ZEEUWSE COURANT Kok: dit jaar lagere lasten ch Treinen rijden vandaag weer ;1vrijwel volgens dienstregeling Onderwijs dreigt met harde actie stofzuiger zakken 3 halen 2 betalen I MET BUXUSVOGEL. iizyo kleintjes Palestij nen feesten voor leider Arafat PvdA bepleit extra korting op defensie P Vice-premier botst met Lubbers over hoogte financieringstekort FSV niet unaniem akkoord Zonnig en zacht Droog, zonnig en zacht. In de ochtend lokaal nevelig. Middagtemperatnur rond 14 graden, de komende nacht rond de 4 graden. 35e jaargang no. 85 londerdag 9 april 1992 E Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen J Noodtoestand in Bosnië uitgeroepen van onze correspondente BUDAPEST - De presi dentiele raad van Bos- nië-Hercegovina heeft gisteravond de noodtoe stand uitgeroepen nadat de spanning in de vroe gere Joegoslavische re publiek verder was toe genomen. Het presi dium heeft tegelijker tijd het parlement bui ten werking gesteld en het bevel over de terri toriale strijdkrachten overgenomen, dat tot nu toe in handen van het Joegoslavische leger was. In West-Hercegovina, een voornamelijk door Kroaten bewoonde re gio. is inmiddels sprake van een openlijke oorlog tussen het Joegoslavi sche leger en Kroatische gardisten, die voor een deel afkomstig zijn uit de republiek Kroatië. De hoofdstad Sarajevo leek gisteravond op een spookstad, waar alleen pantserwagens op straat waren. De bewoners waren in angstige afwachting van een ultimatum dat de Servische Democrati sche Partij (SDS) de Bos nische autoriteiten heeft gesteld. Het gaat om de vrijlating van de vier sluipschutters die maan dag in het Holiday Inn Hotel zijn gearresteerd, nadat ze op vredesde- monstranten hadden ge schoten. Gisteren wer den hun namen door het ministerie van binnen landse zaken vrijgege ven. DEN HAAG (GPD) - Vice-pre mier en minister van Financiën Kok wil nog dit jaar komen met een lastenverlichting van 250 tot 500 miljoen gulden. De PvdA -bewindsman vindt dat nodig om te voorkomen dat de lasten druk hoger uitkomt dan 53,6 procent: het in het regeerak koord opgenomen maximum. Kok heeft dit gisteren in de Ka mer gezegd. Berekeningen van Financien geven aan dat de las tendruk tussen 53,65 en 53.7 pro cent uitkomt. Eind mei wil Kok het kabinet voorstellen voor de lastenverlichting doen. Indien mogelijk wil de bewinds man voor 1993 in het vizier ko mende lastenverlichtingen al na 1 juli van dit jaar laten ingaan, zo gaf hij te kennen. Hoe de lasten verlichting er uit moet gaan zien zei Kok niet, al sprak hij wel over belastingen en/of sociale pre mies. In de Kamer haalde Kok kei hard uit naar voorstellen van premier Lubbers. Deze heeft zijn collega's in het kabinet het idee voorgelegd om het financie ringstekort van het rijk volgend jaar niet volgens plan naar 3,75 procent terug te brengen. Het te kort zou op 4,25 procent mogen uitkomen. Omgerekend een ver schil van 2.5 miljard gulden. De 2.5 miljard wil Lubbers beste den aan lastenverlichting in 1993. Op die manier wil hij de in flatie terugdringen, looneisen af remmen en werkgelegenheid sti muleren. Volgens de premier is zijn voorstel haalbaar omdat het financieringstekort in 1994 toch volgens plan op 3.25 procent uit komt. ek-aan-nekrace ussen Labour en onservatieven ÖNDEN (AP) - De regerende onservatieven zijn volgens de latste opiniepeilingen voor de andaag te houden Britse parle- nentsverkiezingen ingelopen x de rivaliserende Labourpar- 2 I jl^ )e „peiling der peilingen" van om le BBC wees uit dat Labour 39 irocent van de stemmen zou ha- en, de Conservatieven 38 pro- s n :ent, deLiberaal Democraten 19 irocent en de overige partijen 4 irocent. Dat zou betekenen dat ee](, ;een van de partijen een absolu- meerderheid haalt in het par ient. it voorlaatste overzicht van de 1BC gaf Neil Kinnocks Labour •ui'Jrog een voorsprong van twee o; procent op de Conservatieven. zie ook pagina 4 Met portretten van onderwijsminister Bitzen over hun gezicht gingen kaderleden van de onderwijsbonden gisteren naar een gezamenlijke bijeenkomst in Den Bosch. foto Koen Suyk/ANP DEN BOSCH (ANP) - Indien het kabinet deze week, naar het oordeel van de onderwijsvakbonden, onvoldoende tegemoet komt aan een 700 miljoen gulden kostend pakket van eisen om het salaris en de arbeidsomstandigheden van leerkrachten te verbeteren, dan komen er landelijk, nog voor het einde van het schooljaar, harde acties. Komt het kabinet in beperkte mate tegemoet dan wordt vooralsnog op regionale schaal actie ge voerd. Dat stelde woordvoerster G. Spijkerman, namens de vier onder wijsbonden KOV, ABOP. NGL en PCO, woensdag in Den Bosch, na afloop van een gezamenlijk vakbondsberaad. Aan het beraad ging een manifestatie van kaderleden van de vier bonden vooraf. Daarbij was ook minister Ritzen van onderwijs aanwezig. Volgens de minister voeren de leerkrachten, met een gemiddelde salarisachterstand van 10 procent ten opzichte van ambtenaren, een gerechtvaardigde strijd. „Maar tien jaar kaalslag maken we in tien maanden niet ongedaan." Aan de demonstratie, aangekleed met veel buttons, petjes, en stickers, namen naar schatting 600 onderwijsgevenden deel. On der hen circa 200 ontevreden leerkrachten, verenigd in de groepe ringen 'Na-hossers' en 'Actie 92', die de opstelling van de vakbon den tot dusverre te mager vinden. Een oproep tot onmiddellijke actie door deze demonstranten, werd door de rest van de zaal niet gehonoreerd. De bonden eisen van het kabinet dat de aanvangssalarissen worden verhoogd, een speciale salariskorting uit 1982 wordt afgeschaft, vervangers volledig worden uitbetaald (is nu 90 procent), het maximumsala ris eerder wordt bereikt en het salaris van ondersteunend perso neel wordt verbeterd. Kok keerde zich fel tegen de plannen-Lubbers. „Voor mij moeten zowel de hoogte van las tendruk als de vermindering van het financieringstekort met een half procent per jaar ijzeren randvoorwaarden blijven voor de uitvoering van datgene waar toe wij ons bij het regeerakkoord hebben verplicht in deze coali tie". zei hij. Kok onderstreepte, dat zijn woorden zowel op 1992 als 1993 sloegen. Verder merkte hij op „wat minder lichtvaardig" te denken over de stelling 'komt tijd. komt raad' dan anderen. Het verschuiven van problemen noemde hij verder „geen oplos sing". Koks lijn wordt gesteund door de PvdA-fractie in de Twee de Kamer en 'vooralsnog' ook door coalitiegenoot CDA. Lubbers heeft zijn idee gelan ceerd in het kader van de discus sie in het kabinet over de Kader brief: een stuk waain Kok de hoofdlijnen voor de begroting 1993 schetst. Vrijdag praat het kabinet verder over die brief, pagina 3: brandstofbelastïng Hulp ouderen met eigen huis HENGELO (ANP) - De gemeen te Hengelo laat nagaan hoe ouderen met een eigen huis over geld kunnen beschikken voor met name het betalen van on derhoudswerk. Met het oog op de toenemende vergrijzing wordt het initiatief van Hen gelo ondersteund door de lande lijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV). De Verenigde Staten en Enge land kennen al regelingen voor ouderen om vermogen dat in de eigen woning zit te gelde te ma ken. Gorbatsjov ondervraagd MOSKOU (AP) - Russische openbare aanklagers hebben voormalig Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov woensdag twee uur lang ondervraagd over de financien van de voor malige communistische partij. De partij waarover Gorbatsjov de laatste zes jaar leider was wordt ervan beschuldigd vlak voor en tijdens de mislukte putsch van augustus miljarden guldens naar geheime bankre keningen en zusterpartijen in het buitenland te hebben ge sluisd. Persoonlijk wordt Gor batsjov niet van strafbare feiten verdacht; het Openbaar Minis terie verzamelt alleen informa tie van vroegere kopstukken van de partij om eventueel later tot vervolging over te gaan. 'wee bonden akkoord met NS, FNV verlaat overleg RECHT (GPD) - De treinen rijden vandaag naar verwach ting weer volgens het spoor wegboekje. Na een chaotische staking van drie dagen gaan de vakbonden en de Nederlandse Spoorwegen ervan uit dat de treinenloop, op enkele opstart problemen hier en daar na, van morgen normaal van start gaat. De NS kunnen echter niet ga randeren dat iedere reiziger in het materieel zit dat hij of zij ge iend is. Ook kan de samenstel ling van de treinen afwijken 'Tan wat normaal is. fgelopen nacht moest het NS- ■rsoneel stevig aanpakken om zorgen dat de dienstregeling hervat kon worden. Door de wil de actie van gisteren stonden veel treinen op de verkeerde plaats. Ook was op sommige plaatsen roest op de rails ont staan. Verwijdering daarvan hoeft volgens NS niet veel tijd te kosten. Het cao-akkoord dat gistermor gen na negen uur praten werd bereikt, leidde niet tot het eind van de spoorwegacties die maandag en dinsdag werden ge houden. De Vervoersbond CNV en de spoorwegvakbond FSV bereikten wel overeenstemming met de NS-directie, de Vervoers bond FNV liep kwaad weg uit het overleg. Het onderhandelingsresultaat veroorzaakte gistermorgen wil de stakingen in vooral het noor den en oosten van het land. De acties werden in de middag over genomen door de Vervoersbond FNV. In de rest van het land kwam het treinverkeer pas na half elf langzaam op gang. In de loop van de dag reden vooral stoptreinen, zij het met forse ver tragingen. Het treinverkeer in het noorden en oosten lag tot af gelopen nacht stil. Zeeland Reizigers die woensdag Zeeland per trein in of uit wilden, konden vanaf twaalf uur 's middags weer Natuurlijk. Mot do software E-Pas voor uw produktie- admimstratie Bol gratis 06-0354 UTRECHT - Na het cao-akkoord dat FSV en CNV met de NS sloten, kraakt het niet alleen tussen de vakorganisaties, maar ook in de bonden zelf. FSV-bestuurder F. Peeters is gisteren tot het inzicht gekomen dat hij het principe-ak koord zaterdag met een negatief advies aan de leden van de regio Zuidwest moet voorleggen. Op het hoofdkantoor van de Federatieve Spoorweg Vakver eniging in Utrecht slooft men zich juist uit om uit te leggen waarom FSV en CNV in alle vroegte wel met de NS tot een akkoord kwamen en de FNV niet. Peeters zegt echter dat hij gistermorgen zijn mensen er al „met pijn en moeite" toe heeft kunnen zetten weer aan het werk te gaan. Volgens hem moest dat ook wel. omdat een ultimatum aan de NS afliep en er inmiddels een principe-ak koord was. „Maar waar het om draait, is flexibeler werken. Wat dat betreft, ben ik het niet met het akkoord eens. En ik heb vierentwintig uur per dag onder de mensen gebivak keerd". rekenen op de normale dienstre geling - behoudens wat vertra gingen. Er waren nog geen door gaande treinen, maar met over stappen op enkele stations was, volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen in Vlissingen. in principe het hele land weer te bereizen. Gister avond was het treinverkeer van af Vlissingen weer normaal. Volgens de woordvoerder bleef het reizigersaanbod op het Vlis- singse station zeer beperkt. Woensdagmiddag werden zo'n vijftig kaartjes verkocht aan de loketten. Veel daarvan werden voor vandaag aangeschaft. Overigens is de actiebereidheid slot zie pagina 3 kolom 6 COSlllO MORGENAVOND COTTON CLUB met DEZZ en Champagne Charlie VRIJDAG 24 april Trammps en Bluesetle Voorverkoop 12,50 Vreugde in Oost-Jeruzalem nadat bekend werd dat Arafat in leven was. foto AP NICOSIA (AFP/RTR/DPA) - Opgelucht en verheugd hebben Palestijnen woensdag in de door Israël bezette gebieden, Li banon, Jordanië en Tunis gereageerd op het nieuws dat PLO -leider Yasir Arafat nog in leven is. Arafats vliegtuig moest dinsdagavond een noodlanding maken in de Libische woes tijn en gedurende dertien uur bestond onzekerheid over zijn lot en werd voor zijn leven gevreesd. De vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie in Cairo. Said Kam al. verklaarde dat Arafat een aantal kneuzingen aan de noodlanding heeft overgehouden, maar dat hij gezond is". Volgens de Libische radio en Palestijnse bronnen zijn bij het ongeluk drie mensen om het leven geko men. Na een grootscheepse zoekactie werd de PLO-leider woens dagochtend levend in de Sahara aangetroffen. Een Libisch vliegtuig bracht hem daarna naar Tripoli. Palestijnen in vluchtelingenkampen in Zuid-Libanon, die sinds het nieuws over Arafats verdwijning aan hun radio's gekluisterd zaten, schoten uit blijdschap met machinegewe ren in de lucht toen bekend werd dat de PLO-leider weer te recht was. Ooggetuigen vertelden dat mannen met posters van Arafat in de straten dansten in de Palestijnse wijken van Tyrus en Sidon. Failliet De verschillende stichtingen van oud-EO-directeur Dorenbos zijn gisteren in Amsterdam fail liet verklaard. Het faillisse ment tverd aangevraagd door zijn oud-compagnon G. de Jong. die drie a vier ton geïn vesteerd geld terugeis- C te. Hof Domburg Projectontwikkelaar ColtoJ heeft een nog onbekend miljoe nenbod uitgebracht op het bun galowpark Hof Domburg en het kuuroord De Parel. Het gemeen tebestuur heeft het bod in be raad. Coltof wil het park uitbrei den met driehonderd bungalows of apparte- O menten. I O Xt. «V! Windenergie De belangenbehartiger van mo lenbouwer Lagerwey is onthutst over de manier waarop Delta Nutsbedrijven de tarieven voor ivindenergie onderuit haalt. Daardoor ivordt de ontwikke ling van windenergie zeer sterk afgeremd, zegt hij. en wordt het voor particulieren on betaalbaar een wind- 1 C molen te plaatsen. I w De Nooijer De gebroeders De Nooijer zijn er niet in geslaagd met Sparta de finale van het. KNVB bekertoernooi te bereiken. Feye- noord won na strafschoppen. De Zeeuwse tweelingbroers kun nen zich nu op de con tractbesprekingen O storten. wL, I DEN HAAG (GPD) - De PvdA fractie in de Tweede Kamer wil vanaf 1993 structureel één a an derhalf miljard extra bezuini gen op Defensie. Tegelijkertijd moeten de landbouwuitgaven in EG-verband worden bevro ren. De opbrengst wil de klein ste regeringspartij ten goede la ten komen aan ontwikkelings samenwerking en de hulp aan Oost-Europa. Dat blijkt uit een notitie van de PvdA-fractie die tot een 'trendbreuk' moet leiden in de 'buitenlanduitgaven'. Bij Defensie kan de onderzee dienst kan geschrapt, evenals de marineluchtvaartdienst. De luchtmobiele brigade kan goed koper, het aantal nieuw aan te schaffen transportvliegtuigen kan terug en dat geldt ook voor het aantal parate F-16-vliegtui- gen. Deze plannen gaan veel verder dan de plannen voor extra extra vermindering die PvdA-minis- ter Ter Beek vorige week aan kondigde. Ter Beek waarschuw- Kamerstuk DEN HAAG (ANP) - Studenten van het Koninklijk Conservato rium hebben een „Kamerstuk" gecomponeerd voor de opening van het nieuwe Tweede-Kamer gebouw op 28 april. De zes compositieleerlingen schreven onder leiding van Gi- lius van Bergeijk elf muziek stukken, die ook op cd zijn gezet. de toen dat de krijgsmacht wel kleiner, maar niet per definitie goedkoper zou worden. „We heb ben een primair financiële in valshoek gekozen", zei finan cieel specialist Melkert gisteren bij de presentatie van de notitie. De PvdA wil vanaf 1994 een nieuwe harde norm voor de ont wikkelingshulp die gehand haafd wordt bij „goed en slecht weer", aldus buitenlandspecia list Van Traa. De nieuwe norm wordt één procent van het bruto nationaal produkt BNPals het aan de PvdA ligt. Nu is de offi ciële norm 1,5 procent van het netto nationaal inkomen. In har de guldens wordt het budget voor de ontwikkelingshulp in de PvdA-plannen dan opgerekt met circa 400 miljoen per jaar. ONDERDELEKSHOP Vlissingen Walstraat 156 01184-17772 Nu in mooie terracotta pot: de Buxus Sempervirens. Oftewel: het altijd groene palmboompje. Bekend van Palmpasen. En van haagjes en gesnoeide figuren In fraaie paleistuinen. Met vrolijke bij steker, in de vorm van een vogeltje. lEen Buxusvogel, zeg maar.l Toch maar f 12,95! Buxus Sempervirens -i o OC met gratis Buxusvogel Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag!8april as in de (illalen met een bloemenafdeling [Zo lang de voorraad strekt I m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1