holen wil 250 extra ligplaatsen Vlaanwandeling in een vulkaan Iceller [assen beter i Noord-Zeeland Armoedig bestaan 4500 Goesenaren Iïtbreiding havenvoorzieningen moet slikliggen overbodig maken Afscheidsmaal voor rector Goese Lyceum lezers schrijven r-MAARTENSDIJK - De jlse havens krijgen de ko- de tien jaar mogelijk rond 50 ligplaatsen voor plezier- erbij. De huidige eapaci- is ongeveer 600 plaatsen, rmeer ruimte voor plezier- rt te maken, wil het dage- bestuur van de gemeente len het zogeheten slikliggen rbodig maken. uitbreiding past ook in cle be iden recreatieve ontwikke- van het eiland die b en w staan. In de gemeentelijke Recreatieve Verkenningen jnlangs werd gepresenteerd. ien de havenplannen ter ie. ligplaatsen zijn mogelijk Gorishoek en in de havens Tholen. Stavenisse en Sint- """taland. Maar het accent ligt jorishoek. daar is wat b en w eft ruimte voor 100 a 150 itsen. Om het fraaie, klein- ilige Thoolse landschap met afwisselende binnendijken enzame polderwegen zoveel onze verslaggever mogelijk te ontzien, wil Tholen de recreatie zoveel mogelijk con centreren op een paar punten. Gorishoek Omdat Gorishoek nu reeds een belangrijk recreatief centrum is. wil het college daar de meeste uitbreiding mogelijk maken In de kern Tholen is ruimte voor 10 tot 20 extra plaatsen De haven in Stavenisse is zo goed als vol met 25 a 30 aanlegpunten erbij. En in Sint-Annaland wordt het maximum bereikt met 50 tot 60 ligplaatsen extra. Met de voorgenomen uitbrei ding hoopt het college een eind te maken aan de ongebreidelde groei van het aantal zogeheten slikliggers rond het eiland Een eigenaar van zo'n op het slik af gemeerd bootje kan pas gaan va ren als het vaartuig voldoende water onder de kiel heeft. „Eco logisch gezien is het slikliggen niet verantwoord", vertelt ge meente-ambtenaar C. Nuyten. „De natuur is er niet mee ge diend. want mensen moeten over de platen lopen om bij hun bootjes te komen. Het is ook kwalijk voor het milieu, want bij onderhoud komt allerlei troep op het slik terecht." Als er vol doende echte ligplaatsen bij ko men. wil Tholen het slikliggen verbieden. Recreatie Meer voorzieningen in de havens maken, past ook in het Thoolse streven naar een bescheiden re creatieve groei. Onderzoek wijst volgens b en w uit. dat met ge vreesd hoeft te worden voor te veel drukte op de vaarwegen van de Oosterschelde. En het college meent dat het eiland baat heeft bij wat meer recreatie. Niet al leen vaart de economie er wel bij. het komt ook de algehele leefbaarheid van de kernen ten goede. Door de ligging aan het water uit te buiten wil het col lege Tholen toeristisch aantrek kelijker maken Dat kan bijvoor beeld door aanleg van boule vards en fietspaden of door de bouw van appartementen Of Tholen meer ligplaatsen krijgt, is mede afhankelijk van de Stuurgroep Oosterschelde. Die waakt onder meer over de natuurlijke waarden van de Oos terschelde. Naar verwachting bepaalt de stuurgroep dit najaar het beleid voor de komende tien jaar Ook de Thoolse gemeente raad moet nog oordelen over de havenplannen die staan in de nota Recreatieve Verkenningen. Maar eerst wordt de nota be sproken in diverse gemeentelij ke commissies. De commissie bedrijfsleven praat er donder dag 14 april over. De bijeen komst in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk begint 19.30 uur. onze verslaggeefster lüNISSE - De gemeente inisse geeft de strijd voor binnenhalen van glastuin- r' niet op. In een brief aan de rincie schrijft het college, de provinciale stuurgroep luinbouw ten onrechte geadviseerd de kassen in eland neer te zetten. Noord and is geschikter, aldus inisse. inisse en Duiveland zijn in [race om glastuinbouw op te en afgevallen. Althans, in de rinciale stuurgroep, die het rinciebestuur adviseert, is keus gevallen op Beveland imerswaal. Kapelle en Bor- keuze is volgens b en w geba- d op verkeerde veronder- Ungen. Zij weerspreken het iment dat Noord-Zeeland ;goed ontsloten zou zijn. Van lisse naar Barendregt is :ns het college juist minder lan van Zuid-Beveland naar Breda, en ook met het Westland zijn de verbindingen goed. Extra argument om de glastuin bouw juist op Schouwen-Duive- land te concentreren, is volgens het college dat voorzover het dat heeft begrepen, de Zuidholland se eilanden zijn afgevallen als al ternatief voor het overvolle Westland. De keus zou dan auto matisch moeten vallen op de aangrenzende regio, aldus de Bruse bestuurders. KLOET IN GE NCVB De Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) afdeling Kloetinge houdt woens dag 8 april een bijeenkomst in het Geerteshuis te Kloetinge. Mevrouw ds Eva Ouwehand uit Bergen op Zoom vertelt over haar werk als geestelijk verzorg ster in het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland. De aanvang is 19.30 uur. van onze verslaggeefster GOES - Voor één keer geen kopje thee met een beschuit bij het ontbijt. Scheidend rec tor Pieter Jan de Jong van het Goese Lyceum kon zich thuis in Kortgene tegoed doen aan tal van lekkernijen, zoals broodjes, bonbons en een vers sapje. Hij kreeg de luxe maal tijd vrijdagmorgen aangebo den door de leerlingenvereni ging van het lyceum. Het twintig man sterke schoolor- kest zorgde voor een passende aubade. De Jong toonde zich totaal verrast: „Ik krijg 'n brok in m'n keel en daar moet ik nog al dat eten door werken ook." Met een goed gevulde maag kon de rector aan zijn af scheidsfeest beginnen. Tal van collega's, vrienden en fa milieleden kwamen De Jong "s middags de hand schudden. In de aula van het Goese Lyceum nam ook een groot aantal sprekers plaats achter het ka theder om de vertrekkende schoolleider te karakterise ren. Twee gehoorde lofuitin gen: 'hij schuwde nooit zijn scherpe tong of pen te gebrui- Het afscheidsféest van rector Pieter Jan de Jong van het Goese Lyceum begon met een luxe ontbijt in zijn Kortgeense woning. foto Willem Mieras ken en "De Jong is kritisch, onstuimig en vastberaden' Tussen de speeches door ston den muzikale intermezzo's op het programma. Kleinkinde ren en kinderen van De Jong zongen eigen versies van lied jes uit de stokoude TV serie 'Ja zuster, nee zuster'. De leerlin gen van brugklas la - 'dit was mijn laatste klas' - verzorgden een passend afscheidslied met de titel 'Adieu, monsieur le professeur'. Het schoolorkest speelde een medley van mar sen. en de strijkerssectie toverde een tango uit de sna ren. Ook de leraren lieten van zich horen: in een ludiek stukje ca baret a la drs P. en een zelfge- brouwen vers. Een kritische noot tussen de muzieknoten ontbrak daarbij niet. 'Zijn om megang met mensen was be paald geen stille ommegang. Piet had altijd gelijk', zong de sectie Nederlands uit volle borst. De scheidende rector kwam zelf aan bod bij de overhandi ging van de schoolsleutel aan zijn opvolger A. P. M. Wevers. Samen speelden ze een qua- tremains op de piano om 'te la ten zien hoe wij al op elkaar zijn ingespeeld'. De Jong merkte op dat hij nog steeds 'de boventoon wil spelen'. Middenin het muziekstuk ver anderden de heren van plaats. 'Je tempo ligt te hoog. ik ga me nu bezig houden met de onder toon.' In zijn afscheidsspeech kwam hij door middel van een citaat terug op zijn verander de positie. 'Mijn rol is uitge speeld. ik rol nu mijn anker uit.' Reisverslag 11 Journalist Pierre van Damme en zijn vriendin Linda Thoen uit Koe wacht vertrokken eind oktober voor een reis per fiets door India. Nepal en andere landen in het Verre Oosten. Na een reis door de oenoouden van Nieuw-Guinea ke ren ze dit voorjaar terug. Vandaag het elfde reis verslag van het duo uit Koewacht. foor Pierre van Damme Wandelen op cle maan. We moeten het eens gedaan heb ben. al is het maar eens in ons leven. En dus laten we ons met een klein busje en een jeep tot boog in het woeste groene ge bied rond de nog actieve vul- ikaan Semeru brengen. Rond re reusachtige kegel be vindt zich een uitgestrekt landschap van oude vulkanen, waar fietsen onmogelijk is. lammer, want we zouden de eerste fietsers op de maan zijn teweest. De jeep brengt ons tot halverwege een vulkaan, waarvan de top jaren geleden werd afgeblazen. In de overge bleven krater hebben zich nieuwe, kleine vulkanen ge vormd. Een daarvan, de Bro- mo, is nog uiterst actief. Te paard Bij aankomst aan de voet krui pen we - na nog niet eens een spoedcursus - ieder op een om een tocht door het zandmeer' te maken, een on herbergzame. woestijnachtige vlakte, die hier is achtergela- '-en door een gedoofde vulkaan. Van rustig aan beginnen is geen sprake. Het eerste stuk gaat steil naar beneden. We krijgen kramp in onze handen van het knijpen in de teugels en in de punt van het veel te kleine zadel en pijn in onze benen van het omklemmen van het paard en de veel te kleine beugels. Net als het lekker (vlak) begint te gaan, moeten we steil om hoog. Twee keer kom ik naast het zadel te hangen en krijg ik duidelijk te zien dat het naast me tientallen meters steil naar beneden gaat. Wonder boven wonder overleef ik het. Wan neer het zelfs voor de paarden ondoenlijk wordt nog verder te gaan. klimmen we te voet op een steile - precies 251 treden tellende - trap, de zogenaamde 'stairway to heaven', naar de rand van de Bromo-vulkaan- monding. Hier worden we rijke lijk beloond voor alle moeite en kijken we vanaf de rand recht in de kratermond. van waaruit zwavelhoudende wolken op stijgen (te herkennen aan de geur van rotte eieren». Een voorzichtige wandeling over de brokkelige kraterrand is voor ons een spannende ervaring, maar voor een paar idioten kleuterwerk. Zij maken een le vensgevaarlijke (verboden) af daling in de kratermond. om beneden met stenen hun naam en de datum te kunnen leggen en daar vervolgens van boven af een foto van te maken. Dat vinden ze 'wel geinig'. Zonsopgang 's Avonds - in café Lava - maakt de eigenaar (tussen het opdienen van de borden spag- hetti-lava' door) voor ons een schetsje van hoe we de berg Pa- nanjakan kunnen beklimmen, vroeg in de morgen om van de zonsopgang te genieten. Eigen lijk hebben we een gids nodig, maar als we beloven heel voor zichtig te zijn, mogen we alleen naar boven. En dus laten we ons om 3 uur wekken. De eerste kilometers gaan zonder al te veel moeite over asfalt, maar daaarna komen we op een brokkelig weggetje, dat al snel verandert in een slipperig zig zag pad. steil omhoog. Aan het graafwerk valt te zien dat er al diverse pogingen zijn gedaan om hier een fatsoenlijk pad van te maken. Tevergeefs. Als om half zes de zon opkomt, zijn we bijna boven en genieten we van het mooiste dat we ooit hebben gezien. Zandzeeën, rotsen, vul kanen. kraters en een prachtig gekleurde achtergrond wek ken de indruk van een surrea listisch maanlandschap! We zouden hier tientallen dia's van kunnen maken, maar beseffen op tijd dat we deze ervaring nooit en op niemand kunnen overbrengen. Terug naar bene den komen we er pas achter hoe verschrikkelijk gevaarlijk het pad is. De klauter- en klim partij kost aardig wat (angst- izweet. Spannend, dat zeker, en we zijn blij dat we weer bene den zijn. In het hotel doen we 's avonds een poging wat slaap in te halen, maar onze opwinden de dromen over maanland schappen en de luidruchtige tradities rond de ramadan (vastenmaand voor de mos lims) houden ons wakker. De ramadan is net begonnen en dat heeft ook z'n gevolgen voor ons. 's Nachts om 3 uur wordt iedere mannelijke moslim op geroepen om te komen bidden. Dat gebeurt luidkeels aan de hand van grote megafoons, die buiten aan een moskee zijn be vestigd. De oproepen klinken als klaagliederen We hebben een poging gedaan een slaap- r. Pierre van Damme en Linda Thoen zijn op hun w ereldreis inmiddels in Indonesié aangeland. plaats te vinden op enige af stand van een moskee, maar dat blijkt op Java onmogelijk. Eerbied Verder behoren moslims (uit gezonderd kleine kinderen, zie ken. bejaarden en zwangere vrouwen) tijdens de ramadan niet te eten. drinken (en roken) tussen zonsopgang en -onder gang. De koran schrijft voor dat ze zich dan één moeten voe len met de armen. Vanaf zes uur 's avonds eten. drinken (en roken) ze zich vaak ongelukkig om er de volgende dag weer te gen te kunnen. Van toeristen hier wordt verwacht dat ze de ramadan eerbiedigen en terug houdend zijn met eten. drinken (en rokeni Een jongen, die we ontmoeten in Tasikmalaya neemt ons mee naar 'Nagar-vil- lage'. een van de weinige nog overgebleven traditioneel Ja vaanse dorpen. De nederzet ting wordt aan het oog onttrok ken door de ligging in een dichtbegroeid dal. Dorpshoofd De 105 huizen, allemaal m de zelfde bouwstijl en met de in gang naar het westen, zijn om geven door hoge struiken, heesters en bananenbladeren en een omheining van bamboe- vlechtwerk. Het eerste huis na de ingang is van het dorps hoofd. Daar vragen we om toe stemming tot het bezoeken van het dorp. Het dorpshoofd, rond de 80 jaar. is gekleed in korte broek en koeiegroot spijkerjack en getooid met een traditioneel 'hoofddeksel. Een echt opper hoofd De mensen in het dorp hebben een uiterst primitief bestaan Ze leven van de land bouw en visserij en eten die dingen, die ze zelf verbouwen en kweken. De huizen (van bamboe) zijn uiterst sober in gericht: zonder enig meubilair, slechts met bamboe matten op de grond en potten en pannen aan de wanden. Het is vreselijk te moeten horen dat de over heid steeds meer invloed pro beert te krijgen op het leven in de kleine gemeenschap (oude rituelen verbiedt en nieuwe bouwmaterialen introduceert) en het leven op die manier wil 'normaliseren' Met de hier ge bruikelijke gebaren nemen we afscheid van de bewoners en het opperhoofd, die we op tra ditionele wijze 1000 roepie in zijn handen stoppen, zoals ons dat van tevoren was geleerd. Het geld (1 gulden» vloeit met een in de dorpskas. We krijgen een mooie herinnering, een speciale kop thee en een zelfge maakte sigaret i tabak ge draaid in een bamboe-vloei) voor terug. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud 01184-17500 tl AR.N/| van onze verslaggever GOES - In de gemeente Goes le ven bijna 4500 mensen op of on der de armoedegrens. Dat schrijft de plaatselijke werk groep DISK in een rapport over 'De Arme Kant van Goes'. Con crete aanbevelingen ontbreken in het rapport. Met de notitie wil DISK vooral in de kerken een discussie over armoede op gang brengen. Het rapport is voor een belang rijk deel gebaseerd op de uit komsten van eerder verschenen - landelijke - onderzoeken. DISK «de afkorting staat voor Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken) heeft een aantal landelijke rekenmo dellen op Goes los gelaten en is tot de slotsom gekomen dat bij na 4500 Goesenaren op de ar moedegrens leven. Ter vergelij king: de wijk Goes-Zuid telde in 1990 4588 inwoners. Huurschuld Bijna 800 inwoners van Goes kampen met een huurschuld. Zij staan gemiddeld voor ruim 500 gulden bij de regionale woning bouwvereniging Samenwerking in het krijt Die problemen zijn het grootst in Goes-Zuid en de Goese Polder. In een niet onaan zienlijk aantal gevallen be draagt de huurschuld meer dan 1000 gulden. In de notitie wordt nog eens ge constateerd. dat Goes een dure gemeente is voor zijn inwoners. DISK grijpt daarvoor terug op de resultaten van een onderzoek van het CNV naar de hoogte van de gemeentelijke belastingen Daaruit bleek, dat Goes de duur ste gemeente van Zeeland is. De woonlasten «onroerend goed-be- lasting. reinigingsrechten en rioorechten) in Goes bedragen ongeveer het dubbele van die in Wissenkerke. de goedkoopste gemeente van Zeeland In het rapport wordt geen ant woord gegeven op de vraag hoe veel uitkeringsgerechtigden Goes precies telt De werkgroep slaagde er niet in alle cijfers bo ven water te krijgen. Uit het rap port blijkt wel. dat in 1990 bijna 450 Goesenaren een ABW-uitke- nng i algemene bijstandswet) ontvingen. In datzelfde jaar kre gen ruim 800 inwoners van Goes een RWW-uitkering (rijks groepsregeling werkloze werk nemers). Noodfonds De gemeente Goes kent een kwijtscheldingsregeling en een sociaal noodfonds. Dit nood fonds kende in 1990 een bedrag van ruim 48.000 gulden toe aan 33 aanvragers. Tien aavragen werden afgewezen. De werkgroep DISK-Goes komt tot de conclusie, dat ook in Goes sprake is van armoede „Er zijn Goesenaren die door structureel geldtekort in bestaansonzeker- heid leven De oorzaken en fac toren die hierbij een rol spelen, kunnen sterk verschillen. Maar het gevolg is. dat deze mensen niet kunnen vooijüen in de eer ste levensbehoeften en niet kun nen deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. Voor hen staat de kwaliteit van het be staan op losse schroeven." De eerste exemplaren van de no ta worden vrijdag 10 april over handigd aan de Goese wethou der M F van Tooren-Loerakker en pastor D Kempers. voorzit ter van de Goese raad van ker ken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven kan niet worden gecorrespondeerd. I I I I I I I I I I I II II I I I I I I I Laag vliegen VI In de PZC van 26 mrt trachten de staatssecretaris en de voor lichter van de luchtmacht voor de zoveelste maal het Pilatus- straatje schoon te vegen. De staatssecretaris schermt met veiligheids uitrustingen die het meer boven zee vliegen moeten bevorderen. Waarbij het ondui delijk is of dit nu wel of niet een feit is. De luchtmacht op haar beurt schermt met oncontro leerbare minimale vlieghoogtes. Wat is nu de praktijk: Zodra het open weer is starten de vliegtui gen als vanouds achter elkaar aan en produceren hun door merg en been gaande geluid tot irritatie van velen. De enthou siaste piloten buitelen door de lucht, we moeten daarbij maar aannemen dat de gestelde 1200 m niet wordt overschreden? De conclusie is dat we nog niets merken van alle beloften tot be teugeling van het geluid, die ons zijn gedaan door de «autoritaire) autoriteiten, die een vlieglesje van enkele piloten belangrijker vinden dan de rust van duizen den burgers. In dit verband mogen we niet ons krachtige provinciaal be stuur vergeten, dat heel lang ge leden het lofwaardige initiatief nam tot de instelling van stilte- gebieden, compleet met voor beeldige straffen voor herriema kers. De provincie hult zich nu in stilzwijgen; blijkbaar zijn ande re zaken van veel groter belang. De luchtmacht zou ik willen ad viseren de oefeningen die ge paard gaan met het optrekken van de toestellen zoveel moge lijk weg van het land te doen plaatsvinden want het voortdu rend optrekken produceert het geluid dat de meeste mensen mateloos irriteert. H. J. van derWerff Meliskerkseweg 4 Meliskerke COR DE JONGE 5oPPcgT? HA//4 6EIP je BectecTN' QMR Q&AIT HET -RXHAIENIML OPt! 2£- WIUEN EFNSIGWV VAN HET 25EUWSE UXK? cwn 2E& IK- AFNOKKEN rr Zomertijd Het verhaal in 1892 kreeg Neder land één tijd in de PZC van 28 maart is onvolledig. Voor de oorlog kenden wij al in Nederland een eigen tijd. de Am sterdamse tijd. Deze lag tussen i de Duitse en de Engelse tijd in. Daarnaast kenden we ook toen al - dus voor de oorlog - een zo mertijd. Een van de eerste daden van de Duitsers na de capitulatie in mei 1940 was het aanpassen van on ze tijd aan die van hen en wij hebben dan ook pas sedert 1940 dezelfde tijd als Duitsland. E.J F. Elbertse Zomerweg 51. Kloetinge Zwakken en sterken In onze samenleving is het op papier de gewoonste zaak van de wereld dat de zwakken be schermd worden door de ster ken. Dat zou zo moeten zijn op so ciaal gebied, maar nu lees ik dat dit ook gaat gelden in het ver keer. Niets op tegen, het is zelfs een 'must'. Maar toch wil ik hier opmerken dat dit ook een ver antwoordelijkheid is voor de zwakken. Want zoals we weten heeft een medaille twee kanten. Ook daar is controle voor nodig! In de sociale sector zijn daar controleurs voor aangesteld en in het verkeer zijn daar ook con troleurs voor (politie). Als men nu er vanuit gaat dat een auto mobilist altijd schuldig is wan neer een fietser of voetganger aangereden wordt, dan is de an dere kant van de medaille dat de fietsers en de voetgangers ook wel hun verantwoording moeten nemen om hun plaas in het ver keer te kennen. Jan Hoogstrate Binnenhof 39. Kloetinge Bezuinigingen in Goes De bezuiniging van Goes (PZC 31 maart) is inmiddels 372.000.- geworden. Dat geld is hoofdza kelijk gevonden door verhoging van leges en het scheppen van een rentevoordeel door de ge meentelijke aanslagen vroeger de deur uit te doen. Mijn vraag is: wie bezuinigt de gemeente of de burger? Het antwoord van de inwonenden van Goes zou moe ten zijn tijdens de volgende ge meenteraadsverkiezing de stem te geven aan dié fractie die hier- tegenin gaat. A. Dirkzwager Oude Rijksweg 27. s-Heer Hendrikskinderen Commissie stadsbeheer MIDDELBURG - De Middel burgse commissie stadsbeheer gaat met de wijkvereniging Sint -Laurens praten over de toe komst van het wfjkgebouw in het dorp De leden nemen dins dag een kijkje in het centrum. Daarna vindt een vergadering plaats van de commissie. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het wijkge- bouw. i Advertentie) keukens Al meer dan 50 jaar de betaalbare Nederlandse kwaliteitskeuken ■4r European yp Kitchen -fE collection K Keiler Keukencentrum Heinkenszand Noordlandseweg 3 tel. 01106-3771

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 47