor de rzekeraars bij het vaststellen in de hoogte van hun nominale emies. Ook zal de plannings- it, de Wet Ziekenhuisvoorzie- ngen, moeten worden inge- okken. AIROBI (DPA) - De voedsel- oorziening in grote delen van o/Afrika ten zuiden van de Sahara 'erslechtert. Als de donorlan en niet snel meer hulp bieden Ireigt binnen enkele maanden ien grote hongersnood. Dat 7 neldde gisteren de FAO, de -1 Voedsel -en Landbouworgani- j atie van de Verenigde Naties. 1 Door de grote droogte in het v uiden van Afrika zijn ook lan- Ben op voedselhulp aangewezen 3ie tot nu toe voldoende voedsel t oor hun bevolking produceer- en. Zo staat een land als Ke- oya, dat over een relatief effec- ieve landbouw beschikt, na wee slechte oogsten voor het erst op de lijst van landen waai en hongersnood dreigt. Voldoende hulp folgens de FAO wordt het teeds moeilijker voldoende 'ulp voor Afrika te mobiliseren, n het fiscale jaar 1991/1992 had 'et continent 5,1 miljoen ton le- 'ensmiddelenhulp nodig. Dit aar ligt de behoefte „veel en veel loger", terwijl nog maar 2.6 mil- oen ton voedel is toegezegd, a zuidelijk Afrika bleven de oogsten door de grote droogte steken op 4,6 miljoen ton graan, de helft van de normale op brengst. Deze regio moet tien miljoen ton voedsel importeren, vijf keer zoveel als gebruikelijk. Omdat sommige staten over on voldoende deviezen beschikken is alleen al voor dit gebied drie miljoen ton voedelhulp nodig. In de Hoorn van Afrika blijft de situatie kritiek. In Somalia zul len mensen verhongeren omdat de dringend noodzakelijke hulp door de aanhoudende burger oorlog niet gegeven kan worden. Ook in Etiopië kan de veiligheid van de voedseltransporten niet meer gewaarborgd worden. Schepen en vrachtwagens met voedsel worden door gewapende bendes overvallen en geplun derd. In Eritrea hebben de voor raden een dieptepunt bereikt. Deviezen Kenya kan bij gebrek aan devie zen maar de helft van de rijst en mais die het nodig heeft in het buitenland aankopen. In West- Afrika zijn Liberia, Sierra Leone en de grote steden in Zaïre op voedselhulp aangewezen. een deel voor eigen rekening, dan zal hij zich de hele premie besparen of slechts een lage pre mie hoeven betalen. Zo lang een systeem in deze zin niet is ingevoerd, lijkt het het VNO en de NCW wenselijk nu al een eigen risico voor iedereen in te voeren. De gedachten gaan daarbij uit naar 200 per per soon per jaar. Wanneer de men sen later op individueler manier hun verzekeringspakket kun nen samenstellen, zou dat vaste eigen risico kunnen vervallen. vertrokken, behalve Jean. Haar twee-kamerflat, waarvoor zij maandelijks 200 dollar huur be taalde en waar zij al 30 jaar woonde, was haar dierbaarder dan welke andere woning dan ook. Haar broer Harold verklaarde: „Ik weet eerlijk niet waarom ze weigerde. Ze hield van de publi citeit, ze hield van de buurt, mis schien dacht ze nog meer geld van de ontwikkelaar te kunnen krijgen". Toen haar broer de bezittingen van zijn zuster opruimde vond hij een archief over haar strijd om de flat, waarbij ook fanmail uit de hele wereld zat. „Mis schien was dat wat haar gaande hield", aldus Harold Herman. De basisopleidingen voor me disch, verpleegkundig en verzor gend personeel moeten volgens de commissie onder de verant woordelijkheid van de overheid blijven vallen. Het vervolgon derwijs ziet ze als een verant woordelijkheid voor de sector zelf. Het plan-Simons dwingt verze keraars en aanbieders van zorg tot doelmatig werken. Markt werking en vrije prijsvorming kunnen dat bevorderen, waar door de kostenontwikkeling- gunstig wordt beïnvloed: voor hetzelfde geld kan meer worden Marktwerking In regio's waar zorgverzekeraars en zorgaanbieders een overheer sende of een monopoliepositie hebben, zal nauwelijks sprake zijn van marktwerking. Maar zelfs dan is vrije prijsvorming volgens de commissie niet on mogelijk. Al met al adviseert ze staatsse cretaris Simons „de route naar vrije prijsvorming met kracht, maar ook met behoedzaamheid te bewandelen". AMSTELVEEN - Frits van Veenhuysen versiert een struisvogelei met een paasdecoratie in olieverf. Sinds een vijftal jaren haalt de Amstelveense vut-er enkele maanden voor Pasen pen seel en verf voor de dag om zijn hobby te beoefenen. De kunstwerken gaan naar familieleden en kennissen. foto Koen Siyk/ANP DEN HAAG (ANP) - Prins Claus bladert in het boek 'Holland made in Sevilla' over de Nederlandse inbreng op de Wereldtentoonstelling, dat gisteren werd gepresen teerd. De prins speelde op de pers conferentie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort na afloop van de presentatie even journalist. Toen niemand iets te vragen had verbrak hij de wat pijnlijke stilte met de vraag of de vele evenementen dit jaar in Europa en met na me in Spanje elkaar niet in de wielen rijden: de Floriade, de Wereldtentoonstelling, de Olympische Spelen en aan Madrid als culturele hoofd stad van Europa. De voorzitter van de Stichting Holland-Sevilla, S. Orlandini. wees erop dat juist de combi natie een versterkte aantrek kingskracht kan hebben. foto Arthur Bastiaanse/ANP D'Ancona wil twaalf uur radio voor regionale stations DEN HAAG (GPD) - De drie etherfrequen ties (Nederland 1, 2 en 3) blijven beschik baar voor de publieke omroepen. De omroe pen krijgen daarvoor een zendtijdgarantie van tien jaar. Gegadigden voor commer ciële tv kunnen ruimte krijgen op de kabel. Op de radio worden vijf etherfrequenties voor de publieke omroepen vrijgehouden, en één voor de regionale opmroepen. De laatste mogen maximaal twaalf uur per dag uitzenden. Op lokaal niveau wordt per gemeente één frequentie gereserveerd. Om dat zo het dubbel gebruik van frequenties wordt beëindigd, komen er voor commer ciële radio twee middengolf- en een aantal FM-restfrequenties beschikbaar. Dit stelt minister D'Ancona (WVC) voor, naar aanleiding van het eerder dit jaar ver schenen rapport van de commissie-Donner. Die concludeerde dat commerciële omroe pen feitelijk en juridisch niet zijn tegen te houden. Omdat het rapport aangaf dat uit tredende publieke omroepen geen garantie kon worden gegeven dat zij een etherfre quentie zouden krijgen, besloten Veronica, Vara en Tros binnen het publieke bestel te blijven. Over de zenderindeling op tv schrijft de mi nister dat zij een evenwichtige zenderinde ling en een goede samenwerking eist. Per net komt een gezamenlijk programmavoor schrift. Zij geeft de voorkeur aan het plan dat vorig jaar door NOS-voorzitter De Jong is gelanceerd. Dat gaat uit van samenwer king van NCRV, KRO en AVRO op Ne derland 1. Veronica, TROS en EO op Ne derland 2, en NOS, VPRO en VARA op Ned. 3. Met dien verstande dat de minister de pu bliekstrekkers van de NOS. zoals evenemen ten. journaals en sportprogramma's over de drie netten wil verdelen. Regio Met het voorstel om de regionale omroepen tussen de zes en twaalf uur per dag te laten uitzenden, komt de minister terug op uitla tingen die zij eerder dit jaar deed. Toen op- TTT De verzekerden bepalen dan im mers grotendeels zelf wat zij er voor over hebben om geheel of slechts voor een deel verzekerd te zijn. Volgens de ondernemers organisaties zal dat een doelma tiger gebruik van de medische zorg in de hand werken en daar mee automatisch tot een be heersing van de kosten. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) noemt het onbe grijpelijk dat in het alternatieve plan de huisartsenhulp geen deel uitmaakt van de verplichte verzekering. Dat schaadt de kwaliteit en doelmatigheid van de zorg, staat haaks op de filoso fie van kostenbeheersing en brengt de drempelloze toegang tot de zorg in gevaar, aldus de LHV in een reactie. De huisarts is in de zorg „de regisseur" en VNO en NCW gaan daaraan voorbij, vinden de huisartsen. Bovendien werkt die huisarts nog eens kostenbeheersend. Beatrix krijgt briefkaarten van veiling cadeau AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse Postzegel- en Brie- venveiling doet het Koninklijk Huis Archieven zestien kaarten van koningin Beatrix cadeau. Het gaat om een collectie die de veiling vorige week onder de hamer wilde brengen. Het Koninklijk Huis Archief vroeg op het laatste moment de veiling af te gelasten. Het wilde de kaarten zelf kopen omdat vei ling ervan als een inbreuk op de privacy wordt gezien. Directeur C. Muis van de veiling, danig in zijn nopjes met de vele publiciteit rond de zaak, heeft de kaarten nu zelf van de inzender gekocht en ze aan het Konink lijk Huis Archief cadeau gedaan. Het Archief heeft het cadeau in dank aanvaard, zegt hij. De kaarten zijn afkomstig van ene mejuffrouw Dora, vermoedelijk een voormalige kleedster van Beatrix. Het Koninklijk Huis Archief, dat altijd stukken als de kaarten zelf wil opkopen, moet de Postzegel veiling in de gaten blijven hou den. Volgens Muis zouden er in oktober weieens wederom inte ressante stukken onder de ha mer kunnen komen. Vandaag Het iveer ivordt vandaag nog steeds bepaald door de depres sie, nu boven Denemarken. De kern trekt langzaam opvullend naar het noordoosten weg. Wij bevinden ons net als gisteren middag ten westen van de de pressie in een noordelijke stro ming met onstabiele lucht, waar in vrij frequent buien voorko- men. De wind is in de ochtend nog krachtig tot hard, in de loop van de middag neemt hij lang zaam af tot vrij krachtig. Ook neemt in de loop van de middag de buiïgheid geleidelijk af. Dit hebben we te danken aan een snel opbouwende rug van hoge- druk boven de Britse eila?iden ivelke geleidelijk meer invloed op ons weer gaat krijgen. Deze rug passeert in de loop van de avond ons land. De temperatuur stijgt door de noordenwind naar een graad of 8, wat nog steeds niet echt ivarm is. Komende nacht kan het lokaal net licht gaan vriezen. Nautisch bericht Wind: NW-W 5-6, kust 7-8. Afne mend 4-5. Zicht: Goed, in een bui matig. Temperatuur kustioater: 8 graden. Max. golfhoogte mon- dmg Scheldes: Afnemend van 3 naar 2 meter. ZON EN MAAN 17 april VM 06.42 Zon op 06.38 onder 20.41 Maan op 21.40 onder 06.11 Vooruitzichten Voor morgen (vrijdag): Wolken velden, droog, matige Jioordwes- ten xoind, krimpend naar zuid west. In de avond weer toene mend naar krachtig. In de avond van het xoesten uit weet kans op regen. Voor zaterdag tot en met maan dag: Beivolkt, perioden met ré gen. In de loop van de middag enkele opklaringen. Zondag en maandag droog en meer zon. De wind is eerst krachtig uit zuid west, later afnemend matig uit noordxoest. Max. temp. rond 11 graden, min. 4 graden. Hoog water uur cm uur cm Donderdag, 16 april Vlissingen 01.53 219 14.16 239 Terneuzen 02.13 242 14.35 261 Bath 03.15 285 15.36 305 Roompot-buiten 02.00 157 14.15 179 Zierikzee 03.45 149 16.15 167 Yerseke 03.55 156 16.20 176, Philipsdam-West 04.10 159 16.40 180 Vrijdag, 17 april VM 06.42 Vlissingen 02.35 235 14.56 243 Terneuzen 02.55 257 15.18 264 Bath 03.56 298 16 18 307 Roompot-buiten 02.35 169 14.55 181 Zierikzee 04.25 157 16.55 165 Yerseke 04.45 164 17.05 173 Philipsdam-West 05.00 169 17.20 179 Laag water Donderdag, 16 april cm uur cm Vlissingen 08.29 231 20.45 206 Terneuzen 08.55 246 21.13 220 Bath 10.05 271 22.20 245 Roompot-buiten 08.20 167 20 35 143 Zierikzee 09.50 167 22.05 142 Yerseke 09.45 172 22.05 148 Philipsdam-West 09.45 175 22.05 152 Vrijdag, 17 april VM 06.42 Vlissingen 09.12 233 21 26 211 Terneuzen 09.39 247 21.56 225 Bath 10.48 270 23.03 247 Roompot-buiten 09.00 169 21.15 148 Zierikzee 10.25 164 22.45 144 Yerseke 1025 170 22.40 151 Philipsdam-West 10.20 174 22.40 155 en in europa 1 I I I I II I I I IT TEE perdel zij de gedachte om zendtijd van regio nale omroepen te beperken tot zes uur per dag. De regionale omroepen en de Tweede Kamer reageerden daar toen zeer negatief op. Op lokaal niveau mag een gemeente zelf beslissen of zij de haar toegewezen frequen tie wil gebruiken voor publieke of commer ciële doeleinden. Lokale televisie zal alleen mogelijk zijn via de kabel. Bij het toewijzen van radiofrequenties aan commerciële gegadigden zal onder andere gekeken worden naar het financiële aanbod van de aanvrager. Ook spelen ervaring en het financiële draagvlak een rol, alsmede de bijdrage die zo'n gegadigde kan leveren aan de verscheidenheid van het programma- aanbod. AVRO. KRO en NCRV hebben in een geza menlijke reactie positief gereageerd op de voorstellen van de minister. Zij zijn goed te spreken over het plan om de omroepen een concessie voor tien jaar te geven. In zijn al gemeenheid vinden zij de voorstellen van D'Ancona getuigen van realisme. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Zuid-Noorwegen, Zuid-Zwe den: Half tot zwaar bewolkt en eerst nog enkele regen of sneeuwbuien. Middagtempera- tuur rond 5 graden. Denemarken: Opklaringen en op donderdag nog enkele buien. Middagtemperatuur 5 tot 8 gra den. Britse Eilanden: In Ierland en Schotland bewolkt en later op de dag van het westen uit regen. In Engeland opklaringen en vrij wel overal droog, maar op vrij dag ook bewolkt en regen. Mid dagtemperatuur rond 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel. Vrijdag op klaringen en droog. Middagtem peratuur oplopend van 7 naar 11 graden. Duitsland: Opklaringen, maar in de noordelijke deelstaten meer bewolking en buien. Madeira: Wolkenvelden, maar droog. Middagtempej'atuur rond 20 graden. Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur op de zuid- stranden rond 25 graden. Marokko: Zonnig. Middagtem peratuur tussen 20 en 25 graden. Tunesische kust: Geleidelijk wisselvalliger met buien. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Frankrijk: Aan de westkant pe rioden met zon, in het oosten en zuidoosten wolkenvelden en en kele buien en aan de zuidkust mogelijk een harde Mistral wind. Vrijdag overal meer zon en droog. Middagtemperatuur nau welijks hoger dan 10 graden, maar vanaf vrijdag oplopend tot 12 graden aan de Kanaalkust en 15 graden aan de Rivièra. Spanje: Wolkenvelden en een enkele bui. Later in de week langs alle Costa's weer meer zon. Middagtemperatuur op donder dag aan de Costa Brava en op Mallorca ongeveer 16 graden, maar vanaf vrijdag opnieuw stij gend tot 20 graden in het noor den en 25 graden in Andalusië. Portugal: Wolkenvelden en vrij wel overal droog. Op vrijdag zon nige perioden en droog. Middag temperatuur 20 tot 25 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Wis selvallig weer en vooral op don derdag in het laagland op veel plaatsen regen. In de bergen bo ven de 1000 meter matige sneeuwval. Middagtemperatuur rond 10 graden. Italië: Op veel plaatsen buien, mogelijk met onweer. Middag- temperaturen overal dalend tot 11 a 14 graden. Griekenland en de Turkse kust: Droog en zonnige perioden. Mid dagtemperatuur op de zuidelij ke eilanden en aan de Turkse Ri vièra rond 19 graden. Vooruitzichten Weerrapporten 15 apr 20 uur: Asterdam regenbui 5" Aberdeen hagelbui 4 Athene weerlicht 15 Barcelona licht bew. 12 Berlijn zwaar bew, 11 Budapest zwaar bew. 15 Bordeaux regenbui 10 Brussel regen 4 Cyprus onbewolkt 15 Dublin regenbui 7 Frankfurt zwaar bew. 9 Genève regenbui 7 Helsinki zwaar bew. 1 Innsbruck regen 3 Istanbul licht bew. 14 Klagenfurt regenbui 9 Kopenhagen regen 5 Las Palmas licht bew. 20 Lissabon onbewolkt 15 Locamo zwaar bew. 8 Londen licht bew. 5 Luxemburg regenbui 5 Madrid licht bew. 17 Malaga licht bew 24 Mallorca licht bew. 15 Malta onbewolkt 14 Moskou regenbui 8 München zwaar bew. 8 Nice onbewolkt 15 Oslo licht bew 2 Parijs regen 5 Praag zwaar bew. 9 Rome zwaar bew. 14 Stockholm zwaar bew. -1 Warschau zwaar bew. 14 Wenen zwaar bew 11 Zürich zwaar bew. 8 Tunis onbewolkt' 21' hagel zonnig kou-front verplaatslngs- richting luchtdruk in minibaren 19 temperatuur opklaringen 5555 mist mistbanken H at en toe een bui windrichting lage-druk hoge-druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 5