ulpministerie moet verdwijnen PZC NSNSN PZC Kosto: aanpak criminaliteit is dagelijks werk voor agent Fransen schorten kernproeven op Zorgwerkgevers in tjenibele situatie bij ao-onderhandeling DA wil afzien van deel verhoging )randstofbelasting Jury keurt boerenkazen in Kamerik Ter Beek inspecteert erewacht WOV als boortunnel binnen- en buitenland Ian den Broek wil meer macht voor opvolgers op Buitenlandse Zaken Treinen Milieudefensie verdeelt ruimte voor de burger DONDERDAG 9 APRIL 1992 veel EN HAAG (GPD) - Minister 0.04 in den Broek (Buitenlandse aken) heeft woensdag in de nu ers(e Kamer gepleit voor het leen hand brengen van buiten af aids beleid en onlwikkelings- 701 menwerking. De functie van linisler van Ontwikkelingssa menwerking kan dan verdwij- m ||en. De bewindspersoon in uestie. Pronk. reageerde rompt. „Die keuze is niet de >p2 jjne", hij tijdens een debat jou ver zijn begroting Ontwikke- 'lop ngssamenwerking in de Se- na aat. inister Van den Broek vindt de 10B oütieke eenwording van bui- inlands beleid en ontwikken igssamenwerking logisch, omdat ontwikkelingssamen- erking zoveel raakvlakken eeft. met buitenlands beleid. mn{ enk aan de mensenrechten", aldus Van den Broek met een verwijzing naar de kwestie-Indo- nesië. De bewindsman noemde zijn opmerkingen „gevaarlijk". Ze horen in een kabinetsforma tie besproken te worden, vindt Van den Broek. Met Pronk valt wel te praten over een departementale herin deling, maar hij wil een brede discussie waarin ook de interna tionale economische betrekkin gen betrokken worden. Zoals be kend is Pronk voorstander van een soort superministerie waar in alle zeggenschap over buiten landse economische betrekkin gen geconcentreerd wordt. Ingepeperd d w hop rc ;ECHT (ANP) - De Neder- tndse Zorgfederatie (NZF) eeft gisteren bij de start van de Onderhandelingen over een v icuwe cao voor het ziekenhuis- löa ezen ((ruim 200.000 werkne- ea wrs) geen concreet bod ge ert aan. Het bleef bij „oriënteren- .besprekingen", e werkgevers hebben wel hét [lemma geschetst waarvoor ze aan: vrijwel geen ruimte van e overheid voor verbeteringen bonden die een salarisverho- ing claimen die minstens over 's enkomt met de verhogingen lrk! ie in het bedrijfsleven zijn over- "j® engekomen. de metaalnijverheid wordt et overleg over een nieuwe cao oor de 280.000 werknemers van nen laag hervat. De werkgevers heb- en de industriebonden van NV en CNV enkele uren voor- at woensdag om twaalf uur een lfimatum afliep, uitgenodigd 'Hi [oor voortzetting van de onder- ïdelingen. De onderhandelin- ien liepen op 19 maart vast. oornaamste breekpunt was et voorstel van de werkgevers, erknemers bij ziekte maxi- 17 3; naai vier vakantiedagen te la in inleveren en de ziektewetuit- )EN 11A AG (GPD) - Het CDA in Ie Tweede Kamer stelt de eer- Ier overeengekomen verhoging voor dit jaar van de brandstof- lelasting met 600 miljoen gul den alsnog ter discussie. De IVD deed dat al eerder. Het CDA vindt dat de verhoging voor een deel niet door moet gaan. Dat zou ongeveer 260 mil joen kunnen opleveren. Dit om de belasting- en premiedruk dit jaar beneden het afgesproken lercentage van 53,6 te houden. )e PvdA voelt hier niets voor, en beticht het CDA van sehijn- ïeiligheid en gespletenheid, dimster Kok (financiën) wijst de suggestie van het CDA echter met op voorhand af. Ook hij wil op korte termijn maatregelen nemen om onder de 53,6 procent te blijven, maai' wil ook andere mogelijkheden openhouden om dat doel te bereiken. Hij wil dan ook pas een besluit nemen bij de behandeling van de stand van zaken over de lopende begro- Het CDA neemt vooralsnog genoegen met dit tussenvoorstel van Kok. Het CDA is eerder steeds ak koord gegaan, zij het schoorvoe tend. met het kabinetsvoorstel de opbrengst van brandstof belasting dit jaar te verhogen van 900 miljoen tot 1,5 miljard gulden. De verhoging zou op 1 ja nuari al moeten hebben ingaan. Antiek porselein uit scheepswrak brengt 13 min op AMSTERDAM (ANP) - Met een opbengst van 13 miljoen gulden is woensdag de twee dagen du rende veiling bij het Amster damse veilinghuis Christies af gesloten waar antiek zeventien de eeuws Chinees porselein werd geveild. Het porselein is jafkonistig uit het wrak van een [Chinese jonk dat in de Vietna mese territoriale wateren lag. ministers van Buitenlandse Za ken vergroten. Vooral het kleine Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft er natuurlijk belang bij politiek samen te smelten met het veel grotere ontwikkelings samenwerking. Dan kunnen we de klassieke buitenlandse poli tieke taken met „een versterkte bezetting" doen, aldus Van den Broek. Vandaag staan Pronk en Van den Broek waarschijnlijk weer tegenover elkaar, dit keer in de Tweede Kamer. De WD wil Pronk aan de tand voelen over zijn uitspraak dat de wapenle veranties aan Turkije gestopt moeten worden. Dat is niet in overeenstemming met het rege ringsstandpunt. zoals dat door minister Van den Broek onlangs is uitgedragen. Van Groen Links hoeft het debat niet „Moet Pronk soms ingepeperd worden dat hij na Indonesië niks meer mag zeggen?", vroeg Beckers zich af. Dat is een heel andere benade ring dan die van Van den Broek. Die wil de zeggenschap en de menskracht van toekomstige kering met 10 procent te verla gen. Vijf dagen staken bij zeven vesti gingen - in de Rotterdamse ha ven, Vlaardingen en Amsterdam - van de tankopslagbedrijven van Matex en Paktank, hebben de partijen nog geen meter dich ter tot elkaar gebracht. Volgens directeur P. Govaart van Matex is de huidige situatie voor zowel de FNV als voor de bedrijven „lang vol te houden". Govaart meent echter tekenen te zien dat werknemers bij de vier Matex-vestigingen twijfelen aan het doel van de staking. „Het is riskant om te zeggen als werkgever, maar ik heb aanwij zingen dat men denkt: Waarom doen we dit?" In de kaasfabrieken van Fries land Frico-Domo in Tuk en Oos terzee wordt al sinds dinsdag ochtend vier uur gestaakt tegen de voorgenomen sluiting van beide fabrieken. Werknemers bij andere vestigin gen beschouwen de melk van Tuk en Oosterzee als besmet werk. Als de stakingen in Ber- gum en Leeuwarden vrijdag doorgaan, komt er nog meer be smette melk. KAMERIK - Een keurmeester haalt met een kaasboer een monster uit een wiel kaas. In Kamerik werden gisteren de boerenkazen, die minstens elf kilo wegen en 6 maanden oud zijn, door een jury gekeurd op uiterlijk, consistentie, geur, smaak en doorsnede. De beste kaas krijgt de Jan den Besten-trofee. De prijs is ingesteld om de aandacht te vestigen op boerenkaas en om boeren te stimule ren perfecte kaas te produceren. foto Koen Suyk/ANP van onze correspondent PARIJS - Frankrijk zal dit jaar geen ondergrondse kernproeven meer nemen op het eiland Mururoa in de Stille oceaan. De nieuwe Franse premier Pierre Bérégovoy maakte dat gistermiddag bekend tijdens de presentatie van het programma van zijn regering in het parlement. Volgens Bérégovoy heeft president Mitterrand gistermorgen boven dien een brief gestuurd aan de leiders van de andere kernmachten waarin hij aandringt op een versnelde vermindering van het aantal strategische wapens. De mededeling van Bérégovoy kwam als een volslagen verrassing. maar door politiek gekissebis en de ingewikkeldheid van de pro blematiek wordt het op zijn vroegst 1 juli. Tarieven Tot dan toe betalen de gebrui kers van energie dus dezelfde ta rieven als vorig jaar. In de twee de helft van het jaar moet dan een dubbele tariefstijging vol gen om de beoogde opbrengst van 1,5 miljard te halen. Het CDA heeft hier grote moeite mee. omdat ook de gewone ver hoging al zeer fors is. Een en an der zou moeilijk uit te leggen zijn aan de consumenten en de be drijven. De verhoging van de belasting zoals die door het kabinet is voorgesteld zou voor de gemid delde burger leiden tot een koopkrachtverlies van maxi maal 0,2 procent, dat is enkele tientjes per jaar. Nu minister Kok heeft gemeld dat dit jaar de belasting- en pre miedruk te hoog dreigt te wor den. lijkt het het CDA een goed idee om juist de verhoging van de brandstofbelasting te ver minderen. PvdA-woordvoerder Van der Vaart noemde de opstelling van het CDA schijnheilig, en sprak het vermoeden uit dat er poli tieke motieven aan ten grond slag liggen. Het CDA is. evenals de WD. zeer gevoelig gebleken voor de ernstige kritiek die de energievretende industrieën over de voorstellen hebben uit gestort. en staat zeer huiverig te genover lastenverhogingen in het algemeen. Minister Ter Beek (r) inspecteert met zijn Hongaarse collega Fiir de erewacht. foto AP BUDAPEST (ANP) - Minister Ter Beek van Defensie tekent vandaag met zijn Hongaarse collega Lajos Für een overeenkomst voor Ne derlandse bijstand bij het oplossen van mi lieuproblemen op Hongaarse militaire terrei nen. Ook biedt Ter Beek aan Hongaarse offi cieren opleidingen te geven aan Nederlandse militaire stafscholen. De bewindsman zet zijn handtekening onder de overeenkomst op de tweede en laatste dag van zijn bezoek aan Hongarije. Met de Neder landse hulp wil Ter Beek concreet inhoud ge ven aan het beleid van de NAVO-lidstaten om de landen van het voormalige Warschaupact Het De Franse kernproeven op het koraaleiland Mururoa worden al ja renlang aangevochten door Greenpeace en andere milieuorganisa ties, maar tot nu toe weigerde de Franse regering de ondergrondse proeven te staken. Het opschorten van de kernproeven wordt gezien als een concessie aan de Franse groenen. Het staken van de kernproeven op Mururoa heeft vooralsnog een voorlopig karakter. Volgens Pierre Bérégovoy zal Frankrijk begin volgend jaar opnieuw bekijken of de proeven hervat moeten worden. Het antwoord op die vraag hangt mede af van de houding van de andere nucleaire mogendheden, zo liet hij weten. Als die ook afzien van nieuwe nucleaire proeven, zal Frankrijk niet achterblijven. slot van pagina 1 onder het NS-personeel in het district zuid nog steeds erg groot, zegt FNV-kaderlid bij de Nederlandse Spoorwegen in Roosendaal, Jan van Oosten. Wilde stakingen zijn woensdag in Roosendaal niet aan de orde geweest. De NS-directie bereikte met de Vervoersbond CNV en de FSV overeenstemming over een cao, waarin is opgenomen een loons verhoging van 4,25 procent op 1 april en nog eens een kwart pro cent op 1 januari volgend jaar, extra geld voor niet geplande werkdagen en geen arbeidstijd verkorting. „Al onze speerpun ten hebben we binnengehaald", aldus bestuurder Van der Kamp van de Vervoersbond CNV. Ook FSV-onderhandelaar Kruse vindt dat er een goed akkoord is afgesloten. De twee bonden heb ben verder met de NS afgespro ken dat er andere werktijden ko men bij de onderhoudsdienst In fra: dat wordt opgenomen in de cao van 1993. En juist deze af spraak was voor de Vervoers bond FNV reden uit het overleg te stappen. De breuk tussen de bonden noemde Van der Kamp „een zor gelijke ontwikkeling". En Kru se: „Ik betreur dat. We waren het eigenlijk over de hele cao met. el kaar eens. De FNV kon zich al leen niet vinden in de tekst van het akkoord". De geharde FNV-onderhande- laar W. Korteweg had het zicht baar moeilijk met de breuk met de andere bonden. „Dit is heel moeilijk", zei hij met tranen in de ogen. „Volgens het principe akkoord moeten er per 1 april '93 bijzondere regelingen worden getroffen voor bijzondere groe pen. waaronder de onderhouds dienst- Dit is nu juist waartegeri wij twee dagen hebben ge staakt". Door de wilde stakingen ont stond er gisteren grote drukte bij de streek vervoerbedrijven. Er moesten opnieuw extra bus sen worden ingezet. i Advertentie) op militair gebied de helpende hand te bieden. Zowel voormalige Russische militaire terrei nen in Hongarije als terreinen van de Hongaar se krijgsmacht zijn in veel gevallen ernstig ver vuild door olielekkages, munitie en dergelijke. Ter Beek bezocht woensdag even buiten Buda pest een voormalige Sovjet-kazerne. De laatste Sovjet-militairen hebben Hongarije in juni vo rig jaar verlaten. Bij het bezoek aan het leeg staande complex, in deplorabele staat verke rende flats en andere gebouwen leek de minis ter onder de indruk van de ellendige wijze waarop de Sovjet-officieren en dienstplichti gen moesten leven. poreelein was destijds be- stemd voor Nederlandse ko- P^s. De opbrengst gaal naar de •rêtnamese overheid. ijopkavel was een kaststel be- staand uit vijf vazen met decora tes van Nederlandse grachten enden dat 126.500 gulden op- facht terwijl de opbrengst was sjjschat op tussen de 8.000 en 12.000 gulden. Britse warenhuis Harrod's Kocht ongeveer 10 procent van J. kavels op, variërend van kleine poppevaasjes tot grote DEN HAAG (ANP) - De bestrij ding van criminaliteit moet op plaatselijk niveau opnieuw vorm krijgen. Het moet de dage lijkse taak van iedere politie man of-vrouw worden. Dat stel de staatssecretaris Kosto (justi tie) woensdag bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Hij ondertekende daar met staatssecretaris De Graaf- Nauta van binnenlandse zaken en de VNG een samenwerkings protocol om veel voorkomende criminaliteit gezamenlijk te be strijden. Bestrijding van criminaliteit is volgens Kosto een bestuurlijke zaak van de gemeenten gewor den door de overheveling van een deel van de gelden voor cri minaliteitspreventie naar de pot voor sociale vernieuwing. De ge meenten moeten daarom meer samenwerking zoeken met de politie. Zo kan het beleid beter vorm worden geven. Het huidige ad-hoc beleid moet volgens Kos to worden omgezet in een struc tureel beleid op gebied van ruimtelijke ordening, in het bouwbeleid en bij de vergun ningverlening. Politiegevoelig De gemeentebesturen moeten in het kader van de reorganisatie van de politie naar 25 politie-re- gio's „politiegevoelig" worden gemaakt. Daarnaast moet de politie gevoelig zijn voor de rol van het gemeentebestuur, meent Kosto. Hij liet blijken bevreesd te zijn voor een competentiestrijd tus sen politie en bestuur. De pre ventie wordt straks binnen de grote organisaties van de regio politie een fundamentele taak. hetgeen op het. kleinschalige be stuurlijke niveau van alle ge meenten in de politieregio als bedreigend ervaren kan worden. De functie van de rijksoverheid is naar zijn mening een „labora torium-functie" Zij moet inhou delijk bijdragen leveren voor cri minaliteitsproblemen waarvoor nog geen oplossingen gevonden zijn en ervoor zorgen dat moge lijke oplossingen worden getest. AM KKICAN SPOKTSW KAR. JACKS RUGBYSHIRTS en POLO'S „(@lö tEmilanö" dames- 'en herenmode Nieuwe Burg 25 Middelburg Tel. 01180-13325 J f TT et plan om de WOV uit te voeren als een tunnel Xidie van oever tot oever dwars door de bodem van de Westerschelde wordt geboord krijgt een her kansing. Rijkswaterstaat heeft de hernieuwde stu- die afgerond naar de technische en financiële aspec ten van dit alternatief en de uitkomsten daarvan zijn het be spreken zeker waard. Elders in deze krant wordt melding ge maakt van de inhoud van de nota Randvoorwaarden Boor tunnel, die de provincie Zeeland inmiddels op tafel heeft. De twee aannemingscombinaties, die onlangs het contract heb ben getekend om een ontwerp en een prijsopgaaf uit te werken voor de bouw van het project, kunnen nu ook met de mogelijkheid van een gehoorde tunnel gaan stoeien. En wie weet. komen zij in de nadere technische detaillering en de prijscalculaties wel tot de conclusie dat uitvoering in deze vorm vergelijkbaar is met de tot nog toe favoriete oplossing: de combinatie van een brug over en een in delen naar de bo dem van de Westerschelde afgezonken tunnel. Rijkswater staat maakt er weliswaar de kanttekening bij dat de water bouwers met een boortunnel in de slappe bodem van de Wes terschelde de rand van hun technisch kunnen naderen, maar dat argument werd destijds ook gebruikt bij de plannen voor bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde Een beetje duwen wil in zulke gevallen wel eens helpen. Voor de provincie biedt het alternatief 'WOV als boortun nel', naast het project van de aanvankelijke keuze, nieuw perspectief om een aantal lastige bezwaren te ondervangen. Ze zijn de laatste tijd nogal eens aan de orde geweest. Om te beginnen de protesten uit de haven van Antwerpen tegen hinder voor het scheepvaartverkeer over de Westerschelde tijdens de bouw van de WOV. Er is gezocht naar methoden om deze. 'zeer tijdelijke belemmeringen', tot het uiterste mi nimum te beperken. Bij een geboorde tunnel zou daarvan helemaal geen sprake zijn: uit België derhalve geen gemor meer. Een ander bezwaar, dat nog wel eens tot problemen aanleiding zou kunnen geven, is dat uit de hoek van de mi lieubeweging. De Zeeuwse Milieufederatie en de Vogelbe scherming zijn al in het geweer gekomen tegen de aantasting van het natuurgebied ter plekke van het WOV-tracé, het ver lies aan schorren en daardoor aan voedsel voor de vogel stand. Een geboorde tunnel zou een dergelijke ingreep in het zogenaamde intergetijdengebied overbodig maken. Dan zijn er nog de inmiddels gerezen moeilijkheden met de aanlan ding van de WOV op het door de staten van Zeeland gekozen tracé, zowel aan de Zeeuwsvlaamse als aan de Zuidbeveland- se kant. Misschien zou daar met een geboorde tunnel tot op zekere hoogte (of liever: diepte) een mouw aan te passen zijn. Een geboorde tunnel in plaats van een WOV-combinatie met daarin opgenomen ook een brug, zou bovendien voor het ver keer bij extreem slecht weer in de winter geen belemmerin gen opleveren. Het is alleen jammer dat het idee van een geboorde tunnel pas in zo'n laat stadium van voorbereiding van de WOV nog een rol van betekenis mag gaan meespelen. Deze variant met veel minder negatieve bijverschijnselen is daardoor niet aan de orde geweest bij de totale afweging, onder meer ook op het punt van de tracékeuze. Ze wordt nu vastgepind op de lijn die de staten van Zeeland daarvoor in maart 1991 hebben uitgezet: Terneuzen-Ellewoutsdijk. Achteraf gezien mag de vraag nog wel eens worden gesteld - die trouwens ook al veel eerder op deze plaats is opgeworpen - of de hele procedure naar de finale beslissing over de bouw van de Westerschelde- oeververbinding wel zo gelukkig is geweest: éérst het tracé spijkervast leggen en pas daarna het project technisch en financieel detailleren en afronden. De samenhang tussen het een en het ander begint een beetje zoek te raken. De geboor de tunnel krijgt op de valreep een herkansing, maar het is de vraag of het nog wel een faire herkansing mag heten. Daar voor is al te veel pap gestort. Met alle gevolgen vandien, waartegen de provincie Zeeland nu voortdurend moet op boksen. vdM. AMSTERDAM (ANP) - Tachtig liter water per dag, 2500 vier kante meter akkerland. 6100 vierkante meter grasland en viertiende kubieke meter hout. Dat is de „milieugebruiksruim te" die de Vereniging Milieude fensie in 2010 aan iedere wereld burger, dus ook de Nederlandse, toebedeelt. Daarbij komt nog een jaarlijkse uitstoot van kool- dioxyde van 1.7 ton in 2030 per wereldburger. Voor de Neder landse burger is dat 3,9 ton in 2010. Slechts bij een dergelijk wereld wijd gebruik van de beschikbare hulpbronnen kan er volgens de vereniging sprake zijn van duur zame ontwikkeling. Dit stelt Mi- liedefensie in haar „Aktieplan Nederland Duurzaam". Zij heeft haar plan woensdag openbaar gemaakt. „Duurzame ontwikkeling", al dus Milieudefensie, „betekent leven binnen de beperkte mi lieugebruiksruimte." „Dat vraagt extra offers van de rijke landen omdat zij door hun grote milieugebruik te weinig voor an dere landen overlaten om zich te ontwikkelen." Directie: K Scherphuis. W. F. de Pagter en F, van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen. Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel 01100-31800 Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058 Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag I'm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19.00 uur; in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80, automatische afschrijving 79.30. franco per post 100.00: per maand 28.00. automatische afschrijving 27.50; jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390.00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45. zaterdag 1.85 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advèrtentietarieven: 156 cent per mm. minimumprijs per advertentie 23.40. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 5.50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3