Asielzoekerscentrum Burgh kan De zuivelvakken raken leeg Van Vollenhoven opent Historama Directeur Stichting Zeeland wil ontslag Milieubeschermers willen schorsing vergunningen Dow In Paasweekeinde begin actie tegen illegaal kamperen Schuddebuiken Positief advies van raadscommissie Westerschouwen "PI—I PZC zeeland V V DONDERDAG 16 APRIL 1992 Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC. Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 van onze verslaggever MIDDELBURG - De directeur van het provinciaal opbouwor- gaan, Stichting Zeeland, drs A. Mutsaers, dient binnenkort zijn ontslag in. Hij is 'na rijp beraad' tot de conclusie gekomen dat het fusie- en afslankingsproces, waarin zijn organisatie verwik keld is, om een nieuwe manager vraagt. Het subsidiërende provinciebe stuur streeft ernaar De Stichting Zeeland met ingang van het ko mend jaar op te heffen. Het op- bouworgaan verdwijnt dan - met de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en het Provin ciaal Steunpunt voor Kunstzin nige Vorming - in een nieuwe or ganisatie. Mutsaers wil dat niet afwachten. Hij wil per 1 septem ber van zijn functie worden ont heven. zodat in zijn plaats een interim-manager kan worden aangesteld. ..Dit houdt logischerwijze in", zo heeft hij voor alle duidelijkheid laten weten. ..dat ik mij niet kan didaat zal stellen voor de direc teursfunctie van de nieuwe orga nisatie." Mutsears is momenteel 61 jaar oud. zodat hij gerechtigd is met vervroegd pensioen te gaan. Zonder fusie, benadrukt hij, zou ik nog niet zijn wegge gaan. „Ik barst van de liefhebbe rijen, waar ik niet aan toe kom. Maar ik heb veel hart voor de zaak. Mochten ze mij na 1 sep tember als vrijwilliger willen in schakelen. dan heb ik daar geen problemen mee." Mutsaers heeft er een redelijk vertrouwen in dat een 'werkba re. krachtige' club uit het fusie proces tevoorschijn zal komen, althans wanneer niet opnieuw bezuinigingen worden opgelegd. De praktijk in andere provincies geeft hem wat dat betreft te den ken. Mutsaers werd bijna 21 jaar geleden directeur van de Stich ting Zeeland. Zijn voortijdig ver trek betekent dat hij zich niet meer hoeft te bemoeien met de personele consequenties van de fusie. Mutsaers: „Er moeten mensen boventallig worden verklaard, overigens zonder dat dat direct gevolgen voor hen heeft. Weer andere mensen zullen in andere functies worden geplaatst. Zoiets kun je beter overlaten aan iemand van buitenaf, die na een paar maanden weer ver trekt." Het lijkt hem verstandig dat voor de nieuwe organisatie een directeur wordt benoemd die geen banden heeft met één van de drie fuserende organisa ties. Overigens komen vanuit de Provinciale Raad .voor de Volks gezondheid pleidooien om een arts aan het hoofd van de nieuwe organisatie te plaatsen. De an dere twee organisaties zijn ge porteerd voor een directeur die in de eerste plaats manager is. Directeur H. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad (die on der de Stichting Zeeland resor- teert) kan als hij dat wil ook met vervroegd pensioen, maar wil de vraag of hij van dat recht ge bruik maakt liever 'nog even open' laten. Koch: „Ik heb niet direct de ambitie om na de fusie de kar te blijven trekken. Maar ik wil me er sterk voor maken dat de taken van de culturele raad en van mijn collega's ge waarborgd blijven." De Zeeuwse Culturele Raad zal binnen de nieuwe organisatie één afdeling vorming met het Provinciaal Steunpunt Kunstzinnige Vor ming. Er wordt nog fel strijd ge leverd over de vraag wie daarbij van deze twee organisaties het meest moet bloeden. Het ziet er naar uit dat een beslissing hier over zal worden overgelaten aan de nieuwe organisatie Drs A. Mutsaers Bijna 20 kilo amfetamine in beslag genomen van onze verslaggever THOLEN - De rijkspolitie in Tholen heeft dinsdagochtend 1!) kilo van het stimulerende mid del amfetamine in beslag geno men bij de 31-jarige J. V uit deze plaats. De man is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Vandaag (donderdag! wordt hij voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Een woordvoerder van de Thoolse politie wilde woens dag geen verdere mededelingen doen over deze zaak. Er woont sinds een paar da- gen een geplaagd man in Zeeland. Wat hebben ze op het werk om hem gelachen. En ivaar- om? Omdat de goede man Schot heet. Wat toch niet zo bijzonder is in Zeeland. En zeker geen aanleiding tot schuddebuiken zou moeten geven. Maar Schot draagt de voornaam Aart. Met dat voor deze contreien nogal unieke natuurverschijnsel nog vers in het geheugen was op de zaak de naam Aart Schot snel verbasterd totInderdaad! En de wetenschap bij de col lega's waar Aart woont deed helemaal de deur dicht: Op Beveland. Van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse milieufe deratie (ZMF) en de stichting Natuur en Milieu hebben bij de Raad van State bezwaar aange tekend tegen vergunningen die Dow Benelux in Terneuzen heeft gekregen voor de polysty- reenfabriek. De milieuorgani saties leiden uit deze vergun ningen af dat Dow zonder enige vorm van emissiebeperking on geveer 700.000 kilogram zoge naamde zachte CFK's de lucht jin mag blazen. Dow heeft de vergunningen van de provincie Zeeland gekregen. ZMF en Natuur en Milieu heb ben dan ook grote moeite met het feit dat de provincie een ad- ries van de CFK-commissie aan ninister Alders met betrekking ot het gebruik van CFK's heeft •negeerd. Volgens dit advies nogen zachte CFK's alleen ge- iruikt worden als overbrug- lingsstof als er geen milieu vriendelijke stoffen of technolo- giën voorhanden zijn. Die zijn echter volgens het schorsings- verzoek van de milieubescher mers wel degelijk beschikbaar. Dat blijkt ook uit het feit dat het merendeel van het polystyreen schuim op een milieuvriendelij ke manier geproduceerd wordt. Ozonlaag ZMF en Natuur en Milieu be treuren het ook dat de provincie bij het afgeven van de vergun ningen aan Dow de belangen van mens en milieu niet in haar afwegingen heeft betrokken. De gevolgen van het afbreken van de ozonlaag beginnen geleide lijk aan zichtbaar te worden on der meer in het broeikaseffect en dat kan geen uitstel van forse vermindering en uitstel van het gebruik van CFK's verdragen. Ter toelichting wordt er op ge wezen dat de door Dow gebruik te gassen HCFK-22 en HCFK 142b zo'n 1200 keer zo krachtig zijn als kooldioxyde in de bij drage aan het broeikaseffect. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provin cie Zeeland staat komend paasweekeinde weer klaar om illegale kampeerders op te vangen. Vrijdagavond- en nacht zet de rijkspolitie ex tra patrouilles in om moge lijke wildkampeerders te waarschuwen en event te bekeuren. Vanaf 22.00 uur is in het bureau van de rijks politie in Middelburg een zogenaamd piketteam ac tief. Dat team moet acties tegen het wildkamperen coördine ren. In verband met de te verwachten instroom van toeristen is het paasweek einde gekozen als eerste ac tieweekeinde van het vakan tieseizoen 1992. Om de toeristen te waar schuwen dat wildkamperen niet is toegestaan in Zee land, zullen vrijdag tussen 17.00 uur en 19.00 uur op een aantal plekken folders wor den uitgereikt. Dat gebeurt bij benzinestations langs de Zeeuwse invalswegen, bij de Schroebrug in Middelburg en op de Brouwersdam. Bij de loketten van de Zeeland- brug gebeurt het de hele dag. Burgemeester A. H. den Boon van de gemeente Veere leidt het piketteam. Hij ver tegenwoordigt tevens de re gio Walcheren. Namens de Bevelanden is de Kortgeen- se burgemeester E. J. Hoo- gendijk-van Duijn aanwezig, namens noord-Zeeland twee burgemeesters, W. den Boer van Middenschouwen en H. Tees van Westerschouwen en namens Zeeuwsch-Vlaan deren burgemeester J. Kruize van Oostburg. Ver der zijn lid van het piket team: de officier van justitie mr S. Tempel, de rijkspolitie district Zeeland, het provin ciaal bestuur van Zeeland en de provinciale VW. Melkveehouder Mullaert in Biervliet kan zijn melk voorlopig nog kwijt aan Campina/Melkunie in Zevenbergschen Hoek. foto Camile Schelstraete Afzet melkveehouders nog niet in gevaar van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De stakingen in de zuivelindustrie brengen Zeeuwse melkveehouders nog niet in de problemen. Drentse toestanden, waar ra deloze boeren dreigen hun melkoverschotten op land bouwgronden te lozen, blij ven Zeeland in elk geval deze week bespaard. De melkver- werkers die in Zuid-West-Ne- derland melk ophalen zijn (nog) niet getroffen door sta kingen en verwachten dat ze de komende dagen de melk tanks op boerenbedrijven normaal kunnen aftappen. De zuivelstaking treft wel de Zeeuwse consument. Een aan tal supermarkten zit zonder verse melk en slagroom. Bijna alle Zeeuwse melkvee houders, ongeveerd vijfhon derd, leveren aan Campina/ Melkunie in Zevenbergschen Hoek en Menken Dairy Food in Oud-Gastel. Die twee be drijven zijn tot nu toe ver schoond gebleven van vak bondsacties. Campina/Melku nie. afnemer van bijna vier honderd Zeeuwse melkprodu centen. heeft dinsdag en woensdag de melk gewoon op gehaald. „Bij sommige boeren waren we wat later dan gebrui kelijk, maar niemand is met melk blijven zitten. Probleem is wel dat extra melk wordt aangevoerd van Campina-ves- tigingen die plat liggen. We proberen die melk zo goed en zo kwaad als het kan te ver werken. De vraag is of dat we kunnen volhouden. Zo niet, dan bestaat de kans dat boe ren hun melk niet meer kwijt kunnen", licht een woordvoer der toe. Evenals zijn Oud- Gastelse collega van Menken/ Van Grieken verwacht hij voorlopig geen fabriekssta- king. Leeg Hoewel de producenten hun melk nog kwijtraken, grijpt de consument in sommige super markten in een lege koeling. Een woordvoerder van Albert Heijn in Middelburg klaagt steen en been. „De Zeeuwse vestigingen Albert Heijn krij gen melk van de Nederlandse Melkunie in Rotterdam. En die fabriek ligt momenteel stil. Het melkvak is nu totaal leeg. Ik ben bang dat ik m'n klanten voor de Pasen geen verse melk, yoghurt en slagroom kan bieden. We hebben wel houdbare, gepasteuriseerde melk besteld, maar daar is slechts een deel van geleverd. Het vervelende is dat het pu bliek de situatie moeilijk kan begrijpen." Landelijk gaan de melkhandelaren dan ook een kort geding aanspannen tegen de Voedingsbond FNV. De supermarkten van Torro en Jac. Hermans zitten voorlo pig nog op rozen. Daar heeft Campina/Melkunie woensdag normaal verse melk gebracht. De Zierikzeese supermarkt Quist, klant van de Neder landse Melkunie, heeft echter geen kartonnetje dagmelk meer staan. Woordvoerder J. van IJsseldijk: „Gisteren heb ben we nog vierhonderd liter gekregen. Dat voorraadje was in drie uur op, want de mensen zaten zonder. Of we deze week nog verse melk ontvangen is koffiedik kijken. Het is een kromme zaak; de bonden be palen nu of en hoeveel melk je krijgt. We hebben bekeken of we niet melk rechtstreeks van boeren kunnen afnemen, maar dat is helaas verboden. Wat mij betreft gaan de melkvee houders hun melk op het Ha venplein verkopen, da's beter dan weg laten lopen, dunkt me." Verwerking Zo nijpend is de situatie onder de Zeeuwse boeren momen teel niet. In de melktanks is nog voldoende plaats voor de witte plassen die de Klazina's. Roosjes en Gerda's dagelijks produceren. „Dinsdag is de melk keurig opgehaald, en ook vandaag komen ze weer", ver telt de Biervlietse melkvee houder G. M. O. Mullaert. Hij is leverancier van Campina/ Melkunie. Mullaert verwacht dat de coöperatie de leden in strueert, als de melkverwer- king onverhoopt in het ge drang komt en overschotten ontstaan. „Ik denk dat bedrij ven die dan geen opslagcapa citeit meer hebben, het eerst worden geholpen. Kijk, ik heb 45 koeien die dagelijks 1200 ki logram melk geven. In m'n tank kan ik 4500 liter bergen, dus een dagje uitstel kan geen kwaad. Maar beslist niet lan ger." Als de tanks overvol raken en de koeien op springen staan, zullen de melkveehouders de overtollige melk in de mest- kelders gieten. Volgens be- drijfsdeskundige R. van der Meer van de Dienst Landbouw Voorlichting - „ik heb geluk kig nog niet één telefoontje ge had" - is dat het enige, redelij ke alternatief. „Dat advies zal ik ook geven als de melk niet meer wordt opgehaald. Het aanbod van de waterschappen om melk aan te leveren bij rioolwaterzuiveringsinstalla ties of tijdelijk op te slaan, is financieel niet haalbaar. Je zit met stort- en transportkosten. Het lozen van een hoogwaar dig produkt als melk zou toch al een strop zijn." De gierput is dan een goedkope en. naar zijn smaak, de minst milieuscha delijke oplossing. „Tien kuub melk op duizend kuub mest maakt niet veel uit. Ik raad de boeren niet aan de melk in de sloot te kieperen of op weilan den uit te rijden, dat is dus wel schadelijk voor het milieu en bovendien wordt het een stinkboel. De koeien zouden het gras niet meer willen eten." (Advertentie) van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Niets lijkt de vestiging van een asiel zoekerscentrum in Burgh- Haamstede nog in de weg te staan. De commissie algemene en bestuurlijke zaken van Wes terschouwen gaf woensdag avond een positief advies over zowel de vestiging van 275 asielzoekers in christelijk cul tureel centrum De Burght, als over de concept-overeenkomst tussen gemeente en ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De publieke tribune was met ze ven mensen ronduit slecht be zet; bij een raadsvergadering is 'het doorgaans drukker. CDA- woordvoerder A. J. Padmos ver onderstelde dat dit kwam door dat de aankondiging voor de vergadering laat was verspreid; al kon het volgens hem ook wei eens zo zijn dat de mensen thuis waren gebleven voor de voetbal. 'Slechts een belangstellende nam het woord. W. P. de Vrieze 'vond dat de commissie te lief en aardig was, en te weinig in ging op 'problemen met asielzoe kers'. De raad heeft reeds na het be lucht van de plannen van WVC voor de vestiging van asielzoe kers in de gemeente in principe medewerking toegezegd. Dat werd woensdagavond nog eens officieel bevestigd. Alle fracties zijn van mening dat het niet meer dan de plicht van de ge meente is. 'mensen in nood' te helpen. Groot In de afgelopen maanden is ge bleken dat niet iedereen in Wes terschouwen staat te springen om de komst van 275 asielzoe kers. Een deel van de bevolking heeft in een enquete van een co mité verontruste burgers, en in brieven aan de raad laten weten dat ze het aantal te groot vindt. WD-fractievoorzitter C. A. Hoorweg gaf die critici te ver staan dat de noodzakelijke des kundige begeleiding alleen ge waarborgd is als er een betrek kelijk groot centrum wordt ge vestigd. De fracties hechten voorts veel waarde aan een goede informatievoorziening aan de bevolking, niet in de laat ste plaats, zoals A. J. Padmos (CDA) zei, om vooroordelen weg te nemen. Blij was de commissie met de mededeling van burgemeester H. Tees dat drie omwonenden zitting wensen te nemen in de overlegcommissie, waarin voorts officiële instanties zijn vertegenwoordigd. Met de concept-overeenkomst - overigens reeds de zesde versie - kon de commissie instemmen. Men had slechts vragen over een aantal details. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Een jaar voordat de periode afloopt, wordt de raad waar nodig ge vraagd of het AZC nog langer mag blijven. CDA en WD had den aanvankelijk moeite met deze formulering, omdat steeds was gezegd dat de asielzoekers hoogstens vijf jaar zouden blij ven. Door deze clausule evenwel is volgens de burgemeester ge garandeerd dat de raad in spraak blijft houden. WVC-medewerker B. Havenith liet weten dat de medische zorg nog niet helemaal rond is. Maar hij verwachtte dat de onderhan delingen tussen het centrum ge zondheidszorg vluchtelingen en de vereniging van Zeeuwse huis artsen spoedig tot positieve re- sulaten zullen leiden. Als alles meezit kunnen volgens hem de asielzoekers begin juni intrek nemen in de Burght. Advertentie ^SUBARU GARAGE FRANCKE MELISKERKE. TEL. 01186-1748 Mr Pieter van Vollenhoven bekijkt met Norbertijner-abt Geniets een van zijn 'voorgangers' op het Historama, dat woensdag in het Abdijcomplex Middelburg open ging. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Mr Pieter van Vollenhoven heeft woens dag in Middelburg Historama geopend, een nieuwe toeristi sche attractie, die in vogel vlucht een beeld geeft van de ontstaansgeschiedenis van de Abdij, het werken en leven van de Norberlijner monni ken en de hoogte- en diepte punten in de historie van het eeuwenoude complex. Histo rama is vanaf vandaag (don derdag) geopend voor het pu bliek. Historama vergde een investe ring van ruim één miljoen gul den. grotendeels gefinancierd door de provincie Zeeland, de gemeente Middelburg en het Anjerfonds. De rondgang door het complex begint met een vi deo. In de gangen van de Abdij staat een groot aantal panelen en vaandels met afbeeldingen, die de geschiedenis van het vroegere klooster verduidelij ken. Historische voorwerpen (documenten, schilderijen, te- keningen, kaarten, schetsen, levensechte figuren van Nor- bertijner monniken) laten op een 'historisch verantwoorde v manier' zien hoe het leven in E de Abdij was. Beeld en geluid- I slot zie pagina 17 kolom 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 29