Kohl wil GOS niet in EG Vlafia in VS op sterven na dood Tegen vijven nog even 'n jaarsalnrisje PZC Heel klein ezeltje Vanaf november autolichten ook overdag aan Onder de hamer binnen- en buitenland Republieken moeten tweede economische zuil worden Meer drukte ANWB in wintersportperiode llochtonen nemen auwelijks deel aan ecreatie in ons land Huwelijk Brede coalitie moet Polen uit crisis helpen Van der Louw sluit nieuwe partij niet uit Lotto en Toto. Je speelt 't bij Spelnet. ZATERDAG 4 APRIL 1992 Jezuïeten: paradijs is niet vervelend ROME (KNA) - In het pa radijs is het niet verve lend. Zo probeert het vooraanstaande jezuïe tentijdschrift 'Civilta Cattolica' bezorgde rooms-katholieken ge rust te stellen die kenne lijk vrezen dat de 'eeu wige rust' in de hemel gelijkstaat aan 'eeuwig rustig'. Het blad schrijft dat men in de hemel niet zoals op aarde „in het zweet uwes aanschijns" hoeft te werken. „Maar dat bete kent geenszins dat het eeuwige leven een leven is van eenvoudig niets doen, van passiviteit. Omdat het om leven gaat zal ook het eeuwige leven actief zijn." Het tijdschrift houdt de jelovigen voor dat de christelijke openbaring beelden en symbolen ge bruikt om het hierna maals te karakteriseren. Maar menselijke voor stellingen zijn onvol doende om het paradijs te beschrijven, schrijft het blad. oogleraar: veel itiënten nemen edicijnen niet RECHT (ANP) - Bij onge- tr 40 procent van de patien- werkt een geneesmiddel t optimaal omdat zij het te laat of helemaal niet in nen. Een nieuwe verpak- ig, die het tijdstip van in- ïe elektronisch registreert, een oplossing zijn. stelt prof.dr. J. Urquhart. tonder hoogleraar farmaco- demiologie. vrijdag in een ugurele rede die hij uitsprak de Rijksuniversiteit Lim- gistratie van het tijdstip van lame kan patiënten helpen recte doses te nemen en laat sen zien wanneer de therapie Itdoor incorrect gebruik. Ur- lart stelt, wellicht ten over- ede, dat geneesmiddelen al- werken als zij worden inge- BONN (AP) - De republieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) moe ten geen lid worden van de EG, maar een tweede zelfstandige economische zuil in Europa gaan vormen en een brug slaan naar Azië. Dat heeft bondskan selier Helmut Kohl vrijdag in Bonn gezegd tijdens een toe spraak voor economische, poli tieke en culturele kopstukken. Polen. Tsjechoslowakije en Hon garije kunnen volgens Kohl wel associatieverdragen met de EG aangaan. Binnen Europa kun nen zo twee economische blok ken ontstaan die nauw met el kaar samenwerken, aldus Kohl. De bondskanselier wil de GOS- republieken speciale „Oostver- dragen" aanbieden, die verder gaan dan gebruikelijke samen werkingsverdragen met de EG. Hij wees er op dat de EG de eco nomische integratie binnen het GOS zelf zoveel mogelijk moet steunen. Het westen zou echter alleen financieel moeten helpen als de voormalige Sovjet-repu blieken en de Oosteuropese lan den bereid zijn hun militaire uit gaven drastisch te beperken. Kohl zei dat hij in zijn toekom stige „Ostpolitik" uit zal gaan van het geven van advies en steun aan Oosteuropese landen die hun economieën stabilise ren. De kanselier noemde de eco nomische eenwording van Eu ropa een „historische taak", die alleen door multilaterale krachtsinspanning bereikt kan worden. Geen land, maar ook niet de EG, kan die last alleen dragen, aldus Kohl. Hij wees er op dat ook dè VS, Japan en Au stralië belang hebben bij de sta bilisering van Oost-Europa, zo dat ook zij in de buidel zullen moeten tasten. Het meest onverstandige wat Westeuropese landen nu kun nen doen is lijdzaam toezien hoe PvdA-voorzitters willen betere coördinatie in top AMSTERDAM (ANP) - Het voorzittersduo van de PvdA, Rottenberg en Vreeman, heeft voorgesteld binnen de PvdA- top een nieuwe overleggroep te creëren om het optreden van partijbestuur, Tweede-Kamer fractie en bewindslieden beter op elkaar af te stemmen. Oost-Europa zich ontwikkelt, al dus Kohl, die voorstander is van betere toegang van Oosteuro pese produkten tot de Westeuro pese markt. Duitsland zoekt het voornamelijk in hulp die Oost- Europa tot zelfwerkzaamheid aanzet.'Het gezondmaken van de Oosteuropese landen kan een AMERSFOORT - Nina, Sander en Lester Broek (van links naar rechts) uit Huizen zagen gisteren bij hun bezoek aan Dierenpark Amersfoort een 38 centimeter hoog dwergezeltje, dat afgelopen woensdag is geboren. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft de afgelopen wintersportpe riode 3.800 maal hulp verleend aan Nederlanders in de Europese skigebieden. Daarmee is het aantal hulpverleningen in vergelij king met vorig jaar gestegen met 9 procent. Dit heeft de Alarmcen trale van de ANWB vrijdag bekendgemaakt. De cijfers zijn geba seerd op de periode half december 1991 tot half maart 1992. De ANWB noemt de stijging van het aantal hulpverleningen niet opmerkelijk, gezien de toename van het aantal wintersporters. Oos tenrijk voert nog steeds de lijst aan met 1.350 hulpverleningen. De stijging was echter in Frankrijk het grootst. Alleen in Italië is hierop X HAAG (ANP) - Turken en rokkanen nemen nauwelijks aan verblijfsrecreatie in Ierland. Zij zijn sterk ge- ht op het moederland en wil- daar liefst zo vaak en zo lang gelijk hun vakantie door ngen. Dit blijkt uit een on- zoek naar de oorzaken van geringe deelname van Turk en Marokkaanse allochtonen recreatie in Nederland. Dit lerzoek werd vorig jaar in iracht van de Voorlopige Ad- sraad voor de Openluchtre- atie (VAROR) uitgevoerd, oriëntatie op het land van komst geldt met name voor eerste generatie Turken en rokkanen. Volgens onder- kstèr Lizette Schoone heeft te groep wel behoefte te re- ëeren, maar van een dagje uit Nederland wordt vaak afge- nom geld opzij te kunnen leg- voor de reis naar het moe- land. tweede en derde generatie rken en Marokkanen is min- gericht op het herkomst- id Naast „traditionele" vrije- Isactiviteiten, zoals bezoek aan parken en familie, bevat het vrij etij ds-bestedingspatroon ook meer „Nederlandse" activi teiten. Zo neemt het bioscoop bezoek onder deze groep toe. Zij gaan minder frequent naar Tur kije of Marokko. In tegenstelling tot hun ouders brengen zij hun vakanties ook door in andere landen dan het moederland. Volgens het onderzoek zal de deelname van allochtonen aan verblijfsrecreatie in Nederland maar langzaam toenemen. Als zij al op vakantie zouden gaan, zouden ze dat het üefst in grote groepen doen. Onderzoekster Lizette Schoone is van mening dat er in Ne derland wel een markt is voor re- cratie die zich (onder meer) richt op Turkse en Marokkaanse al lochtonen. Het aanbod moet dan wel aan de groep worden aangepast, zij moeten zich er thuis voelen. Gezien de nu nog relatief kleine doelgroep vraagt zij zich echter af of ondernemers bereid zijn hun bedrijf aan te passen aan de wensen en voor keuren van deze groep. AMSTERDAM - Goedgehumeurd kwamen Odette Tami- niau en Ed van Thijn vrijdagmiddag aan bij stadhuis. De Amsterdamse burgemeester trad voor de derde maal in het huwelijk. foto Marcel Antonisse/ANP een uitzondering. Daar daalde het aantal hulpverleningen met 20 procent. In totaal werden 850 geblesseerde wintersporters met het vliegtuig naar Nederland gevlogen, een stijging van 20.4 procent. De meeste patiënten werden vanuit Oostenrijk naar Nederland gevlogen. De toename van het aantal vliegpatiënten was het grootst vanuit Zwit serland. Mannen hadden meer dan vrouwen te kampen met arm- en schou derletsel. Kniebandletsel daarentegen werd meer aangetroffen bij vrouwen. DEN HAAG (GPD) - Motorvoer tuigen zullen vanaf 1 november ook overdag met dimlichten aan moeten rijden. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. Te gelijkertijd wordt de maatregel ook in Belgie en Luxemburg van kracht. Volgens het kabinet kan de maatregel een belangrij ke bijdrage leveren aan het te rugdringen van het aantal ver keersongelukken. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft berekend dat verplicht licht overdag tot vijf procent minder doden en gewonden zal leiden. Vorig jaar is de maatregel al van kracht geworden in Dene marken. Aan de hand van de resultaten in de Benelux en Denemarken zal in Europees verband worden nagegaan of ook elders in Eu ropa verlichting overdag ver plicht wordt. Het is de bedoeling dat in de toekomst bij alle vluchtelingenstroom naar het westen voorkomen, zei Kohl tot zijn internationale gehoor. van onze correspondente BUDAPEST - Na weken van moeizaam onderhandelingen zijn tien van de achttien partij en in het Poolse parlement don derdagnacht in principe de vor ming van een grote coalitie overeengekomen. De breed op gezette regering moet het min derheidskabinet van premier Olszewski vervangen, dat drie maanden na zijn aantreden vol komen is vastgelopen. Hoewel de coalitie met tegenzin bij alle betrokkenen tot stand is gekomen, was de vorming vol gens de partijwoordvoerders on vermijdelijk. omdat Polen zich aan de rand van een catastrofe bevindt In de nieuwe regering zullen, naast de huidige centrum rechtse regeringscoalitie en de VToegere Bierpartij inu het Pool se Progam voor de Economie), ook de Democratische Unie van oud-premier Mazowiecki en de Liberaal-Democratische Unie van oud-premier Bielecki deel nemen. Hun deelname is onvermijdelijk om het kabinet een meerderheid te geven, maar in de ogen van de andere coalitiepartners niet zon der problemen. Zowel Mazo wiecki als Bielecki zijn voorstan ders van de radicale aanpak van de economische problemen zo als die bepleit werd door de vroe gere minister van financiën Bal- cerowicz Hun programma gaat uit van forse overheidsbezuini gingen. infiatiebeperking en snelle privatisering. Dat wordt door de huidige regeringspartij en als te weinig sociaal gezien. Hoewel de partijen nu overeen stemming hebben bereikt over de vorming van een grote coali tie. zijn de principiële menings verschillen over het economi sche programma nog steeds niet opgelost. Van de zijde van de vakbond So lidariteit is negatief gereageerd. Volgens Maciej Jankowski. de regionale leider van Solidariteit in Warschau, betekent een coali tie met de Democratische Unie en de Liberalen een voortzetting van het oude beleid en moet het een totale mislukking worden. Binnen twee van de betrokken partijen dreigt het coalitievoor- stel bovendien tot een interne crisis te leiden. De linkervleugel van de Democratische Unie en groepen in de centrum-rechtse Centrum Alliantie voelen niets voor de samenwerking. De con flicten lopen zo hoog op, dat de nieuwe regering wel eens tot een breuk binnen beide partijen zou kunnen leiden. ALKMAAR (GPD) - Andre van der Louw houdt er zeer serieus rekening mee dat zijn Rode- Hoedgroep alsnog wordt omge vormd tot een zelfstandige poli tiek partij. De groep wil echter eerst afwachten in hoeverre het pasgekozen voorzittersduo Rot tenberg en Vreeman erin slaagt de Partij van de Arbeid ingrij pend te vernieuwen en bij te sturen. Dat blijkt uit Van der Louws nog te verschijnen boek 'De Rode Hoed en andere verhalen'. Bin nen de Rode Hoedgroep, eind deze maand formeel omgedoopt tot het Sociaal-Democratisch Vemieuwingsplatform (SVPi. bestaat 'grote ontevredenheid' over de uitkomsten van het laat ste PvdA-congres. Eerder liet Van der Louw weten dat vor ming van een eigen partij 'op dit moment niet aan de orde' is. Het PvdA-congres. 13 en 14 maart bijeen in Nijmegen, aan vaardde het rapport van de com- missie-Wolfson als remedie om het huidige stelsel van sociale zekerheid te kunnen handha ven. „Veel stof en veel rook", schrijft Van der Louw teleurge steld. „maar tenslotte is de ver keerde keuze gemaakt." Hij vreest dat de PvdA straks 'op nieuw moet bekennen dat belof tes niet kunnen worden waarge maakt'. In dat geval dreigt vol gens hem een 'vertrouwens breuk'. die de partij mogelijk nietoverleeft. In zijn boek wijst Van der Louw erop dat de PvdA veel vernieu wingsthema's nog onbesproken heeft gelaten. Zo moet de partij volgens hem duidelijk haar standpunt bepalen over zaken als milieu, criminaliteit en vei ligheid en over het ontstaan van een maatschappelijke onder klasse. onze correspondent 1SHINGTON - Het wordt voor de filmmakers in Hol- 'ood steeds moeilijker om goede boeven te vinden, toeft ze bijvoorbeeld niet meer, zoals in de honder- nspionagefilms van vroeger, uit de Sovjetunie te la- komen, want de Sovjetunie bestaat niet meer. k films maken zoals 'The Godfather' waarbij leden 'de mafia de rol van slechterik hebben, kan eigenlijk tmeer. Want ook de mafia is van het toneel aan het dwijnen. „'Fatsoenlijke' mafioso bestaan vrijwel niet er, althans niet in Amerika. Er zijn er nog hooguit een honderd in New York. enkele tientallen in Chicago an is het afgelopen. Ifs de gelederen van die volhouders beginnen uit te Neem als voorbeeld de Colombo-familie uit York. Dat is een mafia-groep die al 60 jaar bestaat vele tientallen miljoenen heeft verdiend met de aad. Is altijd een 'nette' mafia-familie geweest, met harde pline, een duidelijke erecode en een strenge rangor- aar alles ging fout toen tien jaar geleden de baas de Colombo-familie, Carmine Persico, voor de rest ojn leven achter de tralies verdween. Ook vanuit de genis bleef Persico zijn rijk leiden. Hij wees de ene andere plaatsvervanger aan. maar die werden alle- of doodgeschoten of gepakt door de politie, maakte Persico een grote fout toen hij een oude Victor Orena. tot zijn nieuwe tijdelijke opvolger ees Orena maakte van die machtspositie misbruik niet langer illegale winsten met Persico en zijn kor- n te delen. dus moest Orena de afgelopen zomer worden ver- >»u. maar dat mislukte. Hij maakte het nog erger te weigeren opzij te gaan voor de zoon van Persico. Dnse. die door zijn vader als de allernieuwste leider was aangewezen. Het resultaat: tal van schietpartijen tussen ruziende fracties in de Colombo-familie. die zeker zes mensen het leven kostte. Deze week maakte de fede rale politiedienst, de FBI. aan die familieruzie een einde door Orena en diens rechterhand Pasquale Amato te ar resteren op verdenking van moord. Wat momenteel met de Colombo familie gebeurt, is teke nend voor de situatie van alle mafia-families in New York. Van oudsher zijn dat er vijf geweest: naast de Co lombo's zijn dat de Gambino's, de Genovese's. de Luc- chese's en de Bonanno's. Al die families zijn in proble men gekomen. De belangrijkste oorzaak daarvan is de onvermoeibare pogingen van de FBI om de mafia een kopje kleiner te maken. Veel van de families werden door FBI-agenten geïnfil treerd, en in één geval was een agent zelfs zeven jaar ach tereen 'mafialid'. De tactiek die door de politie werd ge volgd. was steeds de leiders van de organisaties te arres teren. Daarvoor kwamen dan wel weer nieuwe leiders maar. in de woorden van een vroegere commissaris van politie in New York: „Je kunt niet maar blijven vervan gen. Dat holt de zaak uit" Precies dat is gebeurd Door het gebrek aan krachtige leiding en krachtige interne discipline ontstonden er on derlinge ruzies tussen de leden van de verschillende fa milies. Jongere mafiosi moesten ook niet al te veel hebben van de archaïsche mafia-rituelen. Zo werkt de mafia traditio neel niet op moederdag, en dat vonden de jongeren in de organisatie belachelijk. Het gevolg was nog meer inzie, overlopen naar de politie en dus tot de verdere uitdun ning van de families Om terug te keren tot de vijf families: de Colombo's zijn dus voor de zoveelste keer onthoofd. Van de Gambino- familie is de baas. John Gotti. gearresteerd en donder dag schuldig bevonden aan moord. Zijn straf moet nog bekend worden gemaakt, maar hij loopt grote kans voor de rest van zijn leven achter de tralies te verdwijnen. Drie keer eerder moest Gotti terechtstaan maar hij wist steeds, dankzij even dure als slimme advocaten, gevan genisstraf te ontlopen. Deze keer was het een ander ver haal, want Gotti's voormalige rechterhand, Salvatore Gravano, trad op als kroongetuige, tegen alle mafia-tra- dities over 'omerta' (eed om te zwijgen) in. Gravano was overgelopen in ruil voor strafvermindering en hij schetste negen dagen achter elkaar in bloemrijke en bloedige bewoordingen hoe zijn baas vanaf 1985, toen deze 'capo' (hoofd) van de Gambino-familie werd, op drachten voor de ene moord na de andere had verstrekt. Geluidsbanden waarop te horen was hoe Gotti tegen naaste medewerkers opschepte over moorden en andere misdadige activiteiten deden de rest. Zelfs de allerbeste advocaten van New York konden hem niet meer redden, en daarmee is nu dus ook de laatste Godfather van New York 'out of business'. Ook de andere families hebben geen krachtige leider meer. De Lucchese-familie bijvoorbeeld zit zonder capo, want die is ook naai- de politie overgelopen met de hoop op strafvermindering. De leider van de Genovese-fami- lie. Vincent Gigante, is een psychiatrisch patient. De Bo- nanno-familie tenslotte zit met eenzelfde probleem als de Colombo-familie. De onderlinge strijd is daar zo hevig dat de heren geen tijd meer overhebben voor een fat soenlijk stukje misdaad. En dus begint het er naar uit te zien. dat New York bin nen niet al te lange tijd z'n afpersers en fraudeurs van de mafia kwijt zal zijn. Dat maakt de misdaad in de stad er niet minder op. want Aziatische benden en de keiharde jonge drugdealers in de armoewijken hebben ijlings het vacuum gevuld Maar de kans dat over zeg tien jaar de film The Gotfather 15 wordt gemaakt, is in ieder geval klein aan het worden. nieuwe motorvoertuigen de ver lichting automatisch aangaat bij het starten van de motor. Zuid-Holland zet vraagtekens bij Rotterdams vliegveldplan ROTTERDAM (ANP) - „Het is een beginnetje en nog geen overtuigend beginnetje." Zo ka rakteriseerde milieugedepu teerde H. van der Vlist van de provincie Zuid-Holland het ma gere meerderheidsbesluit van de Rotterdamse gemeenteraad voor uitvoering van het Inte graal Plan Noordrand (IPNR) inclusief een nieuwe luchtha ven. Van der Vlist vindt het IPNR economisch gezien een dubieuze investering. Verder wijst hij erop dat als gevolg van niet alleen het IPNR maar ook van het uitbrei dingsplan voor de Rotterdamse haven weinig groen overblijft rond de stad. „Er zijn teveel claims met grote gevolgen", stelt Van der Vlist vast. Van der Vlist verwacht dat de provincie in meerderheid tegen zal zijn. AMSTERDAM - Het doek 'De terugkeer van de vissers vloot' van Hendrik Willem Mesdag komt onder de hamer bij Sotheby's in Amsterdam. De richtprijs van dit uit 1895 date rende werk ligt tussen de tachtig- en de honderdtwintigdui zend gulden. Het werk wordt aangeboden tijdens de veiling van 19e eeuwse Europese Schilderijen, waarbij zowel de Romantiek als het Nederlands impressionisme (Haagse School) vertegenwoordigd zijn. Deze vindt plaats op dins dag 14 en woensdag 15 april. foto ANP (Advertentie) De Lotto of de Toto kunt u nu ook spelen bij een Spelnet-winkelier. Door de computer is het mogelijk om zelfs tot vlak voor sluitingstijd op zaterdag uw voorspelling voor dezelfde avond te doen Superspan- nend' Kijk voor verkoopadressen in de Gouden Gids of bel: 06-9525 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 7