zc Stuwdam beschermt én bedreigt Chinezen Russische kolonie in hartje Potsdam i Peng wil angtze bedwingen reportage 31 Alexandrowka Marseillaise ZATERDAG 4 APRIL 1992 STUWDAM IN RIVIER DE YANGZTE RUSLAND I n het midden van China is een grootscheepse volksverhuizing op handen. Meer dan één miljoen mensen moet wijken voor de bouw-van 's werelds grootste en duurste stuwdam, die in de rivier de Yangtze komt te liggen. Volgens een voorzichtige raming belopen de bouwkosten 20 miljard gulden. De bouw van de Drie-klovendam zal achttien jaar duren. China zal dan de grootste waterkrachtcentrale op aarde herbergen. Een van de meest bewonderde landschappen in het dal van de langste rivier in China zal zijn adembenemende trekken kwijtraken. Deskundigen in China en daarbuiten hebben zware kritiek geuit op de voorgenomen bouw van de dam, die drie bergkloven zal afsluiten en die kan leiden tot de grootste door mensenhanden veroorzaakte ramp in de geschiedenis. Doof voor alle bezwaren heeft premier Li Peng vorige week de bouwplannen ingediend bij het volkscongres, het Chinese parle ment dat nu voor zijn jaarlijkse zit ting bijeen is in Peking. De bijna 3000 parlementsleden moeten offi cieel hun goedkeuring geven aan het gigantische project. In prak tijk staat al vast dat de dam er komt, omdat de autoriteiten in Pe king er toe besloten hebben en het parlement slechts een ceremoniële functie heeft. Maar uit het parlement is geen unanieme steun te verwachten voor de stuwdam. Een aantal par lementariërs heeft al laten weten te zullen tegenstemmen. Het steekt hén vooral dat de regering hen gebrekkig geïnformeerd heeft over de gevolgen van het project. De regering geeft in haar rappor ten opmerkelijk weinig informatie over de negatieve kanten van het project. Zij laat het bij algemeen heden zoals: „Herhuisvesting en belasting van het milieu zijn vitale onderwerpen". Peking benadrukt de grote voordelen: miljoenen mensen zullen beter beschermd zijn tegen de jaarlijkse overstro mingen en de waterkrachtcentrale zal miljarden kilowatt-uren stroom gaan leveren. De huidige premier Li Peng wil van geen bezwaren horen wanneer de Een van de meest bewonderde landschappen in het dal van de langste rivier in China zal door de aanleg van plannen voor de bouw van de Drie-klovendam aan de orde komen. de dam drastisch veranderen foto's AFP Door de bijna twee kilometer lange dam in de Yangtze-rivier zal een kunstmatig meer ontstaan dat 600 kilometer lang is; grofweg de af stand van Amsterdam tot aan de Zwitserse grens. Het waterbassin jaagt meer dan één miljoen men sen uit hun huizen en van hun land naar gebieden hogerop in de heu vels. Hen is een verhuispremie van 7000 yuan (bijna 2500 gulden), een stukje landbouwgrond en aan plant van nieuwe sinaasappelbo men in het vooruitzicht gesteld. Op het eerste gezicht een rijke be loning voor een boer die - in een van de armste gebieden van China - gemiddeld 200 yuan (70 gulden) per jaar verdient. Echter, nog afgezien van de vraag of de overheid haar belofte na komt, de omstandigheden waar onder de sinaasappels moeten worden" gekweekt worden veel moeilijker. Er doemen onder meer transportproblemen op, aldus cri tici. De sinaasappels zouden wei eens te duur en onverkoopbaar kunnen worden. Deskundigen vrezen dat de bouw van de dam onherstelbare schade zal aanrichten aan het milieu. Dui zenden bomen moeten geveld wor den en tienduizenden hectares landbouwgrond komen onder wa ter te staan. De vraag is ook gere zen of China, nog altijd een ontwik kelingsland, zich het uitermate kostbare project financieel wel kan veroorloven. Waar moet het land de twintig miljard gulden vandaan halen? Het antwoord van de regering: door de uitgifte van obligaties en aandelen, het aan gaan van leningen en het aantrek ken van kapitaal uit het buiten land. Tekort China krijgt echter alleen al dit jaar een recordbedrag van 7,5 mil jard gulden te behappen aan finan cieringstekort. Bovendien heeft zelfs de gouverneur van de provin cie Hubei - waar de dam komt te liggen - al gezegd dat de kosten uiteindelijk best het dubbele kun nen zijn van het geraamde bedrag. Economen hebben gesuggereerd dat het geld beter besteed kan wor den aan verdere economische her vormingen. Het duurt twaalf jaar voordat de elektriciteitscentrale stroom kan leveren en zal kunnen bijdragen aan de economische groei. De grootste bezorgdheid van wa terbouwkundigen geldt de duur zaamheid van de dam die 40 mil jard liter water - 650 keer de in houd van het IJsselmeer - moet te genhouden. Als de wand het be geeft, ontstaat een ramp die zijn weerga niet kent. In het gebied waar het project uitgevoerd moet worden, is de aardkorst onrustig en bestaat de kans op aardbevin gen. Regelmatig doen zich er aardver schuivingen voor. In 1985 kwam op die manier een rotsblok in de Yangtze-rivier terecht die zo groot was als een piramide en volgens de overlevering een golf veroorzaakte die 36 meter hoog was. Niet alleen natuurgeweld zou de dam kunnen breken. De waterkrachtcentrale is in geval van oorlog een ideaal doel wit voor een militaire aanval. Een dreiging van de vijand met vernie tiging van het complex zou al ge noeg zijn om 300 miljoen mensen aan de benedenloop van de river in opperste paniek te brengen en het land te verlammen. De discussies over het bedwingen van de 6300 kilometer lange rivier- op twee na de langste op aarde - zijn niet nieuw. Ze geven boven dien een aardig beeld van de poli tieke werkelijkheid in China na het einde van het keizerrijk begin deze eeuw. Na een eerste voorstel tot het leggen van een dam in de jaren '20 namen de nationalisten van Tsjang Kai-Sjek tien jaar later Amerikaanse ingenieurs in de arm om veldonderzoek te doen in het gebied. Ze besloten hiertoe nadat bij overstromingen 200.000 men sen waren omgekomen. Na dramatische overstromingen in 1954 ging de communistische re gering van Mao Zedong in zee met Sovjet-Russische waterbouwkun digen. Tienduizend technici waren begin jaren '60 druk met rekenen en tekenen. Sinds die tijd is het project de ijskast ingegaan en er uit gehaald naar gelang het politici in Peking goeddunkte. De huidige premier Li Peng heeft de plannen weer uit de kast ge haald. De in Moskou opgeleide in genieur Li - begin jaren '80 minis ter van energie - heeft al eerder stuwdammen en elektriciteitscen trales ontworpen. Hij is een ferm voorstander van de Drie-kloven dam en heeft alles op alles gezet om zijn kabinet en de hoogste ambtenaren ook zo ver te krijgen. De zware overstromingen vorig jaar zomer kwamen voor de voor standers van de bouw op een uitge lezen moment en zijn van beslis sende invloed geweest op de be sluitvorming: er moest nu einde lijk iets ondernomen worden tegen de elk jaar terugkerende verwoes tende activiteiten van de Yangtze -rivier. Rapporten van deskundi gen, ook die op verzoek van de re gering zijn geschreven en die de ne gatieve kanten van de Drie-klo vendam aangeven, zijn gemaks halve in de kast gelaten. Alternatieven om met de bouw van een aantal kleinere goedko pere dammen de schade voor mens en milieu te beperken, hebben geen gehoor gevonden. Nu het volkscongres deze dagen het licht op groen zal zetten voor de Drie- klovendam ziet het er naar uit dat spoedig een begin zal worden ge maakt met de verhuizing van de bewoners uit het gebied. Of zal de start van de bouw om wel ke reden dan ook misschien toch nog verhinderd worden? Berich ten uit de stad Wanxian melden in- plaats van nerveuze inpakactivi- teiten van haar 260.000 bewoners, gebouwen die in de steigers staan en in aanbouw zijn. De stad zal bij uitvoering van de stuwdam rond de eeuwwisseling onder water ver dwijnen. De bewoners zijn er op dit moment in ieder geval nog niet van overtuigd dat ze na veertig jaar discussies ver weg in Peking, nu hals over kop hun biezen moeten pakken. Yvonne van der Heijden De trapgeveltjes van de huizen in de Nederlandse wijk, het „Hollandische Viertel", in de vroegere Pruisische garnizoensstad Potsdam zijn intussen in ons land ook een begrip. Zeker sinds het bezoek van koningin Beatrix. Dat leverde weliswaar niet de gehoopte miljoenen voor de restauratie op. maar het gebaar werd zeer op prijs gesteld. De tientallen huizen die de soldatenkoning Friedrich Wilhelm de Eerste tussen 1734 en 1742 liet bouwen in een vergeefse poging nijvere Nederlanders te lokken, rotten sinds het koninklijke uitstapje in een minder snel tempo weg. Maar Potsdam biedt behalve deze wijk en natuurlijk het slot Sanssouci nog een exotische verrassing: Alexandrowka. Potsdam, zondagmorgen elf uur. Van bovenop een kleine heuvel dringen flarden meesle pend. melancholiek Russisch ge zang door. Het komt uit een verval len. donkerbruin houten gebouw met prachtig houtsnijwerk aan de gevel. De deur staat op een kier. Binnen is het schemerig en warm. Iconen aan de muren, de gezichten van twintig, misschien dertig men sen zijn vaag te herkennen in het licht van de vele dunne kaarsen. Ze luisteren naar priester Anatolji Koljada uit Kiev. Tegenover het huis annex kerk van deze ortho doxe geestelijke staat de eigenlij ke kerk. Een fraai gebouw, maar veel te groot om door de kleine, ar me gemeente te kunnen worden onderhouden. Op de begraafplaats stenen met Russische namen. On der aan de heuvel dertien typisch Russische dorpshuizen, rijk ver sierd met houtsnijwerk. Moedertje Rusland in het hart van de vroegere Pruisische garnizoens stad Potsdam? Een ogenblik voel je je in ieder geval een paar dui zend kilometer oostelijker, terug in de tsarentijd. Een ogenblik maar. dan halen stinkende auto's en een tram die zich krijsend door een bocht wringt, de dromer terug naar het heden. Een zonnige zondagmorgen in 1992 in Potsdam, de hoofdstad van de deelstaat Brandenburg onder de rook van Berlijn. Wat hier zo Russisch aandoet, is Alexandrow ka, een kleine nederzetting met een groot verleden. De dertien hui zen liet de Pruisische koning Frie drich Wilhelm de Derde in 1826 bouwen voor de leden van zijn Russische koor. Vandaag de dag leven en werken er naast andere Duitsers nog altijd nakomelingen jaagt Friedrich Wilhelm nu achter de Fransen aan om erbij te zijn als Napoleon zijn Waterloo vindt. Zijn zanglustige gevangenen zijn nu wapenbroeders geworden die met het Eerste Garderegiment mee marcheren. Huwelijk van deze Russische zangers in Ale xandrowka. Terug in de tijd. 1812. Het is oorlog. Napoleon trekt met 600.000 man ten strijde tegen Rusland. De Prui sische koning moet een legerkorps afstaan voor de veldtocht. De eer ste slag wordt gewonnen en levert de Pruisen flink wat krijgsgevan genen op. Friedrich Wilhelm laat uit zijn oorlogsbuit een 62 koppen tellend boerenkoor recruteren. Maar als de mannen voor het eerst hun meeslepende liederen laten weerklinken, heeft Pruisen al de fronten gewisseld. Met de Russi sche tsaar Alexander de Eerste De Pruisisch-Russische alliantie wordt, zoals in die tijden gebruike lijk. door een huwelijk bezegeld. Friedrich Wilhelm schenkt de Rus sische grootvorst en latere tsaar Nicolaas de Eerste de hand van zijn dochter Charlotte. In 1819 laat hij vlakbij zijn eigen zomerresiden tie in Potsdam een blokhuis bou wen. Hij noemt het Nikolskoe. ver taald 'Van Nicolaas'. Tussen 1834 en 1837 verrijst vlak ernaast de Russisch orthodoxe kerk Sint Pe ter en Paul met zo'n karakteris tieke Russische uivormige toren. Maar Friedrich Wilhelm vergeet ook zijn zangers niet. In 1825 wo nen er nog twaalf van de eens 62 in Potsdam. Een aantal is gestorven, anderen zijn door heimwee ge plaagd naar Moedertje Rusland vertrokken. Om de rest een rustige oude dag te bezorgen, geeft de ko ning opdracht een kolonie te bou wen naar het model van een Rus sisch militair dorp. Twaalf huizen voor de hofzangers, een voor de be velvoerend officier. Kapitein Snethlage. die eerder het blokhuis Nikolskoe had gebouwd, gaat met 100 militaire timmerlieden aan de slag. Op een kleine heuvel wordt de Alexander-Newskikerk ge bouwd plus pastorie, waar nu pope Anatolji Koljada preekt. Havel-Russen Om het de 'Havel-Russen', zoals de ex-zangers naar de kleine rivier in Potsdam worden genoemd, hele maal naar de zin te maken, mogen ze van de koning een maagd in de stad uitzoeken. Tsaar Nicolaas de Eerste komt in 1829 hoogstper soonlijk naar Potsdam voor de feestelijke inwijding van kerk en kolonie. Nu. 163 jaar later, wonen er nog al tijd Timojefs. Wolgins en Sjisjkovs in de houten huizen, die hun over- overgrootvaders eens met hun ge zang hebben verdiend. Makkelijk hebben ze het niet gehad. Een van de voorwaarden was dat het huis alleen aan mannelijk erfgenamen verder gegeven mocht worden. In 1942 werd er door de nazi's nog een vrouw uitgezet nadat haar man was gestorven en zijn geen zoon had gebaard. Maar ook de communistische machthebbers vilden de Havel- Russen. als relikwieën uit de tsa rentijd. eigenlijk weg hebben. Sjisjkov herinnert zich dat er in 1952. toen de communistische SED alle privé-bezit wilde nationa liseren. een man voor de deur stond. ..Hij zei: 'Jullie moeten er uit. Dit is nu mijn huis'." De Russi- sche-Duitsers gaven zich niet zo maar gewonnen. Ze schreven brie ven aan alles en iedereen. De toen malige Oostduitse president Wil helm Pieck wilde blijkbaar zijn Russische broodheren in Moskou Eén van de huizen die de Pruisische koning Friedrich Wilhelm de Derde liet bouwen voor de leden van zijn Russische koor. foto Hans Hoogendijk niet tegen zich in het harnas jagen en besloot in 1953 dat ze mochten blijven. De Havel-Russen werden daarna geduld. Meer niet. De eens door de koninklijke Pruisische tuinarchi tect Lennee aangelegde wegen structuur in de vorm van het Rus sisch Andreas-kruis werd vernield, geld of materiaal voor het onder houd van hun huizen kregen de be woners niet. Kort voor de val van de Muur werden nog tientallen ge zonde, meer dan 100 jaar oude lin den geveld. Nu hopen de Timojefs. Wolgins en Sjisjkovs op betere tij den. Veranderd Voor pope Anatoljij Koljada lijken die al te zijn aangebroken. Zijn huis-kerk mag dan wel bijna op in storten staan, er komen meer gelo vigen naar zijn diensten. Jaren lang was zijn kleine gemeente een geestelijk eiland in een atheïsti sche zee. Aan de voet van de heu vel liggen niet alleen de dertien huizen van Alexandrowka. maar ook de kazernes van een Russische divisie. Daar wonen nog steeds duizenden soldaten en hun gezin nen. Vaak zag de geestelijke de kinderen spelen en de vrouwen de was doen of met elkaar keuvelen. Maar zijn kerk, hoe kort de weg er heen ook was, bleef onbereikbaar. Nu is alles veranderd. Nog loopt het geen storm, maar Anatoljij Koljada is gelukkig over elke gelo vige die de weg naar zijn huis weet te vinden. De kerkdienst zit erop. Een laatste kruis voor het gebouw. De deur blijft open voor toeristen en niews- gierige 'ossies' die nu eindelijk ook deze vroeger verboden zone mogen betreden. Binnen zit een oude. ge rimpelde baboesjka achter haar kaarsje en een kartonnen doos met een gleuf. 'Voor de restauratie van onze kerk' staat erop in het Rus sisch en in het Duits. Hans Hoogendijk Mag een volkslied bloed dorstig zijn. oproepen tot oorlog en rieken naar racisme? Het lijkt een wat vreemde vraag maar in Frankrijk houdt de kwestie de gemoederen nu al iveken bezig. Sinds de achtste fe bruari, om precies te zijn. Tijdens de openingscere monie van de Olympische Winterspelen in Albertville zong de tienjarige Severine. nadat ze eerst een vredes duif had opgelaten, met een van emotie en zenuwen overslaande stem over 'bloederige vaandels', 'bloeddorstige soldaten die onze zonen en makkers ko men wurgen'en over 'onzui ver bloed dat onze akkers bevloeit'. Het bizarre contrast tussen de vredesduif en de wrede tekst van de Franse natio nale hymne ontging het me rendeel van de twee miljard televisiekijkers omdat de kennis van de Franse taal buiten de landsgrenzen an no 1992 niet meer is wat het ooit geweest is Maar in Frankrijk zelf kwam een polemiek op gang die nog steeds voortiooekert. Volgens een heel legertje pacifisten, anti-racisten en andere wereldverbeteraars kan Frankrijk aan het eind van de twintigste eeuw niet meer voor de dag komen met een dergelijk volkslied. De tekst van de Marseil laise moet hoognodig aan gepast worden, zo betogen ze in krantenkolommen, in radio- en televisiedebatten. Het regent sindsdien voor stellen voor nieuwe strofes die minder bloeddorstig zijn en die een wat kame- raadschappelijker geest uitademen. Maar een over grote meerderheid van de Fransen wil daar niets van weten. De Marseillaise mag dan misschien een tikkeltje te bloeddorstig wezen, het is tegelijkertijd een cultureel monument dat uit de tijd van de Franse revolutie stamt. De wrede strofes moeten gezien worden te gen de achtergrond van een Frankrijk dat kort na de re volutie van diverse kanten mflitair bedreigd werd. De Marseillaise geeft aan dat de Fransen tot het uiter ste wilden - en willen - gaan om de verworvenheden van die revolutie te verdedigen, aldus de 'hou de Marseil laise zoals-ie is'-lobby. Tussen de twee meest ex treme kampen bevindt zich nog een niet te verwaarlo zen groep pragmatici die de kool en de geit willen spa ren.. Verander niets aan de tekst van de Marseillaise, maar kies een ander, lieflij ker volkslied, zo betogen zij. Een voorstel dat evenmin veel kans van slagen heeft. De Marseillaise geniet na melijk een uitstekende be scherming. In de Franse grondwet is vastgelegd dat de Marseillaise de enige echte nationale hymne is. Zonder een tweederde meerderheid in het parle ment kan er nog geen punt of kpmma veranderd wor den in de tekst. En een der gelijke meerderheid is de eerstkomende tweehon derd jaar waarschijnlijk nog niet te vinden in het land van 'Allons enfants de la patrie'. De voorstanders van een kameraadschappelijkere Marseillaise blijven echter hopen. Ze beroepen zich on der andere op de auteur van de hymne zelf, Rouget de Lisle. In 1834. vlak voor zijn dood. stuurde hij het handgeschreven origineel van de Marseillaise naar een vriend met een begelei dend briefje. ..Het staat u vrij mijn verbale uitwassen met een schaar te corrige ren", zo schreef Rouget de Lisle. En als zelfs de auteur ermee akkoord is... De Russisch orthodoxe kerk Sint Peter en Paul met zo'n karakteris tieke Russische uivormige toren. fpSP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 31