Pleidooi groepsvorming atletiek Laatste Flandrien geniet van bijnaam Nieuwe leider in zaalvoetbal De levende legende is nog steeds ijdel Jeugdtrainer Edwin Hoogerland: samenwerking niet alleen met de mond belijden Triathlonvereniging is juryleden rijker van onze verslaggever Han Gommeren SOUBURG - De Zeeuwse atle tiek moet streven naar de vor ming van clusters: innige sa menwerking tussen clubs in de verschillende regio's. Dat is de mening van jeugdtrainer Ed win Hoogerland uit Souburg. Vooral met het doel betere en meer trainingen te bereiken moeten in de regio's Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Be veland de verenigingen aan groepsvorming doen. Daar naast moet de centrale trainin gen nieuw leven worden inge blazen. Die trainingen moeten verdeeld worden over de vijf kunststofbanen in Zeeland. Dat alles is volgens Edwin Hoo gerland. C/D-jeugdtrainer bij Dynamo in Middelburg, bittere noodzaak. Hoogerland, die zelf enige jaren actief was in de Zeeuwse subtop op de midden afstand, voorziet dat de atletiek in Zeeland anders nog verder achterop zal geraken bij Bra bant en de Randstad. „Want de constatering dat de^ieeuwse se- niorenatletiek op dit moment weinig meer voorstelt, is natuur lijk niets te veel gezegd". Kinnesinne De 24-jarige PABO-student en toekomstig student pedagogiek constateert, dat samenwerking door verschillende trainers wel met de mond wordt beleden, maar dat van die fraaie woorden in de praktijk weinig terecht komt, ..Ik hoor trainers zeggen: dat moet eerst op bestuurlijk ni- V olley baltoppers naar Terneuzen TERNEUZEN - De volleybalver eniging Scheldesport is er even als vorig jaar in geslaagd om een twee topteams voor een demon stratiewedstrijd vast te leggen. Vrijdag 29 mei nemen Schachter Donetz. de kampioen van de voormalige Sovjet Unie. en Fiat Minas Belo Horizonte (de lands kampioen van Brazilië) het te gen elkaar op. Deze wedstrijd, die in sporthal 't Zwaantje in Terneuzen wordt gespeeld, be gint om 20.00 uur. Voorafgaand aan het duel neemt een selectie van spelers van Morres/Hulst en CVB bank.De Sterre het op te gen de Belgische tweede divisio nist Assenede. Deze ontmoeting begint om 18.00 uur. veau overlegd worden en zo'n proces neemt drie a vier jaar in beslag. Op die manier zal het al tijd bij woorden blijven, Je moet gewoon aan de basis beginnen en de onderlinge kinnesinne la ten varen." Ook landelijk wordt steeds meer met clusters gewerkt. Zo heeft Haïco Scharn enkele nationale midden afstand toppers om zich heen verzameld, terwijl ook Theo Joosten uit Nijmegen atle ten bij elkaar brengt en er een sa menwerkingverband bestaat tussen de atletiekclubs in Bever wijk en Haarlem. ..In Zeeland kun je denken aan een cluster in Zeeuwsch-Vlaanderen met De Wielingen. Scheldesport en RKHAV. en clusters van de Wal- cherse clubs en de Bevelandse clubs. Je deelt de atleten in twee selecties: de sterke atleten en een groep daaronder. Daarmee werk je één of twee keer per maand een centrale training af, die onder leiding staat van twee trainers: voor de middenafstand zouden dat Niek Flipse (AV'56) en Hans Gerritsen (Dynamo) kunnen zijn. om maar twee na men te noemen. Maar dat kun nen even goed andere trainers zijn." Voor dat van de grond komt. moeten de trainingen wel op el kaar afgestemd worden. Dat be tekent dat er eenstemmigheid moet worden bereikt over de in vulling ervan. Hoogerland be seft dat dit een probleem zal vor men. want elke trainer heeft zijn eigen aanpak. Toch gelooft Hoo gerland, dat het kan. ..Bij Dy namo zijn we na de ellende van de afgelopen jaren begonnen met een nieuwe trainersstruc tuur. Er zit één lijn in de wijze waarop de jeugd de atletiekdis- ciplines krijgt aangeleerd. Dus niet dat de ene trainer de sprint in eerste instantie aanleert van uit de startblokken en de ander het weer zonder doet." Eén van de belangrijkste trai ners van Zeeland. Niek Knol van Sporting Walcheren, ziet overi gens weinig heil in centrale trai ningen: „Een gemotiveerde clubtrainer is bijna dagelijks met zijn atleten bezig. Wat moet er in een centrale traming dan nog aan worden toegevoegd? Het gevaar bestaat zelfs dat er tijdens centrale trainingen voor een totaal andere aanpak wordt gekozen dan tijdens de clubtrai ning. In de praktijk zal het bijna onmogelijk zijn dat clubtrainers en centrale trainers echt op één lijn komen te zitten". Idealen Edwin Hoogerland heeft zijn idealen. De kunst is volgens hem de atletiektraining te laten aan sluiten op de belevingswereld van de jeugd: „Het is net als op school. Het gaat vooral om moti vatie. hoe breng je het over op de atleten, hoe blijf je ze boeien. Maar ook hoe leer je ze kritisch omgaan met zichzelf, de voorbe reiding op een wedstrijd, de voe ding. de kleding. Ze moeten zich van een aantal zaken bewust worden. Vooral de overgang van de C naar de B-junioren is een grote stap. want ze zitten dan in een moeilijke leeftijd. Het gaat er niet eens om, wat je precies Edwin Hoogerland bezig tijdens een van de extra trainingen die hij twee keer per maand verzorgt bij Dynamo. foto Ruben Oreel met ze doet, maar meer hoe je het doet". Hoogerland voegt er aan toe: „Daarom heeft Niek Knol ook zo'n succes. Niek kan mensen enthousiast maken, omdat hij sportgek is. Hij weet mensen te binden, Sporting Walcheren groeit niet voor niets zo hard. Dat heeft met ronselen niets te maken. Er zijn in Zeeland ge noeg goed onderlegde trainers: Niek Flipse, Esther Goedhart. Anton de Bruin, Kees van Oos ten. Niek Knol, Piet Lossie, An- dré Stroo. Het punt is alleen, dat er te veel eilandjes zijn. De een malige bijscholingen van trai ners buiten Zeeland kan best nuttig zijn. maar er wordt te wei nig concreets mee gedaan. Ei gen. gefundeerde initiatieven blijken nog de meeste vruchten af te werpen." Tegenwerking Hoogerland probeerde enige tijd geleden een trainingsgroep van de grond te krijgen, waarmee hij twee keer per maand op vrijdag aan de slag ging met jonge, ge motiveerde en enigszins geta lenteerde atleten. „De bedoeling was daarbij ook atleten van an dere clubs te betrekken en gelei delijk een proces van samenwer king op gang te brengen. Er kwam.vanuit een bepaalde hoek (Hoogerland noemt geen na men: het is niet mijn bedoeling anderen te beschadigen) nogal wat tegenwerking en daarom heb ik na enige tijd maar afge zien van de intentie atleten van andere clubs erbij te betrekken. Dit is het kenmerkende pro bleem in Zeeland: Liever blijft men in zijn eigen hokje werken. Terwijl het juist noodzakelijk is de kennis en ervaringen van al die trainers te bundelen. In het belang van de individuele at leet." Testwedstrijd in Terneuzen TERNEUZEN - Vandaag houdt de Terneuzense atletiekclub Scheldesport in samenwerking met RKHAV uit Hulst en De Wielingen (Oostburg) een test wedstrijd op de atletiekbaan Zuidersportpark in Terneuzen. Er is een uitgebreid loop-, spring en werpprogramma voor de se nioren. ABCD-junioren en de pupillen. De wedstrijden begin nen om 13.00 uur. van onze medewerker HEINKENSZAND - Met de tweede NTB-jurycursus dit jaar is het aantal juryleden voor de Triathlon Vereniging Zeeland (TVZ) met dertien toegenomen. Onder leiding van jurycoordi- nator Jaap van de Sluis uit Rot terdam slaagden de volgende heren: Voor de organisatie Vitesse Heinkenszand: L. Bakker. H. Braam. M. de Rijk. J. B. Schip per, C. J. Corstanje. J. Vermeule. Organisatie Den Inkeltriathlon Kruiningen C. Blok en W. Blok. Organisatie Run-Bike-Run Mi( delburg: R. v.d. Schelde, R. d- Rooy, J. Bongers. Organisatii Run-Bike-Run Kattendijke: C Bruyns, R. Louisse. Daarmee het totaal aantal A-juryleden Zeeland op 21 gekomen. Kruiningen De start van het Zeeuwse triath lonseizoen op 16 mei in Kruinin gen staat volop in de belangstel ling bij de triatleten. Op de triathlon zijn de drie series me 240 en de 1/8 triathlon met 80 i schrijvingen geheel volgeboel Op beide afstanden komen Zeeuwse triatleten aan de start van onze medewerker MIDDELBURG/GOES - Wind hoek is de nieuwe leider in de hoofdklas zaalvoetbal regio Walcheren/Beveland. De Wind hoek-formatie boekte een forse 6-2-overwinning op Biezentrap- pers. Feesthuis Goes was vrij en kon zijn leiderspositie niet verdedi gen. Jongepier Sport behaalde een gelukkige 6-5-winst op Schinkel Assurantiën en komt naast Feesthuis op een gedeelde tweede plaats in de rangschik king op één punt van de leider. De wedstrijd van Koopcentrum Groenendijk tegen Neptunes ging niet door. Neptunes liet weer eens een keer verstek gaan. Middelburg en Parbo deelden de punten: 4-4. De kampioen laat nog steeds op zich wachten. Het ziet er niet naar uit dat volgende week de titel eruit rolt. Wind hoek speelt dan zijn laatste wed strijd van de competitie tegen Schinkel. Feesthuis heeft nog twee wedstrijden voor de boeg en moet het opnemen tegen Kloetinge. Als beide ploegen winnen moet waarschijnlijk de laatste wedstrijd van Feesthuis - Parbo de beslissing brengen. Maar ook Parbo kan nog mee doen in de titelstrijd. Windhoek - Biezentrappers: De ploeg uit Biezelinge gaf goed partij maar de Windhoekers wa ren sterker. Vooral met Michel Leonhart hadden de Biezentrap pers de grootste moeite: de snel le Windhoeker schoot drie keer raak. twee keer voor rust en één maal in tweede helft. Met de rust had Windhoek al een 3-1-voor- sprong opgebouwd. De overige Windhoek-goals kwamen van Eric Siegers, Julio Fagundez en Steven Seedo. Ronald Korsuize maakte de beide doelpunten voor jBiezen trappers. Jongepier Sport - Schinkel As surantiën: In de laatste minuut van de wedstrijd was de balans nog in evenwicht: 5-5. Gezien de krachtsverhoudingen een te rechte verdeling maar net voor tijd zag Norman Verhage kans Jongepier Sport toch nog aan een gelukkige overwinning te helpen: 6-5. Johan Schouten (3x), Marcel Adriaanse (2x) en Norman Ver hage maakten de doelpunten voor Jongepier. Milko Patti- kawa (3x), Pinky Victor en Ri chard Pattiruhu schoten voor Schinkel raak. Middelburg - Parbo: Parbo- doelman Jerry Landsburg speel de een hoofdrol. Hij voorkwam menige treffer van een fel aar, vallend Middelburg. Erwin Vrij enhoek - hij zou later nog een pi nalty missen - plaatste de opt ningstreffer voor Middelburg maar met de rust stond Parb met 2-1 voor door doelpunte n van Robbie en Roks Dahof Door nogmaals Rob Dahoe lie J, Parbo zelfs uit naar 3-1. Erwi Vrijenhoek hield Middelburg i de race (2-3) maar weer liep Pa' bo uit. Mark Vermaas ljet 4 aantekenen voor de GoesenA ren. Middelburg-coach Jan Dol belaar verwisselde in die period zijn keeper voor een veldspele ,s) en met succes. Gerrie EikenW Micha Lekawael schott Middelburg langszij, eindstam n 4-4. De stand: 1 Windhoek 21-29, 2 Fees j huis Goes 20-28, 3 Jongepier Sport: -28,4 Parbo 20-27,5 Van Ruiten Fru 20-26. 6 Kloetinge 19-22, 7 Koopce: trum Groenendijk 20-22, 8 Middei burg 19-16, 9 Biezentrappers 20-15,1 Schinkel Assurantiën 20-14, 11 NtjCli tunes 18-5, 12 Pfafl/Hemelaar/GV|)r, 20-2. Neptunes dering. Het wedstrijdprogramma, maande sportcentrum. Goes: 18.30 uur Pa] - PfafflHemelaaHGVV22.10 Kloetinge - Feesthuis Goes: sporthi Reimerswaal: 20.30 uur Neptunes Van Ruiten Fruitwoensdag 8 apr. sporthal Baskensburg, Vlissinga nU 20.20 uur Jongepier Sport - Middi ,v-a burg, 21 15 uur Koopcentrum Grc. nendijk Biezentrappers. 22.10 ta m Schinkel Assurantiën - Windhoek. he ir winstpunten in ml: 0p Nog geen verklaring van Karsten HAARLEM (GPD) - De verkl |l ring die de Haarlemse huisar 13 Karsten gisteren zou afleggt yi over de doping-affaire rondo de schaatskernploeg laat no ||i enkele dagen op zich wachtel 1 De advocaten van de schaal ST bond en van Karsten hebben a tra gelopen week nog geen overeeide i stemming kunnen bereikt rdi over een gezamenlijke verkluhe ring, het uitgangspunt vookei beide partijen. AanvankelijD lag het in de bedoeling 'vooratlijk terdag' naar buiten te treden. Volgens mr Eric Vilé, die de t^goi langen van de schaatsbond te. hartigt, zal het zeker nog wel d. gen vergen, alvorens een en der openbaar kan worden g*v'. maakt. „Zoals de zaken er t voor liggen", aldus Vilé, „ve wacht ik niet eerder dan mei volgende week resultaat". et 09.00-10.00 EURO: Internationale motorsport. 10.00-11.00 EURO: Paardesport: WK vanuit Anvers. 11.00-12.00 EURO: Autosport: por tret van Ayrton Senna. 12.00-13.00 EURO: Autosport Grand Prix van Brazilië voor F1-wagens, training. Herh 13.00-18.00 EURO: Saturday alive: met tennis vanuit Estoril, WK Kunstrijden op de schaats vanuit Oakland. EK duiken vanuit Milaan. 13.15-18.10 BBC 1: Grandstand: met roeien, paardesport en voetbal 14.00-15.50 Super: Prime sport. 15.00-17.00 Did 3: Sport 3 Extra. 15.50-16.00 Super: Supersports news 16.00-16.30 Super: World sports spe cial. 17.45-18.05 RTI, Autosport: Grand Prix van Brazilië voor Fl-wa- gens. 17.55-18.02 Did 1: Sportschau-Tele- gramm. 18.00-19.00 EURO: Autosport: Grand Prix van Brazilië voor Fl-wagens, training live. 18.07-19.00 Did 1: Sportschau. 19.00-20.00 Did 3: Sport im Westen. 19.00-20.00 EURO: Internationale motorsport 19.15-19.45 BBC 1: Snooker: Big Break, spelprogramma. 19.27-20.00 Ned 1: Sportpanorama. 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 20.00-22.00 EURO: Tennis vanuit Es toril: halve finales. 20.25-21.05 Ned 1: Kijk op Sport: spel programma. 22.00-22.30 BBC 1: Sport. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.15-22.45 Ned 3: Studio Sport,. 22.20-23.40 Did 2: Das aktuelle Sport Studio. 22.30-23.00 BRT 1: Sport. 23.00-23.30 Super: Hang loose: sport- magazine 23.00-00.00 EURO: Tennis vanuit Es toril: halve finales. 23.30-23.40 BBC 1: Paarderennen: Grand National. 00.00-01.00 EURO: Autosport: Grand prix van Brazilië, training 00.30-00.40 Super: Supersports news. Zondag 09.00-10.00 EURO: Trans world sport. 09.30-10.10 BRT 2: Wielrennen: Ron de van Vlaanderen. Grif tea. Gh Ui' i kt )rdi >8' 10.00-11.00 EURO: Autosport: Sta ers, car-races vanuit Parijs. 11.00-12.00 EURO: Autosport: Gn prix van Brazilië voor Fl-wag training. 12.00-13.30 EURO: Boksen. 12.02-12.47 Ned 2: Voetbal Plus 0 gazme. 12.45-13.15 BRT 1: Sportmiddag. 12.45-15.00 BBC 1: FA Cup FootbdL eerste halve finale tussen Liverp: ep en Portsmouth. 13.30-17.30 BRT 2: Wielrennen RT,., de van Vlaanderen. 13.30-20.00 EURO: Sunday alive B o autosport (warming up Grand kflinei van Brazilië), wielrennen (Rondeel z Vlaanderen, live), tennis vanuit Es ril (finale live), wielrennen (Rocjj^ van Vlaanderen, aankomst), J sport (Grand Prix van Brazilië vö Fl-wagens, live). 14.00-17.00 Ned 3: Studio Sp.*11 r rechtstreeks verslag van De R<®ln n< van Vlaanderen. 14.50-15.00 Super: Supersports nefh> 15.30-17.55 Did 2: Sport Extra: c o.a. ijshockey, wielrennen (Roq van Vlaanderen) en toerwagenracaj 16.00-18.30 BBC 1: FA Cup Footfcf tweede halve finale tussen Norm City en Sunderland. 17.00-17.30 RTL 4: Match. I 17.30-18.00 RTL Autosport van Brazilië voor Formule I-wage 17.30-20.00 RTL 4: Match Formui live-verslag van de GP van Brsi r voor Formule I-wagens. 17.45-20.00 BRT 2: Autosport l van Brazilië voor Formule I-wagO rj 18.30-19.00 Super: World sports 18.35-20.00 Ned 3: Studio Sport 1 o.a beelden van de Open Nederig kampioenschappen judo voor mes. 19.00-20.05 BBC 2: Autosport van Brazilië voor Formule I-wagf^* 19.30-19.45 BRT 1: Sport. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend 20.00-21.00 EURO: Atletiek: MS y thon van Rotterdam 20.20-20.45 RTL 4: Match: voetbal j 21.00-22.00 EURO: Schermen: Mt e ters of Paris toernooi 21.50-22.00 Super: Supersports ne 2 22.00-00.00 EURO: Tennis: vanuit- toril, finale. 22.30-22.50 BRT 1: Sport RONDE VAN VLAANDEREN 5.4.1992 260 km 1 TIEGEMBERG 2 KWAREMONT 3 PATERSBERG 4 HOTOND 5 KRUISBERG 6 TAAIENBERG 7 EIKENBERG 8 VOLKEGEM 9 VARENT 70 LE8ERG 11 MOLENBERG 12 BERENDRIES 13 MUUR 14 BOSBERG idostkamp [Zwevezele- llngetmunster Waregem Harelbek Kortrijke/ Oudenaarde iZottegem Ninove* Denderwindeke /"Geraardsbergen Met Brik Schotte in het spoor van de Ronde van Vlaanderen KORTRIJK - Iedereen kan ge rust zijn. De kasseien liggen er nog, de hellingen ook. Zelfs Brik Schotte schrikt ervan. Als we, in het gezelschap van 'de levende legende' of 'D'n IJ zeren'. of 'De Laatste Fland rien'. de heuvelzone van de Ronde van Vlaanderen ver kennen, is Alberic Schotte (73) opnieuw verbaasd. Precies vijftig jaar geleden won Brik ("het was eigenlijk Briek, maar die e viel er af omdat dat makkelijker was bij het hand tekeningen uitdelen") Schotte zijn eerste Ronde van Vlaande ren. Hij was toen 22. Twee jaar daarvoor debuteerde hij als jongste renner in de klassieker, op 40-jarige leeftijd reed hij De Ronde voor de laatste keer Toen hij 39 was, maakte hij nog deel uit van een kopgroep en werd zesde. In '40 was Schotte de jongste-, in '59 de oudste van het peloton. Hij sloeg in die tus senliggende jaren geen Ronde van Vlaanderen over. Brik Schotte bouwde in de klassieker een erelijst op. die hem haast net zo legendarisch maakte als de Ronde van Vlaanderen zelf. In '42 en in '48 won hij. daarnaast was hij twee keer tweede en vier keer derde. Onbekender, maar niet minder indrukwekkend is zijn verdere staat van dienst: twee keer we reldkampioen ('48 en '50). twee keer winnaar van Parijs-Tours, Parijs-Brussel en Gent-Wevel- gem en tweede in het eindklas sement van de Tour in 1948 Nadat Schotte afstapte bege leidde hij als ploegleider van Flandria nog vier renners naar de eindzege in 'zijn' Ronde van Vlaanderen: Noël Foré. Walter Godefroot. Eric Leman en Eef Dolman, in '71. Brik Schotte is niet vergeten, is gezond gebleven en gaat er prat op dat hij nog „alle dagen" vanuit zijn woonplaats Kort- rijk een rondje van vijftig kilo meter fietst over de Tiegem- berg en door het 'Vossenhol'. Behalve dus die maandag vóór de Ronde. Dan zit hij, verrukt als een neo-prof, in de auto voor een tocht over het parkoers, dat dan al door bordjes is aan gegeven. Brik Schotte is nog steeds blij met elke uitnodi ging en aanvaardt elk verzoek van een krant gretig. Het gaat goed met hem. al was hij vroeger een stuk knapper. „Kijk zo zag ik er als jonge ren ner uit. Schoon hé. Wil je die kaart hebben? Kom, dan zet. ik er ook direct even een handte kening voor je op. „Met gene genheid - Brik Schotte". ge beklimming, waarvan de eerste 600 meter asfalt, zegt hij: „Pas macadam geworden ze ker. Hier is het nog een kwestie van aanklampen." Gevaarlijk Bij de afzink van de Oude Kwa- remont de Ronde van Vlaande- ren-straat in, daarna De Kruis berg. „Ik meen hier links. Pas op, er zijn twee Kruisbergen. Vroeger waren dit hier ook alle maal stenen.." Taaienberg, Ei- kenberg... Duidelijk is dat hier zondag de strijd ontbrandt, als dat in een eerder stadium al niet is gebeurd, door bij voor beeld slechte weersomstandig heden. „Wind is goed, regen niet, dat maakt het zo vettig, gevaarlijk. Maar we moeten toch niet dit pad in? Ja toch. die pijl stond deze kant op. Is dit een weg? Verdoeme. Stel je voor. hier een peloton van tweehonderd renners. Maar dat zal dan al wel een stuk min der zijn. Dat kan niet anders." Het pad gaat verder. In het spoor van de Ronde van Vlaan deren. Volkegem, achtste hel ling, de weg erna. Schotte: „Hierheen? 't Is toch niet waar. Dat is lastig jongen, o la la., 'k Wist dat het slecht was, maar zó slecht. Je moet hier kunnen afzien, niet lek rijden. Dit wa ren mijn wegen, stoempen, du wen." Dan ziet Brik Schotte dat het eigenlijk nog hetzelfde is geble ven. Dat nog steeds alleen de karakterrenners de Ronde aankunnen. „Er is toch maar één Ronde van Vlaanderen, dat moet je toch zeggen. Dit moet altijd zo blijven, ze moe ten die wegen niet meer gaan veranderen, dat zou zonde zijn." elkaar en zijn puntiger. Kijk maar. En die bocht he. Ver schrikkelijk. Er is al veel over gezegd, maar de Muur. dat is toch iets jongen. Van alle hel lingen is dit toch de kwaaiste. Dan de Taaienberg, dat is ook een slechte." De herinneringen komen bo ven. Brik Schotte toont zich nog uiterst helder van geest. „Magni in '50. Hij had hier vijf minuten voorsprong. Ik had plat gereden en van de kou kreeg ik m'n band er niet af. Toeschouwers moesten dat doen. Ik verloor er vijf minuten mee. Maar aan de streep was het verschil nog maar twee mi nuten." Tegenwoordig fungeert niet de Muür, maar de Bosberg als laatste hindernis op weg naar finishplaats Meerbeke Brik Schotte kent die helling niet, heeft er nooit tegen omhoog ge reden, want de Bosberg zit pas sinds '75 in het parcours. Van degene die er de laatste jaren furore maakt. 'Eddy Bosberg' van Hooydonck. heeft Schotte geen hoge pet op. „Die kun je toch geen groot renner noemen. Twee keer wint hij de Ronde van Vlaanderen, in de stijl van een groot kam pioen. en dan zien we hem niet meer. Ik begrijp dat niet. Een groot renner is altijd groot, op welk parkoers ook. Argentin. Kelly, dat zijn pas echte cham pions Ik heb. als sportdirec teur, Kelly nog in m'n ploeg ge had. Nooit moeilijk, nooit zeu ren. altijd presteren." Hij herkent zichzelf. Werd niet voor niets door een Franse journalist, ooit omschreven als 'le dernier Flandrien'. de laat ste Flandrien. Schotte is trots op die bijnaam. „Flandriens zijn renners die van huis uit het werken gewend waren, in Noord-Frankrijk bijvoorbeeld, in de vlasteelt. Ik heb dat twee jaar gedaan, tien uur per dag, van maandag tot zaterdag, voor vier frank per uur Als je dan gaat fietsen weet je wat knokken, afzien, accellereren. niet opgeven, overnemen, is." Het was een tijd dat de inrich ters van de Ronde van Vlaan deren geen moeite hadden een selectief parkoers te vinden. „Wij hadden in het begin aan drie hellingen - de Kwaremont. Edelare en Kruisberg - genoeg. Het hele parkoers ging over kasseien. Wij fietsten de echte Kwaremont nog op. Kilome ters lang op slechte stenen, daarna weer omhoog, de Ron de van Vlaanderen-straat in. De slag was dan al gevallen. Het was vanaf het begin ieder voor zich. aan je ploegmakkers had je niets." „Het gekke is, datje op de ste nen haast nooit lek rijdt", preekt Brik Schotte in de auto, tussen de Taaienberg en de Ei- kenberg. De heuveltjes kent hij, die imponeren hem nauwe lijks meer. De wegen tussen de hindernissen doen dat des te meer. Nou ja, wegen, het is een groot woord voor de laatste tachtig kilometer van het par koers. Brik Schotte, zélfs Brik Schot te, is onder de indruk. Terwijl de andere passagiers in de auto wagenziek beginnen te worden van het draaien, remmen, hob belen. klimmen en dalen, vloekt 'D'n IJzeren' haast bin nensmonds. Maar dat gebeurt pas na de Kruisberg, de vijfde helling. Ervóór is het parkoers niet al te selectief. Over de Tiegemberg rijdt hij tegenwoordig zelf zijn rondjes. „Een beetje stijl, meer niet. Hier bij de kerk moet je linksaf." De Oude Kwaremont is zelfs moeilijk te vmden, maar eenmaal op de 2200 meter lan- van onze verslaggever Govert van Veen KORTRIJK - De Muur behoeft geen verdere uitleg. Iedereen weet dat je daarvoor in Ger- aardsbergen moet zijn. Boven op die Muur, in een taveerne met de toepasselijke naam ,,'t Hemelrijck". kun je eten. Het 'Ronde van Vlaanderen-menu' bijvoorbeeld, dat bestaat uit gegarneerde Ardeense schotel, witlofroomsoep, ossetong in madeirasaus met kroketten, en koffie met mattetaart. "Die mattetaart," legt Brik Schotte uit, „dat is nou typisch iets van deze streek. Die eet je alleen in Geraardsbergen." Zoals je een helling als de Muur ook alleen in Geraardsbergen vindt, 's Maandags voor De Ronde plaatsen gemeentewer kers er de dranghekken. Aan het wegdek doen ze niks. Die steneu moeten er blijven lig gen. „Ik pijns niet dat het hier ooit macedam zal worden", zegt er een „Het is historisch he. een monument Hij heeft Brik Schotte al met een half oog ontwaard. Want in Geraardsbergen. en trouwens in heel West-Vlaanderen, is ie dereen wielerkenner Verrast de levende legende hier te zien. is de gemeentewerker niet. „Brik hóórt hier gewoon, dat is normaal." De twee raken ver volgens verzeild in een haast onverstaanbaar dialect. Dan loopt 'de levende legende' "ineens weg. naar de laatste bocht voor de top. „Het is hier niet zo veel stijler als op andere hellingen in het parkoers, maai de stenen liggen hier verder uit Brik Schotte koestert zich nog altijd in de warmte van het wielermilieu. Hij zou niet anders willen. „Rijk ben ik van het wielrennen niet geworden. Het heeft geen zin om een vergelijking tussen toen en nu te maken. Elk zijn tijdperk. En, let maar op, de Ronde van Vlaanderen overleeft ze allemaal. Mij ook. ongetwijfeld." foto Thom van Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 42