Kok boos over aanval op Pronk Tweejarige cao bij Philips in zicht; akkoord bij PTT PZC Vfc* w ENTRECOTE ROODE LEEUW Boris Jeltsin ontslaat vice-premier Boerboelis Resident Albanië uimt het veld fFTTf Violen sieren kasteeltuin commentaar Staten van Zeeland moeten spreken De arm van Gaddafi binnen- en buitenland ubbers: minister kan gewoon blijven functioneren Villeinstad mmm. medium rose Gehandicapten: miljard van rijk naar gemeenten ZATERDAG 4 APRIL 1992 N HAAG (GPL)) - Vice-pre- er Kok is boos op de CDA- ctïe in de Tweede Kamer va nwege de kritiek op minister (ontwikkelingssamen- Öiirking). „De houding van het i l (A was niet alleen fel en hard, iar ook van een toon die me t t beviel", aldus Kok. Pre- Lubbers vindt op zijn art dat Pronk (ontwikke- gssamen werking) gewoon blijven functioneren, on- nks de felle kritiek die hij iR nderdag van CDA en VVD te r/cirduren kreeg. „Het debat is 'Hi erond en Pronk heeft het ver- kU mwen van de Kamer gekre- A n", aldus Lubbers gisteren na- 'Sti Oop van de ministerraad. 'iv.ce-premier en minister van fi- 'l\ nciën Kok meent dat de kri- k van het CDA op Pronk ook niet past binnen een coalitie van twee partijen die met elkaar moeten samenwerken. Hij is vooral boos op CDA-woordvoer- der De Hoop Scheffer die don derdagavond fel uithaalde naar de minister van ontwikkelings samenwerking vanwege zijn uit spraken over de relatie met In donesië. De CDA'er waarschuw de minister Pronk geen uitspra- Advertentie) nderwijsman Steenbergen '4) overleden EN HAAG (ANP) - E. Steen den, oud-direeteur-generaal rb> sisonderwijs bij het ministe- dvan onderwijs en weten- La lappen, is donderdag op 74- ioi ige leeftijd overleden. Voor Si naanstelling bij het ministe- 'di was Steenbergen vele jaren orzitter van de onderwijs- kbond ABOP en lid van de rste Kamer voor de l>vdA. directeur-generaal Basison- rwijs ontwierp Steenbergen n regeling voor kinderen met r- en opvoedingsmoeilijkhe- de LOM-scholen. Ook zorg- .hij voor verbetering van zo- 0£ 1 de opleiding als de salaris- van kleuteronderwijzers, eenbergen werd geboren als on van een Drentse boer. Hij irkte vele jaren als leraar, eerst Meppel en later in Den Haag. 'Ui it van pagina 1 nden vrijdagmiddag opnieuw te aan de overlegtafel. Het ge- ül tussen de ambtenarenbon- n en de overheid draait om intoeslagen die in de jaren Mig zijn wegbezuinigd. De nden eisen die toeslagen nu Op acht punten is al een ak- ord bereikt, maar er is nog een -jclschil over de rechtmatige ji logte van de prijscompensatie. IN UITSPANNING DE IMIMlKMIlMlllffll TEL.01188-1577 Zee en duin in onze achtertuin! ken meer te doen die de Indone sische regering zouden kunnen irriteren. Hij dreigde Pronk an ders naar huis te sturen. „Zijn toon en presentatie zou wel eens beter kunnen", aldus Kok die er aan toevoegt dat Pronk niet onder curatele staat en alle vertrouwen verdient van de hele coalitie. Lubbers Minister-president Lubbers had er gisteren duidelijk geen zin in het conflict tussen Pronk en met name de CDA-fractie nog verder te laten escaleren, „Ik heb in de ministerraad gezegd: laten we nu een dagje niet over Indonesië praten. Ik had er goed genoeg van", aldus Lubbers. Hij vond dat hij als premier geen oordeel moest vellen over de op stelling van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. „Het parlement beoordeelt de bewindslieden: bewindslieden beoordelen het parlement niet", zei Lubbers. Hij meent dat het debat over de positie van minis ter Pronk na donderdagnacht is afgesloten. „We lopen allemaal weieens beschadigingen, kras sen en bulten op. Maar dan gaan we gewoon door". Minister Pronk zal in de komen de weken zeker nog met Indone sië te maken hebben, ook al meent de meerderheid van de Tweede Kamer dat het voortaan tot de verantwoordelijkheid van CDA-minister Van den Broek (buitenlandse zaken) behoort. Pronk zal echter tijdens de af wikkeling van het besluit van de Indonesische regering om geen ontwikkelingshulp meer uit Ne derland te willen ontvangen, menigmaal kontakt moeten hebben met de Indonesische au toriteiten. GRONSVELD - Het landschap in het lente-achtige Zuid-Limburg oogt fraai. André Rieu, leider van het Maastrichts salonorkest, speelde gisteren met zijn vrolijke Weense melodieën 'de vio len uit de grond' in de tuin van kasteel Grondsveld. foto Guy van Grinsven/ANP van onze correspondent MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft vrijdag eerste vice-premier Gennadi Boerboelis ontsla gen. Volgens het persbureau Tass gebeurde dit op eigen verzoek van Boerboelis. Donderdag benoemde Jeltsin al een nieuwe minister van financien in plaats van vice -premier Gajdar. Boerboelis blijft in functie als lid van de Staatsraad, een adviescollege van Jeltsin. Gajdar behield zijn post als vice-premier. Beide besluiten worden in regeringskringen in Moskou becommentarieerd als manoeuvres van Jeltsin om het Russische parlement, dat volgende week voltallig bij eenkomt. de wind uit de zeilen te nemen. Het Volkscon gres zal naar verwachting hevige kritiek leveren op het economische programma van de regering en met eisen tot ontslag komen. Een aanwijzing hiervoor is dat Boerboelis als lid van de Staatsraad een uitbreiding van zijn bevoegdheden kreeg toegewezen. Jeltsin belastte hem met de coördina tie van binnen- en buitenlandse politiek, personeelspoli tiek en relaties met politieke partijen. Boerboelis had als presidentieel adviseur al de verantwoordelijkheid voor de veiligheidsdiensten. De Staatsraad is formeel geen verantwoording schuldig aan het parlement. Er wordt in Moskou nog hevig gespeculeerd over een mo gelijk aftreden van Jeltsin als premier. Jeltsin aanvaar de na de staatsgreep vorig jaar een dubbelfunctie omdat hij zich persoonlijk verantwoordelijk wilde stellen voor de door hem gewenste radicale economische hervormin gen. Naar verwachting zal het Volkscongres, waarin zich een meerderheid van rechts-nationalistische en communis tische krachten lijkt af te tekenen, ook willen knabbelen aan Jeltsins uitgebreide presidentiële bevoegdheden. Het Congres moet namelijk discussiëren over een nieuwe Russische Grondwet. Wijziging van de economi sche politiek wordt echter het hoofdthema van het Con gres. n onze correspondent DAPEST De Albanese pre- :nt Ramiz Alia heeft vrijdag n aftreden bekend gemaakt, een toespraak, die werd uit- jzonden door Radio Tirana, rklaarde hij met zijn besluit j, t land, de eenheid van het I Ik en de vooruitgang te wil- dienen. is daarmee het Albanese jrlement een dag voor. Van- ag komt de volksvertegen- jy lordiging voor het eerst na de rkiezingen in zijn nieuwe sa- enstelling bijeen. Er werd alge een op gerekend dat de Demo nische Partij, de grote verkie- igsoverwinnaar, haar twee- rde meerderheid zou gebrui- nom de president af te zetten. ooi imjz Alia ge' Rpslo iniuucnpaldcr (cl 01189-1900 a la carte vlees- en visspecialiteit Maandag en dinsdag GESLOTEN Als directe opvolger van Enver Hoxha en als laatste communis tische leider van Albanië was Alia de laatste maanden verre van geliefd bij het volk. Toen twee weken geleden na de eerste verkiezingsronde duidelijk werd dat de Democraten overweldi gend gewonnen hadden, werd steeds harder op ontslag van de president aangedrongen. Op de overwinningsdemonstratie een dag na de verkiezingen eisten sommigen zelfs zijn hals en ver klaarde een spreker dat de da gen van Alia waren geteld. De 67-jarige president kwam in 1985 na de dood van Enver Hox ha aan de macht. Enkele jaren eerder was hij door de commu nistische partijleider persoon lijk benoemd tot zijn opvolger. Alia had toen al een lange car rière in de partij achter zijn rug. Hij werd kort na de Tweede We reldoorlog op 23-jarige leeftijd lid van het Centraal Comitée en wist in de loop der jaren alle poli tieke stormen en zuiveringen te overleven. Na de dood van Hoxha voerde Alia geleidelijk kleine hervor mingen door. Maar de echt grote veranderingen kwamen pas in 1990 op gang. Enerzijds groeide de druk van de oppositie en had den de Albanese communisten het dreigende beeld van de Roe meense omwentelingen voor ogen. Anderzijds werd steeds duidelijker dat de isolationisti sche politiek van Albanië niet langer vol te houden was. omdat het land economisch volkomen aan de grond zat. Het was Alia die uiteindelijk di plomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten aanknoop te. Eind 1990 stemde hij onder druk van demonstraties in met de officiële erkenning van de De mocratische Partij, de eerste op positiepartij Hoewel de Com munistische Partij steeds verder in discrediet raakte, werd de pre sident lange tijd gezien als de enige man die in staat was Alba nië in relatieve vrede uit de crisis te leiden, Bij de parlementsver kiezingen vorig jaar genoot hij met name op het platteland nog grote populariteit. EINDHOVEN (ANP) - Philips en de vakbonden hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe, tweejarige cao. De bonden zullen het met een positief advies voorleggen aan hun leden. Het was de bedoeling een cao af te sluiten met een looptijd van een jaar. Philips deed de bonden op 11 maart een eindbod dat neerkwam op een structurele loonsverhoging van 2.5 procent op 1 juli. een eenmalige uitke ring van 3 procent op 1 april en omzetting van de jaarlijkse, aan het dividend gekoppelde winst uitkering in een vaste eindejaars uitkering van 6 procent. De leden van de Industriebond FNV en de Unie BLHP wezen dat bod af. vooral omdat ze de structurele loonsverhoging te mager vonden. De leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV aanvaardden het eindbod met een minimale meerderheid, maar deze bond achtte die basis te smal om een cao te tekenen. Philips en de bonden zijn nu overeengekomen de looptijd van het contract met een jaar te verlengen tot 31 maart 1994. In dat tweede jaar krijgen de ruim 40.000 werknemers drie keer een structurele loonsverhoging: op 1 april 2 procent, op 1 oktober 1,5 procent en op 1 januari 1994 1 procent. Bovendien worden de bestaande bijzondere uitkerin gen vanaf 1993 omgezet in een vakantieuitkering van 8 procent in mei en een dertiende maand, die neerkomt op 8,3 procent, in december. Bovendien worden ek- HAAG (GPD) Bijdragen van het rijk voor gehandicapten- ers Wrz'eningen worden overgedragen aan de gemeenten. Het kabi- Us hiermee gisteren akkoord gegaan. Eoverhevelinë vindt een jaar later plaats dan de bedoeling was. in &Het gaat om geld voor vervoer en voorzieningen aan woningen 65-plussers kunnen vanaf 1994 gebruik maken van regelingen *>r woningaanpassing. Met de overheveling is een bedrag gemoeid van 750 miljoen in 1994, oplopend tot ruim 1.1 miljard gulden vanaf 1996. Daarboven wordt nog een bedrag, oplopend tot 130 miljoen gulden in 1996, aan de ge meenten beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van de regelingen. Volgend jaar krijgen de gemeenten al 115 miljoen gulden om zich voor te bereiden op hun nieuwe taken. bestaande regelingen voor vut en het nu geldende centrale so ciaal plan voortgezet tot 1 ja nuari 1995. Akkoord PTT De vakbonden en de PTT-direc- tie zijn een salarisverhoging overeengekomen van 4.5 pro cent. De jeugdsalarissen worden extra verhoogd met 7 tot 8 pro cent. Ook is overeenstemming bereikt over een winstdelingsre- geling. De PTT-ers krijgen dit jaar een winstuitkering van 3 procent over hun salaris van vo rig jaar. De vakbonden leggen dit akkoord met een positief ad vies voor aan hun leden. De cao gaat in op 1 april en heeft een looptijd van een jaar. Financiële prikkels om ziekte verzuim en het beroep op de wao terug te dringen ontbreken. De vut-regeling wordt gehandhaafd en in aanvulling op die regeling kan de werknemer in overleg met de werkgever kiezen voor deeltijd-vut. Werknemers van 55 jaar en ouder kunnen niet meer verplicht worden tot nachtwerk of onregelmatige diensten. Het gaat om de grootste bedrijfscao in ons land De PTT telt 96.000 werknemers. 111111111111111111 In het open democratisch bestel van Nederland leeft de politicus in een glazen huis. Het doen en laten van de dames en heren politici heeft nu een maal een maatschappelijke relevantie; is - met ande re woorden - van publiek belang. Daardoor bevindt de politicus zich per definitie in een kwetsbare positie. Dat is de prijs, die hij of zij moet betalen voor de uitoefening van een openbaar ambt. Het gaat immers om een representant van het volk. Het kan dan ook niet anders of misstappen en het minder goed functioneren van degenen die de praktische po litiek beoefenen vormen al snel onderwerp van gesprek. Soms wordt de discussie in het volle licht van de openbaar heid gevoerd, vaker nog blijft de kritiek binnenskamers. De kritiek op de CDA-gedeputeerde mevrouw Nederhoed-Zijl- stra valt onder de laatste categorie. In haar geval heeft 'bin nenskamers' betrekking op een belangrijk deel van de staten van Zeeland en op ambtenaren ter provincie. Er wordt nog net niet in het openbaar over gesproken, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Los van alle emoties gaat het om een vorm van kritiek die niet anders dan ernstig kan worden genomen. Blijkbaar zijn de staten nog niet zover, dat zij openlijk voor hun oordeel durven uitkomen. Een dergelijke houding is weinig bewon derenswaardig. In dit opzicht mag van de staten worden ver wacht zij hun verantwoordelijkheid nemen. Wanneer een ge deputeerde naai* de gevoelens van de staten onvoldoende functioneert dient daarover in alle openheid te worden ge sproken. Er is maar één plaats waar het functioneren van mevrouw Nederhoed ter sprake moet komen: dat is in de ver gaderzaal van de staten van Zeeland. Wachten op initiatie ven vanuit de partij waartoe deze gedeputeerde behoort - het CDA - heeft veel weg van het ontlopen van verantwoordelijk heden. Natuurlijk kan niet ontkend worden dat het CDA de bron is van het probleem; immers deze partij heeft door de innerlijke twisten van de afgelopen jaren de politiek en be stuurlijk weinig ervaren Nederhoed als gedeputeerde naar voren geschoven. De statenleden die tot nu toe anoniem heb ben gesproken zijn de aangewezen figuren om het debat open te breken. Na alle kritiek heeft mevrouw Nederhoed recht op duidelijkheid. Alleen de staten kunnen daarvoor zorgen. Dim. Een zogenaamd spontaan protest was het deze week in Tripoli, de bestorming en vernieling van ambassades van landen die in de VN-Veiligheidsraad hadden gestemd vóór sancties tegen Libië. Maar al snel kwamen er aanwijzin gen dat er een regie van de autoriteiten achter het ruige op treden van de studenten bij deze betogingen moest zitten: ze waren met bussen aangevoerd en ze kregen per megafoon hun instructies. De lange arm van de Libische leider Moam- mar Gaddafi opnieuw herkenbaar bij terreur en geweld, zoals de wereld dat in de 22 jaar van zijn bewind al zo vaak heeft moeten vaststellen. Ditmaal begint Gadaffi, de avonturier van Tripoli, zich toch meer en meer geïsoleerd en ongemak kelijk te voelen bij de dreigende internationale sancties. Op alle mogelijke slinkse manieren probeert hij de uitlevering te voorkomen van zes verdachten van aanslagen op een Ameri kaans (Lockerbie) en op een Frans (Niger) vliegtuig, waarbij 441 mensen omkwamen. Maar het net sluit zich steeds dich ter om hem. Er is reden voor Gaddafi om zich zorgen te ma ken, want de door de VN aangekondigde economische en di plomatieke afgrendeling van Libië zou op termijn best nog wel eens kunnen leiden tot een militaire aanval. En dan is Gaddafi's positie min of meer te vergelijken met die van Sad dam Husayn, de leider van Irak. Zijn macht tegenover de buitenwereld heeft Gaddafi altijd ontleend aan twee dingen; terrorisme en olie. Zelf ont kent hij categorisch dat hij ook maar iets met internationale terreur te maken zou hebben. Voor westerse inlichtingen diensten staat het vast dat hij wapens, geld en logistieke bij stand heeft verleend aan allerlei duistere groepen, die in de jaren '80 een spoor van bloed en geweld door Europa trokken. De VN-sancties zijn bedoeld om voor eens en voor altijd een eind te maken aan de terreur- en chantage-praktijken van de Libische leider. Nu zijn pogingen om de tijd te rekken - de zaak van de uitlevering van de verdachten voorbrengen aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag - op niets lijken uit te lopen, zal Gadaffi proberen nog iets te doen met zijn andere wapen, de olie. Maar zijn mogelijkheden zijn beperkt. De macht van de olielanden is sinds de Golfoorlog sterk ge slonken. Bovendien wordt de olieproduktie in Libië op gang gehouden door buitenlanders. Trekken die weg en gaan de oliekranen dicht, dan lijkt het voor Gaddafi ook in eigen land snel met zijn populariteit gedaan. Massaal verzet tegen de leider van een land, die het internationaal terrorisme met gulle hand steunde, zou dan wel eens de slotacte van 's mans <rankzinnige avonturen kunnen zijn. vdM. Matex-directeur T. Pauw. tweede van links, zit vrijdag temidden van zijn personeelsleden tijdens een FNV-bijeenkomst. foto John de Pater/ANP Bij drie lokaties van Paktank in het Rotterdamse havengebied en bij vier van Matex (twee bij Rotterdam, één in Vlaardingen en één in Amsterdam) begon gis teren een 24-uursstaking. De FNV-ers onder de werknemers besloten te staken uit protest te gen een volgens hen onvoldoen de werkgeversbod voor een nieuwe cao. aldus FNV-onder- handelaar Kees Marges. De CNV-ers staken niet mee. Bij Paktank werken 600 mensen, bij Matex 700. De komende dagen volgen estafettestakingen. Die kunnen twee uur duren, maar ook 48 uur. Dat besloten de FNV'ers gisteren tijdens een ac tievergadering in Spijkenisse. De Matex-directie heeft teleur gesteld gereageerd en beschul digt de FNV ervan de stakingso- proep te baseren op de mening van een zeer kleine minderheid van het personeelsbestand. Vol gens Matex waren slechts 150 van de 640 werknemers aanwe zig op de FNV-ledenvergade- ring. Marges bestrijdt dit met klem. ,.Er waren honderden mensen, die zich in meerderheid hebben uitgesproken om te gaan staken". Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Steunpunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenslraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058.. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten; maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 79.80. automatische afschrijving 79.30, franco per post 100,00; per maand 28,00, automatische afschnjving 27,50; jaarabonnement 307,50. automatische afschrijving 307,00; jaarabonnement franco per post 390,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,45, zaterdag 1,85 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr,: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 156 cent per mm; minimumprijs per advertentie 23,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 3