CDA: zwaardere lasten burger berco PZC an Amelsvoort wil toptarief belasting verlagen naar 55 PZC ^uil in Moskou: regering blijft aan Bloemstuk binnen- en buitenland deer betalen voor woning, gezondheid, studie en milieu Winnie Mandela geeft ANC-functie op Rampenfonds Verzekering en ramp Naar politiek en terug Acties metaal breiden uit DONDERDAG 16 APRIL 1992 :EN HAAG (GPD) - Burgers oeten meer gaan betalen voor in woning, hun gezondheid, udie, werknemersverzekerin- en produkten die het milieu n ilasten. De kosten van levens- hderhoud die daardoor kun- sn toenemen, mogen niet wor- ;n afgewenteld door het stel- n van looneisen. Om de inko- ensderving op te vangen, gestimuleerd worden dat "ujensen hun bezit uitbreiden, ii eer sparen en zelf zaken gaan jrzekeren. at staat in het nieuwe ontwerp- 'gram van uitgangspunten an het CDA, het beginselpro- am dat de politieke overtui- ng van de partij weergeeft. Een il immissie onder leiding van ere oorzitter Steenkamp heeft het lji pport gisteren aangeboden in CDA-voorzitter Van Velzen. e commissie, waarin Tweede- amervoorzitter Deetman als ce-voorzitter een prominente heeft gespeeld, heeft het be lande beginselprogramma bij de fusie van het CDA in tot stand kwam, ver- euwd. Het CDA wil volgens rna at tai5» 17. het ontwerp-rapport, dat na een discussie in de partij-afdelingen voorjaar 1993 definitief vastge steld zal worden, dat de poli tieke overtuiging hiermee 'bij de tijd' blijft. Keuzes Op het gebied van 'werk en wel zijn' betekent dat, dat de over heid op afstand komt te staan en de burger meer zelf moet onder nemen en betalen. 'Mensen zul len dan bewuster en meer ge richt keuzen moeten maken', stelt het rapport en de kosten minder afwentelen op de over heid, ook als de kosten van le vensonderhoud daardoor toene men. Voor de laagste inkomens dienen 'uitkeringen op maat' te worden ingesteld. Als werklozen weigeren zich bij te scholen en werkervaring op te doen, dient de uitkering fors te worden gekort. Meer mensen moeten aan het werk, vooral ouderen boven de 50 en partners die nu nog niet werken. De vut moet daarom flexibeler worden gehanteerd. Ten principale blijft de keuze aan het 'huishouden' of een van de partneïs besluit be taald te gaan werken of de zorg voor de kinderen op zich neemt. Door belastingen en premies te heffen naar draagkracht van het huishouden en door het geven van kinderbijslag, laat de over heid aan de partners die keuze vrijheid, aldus het rapport. n onze correspondent OSKOU - Een politieke ruil ;en het Russische parlement de regering maakte woens- sg een eind aan de 'kabinets- isis'. De regering besloot het aandag bij president Jeltsin gediende ontslag in te trek- n, nadat het Volkscongres in n verklaring steun uitsprak lor de economische hervor- ingen en het behoud van Jelt- is volmachten. aar in de Congreszaal heerste 'fcte verwarring. „Waar hebben nu eigenlijk voor gestemd", oegen afgevaardigden zich af. iterdag nam het Congres een solutie aan die ombuigingen st van het economische beleid beperking van Jeltsins presi- ■ojintiële bevoegdheid om zonder •lementaire goedkeuring mi sters te benoemen. Die resolu- was voor de regering onaan- ardbaar. Voorzitter Chasboe- tov van het Volkscongres, ver wikkeld in hevige competentie strijd met vice-premier Gaidar, liet woensdag de afgevaardig den weten dat die Congresuit spraak nog steeds staat. Maar de Congres-uitspraak van gisteren betekent dat het kabinet de re solutie van zaterdag naar eigen inzicht kan interpreteren. De verklaring bevat ook een te genstrijdigheid over Jeltsins presidentiële bevoegdheden. De president heeft, nu enerzijds van het Congres toestemming gekre gen om tot. 1 december door te gaan met de huidige regerings ploeg. Maar hij wordt tegelijker tijd verplicht om voor 1 juli een 'wet op de regering' in te dienen, waarmee het parlement het uit eindelijke oordeel over de sa menstelling van het kabinet krijgt. Medewerkers van Jeltsin zagen geen problemen: in juli krijgt de president gewoon toestemming om premier te blijven van een re gering naar eigen keuze. DEN HAAG - Een student van de-Meesterbindersopleiding Huis te Lande legt de laatste hand aan een rustig bloemstuk voor het Mauritshuis. De bloemenhulde van vijf bij zes meter werd woensdag opgesteld ter gelegenheid van de expositie 'Het Mauritshuis in bloei', waarop de Hollandse en Vlaamse bloemstillevens uit de Gouden Eeuw te zien zijn. foto Koen Suyk/ANP Sluiting PZC-kantoren De PZC-kantoren in Mid delburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Hulst, Axel en Zierikzee zullen morgen, Goede Vrijdag, vanaf 16.00 uur gesloten zijn. \ompromis Lubbers: schrap rente-aftrek leningen Boeren dumpen melk op straat EN HAAG (ANP) - Staatsse- etaris Van Amelsvoort van fi- li lanciën wil het toptarief voor loon- en inkomstenbelasting irlagen van 60 naar 55 procent, j doet dat voorstel vandaag de ministerraad, bewindsman neemt de voor ellen voor belastinghervor ming van de commissie-Stevens als leidraad. Ook Stevens heeft voorgesteld het toptarief naar 55 procent te brengen. Dat zou gefi nancierd moeten worden door de heffingsgrondslag voor de in komstenbelasting te verbreden. Dat kan door de aftrekbaarheid van het werknemersdeel van de Winnie Mandela tijdens haar persconferentie. foto AFP JOHANNESBURG (RTR/ IPS) - Winnie Mandela heeft woensdag bekendgemaakt dat zij het Afrikaanse Natio naal Congres heeft verzocht haar ontslag te verlenen als hoofd van een afdeling bin nen de anti-apartheidsorga- nisatie. „Een lastercampagne heeft een moeilijke situatie ge schapen voor mijn echtge noot Nelson Mandela, het ANC en mijzelf', zo zei zij. Maandag deelde haar man mee dat het paar uit elkaar gaat. Winnie Mandela is de afgelo pen weken ervan beschul digd betrokken te zijn bij de moordpartijen in de zwarte woonsteden in 1989. Vorig jaar werd zij tot zes jaar ge vangenis veroordeeld we gens betrokkenheid bij de mishandeling van vier jon geren uit Soweto, van wie een, Stompie Moeketsi Sei- pei, stierf. Zij is tegen het vonnis in hoger beroep ge gaan. Zij ontkende opnieuw iets met die zaak te maken te hebben. Woensdag kwam een ANC- rapport naar buiten over de zaak. Het drie jaar oude do cument baseert zich in be langrijke mate op de verkla ringen van Gabriel Pelo Mekgwe, die vlak voor hij vo rig jaar tegen Winnie Man dela zou getuige-n, door ANC -leden het land werd uitge smokkeld. Wegens gebrek aan bewijs werd Winnie Mandela vrijge sproken van de aanklacht dat zij zelf de jongens mis handeld zou hebben. Mekg we, zelf een van de slachtof fers. verklaart echter in het rapport dat dit wel het geval was. Het rapport is geschreven door het zogenaamde Man dela Crisis Comité en in ja nuari 1989 overhandigd aan de toenmalige ANC-voorzit- ter Oliver Tambo. Naar ver luidt heeft Beyers Naude er bij de andere leden van het MCC op aangedrongen om alles wat zij weten naar bui ten te brengen. sociale premies af te schaffen en door een groot aantal aftrekpos ten te schrappen. Van Amelsvoort verzet zich te gen pogingen van collega-be windslieden om de voorstellen van Stevens als een soort grab belton te gebruiken, waaruit naar believen kan worden ge graaid. Zo wil minister De Vries van sociale zaken dè belasting vrije som vervangen door een „tax credit", waardoor de belas tingaftrek voor iedereen gelijk wordt. Dat plan stuit op grote bezwaren bij minister Andries- sen van economische zaken en de CDA-fractie. Premier Lubbers heeft als com promis voorgesteld het toptarief voor de inkomstenbelasting te verlagen naar 58 procent, zodat de hogere inkomens wat worden ontzien. Dat zou betaald moeten worden door de aftrek van rente op consumptief krediet te schrappen. slot van pagina 1 ringen voor dergelijke rampen ook niet door een individuele verzekeringsmaatschappij te dragen. „Je loopt een goede kans dat je er het voortbestaan van de onderneming mee op het spel zet. Het kan zelfs een vraag zijn of de Verzekeringskamer het toezichthoudend orgaan in de verzekeringswereld er wel in wil meegaan". „Voor verzekeringen tegen de gevolgen van een storm kunnen we, mede door herverzekerin gen, reserves opbouwen. Daar zijn we allang aan gewend. Daar wordt in de premiestelling voor opstalverzekeringen en dergelij ke ook rekening mee gehouden; daar betalen de mensen via hun premie voor. Maar bij aardbe vingen kunnen de gevolgen vele malen desastreuzer uitpakken dan bij een storm, ook al hakten de schades van de orkaan-ach- tige stormen van begin 1990 er diep in". Voor de schade van de recente beving in Limburg zullen de af zonderlijke verzekingsmaat- schappijen nu dan ook niet tot (zij het onverplichte) uitkerin gen overgaan. Wel hebben zij on derling afgesproken dat hun branche-Organisatie, het Ver bond van Verzekeraars in Neder land, een schenking zal doen aan het fonds waaruit aan de slacht offers in Limburg een tegemoet koming in hun schade zal wor den gedaan. Van Amelsvoort wil, zodra de Sociaal-Economische Raad ad vies heeft uitgebracht over de voorstellen van Stevens, een no ta naar de Tweede Kamer sturen waarin hij zijn ideeën uiteenzet. Het is overigens twijfelachtig of de belastingoperatie die Van Amelsvoort voor ogen staat al in 1993 ingevoerd kan worden. De VVD kiest in het conflict tus sen de CDA-ministers Andries- sen en De Vries onverkort de zij de van Andriessen. Samen met het CDA in de Tweede Kamer, dat eveneens grote bezwaren heeft, stuiten de plannen van De Vries daarmee op een kamer meerderheid. slot van pagina 1 derdduizenden liters melk, al dan niet vermengd met water of gier, over de straat uit. Het ver keer in en rond Beilen zat daar door een uur lang muurvast. De politie is niet opgetreden, om de zaak niet te laten escaleren. Vol gens een politiewoordvoerder kan een aantal boeren binnen kort wel een proces-verbaal in de bus verwachten. In Meppel wa ren tevoren de pompen in het riool uitgeschakeld om de zuive ringsinstallatie niet te veel te be lasten. De actievoerende boeren in Emmen gooiden eerst zand voor het riool om overbelasting te voorkomen. De zuivelindustrie heeft gisteren een bod gedaan om melklozin- gen te voorkomen. De industrie is bereid melk te verwerken tot lang houdbare en nauwelijks winstgevende produkten. Maar de Vervoersbond FNV is er niet op ingegaan. Dit plan maakt weer duidelijk, aldus de bond, dat het de werkgevers gaat om het verminderen van hun econo mische schade. De acties in de zuivel richten zich tegen de verhoging van de vut-leeftijd per 1 januari '94. Alle kaderleden op één na van de In dustrie- en Voedingsbond CNV hebben zich gisteren achter het vorige week met de werkgevers bereikte onderhandelingsresul taat over een nieuwe cao ge schaard. zie ook pagina 15 Advertentie Lange Vorststraat 76, Goes Sportlef JacH in acht verschillende kleuren combinaties I30r Op ethisch gebied maakt het CDA zich zorgen om de praktijk bij reageerbuis-bevruchting. Ex perimenten met embryo's zijn daarom alleen toegestaan bij het totstandbrengen van zwan gerschap. De overheid dient naast het stellen van wettelijke normen 'een moreel en cultureel beraad te stimuleren in de sa menleving. opdat het ethische bewustzijn levend blijft en over het medisch handelen verant woording wordt afgelegd', aldus het ontwerp-program. Kernwapens Het bezit van kernwapens kan niet langer worden gerechtvaar digd, zo stelt de commissie. Nu de Sovjetunie niet meer bestaat, is in de dreiging 'een wezenlijke verandering' opgetreden. Een radicale vermindering en zelfs wereldwijd verbod op nucleaire, biologische en chemische wa pens is vereist. De commissie hecht ook aan handhaving van 1,5 procent van het nationaal in komen dat aan ontwikkelings samenwerking wordt uitgege ven, het principe dat in de hui dige discussie door de CDA-frac- tie is losgelaten. Van Velzen zei in zijn reactie dat het CDA met dit vernieuwde Program van Uitgangspunten niet meer 'met behoudzucht ver bonden kan zijn'. Volgens de voorzittêr is het CDA „een partij van vernieuwing en verande ring". Lagere toelage bij remigratie DEN HAAG (GPD) - De subsidie voor emigranten die terugkeren naar hun land van herkomst, wordt verlaagd. De hoogte van de eenmalige toelage wordt voortaan vastgesteld op twee maanden kosten voor levenson derhoud in het vestigingsland. Uitsluitingsclausules in verzekeringspolissen' zijn sinds de aardbeving in Roermond van afge-; lopen maandag plotseling brandend actueel gewor-; den. In 1963 hebben alle Nederlandse verzekerings-' maatschappijen collectief besloten om de risico'g; van een aardbeving niet te verzekeren. Ze vonden dat de schade van een dergelijke ramp zo massaal kan worden, dat> verzekeraars die niet kunnen dragen. Zo'n zelfde uitsluiting hanteren de verzekeraars al tegenover de risico's van over stromingen en atoomrampen. De aanvankelijk harde hour ding van de verzekeraars, kort na de aardbeving, was voorat bedoeld om schadeclaims zoveel mogelijk af te houden. Maai? inmiddels heeft de discussie over dit onderwerp een andere wending gekregen. De Nederlandse verzekeringswereld is de afgelopen dagen bij herhaling gewezen op (ook) haar maat-i schappelijke verantwoordelijkheid. De vraag dringt zich op of dergelijke uitsluitingen nu eigenlijk wel redelijk zijn. Bo vendien komt de kwestie aan de orde of onderlinge, strikte afspraken tussen verzekeraars ovér uitsluiting van risico'4 niet haaks staan op de EG-regels van de Europese Commis sie tegen kartelvorming. De Consumentenbond en de Vereni ging Eigen Huis hebben de zaak aanhangig gemaakt. Meer duidelijkheid is hier op zijn plaats. Een verzekering afsluiten tegen de gevolgen van natuur rampen is in de praktijk echt niet zo onmogelijk als dë Nederlandse verzekeraars doen voorkomen. In onze naaste buurlanden België en Duitsland kunnen risico's van deze aard tegenwoordig worden ondergebracht in de opstalverze* kering. En waarom zou dat dan hier niet kunnen? Trouwens, de vaderlandse verzekeraars hebben nog een recent erva ringsfeit van een ander soort natuurramp bij de hand; de zware stormen van januari 1990. Ze werden bij die gelegen heid aangesproken voor een totale schadepost van een half miljard gulden, die zonder mankeren kon worden vergoed. In verhouding daarmee is bij de aardbeving van Roermond sprake van schade in beperkte omvang. Ook verzekerings maatschappijen hebben hun financiële beperkingen. Dat we ten klanten maar al te goed. Wie de bekende 'kleine letter tjes' van zijn polissen goed bestudeert, krijgt van deze res tricties een tamelijk compleet beeld. Maar tussen 'niets' en 'onbeperkt' zit ruimte, ook voor assuradeuren. Nu het thema 'verzekeren tegen natuurrampen' met een schok in de be langstelling is gekomen, mag van de verzekeraars worden verlangd, dat ze tegenover hun clientèle wat creatiever wor den dan in hun afspraak van 1963. Vandaag brengt de gemeenteraad van Goes het college van b en w weer op volle sterkte door een plaatsvervan ger te kiezen voor de wethouder, die - als reactie op de burge meestersaffaire - zijn ontslag indiende en na zes jaar terug keerde naar zijn oude baan, conrector van een scholenge meenschap. De opgestapte wethouder maakt gebruik van de regeling, die voor ambtenaren en onderwijzend personeel is' vastgelegd in een reglement en een besluit. Zij kunnen door gaans zonder veel problemen opnieuw de post opeisen die zij. verlieten om een politieke functie te gaan uitoefenen. Het bedrijfsleven kent een dergelijke rugdekking niet. Wie daar de overstap naar de politiek wil maken, neemt doorgaans ontslag en moet zich bij 'politieke ongelukken' zelf zien te redden. Met uitzondering misschien van de enkeling die met zijn vroegere werkgever een onderlinge afspraak heeft weten- te maken over een bepaalde periode van onbetaald verlof. Het scherpe verschil in rechtspositie tussen deze twee 'groe pen' verklaart waarom zoveel politici uit de (semi)ambtelijke wereld afkomstig zijn. Politiek bedrijven is zo voor de één' veel riskanter dan voor de ander. Waar de één bij aanvaar ding van een politieke functie defïntief afscheid neemt van zijn vroegere werkkring, heeft de ander bij wijze van spreken gelegenheid om enige tijd te gaan hobbyen. Zwart-wit gere-; deneerd? Zeker, maar deze ongelijkheid belemmert dat het- politieke bedrijf een dwarsdoorsnee van de samenleving kani worden. En dat zou toch de bedoeling moeten zijn. vdM.l na 600 mensen het werk neerleg- den. De acties in de zgn. kleinmetaal zijn maandag begonnen nadat de cao-onderhandelingen vast liepen over de aanpak van het ziekteverzuim. De Industriebon den CNV en FNV bereikten gis teren wel een akkoord met het bedrijf Dupont Howson in Soest (230 werknemers). Het akkoord voorziet niet in „arbeidsvoor waardelijke prikkels" om het ziekteverzuim te reduceren. DEN HAAG (GPD) - De acties in de metaalnijverheid worden vandaag uitgebreid. In onge veer twintig bedrijven, ver spreid over het hele land, wordt het stakingsparool afgegeven. Pas vanmorgen zal duidelijk zijn of er ook daadwerkelijk wordt gestaakt. Tevens zijn er werkon derbrekingen en poort- en kan tine-acties aangekondigd. Gis teren werd actie gevoerd bij vijf tien kleinere bedrijven, waar bij- Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79,80, automatische afschrijving 79.30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschrijving 27,50; jaarabonnement 307,50, automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.; 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3