Gezinsvervangend huis vordert Maanwandeling in een vulkaan keiler De Braakman wil een all-in pas voor bezoekers Maatregelen voor beter klimaat in stadhuis van Sluis Afwisselende muziek op Pretpop-festival streek 17 Commissaris der koningin metselt eerstesteen in St-Jansteen i6?E.N lezers schrijven i 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 II 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 ZATERDAG 4 APRIL 1992 lyan onze verslaggever SINT-JANSTEEN - De Zeeuwse stichting voor Sociaal Pedago gische Welzijnszorg heeft deze zomer een tweede gezinsver vangend tehuis in Sint Jan steen. Hoewel de bouw al een poos geleden begonnen is, werd de eerste officiële steen vrijdag pas gemetseld. Bouwvakkers van dienst waren commissaris van de koningin C. Boertien en George Picavet, een van de be woners van het al bestaande te huis Ter Steene. De Regionale Zeeuwsch-Vlaam- Woningbouwvereniging iRZVW) bouwt aan de Inghelo- senberghe vier. met elkaar ver bonden. woningen die onderdak, gaan bieden aan zestien verstan delijk gehandicapten. Tien nieuwe bewoners van buiten Sint Jansteen en de zes meest jelfctandige bewoners van Ter de steene verhuizen naar de nieuwe huisjes. In Ter Steene zullen in juli geen nieuwe bewo ners meer worden gehuisvest, omdat het gebouw nu mooi aan de eisen kan worden aangepast. Achttien bewoners in plaats van 24 is, met het oog op onder meer brandweervoorschriften, wense lijker. Verguld Boertien was zeer verguld dat hij de officiële steenlegging samen met een tehuisbewoner mocht doen. Volgens de commissaris symboliseerde de samenwer king dat de maatschappij ver standelijk gehandicapten se rieus neemt. De stichting voor Sociaal Pedagogische Welzijns zorg symboliseerde het begrip samenwerking ook nog op een andere manier. De nieuwe wo ningen zijn in samenwerking met onder meer de gemeente en de RZVW tot stand gekomen. Ie dereen droeg zijn steentje bij. Ook de stichting zelf heeft er geld bijgepast. Daarom werd. vóór de eerste steen werd ge plaatst, een document met alle Nederlandse pasmunten in een uitsparing van üe steen vastge zet. Mocht de officiële steen in de toekomst dus nog eens ooit wor den verwijderd dan is "de eerlijke vinder' acht gulden en negentig cent rijker leen vijfje, een rijks daalder. een gulden, een kwar tje, een dubbeltje en een stui ver). m onze verslaggever HOEK - Het dagrecreatieter- irein van De Braakman is ko mende zomer niet meer gratis toegankelijk voor inwoners van de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen. De familie Van den Bosch, die het recreatiecen trum bij Hoek exploiteert, heeft het bestuur van het recreatie schap De Braakman gevraagd om met ingang van 1992 een all- UZENDIJKE .Bridge - De bridgeclub IJzen- dijke speelde de achtste wed strijd in de wintercompetitie ge- Ispeeld. De uitslagen groep A en B: 1 dames ichaerUHou Iepende dames lock-Van de Water, 3 mevrouw olsen-de heer Van Looy4 de dames Veerman-Keeman, 5 de dames Van Waterschoot-Zwartelé, 6 de dames Van Mieghem-Post. in pas voor bezoekers van het centrum te mogen invoeren. Inwoners van Sas van Gent en Terneuzen zouden een dergelij ke pas tegen een gereduceerd ta rief (tien gulden) kunnen aan schaffen. De pas biedt mogelijk heden om gebruik te maken van het zwembad, de speeltuin, de zonneweiden, de rondvaartbo ten, de pony's, de rondritten met het boemeltreintje, de midget- golfbaan en andere attracties. Het dagelijks bestuur van het re creatieschap staat positief te genover de invoering van de all- in pas. alleen moet de familie Van den Bosch voor het weige ren of intrekken van de pas de toestemming hebben van het re creatieschap. Het bestuur van het schap be spreekt woensdag 8 april de in voering van de pas. Op de agen- de prijken nog enkele zaken van huishoudelijke aard. De verga dering wordt gehouden in het stadhuis van Terneuzen en be gint om 15.30 uur. Cmmissaris van de koningin C. Boertien (r), George Picavet (m) en burgemeester Kessen (1) kijken toe hoe het document met pasgeld in een loden pakketje wordt gesoldeerd. fotoCamileSchelstraete van onze verslaggever TERNEUZEN - Vandaag, zaterdag is het weer Pretpop in Ter neuzen. Pretpop is een festival waar vorig jaar voor het eerst bands uit Terneuzen en omgeving optraden. Wegens het succes wordt het festival dit jaar herhaald. De organisatie is in handen van Monitor en het festival vindt plaats in welzijnscentrum De Triangel. Monitor is vier jaar geleden opgericht door een aantal Terneu- zense bands die op zoek waren naar oefenruimte. Doelstelling van de organisatie is het beheren van goede en betaalbare oefen ruimte! s) voor popbands. Aan het Pretpop-festival nemen de volgende bands deel: Selfs Without Shells. Chrichlow. Forecast. Ritmemakers. Flux, FFFFFT. Challenge, Down Lovers Lane, Panic in Necropolis, C.S.I, en The Return of Houtekop Hendriks van de Roosevelt Jopie School. De stijlen lopen uiteen van bluesrock tot salsa, reggae tot elec- tronisch en rave tot metal. Het festival begint om 15.00 uur en zal tot na middernacht duren. Reisverslag 11 Journalist Pierre van Damme en zijn vriendin Linda Thoen uit Koe- icacht vertrokken eind oktober voor een reis per fiets door India. Nepal en andere landen in het Verre Oosten. Na een reis door de oerwouden van Nieuw-Guinea ke ren ze dit voorjaar terug. Vandaag het elfde reis verslag van het duo uit Koewacht. door Pierre van Damme Wandelen op de maan. We moeten het eens gedaan heb ben, al is het maar eens in ons leven. En dus laten we ons met een klein busje en een jeep tot hoog in het woeste groene ge bied rond de nog actieve vul kaan Semeru brengen. Rond deze reusachtige kegel be vindt zich een uitgestrekt landschap van oude vulkanen, waar fietsen onmogelijk is. Jammer, want we zouden de eerste fietsers op de maan zijn geweest. De jeep brengt ons tot halverwege een vulkaan, waarvan de top jaren geleden werd afgeblazen. In de overge bleven krater hebben zich nieuwe, kleine vulkanen ge vormd. Eén daarvan, de Bro- mo, is nog uiterst actief. Te paard Bij aankomst aan de voet krui pen we - na nog niet eens een spoedcursus - ieder op een paard om een tocht door het 'zandmeer' te maken, een on herbergzame. woestijnachtige vlakte, die hier is achtergela ten door een gedoofde vulkaan. Van rustig aan beginnen is geen sprake. Het eerste stuk gaat steil naar beneden. We krijgen kramp in onze handen van het knijpen in de teugels en in de punt van het veel te kleine zadel en pijn in onze benen van het omklemmen van het paard en de veel te kleine beugels. Net als het lekker (vlak) begint te gaan, moeten we steil om hoog. Twee keer kom ik naast het zadel te hangen en krijg ik duidelijk te zien dat het naast me tientallen meters steil naar beneden gaat. Wonder boven wonder overleef ik het. Wan neer het zelfs voor de paarden ondoenlijk wordt nog verder te gaan, klimmen we te voet op een steile - precies 251 treden tellende - trap, de zogenaamde 'stairway to heaven', naar de rand van de Bromo-vulkaan- monding. Hier worden we rijke lijk beloond voor alle moeite en kijken we vanaf de rand recht in de kratermond, van waaruit zwavelhoudende wolken op stijgen (te herkennen aan de geur van rotte eieren). Een voorzichtige wandeling over de brokkelige kraterrand is voor ons een spannende ervaring, maar voor een paar idioten kleuterwerk. Zij maken een le vensgevaarlijke (verboden) af daling in de kratermond. óm beneden met stenen hun naam en de datum te kunnen leggen en daar vervolgens van boven af een foto van te maken. Dat vinden ze 'wel geinig'. Zonsopgang 's Avonds - in café Lava - maakt de eigenaar (tussen het opdienen van de borden 'spag hetti-la va' door) voor ons een schetsje van hoe we de berg Pa- nanjakan kunnen beklimmen, vroeg in de morgen om van de zonsopgang te genieten. Eigen lijk hebben we een gids nodig, maar als we beloven heel voor zichtig te zijn. mogen we alleen naar boven. En dus laten we ons om 3 uur wekken. De eerste kilometers gaan zonder al te veel moeite over asfalt, maar daaarna komen we op een brokkelig weggetje, dat al snel verandert in een slipperig zig zag pad, steil omhoog. Aan het graafwerk valt te zien dat er al diverse pogingen zijn gedaan om hier een fatsoenlijk pad van te maken. Tevergeefs. Als om half zes de zon opkomt, zijn we bijna boven en genieten we van het mooiste dat we ooit hebben gezien. Zandzeeën, rotsen, vul kanen, kraters en een prachtig gekleurde achtergrond wek ken de indruk van een surrea listisch maanlandschap! We zouden hier tientallen dia's van kunnen maken, maar beseffen op tijd dat we deze ervaring nooit en op niemand kunnen overbrengen, Terug naar bene den komen we er pas achter hoe verschrikkelijk gevaarlijk het pad is. De klauter- en klim partij kost aardig wat (angst- )zweet. Spannend, dat zeker, en we zijn blij dat we weer bene den zijn. In het hotel doen we 's avonds een poging wat slaap in te halen, maar onze opwinden de dromen over maanland schappen en de luidruchtige tradities rond de ramadan (vastenmaand voor de mos lims) houden ons wakker. De ramadan is net begonnen en dat heeft ook z'n gevolgen voor ons. 's Nachts om 3 uur wordt iedere mannelijke moslim op geroepen om te komen bidden. Dat gebeurt luidkeels aan de hand van grote megafoons, die buiten aan een moskee zijn be vestigd. De oproepen klinken als klaagliederen. We hebben een poging gedaan een slaap- -Y. Pierre van Damme en Linda Thoen zijn op hun wereldreis inmiddels in Indonesië aangeland. plaats te vinden op enige af stand van een moskee, maar dat blijkt op Java onmogelijk. Eerbied Verder behoren moslims (uit gezonderd kleine kinderen, zie ken, bejaarden en zwangere vrouwen) tijdens de ramadan niet te eten. drinken (en roken) tussen zonsopgang en -onder- gang. De koran schrijft voor dat ze zich dan één moeten voe len met de armen. Vanaf zes uur 's avonds eten. drinken ten roken) ze zich vaak ongelukkig om er de volgende dag weer te gen te kunnen. Van toeristen hier wordt verwacht dat ze de ramadan eerbiedigen en terug houdend zijn met eten. drinken (en roken). Een jongen, die we ontmoeten in Tasikmalaya neemt ons mee naar 'Nagar-vil- lage', een van de weinige nog overgebleven traditioneel Ja vaanse dorpen. De nederzet ting wordt aan het oog onttrok ken door de ligging in een dichtbegroeid dal. Dorpshoofd De 105 huizen, allemaal in de zelfde bouwstijl en met de in gang naar het westen, zijn om geven door hoge struiken, heesters en bananenbladeren en een omheining van bamboe vlechtwerk. Het eerste huis na de ingang is van het dorps hoofd. Daar vragen we om toe stemming tot het bezoeken van het dorp. Het dorpshoofd, rond de 80 jaar. is gekleed in korte broek en koeiegroot spijkerjack en getooid met een traditioneel hoofddeksel. Een echt opper hoofd. De mensen in het dorp hebben een uiterst primitief bestaan. Ze leven van de land bouw en visserij en eten die dingen, die ze zelf verbouwen en kweken. De huizen (van bamboe) zijn uiterst sober in gericht; zonder enig meubilair, slechts met bamboe matten op de grond en potten en pannen aan de wanden. Het is vreselijk te moeten horen dat de over heid steeds meer invloed pro beert te krijgen op het leven in de kleine gemeenschap (oude rituelen verbiedt en nieuwe bouwmaterialen introduceert) en het leven op die manier wil 'normaliseren'. Met de hier ge bruikelijke gebaren nemen we afscheid van de bewoners en het opperhoofd, die we op tra ditionele wijze 1000 roepie in zijn handen stoppen, zoals ons dat van tevoren was geleerd. Het geld 11 gulden) vloeit met een in de dorpskas. We krijgen een mooie herinnering, een speciale kop thee en een zelfge maakte sigaret (tabak ge draaid in een bamboe-vloei) voor terug. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud 01184-17500 Zoe/PN HET QE RtEHEN fOte zz hebben f En can vind ik het Knap wat ze op pie pott/£e ópasmati KK&TEPEN/A HARM HEEFTOELijKl r-lMfUOE- TIAAR HET ZAL ALLEMAAL REN STUK BETH? EAAN MET CNZE Jyfi&ENS COR DE JONGE van onze verslaggever SLUIS - Het is slecht gesteld met het klimaat in de raadszaal en -kelder van het stadhuis in Sluis. Worden er niet snel maat regelen genomen, dan is het straks niet langer verantwoord in deze ruimten exposities te houden. Burgemeester en wet houders willen daarom 16.400 gulden beschikbaar stellen voor de aanschaf van de noodza kelijke voorzieningen. Een onderzoek van een gespe cialiseerd bureau heeft uitgewe zen dat de klimaatomstandighe den in de raadszaal niet opti maal zijn. De hoeveelheid ultra violette <UV) straling die de ruimte door de glas-in-lood ra men binnenkomt, is te groot. De UV-straling kan worden ge weerd door speciale voorzetra men aan de binnenkant. ..Gelet op de kwaliteit van de schilderijen in de raadszaal is het ons inziens noodzakelijk de ze voorziening aan te brengen", zo stelt het college in een voor stel aan de commissie financiën en bestuurlijke coördinatie. Daarnaast willen b en w ook kor te metten maken met de te hoge (zomerse) luchtvochtigheid in de raadskelder en moet er een betere verlichting komen in deze ruimte. Helicopter De commissie buigt zich dins dag 7 april ook over een nog na der te bepalen financiële bij drage in de exploitatie van de helicopter van het Instituut voor Medische Dringende Hulp verlening in Brugge Het vlieg toestel wordt sinds enkele jaren ingezet bij ernstige ongevallen. Ook Sluis maakt van deze (nood -ivoorziening gebruik en betaalt daarvoor 775 gulden per jaar. De bijdrage van de gemeenten in West-Vlaanderen bedraagt het dubbele. Het college wil daarom bekijken of het aandeel van Sluis in de exploitatiekosten van de medische helicopter om hoog kan. Daarnaast zijn b en w bereid de eigendomsrechten van de gron den van camping De Meidoorn te ruilen tegen het medisch cen trum van de Burgerlijke Gods huizen. Op de plek van het cen trum moeten vijftien apparte menten komen. De woningen zijn bedoeld voor ouderen met een verpleeghuisindicatie. Dankzij dit zogeheten woon zorgproject kunnen ze straks langere tijd samenblijven met hun partner. De Godshuizen heeft het terrein van de camping tot 2008 in erfpacht. Door over te gaan tot een ruiling speelt zowel gemeente als de Godshuizen quitte. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in de vergaderkamer op de Groote Markt 19. Het beraad begint om 21.00 uur. Advertentie keukens Al meer dan 50 jaar de betaalbare Nederlandse kwaliteitskeuken -4r European yt Kitchen •JC collection ~W Keiler Keukencentrum Heinkenszand Noordlandseweg 3 tel 01106-3771 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven, - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Laag vliegen VI In de PZC van 26 mrt trachten de staatssecretaris en de voor lichter van de luchtmacht voor de zoveelste maal het Pilatus- straatje schoon te vegen. De staatssecretaris schermt met veiligheids uitrustingen die het meer boven zee vliegen moeten bevorderen. Waarbij het ondui delijk is of dit nu wel of niet een feit is. De luchtmacht op haar beurt schermt met oncontro leerbare minimale vlieghoogtes. Wat is nu de praktijk: Zodra het open weer is starten de vliegtui gen als vanouds achter elkaar aan en produceren hun door merg en been gaande geluid tot irritatie van velen. De enthou siaste piloten buitelen door de lucht, we moeten daarbij maar aannemen dat de gestelde 1200 m niet wordt overschreden? De conclusie is dat we nog niets merken van alle beloften tot be teugeling van het geluid, die ons zijn gedaan door de (autoritaire) autoriteiten, die een vlieglesje van enkele piloten belangrijker vinden dan de rust van duizen den burgers. In dit verband mogen we niet ons krachtige provinciaal be stuur vergeten, dat heel lang ge leden het lofwaardige initiatief nam tot de instelling van stilte- gebieden. compleet met voor beeldige straffen voor herriema kers. De provincie hult zich nu in stilzwijgen: blijkbaar zijn ande re zaken van veel groter belang. De luchtmacht zou ik willen ad viseren de oefeningen die ge paard gaan met het optrekken van de toestellen zoveel moge lijk weg van het land te doen plaatsvinden want het voortdu rend optrekken produceert het geluid dat de meeste mensen mateloos irriteert. H. J. van der Werjf Meliskerkseweg 4 Meliskerke Zwakken en sterken in het verkeer In onze samenleving is het op papier de gewoonste zaak van de wereld dat de zwakken be schermd worden door de ster ken. Dat zou zo moeten zijn op so ciaal gebied, maar nu lees ik dat dit ook gaat gelden in het ver keer. Niets op tegen, het is zelfs een 'must'. Maar toch wil ik hier opmerken dat dit ook een ver antwoordelijkheid is voor de zwakken. Want zoals we weten heeft een medaille twee kanten. Ook daar is controle voor nodig' In de sociale sector zijn daar controleurs voor aangesteld en in het verkeer zijn daar ook con troleurs voor ipolitie). Als men nu er vanuit gaat dat een auto mobilist altijd schuldig is wan neer een fietser of voetganger aangereden wordt, dan is de an dere kant van de medaille dat de fietsers en de voetgangers ook wel hun verantwoording moeten nemen om hun plaas in het ver keer te kennen. Jan Hoogstrate Binnenhof 39, Kloetinge Zomertijd Het verhaal in 1892 kreeg Neder land één tijd in de PZC van 28 maart is onvolledig. Voor de oorlog kenden wij al in Nederland een eigen tijd, de Am sterdamse tijd. Deze lag tussen de Duitse en de Engelse tijd in. Daarnaast kenden we ook toen al - dus voor de oorlog - een zo mertijd. Een van de eerste daden van de Duitsers na de capitulatie in mei 1940 was het aanpassen van on ze tijd aan die van hen en wij hebben dan ook pas sedert 1940 dezelfde tijd als Duitsland. E.J. F. Elbertse Zomenveg 51. Kloetinge Man opgepakt na uitdelen klappen ZUIDZANDE - De 35-jarige P. T. uit Zuidzande is donderdag avond door de politie aangehou den omdat hij eerder die avond enkele klappen had uitgedeeld aan A. V. uit Oostburg. T. was rond half acht naar de woning van V. in Oostburg gegaan. Een meningsverschil was er de oor zaak van dat T. enkele klappen uit deelde. De Zuidzandenaar werd na verhoor in vrijheid ge steld. Auto gestolen in Breskens BRESKENS - Onbekenden heb ben een zwarte Lancia (rally uitvoering) gestolen in Bres kens. De auto, met het Belgisch kenteken 7FU06, stond gepar keerd bij een hotel aan de Pro menade te Breskens. Het voertuig is eigendom van een bedrijf in België. C. J. d' H. uit het Belgische Roeselare deed aangifte van de diefstal, die plaats vond tussen donderdag avond 19.00 en vrijdagmorgen 8.00 uur De politie verzoekt mensen die het voertuig na vrij dagmorgen 8.00 uur gezien heb ben contact op te nemen met het bureau in Oostburg. tel. 01170- 53156.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 51