Museum Hulst nog gevarieerder Raad Hontenisse niet echt blij met windmolenpark Aardenburg staat (h garant voor lening^ Volkshogeschool J Collectie uitgebreid met klederdrachten en oude zegswijzen Evaluatie jeugdwerk en welzijn ouderen steeds beperkter schietingen Hygiëne-campagne voor personeel Cokesfabriek Hij doet echt z'n best om op mij te lijken! van onze verslaggever HULST - Het Hulster streekmu seum De Vier Ambachten staat klaar om dit jaar een ongekende Witte Donderdag 16 april Nederlands Hervormde Kerk. Aardenburg 19.30 ds. Valk (HA); Biervliet 20 ds. De Rooy (HA); Groede 19.30 ds. v. Dam (HA): Hulst 19.30 ds. De Jonge (HA); Oostburg 16 ds. Lorier. 19 ds. Grootjans (HAi; Sluiskil 19.30 ds. Kroese (HA); Terneuzen: Op- standingskerk 19 ds. De Rooy, Goede Herderkerk 19.30 (h/g). Ziekenhuis De Honte 15.30 ds. Boersma(HA); Zuidzande 19 ds. Grootjans (HA). Gereformeerde Kerk. Aarden burg 19.30 (HA) ds. Valk; Axel 19.30 ds. De Haan. Gereformeerde Gemeente. Oost burg (Geref. Kerk) 19.15 ds. W. Harinck. Rooms-Katholieke Kerk. Brcs- kens 19.00. SAS VAN GENT Schaken - In De Roselaer te Sas van Gent is de 18de ronde gespeeld van de interne jeugd- competitie van schaakclub Het Witte Paard. Niveau 1. uitslagen: P Wille-J P van Hoeve, 1-0; M. Colsen—M. Gemt- se 1-0; M. Luleyn-D. Wijntjes 1-0: G Langeraert-D Audenaert 0,5-0,5; M. Elshout-K de Groene 1-0; P. Vogel -M. Hemelaar 0-1. P. Laureyssens - M. van Vuuren 0-1; N Noët-M. Bijls- ina 0-1; D. van Boven-M. Vogel 0-1. Stand 1 Patrick Wille 385,5 pnt; 2 Manuel Colsen 381,17; 3 Martin Lu- teyn 273,5; 4 Michel Gerritse 264.67; 5 D. Audenaert 260 Uitslagen niveau 3 A de Koster-P Wattel 1-0; T Wille-L. van Grem- berghe 1-0. B van Rijnberk-G de Block 0,5-0,5: Seb. Quist-H. Kindt 0.5-0,5; X Herman-S. Snelders 1-0; S Elshout-M de Koster 1-0. Stand: 1 Adrie de Koster 367 pnt; 2 Ludwig van Gremberghe 338,33; 3 Bas van Rijnkerk 278,83; 4 Herbert Kindt 217; 5 Sebastiaan Quist 240,17 stroom bezoekers te ontvangen. De oudheidkundige kring De Vier Ambachten is er in ge slaagd om de toch al uitge breide collectie met historische artikelen (klederdrachten) uit de streek aan te vullen. Boven dien is er dit seizoen een zeer bijzondere tentoonstelling die oude zegswijzen uit het Land van Hulst tot leven moet wek ken. De collectie klederdrachten is uitgebreid met enkele etalage poppen die de kledingstukken 'showen'. Ook zijn kleinere kle dingstukken en objecten in een extra vitrinekast tentoonge steld. De wertuigen die werden gebruikt door de klompenkap pers. een bekend ambacht in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen vroeger, staan ook keurig uitge stald in glazen kasten. De ma quette van de (vroegere) ves tingstad Hulst is dit jaar voor zien van een 'elektronische stem'. Via een telefoonhoorn krijgt de geïnteresseerde bezoe ker alle historische wetenswaar digheden over de Reynaertstad te horen. Streektaal De streektaal is van vitaal be lang voor het cultuur-eigene van een bepaald landgebied. Het Land van Hulst lag in vroeger eeuwen, vooral door de geografi sche ligging, erg geïsoleerd. Niet alleen door de Belgische grens en de Westerschelde. maar ook door het Hellegat, een arm van de Schelde tussen Zaamslag- en Stoppeldijkveer. Die, deels zelf gekozen, afzondering leverde tal van eigen gebruiken op, die vaak nog in zegswijzen is terug te vin den. De Vier Ambachten heeft vijftig van die uitdrukkingen uit de regio in beeld gebracht. Be zoekers worden uitgenodigd om zelf ook nog met zegswijzen en uitdrukkingen uit de streek voor de dag te komen. De Vier Ambachten heeft nog een extra thema-expositie over vlas samengesteld. Alles over de teelt en de verwerking van dat voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren zo vitale gewas is in augus tus in de burgerzaal van het stadhuis op de Hulster Markt te vinden. Het museum in de Steenstraat opent maandag 20 april (tweede paasdag) dit jaar voor het eerst zijn deuren. Tot en met 26 april (museumweekein- de) is De Vier Ambachten elke middag van twee tot vijf uur open. Ook vrijdag 1 mei kunnen belangstellenden er terecht en dinsdag 5 mei begint het sei zoen. Tot en met 6 september is het museum vervolgens zes dagen in de week open. in juli en augustus gaan ook op zondag de deuren van het slot. Van 7 tot en met 30 september kunnen belangstel lenden alleen in het weekeinde terecht en daarna bestaat tij dens de herfstvakantie nog de mogelijkheid om een blik in het museum te werpen voor de win terslaap op 1 november ingaat. Ds A. J. Mooij 40 jaar predikant SCHORE/TERNEUZEN - Voor ds A. J. Mooij, hervormd emeri tus predikant te Varsseveld, is het maandag 27 april veertig jaar geleden dat hij in het ambt werd bevestigd. Albertus Jaco bus Mooij werd 13 december 1910 geboren in Deventer en stu deerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Na dertien jaar in het onderwijs werkzaam te zijn geweest, deed ds Mooij 27 april 1952 zijn in trede in Schore. Vandaar ver trok hij in 1965 naar Silvolde. Op 15 februari 1970 werd ds Mooij predikant voor bijzondere werk zaamheden in Terneuzen. Als zodanig was hij ziekenhuispredi kant. Op 1 januari 1976 ging hij met emeritaat. Ds Mooij was enige jaren lid van de Generale Synode. Auto brandt volledig uit TERNEUZEN - In de Breitner- straat in Terneuzen is dinsdag avond een personenauto geheel uitgebrand. S. van der P. par keerde bij thuiskomst van haar werk de wagen voor de deur. Di rect daarop vatte de auto vlam. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet meer voor komen dat het voertuig uit brandde. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. van een medewerker HULST - In café Blommaert in Hulst is een schieting gehouden waaraan 24 schutters deelnamen Uitslag, ho ge vogel J Martin; eerste zij vogel G. de Block; tweede zijvogel H de Vos. meeste kleine vogels (9i: R Sterckx. In café De Kroon is een schieting ge houden met 35 schutters. Uitslag, ho ge vogel J Leeraert; eerste zy vogel: E Staelens; tweede zij vogel J van Kerkhoven, meeste kleine vogels (7): P Boënne. LAMSWAARDE - In café De Lamso ren in Lamswaarde is een schieting gehouden waaraan 35 schutters deel namen Uitslag, eerste hoge vogel F de Vos; tweede hoge vogel: C Ver schuren: eerste zijvogel: H de Vos; tweede zijvogel L. de Cock; meeste kleine vogels (8) J Bisschop In café De Vier Jaargetijden is een schieting gehouden met 32 deelnemers. Uit slag. hoge vogel R. d'Hondt; eerste zijvogel: F de Meijer, tweede zijvo gel J. Hofman; meeste kleine vogels (4): J Maas. In dit café is voorts een schieting gehouden met 21 deelne mers. Uitslag, hoge vogel: E. Huls hout, eerste zijvogel; G. Herwegh; KLOOSTERZANDE - De raad van de gemeente Hontenisse heeft woensdag het sein op groen gezet voor de bouw van een (klein) windmolenpark in de Cambronpolder bij Vogel waarde. De NV Delta Nutsbe drijven is van plan om in de pol der (bij een bestaand transfor matorstation van het energie bedrijf) twee zestig meter hoge windturbines te bouwen elk met een vermogen van 500 kilo wattuur. De gemeente werd gevraagd om voor de voorgenomen bouw het bestemmingsplan buitengebied ter plaatse te herzien. De raad besloot gisteren hieraan mee te werken, maar echt van harte ging dat niet. De fractie L. Mang- nus had grote moeite met de hoogte van de molens. Gevreesd werd voor overlast voor omwo- van een medewerkster OOSTBURG - De voortgang van de evaluatie van de Stich ting centrale voor jeugd- en jon gerenwerk en de Stichting wel zijn voor ouderen stemde ver schillende leden van het alge meen bestuur van het Samen werkingsverband welzijnsbe leid West-Zeeuwsch-Vlaande- ren niet vrolijk. „Een slap af treksel van hetgeen we eerder hebben voorgesteld", ver woordde A. Rosendaal (VVD Oostburg) zijn ongenoegen. „De volgende stap is de hele evalua tie afblazen. Dit is toch wel heel summier, drie-vierde van de omvang is verdwenen", vond J. Wielakker (PvdA Oostburg). Al jaren is het samenwerkings verband met de voorbereidin gen van de evaluaties bezig. Er werden criteria opgesteld over wat en hoe er geëvalueerd moest worden. Nu stelde het dagelijks bestuur voor om de evaluatie te beperken tot een analyse van de jaarverslagen en de bijbehoren de jaarrekening van 1989 tot en met 1991 „De bedoeling was dat de eva luatie heel uitgebreid zou zijn. Gastronomisch België... Wie regelmatig in België komt, wee! dat er uitste kend gegeten wordt. De eetcultuur staat er smds mensenheugenis cg hoog niveau. Een traditie waar restaurant de Warande deel van utmaakt De meest verfijnde gerechten worden er geser veerd m een uiterst plenenge omgeving, vlakbij de nederiands-belgische grens bij Bentilie i/r ~7/rt/r//ir/r Warande 10,9982 SI. Jan-ln-Eremo (B) Telefoon 09-3291790051 ol 09-3291799320 Gestolen op woensdag Heeft u al eens uitgerekend hoe veel tijd er in de afgelopen jaren besteed is door het dagelijks be stuur, het algemeen bestuur en de ambtenaren", vroeg G. van Westrienen (CDA Aardenburg). J. Quist (CDA Oostburg) was niet ontevreden over de medede ling van het dagelijks bestuur. „Omdat ik redelijk septisch te genover een uitgebreide evalua tie stond." Problemen Wethouder L. Cuelenaere wees er op dat er de afgelopen tijd nogal wat problemen waren ge weest met de stichtingen. Ook de bereidheid om mee te werken aan de evaluatie liep niet over. J. Provoost vroeg zich af of de mate waarin instellingen willen mee werken de nieuwe gang van za ken wordt. „Daar houden we re kening mee", aldus Cuelnaere, die meende dat er voldoende za ken zijn om te evalueren. Ze wees op de de administratieve ondersteuning van de instellin gen. de warme maaltijdenvoor ziening en het sooswerk in de re gio. Daarnaast wil men aan dacht schenken aan een nau were samenwerking en of fusie tussen de twee instellingen. Het dagelijks bestuur kreeg van de algemeen bestuursleden 'op zijn kop' omdat er een compu terconfiguratie was aange schaft, voor de administratieve verwerking van de opvang van asielzoekers, zonder dat het al gemeen bestuur daar toestem ming voor had gegeven. Het al gemeen bestuur was voorge steld dat de computer voor een aantal uren in de week zou ge huurd worden van de gemeente Oostburg. „U gaat voorbij aan een besluit van het algemeen be stuur", vonden de leden. Cuele naere besefte dat ook en veront schuldigde zich daarvoor. 11111111 'tweede zijvogel: R Verstraeten; meeste kleine vogels (5): Th Boone WALSOORDEN - In cafe Rue du Nord in Walsoorden is een schieting gehouden met 18 deelnemers Uit slag. hoge vogel: R. de Jonge, beide zijvogels: E. de Kort, meeste kleine vogels 10): P Neve. KOEWACHT - Ijl cafe De Oude Mo len in Koewacht is een schieting met 26 deelnemers gehouden. Uitslag, ho ge en eerste zijvogel J de Waal: tweede zijvogel: F Martens; meeste kleine vogels (6) M Basselaer. In dit café is voorts een schieting met 32 schutters gehouden uitslag, hoge vo gel: F. Martens, eerste zijvogel: E. Janssens. tweede zijvogel R. d'Hondt; meeste kleine vogels (3) J Martens Hier is een schieting met 22 deelnemers gehouden. Uitslag, hoge en tweede zijvogel: R d'Hondt; eer ste zijvogel: P de Schrijver; meeste kleine vogels (5): G Baart En 28 schutters deden mee aan een schie- ting in dit cafe Uitslag, hoge en eer ste zijvogel: H. Geers; tweede zijvo gel: I. de Jonge; meeste kleine vogels (5): J de Waal. Schutterssocieteit Sint Sebastiaan hield een wedstrijd met 117 schutters. Uitslag wip 1. eer ste hoge vogel G Baart; tweede ho ge vogel G Button; eerste zijvogel' R Fermont. tweede zijvogel R. van Hoeke; derde zijvogel: D van Heese, vierde zijvogel: E Uytendaele; wip 2. eerste hoge vogel: C van Daele; twee de hoge vogel; J. Vermeire; eerste zij- vogel E pauwels; tweede zijvogel: R van Hoeke; derde zijvogel A Jans sens; vierde zijvogel: R. van Es; wip 3. eerste hoge vogel: E de Caluwë, tweede hoge vogel: P. Steyaert jr; nenden en horizonvervuiling. De fractie drong bij het college aan om nog eens met het nutsbedrijf in overleg te treden over de even tuele kleinere molens. Ook de CDA'er A. G. Sponselee liep niet al te warm voor het mi lieuvriendelijke voorstel, omdat hij uit de tekst niet kon opma ken of het zou blijven bij die twee p-ote molens in de polders. ..Als ik in het voorstel lees 'het toe komstig windturbinepark Cam- bron'. dan bekruipt mij toch een angstig gevoel. Dan vraag ik mij af komen er nog meer molens dan die twee, die toch al zo domi nant in het landschap zullen zijn als de koeltorens van Doel", voerde hij aan. Ook C. Visser (PvdA) vroeg zich dit af. Wethouder B. J. M. Pauwels kon de angstgevoelens begrijpen, maar zei nadrukkelijk dat er slechts een aanvraag voor twee molens lag. „Wil het nutsbedrijf er meer plaatsen, dan zal er bij elke uitbreiding toch een raads voorstel aan ten grondslag moe ten liggen", zei hij. De raad ging na die geruststelling alsnog una niem akkoord. Renovatie De gemeenteraad van Hontenis se ging ook akkoord met de re novatie van de voormalige Wil lem Alexanderschool ten be hoeve van de bejaarden en peu ters uit Kloosterzande. De raad stelde voor het opknappen van het gebouw 40 mille beschik baar. Enige discussie ontstond wel over het omgaan met exter ne middelen (van het Anjerfonds Jantje Beton en de stichting Welzijn voor Ouderen). Sponse lee (tevens SWO-bestuurslid) verbaasde zich er over dat een bijdrage van SWO, die slechts gedeeltelijk zou worden aange wend. vervolgens zou terug vloeien in de gemeentekas. Mevrouw Visser pleitte op haar beurt voor de aanschaf van een goede verwarmingsinstallatie voor de vernieuwde voorziening. Haar zin kreeg ze niet, maar na een korte schorsing besloot het college om het bestuur van het SWO inspraak te gunnen in de besteding van de door de stich ting beschikbaar gestelde gel den. „Die kunnen dan gebruikt worden voor andere voorzienin gen, bijvoorbeeld een verwar mingsinstallatie". zei burge meester Th. A. M. Steenkamp. De fractie Algemeen Belang stemde met tegenzin met het voorstel in. Zij had liever gezien dat de gemeente 3,5 ton zou uit trekken voor de bouw van een nieuw onderkomen voor de peu ters en bejaarden naast sport zaal De Hinde. Het college schoof dit voorstel zonder meer terzijde. Gloeiende cokes komt uit de oven van de Cokesfabriek in Sluiskil foto Camile Schelstraete van onze verslaggever SLUISKIL - De bedrijfsleiding van de Cokesfabriek in Sluiskil begint op korte termijn een campagne om de personeelsle den attent te maken op een goede persoonlijke hygiëne pn hen aan te sporen om regelma tig schone werkkleding aan te trekken. Daarnaast zal het be drijf het ovenpersoneel (tussen de 80 en 100 man) regelmatig voorzien van nieuwe werkkle ding, aangepast aan de seizoe nen. Adjunct-directeur J. Seg- hers maakte dit woensdag be kend. De campagne van de Cokesfa briek is het gevolg van een on derzoek van medewerkers van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. De onderzoekers con cludeerden na afloop van een uitgebreid onderzoek onder het ovenpersoneel van de Cokesfa briek dat de werknemers werden blootgesteld aan kankerverwek kende poly-aromatische kool waterstoffen (Paks), die bij ver branding van kolen tot cokes kunnen vrijkomen. Deze Paks, zo constateerde het Nijmeegse onderzoeksteam, kunnen het lichaam binnendrin gen via de ademhalingskanalen, maai' ook door de huid. „Dat laatste is voor ons reden om maatregelen te treffen en onze mensen voor een zeker risico te vrijwaren", zei Seghers. „Overigens", zo voegde hij er aan toe. „moet dat risico niet overdreven worden. De onder zoekers hebben in hun rapport ook gesteld dat het roken van een sigaret kwalijker is dan een dag werken bij onze ovens. Neemt niet weg dat wij toch van mening zijn dat we voor onze mensen, naast de maatregelen die in het verleden al getroffen zijn, verdere voorzieningen moe ten treffen. We gaan van bedrijfs- wege meer nieuwe werkkleding verstrekken, ook ondergoed. Daarnaast willen we onze werk nemers er van zien te overtuigen dat een goede persoonlijke hy giene, dus regelmatig douchen en schone kleren aantrekken, in het belang is van hun gezond heid." De campagne-opzet is inmiddels doorgesproken met de perso- neelgeledingen. eerste zijvogel: J. Ferkel; tweede zij vogel: W. van de Walle; derde zijvo gel: R. Jonkheym; vierde zijvogel A Fruytier. SINT JANSTEEN - In catë De Kroon in Sint Jansteen is een schieting ge houden met 25 schutters Uitslag, ho ge vogel: A Leenknecht, eerste zijvo gel: P de Nijs; tweede zijvogel A. Mortier; meeste kleine vogels (5) A. van Himst KLOOSTERZANDE - In café De Kastanje in Kloosterzande is een schieting gehouden met 24 deelne mers. Uitslag, hoge vogel F. de Kint; beide zijvogels F. de Meijer; meeste kleine vogels (6) J Sponselee en Pi Vlierbergen. ZUIDDORPE - De schutterssociè teit Sint Sebastiaan in Zuiddorpt hield een schieting met 42 deelne mers. Uitslag, eerste hoge vogel R Beelaert; tweede hoge vogel: F. Her wegh; eerste zijvogel: J. Verstraeten, tweede zijvogel: E. Waelput, derde zijvogel: H d'Hondt; vierde zijvogel: A Apers. In zaal Gemeentehuis is een schieting gehouden met 24 deelne mers. Uitslag, eerste en tweede hoge vogel: M. van Hoeke, beide zijvogels: R. d'Hondt; meeste kleine vogels (5): mevrouw Rottier en D Audenaerde. Theo Praet weer schutterskoning bij De Mollen NIEUW-NAMEN - Theo Praet is de nieuwe schutterskoning van de plaatselijke schuttersvereni ging De Mollen. De acht deelne mers bekampten elkaar over tien ronden. Nadat Theo Praet in de tweede ronde de felbegeer de vogel naar beneden had ge schoten, kreeg hij enkele ron den later een concurrent in de persoon van I. de Vader. Hij schoot de hoge vogel in de vijfde ronde af. Na tien vastgestelde beurten be streden de twee titelkandidaten elkaar in een tweestrijd. Bij zijn vierde poging schoot Theo Praet wederom de hoge vogel naar be neden en mocht zich daardoor voor de vierde keer schuttersko ning noemen. De prinsentitel werd gewonnen door E. Buedts. Hij schoot in tien ronden drie kleine vogels af. De koningstitel van de schut tersclub De Vossen werd in de wacht gesleept door A. de Vos. Hij haalde in tien ronden zes keer de hoge vogel naar bene den. IJzendijke en Breskens krijgen speeltoestellen van een medewerkster OOSTBURG - De gemeente Oostburg is van plan om dit jaar speeltoestellen te plaatsen in IJzendijke en Breskens. Op het speelterrein tussen de Laurijn- straat en de Kleine Jonkvrouw straat in IJzendijke komen een combi-klim-glijtoestel en een duikelrek. Op het terrein nabij de Sportlaan te Breskens ko men dezelfde toestellen en bo vendien een evenwichtsbalk en een hobbelkip. De kosten bedra gen in totaal 25.000 gulden. De welzijnscommissie spreekt zich woensdag 22 april uit over het voorstel. De aanvang van de vergadering is om 9.00 uur. Ook de consequenties van het eventueel toekennen van een subsidie aan de Stichting zwerf katten West-Zeeuwsch-Vlaan- deren komen aan de orde. Tij dens de raadsvergadering in maart stelde het college voor om geen subsidie aan die instelling te geven. De raad drong aan op en heroverweging. De nadere overweging van het college heeft niet geleid tot het veranderen van het standpunt. „Het is niet juist aan een instelling subsidie te verstrekken, wanneer door deze instelling dieren worden opgevangen zonder dat de be heerster beschikt over de wette lijke vereiste diploma's en ver gunningen", aldus het college. van een medewerker AARDENBURG - De gemeente Aardenburg staat onder voor waarden garant voor een lening van vijf miljoen gulden van de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. Deze school leent het bedrag bij de plaatselijke Rabobank ten behoeve van de uitbreiding van het centrum. Nu de Aardenburgse gemeente raad in meerderheid 'ja' heeft gezegd - alleen D66-vertegen- woordiger W. Westphaal en de twee leden van de Lijst Ramme- laere stemden tegen - wordt zo snel mogelijk begonnen, moge lijk nog deze maand, met de ver bouwing van de Volkshoge school. De raad sprak woensdagavond twee uur lang over het voorstel. Voorafgaand aan de openbare behandeling gaven de accoun tant van de Volkshogeschool en bestuurssecretaris N. Peters de raadsleden een toelichting op het voorstel. Daarbij werd naai' voren gebracht, dat de Volksho geschool Zeeland het geld niet via de gemeente wil lenen bij de Bank van Nederlandse Gemeen ten. Deze mogelijkheid was ge opperd door burgemeester mr E. Jongmans. Ook hadden de vertegenwoordi gers van de Volkshogeschool ernstig bezwaar gemaakt tegen bepaalde voorwaarden in het voorstel van de gemeente. Men vreesde door de gemeente teveel aan banden te worden gelegd. De raad bleek gevoelig voor deze argumentatie. In de discussie speelde het behoud van de werk gelegenheid - de Volkshoge school biedt momenteel werk aan meer dan veertig mensen en in de toekomst zelfs meer - een centrale rol. De prognoses wat betreft de toekomst - de Volk een hogeschool wil de komende j ren de conferentiemarkt op houden voor de gemeente, d borg moet staan voor de leninjens; risico's in. Risico Volgens wethouder R. van Wijnckel was een puur ratione afweging op basis van cijfers nil mogelijk. „Als we nu niks doei kan de groei niet door zettei Lijdzaam toezien kan leiden t< afbraak van de werkgelegei heid", zo stelde hij. De gemeenl diende zijns inziens het risico1 nemen. Wat hem betrof had et lening bij de Rabobank de voo .pl keur. „Bij slecht weer hebben vfL te maken met één financier." gemeente diende zijns inzii wel een vertegenwoordiger het bestuur van de Volkshog school te hebben. Dat deze dai zit op persoonlijke titel, zoals g vraagd door de Volkshog school, vond Van de Wijnck geen bezwaar. D66-raadslid Westphaal meenij.^ dat de toekomst vol onzekerh t]ep den is en dat de gemeente m t0( deze garantstelling een onaa lthe vaardbaar risico loopt. Ook hi negatieve advies van de g c meente-accountant woog vo hem zwaar. |orr Als de Volkshogeschool het nie st' redt, zal dat de Aardenburg belastingbetaler een bedrag va 400,- tot 500,- kosten, zo ha de D66'er uitgerekend. F, va," Dongen (Gemeentebei an gei E. Wijffels (CDA) en de PvdiL0u vertegenwoordigster A. Keytn -Cambier gaven de Volkshog f school het 'voordeel van de tv fel'. Mevrouw Key mei: „Om Volkshogeschool voor Aarde burg te behouden. TBI >gf ec edi. GOES, PRINS VAN ORANJE door Willem Nijssen Het verhaal dat Bavo Gala ma ons in Tets met een kist' vertelt, is op zich boeiend ge noeg. Een schrijver (en uitvoer der) van een avondvullend theaterprogramma heel't een verbijsterende ervaring: ie mand anders geeft zich voor hemzelf uit, en heeft daar een verpletterend succes mee. Zijn sleutels passen op mijn auto, op mijn woonboot en mijn vrouw omhelst hém. De vraag wie er in dit geval wie is, de vraag „Wie ben ik?", dringt zich brutaal op. Zijn vrienden, zijn zuster, zelfs zijn moeder, niemand herkent hem meer. In opperste verwar ring vlucht de ik-figuur naar het huisje (zijn huisje?) in een bos op de Veluwe, en daar verblijft hij nu al een aantal maanden. Bos sen produceren zuurstof, maar na al die tijd stikt hij er zo wat. Opgewekte overpeinzingen als „Je bent alleen maar die ze zeg gen datje bent" - veroverd of on derschreven na maanden filoso feren - troosten niet echt. Hij ontvlucht het 'bruin en groen', belandt op de dorpskermis van Voorthuizen, maar ook de waar zegster kan hem zijn identiteit niet teruggeven. Terug bij het huisje blijkt zijn 'dubbelganger' daar aangeko men voor zijn jaarlijkse retraite van drie dagen om daarin zijn nieuwe theatershow te schrij ven. Alles blijken de twee van el kaar te weten, totdat één enkel detail (kan je nou wel of niet je B-diploma zwemmen halen zon- der het A-diploma?) de door ver bazing afgedwongen wederzijd se acceptatie verstoort. Ze vech ten op leven en dood, en één van hen legt het loodje. Wie van de twee dat is, weet je ook als publiek op dat moment niet meer met honderd procent zekerheid. Het is misschien wel de belangrijkste charme van de voorstelling, dat Bavo Galama het zover heeft weten te bren gen, en dat met een eenvoudig middel: nadat in dat boshuisje het licht is uitgevallen (en zich een onderhoudende scène met zaklantaarns heeft afgespeeld) zijn wie en wie niet meer echt goed uit elkaar te houden. De ontwortelende twijfel slaat over en de zorgvuldig opgebouwde sympathie voor die ene ik-figuur smelt weg, of slaat over op de an dere. Veel van die genegenheid voor de één is te danken aan de hu mor waarmee het verhaal is doorspekt. Het is humor in gra daties, soms zwart, soms bij tend, soms speels. Zelfs de flau- sau Of we grappen werken nog, vluchtig rondgestrooide opmt kingen als eentje over de vele b men van het bos: die krengf jnl staan altijd in de weg, terwijl dacht dat ze er langs moeste staan. Daartegenover staat da lelt bijvoorbeeld een schitteren! ere beschrijving van de opdringei dnc ge adviezen van de woonboo wic buurman. Het losjes vertelde verhaal goed opgebouwd, met duidelijk inzinkingen maar met steei weer een knappe zwaai naar e< ,JA, volgende spannings-punt. H n wordt breed uitgesponnen, ove t e£ vallen door de meest onv< sief wachte uitweidingen, met kleii s kneuterige gebaren en herke baar alledaagse doorsnee-int; f* natie dichtbij gehouden. Daa uik door komt het vervreemden! gevoel zélf ook niet meer zeker weten wie eigenlijk wie is, slt '9' pend binnen, en groeit boeiend programma. Toch zou iemand met gezag oijêi der cabaretiers hen eens moett zen gaan duidelijk maken, dat na ï6C die jaren (en met zoveel aanbel op dat vlak) bepaalde topii en écht niet meer kunnen. Ik wol langzamerhand groen en ge van het gemak waarmee het k ningshuis nog altijd voor het ui iai lokken van een gulle (nou j ska „gulle") lach wordt gebruikt. 1 ue juist nu ik dacht dat Jules Cn 11 set was vergeten, ja misschii j;' zelfs wel vergeven, moet dat o gelukkige voorval weer uit kast komen voor een effecti ,S1( moordende grauw en snau stk Dat soort goedkope luim is ie genlijk een belediging van h 260 publiek. Het is het bovendif r_ nauwelijks waard om op te ra gen treden naast de hoogstan f jes die er ook waren, en volgei fre, mij heeft een intrigerend then |J als dat van 'lets met een kis Ha zoiets ook helemaal niet nodig ska lel Bavo Galama staat vanavoi100 donderdagin het Zuidlan [r theater in Terneuzen. BIERVLIET AXEL Lezing - De Belgische schrijf ster K. Hemmerechts houdt vandaag (donderdag) een lezing in het verenigingsgebouw van de gereformeerde kerk vrijge maakt aan de Axelse Kerdreef. De lezing staat in het kader van het 750-jarig bestaan van De Vier Ambachten en is georgani seerd door de Stichting Christe lijke Openbare Bibliotheek in Axel en de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Sas van Gent. De lezing begint om 20 uur. Plattelandsvrouwen - afdeling De Braakman van Nederlandse Bond van Platt landsvrouwen houdt vandaj[|® (donderdag) een bijeenkomst De Landbouw te Biervliet. 1 s heren Kregting en Leenhoud 5' van de Dethon houden een zing over het onderwerp 'Wat Dethon'. Hierbij hoort ook e< diavoorstelling. Er is gelege^1 heid tot het stellen van vragejjj^ De aanvang van deze avond om 19.45 uur. WESTDORPE Kaz Lux - Vrijdag speelt café De Gravin te Westdorpe bekende blues- en rockgroi Kaz Lux en de Nick Heynt uj band. De aanvang is.om 22,1 uur. Zondag, eerste paasdag, prese lel; teert De Gravin Ierse volksiw "P ziek, live muziek van de groe aP Juice of the Barley. Dit optrede begint ook om 22.00 uur. itpj i'ei lan Een nieuwe vitrine met aanwinsten in het streekmuseum in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 42