Tweede Kamer trekt uit oude zaal In Japan blijft j de 'pil' taboe Brit kiest tussen een normaal land en openlucht-museum Oorlogsschade in Kroatië komt op 21 miljard dollar opinie en achtergrond Met nostalgie over anecdotes en incidenten Geweer laatste middel tegen overlast zwanen mlS DONDERDAG 9 APRIL 1992 door Henri Kruithof Nu de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer bij na in gebruik wordt genomen en vanaf de krappe bankjes in oude zaal vandaag (donderdag) voor het laatst vergaderd zal worden, beginnen aan het Haagse Binnenhof de nostaligi- sche anecdotes de ronde te doen. Steevast beginnen de ver halen met 'weet je nog...', waar na het ene na het andere sterke verhaal volgt. Van het ene verhaal staat vast dat het waar gebeurd is. het an dere kan heel goed apocrief zijn'. Eén ding hebben alle verhalen gemeen: ze zijn leuk om aan te horen en roepen vooral bij de ou dere 'bewoners' van het Binnen hof emoties op. Emoties van her kenning. verdriet of vreugde. Niet zelden speelt daarbij het ge bruik van een enkele alcoholi sche versnapering een rol. Zoals het verhaal van die onder voorzitter van de Tweede Ka mer (en dit verhaal is waar ge beurd. zo verzekeren goed inge lichte bronnen), die eenmaal in De Stoel gezeten zich een koffie kopje vol met sterke drank liet bezorgen. Kamervergaderingen pleegden in die tijd nog tot diep in de nacht te duren, dus bij één kopje bleef het niet. Aan het eind van de vergadering was deze on dervoorzitter nauwelijks nog in staat de woorden 'de vergade ring is gesloten' uit te spreken. Tijdens het uitwisselen van deze meer of minder sterke verhalen, komen ook steevast de 'inciden ten' naar boven. Niet dat er veel echt ernstige incidenten zijn ge weest in de afgelopen decennia in de groene vergaderzaal, maar die er zijn staan nog scherp in het geheugen gegrift. Toen het nieuwe Kamergebouw voor het eerst door anderen dan de bouwers betreden mocht wor den. viel meteen de relatief lage reling op. waarover men gemak kelijk heen zou kunnen vallen en in de diepte storten. Om vervol gens enkele tientallen meters la ger op een gevaarlijk harde mar meren vloer terecht te komen. Iets dergelijks is echter in de oude vergaderzaal al eens ge beurd. Het was aan het eind van de jaren '60. Freule Wttewaal van Stoetwegen zat. bij ontsten tenis van Kamervoorzitter Van Thiel, de vergadering van de Tweede Kamer voor. Van de echte voorzitter had ze het ad vies gekregen: „als er iets ge- De oude zaal van de Tweede Kamer in vol bedrijf, onder voorzitterschap van destijds Dick Dolman foto Roland de Bruin/GPD De 'rode' freule Wttewaal van Stoewegen (CHU) in de jaren' 70 als Damzitter op verkiezingstoernee in Amsterdam. foto Archief PZC beurt moetje de vergadering on middellijk schorsen. Dat advies kwam goed van pas. Plotseling hoort de freule een luid geraas boven zich. Als ze omhoog kijkt ziet ze boven zich een man aan een touw bungelen. Onmiddellijk schorste ze de ver gadering en liep naar de achter de regeringstafel zittende pre mier Piet de Jong. „Wat moet ik doen. Piet?", vroeg ze vertwij feld. De immer kalme De Jong keek naar de uit de ambtenarenloge bungelende man en sprak onver stoorbaar tot de freule: „Ach Bob. ik geloof niet dat er reden tot grote ongerustheid is". De Jong had al snel in de gaten ge had dat de man zich niet echt had opgehangen, maar slechts aan een touw om de middel bo ven de voorzittersstoel hing. Als deze anecdote wordt verteld, heb je altijd wat meer tijd nodig, want een andere aanwezige weet dan ook nog het sappige vervolg te vertellen. De toenmalige grif fier van de Tweede Kamer, de le gendarische Schepel, was een praktisch ingesteld man. Hij droeg altijd een lineaal, een stukje touw en een zakmes bij zich. Schepel snelde na het incident naai- boven, het mes reeds openklappend. Bijna was hij be zig met het doorsnijden van het touw. toen een bode zich ver stoutte de griffier daarvan te weerhouden. „De man kan zich ernstig bezeren, als hij naar be neden valt", wees de bode de griffier op de consequenties van zijn handelen. Waarna toch maar werd besloten de reeds en kele minuten hangende man naar binnen te takelen. Bingel De latere voorzitter van de Ka mer. Dick Dolman, voelde er juist niets voor de vergadering te schorsen als er incidenten wa ren. Dat was zijn eer te na. Tijdens een van de vele kruisra- kettendebatten in de Tweede Kamer stormde plotseling een man (inderdaad, alweer, inci denten met vrouwen zijn eigen lijk niet bekend) de Tweede Ka mer binnen en sprong op de re geringstafel, waar premier Lub bers juist met zijn betoog bezig was. Het was de in Amsterdam we reldberoemde werkloze onder wijzer 'Bingel' die al geruime tijd ageerde tegen allerlei bewinds lieden. Hij was duidelijk over zijn toeren en schreeuwde iets als: „hier moetje niet mee door gaan!" Zoals gezegd: Dolman schorste de vergadering niet, maar stuur de de onverstoorbare kamerbe waarder Piet van de Tas naar de opgewonden man. Van de Tas hoefde niets meer te doen dan zijn hand uit te steken, waarna de ex-onderwijzer gedwee aan het handje van de kamerbe waarder de vergaderzaal verliet. Pasje In de tijd van de beschreven inci denten ging het er veel gemoede lijker aan toe in de Tweede Ka mer, dan tegenwoordig. Een be veiligingsdienst was er nog niet. Het vroegere hoofd van de grif- Be, Piet Goossen, was een her vormde notabel uit Den Haag. Hij had, vooral uit zijn eigen ker kelijke kring, oude Scheve- ningse vissers in dienst geno men. om voor portier of bode te spelen. Maar na een reeks van inciden ten werd toch besloten om een echte beveligingsdienst in het leven te roepen. Zoals zo vaak in dergelijke gevallen sloeg de slin ger te ver door naar de verkeerde kant. Het eerste hoofd beveiliging (die de wat merkwaardige naam Heuker of Hoek droeg) wilde een veiligheidsdienst op militaire leest geschoeid. Een van de eer ste bevelen die hij uitvaardigde was dat voortaan iedereen in het Kamergebouw het speciaal daarvoor uitgereikte pasje zich- baar moest dragen. Dat was ech ter een bevel dat menigeen te ver ging, waarna de voorzitter de veiligheidsman tot de orde riep. Uit de anecdotes, die bij het ver laten van de historische ergader- zaal ruim de ronde doen, spreekt een zekere nostalgie. Dezelfde nostalgie die ook ongetwijfeld heeft meegespeeld bij de actie van het PvdA-Kamerlid Bram Stemerdink om de oude verga derzaal in zijn huidige staat de handhaven. Een actie die jam merlijk mislukte. Maar Stemerdink en alle ande ren die nu dergelijke gevoelens hebben, hoeven voor één ding niet bang te zijn, namelijk dat als de Kamer eenmaal in haar nieuwe behuizing vergadert al les koel en zakelijk wordt en voor dergelijke anecdotes geen plaats meer zal zijn. Het politieke bedrijf zelf staat er borg voor dat ook over gebeurte nissen en incidenten in de nieuwe ruimten over enige tijd aan de borreltafel weer ruim ge discussieerd zal worden. Ook dat hoort bij het politieke be drijf. door Vesna Peric Zimonjic De Kroatische regering schat dat de republiek tij dens de oorlog met Servië al 21 miljard dollar (bijna 40 miljard gulden) schade heeft opgelopen. De acht maanden durende oor log heeft aan 5000 Kroaten het leven gekost. Daarnaast vielen er 6000 gewonden en werden 3000 soldaten krijgsgevangen gemaakt. Een miljoen van de in totaal 4,3 miljoen Kroaten zijn op de vlucht geslagen. De bom bardementen en beschietingen hebben 203 basisscholen. 67 middelbare scholen, 17 univer sitaire instituten, 8 ziekenhui zen en tientallen medische cen tra verwoest. Eind december, enkele dagen voor het staakt-het-vuren van 3 januari van kracht werd. werd de oorlogsschade nog geschat op 18,7 miljard dollar. Dit cijfer is inmiddels naar boven bijge steld. Premier Franjo Greguric verklaarde afgelopen week te genover het Kroatische parle ment dat inspecties hebben aan getoond dat de totale schade meer dan 21 miljard dollar be draagt. De nieuwe Kroatische minister van wederopbouw, Slavko De- goricija. verklaarde in een inter view met het onafhankelijke Servische dagblad 'Borba' dat met name de economische structuur van Kroatië schade heeft opgelopen: ongeveer 37 procent van alle industriegebie den is verwoest. Verder zijn er in totaal 210.000 huizen vernietigd, aldus Degoricija. Hij voegde-er aan toe dat het niet waarschijn lijk is dat de bewoners op korte termijn kunnen terugkeren. Maar liefst 25 procent van de to tale beroepsbevolking van 1.2 miljoen werknemers kan niet aan het werk omdat de fabrie ken en kantoren zijn verwoest. Officieel hebben deze werkne mers nog steeds een baan. maar zij ontvangen geen salaris. Zij die nog werk hebben, zagen hun salaris flink dalen. Het gemid delde maandsalaris van 168 gul den (6.500 Kroatische dinars) ligt ver beneden het vooroorlog se salaris van 675 gulden. Hulp De Kroatische regering kampt met een groot tekort aan finan ciële middelen en buitenlandse investeringen. Kroatië is naar stig op zoek naar hulp uit het buitenland. „Een delegatie van de Wereldbank heeft Kroatië be zocht en dat geelt hoop", aldus de minister. Volgens Degoricija heeft de Oostenrijkse regering hulp geboden bij de wederop bouw van het dorp Nustar in Sla- vonie. Ook Hongarije. Tsjecho- slowakije, Luxemburg. Austra lië en Nieuw-Zeeland hebben hulp beloofd. „Naast de Wereldbank hebben zakenmensen uit onder andere Hongkong interesse getoond voor activiteiten in het gebied rondom de stad Rijeka. Italiaan se bedrijven zullen meehelpen aan de reparatie van de ver woeste Maslenicki-brug". zei de bewindsman. De brug die het binnenland van Kroatië met de kust verbindt, was een belangrijke schakel in de Adriatische snelweg van Slo venië naar het zuidelijk gelegen Montenegro. De kuststeden Za- dar. Sibenik en Split zijn alleen nog per veerboot te bereiken. De vice-premier van Kroatië, Jurica Pavelic. heeft er vorige week voor gewaarschuwd dat in ternationale hulp snel noch overvloedig zal zijn. „Er bestaat geen Marshall-plan voor Kroa tië. Concrete hulpplannen moe ten niet voor de herfst worden verwacht", verklaarde hij tegen over het parlement. Landbouw De landbouwsector heeft sterk geleden onder de oorlog. De zwaarste veldslagen vonden plaats in Slavome. het vrucht baarste gebied van Kroatië. De agrarische industrie van het voormalige Joegoslavië concen treerde zich in dit gebied. Er be vonden zich grote staatsboerde rijen en particuliere landbouw ondernemingen Van de 370.000 hectare land bouwgrond is nog slechts 15.000 hectare in gebruik. Een groot areaal. 244.000 hectare, ligt braak. Ongeveer 10.000 hectare wijngaarden en 9 500 hectare boomgaarden worden niet ge bruikt. Een grote strop is verder het ver lies aan inkomsten uit toerisme. Vooroorlogse statistieken tonen aan dat 2 procent van de inter nationale toeristenstroom Kroatië als bestemming koos. In 1989 en 1990 was het inkomen uit toerisme respectievelijk 1,5 en 2 miljard dollar Ook de scheepsbouw maakt zware tijden door Kroatische werven namen voorheen tien procent van de wereldwijde scheepsbouw voor hun reke ning. Kroatische reders bezitten vier procent van de wereldhan- delsvloot. (IPS) van onze correspondent in Londen Cees van Zweeden De strijd is gestreden. Vier weken lang gijzelden John Major, Neil Kinnock en Paddy Ashdown de Britse me dia. Kranten verschenen da gelijks met verkiezingsbij la- ges, televisiejournaals wer den verlengd. De oorlog in Joegoslavië hield even op, de correspondenten in Moskou zwegen. Het enige nieuws kwam uit de monden der par tijleiders. Zelfs de Grand Na tional, 's werelds beroemdste paardenrace, deed mee aan de zotternij. Winnaar werd za terdag het paard genaamd 'Party Politics' (Partijpoli tiek). Vandaag (donderdag) zwijgen de politici en is het woord aan de kiezer. Ogenschijnlijk staat er weinig op het spel. Onder leiding van Kinnock is de La bour Party naar het midden geëvolueerd. John Major mar cheerde met zijn Conservatie ven in dezelfde richting. Beide leiders koesteren de Europese Gemeenschap nu aan hun borst, beiden willen de Britse kernwapens behouden, bei den streven precies hetzelfde begrotingstekort na Toch staat er meer op het spel dan bij enige voorgaande ver kiezing. Op het spel staat het kiesstelsel. Als de Conservatieven win nen. verandert er weinig. Het districtenstelsel blijft gehand haafd en daarmee de twee-par- tijenstaat. Labour zal in een crisis worden gedompeld, maar over vijfjaar gewoon een nieuwe poging wagen. De toe komst van Groot-Brittannië als grootste openlucht-mu seum ter wereld, waarin de po litici elkaar ter vermaak van het volk uitschelden, zal veilig gesteld zijn. Indien de Conservatieven ver liezen, kan het Verenigd Ko ninkrijk alsnog een normaal land worden. De kans is groot dat het districtenstelsel dan wordt ingewisseld tegen een systeem van evenredige verte genwoordiging Kleinere par tijen kunnen in dat geval een evenredig deel van de Lager- huiszetels tegemoet zien. en nooit meer zal het land worden opgezadeld met een regering waarvoor slechts 40 procent van de kiezers heeft gestemd (zoals de afgelopen 13 jaari De Conservatieven weigeren het districtenstelsel op de hel Labourleider Neil Kinnock (links) en premier John Major proberen de Britse kiezer te overtuigen. foto's AP ling te zetten, omdat het de grootste partij sterk bevoor deelt. In theorie kan een partij 49 procent van alle stemmen m het land verwerven zonder een Lagerhuiszetel te verove ren (als die 49 procent gelijke lijk is verdeeld over alle kies districten en een andere partij daar 51 procent krijgt). De Li beraal-Democraten die van daag op 20 procent van de stemmen kunnen rekenen, mogen al blij zijn met 3 pro cent van de zetels. Het districtenstelsel, zo zeg gen de Conservatieven, baart sterke regeringen. „Kijk maar naar België", zei Major. „Daar hadden ze 100 dagen nodig om een regering te vormen". Maar in Belgie groeide de eco nomie het afgelopen jaar met 3.4 procent, terwijl Groot-Brit tannië zijn langste recessie sinds de jaren '30 doormaakt. Groot-Brittannië had 13 jaar lang een sterke regering, ze ker. Maar ook een regering die aan het eind van de jaren '80 met een reeks economische blunders (te lage rentevoet, te lage belastingen) een kunst matige opleving ontketende, waarvoor nu de prijs wordt be taald. Beter voor de economie is misschien geen regering, zo als in Belgie. dan een te sterke regering Polarisatie Het twee-partijenstelsel bevordert ook polarisatie. Hoewel Labour en Conserva tieven elkaar nu verdringen in het politieke midden, hing de vlag er enkele jaren geleden wel anders bij. In 1983 had het land de keuze tussen een IJze ren Dame die de vakbonden bij decreet wilde opheffen en een Labour-leider die herinne ringen opriep aan Troelstra. De verkiezing van Thatcher leidde tot het exces van de poll tax, de gemeentelijke belas ting die even hoog is voor krot en kasteelbewoners. Een ver kiezing van Michael Foot zou het einde hebben betekend van Engelands lidmaatschap van de EG. Wat economieën nodig heb ben, is politieke stabiliteit. Al leen een kiesstelsel van even redige vertegenwoordiging, dat gematigde coalitieregerin gen voortbrengt, garandeert die stabiliteit. In welk modern land kelderen de aandelen koersen nog als gevolg van een opiniepeiling, zoals vorige week in Engeland gebeurde? Op het spel staat dus de toe komst van het land. Kiest Groot-Brittannië voor een verlenging van de twee-partij- enstaat? Of zet het de deur open naar evenredige verte genwoordiging? De Labour Party heeft toege zegd een regeringscommissie te benoemen die veranderin gen in het kiesstelsel moet aanbevelen. In die commissie zullen ook leden van andere partijen zitting hebben. Het leidt weinig twijfel dat de ze commissie een hervorming van het bestaande stelsel zal adviseren. Maar dan moet het volk zich daar nog over uit spreken. Hoe zal dat gebeu ren? Labour meent dat er dan nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven, de Li beraal-Democraten willen een referendum. Liberalen Veel, zo niet alles, zal morgen ochtend afhangen van de ze telverdeling. Als de Labour Party als grootste partij van het slagveld afkomt, mag Kin nock het rijtjeshuis op Dow ning Street 10 betrekken. Wanneer hij de absolute meer derheid heeft, mag hij zijn ei gen gang gaan. Indien hij enkele zetels te kort komt voor een absolute meer derheid. kan hij steun zoeken bij enkele kleine nationalisti sche partijtjes in Wales en Noord-Ierland Komt hij meer zetels te kort. dan moet hij aankloppen bij de Liberaal- Democraten. Dat laatste scenario is het waarschijnlijkst. Drie weken lang hebben alle opiniepeilin gen gewezen op een kleine, maar bij lange na niet abso lute meerderheid voor Labour. Als Kinnock dan volgende week bij de Queen's Speech niet gelijk al wil worden weg gestemd. zal hij rekening moe ten houden met de Liberaal- Democraten. En die hebben maar een onvoorwaardelijke voorwaarde: dat het nieuwe kiesstelsel voor de volgende verkiezingen een feit is van onze correspondente in Tokio Elbrich Fennema Vorige maand onderging ik mijn derde abortus", schrijft een huisvrouw aan de probleemrubriek van het Ja panse dagblad Yomiuri Shim- bun. „We hebben al twee kinde ren en maar een kleine flat. Ik heb mijn man al vaker gezegd dat abortussen pijnlijk en kost baar zijn, en toch heeft hij slechts zelden condooms bij zich. Wat moet ik doen?" De meest voor de hand liggende oplossing, de pil, is voor Japanse vrouwen niet voorhanden. „De bijverschijnselen zijn nog niet voldoende bekend", vond het Japanse ministerie van Volksge zondheid. Jarenlang is de pil op deze grond uit Japan geweerd. Dit argument heeft echter zijn overtuigingskracht geleidelijk aan verloren, want de anti-con ceptiepil is inmiddels het meest uitgebreid geteste medicijn ter wereld. Wijd en zijd werd dan ook verwacht dat in de loop van 1992 de pil eindelijk het groene licht zou krijgen in Japan. Het ministerie van volksgezondheid besliste echter anders. Ditmaal is AIDS de overweging om de pil toch nog maar even buiten de deur te houden. Als de pil name lijk het nu wijd verbruikte con doom als voorbehoedsmiddel gaat vervangen, dan zou daar mee de kans op de verspreiding van AIDS toenemen, zo rede neert het ministerie nu. Dit ar gument is zo vergezocht, dat je gaat vermoeden dat achterlig gende motieven een rol spelen. Een sterke verdenking valt op de Japanse Bond van Gynaeco logen. Zij zijn er zeer bij gebaat de situatie te houden als die is, want er valt voor hen nu een maal meer te verdienen aan het uitvoeren van een abortus dan aan het voorschrijven van de pil. En tegelijkertijd zijn zij de ex perts, die de overheid en het Ja panse publiek adviseren over de betrouwbaarheid en de wense lijkheid van de pil. Zij zijn er wonderbaarlijk goed in geslaagd de pil in een slecht daglicht te stellen. Verwerpelijk Volgens een opiniepeiling uit 1990 beschouwt de helft van de Japanse vrouwen de pil als ver werpelijk. veertig procent heeft geen mening en slechts éen op de tien vrouwen staat er positief tegenover. De bijverschijnselen, weliswaar nog onbewezen, vor men de doorslaggevende reden voor de afwijzing. Ook 'het on dermijnen van de zeden' wordt in Japan tot een van de kwalijke kanten van de pil gerekend. Nu heeft de pil ook onder heel ongunstig gesternte zijn debuut gemaakt op de Japanse markt. In de jaren '60, toen de pil wel een tijdlang verkrijgbaar was, kampte Japan met een aantal gifschandalen. Een merk slaap middelen bleek schade aan te richten aan foetussen, kinderen overleden aan een arsenicum vergiftiging van poedermelk en het kwik dat geloosd werd in de zee bij Minamata bleek ook tot misvorming bij kinderen te lei den. Overvoorzichtig gewordei A en benauwd voor nog mee A schandalen besloot het ministe cl rie van volksgezondheid de pi R maar te verbannen. Zelfs in di feministische hoek. wat in Ja a pan overigens maar een hee a klein hoekje is, valt maar wei'nij o bijval voor de pil te horen. Ja 5, panse feministes zien de pil nie e als een bevrijdende doorbraak rc die vrouwen zeggenschap vei ng schaft over hun eigen lichaam in en over hun eigen leven, Eerde c< vinden ze het een bedenkelijl vondst van de pharmaceutisch er industrie, die geld wil verdienei ia aan het manipuleren van vrou ri< wenlichamen. Zo is in Japan d ir wat merkwaardige situatie ont or staan dat de vrouwenbewegin it zich enerzijds inzet voor wijder le mogelijkheden voor abortus, eje 1 tevens toelating van de pil wil ta genhouden. r~ Prijslijst L Zoals al bleek uit de geciteerd brief aan de probleemrubne van de Japanse krant Yomiui Shimbun, hebben Japannerro. weinig morele problemen me "t: het doden van een ongebore vrucht. Niet gehinderd door ee christelijk 'gij zult niet doden IU erfgoed, heeft Japan al eeuwei V lang een nogal pragmatische ir stelling met betrekking tot gevc boortenbeperking. Zo pragms tisch zelfs, dat tot een eeuw t-ai rug ten tijde van hongersnood i1 g de armere streken ook wel aai geboortebeperking werd gedaa ra na de geboorte, vooral als ti|— nieuwe mond een meisje was. Nu staan bij dokter Aoki, een gj naecoloog in Tokyo, de koste: voor een abortus gewoon ve' meld op de prijslijst in zij wachtkamer: tot drie maandei 800 gulden, tot vijf maande 1000 gulden en over de vijf maai den hangt het van de omstai digheden af. In Japan is abortus om econon) sche redenen toegestaan. D meeste abortus-klanten va dokter Aoki zijn aan ook vroi wen zoals de eerder genoemü brievenschrijfster: getrouwt boven de dertig, met één of met kinderen en voor wie nog ee kind onwenselijk is. Over de risico's en bij-effecte die aan een abortus klever wordt nooit gerept.Slechts ei enkeling wijst erop dat het vooj komen van AIDS en het verbij den van de pil wéinig met elkaa te maken hebben. va ei „Geboortenbeperking en AID j bestrijding staan los van e kaar", zegt dokter Kunio Kiü mura van de Ichigaya-klinieï die als liberaal bekend staa:.- „Condooms zijn cruciaal voor c bestrijding van AIDS. Maar z zijn niet ideaal uit oogpunt va11 familieplanning. Bovendie ta worden ze vaak alleen gebruik e, in de periode waarin de kans 0 .j zwangerschap het grootst is. 0 ,tv die manier helpen ze dus nie^u, tegen de verspreiding va^i AIDS". Op het ministerie van volksg^ zondheid weigert men vooral nog zulk soort realiteiten ondf [je ogen te zien. En de gynaecoli e gen knijpen in hun handjes. van onze verslaggever Jan Wierenga Een straf bericht in de krant van gisteren: boer Steen bergen te Koekange mag van het hoogste gezag in Drenthe veertig knobbelzwanen door ja gers laten afschieten. De bees ten grazen hem al geruime tijd de landerijen af en de landbou wer, de verwoestingen met groeiende ontstemming aan schouwend, grijpt nu met de zé gen van Commissaris VVim Meijer naar het allerlaatste paardemiddel: het geweer. Geen mooi nieuws voor vogel liefhebbers, van wie gedachten bij zoiets al gauw uitgaan naar een openbare executie te velde, leidend tot een bloedbad. Maar gelukkig: het ligt anders. Huis, Regelingsdeskundige van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij legt uit dat de maatregel vooral een af schrikwekkend effect beoogt. Een paar zwanen zullen inder daad wel sneuvelen maar de rest zal op de wieken gaan en rap het levensgevaarlijke gebied verla ten. Tenminste, dat is het scena rio. Zijn de dieren nog niet over tuigd van hun ongewenste aan wezigheid en keren ze met een wijde boog terug naar de grazige weiden, dan komt de jager de volgende dag nóg een keertje langs. En nog eens als het moet. Maar het geweer spreekt dus slechts in het uiterste geval. Eerst moet de landbouwer zelf alle vreedzame verdrijvingsmid delen hebben beproefd voor hij een afschotvergunning krijgt. Schade De statige vogels, van huisuit een tamme soort die in toene mende mate verwildert, kunnen behoorlijk wat schade veroorza ken. Een volwassen dier met een gezonde vraatzucht nuttigt elke dag ongeveer net zoveel gras als een (jonge) koe. Bovendien be smeurt hij de zode met zijn u: an werpselen die zo penetrant e utc scherp zijn dat het vee later hf el') gras versmaadt. Een boer 'd er< onder de zwanen zit' kan 2 ide doende voor duizenden guldei 'n schade lijden. De getroffen landbouwer ki zich voor het verhalen hierva i wenden tot de Wildschadecon missie in zijn provincie. De coi missie vergoedt schade d wordt veroorzaakt door diere|^ die niet onder de Jachtwet va len. Schade afkomstig van I jaagbare dieren (zoals duiv( konijnen en kraaien) moet wj den vergoed door de plaatselijk ffef jager. Hij heeft namelijk s. plicht om de boeren in zijn jachp veld vrij te houden van w" schade. Vogel wet Knobbelzwanen vallen onder Vogelwet. zijn dus beschermd! mogen slechts met toestemmut'^ van de hoogste gezagdrager! de provincie worden gedoa let eld ebt icht tog ech ers *an ins lad j leln Onder de Vogelwet valt bijvoc beeld ook de roek. Deze behe dige neef van de zwarte kraai b zorgt jaarlijks de boeren 00 nogal wat overlast. Hij is spe(' list in het leegpikken van versis gezaaide akkers en aangezienf~fci allerwegen florerende roekenk» rai lonies zijn, kunnen in het voc^ jaar de ergernissen onder de boe ren een flinke hoogte bereiken De Wildschadecommissie WPrij taalt de gepresenteerde rekenif lerl gen uit het zogeheten Jach' Sta; fonds. Dit wordt gevoed doorónon jagers, waarbij de overheid aff vult. In Drenthe werd het afgek con> pen jaar in totaal ruim llO.OCyan gulden uitgekeerd. Schade vetten oorzaakt door zwanen (en gs|&n zen) kostte het Jachtfonds HVan mille: roeken namen 76 voor hun rekening. In Grons^ gen betaalde het Jachtfonds'Pn! 1990 3.500 gulden uit voor z«1 Sc nenschade. «I f\Vl tel: r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 4