Studie naar aanpak rijksweg 61 Feest voor juffrouw Corrie Tien-guldenpas Braakman uitgesteld Middenstand in Hulst wil nauwer samenwerken Extra zorg voor dementerenden werpt vruchten af Begeren: tragedie van eeuwigdurende soort Secretaris FNV uit kritiek op handel en wandel in bondsland Reconstructie deel verkeersader Terhole-Terneuzen hard nodig van onze verslaggever TERNEl'ZEN - Nu het tracé van de rondweg om Oostburg (rijksweg 58) definitief vast staat, hebben de plannenma kers van Rijkswaterstaat het volgende grote karwei in studie genomen: de reconstructie van rijksweg 61 tussen Terhole en Terneuzen. In een tracénota en een milieu-effectrapport (MER) heeft Rijkswaterstaat de (on- (mogelijkheden voor verbete ringen van de Oost-Zeeuws- Vlaamse hoofdverkeersader aangegeven. De rijksweg voldoet momenteel niet aan de eisen, die aan een landelijke hoofdweg worden ge steld. De weg loopt dwars door het dorp Zaamslag en de ge huchten Zaamslagveer en Stop- peldijkveer. De verkeersveilig heid en het woon- en leefklimaat worden in die wooncentra ern stig aangetast. In de tracénota worden de voor- en nadelen van verschillende kemomleidingen iKO's) tegen elkaar afgewogen Ook is gekeken naar de effecten voor de verkeersdruk bij aanleg Volleybal voor scoutinggroepen TERNEUZEN - De Row an-afde- ling RA 185 van de EOS/St. Hu- bertus-schoutinggroep uit Ter- neuzen organiseert een volley bal-toernooi voor alle rowans en sherpa's wilde vaart/stam men en hun leiding uit het dis trict Zeeuwsch-Vlaanderen. De wedstrijden worden gehou den op zondag 12 april, tussen 13 en 17 uur in sporthal 't Zwaantje te Terneuzen. Er wordt gestre den in een categorie voor leden en een categorie voor leiding. Na 17 uur worden de prijzen uitge reikt in de kantine van de sport hal. HEIKANT Yrerkoping - De handwerk- club van de Katholieke Bond van Ouderen in Heikant houdt zondag de jaarlijkse verkoop tentoonstelling in het gemeen schapscentrum Het Heike. De handwerkjes zijn vanaf 11.30 uur te bezichtigen. De tentoonstel ling duurt tot 17.00 uur en van de opbrengst wordt nieuw mate riaal aangeschaft voor de hand- werkactiviteiten. van een Westerschelde-oever- verbinding. Rijkswaterstaat heeft vijf va rianten meer of minder uitge werkt; vier omleidingsroutes en een 'nul-plus'-variant. Bij nul- plus verandert niets aan het be staande wegtracé. Door gebruik van een ander soort (geluiddem- pender) asfalt en aanleg van een aantal verkeersheuvels moeten verkeer en geluidsoverlast wor den afgeremd. De drukte en ge vaarlijke oversteeksituaties kunnen echter niet overal wor den voorkomen, stellen de on derzoekers De meest vergaande omlei dingstracés leveren een auto weg op die behalve om Zaam slag ook om Zaamslagveer en Stoppeldijkveer loopt. Zo'n au toweg - en de dan benodigde pa rallelwegen - zou echter veel te veel (agrarisch) ruimtebeslag kosten en wordt door de onder zoekers niet haalbaar geacht. Rijkswaterstaat pleit wel voor een rondweg om Zaamslag. Al leen de noordkant komt in aan merking, omdat ten zuiden van de rijksweg een vrij dichte be bouwingsstructuur is en boven dien het natuurgebied Otheense Kreek/Kleine Dulper in de weg ligt. De samenstellers van nota en rapport lijken het meest te voe len voor kernomleiding 1. De weg loopt dan alleen om Zaam slag heen en doorkruist zo wei nig mogelijk dijklichaam en landbouwgebied. Bovendien hoeft geen rekening te worden gehouden met een historisch bakstenen gebouw bij Zaam slagveer (waar K02 vlak langs komt). Overigens zal ook voor het minst ingrijpende rondlei dingstracé veel werk verzet moeten worden. De weg hoeft in dat geval geen autoweg te wor den, het is wel de bedoeling om langzaam verkeer te weren. Dat houdt in dat er parallelwe gen moeten worden aangelegd en i fiets itunnels op verschillen de oversteekpunten moeten ko men. Ook wil Rijkswaterstaat de scherpe bochten bij de Otheense Kreek en de Haven- dijk bij Terhole uit de weg halen. De rapporteurs laten doorsche meren dat dat voor restaurant De Kraag, het naastliggende woonhuis en enkele panden bij Zaamslag- en Stoppeldijkveer wel eens het doodvonnis zou kunnen zijn. De tracénota en de MER kun nen (tegen betaling) worden be steld bij Rijkswaterstaat in Mid- TERNEUZEN, ZUIDLANDTHEATER 'Het begeren onder de olmen van Eugene O'Neill, door Het Zuidelijk Toneel, met Peter van den Begin. Bas Teeken. Peter van den Eede. Gerard Thoolen en Hilde van Mieghem. Re gie van Ivo van Hove door Willem Nijssen Na de voorstelling 'Het bege ren onder de olmen' kan men in de foyer napraten met de acteurs. Willem Huybreghs stelt vragen. Dat vind ik dapper van hem. Ik was er niet bij, om velerlei redenen. Deadline, ob jectief subjectief blijven, enzo voorts. Maar vooral omdat ik niet durf. Na het lezen van 'Het begeren onder de olmen' was ik al onder de indruk, na het stuk gezien te hebben is dat nog versterkt, en ik wil de beelden die ik heb niet laten verstoren door de aanblik van 'gewone acteurs' in cordu roy of spijkerbroek. Ik ben ook bang, bang dat elke vraag die je na zo'n voorstelling stelt, een platvloerse zal moeten zijn. Maar ik ben natuurlijk bran dend nieuwsgierig. Wat voor vragen zou Willem Huybreghs gesteld hebben? Vanachter mijn typemachine probeer ik ze te be denken, bij voorkeur diepzin nige. Wat moeten die koeien op het toneel, is de eerste en voorlo pig de schranderste. 'Het begeren onder de olmen' gaat over het boerenleven uit het begin van de 20e eeuw. Het speelt tegen de achtergrond van een zwaar pioniersleven, dat vragen oproept naar de zin van dat alles. Vragen die almaar be klemmender worden door de op laaiende Californische goud koorts. Bij boeren horen koeien, maar ze zijn hier toch geen de corstukken? 'Het begeren onder de olmen' gaat ook over de liefde. Over ver pletterend totale, zuivere liefde, zoals die groeit tussen Abbie (de derde vrouw van de oude boer Cabot) en Eben, zoon uit het tweede huwelijk van diezelfde Cabot. Maar het gaat ook over dierlijke liefde, liefde die er ken nelijk wel is omdat ze mensen als een automatisme bij elkaar houdt, maar die tegelijkertijd die mensen vereenzaamd ach terlaat. Het stuk is er vol mee, omdat dat de soort liefde is die Cabot oproept en opbrengt. De twee zonen uit het eerste hu welijk. Simon en Peter (ons delburg. Belangstellenden kun nen het rapport ook inzien op de gemeentehuizen in Terneuzen en Kloosterzande en de open bare bibliotheken in die ge meenten. Iedereen kan tot 22 mei reageren op de nota, op maandag 27 april wordt in Het Dorpshuis van Zaamslag een in formatie-avond gehouden. Na dat de termijn voor het indienen van bezwaarschriften en reac ties verstreken is, houdt de Raad van de Waterstaat nog een openbare hoorzitting. De Raad zal dan alle feiten en meningen op een rijtje zetten en een advies aan de minister uitbrengen. Te gen het eind van dit jaar zou dan een beslissing kunnen vallen. van onze verslaggever TERNEUZEN - De verplichte toegangspasjes van tien gulden voor inwoners van de gemeen ten Sas van Gent en Terneuzen die gebruik willen maken van recreatieterrein De Braakman, gaan voorlopig niet door. Het recreatieschap besloot woens dag het invoeren van de pasjes uit te stellen. De exploitant van het terrein, de familie Van den Bosch, had in voering van zo'n pas voorge steld Op het laatste moment trok het dagelijks bestuur van het schap de geplande invoering echter terug, volgens voorzitter W. de Zeeuw om 'uitgebreidere juridische bestudering' mogelijk te maken. R. Verpale, beheerder van het terrein en aanwezig op de verga dering van het schap, zit daar mee met een probleem. Juist gis teren, op de eerste dag van het jaar dat de lente goed doorbrak, had ze een flink aantal jeugdige Terneuzenaren en Sassenaren aan haar loketje gehad. Zij had de pasjes van vorig jaar alvast ingenomen, in de verwachting dat nieuwe toegangsbewijzen van tien gulden nodig waren. Hoe het nu verder moet is voor haar onduidelijk. De nieuwe tien-guldenpassen waren haar goed van pas geko men. Ze zouden in de plaats ko men van de gratis pasjes (toe gang tot het terrein) en de hui dige passen van een tientje (naast toegang tot het terrein ook het recht om gebruik te ma ken van de boemeltrein. het midgetgolf en de rondvaarten.) „Zo had ik niet langer onder scheid hoeven maken. Ik vond het maar niks om bij de boemel- trein te gaan staan en te zeggen, 'jij hebt die pas. jij mag erin, jij die. je mag er niet in'." Mevrouw Verpale voegt eraan dat veel van de gratis pasjes wél werden besteld, maar niet afge haald. Met de nieuwe tien-gul denpassen zou dat probleem volgens haar zijn opgelost. Om de extra inkomsten was het haar niet direct te doen. „We kunnen met dat. geld wel iets extra's doen, maar ik vind het best om met gratis passen verder te gaan." aldus Verpale. 'Mon' en onze 'Pee') zijn er van vervuld en door verwrongen; ze werkten tot. nog toe met honde- trouw op de boerderij, maar vluchten naar het goud. De eer ste twee vrouwen van Cabot wa ren - zeker voor hém - van die soort. Zijn hele leven is dierlijke liefde, is dierenliefde. Alles zou hij bij zijn dood wel willen af branden, maar zijn koeien, die zou hij loslaten. Slapen kan hij niet bij zijn vrouw, maar wel bij zijn koeien. Voor onze ogen wikkelt zich een tragedie af met een niet te stui ten onvermijdelijkheid. Ieder een is als met dikke touwen ge boeid door onmogelijkheden en onvermogens. Terwijl ze wél al lemaal weet hebben van het on bereikbare. het paradijselijke. Califomi-ha vervult die rol, en allemaal zeggen ze bovendien minstens één keer uit de grond van hun hart „Schoon, hé." Maar het leven neemt zijn loop. Terwijl er hevig en overspelig wordt gevreeen, terwijl een on schuldig kindje wordt ver moord. terwijl vader en zoon op leven en dood met elkaar vech ten gaan de koeien door met le ven en 'kiezen' ze de meest dra matische momenten om onver stoorbaar te schijten en te pis sen. Ze zijn - veel minder opdrin gerig aanwezig dan ik had dur ven hopen - symbool en beteke nis van het stuk. Er werd fraai geacteerd in 'Het begeren onder de olmen'. Het meest heb ik genoten van Peter van den Begin, in de rol van Eben. Zijn onbehouwen boerse buitenkant met een tere ziel er in, uitmondend in radeloze ge baren, werd overtuigend en warm neergezet. Hilde van Mieg hem als Abbie kon een waaier aan emoties leggen in mimiek, gebaar en stem, kon hard zijn en even later weer zacht. De oude boer Cabot (minder oud, onnozel en machtswellustig neergezet dan uit de tekst viel op te ma ken) werd mooi vertolkt door Gerard Thoolen. maar verbleef ook in die éne tekst van enige omvang (zijn levensverhaal) op het tweede plan. Het échte vuur is door regisseur Ivo van Hove vooral aangelegd in de spanning tussen Eben en Abbie. en dat levert schitteren de, geladen, knap opgebouwde scènes op. Daar vallen ook de stiltes, daar hóór je de ontoerei kendheid van het woord in de vaak afgehakte zinnen. De span ning tussen de drie zoons, tussen de vader en zijn zoons heeft min der ruimte gekregen en liep re gelmatig dood in een kakofonie van door elkaar geschreeuwde zinnen. Die keuze van accent laat iets verloren gaan. maar het stuk wint erdoor aan tragiek van een eeuwigdurende soort. 'Juffrouw' Corrie Vet geniet nog steeds van het bezig zijn met peuters. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever ZAAMSLAG - Corrie Vet was woensdag precies twintig jaar als vrijwïligster verbon den aan peuterspeelzaal De Sprong in Zaamslag. Reden voor bestuur en collega's om juffrouw Corrie. zoals ze in Zaamslag algemeen bekend staat, in het zonnetje te zet ten. Ze had er totaal niet op gerekend en eigenlijk vond ze het ook een beetje overdre ven. „Ik doe het ontzettend graag en beleef er veel plezier aan. Dat op zich vind ik al een hele beloning." Desondanks werd ze door de peuters en him ouders in de bloemetjes gezet. Een terechte hulde volgens wethouder A. E. Stahl-Hemelsoet. „Mensen als u zijn onmisbaar voor onze maatschappij. U doet het werk geheel belangeloos en alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Het vrijwilligers werk levert de gemeenschap jaarlijks een besparing van vijfendertig miljard op. Nie mand staat daar bij stil. het is ook in geen enkele begroting terug te vinden. Ook de ma nier waarop u dit werk doet dwingt respect af. Het enthou siasme dat u hierbij uitstraalt werkt stimulerend op de rest van het team. Wat zeker heeft bijgedragen aan het geringe verloop onder de vrijwilligers en de goede naam van De Sprong." Begonnen in 1972 in De Stro- piekan, verhuisde juffrouw Corrie in 1974 mee naar het Klup-uus. In 1981 maakte ze de overstap mee naar de te genwoordige huisvesting. Het Dorpshuis, en werd gelijktij dig als hoofdleidster be noemd. De peuteropvang voorziet dui delijk in een behoefte. Van de Zaamslagse peuters bezoekt tachtig procent De Sprong, een betekenisvol percentage. ..Het gemiddelde ligt hier in derdaad erg hoog, want voor Zeeland ligt het op drieënvijf tig procent", zegt de jubilaris. Dat dit volgens ingewijden voor een belangrijk deel aan haar is te danken, wijst Corrie Vet van de hand. „We hebben een leuk team van vrijwilli gers. Er is altijd een vaste groep aanwezig, dat schept een bepaalde band met en ver trouwen bij de peuters. Dat is volgens mij ook de sleutel van het succes." Dat de vrijwilligers van de Zaamslagse peuteropvang erg honkvast zijn bewijst het feit dat Ria Jansen en Anneke Bakker gelijktijdig met hoofd leidster Vet respectivelijk tien en vijfjaar aan De Sprong wa ren verbonden Tennisvereniging Schoondijke heeft vernieuwd park van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Geen bloe men als gelukswens, maar lie ver een bescheiden bijdrage in de forse investering. Dat is de wens van Tennisvereniging Schoondijke (TVS) voor de offi ciële opening van het vernieuw de tennispark. Het complex wordt woensdag 22 april in ge bruik genomen met een recep tie. De bijeenkomst in het club gebouw aan de Molenkreek be gint om 19.00 uur. Het tennispark is uitgebreid met één gravelbaan. De beide andere 'courts' zijn daartoe enkele me ters verplaatst. De gemeente heeft hiervoor 125.000 gulden be schikbaar gesteld. Om een zo op timaal mogelijk park te realise ren wil de vereniging onder meer een ondergrondse sproei-instal- latie aanbrengen, de baanver- lichting vernieuwen en de oefen- kooi renoveren De totale kosten voor deze werkzaamheden zijn geraamd op zo'n 80 000 gulden en komen voor rekening van de tennisclub. „Onze vergpiging heeft forse in vesteringen gedaan. Echter niet alle wensen konden worden uit gevoerd", zo schrijft het TVS-be- stuur in de uitnodiging voor de feestelijke receptie. „Wij zijn daarom zo vrij om u te vragen liever geen bloemen en dergelij ke bij uw gelukswensen te voe gen. maar te overwegen ons in staat te stellen nog enkele kleine zaken aan te schaffen." van onze verslaggever HULST - Twee leden van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV), afde ling Hulst, hebben onlangs een middenstandsplan opgesteld voor de Reynaertstad. In het plan staat hoe de ondernemers van de vier drukste winkelstra ten beter kunnen samenwerken in het verbond om zo meer gel den te verkrijgen. De twee plan nenmakers kunnen in ieder ge val op medewerking rekenen van burgemeester A. Kessen van Hulst. Alvorens het plan tot uitvoer kan worden gebracht, moet het nog door de ledenvergadering van het KNOV in Hulst worden goedgekeurd. In de vergadering van het bestuur was iedereen in ieder geval al enthousiast, meldt G. d'Haens. die in samenwer king met W. Kayser het plan op stelde. „Het is de bedoeling om meer gecoördineerd samen te werken als middenstand van Hulst, zodat we met z'n a*len een vuist kunnen maken." Tijdens een ledenvergadering maandagavond van de afdeling g Hulst van Horeca Nederland, pleitte burgemeester Kessen' ook voor het. belang van samen werking in de Reynaertstad. „Als het plan wordt goedge keurd en de VVV van plan is om, geld toe te zeggen, dan ben ik ook bereid om een gemeentelijf I ke bijdrage te verschaffen." Bij wijze van voorbeeld noemde Kessen een bijdrage van 25.000 gulden voor promotionele acti viteiten, wanneer het bedrijfsle ven zelf met 75.000 gulden over de brug komt. „In Zeeuwsch- Vlaanderen hoeven we niet zon odig veel reclame te maken, daar kent iedereen ons al. We moeten ons meer richten op Bel gië, en dan niet vlak aan de grens, maar ook een eindje het land in. In Gent hebben we eens op een beurs gestaan, maar in Antwerpen nog nooit. Daar hadden we geen geld voor. Concrete plannen voor grens overschrijdende reclame of sa menwerking zijn er volgens de burgemeester nog niet. Ideeën wel; „Ik denk bijvoorbeeld aan een promotiefilm en reclame vliegtuigjes." van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Vijf be woners van verzorgingshuis Sint Antonius in Kloosterzande worden door twee activiteiten begeleidsters van het Hulster verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in de watten gelegd. In een speciaal ingerichte kamer van het verzorgingshuis krijgen zij overdag de extra aandacht die zij nodig hebben. Net als andere verpleeginstellin gen heeft de Blaauwe Hoeve een extra twee procent van het mi nisterie binnengesleept voor 'substitutie-zorg'. De verpleeg tehuizen mogen met dat geld niet de eigen capaciteit opvoe ren, maar kunnen andere instel lingen - meestal verzorgingste huizen - helpen met zorg voor extra hulpbehoevenden. Ver pleeghuiszorg geven buiten de eigenlijke instellingen dus. kwam kijken. De resultaten van de aanvullende zorg zijn dus di rect te zien." Ook mevrouw R. Aerts uit Hulst, dochter van één van de vijf 'dag ruimte-klanten'. is zeer tevreden over de nieuwe opvangmogelijk- heid. „Mijn moeder is nu bezig aan een breiwerkje, net als de andere drie dames hier. Ze sti muleren elkaar natuurlijk ook.", Van Koolwijk en Van den Kie- boom bevestigen dat de dag ruimte de druk op de wachtlijst voor verpleeghuizen een beetje w verlicht. „Dat wil niet zeggen dat we er met deze voorziening zijn. In de toekomst moeten we 'r' toch nog op zoek naar meer mo- gelijkheden", waarschuwt de di recteur van De Blaauwe Hoeve. w Dagruimte In Sint Antonius worden nu vijf psycho-geriatrische patiënten (dementerenden) met een ver pleeghuisindicatie bezig gehou den in een 'dagruimte'. De te huisbewoners blijven tegelijk- tertijd deelnemen aan de activi teiten binnen Sint Antonius en houden ook hun eigen kamer. De dementerenden doen over het algemeen steeds minder mee aan allerlei activiteiten. Door de dagelijkse bezigheden en regel maat - krant (voor)lezen, afwas sen, vogels eten geven - in de dagruimte krijgen de meeste deelnemers weer belangstelling voor wat er om hen heen gebeurt en ondernemen zij ook meer. „Dementie is geen ziekte die ge nezen kan worden, maar de ach teruitgang kan wel worden ver traagd". legt H. van Koolwijk, directeur van de Blaauwe Hoeve. uit. De directeur van Sint Antonius, M. van den Kieboom, meldt en thousiast dat de activiteiten in de dagruimte nu al vruchten af werpen. „Ik heb enkele van onze bewoners afgelopen week din gen zien doen, die ze nooit eerder deden. Twee dames die schilder den en een heer die uit zichzelf naar de twee dwergparkietjes Boekenactie voor Nicaragua van onze verslaggever AXEL - De openbare biblio- irj theek in Axel doet mee aan de k actie 'Een boekensteun voor Ni- k caragua'. Met de actie, gehou- den omdat het honderd jaar ge- j? leden is dat in ons land de eerste openbare bibliotheek werd op- q gericht, wil men het biblio- n) theekwerk in het Zuid-Ameri- 20 kaanse land op poten zetten. 2 Bi De Axelse bibliotheek schrijft 1 een prijsvraag uit om geld bijeen j,® te brengen. Vanaf 10 april kun- gl nen deelnemers voor één gulden 55 meedoen en raden welk boek in Axel het meest uitgeleend 53 wordt. ar lis Nicaragua kampt met een n enorm tekort aan boeken; de ;o tweede stad van het land, León, met 150.000 inwoners, heeft 4500 ,2 boeken in zijn bibliotheek. Til- n burg, in grootte vergelijkbaar, heeft honderd keer zoveel boe- i-3 ken. De landelijke actie wordt J georganiseerd door het Neder- lands Bibliotheek en Lektuur ;l2 Centrum (NBLC) en de Interker- j kelijke Organisatie voor Ont wikkelingssamenwerking (IC- CO). van onze verslaggever OOSTBURG - De vakbonden en haar bestuurders komen steeds verder van de 'gewone' leden af te staan. De kaderledn van de plaatselijke afdelingen worden in toenemende mate in een ge specialiseerd keurslijf gedwon gen en mogen op afroepbasis ko men opdraven. „We zijn een nummer en dat zul len we eens te meer blijven", be kritiseert FNV-secretaris A. van der Sluijs van de afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen de han del en wandel in bondsland. In het jaarverslag van de afdeling constateert Van der Sluijs dat de vrijwillige medewerkers van de bonden steeds vaker buitenspel worden gezet, terwijl het toch juist deze groep is geweest die de vakbeweging groot heeft ge maakt. Van der Sluijs bespeurt dat deze 'tendens' ook in toenemende mate de kop opsteekt binnen de FNV. Hij heeft zijn twijfels over het feit dat het plaatselijk kader steeds doelgerichter wordt be naderd. „Is men als kaderlid eenmaal ingedeeld in één of meerdere specialiteiten, dan krijgt men een afroepcode. Er wordt pas een beroep op deze ka derleden gedaan als voor be paalde specialiteiten iets op het programma moet worden ge zet", geeft de afdelingssecretaris aan waar de schoen wringt. Het jaarverslag komt vrijdag 10' april aan de orde in de jaarverga dering van de West-Zeeuws; Vlaamse FNV'ers. De bijeen komst in het hervormd kerkcera trum aan het kerkplein in Oost-111 burg begint om 19.45 uur. t Advertentie! Ga eens over de schreef... Letterlijk! Met die schreef bedoelen we de landsgrens tussen Nederland en België èn de grens van het gewone Ons restaurant, vlakbij Bentille, biedt u piet alleen verfijnde gerechten van ongewone klasse, maar ook een plezierige sfeer, voor prettig zakendoen •Ad^w/w/// i/f ~7f/srwr//- Warande 10,9982 St Jan-in-Eremo (B) Teteloon 09 3291790051 o(09 3291799320 Gestolen op woensdag De bocht in rijksweg 61 met op de achtergrond restaurant De Kraag. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 36