Gigantische tuin in Hollandse polder Eenvoud en couleur locale Floriade vrije tijd 34 Sawadee ZATERDAG 4 APRIL 1992 "TV e Floriade is geopend van 10 april tot en met 11 oktober 1992, dagelijks van lJ9.30 tot 19.00 uur (september en oktober geopend tot 18.00). De entree bedraagt 20 gulden, kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen 12,50 gulden. Van 65-plussers wordt 17,50 gulden gevraagd. Behalve de uitkijktoren zijn de meeste attracties op het terrein gratis of voor één gulden toegankelijk. Een drie seizoenenkaart 185 dagen geldig) kost 110 gulden, kinderen van 4 tot en met 11 jaar is dat 75 gulden, voor 65-plussers 95 gulden. Tijdens de Floriade wordt de dienstregeling van en naar Zoetermeer uitgebreid. De NS zet dubbeldekkers in. Begin april verschijnt een speciale folder over de treinenverloop van en naar de Floriade. Bij praktisch alle NS-stations in Ne derland zijn T T (Trein plus toegang) biljetten te koop. Met de auto: de Floriade ligt aan de snelweg A-12. Te bereiken van de afrit Zoeter meer, vervolgens de borden naar de Floriade volgen. Binnententoonstellingen Lenteparade: 10 tot en met 26 april Bomen...Groen...Leven: 30 april tot en met 10 mei Tropica Exotica: 15 tot en met 14 mei Spelen met chrysanten: 27 mei tot en met 8 juni Kleurensymphonie: 13 tot en met 21 juni Plant-potpourri: 25 juni tot en met 5 juli Rozenfestival: 10 tot en met 19 juli Zomerweelde: 24 juli tot en met 2 augustus Tuinieren: 07 tot en met 23 augustus Bloemsierkunst: 28 tot en met 31 augustus De late zomerbloeiers: 05 tot en met 13 september Liliade: 08 tot en met 27 september Floriade Finale: 02 tot en met 11 oktober Tien jaar hebben de natuurliefhebber en de tuinbouwer er op moeten wachten, maar vrijdag 10 april is het zover: dan gaat de wereld- tuinbouw-tentoonstelling Floriade open. In het polderlandschap bij het Zuidhollandse Zoetermeer kan de bezoeker in korte tijd drie bloeiseizoenen -tot en met 11 oktober- meemaken. Vijfendertigduizend soorten bloemen, planten, bomen, groente en fruit uit alle windstreken wachten op zo'n 2,5 miljoen bezoekers uit binnen- en buitenland. In het halve jaar dat de Floriade te be zichtigen is. ondergaat de natuur drie jaargetijden. Sterker nog dan de natuur wisselen de vele evenementen en beziens waardigheden. Iets in die sfeer is al te zien. een treinstel dat een dijk doorklieft, een enorme gescalpeerde schedel en een Euro- mast-achtige uitkijktoren. Een poldergebied van zeventig hectare, tegen slaapstad Zoetermeer, heeft voor de Floriade een gedaantewisseling onder gaan. Het landschap is sterk aangepast, maar iets van de Hollandse polder is terug te vinden. Rechtlijnige polderslootjes lo pen hier en daar dwars door het park. Rij en knotwilgen. De gigantische tuin heeft de vorm van een ganzevoet, een zogenaamde 'patte d'oie'. Die drie uitwaaierende "tenen' zijn niet on bekend in de tuinarchitectuur. Versailles en paleis Het Loo zijn ook zo ingericht. Het ontwerp van de Floriade is wel gemo derniseerd. maar de drie assen van de gan zevoet zijn duidelijk te herkennen. De be zoekers komen op het Ganzevoetplein het park binnen. Vanuit dit plein lopen de drie assen in verschillende richtingen uit over de Floriade. De assen geven elk op eigen wijze -bloemen, water, dijk- een onderdeel weer van het leven en werken in een ty pisch Hollands polderlandschap. Noordelijke as De noordelijke as leidt de wandelaar over een pad door een zee van bloemen. Langs deze 'bloemenloper' rijdt een Haagse tram uit de jaren vijftig. Bij de eindhalte staat één van de vele kunstwerken die de Flo riade rijk is. Een enorm wit hoofd waarvan het kapje van de schedel ontbreekt. Het is de bedoeling dat op de plek die er nu nog 'onthoofd' uitziet planten en bloemen gaan groeien: een reus met groen haar moet het uiteindelijke resultaat worden. Een eindje verder steekt een trein aan beide kanten door de dijk. Daar is infor matie over de Nederlandse Spoorwegen te krijgen. De middelste as bestaat uit een bijna vier meter meter hoge dijk waarover tien mo norail-treinen in de vorm van 'rupsen' rij den. Vanuit die reuzenrupsen krijgt de be zoeker een aardig overzicht van wat er al lemaal te zien is. Maar de beste kijk op de tentoonstelling biedt de eindbestemming van de monoraillij n: de 76 meter hoge uit kijktoren. Onder de uitkijktoren laten de Hoog heemraadschappen van Delfland. Rijn land en Schieland zien wat ze doen om de bewoners van het kikkerland 'droge voe ten en schoon water' te bezorgen. Een peil stok geeft aan hoe hoog het water zou staan als er geen Hoogheemraadschap pen waren. Duizenden malen vergrootte Een poldergebied van zeventig hectare, tegen slaapstad Zoetermeer, heeft voor de Floriade een gedaantewisseling ondergaan. druppels laten de waterstand zien bij eb. vloed en stormvloed. Een andere attractie van de Hoogheem raadschappen is het aquarium waai* je doorheen kunt wandelen. Aan de ene kant is volop leven in helder water, aan de an dere kant is de droefenis van de vervuiling te zien. In Nederland op Madurodam-formaat wordt angstig duidelijk wat er zou gebeu ren als er van waterbeheersing geen spra ke zou zijn. Zonder dijken zou het land om de tien minuten overstromen. Slechts een enkel heuveltje zou droog blijven. De zuidelijke as gaat dwars door een wa tergebied. Het pad mondt uit in de Flora- plas. waar recreatieve mogelijkheden zijn, waterfietsen. Aan de slootkant staan drie moderne folly's, gekke gebouw tjes zonder enig doel. slechts bestemd voor de sier. Sommige tuinarchitecten zweren er bij. Mooier is het rosarium met veertig soorten rozen. Interessanter het bijenhuis waar van nabij kan worden be keken hoe bezig de beestjes zijn. Verderop ligt het Kinderparadijs. In het westen is een begin gemaakt met een bos. dat in de toekomst tot Delft zal reiken. Het bos met 35 kilometer aan wan delpaden herbergt tijdens de tentoonstel ling een aantal kunstwerken. Thema's De tentoonstelling heeft zeven thema's. Zoals handel en transport, de wereld, pro- duktie en energie, het milieu, toekomst en wetenschap en het leven. Tuinbouwers doen zaken in het Handels centrum. dat onderdeel is van het Exposa- rium op het Ganzevoetplein. Het Han delscentrum is tevens het informatiecen trum voor de vakgenoten. In hetzelfde ge bouw zetelt ook het Floriade Keurings Centrum dat alle binnen- en buitenlandse inzendingen beoordeelt. Ook het Audito rium is in het centrum ondergebracht. Hier worden symposia gehouden voor be drijven die in de internationale toeleve ring. produktie. handel en verwerking van tuinbouwprodukten actief zijn. In de aangrenzende Expohal worden ver spreid over het halve jaar dertien wisse lexposities gehouden. In tegenstelling tot het Handelscentrum, dat het domein is van de tuinbouwer, zijn ook consumenten op de exposities welkom. Een tiental landen heeft op de Floriade grond 'veroverd'. In 'de Wereld' zijn onder andere een Japanse, Britse, Oostenrijkse, Russische en Thaise tuin te bewonderen. Naast vier kassen met flora uit de hele we reld staat Futurgion. Onder het dak van dit paviljoen zijn de Groenten- en Fruit veiling en het Culinair Theater gehuis vest. De bezoeker die met een op de Flo riade gekweekt pondje tomaten huis waarts wil, mag plaats nemen in het bank je en de veiligklok bedienen. In het Culi nair Theater laten drie kookteams zeven keer per dag hun kunsten zien. De voor de bereiding van de maaltijden gebruikte ge- >sen zijn op de Floriade geteeld. ereen met vragen over het milieu kan echt bij het nationaal milieupaviljoen ndrorne van het ministerie van VROM. t Ecodrome wordt na de Floriade niet .ebroken, maar gedemonteerd om el- •s te worden gebruikt. Niet alleen het leven boven de grond krijgt aandacht. Aart Worm. een computerge stuurd dier van twee meter, laat zien wat zich agrarisch gesproken allemaal ook on dergronds afspeelt. Veranderend grond gebruik, de zorg voor milieu en natuur, landbouw, recreatie en de kwaliteit van voedsel spelen alllemaal mee en kunnen belangenbotsingen betekenen. Aart Worm blijkt in zijn ondergrondse strijd een meester te zijn in conflictbeheersing. In het paviljoen 'Aart's Paradijs' zijn de belevenissen van de aardworm te volgen. Zeven ministeries laten Aart kronkelen en zijn verhaal vertellen. Levensbrug Iedereen die snel door het leven wil kan over de 'levensbrug'lopen. De brug heeft vijf 'haltes', voor elke levensfase éen. Het begint bij de zandbak en het eindigt bij de begraafplaats; daartussen zijn mooie din gen te beleven. Een ontdekkingstocht van stad naar plat teland en duin. Deze grote stap is te zetten op een betrekkelijk klein stukje Floriade. De verschillende landschapskenmerken van de provincie Zuid-Holland zijn te zien. I De tocht begint bij de stadspoort. Maar eerst moet men zich door een doolhof van verkeersborden worstelen, terwijl als an dere handicaps een snelweg en een spoor lijn moeten worden genomen. De bezoe ker laat tenslotte de stad achter zich en wandelt eindelijk de 'natuur' in. De tocht voert langs drie kenmerkende Zuidhol landse landsschappen: veenweidegebied. delta en duinen. Maar ook daar is niet al leen moois te zien. De afvalbelt heeft daar ook een plaatsje. Via de glijbaan op het duin verlaat de belangstellende bezoeker de provincie. Karin Gruppen In Nederland floreert al geruime tijd een alternatief circuit van kleine reisorganisaties, gespecialiseerd in avontuur. Het dankt zijn ontstaan voornamelijk aan de golf van reislust die de Beatles in 1967 ontketenden met hun oproep 'Are you ready to go? Splendid!' op hun Magical Mystery Tour- Ip. Tot dan was je al een ervaren reiziger als je helemaal in Parijs was geweest. Ibiza en Mallorca waren voor kunstenaars en aan verder weg dacht bijna niemand. De avonturier van toen zwierf op eigen houtje hooguit een poosje door Zweden. Maar begin jaren zeventig reisden jongeren, in navolging van de hippies, onbekommerd naar India, Nepal of de Verenigde Staten. Wie de smaak te pakken had bleef reizen en werd zo bijna vanzelf expert-in-avonturenreizen. Enkele reizigers-van-toen maakten na verloop van tijd van hun hobby hun werk en begonnen met groepjes betalende vrienden per vrachtwagen Afrika te ver kennen, charterden vliegtuig en schip en drongen fietsend of te voet door tot plaat sen waar asfalt had opgehouden. Nu, twin tig jaar later, is het avontuurlijk-reizen- circuit niet meer weg te denken. Tien van deze kleine reisorganisaties sloten zich onlangs aan bij de Vereniging organisa ties Avontuurlijke Reizen (VAR). De eer ste stap naar meer professionaliteit op het ongebaande pad was gezet. Een van hen. Sawadee Reizen, ontstond nadat de Amsterdamse Mieke Kerhoven in 1982 per advertentie een reisgeno(o)te zocht. Haar oproep kwam neer op 'wat weerhoudt me ervan de wijde wereld in te trekken' en 'wie gaat er mee0'. Ellie Donk bleek veruit het avontuurlijkste type dat reageerde. Ze maakten een reisplan en met een enkele reis Azie op zak vertrok ken ze voor onbepaalde tijd. Ze trokken door de Himalaya, zakten op een vlot wildstromende rivieren af. slie pen in het oerwoud, logeerden bij kleurig geklede bergvolkeren, bereden olifanten en kamelen, bezochten tempels en pago des en wandelden samen over de Chineese Muur, De reis werd een succes. Met name van de contacten met de lokale bevolking, pratend met handen en voeten, hadden de twee volop genoten. Sawadee Eenmaal terug in het gareel in regenach tig Nederland en in de oude baan, begon de horizon weer te wenken. Zo hevig, dat ook zij besloten om van hun hobby hun werk te gaan maken. De naam Sawadee ('welkom' in het Thaiswas snel gevon den. Het concept van hun kleine reiswin- kel blonk uit door eenvoud: Avontuurlijk reizen met de eigen ervaring als basis en met gebruikmaking van persoonlijk ge legde contacten. Kleine groepen van ma- ximaal 15 personen van zo tussen de 25 en 45 jaar. Verplaatsen zou men zich met het openbaar vervoer en er zou overnacht worden in gelegenheden die de omgeving bood. Eten vormde tussen de talloze kleine lokale eetgelegenheden geen enkel probleem en gezelligheid en individuele vrijheid vond Sawadee van meet af aan belangrijker dan comfort. Het organiseren van de eerste reizen (Thailand en China) leverde aanvankelijk wel eens hoofdbrekens op. Maar als zich voor een reis meer vrouwen dan mannen aanmeldden, of andersom, bleek dat bij de kennismaking al geen probleem meer te zijn. De onderlinge saamhorigheid bleek, ongeacht de individuele vrijheid, een be langrijk bindmiddel. Zeker als er sprake was van ziekte of een ongelukje. Sawadee heeft maar weinig kinderziekten gehad. Het contact met de lokale bevol king is een waardevol bestanddeel van hun huidige reizen geworden. Eenvoud en avontuur, het verkennen van niet platge treden paden werd het handelsmerk van Sawadee. Inmiddels worden, met behulp van zo'n twintig reisleiders (Nederlandse en lokale) China, Tibet. India, Nepal, Viet nam, Thailand, Maleisië, Indonesië, Je men, Kenia, Tanzania, Mexico en Guate mala bereisd. Een reis duurt gemiddeld dertig dagen. In de eerste maanden van het jaar wordt niet gereisd. Dan bezint men zich op de achterliggende periode, ontwerpt nieuwe reizen en onderhoudt het netwerk van persoonlijke contacten. Marij van Donkelaar Vietnam is één van de reisdoelen van Sawadee. foto G PD fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 34