Ouders tegen spreiden De Sterre PZC provincie Stookolie op oevers Zuid-Beveland Sport biedt ook moeilijk lerende kinderen plezier Goese scholieren sporten voor gehandicapten Ellewoutsdijkse werkgroep: beleid WOV onduidelijk 'Vlisburg' nog niet vlekkeloos \-= Overgrote meerderheid vóór handhaving instituut in Clinge 17 V DONDERDAG 16 APRIL 1992 van onze verslaggever CLINGE - De ouders van bewo ners van De Sterre, het instituut voor geestelijk gehandicapten in Clinge, kiezen massaal voor handhaving van het instituut in die Hulster kern. Voor een de pendance in het Zuidersport park in Terneuzen voelen ze niets. Dat is de, niet helemaal verrassende, uitkomst van een enquête onder de ouders van de ruim 250 bewoners. Directie en bestuur hebben de resultaten direct doorgegeven aan het mi nister van WVC, de provincie en de gemeenten Hulst en Terneu zen. De dorpsgemeenschap van Clin ge en het Hulster gemeentebe stuur hebben in het recente ver leden, toen duidelijk werd dat er plannen waren voor een gedeel telijke verhuizing, geijverd voor handhaving van het hele insti tuut in Clinge. De vestiging van een dependance in Terneuzen paste echter in het spreidingsbe- leid van het ministerie. Boven dien ontstond de discussie op een moment dat ernstig werd nagedacht over vernieuwbouw en'zelfs uitbreiding van het be staande instituut. Bestuur en di rectie besloten, min of meer te gen de verdrukking in, toch een aanvraag voor de bouw van een accommodatie voor 48 bewo ners bij WVC in te dienen. Alge meen directeur J. C. M. Bieg- straaten woensdag: „Maar er ligt nog geen definitieve be schikking van het ministerie, dus wij denken dat er nog volop ruimte is voor overleg over de ge volgen van de resultaten van de enquête. Wij hebben een ge sprek aangevraagd. Wanneer dat plaatsvindt, is nog niet be kend." Het bestuur van De Sterre had vorig jaar al toegezegd dat er, in geval van gedeeltelijke verhui zing naar Terneuzen, zeker geen sprake zou zijn van gedwongen overplaatsingen. Bovendien Politie bekeurt weer illegale kampeerders SCHARENDIJKE - De rijkspo litie heeft in de nacht van dins dag op woensdag in de gemeen ten Middenschouwen en Wester- schouwen gecontroleerd op ille gale recreatie. In totaal werden i-ijf bekeuringen uitgedeeld. werd de ouders met nadruk ver zekerd dat de uitslag van het on derzoek van doorslaggevend be lang zou zijn bij de verdere uit werking van de plannen. Het ligt dan ook voor de hand dat De Sterre nu bij provincie en minis terie zal aandringen op uitbrei ding en verbetering van de voor zieningen in Clinge. Heroverweging Gemeentelijk woordvoerder H. van Geesbergen verzekerde woensdag dat b en w zeker niet zullen aarzelen verdere acties voor behoud en uitbouw van De Sterre te ondersteunen. „Ik ver wacht dat de overheden die over deze zaak moeten beslissen, in een en ander nog eens heel ern stig in heroverweging zullen ne men." De gemeente besloot in een eerder stadium even pas op de plaats te maken in afwach ting van de resulaten van het on derzoek. In totaal deden 238 ouders (91,9 procent) mee aan het onderzoek. Ook 28 ouders van toekomstige bewoners vulden het formulier in. Uit de overigens nog voorlo pige uitslag bleek een zeer ster ke voorkeur voor wonen op het Sterre-terrein en in de bestaan de socio-woningen in Clinge en Hulst. Slechts drie ouders van de huidige bewoners kozen voor Terneuzen en zeven ouders van de wachtlijst. Eén ouder koos voor West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De gemeente Terneuzen hield al geruime tijd rekening met de vestiging van een dependance van De Sterre op terreinen van het Zuidersportpark. Het be stuur van het insituut had er een optie op genomen. In afwach ting van de onderzoeksresulta ten stelde het gemeentebestuur zich uiterst soepel op. De plan nen voor herinrichting van het sportpark werden er zelfs ver schillende malen voor verscho ven. Wethouder J. van Rooijen (ruimtelijke ordening) hield zich woensdagavond op de vlakte. Hij wil eerst eens van het be stuur van De Sterre weten hoe dit 'het plaatje' nu verder denkt uit te werken. „En ook de reactie van WVC is natuurlijk belang rijk. Daarin speelt ook het sprei dingsplan een rol. Wij hebben als gemeente geduld gehad en dat hebben we nu nog. Het is echt niet zo dat we direct boter bij de vis willen hebben; we wachten nog even de verdere ontwikke lingen af." foto Willem Mieras De van de oevers bij Ellewoutsdijk verwijderde stookolie werd in containers opgeslagen. van onze verslaggever ELLEWOUTSDIJK - Een groot deel van de zware stook olie uit de Cypriotische bulk carrier Maiorca is woensdag op de oevers bij Ellewouts dijk en Borssele aangespoeld. In opdracht van Rijkswater staat zijn bedrijven bezig de smurrie op te ruimen. Volgens een woordvoerder gaat het om 50 tot 75 kubieke meter oliei Inspectie van hel zee schip heeft woensdag uitge wezen dat de olie via de koel- wateruitlaat kon ontsnappen. Voor alle schoonmaak- en ar beidskosten heeft Rijkswa terstaat van de Italiaanse ei genaar een borg van 2,5 mil joen gulden geeist. De borg som is gisteren voldaan. Door het mankement aan de koelwateruitlaat loosde de Maiorca dinsdag een grote hoeveelheid zware stookolie op de Westerschelde. waar door een oliespoor van min stens zes kilometer ontstond. Een deel daarvan spoelde woensdag aan op de zuidkust van Zuid-Beveland. De mees te stookolie kwam terecht bij het inlaatkanaal van de Bor- selse kerncentrale, de oever bij Ellewoutsdijk en het oostelijk daarvan gelegen natuurge bied Zuidgors. Rijkswaterstaat heeft aanne mers ingeschakeld om de olie te verwijderen en in contai ners op te slaan. Het Zuidgors en de slikken van Everingen worden vandaag idonderdag) schoongemaakt. Over de te hanteren reinigingsmethode voert Rijkswaterstaat eerst overleg met Natuurmonumen ten. omdat het ruimen van de olie vanaf de wal het natuurge bied teveel schade kan toe brengen. Waarschijnlijk wordt een ponton ingezet. Het ram- penbestrijdingsvaartuig Smal Agt, dat bij Terneuzen gereed lag. hoefde niet in actie te ko men. De Maiorca, die op weg is naar Gent, sloeg dinsdag erts over in de Put van Terrieuzen, toen de lekkage werd gesignaleerd. Aanvankelijk bestond het ver moeden dat mogelijk een kraan één van de bunkertanks had geraakt. Duikers hebben woensdag onder de waterlijn tevergeefs gezocht naar een lek. Uiteindelijk bleek dat de olie via de koelwateruitlaat naar buiten was gestroomd. Het is onduidelijk hoeveel stookolie in de Westerschelde is gesijpeld, omdat in de tanks ook water terecht is gekomen, waardoor de inhoud nauwe lijks meer is vast te stellen. De Maiorca mag verder naar Gent varen zodra de lekkage via de koelwateruitlaat is ver holpen van onze verslaggever MIDDELBURG - Wie niet goed kan leren, kan ook niet sporten. Het oordeel over moeilijk lerende kinderen is in het algemeen onbarmhartig. Leerlingen van scholen voor moeilijk lerende kinderen (MLK) en Voortgezet Speciaal onderwijs (VSO) komen daar door veel te weinig in contact met alledaagse sporten. Ge wone verenigingen hebben slechts mondjesmaat leden van deze groep kinderen in hun gelederen. Marco Scherbeyn, Gerry Blaakman, Marco Dieleman en Patrick Vader besloten iets aan de achterstand te doen. Ze lopen stage in het laatste jaar van het CIOS, de opleiding voor sportinstructeurs. Woens dagochtend zetten zij een sport - en spelprogramma op poten in sporthal de Kruitmolen in Middelburg voor de leerlingen van de MLK- en VSO-scholen uit Oostburg, Vüssingen, Mid delburg en Goes. De leerlingen konden allerlei sporten beoefe nen, van badminton tot judo, van volleybal tot een fitheids test. Niveau „We hebben bij de opzet van de dag rekening gehouden met liet niveau van de leerlingen", vertelt Patrick. „Veel kinderen hebben moeite zich lang te con centreren. Daarbij komt dat je ze niet al te veel dingen kunt uitleggen in een heel korte tijd. Epn aantal kinderen heeft trou wens motorische problemen. Juist daarom vallen ze bij de normale sportverenigingen buiten de boot. Ploeggenoten lachen ze vaak uit, waardoor de drempel om te gaan sporten al leen maar hoger wordt. Ze heb ben nu de gelegenheid in alle rust te kijken of een sport iets voor hen is, onder leiding van een docent en een medewerker van een sportvereniging uit de regio. Als de sport ze wel iets lijkt, mogen ze met een boekje dat ze van ons krijgen vijf keer vrijblijvend meetrainen. Zo krijgen we hopelijk meer jon gens en meisjes over de streep." De sporten die de kinderen tij dens de sportochtend konden doen, krijgen ze vaak niet in de normale gymnastieklessen. De begeleiding van de leerlingen is heel intensief, waardoor deze sporten te ingewikkeld zijn voor één leerkracht. Deze och tend kost de scholen niets. De Rotary verenigingen, de ZWN en adverteerders draaien voor de kosten op. Volgens Patrick gaat de be langstelling steeds meer uit naar projecten voor aparte groepen. Vorige week nog mochten leerlingen van de Korczakschool uit Middelburg even ruiken aan basketbal, on der leiding van internationals. Er zijn ook al plannen voor een sportproject voor asielzoekers. Goese scholieren in de rolstoelrace: verdeelde meningen. Onderdeel van het sportprogramma voor moeilijk lerende kinderen: een fitheidstest. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster GOES - De meningen over de rolstoelrace zijn verdeeld. Je roen (11 jaar) kan al aardig over de baan scheuren. „Snel hè?" Zijn even oude vriendje Jan-Hendrik knikt instem mend. ,,'t Gaat veel makkelijk dan ik dacht." Annemiek (11 jaar) heeft duidelijk moeite met de bochten. „Draaien is heel lastig." Zo'n 47 kinderen afkomstig van vijf Goese basisscholen trotseerden woensdagmiddag de kou voor een bijzonder sportevenement. Op de atle tiekbaan van sportpark Het Schenge in Goes liepen de deel- nemertjes eerst een sponsor loop ten bate van het Natio naal Fonds Sport Gehandicap ten. Daarna volgde een kennis making met diverse takken van de gehandicaptensport. De leerlingen konden meedoen aan de onderdelen geblind doekt hardlopen, rolstoel sla lom en een balspel waarbij maar één arm gebruikt mocht worden. Het evenement is een initiatief van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de Sport club voor Gehandicapten Be veland (SGB). „We willen op deze manier kinderen laten voelen hoe 't is om gehandicapt te zijn," legt SGB-secretaris Cees Kempe uit „Daarnaast steunen we met de opbrengst van de sponsorloop een heel goed doel. Het sluit mooi aan bij de collecte van het Natio naal Fonds Sport Gehandicap ten die eind april begint." Geestdrift Directeur Wilco van Noort- van de Prinses Beatrixschool staat versteld van het enthousiasme van de deelnemers. „Ondanks het slechte weer zijn ze niet te houden." Eén van de leerlingen meldt tevreden dat hij wel tien rondjes heeft gelopen voor het goede doel. De sponsors - 'de hele flat en wat familieleden' - moeten flink dokken. „Dat komt zeker op tachtig gulden." De jeugdige sporters brengen niet alleen geld tn 't laatje: ze leren ook nog wat bij op deze middag. ..Met een handicap sporten is toch veel moeilijker dan ik dacht. Het lijkt me har- foto Willem Mieras stikke rottig", geeft Annemiek ruiterlijk toe. Ook een aantal prominente gasten moet na af loop van een speciale rolstoel race toegeven dat het allemaal niet zo makkelijk is als het lijkt. De gehandicapte sporter Robbie de Witte laat de Goese loco-burgemeester ing. W.G. van de Ree in het stof bijten. Commissaris van politie L Im- minga probeert het nog met een zwaailicht op zijn rolstoel, maar ook hij gaat meters ach ter de winnaar over de finish. Sporten is belangrijk voor ge handicapten. Daarvan is Cees Kempe van de SGB inmiddels overtuigd. „Ik belandde op m'n zeventiende in een rolstoel. Dat was in die tijd nog echt een bezienswaardigheid. De gor dijntjes gingen opzij als ik langs kwam rijden." Tijdens zijn revalidatie nam Cees het tafeltennisbatje ter hand. „Door de sport kwam ik achter de geraniums vandaan, het doorbrak mijn isolement." Een plaats op het erepodium beha len heeft-ie nooit zo belangrijk gevonden. „Overwinnen is be langrijk, winnen niet." van onze verslaggever ELLEWOUTSDIJK - Het pro vinciaal bestuur spreekt zich zelf tegen als het gaat om de aanleg van een Westerschelde Oever Verbinding (WOV). Ener zijds heeft de provincie het in de nota 'Zeeland aan zet' over een rustig, groen en schoon Zee land, aan de andere kant streeft de provincie naar een groei van het autoverkeer via de WOV. Dat schrijven de werkgroep 'El lewoutsdijk zegt 'nee' tegen de WOV' en de dorpsraad van Elle woutsdijk in hun inspraakreac tie op de ontwerp-streekplanuit- werking WOV. Ze wijzen er op dat de provincie met een WOV- beleid bezig is dat indruist tegen het beleid van de minister van Verkeer en Waterstaat, die juist beperking van de groei van het autoverkeer nastreeft. Verder wordt er in de inspraak- reactie op gewezen dat op Zuid- Beveland de wegen die naar de WOV leiden door een gebied lo pen dat de minister van land bouw en Visserij tot Grote Land schappelijke Eenheid heeft be stempeld. „De toename van au toverkeer en de daarmee ge paard gaande geluidsoverlast en luchtvervuiling betekent naar onze mening het einde van deze unieke situatie en zal door geen enkele mechanische maatregel kunnen worden gecompen seerd". zo staat in de reactie op de streekplanwijziging Ook wordt gewezen op de finan ciële risico's die aan het WOV- project kleven De rekening van een mogelijke WOV volgens het tracé tussen Terneuzen en Elle woutsdijk zullen de Zeeuwen let terlijk en figuurlijk gepresen teerd krijgen: „Letterlijk in de vorm van extra belastingen om dat de tekorten voorjaren de be grotingen van de provincie zul len beheersen, We bedanken nu al voor een situatie, zoals die zich momenteel bij het haven-' schap en Zekatel voordoet. Ver der verwachten wij een waarde daling van het onroerend goed in het gebied, waarin de WOV haar negatieve uitstraling zal doen gelden." In de reactie van de dorpsraad en de werkgroep uit Ellewouts dijk wordt de provincie nog eens gevraagd naar een studie over de effecten van geluidhinder over water. Zo'n studie is wel uit gevoerd voor geluid dat over land draagt, maar nog niet voor geluid dat over de Westerschel de draagt, zo wordt geconsta teerd. „De bewoners van Ellewouts dijk zijn van mening dat de hui: dige situatie nog zo slecht niet is. in ieder geval beter dan de be dreiging die van een doorgaande bovenregionale noord-zuid route uitgaat." van onze verslaggever VLISSINGEN - De samenwer king tussen Middelburg en Vlis- singen verloopt nog niet hele maal op rolletjes. De twee ge meenten werken gezamenlijk aan één concreet project, de aanleg van een golfbaan met ap partementen en landhuizen tus sen beide steden, en juist daar over loopt de informatievoor ziening in het honderd. Terwijl in een Middelburgse raadscom missie al uitvoerig is gediscus sieerd over de voortgang van dat plan, wisten de Vlissingse raadsleden tot woensdagmid dag bijna van niets. Vlissingse en Middelburgse raadsleden kwamen woensdag middag voor een gezamenlijke vergadering bijeen in het Vlis- sings stadhuis. De bijeenkomst kabbelde rustig voort tot de Middelburgse wethouder G. B. Schoenmakers het woord nam over het golfproject. Hij gaf een uitgebreide uiteenzetting over de stand van zaken. Voor de Vlis singse raadsleden ging een ge heel nieuwe wereld open. Historama slot van pagina 15 seffecten ondersteunen de pre sentatie. Een bezoek aan Historama duurt een uur a vijf kwartier. De videofilm wordt afwisselend ook met ondertiteling in Frans, Duits en Engels vertoond. De toelichting bij de panelen en vaandels wordt, behalve in het Nederlands, ook in de drie an dere talen gegeven. Secretaris J. Te vel van Histo rama maakte gewag van een •historische en tegelijk vreugde volle dag in de annalen van de Abdij'. „Historisch omdat na een voorbereiding van enkele ja ren een deel van het complex een andere, nieuwe bestemming krijgt. En een vreugdevolle dag. omdat wij op goede gronden mo gen verwachten dat velen in on ze provincie en ver daarbuiten straks op een aantrekkelijke wij ze kennis kunnen nemen van een belangrijk stuk cultuurge schiedenis." Speciaal voor de opening van Historama waren enkele tientallen Norbertijnen uit Averbode overgekomen. Abt Geniets hield een lezing over 'Wie en wat bezielt Norbertijnen in hun gemeenschapsleven en in hun dienst van God en de men sen?'. De opening verliep verre van vlekkeloos. Na de kerkdienst speelden twee folkloristische groepen om het hardst in de wandelkerk. Mr Pieter van Vol lenhoven arriveerde twintig mi nuten te laat. Het wagenspel op het Abdij plein werd overstemd door Middeleeuwse muziek. De genodigden moesten ruim een half uur in de stromende regen blijven staan, voor een zwijg zame Van Vollenhoven de ope ningshandeling - het omslaan van een bladzijde uit het 'ge schiedenisboek' van de Abdij' - verrichtte. Ze wisten natuurlijk wel dat het golfplan met dure woningbouw in de pen zit. Maar ze waren er niet van op de hoogte dat de ont wikkelingsmaatschappij van de AMRO-bank een bijdrage van de gemeenten heeft gevraagd voor het maken van een bestem mingsplan. De kosten hiervan belopen 220 000 gulden. „We willen bestuurlijke mede werking verlenen aan het plan", legde Schoenmakers uit, „maar we hebben altijd gezegd dat van een financiële inbreng geen sprake kan zijn. Een projectont wikkelaar moet zelf de kosten dragen." En toen kwam het nieuws voor de Vlissingers. Ze hoorden voor het eerst uit de mond van de Middelburgse wet houder dat het vroegere uit: gangspunt is verlaten. Schoenmakers en zijn Vlissingse- collega T. R. K. Meijers zijn uit-; eindelijk in de projectgroep voor het golfplan overstag gegaan. „Om het project niet direct te la ten sneuvelen. Bovendien: na uitvoering levert het plan ook voor ons geld op in de vorm van onroerend goedbelasting." De twee vertegenwoordigers van Middelburg en Vlissingen en de projectontwikkelaar bereikten een tussenoplossing: als het golfproject mislukt, nemen beide partijen elk de helft van die 220.000 gulden voor hun re kening. Lukt het, dan betaalt de particuliere investeerder alles. Schoenmakers' conclusie: „Het eerste politieke moment is aan gebroken. Wij stoppen, of aan vaarden het compromis en gaan verder." Het betoog van Schoenmakers" was misschien niet uitdagend bedoeld, maar werd door raads leden uit Vlissingen wel zo opge pakt. CDA-fractievoorzitter D. Vos steunde als enige het com promis, al stelde hij één voor waarde: de financiële inbreng van de gemeenten moet in de toekomst worden afgebakend. Zijn Vlissingse collega's Th. Post. (PvdA». P. Plas (WD) en J. Schaap <D66> reageerden verbol gen, omdat zij onverwacht met nieuwe informatie werden ge confronteerd. Schaap: „Dit is een aardig voorbeeld van hoe het niet moet." De Middelburgse gemeenteraad staat overigens in meerderheid achter Schoenmakers. De SGP/ RPF/GPV-fractie behoort in elk geval tot de kleine minderheid van tegenstanders. „Ik vind een open gebied prettig", verwoord de L, A. Kodde zijn gevoelens, „en ik zie graag een koe lopen en kool groeien. Het project kan al leen winstgevend zijn met dure woningen. En wie heeft er trek in een golfbaan daar? Ik denk dat het alleen rendabel kan worden door het helemaal vol te bou wen. Ik snap er niks van." Kodde staat met alleen in zijn af keer. SGP, Delta Anders en in mindere mate ook de PvdA ver zetten zich enkele weken gele den in de statencommissie ruim telijke ordening tegen het woon -golfproject in de groene zone tussen Middelburg en Vlissin-,. gen. (Advertentie) Piano's Vleugels MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG PiinoGilde Lange Delft 80 Telefoon 01180-35252

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31