Lagere vergoeding windenergie mm PZC Provinciebestuur verruimt bouw in buitengebied Aanbouw VOC-gebouw gesloopt ^ctie zuinig met ^ater misschien )ok in Zeeland Zeeuws-Vlaams ziekenhuispersoneel bereidt actie voor Groen Links wil opheldering over afvalcompostering )nderzoek nieuwe jestuursvormen verdeelt gemeenten Loon personeel van Maxis blijft op zelfde niveau 992 provincie 15 Vraagtekens bij rol Delta Nutsbedrijven Het nieuwe nummer voor't weerbericht. DONDERDAG 9 APRIL 1992 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het personeel van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen bereidt zich voor op acties. Regiobe stuurder P. Verschragen van de AbvaKabo zei woensdag tij dens een informatiebijeen komst in het Terneuzense zie kenhuis De Honte niet te ver wachten dat de nieuwe cao-on derhandelingen op korte ter mijn resultaat zullen opleve ren. De gesprekken tussen vertegen woordigers van de bonden en de Nationale Ziekenzorg Federatie i NZF) leverden gisteren niets op. ..Zoals de zaken er nu voor staan lijkt het mij niet waarschijnlijk dat we bij de volgende ronde op dinsdag 21 april tot overeen stemming zullen komen Ik roep u dan ook op om deze dag voor een bepaalde tijd het werk neer te leggen en zo een waarschu wingssignaal af te geven. We moeten de politiek en de werk gevers voor eens en altijd duide lijk maken dat ze ons eindelijk serieus moeten nemen", aldus Verschragen voor zo'n zestig toehoorders in het restaurant van De Honte. Protest Mochten de onderhandelingen van 21 april inderdaad geen re sultaat opleveren, dan zullen de werkonderbrekingen op 22 mei een vervolg krijgen met verschil lende protestmanifestaties in het land. De bondsbestuurder benadrukte gisteren dat bij eventuele grootschalige acties rekening wordt gehouden met de patiënten in het ziekenhuis. Een tijdelijke opnamestop om de werkdruk van het personeel tijdens de stakingen niet op te voeren, is volgens hem wèl een mogelijkheid. De bonden hebben een loonsver hoging van 4.5 procent tot inzet gemaakt. Daarnaast eisen ze dat het onderscheid tussen het full time en parttime personeel ver dwijnt Ook moet het ouder schapsverlof worden verbeterd en moet het 'fooitje' voor de slaapdiensten worden vervan gen door een reéle vergoeding. Verder willen de bonden dat de werkgevers afkomen met een be ter sociaal beleid met betrek king tot de ziektepreventie, het doorstromen van vrouwen naar kaderfuncties en de scholingsfa ciliteiten. Keuzes Verschragen: ..De NZF zegt geen middelen te hebben voor een goede cao. De AbvaKabo vindt dat de NZF de verantwoordelijk heid moet nemen voor haar werknemers. Ze hebben recht op een gelijkwaardige behandeling met werknemers uit het bedrijfs leven. Als door de politiek keu zes worden gemaakt, dan moe ten dat echte keuzes zijn. Dus niet de geldkraan dichtdraaien en vervolgens de zelfde kwaliteit verwachten. Want dat is niets meer dan het eenzijdig afwente len van de problematiek op de werknemers in de gezondheids zorg. Door dit soort stappen gaat de aantrekkelikheid van deze sector alleen maar verder achteruit." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het statenlid F. H. van Koliem van Groen Links is ontevreden over de stu die naar compostering van groente-, fruit- en tuinafval. Hij heeft tot zijn verrassing ont dekt dat maar één composte- ringsysteem in de studie nader onderzocht wordt. Dat is vol gens Van Koliem in strijd met de wens van de statencommis sie milieuhygiéne. De commis sie wil namelijk dat het onder zoek naar de beste wijze van compostering niet beperkt blijft tot slechts éen systeem. Om tot een betere afweging te komen, is het zinvol tenminste twee systemen in overweging te nemen, is indertijd in de staten commissie vastgesteld. Met na me zou een zogenaamd anae robe compostering ook onder zocht moeten worden. Van Kol iem is erachter gekomen dat de wens van de commissie gene geerd is. Uit een brief van het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwerkmg Noord- en Mid den-Zeeland idat de vuilstort plaats in het Sloegebied exploi teert). blijkt dat de milieu-effec trapportage zich maar op één systeem zal richten. In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur vraagt Van Koliem om ophelde ring. Hij wil onder meer weten waarom de mening van de sta tencommissie milieuhygiéne onvoldoende is gewaardeerd. Het statenlid heeft de indruk dat de discussie in de statencom missie over de richtlijnen milieu -effectrapportage voor de com- posteringsinstallatie als mos terd na de maaltijd kwam. An ders gezegd: dat de pap al ge stort was. Van Koliem vindt dat gedeputeerde staten alsnog ac tie moeten ondernemen om de anaerobe compostering in de studie te betrekken. Het is de bedoeling om voor heel Zeeland een composteringsin- stallatie nabij de vuilstortplaats in het Sloegebied op to richten. Pas wanneer zo'n installatie be drijfsklaar is. kan in Zeeland het gescheiden ophalen van afval in gang worden gezet Dat zal op zijn vroegst in de loop van 1993. mogelijk begin 1994. het geval zijn. van onze verslaggever MIDDELBURG - Bewoners van het Zeeuwse buitengebied mo gen. onder bepaalde voorwaar den. een groter deel van hun erf bebouwen. Het dagelijks pro vinciebestuur besloot dinsdag een brief naar de gemeenten te sturen, waarin erop gewezen wordt dat ze hun bestemmings plannen op dit punt mogen ver soepelen. Tot dusver gold dat bij burger woningen in het buitengebied maximaal 40 vierkante meter aan bijgebouwen mocht worden neergezet. Gedeputeerde staten hebben dit nu uitgebreid tot 60 vierkante meter Betrokkenen moeten daarvoor dan wel een speciale vrijstelling aanvragen. Daaraan zijn drie voorwaarden verbonden: er moet sprake zijn van permanente bewoning; van een perceel mag niet meer dan in totaal 40 procent worden be bouwd: en er mogen geen natuur - en landschapswaarden ge schaad worden. Met dit wat ruimhartiger beleid wordt een recente Kroon-uit- spraak gevolgd over het Buiten gebied Veere. Uitgangspunt van het provinciale beleid blijft dat het wonen in het buitengebied niet mag worden gestimuleerd. Voor her algemene weerbericht van het KNMI belt u voortaan 06-8003. Het tarief is circa 20 cent per minuut. Tot uw dienst, PTT Telecom. in onze verslaggever ERNEUZEN - Het onderzoek lar nieuwe vormen van be- uurlijke samenwerking heeft acht gemeenten in Zeeuwsch laanderen gespleten. De b en 's van vijf gemeenten besloten oensdag, tijdens een extra ïrgadering van het gezamen- k b en w-overleg, het plan kh door te zetten; drie andere lakten af. urgemeester drs R. C. E. Barbé in Terneuzen, voorzitter van it overleg, maakte na afloop sen geheim van zijn irritatie rer de stellingname van de drie van Gent, Sluis en Honte- sse). „De provincie is ermee ikoord gegaan dat de Vereni ng van Zeeuwse Gemeenten lekomstige, nieuwe bestuurs- >rmen onderzoekt. Wil je enige vloed op dat hele proces heb- :n en een beetje sturing kun- tn geven, dan moetje proberen sarin op basis van objectieve egevens deel te nemen. Op Wal- Jlt. leren hebben de gemeenten it goed begrepen. Daar kijkt en wèl gezamenlijk hoe er raks intensiever kan worden mengewerkt, terwijl zelfs sa- envoeging niet bij voorbaat ordt uitgesloten. Sas, Sluis en ontenisse hebben nu afge lakt omdat ze absoluut niet Uien meewerken aan een on- ïrzoek, waarin ook een even- iele herindeling onder de loep iu worden genomen." arbé noemde dat standpunt ltermate kortzichtig', 'getui- opei8n van een kop-in-'t-zand-men- lliteit' en 'erg onverstandig', ''ooral omdat die drie gemeen- straks toch ook met een dpunt zullen moeten ko len. Het feit dat ze nu afhaken. Advertentie) exclusieve damesmode wil nog niet zeggen dat hen straks niets kan gebeuren! Nee, de drie nemen hele grote risico's. Ze isoleren zich en lopen een gro te bestuurlijke achterstand op." Terneuzen. Oostburg. Axel. Hulst en Aardenburg staan op het standpunt dat een onder zoek naar nieuwe bestuursvor men 'open' moet zijn en niet te beperkt. Een maand geleden nog kwamen de acht b en w's overeen dat ze zich stuk voor stuk zouden inzetten om hun ge meenteraad over de streep te trekken voor een zo breed moge lijk onderzoek. Zou een aantal raden 'nee' zeggen dan zou de zaak opnieuw worden bekeken worden. Barbé woensdagmid dag: „Eenmaal thuisgekomen, is een aantal bestuurders kenne lijk nogeens gaan nadenken en tot de slotsom gekomen dat er ook weieens een voorkeur voor schaalvergroting uit de bus zou kunnen rollen. En toen zeiden Sluis, Sas en Hontenisse: alles mag worden onderzocht, behal ve herindeling. Ze zijn waar schijnlijk vergeten dat het 'nog maar' om een onderzoek gaat en dat ze straks altijd nog de vrij heid hebben 'nee' te zeggen te gen de resultaten..." De 'vijf delen nu. tenminste wanneer de respectieve gemeen teraden daarmee akkoord gaan. de kosten (40.000 gulden). Barbé laat overigens niet helemaal de hoop varen dat Sas. Sluis en Hontenisse alsnog tot inkeer ko men. „Maar dat is dan helemaal afhankelijk van actie, onderno men vanuit de gemeenteraden zelf. Het zou kunnen dat er zo hier en daar toch nog discussie ontstaat." Dat zou bijvoorbeeld in Hontenisse het geval kunnen zijn waar een getergd raadslid A. Roctus dinsdag, naar aanleiding van bestuurlijke blunders, uit riep: „Laten ze Hontenisse maar zo gauw mogelijk bij Terneuzen voegen, dan zullen zulke blun ders niet meer voorkomen." LAURÈL PIERRE CARDIN GEISSLER AVANT GARDE APRIORIE MAMUT GIVENCHY *9SVcvsts!raat 73. Goes. iel. 01100 33826 LI UTRECHT/MUIDEN (GPD) - Het salaris van de huidige Ma- xis-medewerkers gaat niet ach teruit, terwijl de 36-urige werk week voor hen gehandhaafd blijft. Dit ondanks de overscha keling op de supermarkt-cao. De vakbonden hebben hierover een akkoord bereikt met de di rectie van het grootwinkelbe drijf. Eén van de vestigingen van Maxis staat in Middelburg. Daarmee lijkt er schot te komen in de zeer moeizame onderhan delingen tussen de Maxis en de bonden. Maandag wordt het cao -overleg voortgezet, „We zijn dichter bij elkaar gekomen", al dus Geert Rijzinga die voor de Dienstenbond CNV de onder handelingen voert. Terwijl voor de huidige Maxis- medewerkers de werkweek op 36 uur blijft staan, gaan nieuwe personeelsleden 38 uur per week werken. De 'historische boven- schaligheid' in de salarissen, wordt volgens Rijzinga eenma lig afgekocht door Maxis. zoals in de oorspronkelijke plannen van de directie de bedoeling was. Het verschil in salaris, dat ont staat bij de overgang van eigen cao naar de supermarkt-rege ling. wordt echter gecompen seerd door middel van een per soonlijke toeslag. Deze krijgen de medewerkers maandelijks uitgekeerd, zodat ze er volgens Rijzinga in salaris niet op ach teruit gaan. De eerste plannen van de direc tie deden nogal wat stof opwaai en. Volgens de bonden zou over schakeling van de eigen cao naar de supermarktregeling lei den tot een verlaging van het loon met 15 procent. Het perso neel vormde enkele weken gele den speciale actiecomités tij dens een emotionele ledenver gadering van de vakbonden. De directie van het grootwinkelbe drijf acht een andere cao nood zakelijk, omdat de al jaren ver lies lijdende onderneming dan beter kan concurreren met su permarkten, Maxis is onderdeel van de Ma- kro-organisatie die op haar beurt eigendom is van SHV. Ma- xis-vestigingen staan verder in Muiden. Ede. Hoogvliet. Rijs wijk en Venlo. Het VOC-gebouw aab de Maisbaai. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het voormalige huis van de equipagemeester van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, beter bekend als het VOC-gebouw aan de Maisbaai in Middelburg, kreeg deze week bezoek van de sloper. De aanbouw aan de achterzijde van het monumentenpand uit 1616 wordt gesloopt. Volgens een woordvoerder van de nieuwe eigenaar, de Walcherse Bouw Unie, betekent dat niet dat het pand wordt opgeknapt voor een nieuwe bestemming. „We slopen de aanbouw omdat het zo'n slordig gezicht is. Op deze manier toont het beter." De WBU kocht het pand onlangs van de gemeente Middelburg. Het bouw bedrijf hoopt op redelijk korte termijn een gegadigde voor het monumentengebouw te vinden. Bij een eventuele nieuwe functie denkt de WBU aan kantoorruimte. De achterzijde van het zeventiende-eeuwse gebouw grenst aan het terrein waar de afgelopen jaren de prestigieuze nieuwbouw wijk Maisbaai is verrezen. Aan de waterrijke wijk wordt op dit moment de laatste hand gelegd. De laatste gebruiker van het VOC-gebouw was de Maisbaai-combinatie van de bouwbedrij ven WBU en Delta. De kamers stonden geruime tijd leeg. nadat Vitrite de kantoren in het VOC-gebouw sloot. In de loop der jaren doken verschillende plannen op voor het statige pand bij de Dok- brug. Maar de exploitatie van de hotel-restaurants en hostelle- rieen in het oude handelsvaarthuis bleek steeds onhaalbaar. n onze verslaggever IMMELSDIJK - „Ik vind het el vreemd dat in een tijd aarin we echt de andere kant moeten met het milieu, door Ita Nutsbedrijven de voor aarden voor toepassing van ndenergie gewoon onderuit orden gehaald. Het betekent l de ontwikkeling van wind- lergie in Zeeland héél sterk af- jemd wordt." David Mol, nuit Sommelsdijk in zuid- tst-Nederland de belangen in molenbouwer Lagerwey hartigend. kan er maar niet over uit. Jarenlang vervulde het Zeeuwse energiebedrijf PZEM landelijk een voortrek kersrol door een gunstig tarief voor windenergie te hanteren. Na de fusie tot Delta Nutsbe drijven is daar abrupt een eind aan gekomen. „Er is kennelijk een nieuwe wind gaan waaien." veronderstelt Mol. „Men heeft vóór de muziek uitgemarcheerd en nu zwemt men op een ongelooflijke manier tegen de stroom in." En uitgere kend in een periode dat de men sen langzaam vertrouwd begin nen te raken met de noodzaak m onze verslaggeefster IERIKZEE - De actie Water- heersing op Goeree-Overflak- >e van Delta Nutsbedrijven ordt in de toekomst wellicht Igebreid naar Zeeland en een ukje van West-Brabant. Del- n voert op Goeree-Overflak- e een campagne onder groot bruikers en installateurs, zui- g aan te doen met water, elpt de actie, dan wordt die tgebreid naar de rest van het lorzieningsgebied. inleiding voor de actie is vol- ns A. J. van de Sande, hoofd leling in- en externe commu- catie bij Deltan, in de eerste aats de zorg om het milieu. Het ig steeds stijgende waterge- uik leidt tot verdroging van ituur en landschap, en het is ons aller belang' dat dat ordt tegengegaan, at in eerste instantie is geko- n voor Goeree-Overflakke, imt doordat Deltan op het üdhollandse eiland aan de ens zit van de productie- en stributiecapaciteit. Als het itergebruik minder hard oeit - Deltan streeft naar een abilisatie van het gebruik - n zijn geen dure investeringen idig om de watervoorziening te ijven garanderen, stallateurs is gevraagd te mel- in wat zij aan waterbesparen- apparatuur in huis hebben. Hebben ze die, dan krijgen ze een raambiljet waarin de zuinige apparaten worden aangeprezen. Onder grootgebruikers als cam pings zijn 'heel wat' stickers en posters verspreid met de oproep het rustig aan te doen met het watergebruik. De actie is slechts zijdelings ge richt op huishoudens. Vorige maand heeft de Waterspaarbus van de Nederlandse waterlei dingbedrijven in Middelharnis gestaan. Daar kon de kleine ge bruiker kennismaken met spaardouchekoppen en met toi letten met regelbare doorspoe ling, waarvoor overigens vol gens Van de Sande voor een paar tientjes ook een spoelknop te krijgen is. Deltan overweegt voor de huishoudens een kleine publiciteitscampagne op te zet ten. Het is nog niet bekend hoelang de actie precies gaat duren. Van de Sande verwacht dat Deltan zeker enige maanden zal door gaan, omdat effect alleen over een langere periode kan worden gemeten. Als het watergebruik daadwerkelijk is verminderd, dan wordt de actie voortgezet in Zeeland en een stukje van West- Brabant, De gebruikers moeten het tot die tijd stellen met de in formatie in het blad Energie en water. Van de Sande: „En ze kunnen altijd op de kantoren te recht voor advies." sche zaken 10 cent). Protesten hebben niet geholpen; slechts een enkele gemeente toonde bij val. De politiek deed er het zwij gen toe. De windmolenbouwers en -exploitanten vinden 20 cent redelijk. Een landelijke arbitra gecommissie is een (bindende) uitspraak gevraagd. Best kans dat Delta Nutsbedrijven alsnog door de bocht moet. hoopt Da vid Mol. Hij stelt dat Nederland 'ontzet tend achteraan hobbelt' op het gebied van windenergie. Dat komt vooral door de te lage te rugleververgoeding. waardoor het voor particulieren onbetaal baar is een windmolen te plaat sen. In een toenemend aantal landen is de hoogte van de ver goeding bij wet geregeld, in Ne derland niet. Mol: „We zijn af hankelijk van de welwillendheid van het energiebedrijf. Hier heb ben we te maken met een kruide niersmentaliteit. In bijvoor beeld Duitsland is dat heel an ders. Daar zegt men: het gaat slecht met het milieu, het moet anders. In Nederland zwabberen we maar wat rond." Lagerwey maakt molens met een klein vermogen, gericht op gebruik door particulieren (met name boeren) en windcorpora- ties. Voor Delta Nutsbedrijven zijn molens beneden 250 kilo- Watt niet interessant: er wordt ook geen aanlegsubsidie voor kleine windturbines gegeven Dat maakt het extra moeilijk om molens van de grond te krij gen. zegt David Mol Hij merkt fijntjes op dat de rol van het Zeeuwse nutsbedrijf, vraagte kens oproept, „Ze zijn zelf bezig met de exploitatie van windmo lens. Ze bepalen ook de voor waarden voor anderen die ermee bezig zijn. Daar komt die oude monopoliepositie weer om de hoek kijken." De stelling van Delta Nutsbe drijven dat (klein (verbruikers niet mogen opdraaien voor de tekorten op windenergie, weer legt Mol. „Men krijgt er schone energie voor terug. En men moet accepteren dat zoiets, zeker in de ontwikkelingsjaren, geld kost. Als particulieren geen windmolens oprichten, dan zal Delta Nutsbedrijven het doen. Dan zijn het dezelfde kleinver bruikers die daaraan meebeta len. Ik heb zo mijn twrijfels over de inhoudelijke juistheid van de argumenten die Delta Nutsbe drijven in deze gebruikt." om duurzame energiebronnen - wind, zon, water - toe te passen, constateert David Mol. Hij wijst erop dat andere energiebedrij ven, mede in het kader van het milieu-actieplan van de energie -distributiesector, juist hun te rugleververgoeding voor wind energie verhogen. Zo gaat de energiemaatschappij voor Gel derland en Flevoland. PGEM, naar 15 cent per kilowattuur. Delta Nutsbedrijven - gesteund L door het provinciaal bestuur - stapt af van de 14 cent per kilo- Wattuur en wil in het vervolg niet verder gaan dan 11 of 10 cent (welk bedrag precies is on duidelijk, het nutsbedrijf noemt tegen Lagerwey 11 cent en tegen de statencommissie economi- In het Walcherse Buttinge staat eén van de acht kleine particuliere windmolens die momenteel in Zeeland in bedrijf zijn. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 23