VNBO wil goedkoop buskaartje berco Kinderzorg koopt pand voor pupillen Granaat Dubbelfestival Ovezande in gesplitste vorm verder PZC modeshow I ogelbeschermers killen einde aan acht in wetlands Provincie eens met stort vuile bagger in Oosterschelde provincie 17 WN positief over voorstel lager tarief daluren voor senioren vrijdag attcn met ichtbuks leschoten lof )omburg lezers schrijven DONDERDAG 9 APRIL 1992 onze verslaggever INKENSZAND - De Algeme- Nederlands Bond van Oude- (ANBO) in Zeeland wil dat ioren in de daluren voor een educeerd tarief met de bus nen reizen. De bond heeft voorstel voorgelegd aan de maatschappij Zuid-West- lerland (ZWN), die positief gereageerd. Omdat de S niet op eigen houtje mag lissen over tariefsverlagin- is het plan doorgesluisd rhet ministerie van verkeer waterstaat. goedkoper busvervoer voor eren kwam ter tafel tijdens gewestelijke ANBO-verga- ing in Heinkenszand. Het be ur denkt aan de invoering een jaarkaart voor vijftig- ssers. „Ouderen zouden ekeuringen -ior niet dragen an autogordel 1ST - De politie van Hulst ft woendag 29 automobilis- bekeurd omdat zij de auto del niet om hadden. politie controleerde tussen 10 en 15.00 uur op de AbsdaaL eg in Hulst honderd vijftig omobilisten. dan", lichtte voorzitter J. van Wezel toe, „bijvoorbeeld voor vijftig gulden zo'n kaart kunnen aanschaffen en daarmee het hele jaar rond in de daluren vrij mo gen reizen met de bus.1' Het voorstel is bedoeld om de dalen de koopkracht van ouderen te compenseren. De ANBO heeft recent ook protest aangetekend tegen de aangekondigde tariefs verhogingen voor kabeltelevi sie. Samenwerking De Zeeuwse ouderenbonden moeten samen een vuist maken om de belangen van senioren - veilig te stellen. Hoewel de maatschappij vergrijst, lukt het ouderen onvoldoende de macht van het getal te laten gelden. Voorzitter Van Wezel pleit dan ook voor een hechtere samen werking van algemene, protes tants-christelijke en katholieke ouderenbonden. „Als we ons blijven versplinteren, staan we relatief zwak. Het is noodzake lijk overkoepelend te werken." Van Wezel vindt dat overheden nog teveel het beleid maken vóór. en niet mèt ouderen. En aan de inspraak schort het nog. omdat senioren in zijn ogen te weinig georganiseerd zijn. „Mi nister d'Ancona zegt wel dat ou deren een groeiende macht vor men. die invloed kan uitoefenen, maar feit is dat we nog steeds on voldoende gebruik maken van ,die macht. Daarom is het van be- (Advertentie) Een greep uit de kollektie in 2 korte modeshows om half 11 en half 3 en 's morgens bieden wij u graag een kopje koffie aan en iets lekkers, tot ziens. Lange Vorststraat 76, Goes t onze agse redactrice N HAAG - De Vogelbescher- ng en de Vereniging tot Be id van Natuurmonumenten len dat de jacht in de wet- ids (natte natuurgebieden) onmiddellijke ingang rdt gestopt. Dit hebben beide NT JANSTEEN - De politie i Hulst heeft van bewoners de Hemelstraat in Sint Jan- en de melding gekregen dat afgelopen dagen met een ïhtbuks op katten is gescho- i. erdoor moesten al vier getrof- katten door een dierenarts irden behandeld. De dieren- smoest de kogeltjes operatief ■wijderen bij de katten. 'van pagina 13 ut. Dat hij interesse heeft, int aan dat hij toekomstmo- lijkheden ziet voor Hof Dom- e Parel ens Van Asseldonk voldoen bungalowpark Hof Dom- r§ en de gelijknamige cam- 'g aan de verwachtingen. Al- n het kuur- en recreatiebad Parel blijft achter. Hoewel de D-directeur het bod van Col- niet kent. liet hij blijken dat de hoogte van de gemeente- e garantstelling moet be leren. wil Domburg interesse 'en Elk miljoen onder de zes- miljoen gulden kost de ge- ente structureel honderddui- 'd gulden op de begroting aan "e en afschrijving. ..Stel dat gemeente 20 a 25 miljoen gul- imoet laten vallen, dan moet aarlijks 2 a 2.5 miljoen gulden te vinden. Hoe hoger het 1. des te beter voor de ge ënte. Coltof komt heus niet t een zak geld naar de ge ënte om ons te redden. Hij is goed zakenman, hij ruikt lang tot een Zeeuws samenwer kingsverband te komen." Strijd punten zijn er genoeg, bijvoor beeld de inkomenspositie van ouderen en preventieve gezond heidszorg. Uit de zaal kwam de reactie dat de voorgestane sa menwerking niet zo eenvoudig valt te verwezenlijken: „De res pons van de collegabonden is tot nu toe vrij gering. Ik ben daar over niet erg optimistisch." Van Wezel zei dat binnen zo'n koepel organisatie elk van de aangeslo ten bonden zijn identiteit kan behouden. organisaties woensdag in Den Haag meegedeeld. Eerder op die dag hadden zij een aantal actie punten aangeboden aan verant woordelijk staatssecretaris Ga- bor (natuurbeheer). Uit onderzoeken van de Vogel bescherming blijkt dat watervo gels veel overlast ondervinden van de jacht in de wetlands. Hun leef- en broedgedrag wordt ver stoord. Door de jacht komt het vaak voor dat de vogels hele maal niet meer terugkeren in het wetland. Uit het onderzoek blijkt dat andere soorten van verstoring lang niet zoveel con sequenties hebben voor de wa tervogels. In Zeeland zijn er in ternationaal erkende wetlands te vinden in de Voordelta. Gre- velingen. Oosterschelde, Mar- kiezaat, Veerse Meer i Middel platen en Goudplaat), Wester- schelde, Saeftinghe en Zwin. Volgens de Vogelbescherming en Natuurmonumenten kan al leen jacht worden toegestaan in de wetlands als er grote schade dreigt, aan de landbouw of als de flora of fauna beschermd dient te worden. Watervogels leven in grote groe pen. Al door een enkel schot wordt een hele groep verjaagd en is de rust verdwenen. Het ge bied is voor langere tijd onbruik baar voor de vogels. Ook de jachthutten zijn volgens de na tuurbeschermers een gevaar voor de rust in de wetlands. De actiepunten die de Vogelbe scherming en Natuurmonumen ten aan de staatssecretaris heb ben aangeboden zijn: - in het nieuwe jachtbeleid en in de Flora en Faunawet dient ge regeld te worden dat er geen jacht in de wetlands plaats vindt. tenzij dat nodig is om schade binnen het gebied te voorkomen: - het gebruik van vaartuigen en schiethutten bij het jagen, even als de jacht vanaf kleine of kunstmatige eilanden, moet worden verboden: - de bestaande regeling die voor ziet in de mogelijkheid van een jachtveld van 1 hectare op water dient te vervallen. Voor de Dienst der Domeinen van het ministerie van financiën hadden de organisaties het ver zoek in petto om de verhuur van wetlands voor de jacht stop te zetten. Dat verzoek wordt ook aan Staatsbosbeheer gedaan. Ook particuliere terreinbeheer ders. water- en recreatieschap pen. provincies en gemeenten wordt door de Vogelbescher ming verzocht geen jacht meer toe te staan op de door hen be heerde wetlands. Het pand aan de Abeelseweg dat Kinderzorg heeft aangekocht als onderkomen voor een groep pupillen. foto Ruben Oreel van onze versl MIDDELBURG - De bewoners van de Granaat aan de Granaat plaats in Middelburg gaan binnenkort verhuizen. De Vereeni- ging Kinderzorg te Middelburg heeft er sinds woensdag 1 april een pand bij. Het gaat om een gebouw aan de Abeelseweg in Middelburg, waarin een loodgietersbedrijf was gehuisvest. Zes 'pupillen' - in de leeftijdscategorie achttien jaar en ouder - zul len half april of begin mei samen met hun begeleiders het pand betrekken. Het gaat om jongeren (zowel jongens als meisjes) die begeleiding nodig hebben. Zij zijn niet in staat zelfstandig door het leven te gaan. De jongeren verblijven daarom in het internaat tot duide lijk is dat ze een bepaalde mate van zelfstandigheid aankunnen. Ze wonen meestal voor een lange periode in zo'n instelling. Het zestal verblijft momenteel nog op de Granaat, een internaat voor moeilijk lerende kinderen, aan de Granaatplaats in Middel burg. „Wij vinden de gebouwen minder geschikt voor de doel groep die er nu in leeft. Ze zitten daar ingeklemd in de woon buurt. Bovendien is het erg gehorig", legt de directeur van de Vereeniging Kinderzorg. C. Voordouw, uit. Volgens Voordouw is Kinderzorg aan het overwegen of in de Gra naat een nieuwe doelgroep komt. Maar aangezien dat nog niet rond is, kan de directeur daar nog niets over zeggen. Een optreden van de British Events Theatre trok in 1989 veel publiek tijdens het straatfestival vanOvezande. foto Willem Mieras In 1993 apart blues- en straatfestival van onze verslaggeefster OVEZANDE - Het was vijf jaar lang een vast agenda punt. Tweede weekend in sep tember: gecombineerd blues- en straatfestival in Ovezande. Bekende acts als de Amazing Stroopwafels, Albatross en The Pontiax deden Zuid-Be veland aan. Jongerencentrum De Klomp te Ovezande heeft dit jaar gekozen voor een an dere opzet. Geen groot dub- belevenement meer, maar twee aparte festivals in afge slankte vorm. Het eerste bluesfestival nieuwe stijl staat gepland voor december. Een afzonderlijk straatfesti val komt pas in 1993. Het gecombineerde evene ment is ten onder gegaan aan het eigen succes De vrijwilli gers van De Klomp te Ovezan de konden het niet meer bol werken. „We begonnen heel klein, maar het is ons gewoon boven het hoofd gegroeid. De hele organisatie kost teveel tijd voor een handjevol vrijwil ligers. Daardoor komen an dere activiteiten van het jon gerencentrum in de verdruk king." meent De Klomp-be stuurslid Ad Boonman. Financiën Ook financiële problemen speelden een rol. „Vorig jaar stonden we dik in de rode cij fers. Het aantal bezoekers viel enorm tegen." Een krachtige geldbron van buitenaf aanbo ren bleek onmogelijk. „Zowel de provincie als de gemeente Borsele moeten bezuinigen. Sponsors staan bovendien niet te trappelen om een grote bijdrage te leveren, ze worden al van zoveel kanten bena derd. Er komt een keer een ein de aan." De historie van het straatfesti val begint al in 1985 Het aan tal bezoekers schommelde toen rond de vijftienhonderd. In 1987 werd het festival voor het eerst, gekoppeld aan een bluesfestival. Het aantal be langstellenden groeide. In 1990 werd een recordhoogte van 10.6 duizend bezoekers be reikt, Vorig jaar was de op komst stukken minder. „Dat kwam door het slechte weer. de regen plenste met bakken uit de hemel." De Stenge Als alternatief voor het twee daagse evenement biedt het jongerencentrum nu een apart bluesfestival. Als lokatie dient De Stenge te Heinkenszand. „Voorheen bouwden we altijd een enorme tent op in Ovezan de, daar zijn we vanaf gestapt. Als je iets in een zaal houdt, ben je tenminste niet afhanke lijk van de weersomstandighe den." Boonman noemt de planning van het evenement gunstig. „In die periode hoe ven we niet op te boksen tegen andere culturele evenementen in de provincie." Een afzonderlijk straatfestival op de oude stek in Ovezande zit nog in de pen. Over de opzet is al wel nagedacht „Eén ding is in ieder geval zeker, de bra derie verdwijnt. Dat brengt zo veel gezeur en gezanik met zich mee Het evenement zal in afgeslankte vorm pas in juli 1993 worden gehouden. „We slaan gewoon een jaar over. Het is tekort dag om alles nu nog rond te breien." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur keurt het storten van (licht) verontreinig de bagger in de Oosterschelde goed. Die activiteit wordt niet strijdig geacht met de aanwij zing van de zeearm tot be schermd natuurmonument. Het gaat de komende vijf jaar om zo'n 300.000 kubieke meter bag gerspecie. die in en nabij ha vens door onderhoudswerk zaamheden vrijkomt en vervol gens moet worden opgeruimd. Gedeputeerde staten zijn niet van plan zich in te zetten voor het weren van de vervuilde bag ger uit de Oosterschelde. Een verzoek van het statenlid J. J van Ginkel (RPF GPV) om de baggerstort te voorkomen, legt het dagelijks provinciebestuur naast zich neer Afgezien van het feit dat rijkswaterstaat verant woordelijk is voor de berging van baggerspecie, vinden gede puteerde staten dat het storten van vervuilde slib 'niet over de gehele linie wezensvreemd is met het water van de Ooster schelde'. Het college weet zich gesteund door de Stuurgroep Oosterschelde (rijk, provincie, gemeenten en waterschappen), die evenmin bezwaren heeft Aan het storten van vervuilde slib in het natuurgebied Ooster schelde moeten wel enkele voor waarden worden verbonden. De specie dient in diepe putten te worden gedeponeerd. Die diepe putten zouden geen noemens waardige ecologische functie hebben Er moeten maatregelen worden genomen (wijze van stor ten. afdekken putten) om ver spreiding van de vervuiling te gen te gaan Dat er geen grote gevaren te duchten zijn, zou blij ken uit onderzoek van het water loopkundig laboratorium en de dienst getijdewateren van Rijks waterstaat. In schriftelijke vragen aan het dagelijks provinciebestuur stel de Van Ginkel dat het storten van de vuile bagger in strijd is met het beleid dat zowel Rijk, provincie als Stuurgroep Oos terschelde beweren voor te staan met de Oosterschelde. Ge deputeerde staten zijn het daar niet mee eens. Wel wordt erkend dat het vreemd aandoet dat in het kader van de Natuurbe schermingswet voor particulie ren allerlei beperkende maatre gelen in de Oosterschelde gel den. terwijl de overheid vervuild slib van de ene naar de andere plaats in de zeearm transpor teert. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 1 1 1 1 i 1 1 i 1 1 1 1 1 Veilige fietsroutes Met grote belangstelling heb ik uit de PZC van 7-4-'92 mogen vernemen dat Walcheren proef gebied wordt voor veiligere fiets routes. In principe een heel goed plan. Toch wil ik er wat aantekenin gen bij maken. Het plan om veili gere fietsroutes te bedenken hoeft niets te kosten! Als alle ge meentebesturen op Walcheren besluiten om aan de 'juni-amb- tenaren-fietsmaand' deel te ne men, kan de aanzet en het onder zoek om een nieuwe bewegwijze ring te bewerkstelligen, alsmede de verkeersveiligheidssituatie te verbeteren, zonder financiële ondersteuning van derden wor den uitgevoerd. De plaatselijke overheden, ge meentebesturen, hebben reeds een groot potentieel aan gege vens in de gemeentehuizen lig gen, zodat slechts aanbevelin gen van de eigen gemeenteamb tenaren, die ter plekke goed op de hoogte zijn. doordat het hier gaat om eigen woon- en werkge bied. voldoende zijn, om door middel van een te maken eva luatie na de 'juni-ambtenaren- fietsmaand'. verkeersknelpun ten en een betere bewegwijze ring aan te geven en te realise ren. Jan Midavaine Hogeweg 112, Burgh-Haamstede Catering De keuken van het ziekenhuis in Zierikzee (PZC 1-4) wordt geslo ten en het eten komt voortaan vanuit het Oosterscheldezieken- huis te Goes. Een toelichting: 10.45 aanvang portioneren - 11.00 uur vertrek uit Goes in wa gens met temperatuurbewa- king. 11.45 uur aankomst in Zie rikzee (als er geen bruggen open zijn) waar de maaltijden in 15 mi nuten worden rondgedeeld. De maaltijd moet dus minimaal 1 1/4 uur worden warm gehóu den bij een temperatuur van 70 C*. Een aantal gerechten (gefri tuurde, gepaneerde en gebak ken aardappelen, een biefstukje) kun je niet geven, ook al doe je als instellingskok nog zo je best. er is geen eer aan te behalen. Het systeem deugt niet en de berei- der wordt er op aangekeken. Fi nancieel zijn er misschien voor delen. Kom eens met een kos- tenvergelijking. het gaat waar schijnlijk om een fractie van de i totale begroting. Je levert zoveel keuze en kwaliteit in. Voor de consument en voor ons is dit een negatieve ontwikkeling die de stap naar totale catering steeds kleiner maakt. Zo graven wij ons eigen graf. Ik adviseer de men sen die met deze plannen rondlo pen eerst zelf een week hun maaltijd 1 1'4 uur warm te hou den in een oven van 70 C. Na de ze test zullen ze niet met deze voorstellen komen. Aan sociaal personeelsbeleid wordt niet gedacht. Ook ondoordacht is dat ze niet weten waar en wat het personeel moet eten. De sneer richting Cornelia Stichting was overi gens niet elegant, want daar wordt voor een goede maaltijd gezorgd. Ik hoop dat de gebrui kers hun kritiek uiten, want wie zwijgt stemt toe. A. v. Eetcelen, Andriessenstraat 3, Ovezande Profavontuur II Graag wil ik ingaan op het ver slag van de V.C Zeeland dat werd geschreven door de sport verslaggever Joop van den Berg van 30-3-1992 j.l. Als bestuurslid en sponsorzaken van de V.V. Se- rooskerke heb ik toch een paar opmerkingen. De verslaggever schreef dat in plaatsen als Middelburg. Veere, Goes en Serooskerke men zit te wachten op het aflopen van het profavontuur bij de VC Zeeland, zodat er op de transfermarkt meer koopwaar ter beschikking zou komen. Ik kan mij niet voorstellen dat- verenigingen. zoals eerder ge noemd, daar op zitten te wach ten. zeker niet bij Serooskerke. Het is jammer dat zo'n ervaren journalist zulke dingen schrijft. Ik heb geen problemen met ver slaggevers die kritisch schrij ven, maar men verwacht van een ervaren verslaggever als Joop van den Berg dat hij zulke verha len beter niet kan publiceren. Hans Eckhardt Pelgrimstraat 39 Vrouwenpolder Giftige stukjes PZC-sportredacteur Joop v. d. Berg schept er waarschijnlijk ge noegen in om. met zijn in azijn gedoopte pen. de vcv Zeeland kapot te schrijven. Misschien kan hij zijn pen eens gebruiken om 100.- over te maken om de vcv Zeeland te redden Daar hebben we meer aan dan aan de giftige stukjes in de PZC. Koos Verspoor Westerscheldestr. 22, Oost-Souburg Alcoholbus Hierbij wil ik reageren op het ar tikel in de P.Z.C. van 25 maart j.l. 'Alcoholbus voor restaurantgas- ten is een uniek project'. In het kader van 25% verkeers slachtoffers heeft de West Zeeuws-Vlaamse werkgroep een uniek project opgezet. Na een etentje plus drankje kunnen de gasten voor 5,- tot ver in de om trek thuisgebracht worden. Wat. een teleurstelling voor de ouderen en gehandicapten,die met van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Zeeuwsch-Vlaanderen is het grootste vergrïjzingsgebied van Nederland! We lezen in de krant, berichten als: Treintaxi, een succes. Zo- merbus experiment wordt voortgezet en denken: Wanneer zijn wij aan de beurt? En nu dan - niet te geloven - een experiment, een alcoholbus, die moet volgens deskundigen de verkeersslachtoffers terug drin gen. Het gaat toch steeds over mensen, die nog mobiel zijn, kunnen gaan en staan, waar zij willen. Wij als ouderen hebben ons steentje bijgedragen aan de op bouw van Nederland. Nu zijn we niet meer interessant, niets aan te verdienen. Basta! C. van Oorschot-Weber Hoogstraat 20 Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 17