Barcelona roept Sprint in nieuwe wereld PZC Harde leerschool John Vermeule Recordschema vrije tijd 41 MARATHON ROTTERDAM..^ zondag 5 april 12e editie ZATERDAG 4 APRIL 1992 John Vermeule kwam in 1988 vier seconden tekort op een afstand van 42 kilometer en 195 meter voor uitzending naar de Olympische Spelen. Marti ten Kate haalde de limiet van 2.12.00, waarmee zijn verkiezing buiten kijf stond. Vermeule bleef 42 seconden verwijderd van die limiet (hij liep 2.12.42) maar als hij vier seconden sneller was geweest, zou hij toch uitgezonden zijn, want Gerard Nijboer miste de limiet op 38 seconden en mocht wel op het vliegtuig naar Seoul stappen. De Middelburgse marathonloper werd door het Nederlandse Olympische Comité op die vier seconden tot thuisblijven veroordeeld. Een bittere pil voor Vermeule, die eerder berustend dan opstandig het besluit accepteerde. Hij trainde verder, maar werd achtervolgd door pech en blessures. Slinge nie Smeenge had opnieuw tegen John Vermeule gezegd dat hij niet klaar was om een snelle tijd te lopen Toch ging Ver meule weg op het schema van 2.11.30. de limiet voor de Olympische Spelen. Hij moest genoegen nemen met een tijd van 2.16.46. „Atleten hebben altijd de neiging om te snel weer te willen presteren. Dat is een probleem voor een trainer, wanneer die vindt dat zijn of haar atleet meer tijd nodig heeft om volledig te herstellen, ik vind dat een volwassen atleet altijd het laatste woord heeft. Zelfs als ik denk dat het een slechte keuze is", meent Smeenge. die tien jaar trainster van Vermeule is ge weest. Vanaf dit voorjaar echter lijkt Vermeule onverzettelijker dan ooit. Zijn wonden zijn geheeld, het succes op grote wegwed strijden blijft niet achterwege. „John loopt weer ouderwets goed", laat Marti ten Kate zich ontvallen. „Tijdens de 20 ki lometer van Alphen aan de Rijn (drie we ken geleden) liep ik net achter de kop groep. Ik kon daardoor het gevecht voor me tussen Bert van Vlaanderen. Tonnie Dirks en John Vermeule goed volgen. John maakte op mij de fitste indruk. Van hem gingen de meeste aanvallende impul sen uit om Nada Saktai (de winnaar) te achterhalen", zegt Ten Kate die als een van de ongeveer acht 'hazen' er zondag voor moet zorgen dat 'John en Bert zich goed voelen'." Richttijd John Vermeule. Tonnie Dirks en Bert van Vlaanderen jagen op uitzending naar de Spelen. De scherpe richttijd van 2.11 30. de eis van het Nederlands Olympisch Co mité. moet volgens Ten Ka^ onder goede weersomstandigheden in Rotterdam haalbaar zijn voor Vermeule en Van Vlaanderen. Tonnie Dirks start niet in Rotterdam, hij heeft een week respijt ge kregen en probeert in Londen olympische uitzending af te dwingen. Na ongeveer 30 kilometer zal Marti ten Kate uit de race stappen. „Als John of Bert een verfrissing missen, dan zal een haas er voor zorgen dat ze toch nog een bekertje drinken krijgen. Een marathon moet je alleen lopen, maar het geeft je toch een bepaalde rust als je weet dat er op het tempo gelet wordt en dat je op steun kan rekenen als je een kleine inzin king doormaakt", zegt Ten Kate voor wie de marathon heeft plaats gemaakt voor de tien kilometer. Trainingsstage Begin dit jaar begon John Vermeule aan een opmerkelijke come-back. In Rotterdam onderneemt Vermeule (30) zondag een laatste poging om zich te kwa lificeren voor de Olympische Spelen in Barcelona dit jaar. Hij is in grote vorm, maar hoe houdt hij zich tijdens de aanslag op zijn energiebronnen? Aan een voor spelling kan niemand zich wagen. Ook vier insiders niet die hem van nabij heb ben meegemaakt: ex-bondscoach Wim Verhoorn, die Vermeule nog steeds met raad en daad bijstaat, zijn vroegere train ster Trijnie Smeenge, die Vermeule in tien jaar tijd heeft zien uitgroeien tot een na tionale topper, atleet Bert van Vlaande ren, die zondag net als Vermeule aast op uitzending naar de Spelen en Marti ten Kate, die zijn zinnen op de 10 kilometer heeft gezet en in Rotterdam als 'haas' op treedt voor de lange-afstandsatleten. „Het moet nu maar eens gebeuren", vindt Wim Verhoorn. „In Split waar het EK in 1990 werd gehouden, was John in bloed vorm. Vooraf zaten we met een groep lan ge-afstandsatleten in een trainingskamp en ik zag hem met de dag sterker worden. Door domme pech kwam hij ten val over een omgevallen tafeltje. Toen was het over en uit. Met dat soort pech hebben toppers te maken. Net als met blessures. Vooral atleten die in vorm zijn raken ge blesseerd. Die balanceren op de rand van wat wel en niet kan en vragen het uiterste van het lichaam. Het is een utopie te den ken dat een atleet de top kan bereiken zonder ooit een blessure te krijgen", weet Verhoorn, die drie jaar geleden door Bob Boverman werd opgevolgd als bonds coach, mdar nog steeds advies geeft aan enkele topatleten. Verhoorn, woonachtig in Hoek van Hol land, houdt de ontwikkeling van Ver meule nauwlettend in de gaten. „John is van een minzame jongen uitgegroeid tot een atleet die vaker zijn tanden laat zien. Dat is nodig in de topsport." bergen. Hij kon met moeite het teleurstel lende resultaat verwerken. Tegen beter weten in èn tegen het advies van zijn toen malige trainster Trijnie Smeenge in, deed hij toch mee aan de marathon van Eind hoven medio oktober. „Warmte is slopend voor atleten", weet Trijnie Smeenge uit Grijpskerke, tot eind vorig jaar trainster van John Vermeule en zes jaar geleden zelf nog marathonloopster met een persoon lijk record van 2.47.00. „In Split was het vreselijk warm. Maar John wilde in Eind hoven zijn reputatie opvijzelen. Ik gaf hem het advies om niet mee te doen. Ik vond het te snel na Split. Wie ben ik om een sporter de wet voor te schrijven? Ach teraf zeg ik, ik had meer op mijn strepen moeten staan. Meer moeten eisen. Want Eindhoven heeft John geen goed gedaan. Het was opnieuw warm en John heeft die twee belastingen zo snel achter elkaar, mijns inziens, niet goed kunnen verwer ken." In Eindhoven soleerde hij naar de over- Slopend Vermeule's loopbaan tot op heden ging niet over rozen. Het begin was veelbelo vend: de atleet van Dynamo uit Middel burg debuteerde in 1987 op de marathon in het Westland met een snelle tijd van 2.17.00. Nadat hij voor de Olympische Spelen van 1988 was afgewezen, rehabili teerde hij zich in 1989 met een persoonlijk record op de Westland marathon (2.12.22), maar toch stokte zijn internationale door braak. Aan de jaren '90/'91 zal Vermeule dan ook met gemengde gevoelens terug denken. Door een liesblessure stapte hij in 1990 vroegtijdig uit de marathon van Rot terdam. In augustus van dat jaar duikelde hij al na 7,5 kilometer over een tafeltje tij dens het EK in Split. Hij probeerde verder te gaan, maar zijn pijnlijke knie dwong hem de strijd te staken. Direct na Split wilde hij zijn schoenen op- In 1989 liep John Vermeule, de Mid delburgse marathonloper, tijdens de Westland-marathon zijn persoon lijk record. Bij een temperatuur van 10 graden Celsius en windkracht vier bereikte hij na 2.12.22 seconden de fi nish. Hij streefde er naar om een tijd van 2.11.30 te lopen. Een richttijd die hij zondag in Rotterdam opnieuw wil realiseren om te voldoen aan de eis die het Nederlandse Olympische Comité heeft gesteld voor uitzending naar de Spelen in Barcelona. De doorkomsttijden van John Ver meule in 1989 met tussen haakjes de schema-tijd. 5 km 15.33 (15.35) 10 km 31.10 (31.10) 15 km 46.52 (46.45) 20 km 1.02.00(1.02.20) 21.1 km 1.05.35(1.05.45) 25 km 1.17.42(1.17.55) 30 km 1.33.52(1.33.30) 35 km 1.49.26(1.49.05) 40 km 2.05.17(2.04.40) 42.2 km 2.12.22(2.11.30) winning in 2.15.03. Een inspanning die weieens de oorzaak geweest kan zijn van kwetsuren die hem in het najaar en voor jaar achtervolgden. Door een rugblessure kon hij niet meedoen aan de marathon van Rotterdam begin in 1991 Vermeule lijkt lering te hebben getrokken uit zijn marathon-carrière. „Een mara thonloper moet zijn lichaam door en door kennen. Dat heeft tijd nodig. John heeft een leerproces ondergaan. Dat gaat met vallen en opstaan. Iedere atleet moet le ren omgaan met de onherroepelijk wet die in de marathon telt: op is op. Of je nu Ver meule of Salazar heet. Met een maximale snelheid moet de beschikbare energie ge leidelijk verdeeld worden. Hij zal zondag zijn eigen wedstrijd moeten lopen en zich niet laten opjagen door wie dan ook", meent Verhoorn. Oude fout Inderdaad lijkt het erop dat Vermeule sinds vorig jaar zorgvuldiger dan ooit aan zijn rentree werkt. Halverwege vorig sei zoen liet hij zich weer zien in bescheiden wegwedstrijden. In Wolphaartsdijk zocht hij de eerste confrontatie met een andere nationale topper, Bert van Vlaanderen. Vermeule werd tweede, maar zijn ster schitterde weer een beetje. Toch had het er alle schijn van dat hij in de marathon van Eindhoven in 1991 weer in zijn oude fout verviel. Zijn trainster Trij- Van Vlaanderen, die in Tienhoven woont, was vorig jaar de verrassing van Rotter dam. Hij startte als haas voor Tonnie Dirks, maar liep zo soepel dat hij besloot door te gaan en eiste in een adem het na tionale kampioenschap op Een prijs die nu weer te winnen is. Van Vlaanderen is net terug van een trainingsstage op de Ca- narische Eilanden waar hij zich voorbe reidde op de marathon van Rotterdam. „Net als John heb ik er heel veel voor over om naai- Barcelona te gaan." De wegwedstrijden die Van Vlaanderen de laatste tijd heeft gelopen waren nooit langer dan 20 kilometer. Een marathon eist meer van het lichaam, fysiek en men taal. Bij een training of wedstrijd wordt de intensiteit benaderd. Niet meer dan dat. Het lichaam kan de extreme duur-inspan- ning maar een paar keer per jaar opbren gen. Als zondag de hazen halverwege uitstap pen, begint de echte marathon, weet ook Van Vlaanderen (27). „Vorig jaar liep ik in Rotterdam mijn eerste marathon. Een aardige binnenkomer, maar ik voel me toch nog een beginneling", zegt Van Vlaanderen, die met zijn jongste tijden van 2.12,48 en 2.12.47 wel de beste papie ren heeft. Vermeule en Van Vlaanderen zijn niet met elkaar te vergelijken. Van Vlaanderen loopt soepel, alsof de kilometers niet aan hem vreten. Vermeule is veel meer een werker, die met een eigenaardige tred voortsnelt. Beide atleten doen in snelheid weinig voor elkaar onder „Dat ik mooi loop is leuk meegenomen. Maar ik moet er net zoveel voor doen als John. We zullen zondag allebei onze inzinking krijgen en die moeten verwerken. We starten in elk geval in dezelfde groep en volgen hetzelf de schema. Die afspraken zijn al ge maakt." Nederland mag drie atleten uitzenden op de marathon voor de Olympische Spelen „In Alphen heb ik met John in- en uitgelo pen. We weten beiden dat het met de vorm goed zit. Ik vind het een prettige gedachte dat we hetzelfde doel nastreven. Tijdens de race zullen we hopelijk heel lang steun aan elkaar hebben, maar het zal van de vorm van de dag afhangen wie het verste komt. Het resultaat op elke marathon blijft onvoorspelbaar", weet Bert van Vlaanderen. Edith Ramakers Het is stil op de atletiekbaan. De wat exotisch aandoende tonen uit een kleine cassetterecorder reiken niet veel verder dan de omgeving van de finishlijn. Het volume is voldoende om de enige atlete op de baan te waarschuwen dat het einde van het rechte stuk bereikt is en dat de baan zich via een bocht voortzet. Vóór die bocht breekt de atlete baar sprint af, want aan het nemen van de bocht is ze nog niet toe. Zijn Joke van Rijswijk cnhaar trainingspartner Kelly nog niet toe. Ze zijn echt onafscheidelijk, de een kleine vier jaar geleden met topsport gestopte Arnhemse visueel gehandicapte Joke van Rijswijk en haar blindengeleide hond Kelly. Wat beiden op de atletiekpis- te Valkenhuizen in Arnhem-Noord doen heeft niets met topsport te maken. Ge woon lekker met sport bezig zijn. De vrij heid voelen. Het gevoel snel te gaan dat Joke van Rijswijk uiteraard uit haar top sportcarrière kent. Toen altijd in gezel schap van haar trainer, later echtgenoot John de Bont. „Dan stond John achter de finishlijn. Met een megafoon. Ik liep op geluid. Daarop oriënteerde ik me om in de goede baan te blijven. Je moest echt helemaal vertrou wen op dat geluid. Je helemaal overgeven. Best angstig, maar dan ga je eraan wen nen. John kende me door en door. Dat is al weer heel lang geleden, maar vorig jaar. toen Kelly bij ons kwam. was dat gevoel er weer. Geen John meer op de baan. Ten minste lang niet altijd. John is er ook niet meer bij op weg naar de atletiekbaan, want met Kelly kan ik Valkenhuizen pro bleemloos Vinden. Met Kelly als begelei der en trainingspartner, als hulp bij trai ningen. Iets heel anders. Er gaat een nieuwe wereld voor je open", constateert Joke van Rijswijk met veel genoegen. „Oh ja. het is ook wel eens mis gegaan. Rende Kelly plotsklaps de baan af. De el lende is dat een atletiekbaan een opstaan de rand heeft. Link. Maar het liep goed af. Ook al, omdat ik het voelde aankomen. Ik heb namelijk via een beugel en een riem contact met Kelly. Ik voel het meteen, wanneer zich iets afwijkends voordoet, Dan kun je snel corrigeren." Het cassettebandje draait door. Joke van Rijswijk en Kelly lopen naar de startlijn voor het maken van een sprintje over 100 meter. Een sprintje. Geen dribbel. Want het moet snel ogen. Het moet duidelijk blijken dat het om sport gaat. Sport met in de baan een twee-eenheid. Joke van Rijswijk en haar blindengeleidehond Kel ly. Een in de sportwereld unieke combina tie. Gewoontedier Kelly houdt haar baan. Joke dus ook. Al leen stopt Kelly een meter of vijftien vóór de finish. „Dat doet ze altijd. Als ze dicht in de buurt van de muziek komt. denkt ze dat ze er al is. Ik denk dat ik in het begin op dat punt een paar keer gestopt ben. Een hond is een gewoontedier. Maar daar aan, aan dat uitlopen tot aan de finish gaan we ook nog werken. De cassette recorder vijftien meter verder leggen? Dan kom je in de bocht terecht. Daar zijn we nog niet aan toe. Een bocht lopen is weer heel wat anders dan een rechte baan aanhouden", weet Joke van Rijswijk uit haar sportverleden wèl en Kelly nog niet uit ervaring. Een blindengeleidehond sprintend op een atletiekbaan. Als sportgids. Iets wat tot voor kort geheel nieuw was. Zeker in de opleiding van blindengeleidehonden, „Op school wordt een hond in eerste instantie geleerd het trottoir op te zoeken. Daarom is het niet zo gek dat Kelly een keer de baan wilde verlaten. Er ligt daar namelijk een tegelpad. Een geleidehond leert ook niet dribbelen of sprinten. Dribbelen is zoiets als het joggingtempo. Dat gaat nu al voortreffelijk en het sprinten gaat steeds beter. Trouwens ook het aanhou den van de baan Kelly, in juni drie jaar, doorloopt als het ware een nieuwe opleiding. Die van de at- letiekschool waarin ze veel moet leren èn moet afleren. „Voor ons was het verzoek van Joke van Rijswijk geheel nieuw. Het was ons eerste contact met een sport vrouw. Inmiddels heeft zich bij ons een man gemeld die graag wil trimmen of jog gen of hoe je het ook noemt. Niet op de baan maar gewoon op de weg. We gaan kij ken of we ook hem kunnen helpen, want het is toch prachtig dat visueel gehandi capten zelfstandig kunnen sporten", vindt Ans L'abée, hoofdinstructrice in Amstelveen waar het Koninklijk Neder lands Geleidehonden Fonds met de oplei dingsschool gevestigd is. Begeleiding Joke van Rijswijk „Het grote probleem van sportbeoefening voor en door blinden is de begeleiding. Beter gezegd: het vaak Joke van Rijswijk traint met haar blindengeleidehond Kelly op Joke van Rijswijk met haar echtgenoot John de Bont tijdens de de atletiekbaan Valkenhuizen in Arnhem. fotoCeesMooij Olympische Spelen van Seoul. foto ANP ontbreken van begeleiding, want hoe vind je voldoende mensen die zich daarvoor willen inzetten? Zelf heb ik altijd het ge luk gehad met John te kunnen trainen. Daarom was het mogelijk om in de atle tiek veel te bereiken. Bij het hoog- en ver springen en het sprinten", aldus de talloze internationale, waaronder gouden Olym pische successen boekende Arnhemse, Vijfjaar geleden mocht ze uit handen van Audrey Hepburn een wisseltrofee, ge noemd naar de in Arnhem geboren film- v ster, ontvangen. Voor Ans L'abée was de sportieve training t iets totaal nieuws. „En daarom een uitda- ging. Ik vind het ontzettend knap dat vi sueel gehandicapten met een blindenge leidehond gaan sporten. Je moet het maar durven. Je moet er maar het doorzettings vermogen voor hebben. Je helemaal dur ven overgeven ook, want het is een heel nauw sluitend samenspel. Toen Joke met het verzoek kwam, keek ik wel even op, maar ik zeg nooit nee zonder iets gepro beerd te hebben." Op de baan is inmiddels het cassette bandje afgelopen Joke van Rijswijk(37) besluit om ,er mee te stoppen. De tempera tuur is nu ook niet bepaald ideaal om er een lange training van te maken. Nog even uitlopen. Kelly schakelt moeiteloos over van het sprinten, dat ze die ochtend ge daan heeft, op het dribbelen. En straks op weg naar de bus is er het wandeltempo. Joke van Rijswijk geniet zichtbaar. „Ja, echt. Ik heb iets terug gekregen waarvan ik het bestaan haast niet meer kende. Iets dat ik nooit meer dacht te bereiken. Ge woon helemaal vrij zijn." Dick Loman John Vermeule: op weg naar de Olympische Spelen' foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 41