Dijkwel geeft moed nog niet op VOORDEELACTIE Paasgansjes als huisvriend Kinderboek van honderd jaar terug in Zeeuwse Bibliotheek PZC Moeders seksueel misbruikte kinderen bieden elkaar hulp ïronzen medaille oor mensenredder provincie I nel gesprek met ministerie over onderwijsperikelen Kanaalzone lezers schrijven Nog 3 dagen bij Primafoon. Primafpon 3921 DONDERDAG 16 APRIL 1992 1 9 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Incest en sek suele mishandeling zijn steeds vaker onderwerp van bespre king. Justitie, hulpverleners, onderwijs en eigenlijk de hele samenleving worstelen met de problemen die onder het tipje van de sluier vandaan komen. Want al geeft seksuele mishan deling handenvol werk: ieder een is ervan overtuigd dat het taboe nog lang niet doorbroken is. „En in het taboe ligt nog een taboe besloten. Met de directe slachtoffers, sexueel mishan delde kinderen, gaan hulpverle ners aan de slag. Met daders ook. Maar moeders komen al tijd op de laatste plaats." De deelneemsters in de FIOM- groep voor moeders van seksu eel mishandelde kinderen zou den het wel van de daken willen schreeuwen: „Moeders, zoek hulp!. Zoek andere moeders op die hetzelfde hebben meege maakt. Die ook hun wereld in el kaar hebben zien storten en met de brokstukken een nieuwe toe komst hebben moeten bouwen voor hun kinderen maar ook voor zichzelf." Individueel Martine Bui tink en Jeannette Poorten begeleiden moeders van seksueel misbruikte kinde ren die bij het FIOM aanklop pen. Martine Buitink: „Dit is de eerste groep die we hebben op gezet. We beginnen een nieuwe zodra we zes moeder bij elkaar hebben die baat kunnen hebben bij begeleiding in een groep Niet bij iedereen is dat het geval. Wij begeleiden ook individuele moe ders en we merken dat het hard nodig is." Dat kunnen de deelneemsters - van de zes zijn er vier over - bea men Vijftien zittingen hebben ze achter de rug, maar inmiddels weten ze elkaar te vinden als het nodig is. „In het begin was het vreselijk moeilijk. We zaten hier meer te huilen dan wat anders. Want wat ben je voor moeder als je niet in de gaten hebt wat et- met je kind gebeurt? En als de dader je partner is en alles ont kent, hoe sta je dan tegenover hem en tegenover het leven dat je jarenlang met hem hebt ge deeld? Als je kinderen jou de schuld geven omdat de dader niet voorhanden is om zich te gen af te zetten? Het is allemaal zo gecompliceerd en zo verwar rend. Ondertussen blijf je moe der, blijf je je verantwoordelijk voelen voor je kinderen. Je wilt ze vóór alles helpen het gebeur de te verwerken, maar je bent er niet voor uitgerust. Ook omdat seksueel misbruikte kinderen vooral op de moeders zijn aange wezen in het verwerkingsproces, zou de aandacht veel eerder naar moeders moeten uitgaan." Lange weg De meeste deelneemsters heb ben een lange weg moeten gaan voordat ze bij het regionaal bu reau FIOM-Zeeland terecht kwamen. Eén van de deelneem sters begon al bij de aangifte op het politiebureau over slachtof ferhulp. „Voor mijn kind maar ook voor mezelf. Ik wist dat ik het niet alleen kon. Via het bu reau Slachtofferhulp kwam ik toen hier terecht, maar het duur de zo lang voordat er een groep kon worden opgezet dat ik het nut niet meer zag. Het ging toen goed met mijn kind en ik ben al leen gekomen omdat ik het afge sproken had. Toen mijn kind in stortte had ik al drie zittingen achter de rug en daar was ik heel blij om. Nu besefik pas goed hoe het mij geholpen heeft. Bij de rechtzittingen, toen ik helemaal alleen in zo'n bankje zat, onge veer een meter van de dader, gaf het een enorm veilig gevoel te weten dat mijn drie groepsgeno ten achterin de zaal zaten." De vrouwen in de moedergroep willen vooral niet zielig gevon den worden. „Dat waren we mis schien wel in het begin, maar nu zijn we strijdbaar. Als moeders van seksueel misbruikte kinde ren de drempel naar de hulpver lening te hoog vinden, kunnen ze bij het FIOM-bureau in Middel burg onze telefoonnummérs krijgen. Wij weten hoe belang rijk het is van de bodem op te krabbelen en uit de put te klim men. Voor politie, justitie en hulpverleners ligt er een taak om de moeders over de drempel te krijgen. Wij zorgen wel voor de dranghekken." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. ii I II I I I I I II I I I II I I I ITTTT Milieuconferentie In de PZC van zaterdag jl stond het artikel over de milieuconfe rentie van 1 tot 12 juni in Rio de Janeiro. Centrale vraag op de conferentie: 'Zijn de wereldlei ders in staat de dreiging van een ecologische catastrofe af te wen den?' In wezen is het bevestigende antwoord op deze vraag niet zo moeilijk. Indien de wereldlei ders de Gaia-theorie tot grond slag van hun politieke besluiten maken, zal zich geen ecologische ramp voltrekken. De Gaia-theo rie leert, dat de Aarde een levend wezen is dat zichzelf in stand houdt en waarvan de mensheid niet de begunstigde heerser is, doch slechts een deel en zelfs geen onmisbaar deel van haar lichaam. Indien we deze theorie goed in ons laten doordringen, zullen we er wel danig voor op passen dat lichaam moedwillig te vergiftigen en daarmee het ei gen bestaan op spel zetten. De Wereldbank het IMF dat sinds vele jaren ontwikkelings programma's financiert geeft nu zelf toe, dat haar program ma's ecologisch gezien rampza lig zijn. Enorme sommen geld worden in feite besteed aan het scheppen van woestijnen, onder het mom van het ontwikkelen van land- en bosbouw. Zo wor den onvervangbare tropische oerwouden met de grond gelijk gemaakt, waarna na enige jaren nieuwe woestijngebieden ont staan. De autochtone bevolking verliest daardoor de middelen van bestaan, komt jn een vi cieuze cirkel terecht of eindigt op de mestvaalten van de metro polen. Als we ons toekomstig welzijn en niet het directe, tot een ecologi sche ramp leidende winstmotief vooropstellen, zullen wij onge twijfeld de wegen vinden, die ons verdere voortbestaan op deze prachtige planeet zeker zullen stellen. J. P.M. Verheul Adenauerstede 42-09 Goes Hakenkruis Met ontsteltenis las ik in de PZC dat de kosteres van de Middel burgse Koorkerk moeilijk was te vinden, volgens de milieu-agent twee dagen. Als deze milieu agent dan dit hakenkruis had weggehaald was er niets aan de hand geweest. Dan hadden voor bijgangers zich ook niet langer hoeven te ergeren. Maar het gek ste van alles is nog dat ik gewoon in de kerk aanwezig was. Als men even aan de deur van de consistorie had gebeld, had ik ter plekken commentaar kun nen geven. De toren is trouwens geen eigendom van de kerken, maar van de gemeente. De mi lieu-agent zou zich, na dit geval, eens beter moeten bezighouden met al het vuil in de stad. Een kosteres moet soms heel wat op-' ruimen op zondagmorgen voor dat de kerkdienst begint. Alles wordt op straat gegooid en de kerken worden gebruikt als uri noir. M. J. Jongerius De Ruijterstraat 71 Middelburg Limburg blijft met de schade zitten 1 Mijn commentaar op het hoofd artikel en het redactioneel arti kel in de PZC van dinsdag 14 april kan uitmunten door kort heid. In 1953, herinner ik me, was ik zo'n jaar of twaalf, woonde in Limburg en er klonk toen zoiets van 'Beurzen ópen. Dijken dicht' Nu weet zelfs het Natio naal Rampenfonds niet wat ze met de aardbevingsschade in Limburg aan moet en moet in ternationaal steun worden ge vraagd. Een absurde toestand! De ramp in Limburg is niet min der zeldzaam dan de waters noodramp van 1953! drs J.G.M. Areiitsen Girsesland 42 Middelburg Limburg blijft met de schade zitten 2 Uit de berichten blijkt dat de schadeverzekeringen en de rege ring er niet aan denken de scha de in Limburg aan huizen enz. te vergoeden. Ook niet aan de min der draagkrachtigen. Dat was wel eens anders! Ik denk aan 1940-1945 en Dijken dicht. Schande! Dat laat het Neder landse volk toch niet op zich zit ten! Een spreekwoord kent u al len: Het hemd is nader dan de rok. J. van Grondel Koepelstraat 25 Serooskerke (W) van onze verslaggeefster GOES - Vroeg opstaan, voerbakken schrobben, zaagsel verscho nen. 't Maakt ze allemaal niets uit. Marieke (10 jaar) en Casper (8 jaar) uit Goes doen alles voor hun gevederde huisgenoten. Sinds maandag verblijven negen piepkleine gansjes in huize Van Rooijen. Over belangstelling niet te klagen. Massa's vriendjes en vriendinnetjes van de twee jonge dierenverzorgers komen op kraambezoek. „Het gaat de hele dag door", vertelt moeder Anne- miek van Rooijen. De diertjes zijn al in de dop verlaten door hun moeder. „Eén van de ganzen uit De Veste legde een groot aantal eieren in onze ach tertuin, net achter het hek. Ze bleef trouw zitten broeden. Maar op 1 april was 't ineens afgelopen, de gans was nergens meer te "bekennen." Annemiek vermoedt dat er kwade opzet in het spel is. „De moeder was niet van het nest weg te slaan. Ik kan me niet voorstellen dat ze alles zomaar in de steek zou laten." Annemiek van Rooijen bracht de eieren naar vogelkenner A. S. Heijboer uit Kloetinge. Hij legde ze onder de broedmachine. „Ik had weinig vertrouwen in een goeie afloop", geeft Annemiek toe. „Maar tot mijn verbazing kwamen begin deze week negen kern gezonde gansjes ter wereld. Ze eten me de oren van het hoofd. Je kunt het voer bijna niet aanslepen." De jonge dieren krioelen op dit moment in een grote kartonnen doos in de woonkamer. Met een kruik en een lamp wordt de tem peratuur constant op 35 graden gehouden. Naast een etensbakje staat een schaaltje water. „Je moet ze toch op de één of andere manier vertrouwd maken met water, anders leren ze nooit zwem men. Vanmorgen konden de gansjes voor 't eerst rondspetteren. Het leken net kinderen in een zwembad." Als de ganzen op eigen benen kunnen staan, zoekt Annemiek een ander onderkomen voor de wezen. „Ik hoop dat ze een tijdje bij iemand in de tuin mogen lopen. Dan kan die nog een oogje in het zeil houden." De actie-tiendaagse van Primafoon is al een week in volle gang. U heeft dus nog 3 dagen om te profiteren van het actie-voordeel. En dat is nog steeds hetzelfde: minstens ro% korting op onze 10 grootste bestsellers. Waaronder toestellen in diverse kleuren, antwoordapparaten en een huiscentrale. Kortom, genoeg reden om snel nog even langs Primafoon te gaan. Of niet soms? DE WINKEL VAN PTT TELECOM -MIDDELBURG, LANGE DELFT 86- Een jeugdige bezoeker bekijkt de uitgestalde collectie oude kinderboeken in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Ruben Oreel Buurtvriendje Jordi de Vos kwam ook even kijken naar de negen jonge gansjes in huize Van Rooijen. foto Willem Mieras Advertentie To*To*ib% )pen dag kassen lpineplanten IEUWDORP - De Werkgroep lpineplanten Zeeland houdt aterdag 16 mei een open dag in aar kassen aan de Halsweg 3 te iieuwdorp. Tussen 10 en 16 uur linnen belangstellenden een ijkje nemen en met eigen ogen ien hoe bijzondere rots- en alpi- leplanten uit de hele wereld orden gekweekt. an onze verslaggever INT-MAARTENSDIJK - Een trbetoon voor heldhaftig op- eden. Dat viel G. C. Quist (63) it Sint-Philipsland woensdag tn deel. Uit handen van burge- leester H. A. van der Munnik an Tholen kreeg hij in Sint- laartensdijk de bronzen me- aille van de Stichting Carne- ie Heldenfonds. Quist redde orig najaar een man het leven oor hem uit een brandende uto te bevrijden. et de reddingsactie zette Quist a eigen leven op het spel. Toe- ülig was hij ter plekke toen een 'onken automobilist in Sint- laartensdijk met z'n auto tegen en benzinestation reed. De ben- inepompen en de auto vlogen direct in brand. De chauffeur bleef beduusd achter het stuur zitten en bleek niet in staat zelf standig een veilig heenkomen te zoeken. Quist bedacht zich geen moment en wist de automobilist op het nippertje uit zijn hachelij ke positie te bevrijden. De inwoner van Sint-Philips- land kreeg gisteren de op een na hoogste onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds. Een fonds dat onder meer als doel heeft mensen te eren die met ge vaar voor eigen leven anderen van een wisse dood hebben ge red. Jaarlijks wordt de bronzen medaille in Nederland aan ge middeld acht mensen uitge reikt. Voor de hoogste onder scheiding, een zilveren plak, ko men gemiddeld per jaar drie Ne derlanders in aanmerking. Eerste grootschalige expositie van tere collectie an onze verslaggever ËRNEUZEN - Gedeputeerde an onderwijs A. J. Dijkwel wil j snel mogelijk een gesprek let het ministerie van onder- ijs en wetenschappen over het [ekomstig onderwijsbestel in j Zeeuws-Vlaamse Kanaal- ine. De gedeputeerde hoopt jn het ministerie meer tijd te tijgen om alsnog een oplossing vinden voor het behoud van i opleidingen van de Terneu- nse lbo-scholengemeenschap e Leeuwtjes. Deze school mag iet ingang van komend sehool- ar geen nieuwe leerlingen ieer aannemen en Inomenteel 'er ook nog geen zekerheid of e huidige Leeuwtjes-leerlin- sn hun opleiding aan het insti- iut kunnen afmaken. Is het ministerie bereid is om 5 provincie, de gemeente Ter- euzen en de betrokken school- esturen wat meer tijd te gun- en om een alternatieve oplos- ng voor het behoud van de op- Idingen aan te dragen, gaat ijkwel alsnog een gesprek aan iet de besturen van de scholen- [meenschappen Zeldenrust, etrus Hondius, De Vaart en teelant in Terneuzen. Ik betreur het natuurlijk dat pee scholen (Zeldenrust en De teelant) dinsdag een samen- erkingsverband hebben afge- ezen. De argumentatie van de cholen om dit te doen is mij nog i nbekend, maar het is duidelijk at we nu een patstelling bereikt ebben. Willen we echter het on- erwijsaanbod in de Kanaal- ine handhaven op het huidige iveau, dan zullen we toch nog ens met de schoolbesturen van edachten moeten wisselen. Een ergelijk gesprek heeft alleen ii als het ministerie ons nog at ruimte biedt, en eerlijk ge- :gd denk ik dat we die ruimte illen krijgen. In Zoetermeer is en goed op de hoogte van de oblemen in de regio Zeeuwsch van onze verslaggeefster MIDDELBURG - „Ziet u alweer een nieuwe prent, die m'om uw leerzaamheid schenkt." Pren ten, boeken, tijdschriften en spelletjes tussen 1800 en 1900 zijn tot zaterdag 16 mei te be zichtigen in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Ter gele genheid van hét honderdjarig bestaan van openbare biblio theken in Nederland is in Mid delburg een tentoonstelling in gericht over het kinderboek van honderd jaar geleden. Acht Nederlandse bibliotheken spe len tegelijkertijd in op hetzelf de thema. „Wij hebben ervoor gekozen om kinderboeken tentoon te stellen uit de periode tussen 1800 en 1900, met de nadruk op boeken uit 1892", legt Ronald Rijkse uit. Hij is wetenschappelijk mede werker voor taal en letterkunde en conservator oud bezit bij de Zeeuwse Bibliotheek. „We heb ben zo'n 4500 oude kinderboe ken in de kluis liggen. We gebrui ken de boeken voor tentoonstel lingen, studiedoeleinden of on derzoek. Maar er moet voorzich tig mee worden omgegaan, om dat het teer materiaal is en om dat de boekjes van slecht papier zijn gemaakt. Dit is wel de eerste keer dat op zo'n grote schaal een deel van onze collectie wordt tentoongesteld." Schenkingen De bibliotheek heeft zoveel kin derboeken en prenten (ongeveer 1100) in haar bezit door schen kingen van families. Het groot ste gedeelte van de collectie is afkomstig van de Middelburger H. Tak. Deze man kwam uit een bankiersfamilie en hij was een verwoed verzamelaar. Na zijn dood, in 1910, gaf hij de Zeeuwse bibliotheek zijn collectie. Begin jaren zestig schonk een andere Middelburger een kleinere ver zameling. Op de tentoonstelling is van al les te zien over het kinderboek en de kinderprent uit de negen tiende eeuw. Vooral het grote aantal prenten is zeer de moeite waard. Afbeeldingen, soms in kleur, met onder de tekening een aantal 'wijze woorden' in rijm vorm, zodat de moraal van het verhaal makkelijk is te onthou den. „De prenten en ook de boe ken zijn zeer moralistisch. De he le tijd worden er dingen afge beeld die wel mogen en dingen die zeker niet mogen", zegt Rijkse. Naast de prenten over ze den en gebruiken zijn er ook uit vindingen, sprookjes en tekenin gen van beroemde personen, zo als Michiel de Ruyter, te zien. Volgens de conservator worden de kinderprenten ook wel cent sprenten genoemd. „Omdat ze voor één cent te kopen waren bij marskramers, venters of in win kels. Zo konden kinderen van niet zulke welgestelde families toch enig onderwijs genieten.'* Zaterdag 25 april wordt in de bi bliotheek in de Zeeuwse hoofd stad de landelijke serie tentoon stellingen 'Wie wat bewaart- ..kinderboeken rond 1892' offi cieel geopend. -Vlaanderen. Het ministerie heeft al eerder aangetoond te willen meedenken over een op lossing voor de problemen en ik verwacht ook nu medewerking van die kant", zei Dijkwel woensdag. Directrice D. de Buck van de LBO-scholengemeenschap De Leeuwtjes in Terneuzen waar deert het dat de onderwijsgede- puteerde nog een laatste bemid delingspoging wil ondernemen. Veel hoop op een goede afloop heeft zij niet, gezien de stelling- name van de schoolbesturen en -directies van het Zeldenrustcol- lege en De Steelant tijdens het overleg met de provincie over de scholenkwestie dinsdag. Onwil ,De besturen en directies van de ze scholen hebben dinsdag een kans laten liggen om het huidige onderwijsaanbod voor de Ka naalzone te behouden. De leer lingen, en met name de zwakste leerlingen uit deze regio, zijn daarvan de dupe. Als er zoveel bestuurlijke onwil is om mee te denken over oplossingen, dan geloof ik niet dat de besturen die de mond vol hebben van het handelen in belang van leerlin gen, daadwerkelijk aan die kin deren denken. Zoals de kaarten nu liggen verdwijnen er oplei dingen uit de regio. Het onder wijs wordt uitgekleed. Honderd vijftig leerlingen dreigen nu tus sen wal en schip te vallen", bena drukte mevrouw De Buck. Met verbazing heeft de Leeuw tjes-directrice woensdag kennis genomen van de alternatieve op lossingen die directeur C. D. A. Vermeulen van de Steelant dins dag aandroeg voor de leerlingen van De Leeuwtjes. Vermeulen zei dat de leerlingen die indivi dueel onderwijs volgen in de toe komst (per bus) naar Hulst kun nen, de Internationale Scha kelklas (IKS) bij VSO De Schans ondergebracht kan worden en dat de overige leerlingen zonder problemen opgenomen kunnen worden door de overige scholen. Alternatieven die door haar als 'onzinnig' worden afgedaan. „We hebben leerlingen uit Oost burg, Nieuwvliet en Aarden- burg. Zie je die al naar Hulst gaan met de bus, dat kan toch niet! De ISK bij de Schans, dat kan ook niet, omdat die school basisonderwijs geeft. De ISK is bestemd voor leerlingen tussen 12 en 16 jaar. Ook die vlieger gaat dus niet op." urgemeester H. A. van der Munnik speldt de heldenmedaille op ij de heer G. C. Quist onder toeziend oog van diens echtgenote en ion. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 37